Britse troepen langs het Suezkanaal worden gereedgehouden Tweede Kamer aanvaardt de wijziging der sociale wetten De„Edam na zijn wereldreis op Schiphol teruggekeerd Geen verband met vermeende corruptie in het KNIL Het carnaval der oplichters VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Oefening-Veloy in het Kanaal Zaterdag 23 Juni 1951 76e Jaargang No. 11136 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nog geen ontspanning in oliekwestie Evacuatie van de Britse vrouwen en kinderen naar Abadan Geen tankers meer naar Abadan Het Westen is volledig verantwoordelijk Voor mislukking van Parijse conferentie Neo-nazi-partijen gaan geen fusre aan LEIDERS STAALINDUSTRIE CONTRA DE REGERING Communisten bereiden nieuw offensief voor Derde detachement vertrekt in Juli naar Korea De moord op vaandrig Aernout Beschuldigingen tegen officieren houden geen steek Weerbericht Maatregelen gevraagd tegen hoofd-klager De Gaulles' partij gaat in oppositie De Amerikaanse piloten blijven gevangen Progressie in de kinderbijslag verminderd Wet Bevolkingsonderzoek op TBC aangenomen Argentinië binnenkort aan de spits van het atoomonderzoek Referenties van generaal Kru's" Nederlanders voor ruim een millioen gulden opgelicht KoM. B&ttelk Truman sprak met Brad'ey Koningin en Prins gaan ook naar Urk Het fiasco van uit Zee" .Land Speciaal radiorecord BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTE IN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten I>e Britse garnizoenen in de zone van het Suezkanaal worden thans, met het oog op een eventuele noodtoestand in het Midden-Oosten gereedgehouden. Er heerst in de kampen een aanzienlijke activiteit. Weliswaar is formeel geen enkel verlof ingetrokken, doch maar weinig mannen zyn vrij van dienst. De laatste groep vrouwen en kinderen van Britse employé's in de Perzische olievelden heeft thans bevel gekregen, op het hoofdbureau te Abadan bijeen te komen. De Anglo-Iranian heeft geweigerd, de bevelen van de Perzische regering op te vol gen. Britse tankschepen en die, welke in charter voor Engeland varen, zullen Abadan niet meer aandoen. En ten slotte verdient nog vermelding, dat het Britse verzoek, om een bevel tot opschorting van de nationalisatie der Anglo- Iranian te geven, gistermiddag bij het Internationale Gerechtshof is ingediend. Dat zijn in vogelvlucht de voornaam ste feiten. Daarbij kan nog worden ver meld, dat de Britse delegatie, die in Teheran besprekingen heeft gevoerd over de overneming van de Anglo-Ira nian, gistermiddag in Londen is terug gekeerd. Tijdens een tussenlanding op Schiphol heeft de leider der delegatie, IIIlllHlinillllllllIHlIlllllllllliimHIIlHilHIItlllHIfllinilttlMHI Gromyko zegt: De Sowjetrussische plaatsvervangen de minister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko heeft verklaard, dat de Westelijke mogendheden volledig verantwoordelijk zijn voor het afbre ken van de agendaconferentie te Pa rijs en voor de gevolgen daarvan. Op een vraag of de Sowjet-Unie zich over een eventuele ministersconferen tie verder met de Westelijke mogendhe den in verbinding zou stellen antwoord de Gromyko, dat hij niets had toe t.e voegen, aan de Sowjetrussische nota's en aan de verklaring, die hij Donder dag had afgelegd. Blonde Führer" ontslagen Gisteren ontkenden de leiders van de Neo-nazistische „Socialistische Rijks partij", dat ze plannen koesteren een fusie aan te gaan met de Beierse Eco nomische Opbouwpartij. De voorzitter van de laatste partij, die de bijnaam van „Blonde Führer" draagt, zou de organisatie en politiek van de andere partij bestuderen en fusie