Gevangenen werken bij de Fa. Ringers De oudsie wet is de grondslag de vernieuwing van Hef komt van de boterbloemen Pstkrlgtsthgstns Nieuws uit Wieringen Moet de invoer beperkt worden Eerste ronde M.S.C.-zomertournooi om de „Houten Koning" gespee'd Van gestrafte tot verpleegde Vertrouwen kweekt vertrouwen Deskundige van de Ameri kaanse marine ontslagen K.l.-vereniging „Ons Noorden" in liquidatie Oeverse schooljeugd naar Volendam en Marken Wy'ïSE „Succes" xonder bestuur Met de hoogste klassen twee dagen naar het Cooi Nesior en Benjamin wonnen hun partij DINSDAG 19 JUNI 1951 io.h tpcran J. nE MEDEMENS die zich te«.„ j meer het kleed van de vervloe'küï**^chappy keert, kan men niet zonder ■ien a's mens, die door welke fffslelHk Men lou hem '"der moeten verlaten, en dit slechts kan ternev^ndeï ook foede pad heeft hi evenwicht is gebracht. De abj^lute enkeHn P»yehisehe toestand weer tot de gemeenschap weer vinden a"8°cia,<' m«ns. moet de weg onder-mensen-zijn van hem verlangt Hoel W"ke plichtpn het mens- haar uitdrukking nog niet heeft gevonden hij!? w bepaIin^n van de wet kentering. De tijd, die een veroordeelde h, m*n toch wel d«*«lük een wordt bijvoorbeeld niet meer beschonk i gevangenis moet doorbrengen, waarin de afgedwaalde moeï ESSte ïlZ\£^V,"r a'S *riode' belang van de gemeenschap maar ook =- - vinden' niet alleen 1,1 he* in de grimmige strafgevangenis in de Hout, bij oud-Alkmaarders „De Krocht" genaamd, ook intensief aan dit terugvoeren tot de maatschap pij wordt gearbeid, is slechts opper vlakkig bekend. Maar ook in het on vriendelijke gebouw in de Hout heeft de vernieuwing baangebroken. Het be langrijkste symptoom hiervan is merk waardig genoeg zo oud als de wereld zelf. Het laat zich omschrijven door de spreuk, die volgens wijsgerigen in onze twee handen geschreven staat: Mens "Werk. De manier en de aard van dit werken konden we van nabij observe ren, toen we een bezoek brachten aan een der afdelingen van de firma Rin gers, waar momenteel een aantal vrou wen en mannen uit de Alkmaarse strafgevangenis te werk is gesteld. Het is niet alleen zo, dat regelmatige arbeid de tijd kort. De arbeid, die on geveer 40 vrouwen en 25 jongens bij de firma Ringers verrichten, brengt hen ook dichter bij de maatschappij. Ook in de gevangenis zelf wordt arbeid verricht; eenvoudige karweitjes als zakjes plakken. Maar het werk buiten- de-deur, met de reis heen en terug naar de gevangenis heeft toch een gans ander karakter. Gemoedelijk CEN AFDELING cartonnage en ver pakking der Ringersfabrieken is op de Lindegracht gevestigd, in het voor malige gebouw van Eik en Linden. Men waant zich in de fabriek zelf, als men de vrouwen met keurige kap jes en heldere schorten aan de ar beid ziet. Het kon een normale afde ling zijn. Vlug wikkelen ijverige vin gers kleurige papiertjes om de veel vormige chocolade-producten. nE manlijke ploeg werkt in een ander ruim en licht vertrek. Men vervaar digt er gedeeltelijk machinaal doosjes en andere verpakkingen. Het gaat er heel gemoedelijk toe. Er mag gepraat worden en in de propere en gezellige cantine kan men naar de radio luisteren. Men heeft zeer veel van wat de gewone burger ook bezit; behalve d? vrijheid. De manlijke arbeiders vertegenwoor digen niet de gehele mannengroep van de gevangenis. Ongeveer tachtig man blijft steeds in de cellen achter, als de anderen naar het werk gaan. Degenen, die voor buitenwerk worden aangewe zen, hebben meestal een korte straftijd, want het is logisch, dat zij, die tot een lange straf veroordeeld zijn, eerder zul- n n ,X)AT komt van de boterbloemen zei het kleine meisje en het wees met het vingertje naar de boterpotHet is vaak moeilijk te weten wat zo'n kind