Nationale militaire ploeg weerstond beter combinerend AGOVV ABRO Zaterdag behoorlijke tijden „Strijdkrachten leren elkaar beter kennen en waarderen Paviljoen „Den Helder aan Zee" door burgemeester geopend Gelijk spel (2-2) de juiste verhouding „O en O'-sportweek 1951 ten einde Daverende schoten van rechtsbinnen Homan „UK 169" Vrijdagavond aan de grond gelopen Hsid^rss Bruinvissen ''OtecrdG^ Eerste avond van clubkampioenschappen Riet Schuttenhelm brak persoonlijk record Padvinders organiseren tentoonstelling Het Stedelijk bracht de stemming Slechte dag voor Helder „Tavenu"-leden, doet alsnog uw plicht! Landingsvaartuigen voor de Marine Texel Uitslag zevende ronde der periodieke zeilwedstrijden «O en 0"-werk geprezen en gewaardeerd Regen en wind de ongewenste gasten Tussen Haaks en Kuifje Vreemdelingenverkeer met initiatief gebaat Zijpe In het kort Burgerlijke Stand Callantsoog Arbeiders gaan op reis Anna Paulowna Sportdag op B.K.C.-terrein vanOPdeh1poS^^^:5.el!!enl?^d Het huishoudboekje in die goede oude tijd MAANDAG 25 JUNI 1951 De slotwedstrijd van de Militaire Sportweek 1951 tussen het Nederlands Mili tair Elftal en AGOW is niet zo attractief geweest als de ontmoeting Marine landmacht, die Woensdagavond werd gespeeld. Erg verwonderlijk was dat overi gens niet, daar het veld Zaterdagavond, in tegenstelling tot Woensdag, spekglad was, waardoor vooral in de verdedigingen de uiterste behoedzaamheid was ge boden. Daarom behoefde men er zich wellicht ook niet over te verbazen, dat spelers als Kauters en Hendriks ditmaal niet zo klem- en trapvast waren. Daarbij kwam nog, dat de Apeldoorners ook het zwakke punt van de militaire spil (het rechterbeen) kenden, en daarmede wel degelijk rekening hielden bij het op bouwen van hun aanvallen. De wedstrijd eindigde in een 22 gelijk spel. Een uitslag, die voor beide partijen, en ook voor de toeschouwers, bevredigend was. langs doelman Bremer in het net 1-2. Het militaire overwicht bleef gerui me tijd aanhouden. Een angsig mo ment brak voor de Apeldoorners aan, toen één van hen juist buiten t straf schopgebied hands maakte. Er werd onmiddellijk een muur gevormd, en het schot van Stephan kwam dan ook niet door. Het was een lust, de AGOVV-links- half Dijkgraaf aan het werk te zien. Hoe meer de strijdkrachten kwamen opzetten, hoe beter kon hij het spel verdelen en opbouwen. Handig drib belend en met zuivere passes drong hij de bal menigmaal gevaarlijk in de militaire verdediging. Na vijftien mi nuten kreeg Homan eindelijk zijn zin. Hij gaf een bal af. schreeuwde: Dóór!", en beukte verder, de bal weer aan de voet. Bremer wist nau welijks wat er gebeurde, toen het vre selijk harde schot los kwam (22). Niet op rechts. Vreemd was daarna vooral het ant woord van de Apeldoorners. Zij kwa men steeds terug, maar speelden vrij wel niet meer op de rechtervleugel, vanwaar in de eerste helft juist het succes was gekomen. Maar laat ons Homan weer volgen. Tweemaal ach tereen zond hij verraderlijke schoten af en beide malen werden ze als door een wonder corner getipt. Uitstekend 'werk van de Apeldoornse keeper. Bij de corners kwam spil Hendriks naar voren, om tussen de AGOW-backs in te .gaan staan. Dat opdringen kon toch niet bekoren. Het gevolg was trouwens, dat aan de andere zijde on nodig corners moesten worden weg gegeven. Eén van die hoekschoppen werd afgeslagen, maar onmiddellijk werd het leder