van de partijen propageren, zoa's hij op 13 Juni had beloofd. De Bondsdagfractie van zijn partij heeft hem echter uit de fractie gesto ten, wegens deze onderhandelingen. Volgens welingelichte bronnen is het doel van de partijen hetzelfde. Britse minister dreigt De Britse minister van bevoorrading Strauss heeft met drastische maatrege len gedreigd tegen de leiders van de genationaliseerde Britse staalindustrie, die geweigerd hebben hun organisatie voor de verkoop van grondstoffen aan de regering over te dragen. De strijd in Korea Waarnemingen der verbondenen to nen aan, dat de communistische strijd krachten in Korea voorbereidingen treffen voor een nieuw offensief. De communisten legden grote bedrijvig heid aan de dag achter hun aanvoer- linies in de achterhoede. Geallieerde vliegers maken melding van een zeer uitgebreid verkeer door de tegenstander langs de wegen aan de oostkust tussen Hamhoeng en Won san. Dit verkeer vindt zijn oorsprong bij de Mandsjoerijse spoorweg. Midden Juli zullen uit Rotterdam met het troepentransportschip „Gene ral McRae" wederom 250 Nederlandse vrijwilligers naar Korea vertrekken Dit is het derde aanvullings-detache ment. Met hetzelfde schip reizen 250 Belgische Korea-vrijwilligers mee. de heer Jackson, verklaard, dat hij naar Perzië zal terug keren, doch dat dit nog wel even kan duren. „Elke kans op een vergelijking of op onderhandelingen is volledig uitgeslo ten zolang de regering Mosadeq aan het bewind blijft. Zij is bezig het land vol komen te gronde te richten. Wij waren bereid, over de vorm van de nationali satie te spreken. Onze voorstellen hiel den in, dat Perzië een financieel wel varend land zou worden", aldus de heer Jackson. Overigens voelen de Perzen zelf ook zeer weinig voor een stagnatie in het bedrijf ,op de welvaart waarvan hun hele land steunt. Mochten er zich inderdaad moeilijk heden gaan voordoen, dan zullen enige grote Amerikaanse oliemaatschappijen alles wat zij bezitten op internationale basis samenvoegen, teneinde de gevol gen van het verlies der Perzische olie tot een minimum te beperken. Het wachten is echter op de goedkeuring van het Amerikaanse ministerie van justitie voor dit plan. Men hoopt op deze wijze een critiek olietekort te ver mijden. Het is onaannemelijk, dat de vaandrig flobert C. L. Aernout, die in de nacht van 28 op 29 Februari 1948 in de dessa Lembang nabij Bandung werd doodge schoten, uit de weg zou zijn geruimd in verband met een door hem verricht onderzoek naar corruptie in het KNIL. Dit is een van de conclusies van een com missie van drie, op 18 October 1950 door de toenmalige minister van oorlog inge steld, teneinde een onderzoek te doen naar misstanden, welke zich volgens verscheidene persberichten zouden hebben voorgedaan in het voormalige KNIL. Deze commissie is to» de conclusie gekomen, «lat er geen sprake is geweest van bepaalde corrupte toestanden in het leger in Indonesië als zodanig. Verwachting tot hedenavond: Half tot zwaar bewolkt met en kele buien, hier en daar met on weer. Aanvankelijk veranderlijke wind, later meest matige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. Vrij koel. ZONDAG: Zon op 4.20, ondei 21.04. Maan op 0.00, onder 10.32 MAANDAG: Zon op 4.20. onder 2104. Maan op 0.08. onder 11.54. Zij acht het hoogst onwaarschijnlijk, dat er in het leger wijdvertakte knoeie rijen zouden hebben bestaan. Op grond van haar onderzoek is zij van oordeel, dat de tegen het leger in Indonesië ge uite klachten en de tegen verscheidene met name genoemde officieren in het bijzonder geuite beschuldigingen zake lijke gronden en redelijkheid