Tweede Kamer vervolgde debat over de sociale wetten Sport in 't kort Britse onderdanen in Perzie moeten worden beschermd Bankdirecteur weigerde douane inzage te geven van rekening Schoolgelden (behalve voor L.O.) zullen worden verlaagd Minisier Joekes ontmoette veel verzet Amerika steunt de Engelse politiek HOV blijft bestaan Rapport over het gezins vraagstuk te verwachten GLIMLACHJE Bankgeheim in het geding Protest van Bondsdag tegen inmenging der VS Oplichter stak zich in de kleren Een zestal Nederlanders te Surabaja gearresteerd Agentschaphouder PTT verduisterde kwart ton Twee nieuwe emisies van Philips Uitgevers protesteren tegen verhoging weeldebelasting Koperdief bracht' veiligheid ernstig in gevaar Enorme deviezenfraude te Haarlem berecht Nieuw overleg omtrent het ceremonieel Drie Griekse vissersschepen werden beschoten Oude man neergeslagen GRIEKENLAND BEZWOER POLITIEKE CRISIS Sergeant-kok tot drie maanden veroordeeld De detaillisten mogen nog conserven in blik verkopen Begroting Binnenlandse Zaken PETAIN BLIjFT OP JEU Prof. Supomo naar ons land Wielrenner smokkelde staaf goud naar Belgie FRANSEN VERNIETIGEN VIETMINH-BATALJONS Zware straf wegens valse belastingaangifte ViiMDAG 22 JL-.1 iasi (Van onze parlementaire redacteur) pK LR BETERING van de positie van een groot aantal sociale rentetrekkers verhoging van de uitkeringen aan ouden van dagen en van de kinderbijslagen vooral voor hen, die invaliditeits- of wezenrente genieten vastgelegd in een zestal wetsontwerpen, kon geen genade vinden bij de communistische heer Gortzak, die het Woensdagmiddag begonnen debat over deze wetsvoorstellen Donderdag in de Tweede Kamer voortzette. De heer Gortzak vroeg zich af, waarin de verbeteringen nu eigenlijk bestaan. Hjj vond ze ver onvoldoende en was teleurgesteld dat de betrokkenen niet noemenswaard geholpen werden. Een definitieve regeling is in voorbe reiding het overleg daarover is nog niet geëindigd volgens welke de zee lieden zelf een deel van de premie zul len moeten betalen. J^INISTER JOEKES was van oordeel dat de kinderbijslag pas bij het derde kind behoort te beginnen. De nieuwe kinderbijslagregeling is een uitvloeisel van de regeringsverklaring van 17 Maart, waarin te kennen gegeven is, dat gewaakt zal worden tegen een on evenredige achteruitstelling van de grote gezinnen. Op grond van verschil lende berekeningen had de regering besloten de grote gezinnen extra tege moet te komen, doch niet meer dan met het oog op de gestegen kosten van het levensonderhoud verantwoord is. Over het gezinsvraagstuk zal de So ciaal-Economische Raad een interim rapport uitbrengen - aldus deelde mr. Joekes mee - waarin aandacht geschon ken zal worden aan de kinderbijslag. Hij ontraadde alle amendementen, die zich richten tegen de progressie in de kinderbijslag. De beschikking betreffende de kin derbijslag voor kleine zelfstandigen ligt gereed, zodat de regeling op 1 Juli a.s. in werking kan treden. Bezwaren. De bewindsman had bezwaar tegen de vrijstelling van de eerste f 100 eigen inkomen bij de berekening van de ouderdomsuitkering. Ondanks de precaire toestand van 's lands financiën is de regering toch al bereid gevonden de uitkeringen te ver hogen en wel in die mate, dat een last van f 17.000.000 op 's Rijks schatkist gelegd wordt. De totale kosten van de wetsontwer pen bedragen f 20.290.000 voor rekening van de schatkist, benevens f 18.500.000 uit het kinderbijslagvereveningsfonds. Ten slotte deelde de minister op een vraag van de heer Suurhoff (P. v. d. A.) mede, dat hij niet kon overgaan tot een verhoging van de pensioenuitke ringen aan de zeelieden, die krachtens een interim-regeling geheel door het Rijk betaald worden. P.v.d.A. ging niet om. Belangrijk was bij de replieken de namens de fractie van de P.v.d.A. door de heer v. d. Born afgelegde verkla ring, dat hij niet door argumenten van de minister tegen het door hem verde digde standpunt overtuigd was. De heer De Kort van de K.V.P., bezwoer de be windsman de in de regeringsverklaring van 17 Maart j.L gedane beloften be treffende de tegemoetkoming aan de grote gezinnen, in te lossen. De heer Suurhoff van de P.v.d.A. was zeer teleurgesteld over wat de minis ter over de pensioenen der zeelieden had gezegd en de heer Gortzak van de C.P.N., die reeds een motie had inge diend om aan hen, die een uitkering ontvangen krachtens de Noodwet Ou derdomsvoorziening, boven de voorge stelde verhoging een bijslag te verlenen ter compensatie van de huurverhoging en deze voor de gehuwden op f 39 per jaar en voor de ongehuwden op f 24 per jaar te bepalen, deponeerde nog drie moties op de tafel van de voorz. In de eerste verzocht hij om tenmin ste f 100 van het eigen inkomen vrij te stellen bij de berekening van de ouder domsuitkering; in de tweede en deze zijns inziens onvoldoende uitkering met f 99.84 per jaar te verhoging en in de derde maakte hij bezwaar tegen de versterkte progressie in de kinderbij slag. Minister Joekes bestreedt uiteraard deze amendementen op goede gronden. Vrijdagmiddag gaat de Kamer met de behandeling van deze sociale wetten verder. Gisteren werd voor de Meervoudige Kamer der Amsterdamse Arrondisse mentsrechtbank een zaak behandeld, die beschouwd mag worden als een proefproces, waarvan het bankge heim de inzet is. De gedaagde was de directeur van een bijkantoor van een De zaak-Kemritz Berlijn wil voortgang der berechting De Westduitse Bondsdag heeft er Donderdag bij de regering op aange drongen, bi) de Amerikaanse Hoge Commissaris te protesteren tegen „de Amerikaanse inmenging in de zaak tegen dr. Hans Kemritz" De coalitie partijen en de sociaal-democraten dien den de betrokken motie gezamenlijk in. Vier communistische afgevaardigden onthielden zich van stemming. Ook het Westberlijnse parlement heeft geprotesteerd tegen „iedere in menging in de zaak-Kemritz". Er werd bij de stedelijke senaat op aangedrongen om door middel van be sprekingen met de betrokken organen van West-Duitsland en met de Ameri kaanse Hoge Commissaris er voor te zorgen, dat de bij het Westbenijnse gerechtshof aanhangig gemaakte zaak voortgang vindt. Door de politie is een 29-jarige man gearresteerd, die zich aan oplichting, verduistering en diefstal heeft schul dig gemaakt in tal van plaatsen in Nederland. In Amsterdam belde hij uit een telefooncel in de stad, bij voorkeur Zaterdags aan het einde van de och tend, kledingmagazijnen op. Hij zeide dan de directeur van sociale zaken of van de Stichting '40'45 te zijn en iemand te hebben, die met spoed in de kleren moest worden gestoken. Gezien het tijdstip was het dan niet mogelijk de noodzakelijke bonnen te geven, maar dat zou de daarop volgende Maan- dag wel geregeld worden. Hij bleek glad genoeg van de tongriem gesneden te zijn om zijn praatje geloofwaardig te doen klinken. Kort na het telefoon gesprek diende hij zich aan in het ma gazijn als de man, over wie gebeld was Eenmaal met de goederen de deur uit verkocht hij ze weer snel of bracht ze naar de bank van lening. Ook logeerde hij onder