opnieuw door de links buiten ge'roffen. Kauters stond in de Opmerkelijk was Zaterdagavond weer het spel van rechtsbinnen Ho man, de enige speler met een verras send schot. De D.W.V.'er zag kans om in allerlei standen gloeiende kogels af te vuren. Zo noteerden wij na vele minuten terreinverkennen, hetgeen de voetballers veelal lachwekkend glij dend afging, Homan's eerste verre trap. Tot zijn geluk raakte doelman Bremer het leder nog net met de vin gertoppen aan, waarna de bal via de linker staander corner ging. De Apeldoornse ploeg was in deze periode onbetwist de sterkste. Het was duide lijk, dat de A.G.O.V.V.'ers op elkaar waren ingespeeld en elkaar dan ook naar behoren begrepen. Niettemin zochten de militairen hun kracht in ver opdringen, wat toen stellig niet verantwoord was, ook al had men nog zo veel vertrouwen in het trio Kam- meijer, Hendriks, Meines. Middenvoor Brinkman had de strijd krachten op een gegeven moment de leiding kunnen bezorgen. Hij kreeg de bal keurig toegespeeld door rechts buiten Willems (Overbeke was niet van de partij), maar Brinkman durfde niet ineens te schieten. Hij stopte eerst, maar dat duurde juist even te lang, waardoor de Apeldoorners konden in grijpen. Buiten gevecht. Middenvoor Hanskamp van A.G.O. V.V. deed het iets beter. Hij speelde zich behendig vrij van Hendriks en loste toen een schot, waarmee Kaufers grote moeite had. Linksbinnen Van der Steen bracht kort daarop de mili taire stelling wederom in moeilijk heden. Listig bracht hij de bal voorbij Kammeijer. Rechtsbuiten Peters loste daarna het beslissende schot, dat Kau ters al buiten gevecht stelde. Kam meijer had zich evenwel hersteld. Vlak voor de doellijn trapte hij de bal cor ner, nota bene over de lat heen! Na vier en dertig minuten gaf mid denvoor Hanskamp A.G.O.V.V. met een hard en onhoudbaar schot op fraaie wijze de leiding. Dezelfde «pe- ler maakte er nauwelijks twee minu ten later 02 van. Hanskamp had zich verplaatst naar de rechtervleugel, waar hij de bal in zijn bezit kreeg. Hendriks was niet snel genoeg om Hanskamp in een hevig lijf-aan-lijf- gevecht bij te houden. Toen volgde een schuiver, waar Kauters radicaal over heen dook. Kort voor de rust kwam Homan nog met een gewelig schot, maar weer slaagde de Apeldoornse verdediging er in het tot hoekschop te verwerken. Toen de rust aanbrak, s'ond A.G.O.V.V. dus met 20 voor, terwijl de cornerverhouding 41 was in het voordeel van de militairen. Uit vrfle schop.... Kammeijer en zijn mannen begon nen de tweede helft in een hoog tem po. Men had Brinkman, die geen op merkelijke dingen had gedaan, naar de rechtsbuitenplaats verwezen. Wil lems, sneller en doortastender, zou het nu als aanvalsleider proberen. En het moet gezegd, de aanval van de mili tairen werd minder doorzichtig, nadat scheidsrechter Formenoy de tweede helft had ingeblazen. Reeds na enke le minuten werd de militaire achter stand verkleind. Rechtshalf Wielhesen, die zeer verdienstelijk speelde, kreeg een vrije schop te nemen. De bal kwam goed voor het doel, waar men verzuimde Stephan af te dekken. De Heracles-man had de trap goed geti med; hij kromp ineen, en voorover gebogen stootte hy de bal met 't hoofd goede hoek en weer kregen de Apel doorners een hoekschop te nemen. Homan deed de toeschouwers na een half uur genieten van een enorme wedloop met de bal. Hij kwam ten slotte geheel op de linkerhelft van het veld