De Prins reikte zilveren anjers uit Sport in 't kort Tallal schoot op zijn vrouw De monarchie zou hersteld worden Aan Drie verdienstelijke Nederlanders onderscheiden de heren Kornelis ter Laan, Pim Muiier en prof. Kohnsiamm Prins Berhard-fondsdeed zeer goed werk Pseudo KLM-piloot was „multi-verloofd" WatervoorzieningWaleheren deze zomer opgelost Sporthuwelijk in de stromende regen Van Swol en Rinkel in tweede ronde Twee mannen tijdens kanotocht verdronken Een veilinghouder droeg de gelden niet af OSSEN UITGEWEZEN De terugbetaling der Duitse schulden Familie was solidair Lachspiegels deden hem aan monsier denken De koning thans in eer hersteld Hef proces fegen aarisbisschop Grösz Drie-en-iwiniig getuigen zijn in arrest Tsjiang krijgt militaire hulp Twee vrolijke Utrechtenaren behouden straf I WATERBABIES IN i ENGELAND i Rebellenleider in Indo- China geeft zich over Kortsluiting in een tram bracht paniek teweeg DINSDAG 26 JUNI 1951 Bernhard a,s voorzitter van het naar hem ge noemde fonds drie Nederlanders, die zich bijzonder verdienstelijk hebb n ge- boUuVvlk de SZZ Kornelis t*r Laan6oud h el Maatschappij te Amsterdam, alwaar de heren /n Neder^ Zaanda». Muiier. de vader van sport in Nederland en prof. dr. Ph. A. Kohnstanun de hoge en welverdiende onderscheiding ontvingen. J)E HEER KORNELIS TER LAAN ont ving de zilveren anjer voor de zeer verdienstelijke arbeid voor de Neder landse dialect- en volkskundestudie in het bijzonder van die van zijn geboort tel and Groningen, o.m. zijn weerslag vindend in het nieuw Groninger woor denboek, het uitvoerigste en modernste, dat ons land bezit, door zijn brede op zet welhaast een encyclopaedie voor het Groninger volksleven. Voorts de be langrijke arbeid van het verzamelen van volksverhalen en volksoverleverin gen van Groningen en het samenstellen van woordenboeken van Groningse dialecten. De organisatorische arbeid In het Groninger verenigingsleven w.o. in 't bijzonder in de vereniging „Grun- nen"; dit alles naast een drukke amb telijke werkkring als burgemeester van Zaandam en het lidmaatschap van de Staten-Generaal „Pim" Muiier. £)E HEER WILLEM JOHAN MULIER kreeg de onderscheiding voor het introduceren en/of het met grote liefde en volharding propageren van belang rijke takken van sport in Nederland als bijvoorbeeld de athletiek, het voet balspel, het hockeyspel, het tennisspel, de schaatsenrijderssport in het bijzon der de elfstedentocht. De belangrijke organisatorische ar beid hiermede verbonden, welke ge leid heeft tot krachtige en doelmatige sportorganisaties als de bonden van athletiek en voetbal en de bond voor lichamelijke opvoeding, die de sport zuiver gezien als een middel tot goede ontwikkeling van lichaam en karakter en een edele vorm van actieve vrije tijdsbesteding door het hooghouden van iet amateurskarakter daarvan. In hem zij tevens geëerd de arbeid van de zeer velen, die zonder enig geldelijk gewin en zonder ooit in het Jicht der openbaarheid te treden door persoonlijke, uitzonderlijke prestaties, niettemin hun tijd en hun werkkracht geven aan de organisaties van het Ne derlandse sportleven. Prof. dr. Kohnstamm. DROF. KOHNSTAMM werd geëerd voor het zeer belangrijke pioniers werk, verricht ten bate van het volks onderwijs door middel van het nuts- semlnarium voor paedagogiek, het eer ste wetenschappelijke onderzoekinsti tuut, op zyn initiatief gesticht. Voorts voor zijn belangrijke arbeid voor het ontwikkelingswerk voor de werklozen der dertiger jaren, het ontwikkelings werk voor militairen, het Herstel-Euro- pa-comité na 1918, "t comité van waak zaamheid tegen het fascisme, het