een valse naam in pensions en verdween dan na enige tijd, nie zelden met medeneming van waarde volle goederen. De Indonesische militaire politie te Surabaja heeft zes Nederlanders en een aantal Indonesiërs gearresteerd om tot nu toe onbekende redenen. De Nederlanders zijn de inspecteui van de staatspolitie Lux en de leden van de politie van het voormglig mari ne-etablissement Durant. Koot, Has quin, Guttenberg en Kneefel. Zaken groeiden hem over het hoofd Voor de Haagse Arrondissements rechtbank verscheen gisteren de 35- jarige A. van L uit Leiden, verdacht van verduistering van 25.000 gulden uit de kas van een postagentschap van de PTT, dat hjj beheerde. Van L., die een sigarenfabriek, een sigarenwinkel, een tabakskerverij en een grossierderij in sigaren dreef, had de verduisteringen gepleegd in de tijd van 1949 tot begin 1951. Hy knoeide eveneens in de registers van de Post- chèque- en Girodienst. De verduisterde gelden had hy in zijn sigarenzaak gebruikt en steeds getracht de kastekorten uit de verdiensten aan te vullen, hetgeen echter nimmer ge lukt was. Voor zijn privé-leven had hij nimmer iets genomen, naar hij zeide. De officier van Justitie noemde het misdrijf zeer ernstig en eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak op 3 Juli. De N.V. Philips' Gloeilampenfabriek heeft, ter financiering van het uitbrei dingsprogramma van haar bedrijven in binnen- en buitenland besloten, haar aandelenkapitaal uit te breiden. Op 5 Juli wordt de inschrijving opengesteld op dertig millioen gulden 6 pet. cu mulatief preferente winstdelende aan delen en op f 69.627.000 gewone aande len, beide groepen in stukken van f 750 in de N.V. Gemeenschappelijk Bezit van aandelen Philips' gloeilampenfa brieken. De stukken worden uitgege ven tegen de koers van 100 pet. en de len over 1951 voor de helft in de winst. De inschrijving staat uitsluitend open voor houders van oude aandelen in de verhouding van twee oude stukken voor drie nieuwe van elke groep. Voorts wordt een obligatielening uit geschreven van 20 millioen dollar, ren tende vier procent, ter voorziening in de kapitaalbehoefte in de buitenlandse vestigingen van de maatschappij. De behandeling van het wetsontwerp tot verhoging van de weeldebelasting van 15 pet tot 30 pet is voor de Neder landse uitgevers aanleiding geweest een schrijven te richten tot de voorzitter van de Tweede Kamer en de voorzit ters der fracties, waarin uiting wordt gegeven aan „ernstige critiek op de al gemene en ongenuanceerde formulering van deze wet". De uitgevers trachten te bereiken, dat de desbetreffende wet zodanig gepreciseerd wordt, dat boeken bestemd voor de ere-dienst en voor het godsdienstig leven van de leden ener kerkgenootschap, alsmede naslagwer ken, niet onder de weeldebelasting zul len vallen, indien zij in leer zijn ge bonden. De Apeldoornse politie arresteerde de 32-jarige Apeldoorner J. T., die een partij van 160 kg koper ten nadele van de N.S. had verduisterd. Hij had op het geëlectrificeerde baanvak tussen Apel doorn en Assel het koperdraad, waar mee de hoogspanningsleiding geaard ls, verwijderd en dit aan opkopers ver kocht. Hiermee heeft hij de veiligheid in groot gevaar gebracht, doordat on gewenste spanningen op rails en nalen na zijn daad niet meer konden worden ifgevoerd. grote bankinstelling te Amsterdam, die geweigerd had ambtenaren van de douanerecherche inzage te verlenen van de bankrekening van een zijner cliënten. De officier van justitie zeide dat in het Deviezenbesluit 1945 