Teheran neemt krasse maatregelen Was Burgess in Antwerpen? Bruce pleit hulp voor militaire aan Europa Koninklijk Paar bezocht de Arbed'-staalfabrieken RAF in hei Midden-Oosten Ko-ti ÏSjeMH VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN LONDEN BRENGT KWESTIE VOOR INTERNATIONAAL GERECHTSHOF De laatste cijfers Moskou houdt het been stijf Botste de „Affray tegen trawler? Donderdag 21 Juni 1951 76e Ta»ror»nrr No. 11134 Dagblad voor Den Helder, KoegrasJexel, Wieringen en Anna Paulowna DEAN ACHESON: KEER TEN KWADE IN PERZIE Malik zal groep van de vredesraad ontvangen Washington teleurgesteld doch niet verontrust Ter voorbereiding van vertrek met Russisch schip Steunprogram kan grote gevaren bezweren Veilig tehuis in een veiligheidsklep De Nederlandse kolonie ter receptie Wederom blijdschap allerwege Protest Effectenhandel tegen de credietbeperking Geen conferentie-van-vier zonder bespreking Atlantisch Pact en Amerikaanse bases Weerbericht In een ongelijke positie Amerika wil een enorme keten van militaire bases Niet goed, geld terug BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 44904] Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm Kleine advertenties i.Juttertjes" tot 15 woor den f 1.—, elk woord m««i cent Abonnementen per kwar taal f 9.15. per maand,, f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten nUlllUlllliilililUtUlllillitUilUllllllllHIIllllllliHHIIIIIIlluiiliiimniuiii.»...,.,...,.» MllllHtilllltHtlltiltlllllHHHiHtllllHI»1ini[|llliHflllll[lilHinilllffliiiiiiiiHwtiHUHHs..|l>l|HWm Belangrijke verklaring over Korea verwacht De Russische gedelegeerde bü de VN, Jakob Malik, die deze maand voor zitter van de Veiligheidsraad is, heeft zich bereid verklaard, een delegatie van de communistische wereldvredes- raad te ontvangen. Dit zal blijkens een telegram van Malik aan Joliot-Curie, de leider van de „vredesraad", tussen 25 en 27 Juni kunnen gebeuren. Het is overigens nog de vraag, of deze ont vangst door zal kunnen gaan. Ameri kaanse autoriteiten hebben reeds doen weten, dat zij de delegatie van de vre desraad geen visa zullen verstrekken. Verwacht wordt, dat Malik Zaterdag «en radiotoespraak zal houden, waarin hij een aanbod zal doen aangaande de minimum-voorwaarden, voor een poli tieke regeling inzake Korea. Kringen die in nauw contact staan met de Rus sische delegatie, voorspelden, dat Ma- likg radiotoespraak, die in het radio programma van de VN is opgenomen, een belangrijke verklaring zal bevat ten. Het is de eerste maal, dat een be langrijke Russische gedelegeerde bij de VN voor de radio van deze organi- «atie wil spreken. Men acht het merk waardig, dat deze toespraak zal vooraf gaan aan de voorgenomen ontvangst van de „vredesdelegatie". De Franse verkiezingen Nu ook de uitslag van de stemming in het departement Beneden-Rijn be kend is geworden, ziet de verdeling van op twee na alle zetels van de Franse Nationale Vergadering er als volgt uit: communisten 101, Gaullisten 117, socialisten 104 MRP 86. radicalen 95, gematigden en conservatieven 99, anderen 23. het GAAT in de Perzische oliekwestie thans hard tegen hard. Om met Acheson te spreken: de toestand heeft in de afgelopen twee dagen een keer ten kwade genomen. De Perzische regering heeft, nu de besprekingen zijn afge broken, kort en goed alle instructies van de directie der Anglo-Iranian aan haar personeel ongeldig verklaard en de overneming van alle kantoren en instal laties van de maatschappij gelast. Deze moet voorts op staande voet haar naam veranderen en al haar inkomsten op een Perzische bank storten. Deze beslis singen zijn genomen in een vergadering van het kabinet met de oliecommissie aan het bed van Mossadeq. Engeland heeft alle posten van de Royal Air Force in het Midden-Oosten gealarmeerd. Morrison, de Britse minister van buiten landse zaken, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de kwestie voor het Internationale Gerechtshof zal worden gebracht. De Britse missie is terugge roepen. JNMIDDELS doet Amerika nog steeds pogingen, beide partijen opnieuw tot onderhandelen te