eucu- menisch werk der protestantse kerken, het wekken van beter begrip tussen de kerken der eucumenische beweging en Toi 18 maanden veroordeeld Een in KLM-uniform gestoken heer schap, H. L. B. geheten, presteerde het verleden jaar vele meisjesharten te verwarmen, door zich niet alleen voor globetrotter, doch ook voor toekom stige echtgenoot uit te geven. Hij had zich met diverse meisjes „verloofd", had geld van hen en hun cruders ge leend en genoot hier en daar onderdak en voedsel. Een van zijn „verloofden" vond toevallig een aan B. gerichte brief, waaruit bleek, dat ze niet zijn enige „aanstaande" was. Het Amsterdamse Gerechtshof, dat deze zaak in hoger beroep behandelde had weinig mededogen met de oplich ter en veroordeelde hem conform de eis tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. Gezamelijke Scandinavische troepenmacht voor de V.N.? In Oslo wordt verwacht, dat de Noorse regering vandaag bijeen zal komen om het verzoek van de ei- enigde Naties om troepen voor Korea te bespreken. Men acht het onwaar schijnlijk, dat Noorwegen meer dan een vrijwilligersleger, mogelijk ter sterkte van een bataljon, zou kunnen «turen. In een vraaggesprek met „Aften- posten" hebben generaal Ole neig, chef van de verdedigingsstaf, en 8®" neraal Wilhelm Hansteen, bevelheb ber van het leger, de Deense voorstel len voor een gezamenlijk Scandinavisch of Deens-Noors vrijwilligersleger, aan bevolen. BRITS SCHIP BIJ SWATOW AANGEHOUDEN Een Chinees nationalistisch oorlogs schip heeft het 3600 ton metende Britse vrachtschip „Taikinshan", dat met ge mengde lading op weg was naar Hong kong, ter hoogte van de haven Swatow «gehouden. de R.K.-kerk. Ten slotte zijn initiatief tot en zijn arbeid voor het Nederlandse gesprek centrum, een confrontatiepunt in ons volk voor groepen en personen van verschillende levensopvatting. Dit alles met het prijsgeven van een pers pectiefrijke carrière in de physische wetenschappen. Een millioen. "J"OT alle drie heren sprak de prins woorden van grote waardering. Een vrolijke noot vormde de passage in de toespraak tot de heer Muiier, toen Prins Bernhard memoreerde, dat Mu iier in 1879 van de gemeente Haarlem „De Koekamp" huurde, dat een wors telperk voor u en uw kornuitjes vorm de. Dit eerste sportveld groeide uit tot een complex sportterreinen in Neder land, waarop rond een millioen Neder landers in georganiseerd verband de sport beoefenen. „Er zat inderdaad wel iets in „die kleine slome duikelaar", zoals van u getuigd werd, toen u als jeugdige knaap uw sportieve arbeid be gon", aldus de prins. In een overzicht van de werkzaamhe den van het Prins Bernhard Fonds, dat in de laatste vier jaar meer dan een millioen gulden aan subsidies uitgaf, zei de prins, dat door de subsidies an dere medewerking gemakkelijker wordt verkregen. Behalve het millioen van het P.B.F. is daardoor nog een millioen voor culturele arbeid geschon ken. Voor wetenschap en kunst werd in totaal bijgedragen 31 procent, voor volksontwikkeling, jeugdzorg en regio nale arbeid 56 procent en voor buiten land en overzeese gebieden 13 procent. De beschikbare gelden blijven echter achter bij de snel stijgende behoefte. In samenwerking met het Koningin Ju- lianafonds zijn thans plannen ontwor pen om hierin te voorzien. Het ver heugde de prins, dat een van de aller grootste bedrijven in Nederland heeft besloten daadwerkelijk met beide fond sen te gaan samenwerken. Als de te kenen niet bedriegen is er zelfs kans, dat nog enige belangrijke bedrijven hiertoe binnen afzienbare tijd zullen besluiten. Gisternacht is nabij Schore aan het kanaal door Zuid-Beveland