Speelgoed voor Duitse peuters Avondtoilet voor alle leeftijden SHORT ideaal voor tennis, voor zeilen en strand ^Pullman C17latrcióóen Belgisch korfbal team met 5-2 door Oranje verslagen fGEZONDT'srAATn Kruiswoordpuzzelaars aan de slag! M«n tachtigjarige opponent zal zijn klare wijn hebben, al is hij bij voor baat gewaarschuwd dat de smaak daarvan wel eens minder aangenaam kon bijken. Om te beginnen zullen we even de gewenste klaarheid brengen in de aanleiding van zijn protest. Als hij een afschrift van zijn eerste schrij ven had bewaard, zou hij kunnen nale zen dat hij destijds protesteerde te gen mijn artikel „Wie geeft van wat Waf een waereld! Een matige wedstrijd Om het Landskampioenschap Korfbal Exvatt over Maliks vredevoorstellen Tass commentarieert oproep vrouwenbond De „Waterbabies" blijven een maand in Engeland £)itmaal geef ik eens, met een zeket genoegen, plaats aan een brief op poten. Genoegen: omdat ik brieven op poten altijd bijzonder waardeer. Ik houd nu eenmaal van mensen die ie mand ronduit, vlak in het gezicht, eens precies zeggen hoe zij over u en uw gepraat respectievelijk geschrijf, den ken. Dat vereenvoudigt het leven en verfrist de samenleving. Bovendien is de schrijver van zo'n brief op poten iemand die zich ergens, terecht of ten onrechte, over opwindt en deswegen desnoods gruwelijk door slaat. Ook dat is in deze tijd van: het- is-mij-allemaal-één-pot-nat-mentaliteit een verkwikkende uitzondering.En als die briefschrijver dan ook nog acht kruisjes op de rug meedraagtIk geef u de volle laag van zijn (het is, naar woordkeus en ondertekening, on getwijfeld een „hij") briesende toorn: „Mevrouw. Indertijd heb ik u een brief gezonden inzake het opnemen van Duitse pleegkinderen. In één uwer stukken zegt u letterlijk: Waarom sullen wij dat onschuldige grut zo als u ziet is mijn geheugen trots mijn tachtigjarige leeftijd nog perfect die part noch deel hebben aan de oor log niet liefderijk tot ons nemen? Vol komen waar, Mevrouw, edoch, deze medaille heeft een keerzijde, en wel: ook onze kinderen hadden part noch deel aan de oorlog, en trots de bewe ring van Adolf Hitier dit was in de aanvang van de oorlog dat hij de culturele vrijheid van het Neder landse volk zou eerbiedigen, werden onze kinderen meedogenloos aan de ar men der om genade smekende moeders ontrukt, om nimmer terug te keren. Antwoord, Mevrouw! Schenk, wat men noemt, klare wijn. Wie verzekert ons dat bij een volgend wereldconflict ge noemde pleegkinderen niet zullen te rugkeren om de pleegouders neer te knallen? Deze mogelijkheid is geens zins denkbeeldig. De tijgerwelp laat zich strelen, doch weest op uw hoe de als dezelve volwassen is." zij heeftEn hierin was, getuige het opschrift, alleen sprake van iets weggeven, in casu gedragen kleren en speelgoed aan de kinderen in de Westduitse vluchtelingenkampen. Van het „liefderijk tot ons nemen van dat onschuldig grut' heb' heb ik met geen woord gerept. Laat mij er meteen even bij vertellen dat het meergenoem de grut niet alleen van Duitse, maar ook voor een groot gedeelte van Balti- sche of Oosteuropese afkomst is. De verontwaardiging van de brief schrijver heeft dus geen enkele grond; ik heb niemand geanimeerd een „tij gerwelp te gaan strelen" of een toe komstige moordenaar in huis te halen. In heb alleen maar gevraagd, heel be scheiden, om wat gedragen jasjes en broekjes en wat afgedankt speelgoed af te staan voor kinderen die, voor een groot gedeelte althans, nog moesten geboren worden toen de heer Adolf Hitier zijn verre van roemrucht einde had gevonden temidden