Zaterdag nemen aandeHaaks-race vijftien grote jachten deel f 45.-- Groeiende belangstelling voor het zeilen op zee Kolonel Muller aanvaardde het commando over het Instituut Het horloge Eerste avond van de Feestweek schonk exploitanten voldoening Goede Bruinvissen-resultaten tot aande finale Woningprobleem Nationale zee- en rede-wedstrijden Strijd koopvaardij- Zeevaartschool Overgedragen door kolonel Van Straelen Plicht, die paste intraditie van eeuwen Drie maanden voor beledigende brief Fa. Beemsterboer De heer Zondervan op kantoor hartelijk gehuldigd Keuring voor de kermis Groie drukte aan de Kanaalweg Kermis kleiner, maar niet ongezelliger Helderse polo-spelers in Wesizaan Scheidsrechter nam vreemde beslissingen Kolonel Kommer reikte medailles uit Stadgenoten voor de politierechter Eindexamens Rijks H.B.S. DINSDAG 3 JULI 1951 Er worden Vrijdagavond zoveel grotere en kleinere jachten in Den Helder vei wacht, die deelnemen aan de Zaterdag en Zondag te houden zee- en rede- zeiiwedstrijden, dat het moeilijk zal worden ze in de jachthaven te bergen. De Koninklijke Marine Jachtclub organiseert deze wedstrijden onder auspiciën van de Noordzeeclub. Ze zijn zo langzamerhand een traditie geworden. Het is reeds de vierde keer, dat ze gehouden worden. En de K.M.J.C. heeft met dit initiatief een belangrijke bijdrage geleverd om de zeezeilerjj te propageren. Zij heeft dui delijk richting gegeven aan het groeiende verlangen van een goed deel van onze ^ilers om hun liefhebberij buitengaats te beoefenen, en daarmee dus bijgedragen om diegenen van het Nederlandse volk, die niet behoren tot marine of koop vaardij, meer sea-minded te maken. 2.15 uur: Wedstrijd voor modelsloepen B II Kon. Marine voor onderofficieren (7 deelnemers). 2.25 uur: Start voor de niet-gemeten kajuitjachten (7 deelnemers). 2.35 uur: Start van de Drakenklasse (8 deelnemers). 2.45 uur: Start van de Valkenklasse (5 deelnemers). Zaterdagavond is er een zeilersbal in de Marine Cantine en het gebouw van de Kon. Marine Jachtclub. 's Middags zal op het Wierhoofd de Matrozenkapel van Valkenburg de ho pelijk talloze toeschouwers laten horen wat zij kan. Zondagmorgen, 9.15 uur: Start voor de Halve Haaksrace voor R.O.R.C.-jach- ten Klasse I en II. Vermoedelijk 24 deelnemers. Wij zeiden, dat een groot aantal jach ten in Den Helder verwacht wordt. Niet alleen, omdat het aantal deelne mers aan de zee- en redewedstrijd weer groter is dan andere jaren, maar ook omdat de Ned. Verenignig van Kust- zeilers op Vrijdag een „aanloopwed strijd" vaststelde van IJmuiden naar Den Helder, waarvan de start plaats vindt op Vrijdagmorgen om 11 uur, en omdat de Kon. Ned. Roei- en Zeilver eniging gelijkertijd een clubtocht uit schreef van Amsterdam, via Enkhui zen-Den Oever naar de Marinestad, en dan verder naar Terschelling. Zaterdag is de belangrijke grote Haaksrace, een tocht buitenom de Haaks van 56 mijl. De start hiervoor vindt plaats om kwart over acht, Za terdagmorgen, en zal uitstekend te vol gen zijn vanaf het Wierhoofd. Zondagmorgen zullen grotere en klei nere jachten beide uitkomen in een hal ve Haaksrace. Voor de zee-zeiljachten, die hieraan niet deelnemen, staat ech ter nog wat anders op het spel op deze Zondag. Zij zullen om elf uur starten voor de „afloopwedstrijd" Den Helder- Hoek van Holland, welke race georga niseerd wordt door de Noordzeeclub. Deze Noordzeeclub is een gecombineer de afdeling van de Kon. Ned. Roei- en Zeilvereniging, de Kon. Zeilvereniging ,D,e Maas" en de Kon. Marine Jacht club. die beoogt zeilwedstrijden in open zee te propageren. Op vier binnenbanen. Behalve de grote Haaksrace en halve Haaksrace voor grotere en kleinere R.O.R.C.