brengen. De Amerikaanse ambassadeur in Teheran, Grady, heeft bij Mossadeq aangedron gen op overweging van de Britse voor stellen en zijn Britse collega Shepherd heeft een bespreking met de Stah ge had en hem de gevaren van de poli tiek zijner regering onder het oog ge bracht. Desondanks zijn de instructies van de Perzische regering reeds aan de missie in Adaban gezonden en ter ken nis van de Sjah gebracht. Gisteravond zou de regering opnieuw in spoedzit ting bijeenkomen, teneinde verdere maatregelen te overwegen. Morrison heeft in zijn verklaring in het Lagerhuis uiteengezet, dat Per- zie de plicht heeft ook de Britse on derdanen op zijn gebied te bescher men tegen geweld. Indien het deze verplichting niet nakomt, zal Enge land zelf het recht en de plicht heb ben, deze bescherming te verlenen. Morrison noemde de Britse voorstel len redelijk en verweet Perzie, dat het volledige capitulatie eiste. Op een vraag van Eden (cons.) ant woordde de minister, dat ev nog geen besluiten waren genomen inzake de evacuatie van het personeel, maar dat de regering bij haar overwegingen De vermiste Britse diplomaten Formaliteiten niet vervuld De Britse diplomaat Guy Burgess zou van 19 op 20 Mei j.1. te Antwer pen hebben vertoefd, zo meldt het bu reau Belga. De eigenaar van een hotel op de Keyserlei zou 18 Mei uit Quiévrain een telegram hebben ontvangen, waarin hü werd verzocht een kamer met badka mer voor twee nachten te reserveren. Het telegram was door Burgess ge tekend. De man zou 's anderendaags met de laatste trein uit Brussel in het hotel zijn aangekomen. Hij bracht de nacht van 19 op 20 Mei in het hotel door en zou daarna de stad hebben verlaten. Hij heeft eveneens nagelaten het re gister van het hotel te tekenen en de voor de politie bestemde formulieren in te vullen, onder het voorwendsel dat hij moe was. Hij zei aan de hotel houder dat hij de volgende dag deze formaliteiten zou vervullen. Het politierapport voegt hieraan toe, dat Burgess vervolgens naar Engeland zou zijn teruggekeerd, welk land hij op 25 Mei per schip uit Southampton met bestemming naar Frankrijk heeft verlaten. In dit verbaal wordt even eens er op gewezen, dat een Russisch •chip, de „Sovietsky Sojoez" op 1 Juni Uit Antwerpen is vertrokken en da een andere Russische eenheid op Juni eveneens de haven heeft verla ten. Thans zou men onderzoeken o Burgess op 19 Mei niet naar Antwer pen is gekomen om zijn inscheping op •en dezer vaartuigen te regelen. De Antwerpse politie zou thans het bezit zijn van het telegram, aan de hotelhouder zou zijn gezonden Functionarissen van de Belgische veiligheidsdienst verklaarden later, er „bijna zeker" van te zijn, dat de beide vermiste diplomaten op 1 of 8 Juni aan boord van een Russisch schip uit Ant werpen naar een Sowjethaven zijn ver trokken. Een derde man, een staten loze, die aan de politie bekend is, trad als tussenpersoon op. Deze man be vindt zich volgens de politie thans in Frankrijk. Theoretisch moet het zo ge gaan zijn, dat Burgess en MacLean op 26 Mei in Frankrijk arriveerden en langs verschillende wegen om de politie het spoor bijster te maken in Antwerpen aankwamen, waar ze clan destien aan boord van een Russisch schip gingen. Burgess zou op 19 Mei de passage hebben geregeld. De namen van in aanmerking komende schepen zijn „Sowjetsky Soyoez" en „Hasan'1 Een Russisch lid van de bemanning moet de beide diplomaten hebben ge holpen. in dat dienaangaande merking nam. alle factoren in aan- Brits kernkabinet bijeen Het Britse kernkabinet, dat zich met de oliekwestie bezighoudt, is gisteren bijeen geweest. Maarschalk William Slim, chef van de imperiale generale staf, werd op de bijeenkomst ontbon den, evenals de minister van defensie. Shinwell. Intussen zijn alle noodzake lijke maatregelen ter bescherming van Britse levens en bezittingen in Perzie genomen. Transportvliegtuigen en straalbommenwerpers worden in ge reedheid gehouden te Habbanaija in Irak, Mafraq in Jordanië, op Cyprus, op Malta, bij Aden en te Fayid in de zone van het Suezkanaal, waar het hoofdkwartier van de Britse