gtaat, dat de opsporingsambtenaren te allen tijde inzage kunnen verlangen van boeken en bescheiden, benodigd voor hun op- sporingsarbeid. Enkele maanden gele den werd hier echter in zoverre wij ziging in gebracht, dat thans personen, die uit hoofde van stand, beroep of ambt zich tot geheimhouding verplicht geacht kunnen voelen, zulks kunnen weigeren. De officier van justitie was van oordeel dat verdachte niet tot deze categorie behoorde en eiste een boete van f 100, subs. een maand hechtenis. De uitspraak volgt op 5 Juli. Tien maanden gevangenisstraf Voor de economische kamer van de Haarlemse rechtbank stond gisteren terecht de uitgever J. H. G., die de grootste deviezenfraude heeft begaan, welke ooit in Nederland werd berecht. Het betrof hier een smokkelarij van 16 millioen Belgische franc, waaraan verdachte ongeveer f500.000 zou heb ben verdiend. G. genoot een groot ver trouwen bij het deviezeninstituut en kreeg een bijna blanco volmacht om over Belgische francs te beschikken. Ir. het begin verkocht hij kleine be dragen van dit geld op de zwarte markt. Later werden grote hoeveel heden van het geld per auto over de grens gesmokkeld. De officier van justitie had tegen verdachte in eerste instantie tien maanden gevangenis straf en een voorwaardelijke boete van f400.000 geëist. De economische ka mer van de Haarlemse rechtbank ver oordeelde hem tot tien maanden ge vangenisstraf zonder bijkomende straf fen. Presenteer geïoeer De abdicatie van Leopold III Vorst behoudt titel van koning De Belgische premier, Pholien, zal hedenmiddag met afgevaardigden der drie nationale partijen opnieuw over leg plegen over het ceremonieel van de troonsafstand van koning Leopold en over verscheidene kwesties, welke door deze troonsafstand rijzen. „Men schijnt het er over eens te zijn, aldus het Brusselse blad „Le Soir", dat de koning de titel van koning Leopold zal behouden en dat zijn zoon Alexan- der prins van Réthy zal worden ge noemd. Voor de toekomstige verblijfplaats van koning Leopold en zijn gezin zou den verscheidene plannen bestaan. Het blad weet voorts te melden, dat leidende figuren uit de CVP hebben verklaard dat er na de troonsbestijging van de koninklijke prins geen sprake kan zijn van Kamerontbinding. Griekenland zal bij Turkije proteste ren naar aanleiding van het feit, dat een Turks patrouillevaartuig Woensdag drie Griekse vissersboten met machine geweren heeft beschoten. De Griekse onderminister van bui tenlandse zaken, Politis, verklaarde Donderdag, dat twee van de vissers vaartuigen nog vermist worden. De drie Griekse vaartuigen werden aangevallen, toen zij ongeveer 65 kilo meter ten oosten van Caste Orizo - on geveer 16 kilometer van de Turkse kust - aan het vissen waren. Aan de gevolgen overleden Verleden week hoorde de 72-jarige landbouwer C. te Boekei 's nachts on raad op zyn erf. Hij ging naar buiten, waar hij enige jongelui aantrof, die aanstalten maakten hem lastig te val len. C. greep een riek, maar een der rustverstoorders, de 27-jarige V. nam hem de riek af en bracht hem een slag op het hoofd toe, waardoor C. be wusteloos raakte. Later werd een zwa re hersenschudding geconstateerd. Zon der tot bewustzijn te zijn gekomen, is C. gisteren overleden. V. was aanvankelijk door de Rijkspo litie aangehouden, doch is later weer vrijgelaten. Er heeft in Griekenland een politieke crisis gedreigd, doordat de liberale pre mier Venizelos en de socialistische vl ce-premier Papandreoe het oneens wa ren over een wijziging van de kieswet. Venizelos