-jachten de laatste dus zo wel Zaterdag als Zondag staan er wedstrijden te gebeuren op vier binnen banen. Om het goede contact tussen Marine en Koopvaardij te bevorderen zijn er sloepen-wedstrijden tussen de zeevaartscholen en de koopvaardij. De inzet van deze wedstrijd is de Farm- sembeker, die de herinnering levendig houdt aan de tiendaagse wedstrijd-om- het-leven, die de bemanning van de ge torpedeerde „Farmsem.. begin 1940 op de Atlantische Oceaan streed, alvorefis ergens in Ierland te landen. Er nemen negen met Oranje zeil ge tuigde sloepen aan deze wedstrijd om de Farmsem-beker deel. Het zijn nor maal uitgeruste reddingboten zonder enige luxe. De wedstrijd is maar een klein onderdeel van het hele program ma van dit zeilfestijn, maar het wordt als een zeer belangrijk onderdeel be- «chouwd. Het program. Ten slotte geven we hieronder het volledige program van de starts weer, goals die vanaf het Wierhoofd uitste kend te volgen zullen zijn. Zaterdagmorgen, 8.15 uur: Start van de vijftien grote R.O.R.C.-jachten voor de Haaksrace. 8.25 uur: Start van 17 kleinere RORC-jachten voor de Halve Haaks race. De route is bepaald of naar het Lichtschip Texel en terug, of rond de routeboei TX 4. De boten varen door het Schulpengat naar buiten. 8.35 uur: Wedstrijd voor modelsloepen B II van de Kon. Marine, bestuurd door officieren en adelborsten (Vier deelnemers). 8.45 uur: Wedstrijd voor koop vaar dij- floepen (9 deelnemers). 9.25 uur: Modelsloepen B n van de Kon. Marine voor korporaals en man schappen (7 deelnemers). 9.35 uur: Start voor de wedstrijd in Koopvaardijsloepen (9 deelnemers). 11.10 uur: Start voor de Aflooprace R.O.R.C.-jachten Den Heider-Hoek v. Holland. 13.15 uur: Modelsloepen Kon. Marine, kampioenswedstrijd. Hieraan nemen negen ploegen deel, n.1. drie uit de groep officieren en adelborsten, drie van de groep onderofficieren en drie van de groep, waarin een korporaal of manschap aan het stuur zat. 13.25 uur: Niet-gemeten kajuitjach ten. (7 deelnemers). 13.35 uur: Drakenklasse (8 deelne mers). 13.45 uur: Valkenklasse (5 deelne mers). Zondagavond om acht uur is in de Marine Officierscantine de prijsuitrei king. Ten slotte zij nog vermeld, dat van de winnaars van verleden jaar de heer J. P. van Eesteren, die met zijn R.O.R.C.-jacht „Kortenaer" de Haaks race won, niet van de partij zal zijn. De heer Van Eesteren heeft zijn „Kor tenaer" verkocht. De „Trial", die ver leden jaar de Halve Haaksrace won, zal dit jaar bestuurd worden door de heer Van de Stadt inplaats van door de heer J. Meyer. Kwartiermeester D. Dekker vertoeft in de Oost en zal dus zijn kampioenstitel in de klasse der Modelsloepen Kon. Marine niet kunnen verdedigen, hoezeer hem dit ook spijt. Gistermiddag heeft kapitein ter zee F. H. M. van Straelen het commando over het Koninklijk Instituut voor de Marine in Den Heider overgedragen aan zjjn opvolger kapitein ter zee J. A. L. Muller. Kapitein ter zee F. H. M. van Straelen is schout bij nacht P. Bouwenhorst opgevolgd als inspecteur van het onderwijs bij de Zeemacht. rine is toevertrouwd. Nog niet zo heel lang geleden wist hij zichzelf adel borst. Hij was jongste jaars, toen de kapt. ter zee