bedoelt, maar i/c begreep, dat de mooie gele kleur van de boter haar aandacht had getrokken. Al met al was de ge dachte helemaal niet onlogisch. Boter wordt geacht van melk te komen, me is een productvan de koe, de koe graast in de wei en de weiden zijn 1 jaar overstelpend geel van de boter bloemen. Maar helemaal juist was die kindergedachte natuurlijk niet. OS is er tenslotte toch iets van waar? Ik vond het niet nodig mijn grote mensen-gedachten te berde te brengen. Maar broer, die twee jaar ouder is en als man zijnde, altijd een tegenoverge steld standpunt zoekt, zei, na enig na denken: „Ja, het komt van de boter bloemen". En hij voegde er nog eigen- Wijs aan toe: „Dat is best moge y Hij keek me tevens vragend en vol vertrouwen aan, overtuigd, dat i na tuurlijk over deze kwestie wel het laat ste en beslissende woord zou kunnen spreken. Maar ik heb helaas geen ver stand van landbouw en veeteelt en oo van scheikunde heb ik weinig e0np_ Daarom kon ik het vermoeden van ae kinderen niet bevestigen, maar e*0en lijk ook niet tegenspreken. Ik zei du maar wat in het vage. Toen vo g e tuurlijk de rechtstreekse vraag: is a boter echt zo geel van de bot®rbl°®' men?" Daar zat ik nu. Ik zet, da eigenlijk niet wist, maar dat i e aardig zou vinden ols het wél zo Daar bleef het bij. Later hoorde ik, dat koeien zelfs geen boterbloemen lus ten en dat die prachtige goudgeUlaag van boterbloemen, uitgestrooid 01 0rastapij, voor de koeien en voor ae boeren een gruwel zijn'. En wa mooie weer betreft heb ik begrepen, er geen regen komt op die pas 0 maaide weiden, dan brandt de zon dood! Laten we liever aannemen, d het lichtelijk overdreven is en dat nie mand, kinderen noch grote mensen Precies weet hoe het zich allemaal vol trekt. En waarom zou het eigenlijk niet van de boterbloemen komen? in dat van zichzelf. Ien vluchten dan degenen voor wie de vrijheid binnenkort zal dagen. De straf tijd is voor geen der mannen echter langer dan vier jaar. Het betreft hier alleen jeugdige delinquenten, voor wie een echte gevangenis te zwaar en een tuchtschool te licht is. Hun leeftijd varieert tussen 18 en 25 jaar. De leef tijden van de vrouwen, van wie een groot deel wegens politieke delicten in de gevangenis verblijft, ligt voorname lijk boven de 21 jaar. De straftijden zijn bij deze groep soms veel langer. E. werken op de verpakkingsafdeling vrouwen, die tot twintig jaar veroor deeld zijn. Eerlijkheid EN boe reageren deze mensen nu zelf Op de ondervindingen, die ze hier opdoen? Over het algemeen mag men zeggen, dat dit bij mannen en vrouwen zeer verschilt. De meeste vrouwelijke gestraften worden vrijwel direct na hun onderbrenging in de gevangenis in een werkploeg ingedeeld. Twee vrou wen blijven er steeds „thuis" voor het verrichten van schoonmaakwerkzaam- heden e.d. Omdat de „buitenploeg" bij na geen kennis heeft gemaakt met het dagelijkse leven in de gevangenis zelf, vinden ze deze situatie normaal. Bij de mannen ligt dit anders. Slechts na nauwkeurige observatie worden zij voor buitenwerk uitgekozen. Uiteraard is er reeds een vrij grote groep, welke door de ervaringen die men in het ge bouw zelf met hen heeft, direct wordt uitgeschakeld. Heeft men echter de indruk, dat een bepaald iemand te vertrouwen is, dan wordt hem eerst uitgeleefd wat er straks van hem verlangd zal worden. Men zegt hem op de man af, dat hij nu in een situatie geraakt, waar hel vluchten zeer vergemakkelijkt Wordt. Men vraagt hem, eerlijk te zeggen of hij idee heeft in ontvluchting. Het merkwaardige is, dat op deze vragen ook eerlijk geantwoord wordt. Dat wijst voornamelijk de practijk uit. Nog nimmer heeft een van de wer kende gevangenen gebracht), tijdens de tocht heen en