Feest voor Helderse jeugd Geallieerde marine viert Stad en Omgeving Aardige Luchtverkenners-stand op Padvinderstentoonstelling Beslissende partijen op komst het open HTC-tournooi in My Goodness GUINNESS WEEKEND- PRIJZEN 1.69 4.90 Zelfs een echte motor uit sportviiegtuig Het sparen op de film Anjerdag in Den Helder PREDIKBEURTEN 'n VORSTELIJKE DRONK ORANJEBOOM BIER! H.T.C. 2 speelt promotie-wedstrijd Watervogels herkoos bestuursleden Zaterdagavond eerste finale-partij Met de V.U. naar Artis Plechtige kranslegging op het Havenplein HUWELIJK MET CLUBEER Boksers bij het raadhuis IN HET KORT dat laatste. Busje. wat e-R nooit af wil op de sluizen van «jmuiden, Jonkers en Bruinvissen deelden de punten Eindexamens Lyceum Commando-overdracht op Koninklijk Instituut Brandweerwedstrijden aan de Kanaalweg Beëdiging van officieren De jongste loot aan de Padvindersstam is de Luchtverkennersgroep. Vóór de Oorlog bestonden er in Nederland maar twee groepen, n.1. één in Den Haag en één in Amsterdam. Na de wereldstrijd rezen de Luchtverkennersgroepen echter als paddestoelen uit de grond. Zo ook in Den Helder. Een gedeelte van de leiding van Groep IV voelde zich sterk aangetrokken tot de luchtvaart. En zo werd op 1 April 1948 een splitsing gemaakt en werd een nieuwe groep geboren. De directeur van Aero-Holland was bereid zün naam er aan te geven. Zo ont stond de Frits Diepen-groep. De animo waarmee deze groep was gestart, was niet in staat het gebrek aan vakkundige leiding geheel te com penseren. Dat gebrek aan leiding liet zich vooral voelen, tóen de beide vaan drigs in militaire dienst moesten. Na dien zakte het ledental van deze groep onrustbarend. Maar een kleine kern hield moedig stand, en het is vooral 't enthousiasme van deze kern, die het ledental weer gestaag doet groeien. Zelfs is verleden jaar overgegaan tot oprichting van een Welpenhorde. Ook deze geniet een groeiende belangstel ling. Natuurlijk zijn de jongens nog geen volleerde vliegtuigbouwers. Maar uit kon stand op de Padvinderstentoonstel ling aan de Kanaalweg blijkt, dat ze zich in dit bedrijf toch al aardig be ginnen thuis te voelen. Er zijn in deze groep verschillende afdelingen: Model bouw, radio en motoren. De namen der patrouilles ademen de geest van de luchtvaartorganisatie. Men spreekt hier van gezagvoerders, marconist, chef- mecano, e.d. Van elke afdeling is iets in de stand terug te vinden. Zo ziet men dus klei ne zweefmodellen, schaalmodellen, ra diotoestelletjes, instrumenten, en zelfs een echte motor uit een sportviiegtuig. Deze motor ontving men kortelings als geschenk van Avio-Diepen. Van de 26 Luchtverkennersgroepen van 1948, zijn er thans in ons land nog maar zeven over. Den Helder is één van deze zeven. Het is een feit, waar op we even trots mogen zijn. Moge de ze Frits Diepen-Groep nog een lang en werkzaam leven beschoren zijn. TN het gebouw van de Nutsspaarbank zijn wjj gistermiddag getui- tuigen geweest van 'n half- uurs-filmvoorstelling. De kinderen van de derde en vierde klasse der 6 zagen daar met ons een tweetal grappige tekenfilms en een leer zame hoofdfilm, voor hen op het doek ge bracht middels een acht millimeter projectie-ap paraat, dat met veel zorg door mej. Tiny Vermeulen werd be diend. Eerst gisteren kwa men wij dus tot de ont dekking. dat de Nuts spaarbank een prachtig filmzaaltje bezit, waar in tachtig schoolkinde ren per voorstelling beter leren begrijpen wat sparen" betekent. Men kan zijn kinderen wijzen op het belang van het zuinig zijn, maar wat zal in dit