Van Straelen oudste jaars was. Plichtsbetrachting. „Men zegt, dat de jongelui van tegen woordig anders zijn dan die van vroe ger. Ik zal dit verschijnsel met belang stelling gadeslaan, maar verwacht in middels van de adelborsten enthousias me. hoge plichtsbetrachting en ajrant- woordelijkheidsbesef. Spr. hoopte, dat officieren en onderofficieren en man schappen hem naar vermogen terzijde zullen staan om hem het werk met op gewektheid en ijver te vergemakkelij ken". Na de commando-overdracht was er aan het Kon. Instituut als gebruikelijk Zondagse dienst. HET Woningprobleem van Den Hel der is schrikbarend. Er zijn nu al acht tienhonderd woningen tekort. Becijferd is, dat dit tekort binnen enige jaren ge itegen zal zijn tot 3000. En Den Haag blijft doof voor de bij zondere positie van onze Marinestad terwijl alles erop wijst, dat deze stad zo'n voorname plaats wordt toegekend in het West-Europese en Atlantische verdedigingsplan. Vanwaar die aarze ling in Den Haag? Heeft niet de Com mandant van de Marine met voldoende klem gewezen op de betekenis van net woningvraagstuk juist voor Den Hei der? Heeft het gemeentebestuur deze aanwijzing niet ernstig bekrachtigd? Niettemin, Den Haag blijft doof. De luttele vijfhonderd woningen extra, ge durende drie jaar, waarom de Comman dant van de Marine, gevraagd heeft ten behoeve van de huisvesting van belang rijke functionarissen, kunnen nog steeds niet gebouwd worden Zeker, het plan is nog niet definitief van de baan. We weten het. Maar de aarzeling om hier op korte termijn over te beslissen, is onverdra gel ijk Omdat we de indruk hebben dat ook zonder de financiering moeilijkheden de aarzeling zou voort duren. En daarmee wordt Den Helder in zijn verdere groei belemmerd. We willen er een ernstig protest tegen la ten horen. Gegroepeerd rond het grasperk met de Van Speyckmast stonden adelbor sten en Aro's, officieren van dienst, officieren-leraren en burgerleraren, als mede personeel van de huishoudelijke dienst te dezer gelegenheid in carré. Voordat de commandowisseling ge schiedde, inspecteerden de scheidende en de nieuwe commandant, begeleid door de 1ste officier van het instituut, de kapt. lt. ter zee A. v. Weert, de troep, die de houding had aangenomen. Vervolgens richtte kapitein ter zee F. H. M. van Straelen zich in een toe spraak voor de laatste maal tot allen met wie hij de afgelopen twee jaar op zo prettige wijze samenwerkte. Hij deed dit in de eerste plaats om te getuigen van zijn diepe erkentelijk heid en dankbaarheid voor de trouw, plichtsbetrachting en onmisbare steun, die men hem gegeven heeft, onver schillig op welke plaats men was ge steld. Dankbaar was spr. ook voor de bijzondere geest, waarin men deze me dewerking heeft gegeven. De herinne ring aan deze samenwerking zal spr. altijd bij blijven. Het spijt me, aldus de scheidende commandant, dat ik mijn functie moet neerleggen. Het verheugt me, het wel en wee van het Kon. Instituut van na bij te kunnen blijven volgen. Adelborsten, toen in 1940 de oorlog uitbrak, waren jullie nog1 kinderen Jullie weten dus niet uit eigen ervaring van het leven en streven van onze Koninklijke Marine, die zijn plicht tegenover het vaderland deed op een wijze, die paste in een traditie van eeuwen. Na de bevrijding hebben nieu we opvattingen aangaande discipline, onderlinge verhoudingen, gedragingen e.d. ingang gevonden. Het zijn nieuwe opvattingen, die een belofte