terug naar de Hout te vluchten. Wel zijn er in het ge bouw aan de Lindegracht soms po gingen tot uitbraak ondernomen p|ET KLINKT VREEMD in de oren als men verneemt, dat Alkmaar op het gebied van wat men zou kunnen noe men „gevangenen-arbeidstherapie", een zeer vooraanstaande plaats in ons land inneemt. Maar ook „thuis" wordt alles gedaan om de maatschappij dichter bij de gedetineerden te brengen. Er wor den films vertoond over de arbeid in grote staalfabrieken, over het leven van grote medeburgers. Bij deze film worden geen commentaren gesproken. Men laat de arbeid zelf spreken, en naar men hoopt lokken. Maar ook leren de verpleegden de cultuur waarderen. Verschillende malen zijn er reeds con certen van goed gehalte in de gevange nis gegeven. Men kan vijf boeken per week lezen, er zijn avonden waarop gesproken wordt over de schilderkunst, literatuur enz. De reacties van de men- sen zelf bewijzen gewoonlijk, dat de gedachte die aan dit alles ten grondslag ligt, goed is. Maar waar het vooral om gaat, is het kweken van gemeenschapsgevoel. Dit hoopt men te bereiken door clubjes te vormen. Hiermee wordt al direct na de komst van een nieuwe gedetineerde be gonnen. Zo zijn er behalve de teken club, een schaak- en een damclub. De adjunct-directeur leidt een bridgeclub en een muziekgroepje. De directeur, de heer Lassche, houdt boekbesprekingen. Voorportaal Op enkele vragen die we de gedeti neerden stelden, kregen we antwoorden, die bewezen dat er van het huidige sy steem een grote opvoedende kracht uit gaat. De reacties van de vrouwen wa ren over het algemeen weinig geest driftig, hetgeen, zoals boven reeds is verklaard, logisch is. De mannen von den over het algemeen de arbeid bui ten prettig, omdat men daardoor het gevoel krijgt, in het voorportaal van de vrijheid te vertoeven. Bovendien hebben ze hier de gelegenheid tot ge- dachtenwisseling, terwijl ze in het ge sticht afzonderlijk in cellen verblijven. De vrouwen bewonen daarentegen rui me vertrekken, in aantallen, die varië ren tussen drie en acht. Een enkeling onder de mannen voel de zich tot de bü de firma Ringers ver richte arbeid persoonl«k aangetrok ken en zou na zijn invrijheidstelling irraae op een cartonnagebedrijf gaan werken. Voor de meesten sal het zeker van groot belang zijn. dat «e leren wen nen aan een regelmatig, productief be staan. Een goed werkend mens zal zel den tot verkeerde dingen geraken, om dat zijn weg geregeld i* en niet a - als In de meeste gevallen langs aller lei avonturen, slechte vrienden en ver leidelijke situaties loopt. Dat een gedeelte van hen, diei wch eens niet in de gemeenschap konden of wilden voegen, op deze wyzewordt opgevoed tot een groep mensen, met een althans redelijk uitzicht op een goed resultaat aan de maat schappij kan worden toevertrouwd, stemt tot grote voldoening. Teleurstel lingen blijven voor degenen, die zich met deze wijze van heropvoeding bezig houden, niet uit Maar zou hier niet gelden: „De vruchten van één goede boom rechtvaardigen de moeiten van een gehele oogst?" Dr. Stephen Brunnuer, een van de voornaamste burgerlijke geleerden van de Amerikaanse marine, is op zijn verzoek ontslagen. Dr. Brunauer was Hongaar van geboorte en werd op 10 April om veiligheidsredenen tegelijk met zijn vrouw, die eveneens bij de marine werkzaam was, geschorst. Bei den werden verleden jaar door sena tor MacCarthy genoemd bij zijn agi tatie tegen communistische infiltratie in de Amerikaanse regering. „I/IJK", zei de spoorman, intellec tueel kijkend naar een geweldige kaart, die in zijn hokje hing, en waarop een soort spinneweb de trein verbindingen van de N. S. aangaf, „we benne hier helemaal ingesteld op de effisensie!" Onderwijl