missen en gezien moeten worden als een laster campagne. Hieraan acht de commissie in het bijzonder schuldig de heer F. H. van der Putten, die in Indonesië vice-voorzitter is geweest van de Bond van Burgerpersoneel in Militaire in richtingen. Deze is sinds 1950 als amb tenaar in vaste dienst werkzaam bij het ministerie van oorlog. De commissie acht hem hiervoor wegens geestesge steldheid ongeschikt en beveelt een psychiatrisch onderzoek aan. Inderdaad zijn er wel dingen voorge vallen, die niet in de haak waren. Met name was dat het geval in Bandung, bij de leiding van LTD 81, waar de re serve-kapitein Luyke Roskott bij her haling het voorwerp van een onder zoek is geweest. Er werd daar zeer veel geroddeld. Toen vaandrig Aernoud was vermoord waarschijnlijk door een Indonesisch extremist: een Indone sische rechtbank heeft althans een man tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens deze moord dook dan ook het gerucht op, dat de Gum-bende L.R. hiervan wel meer zou weten. De ze moord gaf aanleiding tot een zui veringsactie, die met meer voortvarend heid dan beleid onder leiding van ka pitein Westerling is uitgevoerd. W. heeft verschillende personen gearres teerd, die later moesten worden vrij gelaten. De knoeierijen bleken weinig te betekenen. Er zijn uitsluitend admi nistratieve maatregelen genomen. In elk geval verwerpt de commissie de theorie, dat vaandrig Aernoud is vermoord omdat hij als amateur- veiligheidsofficier een gevaar zou zijn geworden voor de bende L.R. De actie van de BBM tegen allerlei misstanden draagt het stempel van de persoonlijke geraaktheden van de heer Van der Putten. De commissie betreurt het, dat tegen deze man niet strenger is opgetreden. Gezien het feit, dat hij na zijn terugkeer in Nederland een fel le perscampagne is begonnen, waarin een volkomen vals en kwaadaardig verkleurd beeld van de toestanden in het KNIL wordt gegeven. Op het ministerie van oorlog is nog niet medegedeeld, of er naar aanlei ding van het rapport maatregelen zul len worden genomen tegen de heer Van der Putten. De volgende week zullen in het Ka naal in het zuidelijke deel van de Noordzee convooioefeningen worden gehouden. Hieraan zullen 85 schepen en 15 eskaders vliegtuigen uit Frank rijk, Belgie, Nederland, Denemarken, Noorwegen, Engeland en de VS deel nemen. De oefening draaft de naam „oefening-Veloy". R.P.F. wil leiding in een regering hebben Generaal De Gaulle, de leider van de RPF, heeft te Parijs verklaard, dat de verantwoordelijkheid voor de vor ming van een regering aan zijn partij toekomt. Hij verklaarde zich bereid, met allen samen te werken, die hem wilden steunen, maar veronderstelde niet dgt zijn beweging de leiding in zulk een regering zou krijgen. Zij zou daarom in de oppositie gaan. De Gaulle bepleitte besprekingen met Duitsland teneinde volledige over eenstemming inzake defensie en eco nomie te. bereiken, alsmede herziening van het Dewapeningsprogram van het Atlantische Pact. Een evenredige voor ziening met grondstoffen moest wor den verzekerd. Voorts moest een pro gram voor een vorm van medezeggen schap van de arbeiders in de genatio naliseerde bedrijven worden uitge voerd. Praag antwoordt: Eerst onderzoek naar reden van noodlanding Tsjechoslovakije heeft geweigerd de beide Amerikaanse piloten vrij te laten die kortelings met straaljagers een noodlanding binnen zijn grenzen heb ben gemaakt. Het wil eerst onderzoe ken, of het hier niet veeleer een opzet telijke grensschending betreft. Tot zo lang blijven de beide mannen, een Amerikaan en een Noor, gevangen. Dit is het antwoord van de Tsjecho- slowaakse