der brandende ruines van Berlijn. Ik vraag nu, weer in alle beschei denheid: Mag dat óók al niet? Moet ik aan een kleine stumper die in de modder en het stof van een barakken kamp zijn armzalig leventje slijt, die alles mist wat een normaal kind een onbezorgde jeugd verschaft die al leen vodden heeft om aan te trekken en volstrekt niets om mee te spelen moet ik aan zo'n peuter eerst vragen. Ja, maar, zeg eres, jochie, van welke landsaard ben jij eigenlek? Hetspqt me, maar een kind blflft voor nuj al tijd een kind. Dat is te zeggen. Een wezen dat buiten de vooroordelen en scheidslijnen van onze volwassen ge- dachtenwereld valt. Dat nu ee zo min als u en ik, rijn eigen oudfers of zijn geboorteplaats heeft uitgezocht, en ora die redenen ook onmogelg schuldig verklaard kan worden. Als u dat toch doet, mgn waard brierschrijver, dan «kt u als twee lingbroer op diezelfde heer Adolf Hit Ier, die millioenen kinderen, tot arge loze zuigelingen toe, heeft laten gassen, verbranden, uithong'ere doodmartelen enkel en ^eel? hun wieg in een Joods huis had g staan. Misschien dat u ach tot peil verlagen wilt - ik heb daartoe nog teveel gevoel van eigenwaarde Ik houd niet, begrijpt u van goedkope sentimentali el denz van: „Laten wij ernu m^e. meer over praten, en alles s en vergeten" is volgens nm een tang niet ongevaarlijke uitmg van slaptód Het kwaad moet gestraft, dei sc vergoed, de schuld betaald worden, en als oorlogsmisdadigers, wier wange drag met deugdelijke feiten ew is, streng gestraft worden is dat een kwestie van natuurlijk en eenvoudig recht. Wanneer dat niet gebeuren zou ging onze samenleving te gronde. Lied van de week In een tüenstenveloppe van het ministerie van O., K. en W. kregen Nederlandse huis vrouwen eén enquête-formu lier van 8 kantjeswaarin o.a. gevraagd wordt: Hoe vaak loopt u naar de hutsbei? hoe laat staat u op en gaat u naar bed? Hoeveel tijd heeft u nodig voor stoppen, verstel len, aan- en uitkleden?- J-JOLLAND groeit weer, Holland bloeit weer. Holland rédt het weer, en hoe! Holland, vrij van vreemde smetten. Leeft en sterft bij de enquête.- Ja, we komen er, aboe! Hoe laat staat u op, mevrouwtje, En hoe laat gaat u naar bed? Hoeveel tijd moet gij besteden Met u aan- en uit te kleden? Hoelang zuigt u het karpet? Hoe vaak loopt naar de huisbel Voor verkopers, bedelaars? Hoelang slaapt en eet en drinkt u? Hoelang wast en wrijft en wringt u? En nog véél meer van dat raars. Nee, wil men enquêtes houden, Vraag dan hoe de huisvrouw denkt Over huren, prijzen, lonen En het heerlijk samenwonen, Dat het wijs beleid ons schenkt. Acht kantjes papier verkladden In deez' peperdure tijd, Voor een serie zotte vragen, Waar ze ons mee komen plagen, Is iets dat ten hemel schreit. JABSON Op verzoek plaatsen wij deze keer een klein avondtoilet (tegenwoordig veelal cocktailjapon genoemd), dat door de eenvoudige gedistingeerde lijn niet alleen dames van verschillen de leeftijden goed kleedt, maar ook zwaardere figuren zeer flatteert. Voor de japon met driekwartmouw heeft u bij een bovenwijdte van 104 cm ca 5 m van 90 breed nodig. De voorpanden worden samen aan één stuk geknipt, en evenals het rug pand van figuurnaadjes voorzien. U sluit de zij- en schoudernaden en ver bindt de achterhals met het aange- £)e korte damessportbroek, de short, wordt door de meeste vrouwen ais ideaal beschouwd voor het beoefenen van tennis en zeilen. Maar ook aan het strand is deze dracht reuze prac- tisch, Meestal is de short vrij kort. De Franse dames echter blijken dit niet te appreciëren en zoeken het in iets langere