wilde voor de a.s. verkie zingen in September het Franse steiscl navolgen, de socialisten willen het stel sel van evenredige vertegenwoordiging handhaven. Beiden zijn nu overeenge komen, dat zij hun geschil Maandag aan het parlement zullen voorleggen. Kikvorsen ontmoeten Tourcoing Kubler leidt in ronde van Zwitsterland Zondag 24 Juni wordt te Rotterdam een waterpolo wedstrijd gespeeld tussen de Kikvorsen en E.N.T. Tourccing. Een Nederlands jeugdzevental zal te gen S.V.H. uitkomen. De opstelling van de Kikvorsen is als volgt: Van Gelder (H.Z. en P.C.), Byisma (Haarlem), Keetelaar (Robben) Braa- sem (Haarlem), Cabout (G.Z.C.), Van Feggelen (Meeuwen) en Smol (H.Z. en P.C.). De acht Zuidslavische zwemmers, die na een wedstrijd te Innsbruck weiger den naar hun land terug te keren, zijn thans in een kamp voor ontheemden in de buurt van Salzburg onderge bracht. Zij hopen in Oostenrijk te kun nen blijven en willen in wedstrijden als „ontheemden ploeg" uitkomen tegen Oostenrijkse zwemclubs. Tot de acht behoort de zoon van een vroegere lei der van de Zuidslavische radicale par ty, Djura Radcovitch, die thans in W.-Duitsland zou vertoeven. De afgebroken partijen uit de 13e en de 14e ronde van het Staunton-schaak- tournooi werden voortgezet. De uitsla gen zijn: Van ScheltingaStahlberg y Van ScheltingaBroadbent y7y7. WadeKlein 10, RossolimoDonner De stand na de 14e ronde is: 1. Gligoric (Z. SI.) 9j4 pnt; 2. Pirc (Z. SI.) 9 pnt;10. Donner (Ned.) 6y pnt; 12 Golombek (G. B.) 5y„ pnt; 13/ De Oldebroek-attaire De malversaties, die door de com mandant van het militaire kamp Ol- denbroek werden gepleegd, hebben een zeer onaangename nasleep gehad voor de sergeant-kok L., die gedurende 1948, 1949 en 1950 levensmiddelen, die aan het Rijk behoorden, had verduisterd. De auditeur-militair van de Arnhemse Krijgsraad achtte bijna al hetgeen ver dachte ten laste was gelegd, bewezen en eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek, degradatie tot de stand van sol daat en ontslag uit de dienst. Tot zijn verdediging voerde L. aan, dat hy volkomen ongecontroleerd werkte. Hij had enkele malen vlees aan zijn commandant, overste N. ver schaft. Het betrof steeds overgebleven vlees en een enkele maal beschimmel de kaas, aldus L. Ook had hy zonder toestemming uit de menage meegege ten. Na in Raadkamer te zijn geweest veroordeelde de Krijgsraad sergeant L. tot drie maanden met aftrek van de ruim elf maanden voorarrest en ont slag uit de dienst, zonder ontzetting uit het recht by de gewapende macht te dienen. Naar het Centraal Rijksbureau mede deelt, is de termijn, welke aan detail listen toestaat hun in blik verpakte goederen voor de binnenlandse markt af te leveren, verlengd met vyf maan den, dus tot 10 October. Deze termijn sloot aanvankelijk op 10 Mei. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de commissie der rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting van Binnenlandse Zaken is medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt een verlaging voor de schoolgelden voor het voorbereidend hoger, het middelbaar en het uitgebreid lager onderwijs te bevorderen. De schoolgelden voor het nyver- heidsonderwijs, voor zover dit met middelbaar of uitgebreid lager onder wijs kan worden gelijkgesteld zullen wellicht ook enige wyziging behoeven. Gestreefd zal worden naar een verla ging voor de eerstgenoemde vormen van onderwijs van resp. 30 en 20 pro cent, ingaande het schoolgeldjaar 1950- 1951. Voorts zal voor het VH en MO een gezinsreductie