terecht. Nog in volle gang schoot hij, zodra hij de bal had bereikt: Prachtig diagonaal suisde het lefier in de linkerhoek, waar Bremer nog zijn vingers brandde, hoewel de bal een zeer grote afstand had afgelegd. Bei de partijen kregen nog één serieuze scoringskans. Meines bracht op het laatste ogenblik voor de militairen redding, en Stephan schoot in buiten spelpositie (de scheidsrechter liet dóórspelen) in de veilige armen van Bremer. In deze tweede helft wa» de cornerverhouding 82 voor de mili tairen. Beumer ontbrak Bij A.G.O.V.V. ontbrak de bekende rechtsbuiten Beumer. De beste spelers vonden wij bij A.G.O.V.V.: Dijkgraaf, Hanskamp en Bremer. In de militaire ploeg (met Kolkman in plaats van Röhrig op de linksbuitenplaats) geno ten wij vooral van het spel van Mei nes, Kammeijer, Klaassens en Homan. Voor Hendriks was het uiteraard moeilijk, na zijn uitstekende wedstrijd van Woensdag, eenzelfde bevredigend peil te bereiken. Niettemin toonde hij zich ook ditmaal een begaafd speler. Vermelden wij nog, dat de wed strijd door tal van burgerlijke en mili taire autoriteiten werd bijgewoond. Vrijdagavond om ongeveer elf uur is de UK 169 van schipper J. de Boer bij de Noordkust van Texel aan de grond gelo pen. Tengevolge van de dikke mist is het bootje in een verkeerde koers geraakt. In de nacht kwam de UK 169 met laag water geheel droog te zitten. Twee leden van de bemanning zijn toen aan wal ge gaan, waar zij telefonisch sleep-asslsten- tie hebben gevraagd. Om ongeveer zeven uur Zaterdagmorgen voer schipper P. Bais Jr. met de HD 37 uit om hulp te verle nen. Door de opkomende vloed was het gestrande scheepje Inmiddels weer vlot gekomen. Het moest evenwel toch worden gesleept, daar een hoeveelheid zand de motor buiten werking had gesteld. De HD 37 kon dus toch nog nuttige diensten verrichten. absoluut veilig gemakkelijk, goedkoop! (Advertentie, Ing. Med.) Werdcn Zaterdagavond in Wieringerwaard tijden, Bnitengewwto pr clubkamp|0enschappen van de Helderse Bruinvis,,,, de eersto wedrtrüde .igemeen heel aardig gezwommen, en w(j niet geleverd. W ^middelde van de gemaakte tijden over d. durven gerust te zegg jaar. diverse nummers Iets beter Een geheel goed overzicht^ werd^nog niet verkregen, daar er Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Padvindersbeweging in Den Helder, wordt in de nissen- hutten aan de Kanaalweg een tentoon, stelling gehouden, die de verschillen de aspecten van de Padvinderswereld belicht. Uit de verscheidenheid van het tentoongestelde, noemen wij een stand betreffende de geestelijke ach tergrond der Verkennerij, pioniermo dellen, handenarbeid, vliegtuigmodel len en zelfs een echte sportvlieg-motor van de Luchtverkenners. De tentoonstelling is geopend van Dinsdag 26 Juni tot en met Zaterdag 30 Juni, 's avonds van zeven tot negen uur en bovendien Zaterdagmiddag van drie tot vijf uur. Wie zich voor dit jeugdwerk interesseert, mag niet na laten deze tentoonstelling te bezoeken. verscheidene leden waren, die deze keer niet mee deden. Van hen zal men zeker in d volgende wedstrijden „meer hore" In het bijzonder de jeugdige deel neemsters en deelnemers laten zich van hun beste zijde zien. Zo merkten wij op de 50 meter rug slag op, dat Riet Schuttenhelm met haar 42 sec. tevens haar persoonlijk re cord heeft verbeterd, wat een goed be gin van het nieuwe zwemseteoen bete kent. De 50 meter schoolslag meisjes