inhouden, maar die ook de gezonde grondslagen van de Konink lijke Marine hier en daar hebben afge sleten. Het is de taak van de marine leiding dit in de kortst mogelijke tijd in het rechte spoor te brengen. Het legt ook een grote verantwoordelijk heid op de schouders van de leiding van het Kon. Instituut. Wellicht heb ik wel eens maatrege len moeten treffen, die niet steeds een ieder welgevallig waren. Over jullie gedrag kan ik in het algemeen tevre den zijn. Met de vlijt zou het wel wat beter kunnen. Verder wil ik jullie dan nog een ding onder het oog brenger- Het is de kwestie van het vertrouwens- principe. Er wordt nog teveel tegen ge zondigd. Maar weet, dat het karakter vormend en paedagogisch juist is. Als jullie eens iets misdaan hebt, durft er voor uit te komen. Houdt de goede traditie van dit Instituut hoog, zonder te verstarren. Tradities mogen de ge zonde ontwikkeling niet tegenhouden. Blijft geloven in het Korps der Mari ne, en toont het door houding en uiter lijk levenspeil. Zorgt ervoor, dat deze hoge geeste lijke standaard gehandhaafd blijft in deze tfjd van vervlakking allerwege En ten slotte, moge de nieuwe com mandant evenveel voldoening vinden als ik, opdat ook hij zijn opvolger straks een iets rijker erfenis kan door geven". De kapitein ter zee J. A. L. Muller verklaarde vervolgens het bijzonder op prijs te stellen, dat hem het commando over het Koninklijk Instituut der Ma- De heer M. de W. van Texel stond gistermiddag voor de Alkmaarse poli tierechter, mr. J. N. Alblas, terecht, omdat hij aan de belastingambtenair MCS te Den Helder een brief had ge schreven met beledigingen aan hem «n aan het adres van H. M. de Koningin, waartegen beledigde terecht n klacit had ingediend. Verdachte was reeds eer der voor eenzelfde feit veroordeeld en hij blijkt dus nogal hardleers. Mr. A- blas vonniste conform de eis tot drë maanden gevangenisstraf. dat U nooit teleurstelt 2 Jaar gratis verzekerd te gen verlies, diefstal, breuk, beschadiging. vanaf Alleenverkoop voor Helder en Omstreken. Den HAARLEM, DEN HELDER Keizerstraat 15. (Advertentie, Ing. Med.) De heer B. Zondervan, die de Dienst voor Sociale Zaken binnenkort met pensioen gaat verlaten, werd Maandag middag ten kantore een kleine hulde bereid van de zijde van de Directeur et; ambtenaren van deze dienst. Bij monde van de directeur, de heer Boon, wera de heer Zondervan toegesproken, waar bij naar voren werd gebracht, hetgeen laatstgenoemde in de afgelopen 25 jaar voor de dienst (dus voor de gemeente) heeft gepresteerd. De jaren vóór de oorlog, jaren waar in grote werkloosheid heerste, werden even in herinnering gebracht. Ook de donkere jaren gedurende de oorlog en vooral het tijdstip dat men het mooie nieuwe dienstgebouw aan de Kanaal- weg op last van de bezetter moest verlaten, zal men niet licht vergeten. Dan de evacuatie naar Schagen. Na het beëindigen van de oorlog kwa men wij hier terug, in ons oude ge bouw, dat veel te klein is voor het werk, en werd onze dienst belast met de werkzaamheden verbonden aan de re-evacuatie van Den Helder, een werk dat zeer veel van ons heeft ge vergd. Al die jaren, aldus de heer Boon, hebt U met veel toewijding Uw vaak omvangrijke en belangrijke werk ver richt. Het doet ons zeer veel genoegen, dat U, ondanks Uw 65 jaren, nog zeer vitaal bent en wij begrijpen ook wel, dat U na Uw pensionnering nog actief aan het werk voor de gemeenschap zult blijven