worden ingevoerd Het Lagerhuis over de oliekwestie (Vervolg van pag. 1) Minister Morrison heeft gisteren in de loop van het oliedebat in het Engel se Lagerhuis de actie van de Perzische regering tegen de Anglo-Iranian ge kwalificeerd als onteigening. Hij her haalde, dat Engeland bereid blijft tot volledige en vriendschappelijke bespre king van alle punten, maar zag geen aanwijzing, dat Mossadeq bereid zou zijn tot een andere koers dan de tegen woordige. Morrison verklaarde nog, dat Amerika over het algemeen de Engelse koers steunt. Elke mogelijkheid voor een vreedzame regeling dient volgens Washington te worden onderzocht, maar het aanvaardt de zienswijze, dat Engeland het volste recht heeft, atap- van 25 procent indien twee of drie kin deren uit een gezin de schot bezoe ken en van 50 procent indien dit aan tal groter is. Aan de besturen van by- zondere scholen zal een compensatie van het verlies ten gevolge van deze schoolgeldverlaging worden gegeven, evenals aan de gemeenten voor de ge meentelijke scholen. Om aan de huisvesting van gerepa- trieerden tegemoet te komen wordt overwogen 10 procent van de voor keurswoningen voor ambtenaren voor deze categorie mensen af te staan als de gemeentebesturen daarnaast van de overgebleven 90 procent eveneens tien procent ter beschikking van de gerepa- trieerden stellen. pen te doen ter bescherming van het leven zijner onderdanen. Aan Morrison's rede was een discus sie voorafgegaan. Eden, de plaatsver vangende leider van de oppositie, steunde het Britse voornemen, om de zaak by het Internationale Gerechts hof aanhangig te maken en sprak als zijn overtuiging uit, dat de Britse re gering zijn onderdanen in Perzie moest beschermen. Duncan Sandys, Churchills schoon zoon, wees er op, dat Rusland net recht heeft, troepen Noord-Perzie te la ten binnenrukken als Engelse solda ten in Zuid-Perzie landen. Hy meen de, dat in dat geval verdeling van het land te preferen zou zijn boven een al gehele bezetting door de Russen. Daarentegen wees Crossman, de lei der van de linkse Labourleden er op, dat Moskou Engeland voor de VN als aanvaller zou kunnen laten bestempe len, wanneer men tot een militaire be zetting overging. 14 dr. Tartakower (Fr.) en Broadbent (G.B.) 5 pnt; 16 Van Scheltinga (Ned.) 4 y, pnt. De uitslag van de zesde etappe van de ronde van Zwitserland luidt: 1 Vit- torio Rossello (It.) 75.1.37, 2. Kubler (Zwits.) 7.51.39, 3. Pasquini (B.) 7.56.10, 4 Schaer (Zwits.) z.t., 5 Martini (It.) zt Algemeen klassement na de zesde etappe: 1 Kubler 40.12.52, 2 Koblet 40.18.35, 3 Martini 40.20.24, 4 Dino Ros- si 40.23.25, 5 Schaer 40.25.59. Op het bergachtige circuit van ae TT-race te Man, dat drie maal moest worden afgelegd, is de jaarlykse inter nationale TT-wedstrijd voor amateurs verreden. Winnaar werd de Brit Bowes met een tyd van 5 uur 26 min. 25.8 sec. voor de 181.200 km, tweede Wilmott (GB) in 5.27.33 en derde Vines (GB). Naar wy vernemen is het zo goed als zeker dat de Haarlemse Orkestver eniging zal kunnen blyven bestaan al zal men met drastische bezuinigingen en een zo intensief mogelyke exploita tie de touwtjes aan eikaar moeten kno pen. In Haariem, dat krachtig tegen een fusie met andere orkesten heeft gepro.esieeru, zal dit bericht met vreugde worden begroet evenals in de provincie, waar de HOV zulk een groot aandeel heeft in het begeleiden van kooruitvoeringen. Over het verienen van de rijkssubsi die valt waarschijnlijk binnen veertien dagen een definitieve beslissing. Dan zal tevens het