bracht een felle strijd tussen G. Petrus en E. Pleyte, die tenslotte door U. Pe trus op handslag werd gewonnen. Bel de meisjes noteerden 47,5 sec. Goed deed ook Jongepier het op de 50 meter rugslag met zijn 37,4 sec., waarmee hij de andere deelnemers vér voor bleer. Vanzelfsprekend kwamen de oude rotten ook nog even in het water waarschijnlijk meer voor hun genoegen dan om te trachten een eerste plaats uit het vuur te slepen De polo-wedstrijd welke na afloop tussen twee „geïmproviseerde" tean* werd gespeeld, bood aan de divers» nog niet volwaardige, krachten de gelei genheid, toch ook eensin wedstrijdver. tand, zij het dan onderling, hun garen te tonen. De uitslagen van deze eerste avond waien: 50 meter borstcrawl jongens: 1. J. k3. ning 33.4; 2. H. Slotboom 34,3. 100 meter borstcrawl heren: I. p Jongepier 1.15.0; 2. H. Slotboom 1.21.5, 100 meter schoolslag dames: 1. j Oudijk 1.40 2. C. Timmermans 1.455 50 m. rugslag meisjes 1. M. Schut- tenhelm 42. 2. G. Petrus 42.9. 50 m. schoolslag meisjes 1. G. Petrus 47.5. 2. E. Pleyte 47.5. 50 meter schoolslag jongens: 1. h. Slotboom 40.5; 2. H. Varkevisser 40.9, 50 meter borstcrawl dames: 1. J. Ou. dijk 39,1; 2. M. Schuttenhelm 40. 50 meter borstcrawl meisjes: 1. (j. Petrus 36,8; 2. E. Pleyte 45,4. 100 meter schoolslag heren; 1. H. v. d. Water 1.47.4; 2. C. Tijsen 1.48.2. 200 meter schoolslag heren: 1. G. Brouwer 3.23.5; 2. L. van Drimmelen 3 31.4. Door een haag van welpen en adspiranten van de voetbalvereniging „HBC" en „Heider" betraden Zaterdagavond de nationale militaire ploeg en AGOW het terrein. Met de regen viel het gelukkig nog al mee, terwijl bovendien het aantal bezoekers tot tevredenheid stemde. Er heerste een genoeglijke sfeer op het veld, waartoe vooral werd bijgedragen door het „Stedelijk Muziekkorps" onder leiding van de heer Steinroth. Ook in de pauze verzorgde dit korps een aan trekkelijk marsen- en paradeprogramma. Helder 2 heeft de laatste promotie-wed strijd tegen Zeeburgia 2 met 111 ver loren. De wltjakken-reserves moesten met acht invallers uitkomen. Zeeburgia 2 heeft nu in de laatste wedstrijd tegen VSV 2 voldoende aan een gelijk spel om naar de reserve eerste klasse te kunnen promoveren. De stand is momenteel: Zeeburgia 2 3 2 1 0 15—4 5 VSV 2 3 1 2 0 5-4 4 Helder 4 0 1 3 4—16 1 Helder 3 was gisteravond op het HRC- terrein niet opgewassen tegen Watervo gels 2. De Torren-reserves zegevierden de beslissingscompetitie In de reserve met 21. Beide elftallen spelen mee in eerste klasse C van de afdeling Noord- Holland, waarbij degradatie op het spel staat. Op Texel werd nog gespeeld de beslissingswedstrijd Helder 4Oosterend 1. De Oosterenders wonnen met 32 en werden dus kampioen van hun afdeling. Onlangs schreven wij, dat de Helderse toneelvereniging „Tavenu" enigermate m moeilijkheden verkeerde. Het bestuur verzond een groot aantal circulaires, waarop enkele vragen moesten worden beantwoord, die een gunstige wending ln de gang van zaken zouden kunnen bren gen. Van deze circulaires gingen er drie honderd en vijftig in zee en het bestuur van „Tavenu" mocht er nog pas een goe de vijftig terug ontvangen. „Tavenu" verzocht ons dezer dagen, een beroep te doen op alle kunstlievende le den, de circulaires (ingevuld en wel) als nog zo spoedig mogelijk in te leveren. Van deze circulaires kan het goeddeels afhangen of Den Helder's beste toneel vereniging weer tot grote