ge val meer spreken? De stem van vader, of de levende film? Het pro gramma is niet lang, dat zeiden wrj reeds, maar het is afwisselend. Eerst werd een teken- filmpje vertoond, waar in de hoofdrollen wer den vertolkt door Peter tje en zijn hondje, die, zonder dat vader het weet, naar het circus gaan. De kinderen ge noten zeer, doch waren niet erg te spreken, toen zij op het doek het woord „Zirkus" ont waarden. ,,Dat is fout!", corrigeerden zij in koor, niet begrijpend, dat het rolprentje was voorzien van een Duitse, op rijm gestelde tekst. De jeug dige toeschouwertjes konden en behoefden de tekst overigens niet te lezen, want mej. Riet Hoenders kende het ge- schiedenisje uit haar hoofd. Zij gaf ook de explicatie bij de daarna volgende hoofdfilm, die de kinderen wederom in kennis bracht met Jan en Joke, twee brave ,,school-spaardertjes". Hun vriendje neemt het echter niet zo nauw. Hij verrookt al zrjn geld, en heet dan ook Cor Rokers. Deze Cor krijgt een wijze les, en ten slotte, even voordat het wooraje „Einde" ver schijnt, slaat ook hij aan het sparen. Mej. Hoenders maakte er met haar heldere- stem een boeiende voordracht van. Tot besluit volgde een leuke Popeye-film, u weet wel, het man netje van de spinazie. Elk jaar genieten vele klassen van de lagere scholen in het brand vrije voormalige archief van de Nutsspaarbank van zo'n filmprogram ma. Het projectie-appa raat staat in het tegen woordige archief opge steld. Daar heeft men ook een dubbele pick- up-installatle, zodat met gramofoonplaten telkens de verschillende scènes kunnen worden geaccen tueerd. Het vereist eni ge handigheid, maar dat is wel aan mej. Ver meulen toevertrouwd. Het gebodene wordt telkenmale bijzonder gewaardeerd, hetgeen een dankbare beloning mag zijn voor het initia tief van de Nutsspaar bank. LIET is altijd een goede gewoonte geweest van de Helderse Courant, om 1 tijdens de feestweek de kinderen van de abonné s een leuke Woensdag- KflTnrdPn. Door de aard van de kermisiniichtingen kon dit feest -verschijnt op de kermis is altijd een goede gewoonte geweest van de Helderse Courant, om ujdens de feestweek de kinderen van de abonné's een leuke Woensdag middag te bezorgen. Door de aard van de kermisinrichtingen kon dit feest verleden jaar geen doorgang vinden, maar ditmaal verschijnt op de kermis een attractie, die qua ruimte en karakter onze oude traditie kan doen herleven. Wij hebben het oog laten vallen op het bekende „Vrolijke Rad" van de N.V. C. M. Vermolen. Deze „Lachstudio" biedt plaats aan ongeveer 1500 kinderen, die zich enige tijd uitstekend kunnen vermaken, als toeschouwer of als deelnemer aan de voetbalwedstrijden en andere spelletjes, die op het draaiende rad onder de ervaren leiding van de bedrijfsleider, de heer De Winter, en zijn staf worden georganiseerd. De heer De Winter ver zekerde ons bovendien, dat gevaar absoluut is uitgesloten. - -- ii tee< Qok in deze gemeente zal ten behoeve van het Prins Bernhardfonds een openbare inzameling worden gehouden in de vorm van een Anjercollecte en wel morgen 30 Juni. Op die dag zullen worden verkocht witte metalen speldjes in de vorm van een anjer, alsmede foto'® van het Ko ninklijk gezin. Een beroep wordt gedaan op de in gezetenen dezer gemeente, om aan deze collecte zoveel mogelijk mede werking te verlenen, opdet een be hoorlijke opbrengst zal worden ver kregen. Hierdoor toch wordt het Prins Bern hardfonds in staat gesteld om zijn mooie taak te vervullen, n.1. finan ciële hulp te verlenen aan instellin gen welke