minister van buitenlandse zaken, Siroky, op een nota van de Amerikaanse ambassadeur te Praag. Het antwoord geeft een opsomming van een groot aantal gevallen, waarin de grens van het land door Amerikaanse vliegers geschonden zou zijn en protes teert naa. aanleiding hiervan tegen de stelselmatige en grove schending van de souvereiniteit van zijn land. De Tweede Kamer heeft gistermiddag alle communistische moties, Donderdag bjj de behandeling van de wijziging der sociale wetten ingediend, verworpen. Ze kregen alleen de stemmen van de indieners. Ook werd verworpen een com munistisch voorstel om de progressie in dc Kinderbijslag op te heffen. Vrij uitge breid is er nog gesproken over het voorstel van de regering, om door verhoging van de kinderbijslagen een deel van de prijsstijgingen te compenseren. Mevrouw Fortanier-De Wit (WD) en de heer Van den Bom (Arb.) wil den de voorgestelde bedragen (eerste kind f 0.46, tweede f 0.51, derde f 0.56 en verder f 0.69) verlagen, de commu nist Haken daarentegen de bedragen voor het eerste en tweede kind ver hogen. Hoewel de minister zich tegen alle 3 amendementen verklaard, werd dat van mevrouw Fortanier (eerste t/m derde kind f 0.51, vierde en volgende f 0.67) aangenomen. De KVP stemde tegen. Een soortgelijk amendement van mevrouw Fortanier werd ook aangeno men bij de behandeling van de verho ging van de kinderbijslag voor rente trekkers. Overigens werden al de voor gestelde wetsontwerpen aangenomen. in Belgie is een corps Burgerlijke Veiligheid opgericht ter bescherming van de bevolking en het nationale be zit tegen alle aanvallen Prof. Richter: Over zes tot acht maanden zal in Ar gentinië een atoomproef worden geno men, die voor de practische toepassing van atoomenergie van het grootste be lang zal zjjn, zo heeft prof. Richter te Buenos Aires verklaard. Richter, die terloops spottend op zijn beweerde arrestatie zinspeelde, deelde mee, dat „dank zij de royale steun van president Peron, door atoomkracht »e- dreven fabrieken gebouwd zullen wor den". Door .het toepassen van een ge heel nieuwe methode, zo Verklaarde Richter, zal Argentinië binnenkort aan de spits van de atoomonderzoekingen staan. In het najaar van 1950 maakte een aantal louche figuren in dure bars in 's- Gravenhage grote verteringen, waarbij portiers fooien van f 100 kregen. Daar er echter geen aangifte van diefstallen werden gedaan, kon de recherche voor lopig niet constateren, dat het geld op misdadige wijze was verkregen. De he ren van de goede sier zeiden veel geld te verdienen met een ingewikkeld systeem van Engelse^ voetbalpools. In October echter raakte de zaak aan het rollen. Een Amsterdamse za kenvrouw vertelde de politie, dat zij aan een zekere P. F. J. v. N., een van degenen, die zulke dure verteringen maakte, voor f 40.000 aan textiel had verkocht, die hij echter nimmer had betaald. Het bleek, dat N. tezamen met twee compagnons de zakenvrouw een te goeder naam bekend staande jurist als referentie hadden opgegeven. Deze jurist bekende aan de politie, dat N. voor hem ook ongeregistreerde effec ten had gekocht. De verkoper van de ze effecten een man met „mooie lichtbruine ogen" werd ook spoedig gegrepen. Hij was dezelfde, die de tex- r\E KOUL-. OORLOG, die soms wit- gloeiend ii, krijgt nu een „Raad voor de strategie", die door president Truman is ingesteld. Het doel is „een betere opzet, coördinatie en toepassing van psychologische werkwijzen binnen het kader van de erkende nationale politiet". Op z'n Haarlemmerdijks: „Hogeschool-pesterij. In Genua had den subversieve elementen duidelijker plannen. De