P erzie wil anti-sabotagewet intrekken Als de Britse olie-experts blijven Nieuw overleg met landen die troepen in Korea hebben Kcvii B&iteJlc Het gaat goed VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nehroe deed vriendschappelijk beroep op de Perzische regering Wil Westerling weer naar Belgie? West-Europa nog niet te verdedigen Twee doden en drie zwaar gewonden Sweerts' doodstraf nu definitief Opera en orkesten blijven in stand Vrijdag 29 Juni 1951 76e Jaargang No. 11J41 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Kentering in de houding van Teheran ALS LAMBRECHT Politie is gewaarschuwd Mgr. Grösz tot vijftien jaar veroordeeld Tragisch einde van twee Delftse oudjes Weerbericht Ontslag is geweigerd DE onder regeringscontröle staande radio-Teheran heeft in een speciale uitzending verklaard, dat de anti-sabo- tage wet niet gericht is tegen Britse technici, doch teijen „saboteurs, die door de vroegere oliemaatschappij zou den kunnen worden gehuurd". Voorts vroeg de radio de algemeen bedrijfslei der van de maatschappij, Drake, die nu in Basra is, naar Perzie terug te keren. Hij had klaarblijkelijk de verkeerde in druk, aldus de radio, dat de Perzen hem wegens sabotage wilden vervolgen. „Dat is niet het geval". „Koninklijke'' heeft geen belangen in Perzie VN-krinqen: Agent, zoek mijn man Maar over een jaar moet vijand oppassen MacArthur en Ridgway van oorlogsmisdaden beticht Sowjet-voorstel beperkt tot militaire zaken Ridgway in contact met Washington Ernstig ongeluk op onbewaakte overweg Locomotief liep uit rails Rijk, provincies en gemeenten subsidiëren De opera moet echter drastisch bezuinigen Sowjetunie zou honderd atoombommen hebben BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C KRAK COURANT TARIEVEN Advertenties: 16 ct. p rajn Kleine advertenties (.„Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten ',JIt Tp1leran w'izen er op, dat de Perzische regering, geconfron- „i ri^ JKeJCOnfqUentieS van haar «*>litiek- een soepeler houding 1 'ravon saf zij een verklaring uit, waarin wordt aangeboden a tI!kken' indien de Britse staf er in bestemt aan te lak™ hc» ma" wer.ddlt besln,t «ezien als een poging om een einde te maken aan het massa-ontslag van het personeel van de „Anglo-lranian". Eerder sp de dag nam de volledige directie en de commissie van de nieuwe Perzische oliemaatschappu het bureau van de algemene bedrijfsleider te Chromsjaar, ge legen op het vaste land tegenover het eiland Abadan in bezit. Zij verklaarden niet langer PHJS te stellen op de diensten van de Britse bedrijfsleider A. E. Mason. De mededeling van een woordvoerder van de „Anglo-lranian", dat de raffinaderij te Abadan in de komende 48 uur geleidelijk aan gesloten zou wor den, werd gisteravond door de bedrijfsleider Drake nadrukkelijk tegengespro- ken. President Truman dementeerde op zyn beurt een bericht, als zou premier Mossadeq zich tot hem gewend hebben met het verzoek te willen bemiddelen. Het Belgische blad „De Volksgazet" publiceerde gisteren een dienstbericht van de Belgische veiligheidsdienst, ge richt aan alle politie-douane- en rijks wachtposten langs de Belgische grens en op alle vliegvelden, waarin wordt bekend gemaakt, dat Westerling voor nemens zou zijn naar België terug te keren. „Het is mogelijk," aldus het dienst bericht, „dat Westerling zich aandient onder de valse naam Lambrecht, de naam waarop onlangs door een Neder lands consulaat een paspoort zou zijn afgeleverd. Deze vreemdeling mag in België niet worden toegelaten. Aartsbisschop Grösz van Kalocsa is door het gerecht te Boedapest veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf tien jaar. Hij hoorde de uitspraak on bewogen aan. Ferénc Verzer, voormalig Prior van een klooster werd tijdens dit proces ter dood veroordeeld, wegens „het aanzetten van rijke boeren en volksvijandige elementen tot het ver moorden van Russische soldaten". Ver zer is de jongste van de negen be klaagden. De straffen van de overigen varieerden van acht tot veertien