een 87 m. lange waterleiding-zinker gelegd, wel ke gezien wordt als een sluitstuk voor een tweede grote buisleiding waardoor het mogelijk is Walcheren en Zuid- Beveland van meer water te voorzien. Dit betekent het einde van de moei lijkheden in de watervoorziening, die Walcheren in droge zomers steeds heeft beleefd. Robinson niet gediskwalificeerd Magni versloeg Coppi en Bartali Nadat de Berlijnse bokscommissie de beslissing van de scheidsrechter, waar bij Ray Robinson gediskwalificeerd werd, gewijzigd had in „geen uit spraak", is de Amerikaan teruggekomen op zijn besluit nimmer meer in Berlijn te zullen boksen. Op het ogenblik be staat zelfs de mogelijkheid dat Robin son nogmaals tegen Hecht zal uitkomen. „Ik ben wereldkampioen en bereid om tegen iedere middengewicht uit te ko men, waar dan ook" zei Robinson, nadat hij had verklaard Hecht geen enkele maal een ongeoorloofde stoot te hebben toegediend. De bekende hockey-international, Dick Loggere, trad in het huwelijk met rnej. Tekenbroek, hockey- speelster in H.H.IJ.C. Wimbledon kampioenschap Bij prachtig zomerweer en voor een uitverkocht huis zijn gisteren de wed strijden aangevangen voor het 65e Wimbledon kampioenschap heren en kelspel. Onze landgenoten Van Swol en Rinkel hebben zich door sprekende overwinningen in de tweede ronde ge plaatst. Van Swol kwam tegen de Brit Snart in de baan. In twee zeer snelle sets, waarin Snart slechts één game op zijn naam kon brengen, kreeg Van Swol even een inzinking. Na een set- point tegen te hebben gehad, kon Van Swol de derde set slechts met grote moeite winnen. De overwinning van Rinkel is geen enkele maal in gevaar geweest. Met 6—2, 6—0 en 6—0 ver sloeg hij de Tsjech Hyks. In de tweede ronde komen Van Swol en Rinkel resp. uit tegen de Egyptenaar Shafei en de Zuidafrikaan Norgarb. De belangrijkste uitslagen van deze eerste dag luiden: Drobny (Eg.) sloeg Von Cramm (Dld.) met 9—7, 6—4 en 6-4. Sturgess (Z.-Afr.) sloeg Carter (Gr. Br.) met 6—1, 6—0 e" Sedgman (Austr.) sloeg Deyro PhiUp. met 6-4, 6-4 en 6-4. Am^n (PbtlipJ sloeg Guise (Gr. Br.) met 6-1, 6-0 en 61. Op het circuit van Fortezza heeft Magni het criterium der kampioenen gewonnen met een tijd van 2 uur 5 min 13 sec. voor de totaalafstand van 100.750 km, gem. snelheid 47.617 km per uur. Daarna kwamen Bini, Pe- trucci, Maggini, Bartali, Soldani, Fausto Coppi, De Santi, Astrua en Bressi, voor wie dezelfde tijd werd genoteerd. De zwemweek van Tourcoing is geopend met internationale wedstrijden, waaraan Belgische, Nederlandse en Franse zwemsters deelnamen. Ans Massaar won de 100 meter vrije slag, Greet Galliard de 100 meter rugslag en Riek Bruins de 200 meter schoolslag. Op dit laatste nummer werd Tonny Hom tweede. Elf landen zullen vertegenwoor digd zijn bij de Kanaalovertocht van de Daily Mail op 13 Aug. Uit de 155 candidaten voor deze wedstrijd zijn er 20 gekozen (7 dames en 13 heren), vijf uit Engeland, by wie mej. Fenton, die verleden jaar bij de dames won, drie uit Frankrijk, twee uit Egypte, bij wie de winnaar van verleden jaar Hassan Abd el Rehim, twee uit Argentinië en twee uit Zweden. De zes andere can didaten komen uit Griekenland, Ne derland (Jan van Hemsbergen), Dene marken, Peru, de Ver. Staten en Canada. Er wordt gestart te Cap Gris Nez. De zwemmer en de zwems'er, die de beste tijd maken, krijgen elk een som van 1000 Pd. St. en een beker, be schikbaar gesteld door het Festival of Britain. Voorts ontvangt ieder die de tocht volbrengt 250 Pd. St. In een gevecht over acht ronden behaalde Giel de Roode op het terrein van Bristol City te Bristol een pun- tenoverwinning op de