deelnemen. Daarom heb ben de ambtenaren en ik dan ook ge meend, U als jubileum- en afscheids cadeau iets te moe*en geven, dat U in de toekomst zeker van pas zal ko men. Wij hebben besloten U aan te bieden de „Gezamenlijke Wetboeken" van Fruin. Daar dit boekwerk momen teel is uitverkocht en een nieuwe druk pas in September verschijnt, overhandig ik U hierbij een bon, waar op U t.z.t. het boek in ontvangst kunt nemen. De heer Zondervan dankte de Direc teur voor deze hartelijke woorden en alle aanwezigen voor het cadeau, het geen hij zeer op prijs stelde. „Al zal ik dan ook binnenkort", aldus de heer Zondervan, „deze dienst verlaten, wij zullen het contact, door mijn werk vcor de voogdijraad en andere aange legenheden, toch zeker niet verliezen". a/luzikanten vertel eten ons gisteren, dat zij lang niet in iedere stad, waar kermis wordt ge houden, hun kunnen be hoeven te demonstreren, om in het bezit te komen van een vergunning. Gro ningen doet het weer wel, en, op dezelfde wijze als Den Helder. Zo hebben talrijke Nieu- wediepers dan gistermor gen van ongeveer negen uur af een gratis concert in het lichte genre kun nen belui teren. De be langstelling van de straatmuzikanten was ditmaal niet zo groot. Zo vernamen wij, dat slechts één orgel Nieuwediep zal doorkruisen. Het is nog electrisch ook, dus zon der bijzondere charme. De muzikanten zelf wa ren over de geringe op komst van collega's best te spreken. en zij ver wachten dan ook. „dat er een goede boterham in zit". Nadat de muzikanten hun namen hadden opge geven, verschenen zij met hun instrumenten op straat, om hun examen nummertje te spelen. Ach, dat gaat gemoede- lijk; zenuwen komen er niet bij, want die kent de geroutineerde straat- artist niet zo. De accor- deonnisten spreidden de benen, plantten de voe ten stevig op de stenen, en trokken hun instru ment door bekende en populaire deuntjes naar de vergunning. Hun vrouwen stonden er non chalant bij, het centen bakje in de hand. Veel plezier had men om een pittig drie-mans-orkest, waarvan de leden in wijde zwarte broeken de Volendam.se klederdracht propageerden. Drie da mes maakten het gezel schap compleet, ieder met het noodzakelijke bakje in de hand en een ferme stem in de keel. De mannelijke leden van het orkestje verstaan de grappenmakerij, die het gewenste succes volledig kan maken. Er waren nog enkele muzikanten. Een vader met zijn dochter, ook al met accordeon. Een ac- cordeonnist met zijn vrouw, die kwiek op de gitaar begeleidde. Nog enkele muzikanten, ook al op z'n Volendams, enwel, allemaal straatartisten, die hier een week lang aan de kermis luister komen bij zetten. Zij spelden en zongen bij het politiebureau, waar werd beslist of zij hun vergunning zouden krijgen. Wij kregen niet de indruk, dat er één werd afgewezen. En dat was heus niet uit piëteit. Dat behoefde niet, want stuk voor stuk werd „Volendam", „De kleine wals" of „De papieren toeter" een redelijke ver tolking gegeven, waar over niemand zich be hoefde te schamen. Ge durende een week be luisteren wij hun mu ziek, offeren een cent, een stuiver, een dubbel tje, omdat het maar één maal in het jaar „feest- week is; kermis, die gis termorgen al een uurtje draaide voor de kinde ren. Ter kennismaking. Die hernieuwde kennis making lag wel goed, ge loven wij, naar de glun dere kindergezichtjes te oordelen. 