carabinieri trof daar namelijk vijf ton oorlogsmateriaal aan, w.o. een luchtdoelkanon, vijf zware machinegeweren, pistolen, handgrana ten, geweren en munitie. De Koelaks in Hongarije zullen de afgelopen win ter wel naar zo'n dosis moordtuig en een even grote hoeveelheid moed ge snakt hebben. Theodoor heeft tenminste vernomen, dat er ongeveer 17.000 Koelak-landerijen zijn genationaliseerd De voetgangers in Belfast lijden niet minder onder de nieuwe tijdgeest. Het personeel van de vervoersdiensten in de stad heeft het werk er bij neer gelegd, uit protest tegen het ontslag van een bestuurder. En in Polen waait het ook weer helemaal uit de verkeerde hoek Op het Parijse vlieg veld Le Bourget kwamen onlangs twee jonge Polen als verstekelingen met een Pools vliegtuig mee. [DEMOCRATIE is een moeilijk woord voor mensen met een Duitse tong slag, maar in Pforzheim, beginnen ze het te leren. Als jnderdeel van een plan „Leer de democratie kennen", Het breidt zich uit als een olievlek heeft de burgemeester van die stad in Zuidwest-Duitsland het bewind aan een aantal jonge mensen overgedra gen. Gedurende een etmaal hebben ze de teugel mogen houden om eens van nabij te zien hoe men op democrati sche manier moet reageren. Dertien Polen (zo'n getal al!) kwamen onlangs in Engeland kennis maken met hun landgenoten. Ze wilde gegevens over die lieden verzamelen. Binnenkort worden ze uitgewezen. Q Enfin, troost u, heren! In St. Louis, dat toch heus niet zo'n grote stad is, worden dage lijks zeven mensen uitgewezen. Echter door hun echtgenoten, die dan meteen eisen, dat de huwelijksband verbroken wordt. Q In Mannheim is meneer Hip penstiel honderd jaar geworden. Op zijn zestigste verjaardag sprak zjjn (toen veertigjarige) dokter: „Hippen stiel, pas op voor de drank!" Hippen stiel drinkt nog steeds zijn glaasje voor het eten. De dokter is onlangs gestor ven. Misschien komt Hippenstiel wel als summum van gezondheid te zitten op een stand van de grote ge zondheidstentoonstelling. die de West duitse Bondspresident, dr. Heuss, mor gen in Keulen opent. tiel van de Amsterdamse zakenvrouw aan Haagse ondernemingen had ver kocht. Inmiddels had dit viertal de verkoop van „een grote partij porcelein" geën sceneerd, waarbij zij een zakenman in Leidsendam tienduizend gulden lichter maakten. De heren bleken in het bezit te zijn van briefpapier met het gedrukte hoofd van een Franse onderneming. Ook hiermee hadden zij allerlei vreemdsoortige transacties uitgevoerd. Een Rotterdamse zakenman werd voor vijfhonderd duizend gulden opgelicht, een oude dame in Den Haag \oor drie. honderdduizend. In 't gehele land zijn notarissen, bankiers, geestelijken en be kende zakenlieden het slachtoffer ge worden van dit edele gezelschap. Een vande oplichters deed zich o.a. voor als een oorlogsslachtoffer en liep op kruk ken rond. Een bankier gaf hem dui zend gulden om zich door een specia list te laten behandelen. Een zaken man werd eens door „generaal Kruis" opgebeld, die hem een uitstekende re ferentie gaf over een dezer lied n, die zaken met hem wilde doen. In totaal hebben zij een aantal Nederlanders voor ruim een millioen gulden opge licht. Thans zijn negentien van deze oplich ters gearresteerd. De politie is van me ning, dat het hier niet een complot of een bende betreft, doch meer eeh co- operatieve samenwerking. Nadat nog een wetsontwerp was aan genomen, dat beoogde, de toonkunste naars, die dans- en amusemen smu- ziek ten gehore brengen, zoveel moge lijk een vrije Zondag te garanderen, kwam de wet Bevolkingsonderzoek op Tuberculose aan de orde. De heer Mol (KVP) erkende de