Britse bokser Terry Ratcliffe. Zondagmorgen om negen uur waren de heren N. van Gelderop, een lid van de Harderwijkse waterpolitie en F. Boesveld met een kano het IJselmeer opgevaren, 's Avonds om negen uur waren de beide mannen nog niet terug, weshalve de waterpolitie te Urk en Elburg een onderzoek instelde. Giste ren kwam het bericht, dat de kano met de kiel naar boven drijvende was gevonden, ongeveer 100 meter uit de wal bij het gemaal Oosterwolde. Aan genomen wordt dat de beide mannen, respectievelijk 26 en 29 jaar oud, zijn verdronken. Naar de lijken wordt nog gezocht. De veilinghouder J. O. uit Bussum verklaarde gisteren in hoger beroep voor het Amsterdamse Gerechtshot, dat hij in 1949 talrijke malen gelden, die hij na "de verkoop in veiling van particuliere goederen (bontjassen) aan zijn cliënten moest afdragen, ten eigen bate had besteed. Het was geschied toen de zaken slecht gingen en O. had het plan gehad de gelden later aan de rechthebbenden over te dragen. Hy werd veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf met aftrek (zes maanden), onder de bepaling, dat de helft van de totale straftijd voorwaardelijk was, met een proeftijd van 3 jaar. De eis luidde negen maanden onvoorwaarde lijk. NIEUW ZUIDAFRIKAANS WOORDENBOEK Einde 1951 zal een nieuw Zuidafri kaans woordenboek het licht zien. De ze uitgave zal de vijfde, sterk gewijzig de druk van het werk zijn. De laatste, de vierde, verscheen in 1937. De taal commissie van de Zuidafrikaanse aka- demie heeft dit werk samengesteld. In de Weense pers zijn berichten verschenen over een illegale grens overschrijding van een kudde van drie- en-dertig ossen, afkomstig van een Tsjechoslowaakse collectieve boerderij, die op Oostenrijks gebied terecht kwa men. Na langdurige diplomatieke on derhandelingen is de kudde uit Oos tenrijk uitgewezen en naar Tsjecho- slowakije overgebracht. De door de beesten aangerichte schade zal door de regering in Praag worden vergoed, al dus de berichten. Confereniie ie Londen Te Londen zijn gisteren de voor lopige besprekingen begonnen over de terugbetaling door West-Duitsland van de schulden van 357.000 en 714.000 Pond Sterling, aan verschillende Wes telijk landen. Deze schulden stonden reeds voor Wereldoorlog n uit. De Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk nemen aan de besprekingen deel. terwijl andere landen, waaronder Ne derland, door waarnemers vertegen woordigd zijn. De conferentie leidt tot een internationale bijeenkomst, die dit najaar te Londen zal worden gehou den en waaraan c.a. 25 landen zullen deelnemen. In de Haagse Blankenburgstraat ontwaarden bewakers van de openbare orde gisteravond een jongeman, die onder kennelijke invloed over de straat fietste. Na tuurlijk gingen de agenten er op af. 'Toen de fietser dit gewaar werd, liet hij een luid „Pa! Pa!" horen, waarop onmiddellijk een groot aantal personen uit een huis te voorschijn stormde en de poli tiemannen te lijf ging. Het bleek, dat de fietser vlak voor zijn huis laveerde en dat zijn naaste bloed verwanten hem krachtig kwamen helpen. Het kostte de agenten heel wat moeite, een blauw oog en een trekkend been, eer de familie was ingerekend en logies in het politiebureau kreeg. Waarom onierfde Abdullah zijn zoon? >t (Van een correspondent in Beiroet). pjET KORTE TIJD geleden gelanceerde bericht, dat Koning Abdullah van Jordanië zijn oudste zoon, prins Tallal zou hebben onterfd en in die P de Koning van Irak tot zijn opvolger hebben benoemd, hebben in het gehele Oosten groot opzien gebaard. Van bazar tot bazar liepen de geruchten, dit werkelijk ongehoorde besluit moesten verklaren- Hoe solide de muren van het paleis ook zijn, toch schenen bepaalde feiten tot in de stad door te drin gen, Feiten, die een geheel ander licht werpen op Prins Tallals persoon. 