lot bekend worden van andere orkesten, die in eenzelfde posi tie verkeerden als de HOV. Het bestaan van de Nederlandse Opera is eveneens verzekerd. Behalve het Rijk en de ge meente Amsterdam zullen echter ook de gemeenten binnen wier grenzen een opera-uitvoering wordt gegeven een offer moeten brengen in de vorm van een subsidie. Ook behoeft niet meer te worden gevreesd voor een fusie tussen het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het Residentie-Orkest, zodat de sombere wolken, die enige tyd bo ven het muzikale leven in Nederland hebben gezweefd vrijwel geheel zyn verdreven. De 95-jarige gewezen maarschalk van het Franse leger Philippe Petain, zal het eiland Jeu, waar hy nu reeds zes jaar verblyf houdt, niet verlaten. Zyn verdediger zal pogen op' het eiland een villa te vinden, geschikt om als ver blijfplaats van Petain te dienen. Petain zou daar dan zijn laatste levensdagen in gezelschap van zijn vrouw, genees heer en verpleegsters, doorbrengen. Herziening der R.T C. De voorzitter van de Indonesische staatscommissie ad hoe, prof. mr. Su pomo vertrekt binnenkort naar Neder land ter voorbereiding van de herzie ning der RTC-overeenkomsten. Voor de rechtbank te Antwerpen stonden gisteren terecht de Neder landse en Belgische wielrenners John B. en Sander M., verdacht van de in voer in Belgie van een aan de Neder landse Bank toebehorende staaf goud van 12.5 kilogram. De staaf had deel- uitgemaakt van een voorraad goud, die in de Meidagen van 1940 naar Enge land werd verscheept. Het schip werd evenwel tcrt zinken gebra«nt en by het bergen van het goud na de bevrijding werd een staaf door twee dekknech- ten gestolen. Deze staaf kwam bij B. terecht, die er f55.000 voor betaalde en er mee naar Antwerpen ging, waar hij tezamen met M. het goud verkocht voor slechts f38.000, daar de staaf een kilo van zyn oorspronkelijke gewicht verloren bleek te hebben. De Neder lander B. werd wegens de verjaring der feiten vrijgesproken. M. werd veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelyk en 1000 frank boete. De zuiveringsactie van de Franse troepen binnen de Tonkinese delta heeft tot eerste resultaat gehad, dat drie ba taljons van de Vietminh op 40 kilome ter afstand van Hanoi volkomen zyn vernietigd. Duizend man van de tegen stander werden buiten geyecht gesteld. Aan Franse zijde bedroegen de verlie zen nog geen honderd man. Tien maanden gevangenisstraf, waar van vyf maanden voorwaardelyk, is gisteren voor de Amsterdamse recht bank geëist tegen de eigenaar van 3en smederij in Broek op Waterland, die door vervalsing in zyn boeken en ver keerde opgaven aan zyn accountant te weinig inkomsten- en vermogensbelas ting had betaald. De officier van Justi tie mr. Kist, meende uit "t oogpunt van algemene preventie een zware straf te moeten eisen. Het moet maar eens uit zyn met de valse belastingaangiften in Nederland, zei hy. Het publiek moet beseffen, dat een moedwillig verkeerde belastingaangifte zware gevolgen kan hebben. Twee weken gevangenisstraf werden opgelegd aan de 44-jarige directeur van een Zaanlandse onderneming en drie weken aan de 49-jarige Zaanse make laar J. G. M., die eveneens opzetteiyk hun aangiftebiljet onjuist hadden inge vuld. ONBEKENDE MAN AANGESPOELD Op het strand van Wassenaar is gis teren het stoffelyk overschot aange spoeld van een onbekende man, dat slechts korte tijd in het water had ge legen. De man was ongeveer 45 50 jaar oud en droeg geen bovenkleding.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5