noodzaak van dit ontwerp, maar achtte de taakomschrij ving voor 't centrale college niet duide lijk genoeg en bepleitte een regeling, waarbij het onderzoek door provinci ale organisaties geschiedt De heer Van Lienden (Arb.) bestreed deze sugges tie. De heer Wagenaar eiste een alge hele wettelijke regeling voor de tbc- bestrijding. De staatssecretaris, de heer Munten dam, somde de redenen op, waarom dit voorstel was ingediend. Hij wilde de consultatiebureaux de centrale plaats in het onderzoek op tbc waar borgen. Ook was coördinatie van de verschillende onderzoekingen nodig. In tweede instantie oestreed de heer Muntendam nog een amendement van de heer Mol aangaande de taak van het centrale college, dat ten slotte werd ingetrokken. Hiermee was de weg vrij voor aanvaarding van het wetje. Defensie van Europa moet worden versterkt President Truman beeft Donderdag met generaal Bradley, de voorzitter van de Amerikaanse commissie van chefs van staven besprekingen gevoerd, waarbij verschillende belangrijke kwes ties aan de orde zijn gekomen, meren deels betrekking hebbende op da ver dediging van Amerika en Europa. Bradley en de chefs van staven zijn het er over eens, dat de bewapening van Europa moet worden versterkt, West-Duitsland meegerekend. Door de oorlog in Korea zal nog meer geld no dig zijn dan het bedrag van zestig mil- liard dollar, dat reeds voor defensie if uitgetrokken. Wilson, de directeur voor de defen siemobilisatie in de VS heeft verklaard, dat de komende drie jaar vijftig mil- liard dollar per jaar voor de verdedi ging zal worden uitgetrokken. Hulde door vissersvloot Hei Koninklijk bezoek aan de Noord- oostpolder op 13 Juli, zal worden on derbroken voor een bezoek aan Urk, dat het Koninklijk paar op luisterrijke wijze zal ontvangen. De Koningin en Haar gemaal zullen Urk over land oe- reiken Vanavond bespreken de Urker vissers hun plannen voor een grote hulde-betuiging door de Noordzee- en IJselmeervloot. Tekort van ruim f 23 000 De grote tentoonstelling „Land uit Zee", welke vorig jaar September te Slootdorp werd gehouden bij gelegen heid van het twintigjarig bestaan van de Wieringermeerpolder, heeft een etkort van f23.197,44 opgeleverd. De expositie had ernstig te lijden onder het zeer slechte weer als gevolg waar van extra voorzieningen aan de ten ten moesten worden getroffen en het bezoek ver beneden de verwachtingen bleef. Tegenover de uitgaven, ten be drage van f61.623,09, staat een ont vangst van f38.434.65. Het gevormde garantiefonds, ad f 48.328,dient voor 48 procent te worden aangesproken. Gezagvoerder Bak van de KLM-Sky- master „Edam" en zjjn uit acht man bestaande bemanning, zjjn na een reis van ruim 24.000 mijl in 22 dagen rond de aardbol, op Schiphol teruggekeerd. De Austin-sportauto, die deze afstand door de lucht met de Edam en over land op eigen kracht heeft afgelegd, kreeg een onprettige ontvangst bij de Austinfabrieken in Birmingham, daar het bedrijf zo goed als stil lag wegens een staking. Zo constateerde de ploeg, die acht dagen op het schema voor was, dat de fabriek reeds twee dagen achter was. Om ongeveer zes uur, gisteravond, landde de Edam op Scjiiphol, hartelijk verwelkomd dooi familieleden van de bemanning en tal van belangstellenden, natuurlijk vooial van de KLM. De we- reldreizigeres hebben heel wat stof tot praten. Een speciaal record was het, toen de Skymaster ergens boven Guam in de Stille Oceaan een telegram recht streeks aan dr. Plesman seinde Nog nimmer werd uit een Nederlands vlieg tuig een zo grote afstand direct over brugd.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1