1"OT NU TOE had men de indruk, dat Tallal uit naijver door zijn va der werd achteruit gesteld. Men schil derde de Prins als een moderne geest hij heeft ten slotte in Oxford en op Sandhurst gestudeerd die afkerig was van alle vooroordelen van zijn vader en meer dan wie ook geroepen om de eenheid in de Arabische landen tot stand te brengen. Men maakte hem zelfs tot een „IJzeren Masker", zoals de raadselachtige persoonlijkheid, die door de willekeur van een abso luut heerser in de Parrjse bastille ge vangen werd gehouden. De waarheid zal er echter anders uitzien. Op een dag drong het tot de buitenwereld door, dat Prins Tallal met een revolver op zijn vrouw had ge schótenHet was geen redelijk te motiveren daad, geen aanslag met voorbedachten rade. Men vernam wat ingewijden reeds wisten: dat Tallal soms zijn zelfbeheersing verliest. Nimbus verbroken. £)IT BLEEK tien jaar geleden voor het eerst; toen Tallal zich na een woordenwisseling over de afstand tus sen twee Engese steden met zijn va der, plots een furie gelijk werd en zich met een dolk op de Emir stortte, die slechts doordat de wachtsoldaten wa ren binnengestormd, van een wisse dood kon worden gered. Het voorval werd met de grootste discretie behan deld, en Tallal moest zich uit alle staatszaken terugtrekken. De spoe dig geboren legende om zijn zoon, moet de koning des te meer getroffen heb- Maandag is het proces tegen aarts bisschop Grösz en acht anderen voort gezet. Er werden 24 getuigen gehoord, waarvan alle op een na zich in arrest bevinden. Hugo Payr, industrieel en oud-wors telkampioen, verklaarde, dat Istvan Friedrich, die als minister-president van de tegen-revolutie zou zijn aange wezen, zijn ambtseed wilde afleggen in handen van Grösz, die als „voorlopig staatshoofd" zou zijn benoemd. Een officiële woordvoerder van de Amerikaanse regering heeft medege deeld, dat Tsjiang Kai Sjek een gift van 20 millioen dollar aan militaire hulp zal ontvangen via het bureau van de E.C.A. Deze afwijking van de E.C.A.-politiek, die gericht was op het verlenen van huishoudelijke hulp, be tekende, dat beginselen van haar werk op Formosa werden verruimd. De hulp was bedoeld om tegemoet te ko men aan de zware militaire lasten van de Nationalisten, opdat deze niet zwaarder op de burgerlijke economie zouden komen te rusten. Deze 20 millioen zijn de helft van de door het Congres toegezegde som van 40.000.000 dollar. In de eedsformule werd verwezen naar de duizend jaar oude Hongaarse grondwet en de terugkeer van een Habsburger op de troon gewaarborgd. Payr zei, dat Friedrich tot premier was benoemd, nadat de Amerikanen hadden beslist, dat Paul Bosnik, een der beschuldigden, niet geschikt was voor de functie, aangezien hy een Rooms Katholieke priester was. De enige getuige, die zich op vrye voeten bevindt, een oude boer, deelde mee, dat een der beklaagden, Hagoy Kovacs, zijn zoon in 1935 had gedood. Kovacs had namelijk bevolen om hooi vorken in de visvijver van zijn land goed aan te brengen teneinde te ver hinderen, dat de kinderen van de ar beiders daarin zouden zwemmen. De zoon van de getuige had tengevolge van deze maatregel een steekwond in de maagstreek opgelopen. De twee Utrechters, die bijna een jaar geleden op een zomeravond in vrolijke stemming van de hoofdstad wilden terugkeren naar de Domstad en op het Centraal Sta'ion te Amster dam in conflict kwamen met de hoofd conducteur, zullen de hun door de