medewerken aan de weder opbouw van onze geestelijke en cul turele weerbaarheid, waarbij niet uit het oog mag worden verloren, dat de culturele nood van ons volk nog zeer groot is. Helaas is ons land voor wat de cul tuur betreft in een kritieke periode gekomen. De overheid ziet zich ge noodzaakt om tot strenge bezuinigin gen over te gaan. Met steeds minder kans op succes zal men dus voor cul turele doeleinden een nieuw beroep op verschillende overheidsorganen kunnen doen. Hier bestaat dus maar één oplossing en deze is zelf de beno digde gelden bijeen te brengen. De aangewezen weg daartoe is uw gelde lijke steun aan het Anjerfonds. Dat ernst wordt gemaakt met deze daadwerkelijke hulpverlening, moge blijken uit het feit, dat reeds grote bedragen zijn beschikbaar gesteld, zo als b.v. alleen al door het Provinciaal Anjerfonds in Noord-Holland,' over het afgelopen jaar een bedrag van f 28.000 voor culturele doeleinden. Door de instelling van Provinciale Anjerfondsen is het mogelijk gewor den, dat van de ontvangsten 70 pet. beschikbaar blijft voor de plaatselijke en gewestelijke culturele arbeid. Men kope dus Zaterdag zoveel mo gelijk een foto van het Koninklijk ge zin, alsmede een anjerspeldje. Gaarne wordt hier de zo toepasse lijke zinspreuk van het Prins Bern hardfonds in herinnering gebracht: „Tua res agitur" dus: „Het gaat bm uw zaak". Een dringend beroep wordt gedaan op degenen, die gelegenheid hebben om op 30 Juni als collectant medewer king te verlenen. Voor het in ontvangst nemen van een collecte-bus e.d. kunnen zij zich op die dag, vanaf des voormiddags 9 uur, vervoegen ten Raadhuize. De burgemeester, mr. G. D. Rehorst. ZONDAG 1 JULI DEN HELDER: Ned. Herv. Gem., Nieu we Kerk, Weststraat, 10,30 uur ds Rasch; Palmstraat 10 uur ds Sepmeijer (doop): 19 uur de heer Wanders; Huisduinen 19 uur ds Rasch. Gereform. Kerk, Bethel- kerk, 9 uur ds Hamming: 10,45 uur ds Hamming; 17 uur ds Hartkamp; Reho- bothkerk, 10 uur ds Hartkamp; 17 uur ds Hamming. Gereform. Gem., Janzen- dwarsstraat, 10 en 16 uur leesdienst. Chr. Gereform. Kerk, Steengracht, 10 en 17 uur ds 1. v. d. Knijff (beroepen predi kant). Oud Gereform. Kerk, Hoog straat, 10 en 17 uur leesdienst. Gere form. Kerk, art. 31 K.O., Weststraat. 8,45 en 17 uur ds Tollenaar. Oud Kath. Kerk, Middenweg, 10 uur H. Mis, pastoor Wüker. Doopsgezinde Gem., Kerk- gracht, 10,30 uur ds J. J. J. van Sluljs. Kerk van Jezus Christus V. d. heiligen der laatste dagen, Weststraat. 10,30 en 17 uur, dienst. Evangelisatie, Vijzelstraat, 10 en 19,30 uur samenkomst; 12 en 14.30 uur Zondagsschool: Woensdag 20 uur Bij belkring: Donderdag 19,30 uur Vrouwen- krans; Zaterdag 20 uur openluchtsamen komst (Visbuurt); 21 uur bidstond. Luth. Kerk, Wezenstraat, 10,30 uur.eerw. heer C. N. Graaff, beroepen predikant te Antwerpen. JULÏANADORP: Ned Herv. Gem.. 19.30 uur ds H. J. Trommel. Gereform. Kerk. 10 uur leesdienst, 14.15 uur ds Hartkamp. „Bethel". 10 en 19,30 uur dienst ('s morgens de heer Kwist van Rotterdam); 14.45 uur Zondagsschool; Dinsdag 16 uur Meisjeskrans; Woensdag 19 uur bidstond (Advertentie. ïng. Med.) In de bovenzaal van café Sanderse op het Koningsplein heeft de voetbal vereniging „Watervogels" gisteravond een zeer goed bezochte jaarvergade ring gehouden. Een ongewoon groot aantal leden had aan de oproep van het bestuur gevolg gegeven, hetgeen stel lig tot volle tevredenheid heeft ge stemd. iuiuu» Morgen verschijnt in onze krant een bon, waarop u tegen sterk geredu ceerde prijs, n.1. 