jaar, terwijl twee verdachten nog afzonder lijk voor een militair gerechtshof te recht zullen moeten staan. Op twee na tekenden alle veroor deelden hoger beroep aan. Vorige week werd te Delft het be jaarde echtpaar Schippers-Schrier be dwelmd door gas aangetroffen. Met be hulp van een zuurstofapparaat konden de levensgeesten worden opgewekt, doch de beide oudjes moesten in het gemeenteziekenhuis worden opgeno men. Dinsdag j.L overleed echter de vrouw. De toestand van de man was toen bevredigend. Donderdagmorgen mocht hij het bed verlaten om een laatste blik te slaan op zijn vrouw, die zou worden begraven. De man was no-t maar kort op de ziekenzaal terug, toen ook hij overleed. Verwachting tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met nog slechts hier en daar een enkel licht buitje. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. Iets hogere tempera turen. Zaterdag: Zon op 4.23, onder 21.04; maan op 1.11. onder 18.13. JJE directie van de „Perzische Olie maatschappij" heeft het gemeen schappelijk ontslag van het Britse per soneel van de Anglo Iranian geweigerd. Zij is van oordeel, dat het personeel voor de maatschappij moet blijven werken, omdat: alleen de directie van de maatschappij is veranderd; het ge meenschappelijk ontslag van het ver antwoordelijke Britse personeel de stopzetting van het bedrijf tot gevolg zou hebben; een opzeggingstermijn van een maand in acht genomen moet wor den en aan het ontslag een functie overdracht aan het nieuwe personeel moet voorafgaan. Men verwacht, dat de Britse ambas sadeur in Teheran, Sir Francis Shep- herd vandaag nog een laatste waar schuwing aan de Perzische regering zal overhandigen, waarin sterk de nadruk zal worden gelegd op het feit, dat een inmenging in de werkzaamheden van de „Anglo-lranian" slechts tot evacua tie van de Britse staf zal leiden. De Indische premier, Randit Nehroe, heeft eveneens een poging gedaan om het gevaar van een botsing te vermij den. In een „vriendschappelijk advies" heeft hij de Perzische regering verzocht een vreedzame oplossing van het dis puut na te streven „in het belang van Perzie en de wereldvrede". De bood schap zou „uiterst welwillend" ontvan gen zijn. Opdracht aan tankers p\E Britse tankschepen hebben op dracht ontvangen zich tot nader or der niet ten Oosten van het Suezkanaai te begeven. Op het ogenblik liggen 40 tankers in of bij de monding van de Sjat el Arab. waaraan Abadan is gele gen en te Masjoer. Zij kregen bevel de Sjat el Arab af te varen tot beneden een zandbank, die de haven afsluit en daar te wachten op nadere bevelen. Aan de steigers in Abadan liggen nog twaalf schepen. De schbpen moeten hun lading lossen en zo spoedig mogelijk tot achter de zandbank op stomen. De „Evening Standard" meldt, dat het Britse tanklandingsvaartuig „Messina" zich voor Abadan naast de kruiser „Mauritius" bevindt om eventueel deel te nemen aan evacuatie-operaties. Perzisch protest 70ALS werd verwacht, heeft de Per zische regering bfj de regering van Irak geprotesteerd tegen de aanwezig heid van de „Mauritius" en tegen Je versterking van de in Irak gelegerde Britse tra*pen. Zij deelde mede, dat bij de Veiligheidsraad zou worden gepro testeerd, als de Britse troepen en le kruiser niet werden teruggetrokken. De Perzen zijn van mening, dat dc Britse regering niet het recht heeft Iraaks grondgebied in vredestijd te gebruiken met de bedoeling Perzie te intimideren. Het protest zegt, dat er troepenconcen traties bij Basra, Bagdad en het gebied van de olievelden van Korkoek zijn. De Perzische regering zal geen ver tegenwoordigers naar Den Haag zendm voor de zitting van het Internationale Gerechtshof van heden. In een telegram zal zij antwoorden op de Britse be schuldigingen. Russisch goud ^OLGENS welingelichte kringen heeft de Sowjetunie er in toege stemd elf ton goud ter waarde van 43.000.000 millioen gulden, die zich tot nu toe in Moskou bevonden, aan Perzie terug te geven. De terugbetaling van deze schuld voor geleverde diensten aan de