bloei zal ko men. Het bestuur rekent er dan ook op, dat de ingevulde circulaires uiterlijk mor gen (Dinsdag) avond in het bezit zijn van de heer H. W. Reijnen, Singel 2c. Zaterdagmorgen om half acht bracht de sleepboot „Tyne" van de firma P. Smit en Co uit Rotterdam een tweetal landings vaartuigen, bestemd voor de Koninklijke Marine, de haven van Den Helder binnen. De landingsvaartuigen (ADC 9 en ADC 5) kwamen van Falmouth en waren van de ARSC. De „Tyne" verliet Nieuwediep om half elf weer, met bestemming Rotterdam. HOOFD CHRIST. SCHOOL BENOEMD Tot hoofd van de school voor Christ. Volksonderwijs werd benoemd de heer H. Veldhuis. Op de rede werd Vrijdag de voor- laa ste der periodieke zeilwedstrijden voor sloepen der Koninklijke Marine gehouden. Hoewel er by de start een prachtige Oostenwind stond, werd deze zevende wedstrijd ten slotte toch nog een drijfpartij. Om twaalf uur hadden de eerste deelnemers reeds de groene wrakton gerond, op weg naar de eind streep, maar toen viel de wind weg en moesten alle scheepjes ten anker gaan, om het tijd af te wachten. Ten slotte kwam schipper Ufkes om half vijf als eerste door de finish. Tweede werd de luitenant ter zee der eerste klasse C. H. Frijlink, derde bootsman Berghout en vierde de adelborst eerste klasse Moret. In het totaal-klassement heeft thans de luitenant ter zee der eerste klasse W. P. Jansen de leiding met 141/4 punt. Op hem volgen schipper C. H. Ufkes met 13 1/4 punt en de lui tenant ter zee der tweede klasse D. Tober met 121/3 punt. Na afloop van de wedstrijd werden tjjdens een diner in „Formosa' de prij zen uitgereikt. Dat geschiedde door de voorzitter van de Stichting „Co mité O en O", de heer J. J. Landman, die allen hartelijk dank zegde voor de medewerking, welke ook dit jaar mocht worden ondervonden. De spre ker betrok in de eerste plaats de sportofficieren van de verschillende strijdmachten in deze toespraak. De aanvoerders van de beide elftallen, die zojuist een 22 gelyk spel hadden be vochten, namen ieder een bekertje in ontvangst. De bezoekende vereniging, A.G.O.V.V., kreeg het ere-bokaal. Al le spelers, reserves, scheidsrechters en grensrechters ontvingen een herinne ringsmedaille. Namens de drie strijdmachten voer de de luitenant ter zee S. D. der eer ste klasse J. C. H. Bol het woord. De ze roemde de activiteit van het comi té O en O, door welks toedoen de verschillende strijdmachten elkaar be ter leren kennen en waarderen. Hij hoopte voorts, dat volgend jaar ook weer athletiek op het programma zal kunnen voorkomen. De heer A. Lensen sprak ten slotte namens de sub-commissie voetbal. Na de maaltijd werd gedanst. Er werden spelletjes gedaan, en... na tuurlijk vergat men de terreinknecht Theo Oud niet. Hem werdjen voor zijn gewaardeerde werk een pakje shag en een enveloppe met inhoud aangebo den. Nu deze Militaire Sportweek weer tot het verleden behoort, kan het „Comité O en O" met hernieuwe ener gie voor het volgend jaar aan het werk gaan. Deze arbeid wordt niet al leen voor de militairen, maar ook door Den Helder's burgerij zeer op prijs ge steld. Het weer is de opening van het strandpaviljoen „Den Helder aan Zee", naby de Donkere Duinen, Zaterdagmiddag niet gunstig gezind geweest. Het strand lag verlaten tegen de duinen, en de wind speelde er een vrjj spel met een aantal vrolyk wapperende vlaggen, waarop de regen geen vat had kunnen krijgen. Toch was het