steeg een goederenlift knersend naar de loop brug boven het emplacement en we voelden hoe elke kners in zijn boe zem weerklank vond. „Machtig be- draaf!', zei de spoorman. „D'r ben hele huisgezinne naar Meereberg gebrocht, voordat alles hier klopte, dat kan ik je verzekere!" Zijn lippen spitsten zich als qtond hij op het punt een uitspraak te doen, die een ommekeer in de wereld zou veroorzaken. „Neme we nou allenig maar dit stasjon", sprak hij bespiege lend. De Cst. zegt laast nog: wf benne van Amr tot Bol al een ingewikkeld complex, dan hoef je niet te vragen hoe 't over 't hele land is! En wat zo'n Cst an ze hoofd heb! Hij mag wel 'n hoofd met 'n uitbouwtje hebbe!" Blijkbaar had de spoorman zijn geestelijke wissels omgelegd en ju belde door over zijn hoogste chef in de directe omgeving, ,,'n Paar dage terug", vervolgde de man" was d'r nog wat loos met 'n brief van de Acst. Nou, meteen de Cst erop af, Want die was vanwege de Tdl ingelicht na tuurlijk, want dat mot. Een bende opzers d'rbij, en ook van 40 en 41 P.C. Nou, dat werd me wat, want toen ze dachten dat ze d'r waren, komt een Rgdr vertellen, dat ze bij de bag moesten wezen. D'r was ge loof ik een brief van de dir ook bij Afijn, zij met ze ale naar de bag en daar ginge ze de Dpo ondervragen. Die wist van niks en stuurde een Wopz naar de Sopz. Nou evengoed nog maar gelukkig, dat een Cdt ge merkt had dat een Shwt die brief op het perron had gezien. De Cst meteen d'r op af. En klaar was ie weer; maar Wat zo'n man an ze hoofd heb!" We knikten begrijpend. Interessant, die spoorwegen. Een geweldig ge compliceerd bedrijf, waar ieder van hoog tot laag zijn beste krachten aan moet geven, zoals Ir. de Hollander zegt. Het is pestrkrlwtsgbcvsft, zullen we maar zeggen. TOM. De Coöperatieve Vereniging voor Kunstmatige Inseminatie van rundvee voor Wieringermeer, Wieringen en Anna Paulowna is ontbonden tijdens een in Hotel Kaan gehouden vergade ring. Voor deze liquidatie en het over gaan in groter verband waren verschil lende motieven, waarvan de voornaam ste was het bereiken van een zo groot mogelijk ledental. In zijn openingswoord heeft de voor zitter, de heer H. Grin, de korte be- staansperiode belicht van de Kl-vereni- ging „Ons Noorden", die in Dec. 1948 het leven zag. Hoewel spoedig bleek, dat de op Wieringen woonach tige leden een veel grotere eenheid vormden dan die in de Wieringermeer, konden door goede samenwerking toch bevredigende resultaten worden ge boekt en was het bestuur in staat een prijzenswaardige activiteit te ont plooien Veel dank is de vereniging verschuldigd aan de familie Slachter te Wieringermeer die een gedeelte der bedrijfsgebouwen beschikbaar stelde voor het onderbrengen van fokmate- riaal. Medio 1950 werd het bestuur ge machtigd tot het ondernemen van stappen tot fusie met de andere KI vereniging, wier werkterrein reeds een groter rayon omvatte. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledenaantal sedert November 1949 was gestegen van 279 tot 480 en het aantal stuks rundvee van 939 tot 3500. Besloten werd, dat de overgang naar de grote vereniging op 1 November zal plaats vinden. De balans over het laat ste boekjaar sloot met een saldo van f 15.695.95. De penningmeester werd onder dank gedechargeerd voor zijn beheer. Bij de rondvraag heeft de heer I. Veerdig er op aangedrongen, dat ook minder kapitaalkrachtige boeren in de gelegenheid worden gesteld van het fokmateriaal tegen een billijk tarief gebruik te maken. De heer Heyblok heeft gewezen op de wenselijkheid van behandeling bij spoedgevallen. De middelklassen van de o.l.-school en de Chr. n.