pijpen. Laat het dan niet zo „pittig" staan, een feit is wel, dat het meer vrouwe lijk is. De lengte van de Parijse Shorts is tot even boven de knie met een brede, omgeslagen boord. Een enkele steekzak aan de linkerkant en een ceintuur, al dan niet in afstekende kleur, completeren het geheel. Wordt er dan nog een vlotte jumper of zo'n gezellige blouse met korte aangeknip te mouw bijgedragen, dan is men hele maal up-to-date. Voor beide kledingsstukken leent linnen zich als materiaal het best. Van de sport naar het meer gekle de, is voor ons maar een „ogenblik" als men de andere afbeelding bekijkt. Een schattig pakje, dat onze aandacht vraagt en ruimschoots verdient; aller aardigste shantung, regelrecht uit de U.S.A. Rose shantung Is deze zomer zeer gewild. Zoals men ziet maken de Ame rikaanse vrouwen een veelvuldig ge bruik van het tweedelig costuum, dat mogelijkheden biedt tot variatie, een niet te onderschatten voordeel voor de ze toch al zo dure tijd. De rok is in een streepmotief ge houden, met een enkele split aan de voorzijde is het geheel juist niet tè ge kleed. De plooi, welke er in verwerkt is, werd halverwege vastgezet, wat de slanke lijn, het ideaal van de meeste dames meer tot haar recht doet komen. Het vlotbe charmante jasje is eveneens rose getint en heeft knipte gedeelte van het voorpand, dat tot een breedte van 5 cm ingerimpeld wordt, waardoor de mooie draperie langs de hals ontstaat De halsrand werkt u met een schuine bies af. U stikt de bijschuiner in de mouw, sluit de naad en zet dan de mouw, over de kop even ingehouden, met de naad ca 4 cm vóór de zijnaad in het arms gat. Tussen de rechter- en de smallere Maftr wij hebben dat te doen, of goed te keuren, zonder een grein van leed vermaak. Ik vertel u, dat lk de af schuwelijke last van het verleden van elk der zeven misdadigers van Lands berg voor geen millioen ook maar een uur had wiilen dragen Maar tegelijk behoort ons Dij het lezen van hur. te rechtstelling een gevoel van deemoed te bezielen, dat de grote mens Boer- haave uitdrukte met de woorden: Zon der Gods genade zou Hermanus Boer- haave daar naar de galg gaan. Want in aanleg, mijn boze briefschrijver, verbergen wij diep in ons dezelfde tij- geraard, en het is vaak alleen te danken aan omstandigheden bliiten onze wil gelegen, dat die tijger niet uitbreekt en op zijn prooi los springt Wat de wereld nodig heeft is koele, strenge, onomkoopbare rechtvaardig heid, geen blinde, bloeddorstige haat. En deze rechtvaardigheid verzet zich met alle macht tegen het straffen van kinderen voor iets dat hun volwassen landgenoten hebben bedreven. linkervoorbaan van de rok zet U de schuingeknipte plooibaan, die u van boven geheel inrimpelt. U rijgt de 'voorpanden met de middenvoorlijn op elkaar en verbindt rok en lijfje door een gewone naad. In plaats van de driekwartmouw kunt u ook een korte mouw nemen, of zoals bij de kleine figuur afgebeeld een mouwkapje. Het patroontje hiervoor is in de achterbaan getekend. U voert het geheel met de zelfde stof. Is er in de zijde van de japon een andere kleur verwerkt, dan is het wel aardig de voering van die andere kleur te maken. Een glad cein tuurtje neemt u 3 cm breed, maar u kunt ook een bredere hebben, die u dan even inrimpelt Boven de plooi baan sluit de ceintuur met een mooie gesp of clip. Een grote strik kan ook heel mooi staan of een aardige cor sage. Dat hangt voor een groot deel af van de smaak en de leeftijd van de draagster, en ook wel van de te ge bruiken zijde. Desgewenst kunt u dit patroon ook heel goed gebruiken voor een lange avondjapon, door