Russische bezettingstroepen in de oorlog, zou Perzie helpen zijn finan ciële moeilijkheden te overwinnen, als de oliebronnen gesloten zouden moeten worden. In de gisteren te Amsterdam gehou den jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Konink lijke Nederlandse Petroleum Maat schappij heeft de directeur-generaal, mr. B. Th. W. van Hasselt de volgende verklaring afgelegd over de moeilijk heden der Anglo-lranian Oil Company in Perzie: „Ik meen, dat het nog te vroeg is om voorspellingen te doen hoe de ver warde situatie in Perzie zal uitpakken. Onze groep heeft geen enkel recht streeks belang in Perzie, maar de Per zische bijdrage aan de wereldvoorzie ning van olieproducten is, betrekke lijk gezien, toch van voldoende belang, dat bü afsnijden hiervan de gehele aardolie-industrie er direct of indirect een zekere weerslag van zou gevoelen. Vandaar, dat de industrie op verschil lende plaatsen bezig is om in gemeen schappelijk overleg de nodige midde len te beramen om gezamenlijk een dergelijke siiuatie zoveel mogelijk voor de olieverbrnikers over de gehele we reld op te vangen. Om verschillende redenen zou ik in dit stadium over het onderwerp niet meer willen zeg gen". Hoge functionarissen van de V.N. heb ben zich gisteravond optimistisch uitge laten over de mogelijkheid van een be stand in Korea binnen enkele dagen, zo meldt Reuters correspondent Michael Fry. Een woordvoerder van de V.N. zeide: „Tot dusver hebben wij het ge voel, dat het goed gaat". „Ergens in Den Haag werken mijn man en zijn knecht. De vrouw van de knecht is heel erg ziek. Wilt u hen even opzoeken?" aldus het verzoek van de vrouw van een aannemer aan de alarmcen trale van de Haagse politie. Het radio-alarm ging uit. Agenten met stationswagens en jeeps snorden door de straten op zoek naar een stootwagen, waarop onder verf en kalk wel ergens de naam van de aannemer zou staan. Binnen tien minuten kwam het bericht dat kar, eigenaar en knecht gevonden waren. De laatste was al op weg naar zijn zieke vrouw. Gisteren heeft de stafchef van gene raal Eisenhower, generaal Alfred Grünther, in Parijs verklaard, dat „wij nog niet in staat zijn West-Europa te verdedigen. De generaal verklaarde wel, dat goede vorderingen zijn gemaakt en dat, als de vorderingen in het huidige tempo worden voortgezet, „een aanval ler na nog een jaar zal moeten uitkij ken, alvorens een aanval te beginnen". „Wij staan voor een periode van spanning, die nog wel enige tijd zal duren. Men moet erg optimistisch zijn om binnen tien jaar een einde van deze spanning te verwachten". Volgens Grünther had Eisenhower de bedoeling, van de noordelijke en de zuidelijke flank van de verdediging in de eerste plaats marine- en luchtvaart commando's te maken. „Op het ogenblik zijn de grondstrijd krachten in deze gebieden niet sterk genoeg voor een krachtige verdediging en Eisenhowers strategische opvatting is door gebruik te maken van marine en luchtmacht op de flanken een be slissing in het gebied van midden- Europa te forceren." Jacob Malik heeft Donderdag onder de leden van de Veiligheidsraad een te legram laten circuleren van de „Inter nationale Democratische Vrouwenfede ratie" te Sofia, waarin de vervolging van generaal MacArthur en generaal Ridgway wegens oorlogsmisdaden in Korea wordt geëist. In het telegram wordt gesproken van oorlogsmisdaden, die door de verbonden troepen zouden zijn begaan. Een Amerikaans ere-register, bevatten alle namen van de 28.000 Ameri kaanse gevallenen welke in Engeland gelegerd waren, zal op 4 Juli a.s. door generaal Eisenhower overgedragen worden om een ere-plaats te ver kregen in de rouw-kapel, welke In de St. Pauls kathedraal te Londen blijvend zal worden ingericht. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft officieel bekend ge maakt, dat de Sowjetunie heeft medegedeeld, dat haar voorstel voor een wa penstilstand in Korea beperkt zou dienen te zijn tot strikte militaire vraagstuk ken. Overige stappen voor een vreedzame regeling had Moskou niet op het oog. De besprekingen over een staken van het vuren zouden volgens de Russen g*- voerd moeten worden tussen de opperbevelhebber van de troepen der V.N. en de commandant van de Zuidkoreaanse troepen enerzijds en de militaire vertegen woordigers van de Noordkoreanen en de „Chinese vrijwilligerseenheden" aan de andere kant. Gromyko zou ambassadeur Kirk voorts nog hebben medegedeeld, niet op de hoogte te zijn van het Chinese standpunt t.a.v. Maliks verklaring. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken pleegt thans overleg met de zestien landen, die troepen in Korea hebben. Volgens A.F.P. stond generaal Ridg way gisteren in voortdurend contact met het ministerie van defensie te Was hington. In militaire ringen acht men het onwaarschijnlijk, dat het tot een wapenstilstand komt. Diplomatieke kringen waren minder positief in hun verklaringen. Zij zijn van mening, dat er wellicht langdurige en gedetailleer de besprekingen nodig zullen zijn, voordat men kan zeggen, of er een werkelijke grond bestaat voor hoop op De onbewaakte overweg in de weg HellendoornNijverdal naar Holten in Overijssel heeft Donderdagmiddag twee doden en drie zwaar gewonden geëist. Om kwart vóór vijf n.1. is een „Chevro- let"-personenauto, bestuurd door de heer G. C. Ridders, directeur van de „Galak Gecondenseerde Melk Mij N.V." te Rotterdam, gegrepen door de uit Zwolle naar Almelo passerende trein. Toen de treinreizigers te hulp kwamen, bleken te zijn overleden de 58-jarige echtgenote van de heer Ridders en hun pleegdochter Francisca Hofmann. Zeer ernstig gewond werden de heer Ridders en de ouders van mej. Francisca Hof mann, de heer en mevrouw H. Hof mannBorsdorf, afkomstig uit Wenen. De locomotief liep tengevolge van de botsing met een der voor-assen uit ae rails en reed zo nog ongeveer vierhon derd a vijfhonderd meter door. De rails werd over die afstand geheel ontzet en de bielsen werden versplinterd. Het treinverkeer op de lijn Zwolle—Almelo werd gestremd. Het reizigersvervoer werd met autobussen onderhouden. rjTTO EICHLER, een ex-S.S.-vazal, die betrokken was bij het vermoor den van 80 Russische commissarissen, werd in Stuttgart tot 3 jaar en 1 maand dwangarbeid veroordeeld, q Men zou zo denken, dat Duitsland aan de bete rende hand is. Maar ze hebben eerst andere mensen besmet, q Uit Liberia komt nu een noodkreet tot de Verenig de Naties, omdat een heersende groep van twintigduizend personen, aan de hand van fascistische en gangsterme thodes twee millioen mensen in zijn macht heeft, p Misschien zal die vre desmissie van de Engelse Quaker-afde ling. die door Sowjetrussische vredes- comité's is uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou eens naar Liberia moeten. Maar dan, als ze uit het Kremlin terug komen, waar ze hebben meegewerkt aan het verbeteren van de vooruitzich ten voor de wereldvrede, n Wordt de voedselpositie in India ernstig bedreigd door een sprinkhanenolaag. die op komst is, de fakir Burmah trekt zich er niets van aan. Hij heeft in Rome bewe- zen over een blikken maag te beschik ken door twee maanden aan één stuk in een afgesloten kist te vasten. Hij heeft meteen het wereldvast-record op zijn naam staan, p In Engeland, waar men ook vast, alleen niet zo in het Die opera is me een operaadsel openbaar, waarschuwt men de jongeren geen bezoek te brengen aan het ws- reldjeugdfestival, dat van 5 tot 19 Augustus in Oost-Berlijn wordt gehou den. Je kan in die streken maar nooit weten of je niet een toevallige saboteur bent, hetgeen dan gevangenisstraf be tekent. p De Amerikanen kunnen an ders ook vasthouden. In een klein Duits plaatsje houden ze reeds enige tijd 35 spoorwagons met exportzendingen voor Joegoslavië, Oostenrijk, Hongarije en Tsjechoslowakije tegen. Gek genoeg heet dat plaatsje „Freilassing". Ironisch hoor. p De Spaanse rechtbanken sprei den ook een kostelijke ironie ten toon Daar werd namelijk een overste, Moi- tero geheten, tot 10 jaar veroordeeld, voor elke maal, dat hij (frauduleus) een