-school te Den Oever trok ken ditmaal naar Volendam en Mar ken. In beide plaatsen was veel inte ressants te zien, al had laatstgenoemd dorpje de meeste belangstelling. In de Kerkebuurt werd een Marker-binnen huisje bekeken. Per Marken-Express ging de reis verder naar Monniken dam, waar een consumptie werd ge bruikt. Daarna ging het in de richting Egmond aan Zee, waar de speeltuin „De Egmonden" werd bezocht. Hier waren ook nog een muizenstad, een diorama van een duinlandschap en schelpenverzamelingen als extra-attrac ties aanwezig. Van Egmond werd verder gereden paar de speeltuin en het Klim duin bij de „Rode Leeuw" in Schoor! Ook hier vermaakten de kinderen zich uitstekend en het tijdstip van vertrek was veel te spoedig aangebroken. Wel gemoed en dankbaar gestemd arriveer de de kinderschaar 's avond weei in Den Oever. BALDADIGHEID VAN DE JEUGD De laatste tijd bereiken de politie vele klachten over baldadig optreden van de jeugd. Overtredingen op ver schillend terrein, als b.v. het vernielen van electriciteits-isolatoren, openbreken van viskaren etc., nopen de politie tot optreden. Zonder aanzien des persoons zal worden gestraft. De politie doet te vens een beroep op de ouders om me dewerking ter voorkoming van vanda lisme. ïisteren landde op de Theems ter opluistering van de opening van Engelands motorenweek 's werelds eerste vliegboot met straalaan drijving de Saunders-Roe AI. De besprekingen in de dezer dagen gehouden ledenvergadering van de v.v. „Succes" hebben het bestuur genoopt, in zijn geheel af te treden, aangezien uit de vergadering bleek, dat het be stuursbeleid geenszins de algemene in stemming had. Woensdagavond zal de vereniging op nieuw in vergadering bijeenkomen. Men hoopt dan een nieuw bestuur te formeren. Bij de opening heeft de voorzitter, de heer L. Noorden, stil gestaan bij de verrichtingen van de verschillende elf tallen. In het jaarverslag van de secre taris werden de prestaties alleszins be vredigend genoemd en de toekomst voor de vereniging als zeer gunstig be oordeeld. Het verslag van de penning meester, de heer C. Duynker, ver meldde een batig saldo van f 113 09. Het jaarlijkse tweedaagse reisje van de hoogste klassen van de o.l.-schoal te Oosterland had als einddoel de jeugdherberg „De Zonnehoeve" te Bla- ricum. Daarvoor werd evenwel in Am sterdam eerst een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum, waar de historische afdeling werd bezichtigd met zijn vele herinneringen aan Neerlands roemrijk verleden, bekend uit de geschiedenis lessen. Ook aan de Middeleeuwse schil derijen en aan die van de 17de eeuwse meesters als Rembrandt (De Nacht wacht b.v.) werd de nodige aandacht besteed. Van Amsterdam ging de reis verder naar de volgende pleisterplaats, de speeltuin „Oud-Valkeveen". Hier konden de kinderen heerlijk zwemmen en kanovaren. Verder waren er de mo torbootjes en ook in de speeltuin kon den ze hun hart ophalen. Na van dit alles voldoende te hebben genoten, ging het op Blaricum af. Hier werd aan een goede maaltijd alle eer bewezen, waarna verschillende spelle tjes werden gedaan. Vóór het naar bed gaan werd nog een kop chocola gedron ken en werden met de andere aanwezi ge groepen enkele liederen gezongen. Ondanks de vermoeiende dag duurde het nog wel even vóór het volkomen rustig was. 't Is me ook maar niet een evenement zo met z'n allen in één slaapzaal! 