de zijlijnen van de rokbanen tot de vereiste leng te door te trekken. als sluiting een enkelvoudige paarle moeren knopenrij. Ook de shawlkraag werd in dit mo del verwerkt evenals de zo in zwang zijnde vleugeltjesmouw. Als laatste Amerikaanse mode nieuwtje: de z.g. bandeau, de nieuw ste hoofdbedekking tijdens warme zo merdagen. De bandeau wordt al of niet ter weerszijde van de slapen met kunstbloemen soms ook wel echte corsages gegarneerd en heeft bo vendien een voile, welke strak over het gezicht valt, tot even over de ogen. Wie weet, volgend jaar het praat je wil nu eenmaal, dat wij in Neder land steeds achter zjjn bij de grote mode-mogendheden ook favoriet bij de Hollandse vrouw.. RITA (Advertentie, lag. Med.) Als onderdeel van het internationaal Sportfestival Groningen 1951 werd op het Oosterpark te Groningen de extra interland korfbalwedstrijd Nederland Belgie gespeeld, die eindigde in een 52 overwinning van het Nederlandse twaalftal, dat bij de rust reeds een voorsprong van 42 had. De wedstrijd ondervond de invloed van de harde, recht over het veld staande wind, waaronder de schotvaardigheid van beide ploegen erg te lijden had. Zo doende bleef de wedstrijd enigszins onder de verwachtingen, vooral van de zijde der Belgen. De Nederlandse ploeg telde een in valster voor mej. Smittenaar, die ver vangen werd door mevr. Eijselen- doom—Vlier (Spangen). Het Neder landse twaalftal telde noch uitblinkers noch zwakke plekken, hoewel het aanvalsvak mevr. WoudstraSchenk, mevr. EijselendoornVlier. Woudstra en Munnikes, iets teleurstelde. Het Westerkwartiervak vormde het beste geheel, scoorde twee doelpunten, maar verknoeide in de aanval te veel kansen, om op een werkelijk uisteken de prestatie aanspraak te kunnen ma ken. Het verdedigingsvak mevr. MerSchuiten, mej. Heespelink, Den Hartingh en Berens was verdedi gend bijzonder goed op dreef. Ook bij de Belgen vormde het verdedigingsvak een goed geheel, met de actieve Van Eeckaute als uitblinker. Het aanvals vak stelde teleur, was onmachtig zich goede kansen te verschaffen en nam ten slotte de toevlucht tot verre scho ten, die door het karakter van de wind in zuiverheid tekort schoten. Het spel van het middenvak was snel en slui tend, vooral door de grote beweeg lijkheid van Claes, de sterkte van de eerste opstelling bleek trouwens niet aan het begin van de wedstrijd. Want reeds na zes minuten werd gewisseld. In de eerste minuut schoot Munnikes voor Nederland raak en na een ver kennend spel van beide zijden, waarbij wel bleek dat de Oranjeploeg door het windvoordeel en het technische over wicht gemakkelijker speelde, maakte mej. Laurents na zes minuten gelijk, mevr. Koper—Van Es, mevr. Tit Smits, Koper en Stoeltie verschafte zich vele kansen, maar bleef lange tjjd onmachtig doelpunten te maken. Zelfs miste Marie Ceulemans een strafworp voor Belgie. Eerst Stoettie kon na 24 minuten met een trekbal Nederland andermaal de leiding geven. Onze landgenoten bleven sterker en Koper vergrootte zeven minuten later de voorsprong met een ver schot (31). Het blijkt dat Deetos de misstap te gen Deto in Eindhoven goed te boven is gekomen. In Zutphen wonnen de Dordtenaren met 2-7 van ZKC en heb ben nu reeds meer goals gescoord dan W.K. Het ziet er dus naar uit dat het nog een spannend duel zal worden tus sen Deetos en Westerkwartier. De derde opstelling bracht Belgie kansen, waaruit mevr. Leijsen—Ceule mans na 36 minuten scoorde (3—2). Toch kon Nederland hier met twee doelpuntenverschil rusten, doordat Den Hartingh 3 minuten later met een ver zuiver schot doel