rechtbank in eerste instantie opgeleg de s'raffen moeten ondergaan. Het Amsterdamse Gerechtshof bevestigde n.L de vorige vonnissen: 8 maanden gevangenisstraf voor de 29-jarige glas blazer W. K. R., die al een zwart strafblad had, en 6 maanden voor de 27-jarige tinsmelter C. J. K. Mary Weiss uit Argentinië,, die met vele andere bekende tennissterren op 't ogenblik te Wi mbledon verblijft, zocht in de pauze verkoeling aan de rand van een vijver. ben. omdat het besef, dat zijn zoon en erfgenaam krankzinnig was, een vre selijke slag voor hem moest beteke nen. Door de moordaanslag in het paleis, werd de nimbus rond Tallal verbroken en is Koning Abdullah gerechtvaar digd. De gebogen spiegels. J?EN MERKWAARDIGE hobby van Koning Abdoelah was de oorzaak, hiervan. Enige jaren geleden had h(j la zjjn paleis een aantal lachspiegels ia- ten aanbrengen, tot vermaak van zijn drie vrouwen. Voor één dezer spiegels stond op een dag ook prinses Tallal en amuseerde zich door gezichten te trek ken. Plotseling kwam haar echtgenoot binnen. Hjj schrok zo van de vrouw, die hem in de spiegel een monster, 'n nachtmerrie toescheen, dat hij zijn re volver trok en schoot, gelukkig zonder te ernstige schade aan te richten. Zo werden de lachspiegels het be wijs voor de gerechtvaardigde maat regel van Koning Abdoellah, zijn zoon definitief van de troonopvolging uit te sluiten. By de betekenis van Jordanië in de Britse strategie heeft een en an der bijzonder belang voor de grote po litiek. ^^!!tnniiiiiiiiiinjiiiiiiii)iiii!!iiiiiiii!iiini!iiin]iiniiiniininiRfflini!iitinniniffi!^^ Vergezeld door de ouders kwamen de „waterbabies", de 5-jarige Bubba Tongay met zijn 4-jarig zusje Kathey vanuit Miami, Florida, voor een Kanaaltocht in Engeland aan. Het Franse hoofdkwartier in Saigon heeft bekend gemaakt, dat de leider van de opstandige Khmer-Issarakstam, Kihoel, zich met het restant van zyn partisanen aan de Franse troepen heeft overgegeven. Gedurende de jongste zuiveringsoperaties langs de Siamese grens hadden de partisanen zware ver liezen geleden. Het hoofdkwartier deelt voorts me de, dat de zuiveringsoperaties in het gebied van Banmethoeot, noordweste lijk van Saigon, met ondersteuning van de luchtmacht worden voortgezet. De opperbevelhebber der Franse strijdkrachten, generaal Lattre de Tas- signy, heeft medegedeeld, dat de ver liezen der Vietminh-opstandelingen in de laatste maand ruim tienduizend man bedragen. Het offensief van de rebel len op het Tonkinese bruggehoofd is volledig mislukt. Uit buitgemaakte do cumenten blijkt, dat de rebellen in de Tonkinese provincies twintigduizend nieuwe soldaten wilden werven. Een geweldige vonk verlichtte gis teren de gehele omgeving van de Vij verberg in Den Haag, toen de voe dingskabel van een eiectrische tram brak en contact maakte met de rails. In de motorwagen van een voorbij komende andere tram ontstond kort sluiting. De daarmee gepaard gaande verschijnselen, als brandlucht, knet terende vonken en de plotselinge duis ternis, deden een paniek onder de passagiers ontstaan. Bij het opdringen naar de uitgang bekwam een dame lichte verwondingen. De conducteur kreeg lichte brandwonden, toen hij in een schakelkast aan de trammasl de stroom trachtte uit te schakelen. MGR. MIHAILOWITSJ GESTORVEN Radio Vaticana heeft bekend ge maakt, dat de vroegere voorzitter van de katholieke actie in Hongarije, mgr. Mihailowitsj, in de gevangenis is ge storven. Hij werd als een der mede-be schuldigden in het proces tegen kardi naal Mindszenty tot twintig jaar een zame opsluiting veroordeeld.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3