's Morgens was het weer vroeg dag. Na het ontbijt en de corvée werd de terugreis aanvaard. Via Hil versum, waar het raadhuis en een paar studio's werden bekeken, ging de reis eerst naar het Muiderslot. Door een vriendelijke geleidster werden op boei ende wijze vele interessante bijzonder heden van dit historische gebouw en van het interieur verteld. Nadat het gezelschap in Amsterdam van bus ver wisseld had, werd verder gereden naar Egmond aan Zee, waar in de speeltuin „De Egmonden" en aan het strand naar hartelust werd genoten. In Groet werd nog het Klimduin genomen en toen was het toch werkelijk tijd om huis waarts te keren. Behouden en voldaan over het genotene werd om ongeveer negen uur Oosterland weer bereikt. HET VRAAGSTUK DER AARDAPPELMOEHEID In onze gemeente schijnen bij de teelt van aardappelen nog verschillen de misverstanden te bestaan ten op zichte van de aardappelmoeheid. Voor houders van tuinen of volks tuinen, niet behorende tot enig land bouwbedrijf en kleiner dan 10 are, mag volgens artikel 2 der wet tot bestrijding der aardappelmoeheid, per jaar niet meer dan 1/3 gedeelte der oppervlakte met aardappelen beteeld worden. Door deze maatregel is wisselbouw derhalve noodzakelijk. Indien men echter meerdere tuinen onder beheer heeft (niet tot een geheel aaneengesloten) wordt voor toepassing der wet elk tuintje als afzonderlijk be schouwd. De politie is belast hierop scherp toe te zien. Bij niet-naleving van deze maatregel kan proces-verbaal volgen. (Door onze economische medewerker) Het is met onze deviezenpositie thans zó ver gekomen, dat het tijd wordt, de stormbal te hijsen. Elk land, wil het niet min of meer failliet verklaard worden, heeft een „ijzeren voorraad aan buitenlandse deviezen nodig, die als stootkussen kan dienen bij d» schommelende betalingsverplichtingen. Dit geldt wel in bijzondere mate voor ons land, dat zoveel meer invoert dan het uitvoert. Op 1 Januari 1951 was dit stootkus sen nog behoorlijk gevuld met 294 millioen aan buitenlandse valuta en 1175 millioen aan goud. Tezamen der halve een bezit uitmakende van 1469 millioen. Langzaam maar zeker is de vulling er daarna uitgelopen met het droevige resultaat, dat wij op 11 Juni jj. in feite geen enkel bezit meer aan buitenlandse valuta hadden, doch wel een schuld van 200 millioen. Geluk kig bezaten wij aan goud 1194 mil lioen, zodat wjj kunnen zeggen, dat ons stootkussen nog gevuld was met 994 millioen. Al met al betekent dit een achteruit gang van 475 millioen. Zouden wij op dezelfde voet blijven doorgaan met het opeten van onze reserves, dan zou den wij in het begin van 1952 geen sou aan buitenlands geld meer in kas heb ben. Reeds in de afgelopen maand is ge probeerd dit proces te stuiten: Zo heeft De Nederlandsche Bank de rente, waar tegen credieten kunnen worden opge nomen 1 duurder gemaakt. De be doeling hiervan is om zakenlieden af te schrikken om te gemakkelijk geld bij de bank te lenen voor de invoer van goederen. Dan noemen wij nog de verplichting om bij het afsluiten van valutatermijncontracten direct 25 in contanten neer te tellen. Deze maatregelen zullen waar schijnlijk wel enige zoden aan de dijk hebben gezet. Ook is natuurlijk op de invoer van invloed geweest de kopers staking op o.m. schoenen- en texticl- gebied. De prijzen zijn voor dp con sument te hoog, de fabrikant verkoopt niet meer en hij koopt dus b.v. nage noeg geen huiden en textielgrondstof- fen meer in het buitenland. Het gevaar schuilt voornamelijk in onze handel met de EuroDcse landen, waarvan de betaling sedert 1 Juli 1950 loopt via de E.B.U. (de E-^-onvsche Betalings Unie), welke in Bazel door de Bank Internationale Betalingen wordt bijgehouden. Dit gaat dan zo, dat wij rustig een tekort mogen hebben, daar onze han del met die landen, doch naar gelang die schulden aan het gezamenlijk bui tenland groter wordt, zullen wij hier van een steeds groter deel in goud (of dollars) moeten betalen. Als wij op 30 April j.1. de stand op maken. dan blijkt, dat wij van 1 Juli 1950 af in totaal een crediet kregen van 180 millioen, terwijl wij daar naast 38 millioen in