front- strijdkrachten in het Midden-Oosten is gevestigd. Te Washington is verklaard, dat het Amerikaanse minister van buitenland se zaken teleurgesteld, doch niet ge alarmeerd is. Men achtte de deur voor eea minnelijke oplossing nog niet ge sloten. Mossadeq zal heden om een vertrou wensvotum vragen. Voorts zal een wetsontwerp worden ingediend ter be strijding van sabotage e.d. op de olie velden. Hierin wordt de doodstraf ge zet op diverse soorten van vernie lingen. Het kabinet heeft nl. meer vrees voor dergelijke onregelmatigheden dan voor een Perzisch onvermogen, om de oliéinstallaties te beheren. Er zal geen olie meer aan Britse tankers worden geleverd, wanneer er piet prompt wordt betaald. Jams Bruce, de eerste directeur van het wederzijdse militaire hulppro gramma in de VS heeft in het kader van het derde eeuwfeest van de stad New Castle in Delaware uiteengezet, dat Amerika het voorgestelde militai re steunprogram ten bedrage van 81/2 milliard dollar zal moeten aanvaarden, wil het niet de kans lopen dat het al zijn bondgenoten in Europa verliest en oneindig veel grotere bedragen voor zijn defensie moet uitgeven. Indien de Senaat dit program niet aanvaardt, aldus Bruce, verliezen de VS de steun van een leger van twee millioen man in Europa, dat reeds ten dele is opgeleid en vaak nog slechts de uitrusting mist om een uitstekende strijdmacht te zijn. Zij verliezen voorts het productievermogen van 275 milli oen mensen in Europa, worden afge sneden van de grootste voorraad delf stoffen, brandstoffen en grondstoffen en zullen tenminste vijf maal zoveel soldaten moeten oproepen, als zij thans van plan zijn te doen. Voor de binnen landse verdediging zal dan tenminste zevenhonderd milliard dollar moeten worden uitgetrokken. Verhoging van de militaire uitgaven tot het tienvoudige zou de Amerikaan se economie ten gronde richten, üe communisten zouden daardoor een zege behalen, zonder dat zij er een bom voor behoeven te werpen. O* erigens zal militaire hulp aan het buitenland slechts worden verleend in gevallen, waarin het land in kwestie door eigen inspanning niet in zijn be hoeften kan voorzien. Uitrustingsstuk ken zullen slechts worden geleverd, wanneer de landen georganiseerde strijdkrachten hebben, die deze doel treffend zullen kunnen gebruiken. Men beschouwt de rede van Bruce als de belangrijkste, die tot dusverre over het militaire hulpprogram is ge houden. Enkele'monteurs, die te Bruinis- se een hijskraan repareerden ont dekten, dat in de veiligheidsklep van de stoomketel een mussen- nest met drie eitjes was onder gebracht. Uit de eitjes kwamen intussen drie jonge mussen. Deze huisvesting heeft zo zijn eigen probleem, want het ouderpaar moet door een pijp kruipen, die 2 c.m. wijd en ruim 40 c.m. lang is, om de geeuwende vogelbek jes van voedsel te voorzien. De familie maakt het wèl, alleen vreest men de dag, dat de stoom ketel weer zal gaan werken, want dan wordt de hele familie de lucht in geblazen. ir Gistermorgen hebben Koningin lu- liana en Prins Bernhard in gezelschap van de groothertogelijke familie, een bezoek gebracht aan de walsfabrieken van de Arbed te Dudelange, die tot de modernste van Europa behoren. Overal langs de route van het groot hertogelijk paleis naar het 20 kilome ter verder gelegen Dudelange hadden zich Luxemburgers opgesteld en hin gen de vlaggen uit, zodat de rit een ware triomftocht werd. In Dudelange, waar de vorstelijke be zoekers door de burgemeester werden ontvangen, juichten en zongen duizen den schoolkinderen hen enthousiast en langdurig toe. Vervolgens begaven Koningin Juliana en Prins Bernhard zich naar de Arbed-walserijen, waar ge- IN WEDEROM PSEUDO-VOGELPEST OOSTZAAN Door de veeartsenijkundige dienst is te Oostzaan wederom een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd. Ruim 800 kippen zijn door het destructorbe- drijf te Purmerend vernietigd. In de Effectenbeurs te Amsterdam heeft de Vereniging voor de Effecten handel op een protestvergadering nog maals haar bezwaren tegen het wets ontwerp ter regeling van het crediet- wezen kenbaar