droog, toen één van de gebroeders Minkema, die deze badinrich ting dryven, met een enkel woord de bijeenkomst ter gelegenheid van de open stelling inleidde. Aanwezig waren onder andere de burgemeester, mr. G. D. Rehorst, de waarnemend-commissaris van politie, mr. J. Blanken, de wethouders P. S. van der Vaart en P. Th. Luyckx, en de heren Schneiders en Groenewegen van VW. Zaterdagnacht liep het Duitse pasagiersscheepje „Möwe" de haven van Den Helder binnen. Het bootje kwam van Rendsburg en was bestemd voor Mannheim. Het is morgen hoog water om 0.50 en 12.35 uur en laag water om 6.35 en 19.30 uur. De burgemeester wenste de familie Minkema in de eerste plaats geluk met het paviljoen en de daarbij behorende strandattributen. De spreker meende wel, dat ook de gemeente met deze nieuwe aanwinst kon worden gefelici teerd, daar immers weer een gelegen, heid was geschapen om onze stad aan trekkelijker te maken voor het vreem delingenverkeer. In dit verband werd ook het werk van de Helderse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer ge memoreerd. De Donkere Duinen ver eisten de aandacht, daar het badwezen in die omgeving niet voldoende werd geacht. Er werd contact opgenomen met de familie Minkema en vervolgens werd een openbare inschrijving ge houden. Het resultaat daarvan heeft men kunnen zien. Men verkreeg de medewerking van Rijkswaterstaat en de familie Minkema ging aan 't werk. „En", aldus de heer Rehorst, „u heeft zich op zeer verdienstelijke wijze van uw taak gekweten. Een dergelijke in richting hadden wij zelfs niet durven verwachten". De burgemeester schroomde voorts niet te vermelden, dat de eigenaars ri. sico hebben durven nemen. Hij was er evenwel van overtuigd, dat een stad van 36.000 a 37.000 inwoners voldoen de recreatiemogelijkheden moet bezit ten en hoopte, dat dit het begin mocht 2ijn van een groeiend toeristenverkeer op onze gemeente. Het initiatief van de familie Minkema noemde de bur gemeester zeer lofwaardig. Daarvoor bracht hy in de eerste plaats mevrouw Minkema hulde. Nadat de heer Re horst alle mogelijke medewerking van het gemeentebestuur had toegezegd, verklaarde hij de inrichting voor ge opend. De heer C. M. Schneiders voerde het v/oord namens de V.V.V. Deze achtte de „vreemdelingen-exploitatie" voor de stad van groot belang. „Wil men even wel vreemdelingen trekken", zo zei de heer Schneiders, „dan moet men ook iets kunnen bieden. Wij hebben welis waar een goede trekpleister in de Ma rine, doch hoezeer de medewerking van die zijde ook op prijs wordt ge steld, voor het vreemdelingenverkeer was deze alleen niet voldoende". Daar om was de spreker ook verheugd over de totstandkoming van deze recreatie gelegenheid aan de Donkere Duinen. De heer Schneiders roemde vooral het initiatief van VWs vice-voorzitter.de heer M. H. Klerk, die het contact heeft gelegd tussen de familie Minkema en het gemeentebestuur. De secretaris van V.V.V. besloot met de wens uit te spreken, dat een innige samenwerking tussen de beheerders van het pavil joen en de V.V.V. in de toekomst vruchten zal afwerpen. Nadat nog twee familieleden hadden gesproken, dankte een van de heren Minkema de aanwezigen voor hun be langstelling en hun waarderende woor- cien. i Naar wij vernemen is door de voorzitter van het centraal stembu reau de heer K. de Maijer benoemd verklaard tot lid van de raad in de vacature ontstaan door het bedanken