dollars betaal den. Wij steken dus al diep in de schuld. Hoe erger dit wordt, hoe meer goed of dollars wij moeten betalen. Waarschijnlijk waren wij in Mei reeds zóver (de officiële cijfers waren er nog niet), dat 60 van het tekort in gou<# moest worden betaald. Maar hoe komt dat nu allemaal? Het antwoord is eenvoudig. Wij ''oeren te weinig uit en te veel in. Het verschil tussen de ontvangsten en uitgaven moeten wij op de een of andere wijze bijspijkeren. Wij zeiden al in net be gin, dat onze regering het wel niet zó ver zal laten komen, dat wij helemaal aan de grond zitten. Doch dit wil on herroepelijk zeggen, dat de regering binnen niet te lange tijd gedwongen zal zijn, om een deel van onze invoer stop te zetten. Waar niet is. verliest de keizer zijn recht. Tenzij de Amerikanen ons te hulp komen met een extra bedrag aan dollars, zullen de invoeren wel gekne pen worden: de luxe goederen het eerst en de noodzakelijke grondstoffen Onder flinke belangstelling werd gisteravond in het Militair Tehuis aan de Kanaalweg een begin gemaakt met het zomertournooi van MSC. Onder grote spanning verrichtten de schakers, die op papier zwakker waren, tegen enkele favorieten verschillende krachttoeren, die aan deze eerste ronde van het tournooi een verrassend element gaven. Over het algemeen leverden de wedstrijden echter geen opvallende uitslagen op. De overige spelers lieten de volgende resultaten noteren: J. Minderman-G. J. Brandhoff 0-1, J. Wieringa-P. Bremer 0-1, R. Muller-Job. van Amersfoort 1-0; B. Jasper-P. Kel der 1-0, G. Geus-J. Bruinsma 0-1, I. Stolk-C. A. Bodegom 1-0, H. Bomers-P. Bakker 0-1, A. Coppens-J. van Amers foort 0-1, P. Knibbe-L. J. van Geen 1-0, J. Burgers- J. J. t Oosten 0-1, H. Hup- P. Kroon 0-1, J. Duit-C. J. Egberts 0-1, P. J. Steinberg-Th. Adriaanse 0-1. H. Voerman-J. Beun 0-1, I. Groenveld-H, Verschuur 0-1, K. Veenstra-C. Buys 0-1. De verliezers kunnen niet meer mee dingen in de strijd om de Houten Ko ning, de winnaars komen Maandag avond uit in de tweede ronde. De ver liezers beginnen op Maandag 2 Juli met vierkampen. Het programma voor de Maandag 25 Juni te spelen tweede ronde om de Houten Koning luidt als volgt: Hoofdklasse-eersteklasse: Dr. Brou wer (wit)-K. Geus (zwart), K. Lengers- J. P. Bommel, A. H. Verschuur-R. Mol, J. de Jeu-P. van Dijk, J. van Bredero- de-W. J. Geus. Overigen: G. J. Brandhoff-R. Muller, P. Bremer-B. Jasper, I. Stolk-J. Bruins ma, P. Bakker-P. Knibbe, J. van Amersfoort-C. J. Egberts, J. J. 't Oos ten-Th. Adriaanse, P. Kroon-R. de eeuw, J. Beun-C. Buys, H. Verschuur is deze ronde vrij. Slechts vier partijen hadden een op merkelijke uitslag. Zo won de elfjarige Bouke Jasper met wit van P. Kelder. Ook de nestor der deelnemers, de heer K. Geus wist te zegevieren, en wel over J. Marsman II. De drie topfiguren uit de wedstrijden om het kampioenschap van Den Helder toonden ook nu weer hun capaciteiten, want ook J. Bommel en W. J. Geus boekten een overwinning. Laatstgenoemde was in zijn partij tegen J. Smit zeer offerlustig. Hij koos een gambiet-variant, waarin een pion werd geofferd. Daarop liet Geus een loper offer twee schjjnoffers, enkele pion offers en tenslotte nog een paard-of fer. Het resultaat van als deze manoeu vres was, dat Smit mat kwam te staan De uitslagen van de eerste ronde in de hoofdklasse en de eerste klasse, die tot één groep waren verenigd, luidden: J. Marsman ÏI-K. Geus 0-1, J. van der Kuyl-J. P. Bommel 0-1, J. Smit-W. J. Geus 0-1, G. van Zoonen-A. H. Ver schuur 0-1, P. van Dijk-H. A. Herder schee 1-0, J. de Jeu-D. Dokters 1-0. J. M. Koning-R. Mol 0-1. D. de Lange-K Lengers 0-1, C. J. Bosch-dr. Brouwer 1

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5