gemaakt. Gevreesd werd, dat de ondernemers in het be drijfsleven ernstige moeilijkheden zul len ontmoeten door een beperking van de credietverlening, waardoor kleine bedrijven zouden moeten sluiten en grote bedrijven hun activiteit zouden moeten inkrimpen met grote werkloos heid als gevolg. Naar de Tel. weet te berichten, staan ook de fracties in de Tweede Ka mer, met uitzondering van de PvdA, afwijzend tegenover dit ontwerp van wet. De plaatsvervangers kwamen weer bijeen OENSDAG heeft Gromyko, de Russische gedelegeerde ter conferentie van plaatsvervangers in Parijs, een nota ingediend, waarin de Russische eis wordt herhaald, dat het Atlantisch Pact en de Amerikaanse bases overzee op de agenda zullen worden geplaatst voor een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier. Deze nota wordt beschouwd als een verwerping van het voorstel der Westerse mogendheden, om een conferentie van de vier ministers bijeen te roepen. Dit was neergelegd in de nota van 15 Juni jl. Davies, de Britse afgevaardigde, die de volgende zitting van de plaatsvervangers moet presideren, zal deze bijeenroepen, zodra de Westelijke afgevaardigden antwoord van hun regeringen hebben ontvangen. lllillllllllllll!lllllllllllllll!lll!lll!lll!l!l!lllil!lll!!llllllli!llll!llllllllllllllll!llll!!lllll gesteld". Want de kerken verkeren in financiële nood, bemerkt Theodoor wel. Heeft men in Ottawa niet een dansorkest in de methodistenkerk ge ïnstalleerd, waar het de psalmen in om mensen te trekken? Och ja, dat geld. Een boerenarbeider in Udine, in Verwachting tot hedenavond: Droog, zonnig en vrij warm me een overwegend matige wind ui Oostelijke richtingen. VRIJDAG: Zon op 4.19, onder 21.04. Maan op 23.41, onder 7.34. TN BEIEREN is men de winter nog niet te boven. Een geweldige hagel bui heeft honderden ruiten doen sneu velen en zware schade toegebracht aan de oogst in de omgeving. De stenen waren zo groot als duiveneieren. De eieren, die een redacteur van een Pa rijs dagblad werden nagesmeten, waren zo groot als stenen. De man had belas terende berichten gepubliceerd over Paul Auriol, een zoon van de Franse Harry James-stijl begeleidt, louter president. Van steniging naar ver steningen. Bij Hagstad in Zuid-Zweden heeft men een prae-historische offer plaats uit de tijd tussen 3000 en 2500 jaar voor Christus aangetroffen. Men vond versteende schedels en beenderen, benevens werktuigen en gebruiksvoor werpen. De uit zes leden bestaande delegatie van de Zweedse pers, die 27 Juni Londen zal bezoeken, heeft dus wat te vertellen. O Tijdens een trouw partij, ook in Londen, heeft iemand be wezen, dat geld het slijk der aarde is Men vond na de plechtigheid namelijk tussen de confetti een groot aantal snippers van bankbiljetten van een pond. Bruidegom en bruid zeiden hier over: „Niemand van onze vrienden is zo gek dit voor ons te doen". De gees telijke, die hen getrouwd had sprak: „Hadden ze mij het geld maar ter hand MOSSA-DEK JE! Italië, liep reeds geruime tijd met een gespannen muizenval in de zak van zijn colbertjasje. Tot op een nacht zijn vrouw de zakken van dat jasje door zocht. Het echtpaar is gescheiden. Alida adviseert de getroffene zich in verbinding te stellen met de heer Luigi Ferrani, ook al een Italiaan, die in Rome woont. Deze man maakte zes vrouwen gelukkig, door met hen allen te huwen. Alle (thans verweduwde vrouwtjes)' waren dolgelukkig met hun aller Luigi. die hen vertelde reiziger te zijn en derhalve zelden „thuis" kon ko men. Het was een hele drukte, toen het echtscheidingsproces plaats vond. O Iets waar uw lijfaap ook een oogje op heeft is het kunstoog, dat geleerden van de Harvard-universiteit zeggen te hebben uitgevonden. Men noemt het „chemisch oog" en het rust in een tube, waar het alle reacties van het mense lijke oog vertoont. Een dergelijke toestel, verborgen in de binnenzak, had Giuseppe Caroni, die in Rome een oude vriend, die 'tij sinds v.eertien jaar niet gezien had ontmoette, goed van dienst kunnen zijn. Na wat gezellige uren met zijn makker bemerkte Giuseppe name lijk, dat zijn