10 ct. per kaartje, u i t s 1 u i t e nd aan ons bureau in de Koningstraat, op de op de bon aangegeven dagen en uren, net zoveel kaartjes kunt kopen, als u nodig heeft. Verzuimt dus vooral niet. morgen de bon uit te 1'nippen zodat u met behulp van de Helderse Courant, uw kinderen Woensdagmiddag enkele onvergetelijke uurtjes in het „Vrolijke Rad" kunt bezorgen. De Helderse Tennis Club gaat het komende weekend een druk programma tegemoet. Zoals men weet wordt op de banen van „De Windwijzer" het open- tornooi gehouden, waaraan ook spelers van buiten Den Helder deelnemen. Er werd reeds enige tijd gespeeld, en inmiddels zijn al verscheidene zwakkere tennissers afgevallen, zodat de strijd steeds spannender gaat worden. Zaterdag en Zondag komen dan ook sterke spelers uit Alkmaar, Bergen, Enkhuizen en Amsterdam naar Nieuwedicp, om te trachten een prijs te bemachtigen. Hieronder volgen thans eerst de uit slagen van de deze week nog gespeelde partijen: heren enkele D (finale) P. Trap-H. Bartoo 6-4, 6-4 (de heer Trap won dus het D.-tournooi)gemengd dubbel: mej. J. Klaver-C. A. Eindhoven ■mej. De Jonge-E. Blauw 6-4. 6-4; mej. H. van Wageningen-C. Prinsen/mej. B. Veth-H. Bartoo 6-2, 3-6, 6-2; mej. G. van der Plas-P. Smit/mej. H. van Wa geningen-C. Prinsen 6-0, 8-6; heer en mevrouw De Vries-mej. M. L. Flotat-G. Bakker 6-0, 6-4. In het heren enkelspel zal de strijd wel gaan tussen de heren J. Schmidt (Bergen), Dams te (Alkmaar), Nieu- wenhuizen (Animo) én C. Teitler (HTC). Bij de dames verwacht men enerverende ontmoetingen om de eer ste prijs tussen mej. R. Koppen (Alk maar), mevrouw Doorenbos (Animo), mej. L. Flotat (HTC) en mevrouw G. de Vries (HTC). Het gemengd-dubbel, bestaande uit de heer en mevrouw De Vries, bereikte reeds de finale, waarin zij vermoedelijk de eindstrijd zullen moeten spelen tegen mej. Koel-Teitlcr of mej. Koppen-Damste. Voorts verze kerde het dubbel R. J. Kousbroek-X Dol ïich al van een plaats in de finale. Men verwacht dat de heren C. Teitler en Nieuwenhuizen hun tegenstanders zullen worden. Zaterdagavond om zes uur wordt de finale heren dubbel gestreden. De ove rige finale-partijen beginnen Zondag middag om half twee. Zaterdag begin nen de wedstrijden om twee uur, Zon dagmorgen om half negen. Verder staat voor HTC 2 Zondag om tien uur in eigen huis nog de promo tiewedstrijd tegen DHBS 1 uit Haar lem op het programma. Voor de Hei- derse Tennis Club zullen de dames G. S. Kuiper en M. R. Zomer en de heren R. J. Kousbroek en J. Dol trachten naar de derde klasse West te promove ren. De Helderse Volksuniversiteit organi seert op Zondag 15 Juli een uitstapje naar Artis te Amsterdam dat per auto bus zal worden gemaakt. Deze bus start om kwart over acht op het Konings plein. In Artis zal men worden rond- piein. in mus zaï men n\»uv,M •p^nu.wu geleid door dr. Portielje. Men kan zich dat ook de Watervogels geloof hech- voor deze tocht opgeven bij mej. Held, ten aan het gezegde: „Wie de jeugd Singel 53. heeft, heeft de toekomst". Café „OUD-HOLLAND" - Slijterij TEL. 2331 SELLS CALLANTSOOG: Ned. uur ds H. J. Trommel. Herv. Gem., 10 (Advertentie, Ing. Med.) Voor het monument „Voor hen die vielen" op het Havenplein wapperden gistermorgen naast elkaar de Belgische en de Nederlandse driekleur halfstok. En terwijl Nederlandse en Belgische militairen het saluut brachten, legde de lt. kol. Dussaussois een krans aan de voet van dit monument. Het was een eenvoudig eerbetoon aan de nage dachtenis van hen die vielen, van het 33ste reg. Luchtdoelartillerie van het Belgische leger, dat hier voor