trof (42). De tweede helft was van minder gehalte. Beide ploegen konden het tempo van de eerste helft niet vol houden en toen bleek tevens, dat de beginopstelling voor Nederland niet de gevaarlijkste was. Het bleef na de rust bij één doelpunt. In de twaalfde minuut gescoord door mevr. Woudstra Schenk, dat de stand op 52 bracht. De aanvalsvakken waren verder on machtig de hechte en goed reagerend» verdedigingen te doorbreken en be perkten zich hoofdzakelijk tot verre schoten, die hun doel misten. Zodoen de bleef de stand verder ongewijzigd, zonder dat Belgie veel kans op een ommekeer verkreeg. „Vrede mogelijk" De voorzitter van de Australische Labour-party, dr. Herbert Evatt, heeft in verband met Maliks voorstellen ge zegd, de V.N. met spoed aandacht moe ten schenken aan de voorgestelde on derhandelingen over een vrede in Ko rea. W anneer het eerste duel het afslaan van de inval in Zuid-Korea met goed gevolg bereikt is, zou het mogelijk zijn over een „staakt het vu ren" en het tot stand komen van een rechtvaardige r egeling, in overeen stemming met de beginselen der UNO, te onderhandelen. Het Sowjetrussische persbureau Tass heeft commentaar gegeven op de op roep, die de communistische interna tionale vrouwenbond onder alle vrou wen over de gheele wereld heeft ver spreid, en waarin een vredesverdrag tussen de vijf grote mogendheden wordt gvëist. Tass zegt, dat de weigering door één der vijf betrokken regeringen om aan het sluiten van een vredesverdrag mede te werken, zal worden beschouwd als een bewijs van de aggressieve be doelingen van die regering. Westerkwartier Deetos VKC Deto ZKC 5 5 0 0 36-14 10 5 4 0 1 40-19 8 7 2 2 3 28-37 6 8 2 2 4 36-42 6 7 10 6 22-49 2 De 5-jarige Bubba Tongay en zijn 4- jarig zusje Kathy uit Miami mogen, naar bekend werd gemaakt, één maand in Engeland blijven, op voorwaarde dat ze niet in het openbaar optreden. De immigratie-autoriteiten van het vlieg veld, waar ze gisteren arriveerden, kon den niet zeggen of het verbod van „openbaar optreden" eventueel ook een poging van de kleuters om het kanaal over te zwemmen, zou verhinderen. Maar wel zullen de Tongay waterba- bies, zoals ze genoemd worden, geen demonstraties kunnen geven in de veie zomerkampen waar ze voor de Kanaal- tocht zouden trainen. Hun moeder moest zich onder medische behandeling stellen, na de urenlange besprekingen van gisteren met de immigratie-beamb ten. Horizontaal: 1. goedkeuring; 5. sol- datenhoofddeksel; 9. wereldtaal; 10. ge wichtje-, 12. behoeftig; 13. schoonmaak gerei; 14. water in Zeeland; 15. gela den atoom; 16. klamp; 18. moment; 19. voegwoord; 20. bloedverwant; 22. prs. voorn, woord; 23. drinkgerei; 24. Euro peaan; 26. zot; 27. opening; 29. opstoot je; 31. prs. voorn, woord; 33. regerings reglement (afk.); 35. deel v. d. vinger; 37. zangnoot; 38. vordering; 40. huis dier; 41. Jap. munt; 42. graansoort; 43. berg aan het Vierwoudstedenmeer; 44. zijrivier v. d. Donau: 45. boom; 47 ri vier (Spaans); 48. dorp in N.-Brabant 49. vet. Verticaal: 1. helmklep; 2. muziektem pel; 3. bijwoord v. tijd; 4. soort onder wijs; 5. gehate Duitse politieafdeling; 6. mestvocht; 7. café; 8. eiergerecht; 11. voeg; 16. voedsel; 17. dakbedekking; 20. zoetwatervis; 21 orde; 23. voertuig; 25. man. zoogdier; 28. prijs, beloning; 30. gomachtige stof; 31. lidwoord; 32. de oudere; 34. vTolijk, bekoorlijk; 36. echt genote; 37. leiding; 39. heilige; 41. ko ninklijke aanspreektitel; 45. voorzetsel: 46. naschrift. (Voor de oplossing zie men ons num mer van Dinsdag).

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3