portefeuille, horloge en dasspeld vertrokken waren, tegelijk met de vingervlugge vriend. De Russische regering spreekt er in haar nota haar verbazing over uit, dat de Westelijke afgevaardigden niet dur ven instemmen met een discussie over het Atlantisch Pact tijdens confe rentie van de ministers. Moskou heeft er geen enkel bezwaar tegen, dat er Vordt gesproken over de verdragen van wederzijdse bijstand, die het heeft met tal van landen. Daarom wordt de wens uitgesproken, dat de onderhan delingen te Parijs zullen worden voortgezet, teneinde overeenstemming te bereiken over plaatsing van het At lantische Pact en de Amerikaanse ba ses overzee op het agendagedeelte, waarin de betwiste punten worden opgesomd. Tot dusverre heeft Sowjet-Rusland er mee ingestemd, dat alle kwesties, die de Westelijken besproken wilden zien, op de agenda zouden worden ge plaatst. Door het Russische voorstel af te wijzen, zo heet het ten slotte in de nota, plaatsen de Westelijke mo gendheden Moskou in een positie, waarin het niet meer dezelfde rechten geniet als de drie andere landen. Rus land kan dit niet aanvaarden. Het Koninklijk paar legt een krant voor het monument van oorlogt- gevallenen. toond werd, hoe Luxemburg zijn jaar lijkse bijdrage van drie millioen ton staal aan de Europese wederopbouw levert. Luxemburg. Europa's kleinste natie, is, per hoofd van de bevolking gerekend, 's werelds grootste staalpro ducent. De Koningin en de Prins volg den met de grootste aandacht geduren de meer dan een uur de zeer moderne installaties en arbeidsmethoden van deze fabriek. Na hun bezoek aan de Arbed-staal- fabrieken boden de koninklijke bezoe kers in de Nederlandse legatie d« groothertogelijke familie een dejeuner aan, waarbij onder anderen minister Stikker en de Luxemburgse minister van buitenlandse zaken Bech aanzaten. Kransleggingen Vervolgens vond des middags een kranslegging plaats op „de Place de la Constitution", bü het monument, dat voor Luxemburgse gevallenen is opge richt. Eredetachementen en een mili taire muziekkapel stonden hier opge steld. Een duizendkoppige menigt* luisterde na de kranslegging stil naar het spelen van de nationale liederen. Ook werd een fraai bloemstuk neerge. legd aan de voet van het ruiterstand beeld van de Koning-Groothertog Wil lem II. Om vijf uur ontving onze Koningin de leden van de Nederlandse kolonie in Luxemburg. In een kort woord tot de aanwezigen gewaagde zij van haar blijdschap de Nederlandse kolonie hier bijeen te zien. Ze roemde de hartelijke ontvangst, die haar diep getroffen had. Wrak oevonden Duikers hebben in de onmiddeliyke nabijheid van de gezonken Britse duik boot Affray het wrak gevonden van een Engelse trawler. Het is mogelijk, dat het wrak uit de oorlog dateert, maar de duikers zijn van mening, dat het hier de trawler Twilit Waters be treft, die vrüwel op dezelfde tüd als de Affray verongelukte en met negen man naar de diepte /erdween. Mocht het wrak van de oewuste trawler zyn, dan is het vrijwel zeker, dat beide schepen met elkaar in botsing zün gekomen. II Reusachtig project Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft het Congres verzocht een bedrag van 6.561.262.000 dollar te fourneren voor militaire werken, waaronder het aanleggen van een keten van militaire bases rond de halve aardbol. Minister Mars hall heeft bij het Congres aangedron gen op spoedige toewijzing der gelden. „De huidige internationale spanning maakt uitbreiding van onze bases noodzakelijk", verklaarde hij Er komen onder meer bases op de eilanden Goeam en Oki Nawa. Ook in Alaska zullen op grote schaal mili taire werken worden uitgevoerd. Een reisbureau te Chicago heeft een eis tot schadevergoeding van 10.000 dollar ontvangen van een boze klant, de spoorwegemployé James Bosch, die tijdens het heilige jaar ter bedevaart naar Rome is geweest. In het prospec tus van het reisbureau stond ver meld, dat de pelgrims de Paus zouden zien, maar Bosch beweert thans dat hij de Paus niet heeft gezien, waarvoor hij het bureau aansprakelijk stelt.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1