schiet oefeningen "enige tijd in Den Helder was en dat Zaterdag weer gaat ver trekken. De Commandant Maritieme Middelen te Den Helder, kap. ter zee D. Kommer, ontving de Belgische officie ren, en stelde "hen voor aan de kol. Barendrecht, de directeur van de Rijkswerf en diens echtgenote, alsme de aan de aanwezige burgerlijke auto riteiten, burgemeester mr. G. D. Re- horst; wethouder P. Th. Luijckx en de loco-gemeentesecretaris J. Wessel, als mede aan enkele officieren, die hun Onderdelen bij deze plechtigheid verte genwoordigden. Na afloop begaven de autoriteiten zich naar het Wachtschip Neptunus", waar men zich nog enige tijd met de Belgische gasten onder hield. Voor het bestuur stelde de tweede secretaris, de heer K. Stuive, zich op algemeen verzoek van de vergadering toch herkiesbaar. De heer Stuive was aftredend en had zich aanvankelijk niet herkiesbaar gesteld. De heren F. en S. Been werden eveneens herko zen. De functie-verdeling bleef de zelfde. De vergadering had een prettig ver loop, hoewel men kon vernemen, dat ook Watervogels in financieel opzicht moeilijkheden kent. Het jaarverslag van de penningmeester deed namelijk een klein nadelig saldo noteren. In de jeugdcommissie was behalve de heer D. Posthumus ook de voorzitter, de heer A. Meijer, aftredend. De plaatsen van deze beide heren werden thans ingenomen door de heer G. Komen Watervogels kan over het algemeen op een gunstig verenigingsjaar terug zien. Over het eerste elftal was men niet ontevreden, het derde elftal werd kampioen en het vierde elftal speelt Zaterdagavond in Schagen een wed strijd om het kampioenschap tegen AGSV 2. Alleen Watervogels 2 liet het er bij zitten. Alle hoop is thans ge vestigd op de beslissingswedstrijden, waarin de reserves zich wellicht kun nen handhaven. Een punt van bespre king vormde voorts de veldenkwestie. En dan de Watervogels-jeugd! In dit opzicht had men wel wat wensen. De vereniging kan nog heel goed ad- spiranten en junioren gebruiken, om Het is een gebruikelijk verschijnsel, dat zich telkens, wanneer er een trouwpartij is, talloze nieuwsgierigen voor de ingang van het raadhuis ver zamelen. Minder gebruikelijk is het, wanneer een deel van die belangstel lenden in turntricot verschijnt en bokshandschoenen aan de knuistjes heeft. Toen dit Donderdagmorgen ge beurde, waren er mensen, die er iets onvriendelijks achter zochten. Iets on vriendelijks als een laatste en hard handige poging om een bezweken ver stokte vrijgezel van een ongedachte stap terug te houden. Wij kunnen in gemoede verklaren, dat dft gisteren niet het geval was. Het was slechts een sportieve belang stelling van de leden van de boksclub „De Ring", die een ere-haag vormden bij de ingang van het raadhuis voor hun clubmakker D. Sandbrink, die ten huwelijk voer met mej. M. W. C. Roetman. Een verrassend gebaar, dat natuurlijk op hoge prijs werd gesteld en dat nog geaccentueerd werd met de clubvlag, waar het bruidspaar on der door mocht wandelen. Na te Alkmaar een cursus te hebben gevolgd, slaagden dezer dagen voor het diploma handzetter de heren R. E, Wanders, Th. Bok en P. Bruul. Voor het diploma drukker slaagde de heer A. J. Bezem. De vier geslaagden zijn werkzaam bij drukkerij De Boer. Van hedenavond tot en met Dinsdagavond vertoont het Tivoli- theater „De wraak van Hakim", met Johnny Weissmüller als Jungle Jim. Van Woensdag tot en met Zaterdag wordt de aandacht gevraagd voor het kermis-variété programma „Faveur stelt nooit teleur! De Witte Bioscoop draait tot en met Maandag „Voorwaardelijk", met Cornel Wilde en Patricia Knight in de hoofdrollen. TINO SHIRTS voor DAMES en HEREN ALLE MATEN EN KLEUREN GEBLOEMDE ROKKEN ALEEN VRIJDAG EN ZATERDAG DEN HELDER (Advertentie, Ing. Med.) DE JANTJES- VAN V'jF VELSCHILLENDE. LANDEN VIER.6N KERMIS IN OMUIDEV.. TOT SLOT eveni EEN 6EI2DOKT PALINKJE' Finale. WEB JK jou VAAR.WEL (7EK.USTM/f Nu voor de oudste-j aars Adelborsten de tijd weer daar is om het Koninklijk Instituut te verlaten en spoedig als officier het leven in te gaan, werd ten afscheid door de afdeling Zwemmen een vriendschappelijke polowedstrijd tegen de Helderse Bruinvissen georga niseerd. Natuurlijk waren beide zeven tallen er op gebrand, nog éénmaal de overwinning tp behalen. Zover is het echter niet gekomen, daar de strijd in een 1—1 gelijk spel eindigde. Voor de rust waren de jonkers ster ker, en zijn gingen dan ook met een 10 voorsprong de tweede helft in. Toen kregen de Bruinvissen het on diepe doel te verdedigen, waardoor het voor de Zwaardvissen erg moeilijk werd om nog eens te doelpunten. Het gevolg was, dat twee doelpunten we gens staan werden afgekeurd. Keeper Heek moest éénmaal in het net duiken, om de bal er uit te halen. De stand was dus 11, hetgeen beide partijen tot tevredenheid stemde. Bij de dezer dagen gehouden eind examens aan het Gemeentelijk Ly ceum zijn geslaagd voor het diploma HBS b: Eddy Bakker, Dick Baren- dregt. Jan Boers (Alkmaar), Wim Breeuwer, Piet Bremer, Jeanne Don ker, Kees van Doorn, Willy Enting, Toob de Glopper, Piet de Graaf, Ricus Grootendorst, Leen den Hartog, Klaas Jongsma. Henk Mooy, Huib van Oort, Gerrit Raat (Schagen), Elly van der Rol, Hans Schneiders, Piet Schutte, Piet Stoepker (Texel), Nico Veldstra (Texel), Lou Wigbout (Wieringen) en Kees van Zweden. Voor het diploma HBS A zijn ge slaagd: Ria Aalderink, Renny Bakker, Ineke Boon (Wieringen), Jaap Dekker (Texel), Ria Groot, Elsje den Hartog, Dicky Koorn (Wieringen), Gerda Maas kant (Wieringen), Aat Raat (Schagen), Jan Schouten, Frans Zegel (Texel) en Nico Zijp. Er waren in het totaal zes en dertig candidaten, van wie er één werd af gewezen. Maandagmiddag om twee uur zal kapitein ter zee F. H M. van Straelen van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder het commando overdragen aan kapitein ter zee Joh. A. L. Müller. Deze commando-over dracht geschiedt op het plein yoor het Instituut. Kolonel Van Straelen zal voortaan optreden als Hoofd Opleidingen der Koninklijke Marine, met als stand plaats Den Haag. Aan de Kanaalweg woidi-n morgen middag weer provinciale brandweer wedstrijden gehouden. In het totaal nemen daaraan dertien groepen deel, voornamelijk fabrieks- en bedrijfs- brandweren. De oefeningen zijn iets eenvoudiger, dan die onlangs in Den Helder werden georganiseerd. De aan vang van deze wedstrijden in de vier de klasse werd gesteld op twee uur. Vanmiddag (Vrijdag) om drie uur zullen aan boord van Hr Ms. Wacht schip „Hertog Hendrik" te Den Hel der, door de commandant van dat schip, de kapitein-luitenant ter zee B. A. W. Beijer, worden beëdigd de lui- teant ter zee tandarts der derde klas se L. Goijarts en de adelborsten der eerste klasse KMR J. Klein Velder- man, C. T. H. Geurts en A. J. Kuijper. GESLAAGD Aan de Neutrale Bijzondere Kweek school te Den Helder werden gisteren zes candidaten geëxamineerd. De ge slaagden zijn de dames J. A. Aberson, M. M. van Leuvensteiin. J. A. Maas land. H. B. Kramer, A H. Niemeijer en M. Oosterhuis, allen uit Den Helder.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2