motorvoertuig verkocht. Het heeft hem 560 jaar gevangenisstraf opgeleverd. Maar misschien is het met aftrekp Een heel wat braver man schijnt de Rode Deken van Canterbury te zijn. Hij kreeg in Moskou de Stalinprijs voor ie vrede,aldus meldt radio Moskou. De auto werd, nadat de locomotief haar aan de achterzijde greep, zijdelings tegen een telegraafpaal gesmeten en to taal vernield. De telegraafpaal knapte. Onder de verwoeste auto troffen enkele hulpverlenende treinreizigers 'n hondje aan, dat geen schrammetje had opge lopen. Vermoed wordt dat de inzittenden van de auto eikaars aandacht hebben gevestigd op het natuurschoon van het zgn. „ravijn", dat de spoorlijn aldaar passeert en zodoende de van de andere zijde naderende trein niet hebben op gemerkt. een binnenkort beëindigen van de Ko reaanse oorlog. In ieder geval zal een wapenstilstand geen wijziging brengen in de Ameri kaanse politiek t.a.v Formosa en de af wijzende houding, welke de V.S. tegen over toelating van Pel.ing tot de V.N. innemen. Zo nodig zouden de V.S., al dus Acheson, verzoeken deze zaak aan het Internationaal Gerechtshof in Den Haag voor te leggen. De krijgsraad te Luik heeft het ver zet van de oud-SS-er Sweerts, bekend uit de zaak-Westerling, tegen het door de krijgsraad te Tongeren in 1946 uit gesproken doodvonnis, niet ontvanke lijk verklaard. Hierdoor is de veroor deling tot de doodstraf definitief ge worden, (Opgemerkt dient te worden, dat in het afgelopen jaar aan geen en kele Belgische oorlogsmisdadiger, die ter dood werd veroordeeld, het vonnis werd voltrokken. Red.) Het argument van Sweerts, dat hij geen kennis had gehad van zijn dood vonnis, werd slechts aannemelijk ge acht voor de periode tot 1948, het jaar, waarin Sweerts in Nederland werd vrijgelaten. Nadien had hij van de uitspraak van de krijgsraad te Tonge ren zonder twijfel kennis kunnen ne men, aldus de krijgsraad te Luik. Het overleg tussen de gemeentelijke en provinciale overheden en het rijk heeft tot verheugend resultaat gehad, dat deze tezamen in beginsel bereid ge vonden zjjn een zodanig bedrag aan subsidie beschikbaar te stellen, dat alle tot nu toe gesubsidieerde symphonie- orkesten, alsmede de Nederlandse opera, in stand gehouden kunnen wor den. Het zal echter nodig zijn, dat de be sturen dezer instellingen met kracht pogingen doen of voortzetten tot ver krijging van andere subsidiën dan die tot nog toe werden verleend en dat voorts het particuliere initiatief door het verstrekken van financiële bijdra gen daadwerkelijk toont, hoezeer hst voortbestaan van de desbetreffende in stelling de burgerij ter harte gaat. De rijksoverheid vertrouwt, dat het de ver schillende orkestbesturen mogelijk zal worden gemaakt bun exploitatie over het aanstaande seizoen sluitend te doen zijn. Zo niet, dan zal het rijk zich ge noodzaakt zien het vraagstuk van de subsidiëring voor het seizoen 1952/33 opnieuw onder het oog te zien. De Nederlandse opera zal alleen dan met gunstig resultaat geëxploiteerd kunnen worden, indien met ingang van het nieuwe seizoen de volgende maat regelen worden toegepast: Het eigen orkest van de Nederlandse opera zal bestaan uit ten hoogste 61 musici. Het zal ten minste 150 maal aan de opera dienen mede te werken en daarenboven 25 begeleidingen elders moeten geven. Door één of meer Nederlandse phil- harmonische orkesten (in hoofdzaak het Rotterdams Philharmonisch Orkest) zal medewerking aan de opera moeten worden verleend als begeleidingsorkest voor maximaal 40 uitvoeringen. De opera zal het eigen ballet moeten ontslaan en gebruik dienen te maken van het nieuw te vormen Nederlandse ballet. Het koor zal bestaan uit ten hoogste 38 leden. De leiding van de opera zal moeten bezuinigen op de interne dienst, Clarence Cannon, democratisch lid van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, heeft Donderdag in het Huis verklaard, dat volgens de jongste militaire inlichtingen de Sowjet-Unie honderd atoombommen heeft.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1