van de heer Peijs. De Minister van Overzeese ge biedsdelen heeft het ereteken voor orde en vrede uitgereikt aan de heer M. van Tilburg te Schagerbrug, die in Indonesië actief aan de strijd heeft deelgenomen. In deze gemeente zjjn twee ge vallen van roodvonk geconstateerd, en wel één te Oudesuis en één ln 't Zand. Geboren: Maria Teresia Antonia, d.v. Pieter Johannes Mink en Maria Jonker Petrus Simon, z.v. Petrus Simon Janssen en Comelia Maria Broers Jan Willem, z.v. Abraham Christiaan de Beurs en Greta Jean- nette Eriks Tjeerd, z.v. Jeen Frans Benedictus en Foekje van Dijk Elly, d.v. Jacob Johannes de Goede en Neeltje Greeuw. Ondertrouwd: WiUem Gerrit Bakkum te Harenkarspel en Fennigje Grietje Blaauboer Hendrik Duijfs te Beemster en Trijntje Bood. Getrouwd: Pie'er Roozing en Trijntje Doorn, beiden alhier. Op de vergadering van de arbeiders- „Arbeidsvreugde" werd besloten om dit jaar een tocht te ma ken op Woensdag 4 Juli, Er zal een bezoek worden gebrocht aan Friesland o.m. aan Franeker en Heerenveen ter- wyl zo mogelijk een boottocht zal'wor- tVem?kS °P het Snekw meer D, Ïlü dfL vde WiMin«ermeer, ter- Hel^T BPKC Uit de verhalen van grootouders en overgrootouders kennen wij alleen bij overlevering de toestanden, zoals ze in de laatste helft van de vorige eeuw waren Nog in 1898 verklaarde de bekende Domela Nieuwenhuis, dat wanneer men aan alle Haagse arbei dersgezinnen, in ruil voor hun feite lijke toestand, een vast wekelijks in komen van zes zeven gulden aan bood, zeker 75 pet. gretig zouden toe happen. In hoeverre dit overdreven is, valt op het ogenblik moeilijk na te gaan, want men had in die tijd nog geen Centraal Bureau voor de Statis tiek. Maar van de prijzen geeft een huishoudboekje van een 75 jaar ge leden, een beeld. Men ziet hier een budget voor een arbeidersgezin, be staande uit man, vrouw en drie kinde ren. Huur f 1,78 bus (begrafenisfonds e.d.) f 0,20 brandstof 1 0,50 petroleum f 0.30 aardappelen f 0,72 brood f 1.53 groenten f 0.28 boter en vet f 0,85 gort, ryst, meel, bonen, erwten f 0,30 koffie, thee f 0.40 suiker en stroop f 0.20 melk f 0.35 zout f 0.02 zeep f 0.06 soda en chloor f 0,05 stijfsel f 0,03 blauwsel f 0,01 tabak f 0,10 peper, azyn, olie enz1 0,06 lucifers, garen, band, sajet, spelden, naalden, knopen f 0.20 f 7,91 Als het gezin een inkomen had van f8,/ per week en dat was in die dagen heel behoorlijk, dan moest men van de overschietende negen centen de andere benodigdheden kopen, zodat er niets was voor eieren, kaas, vruchten, vlees, reparatie-huisraad, vernieuwing- beddegoed, voor gordijnen voor poets en schuurgoed, dweil en bezem, voor vaatwerk, keukengereedschap, voor kleding, schoeisel, voor huishoudlinnen, voor schoolgeld, extra-lessen voor vak- Opleiding, voor levensverzekering of pensioenfonds, versterkende middelen na ziekte, voor kleine versnaperingen op een feestdag, voor een dagje naar buiten, voor een geschenk op de ver jaardag van een kind, voor bloemen, voor goede muziek, voor omnibus of tram bij slecht weer. En ook voor onvoorziene pitgaven kon er niets wedden uitgetrokken! RW/-, kam»»«""seera door zwarten en lat but not least de muzi kanten van Concordia hun be"« beentje voor zetten, om het puK ^van bun kunnen te laten z.en en Eén van de charmante zomerzo* dellen, die onlangs getoond u)&' deu in de Jockey club te ChuntMt

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2