7O heeft Den Helder gisteren dan weer zijn eerste kermisdag gevierd. Onder het motto „Kom op, jongens!", waren heel wat stadgenoten niet van plan de verleiding van het lawaaiig vertier aan de Kanaalweg te weerstaan. On danks de woningnood, ondanks de tot strijdkreet geworden leuze „Er zit geen geld meer onder de mensen", die gisteravond althans niet opging. En zo hoort het in de kermisweek, zeggen de pretmakers, die boutweg op het Vrolijke Rad springen, om er prompt af te buitelen. Zij hebben een kwartje gestort in de la van de eigenaar van het Rad, en vertonen dan hun tot mislukken gedoemde kunsten onder het oog van een hoofdschuddend publiek, dat veel lacht en met belangstelling gadeslaat hoe de dames de strijd tegen hun rokken verliezen. De Feestweek 1951 is lang niet on verdienstelijk begonnen. Het weer was gunstig, en de exploitant was over het algemeen tevreden met de gang van zaken, al worden de drukste dagen te gen het eind van de week verwacht. Want de massa oordeelt voorzichtig, dat men niet meteen de smaak te pak ken moet krijgen. Dat zou het begin zijn van zeven dagen holderdebolder, en dat zou zelfs de grootste lolmaker te ver gaan. Veelal vergenoegt men zich dan ook met een enkel aarzelend kijkje bij het theater Boltini, de Spin, of bij de auto'tjes. Is het niet de kunst, reeds van de aanblik te kunnen ge nieten? Een bezigheid, die de Neder lander van nature verstaat? Het variété-theater van Boltini biedt u drie kwartier-voorstellingen, die het aankijken meer dan waard zijn. Men mist de kleurrijke theater-entourage, maar juist daardoor krijgt men te meer waardering voar het gebodene. Men ziet de gebruikelijke attracties, acroba tiek voert de boventoon. En de dames van het theater mogen er zijn, al heb ben zij niet onze krampachtige ruggen die al moe worden van het staan. Dat is trouwens juist de attractie, die ka- achtige lenigheid, die men tegen beta ling van een halve gulden krijgt vóór- gezet. De voorstelling wordt besloten met een tweetal bokswedstrijden tus sen jeugdige Nieuwediepertjes, die el kaar ferme tikken uitdelen. Om een halve gulden, toegejuicht door volwas sen mensen, die verklaren dat boksers dwazen zijn. En het teleurstellende is, De Kroosdtiikers hadden het wel zetr goed met het weer getroffen voor hun tournooi, waaraan Zondag ook de Brtinvissen met vier zeventallen deelnamen. De tegenstanders waren Z.A.R. uit imsterdam, H.Z.C. uit Hilversum en de Kroosduikers. Er werd volgens afvals'steem gespeeld, en bij de loting hadden de Bruinvissen niet over geluk te klagm. Als tegenstander kregen zij de ploegen van Z.A.R. ook deze vereniging heeft nomenteel geen al te sterke zeventallen, en zo gebeurde het, dat de Bruinvissemdspiranten 4—4 speelden en eerst na be slissingsworpen het hoofd moest huigen j van goed samenspel, afgemaakt door een keihard zuiver schot. Leder nam het laatste doelpunt voor zijn rekening. Hij haalde de bal uit een kluwen spe- Het tweede zevental speelde vervol- en ^kte hem keurig in het net. Toen was het de beurt aan de dames, die de strijd aanbonden tegen een Kroosduiker—Z.A.R.f.-ombinatie. Het rertoonde spel viel even tégen, maar och had Griet Petrus vóór rust de tand op 1—0 gebracht, en kort na de ust maakte zij er zelfs 2—0 van. Óe tgenpartjj kon hier slechts één doel- pnt tegenover stellen. gens tegen Z.A.R. II. De Bruinvissen toonden zich hier de meerderen over de Amsterdammers, wat zij in een 31 zege tot uitdrukking brachten. Een re sultaat, dat nog enigszins teleurstelde, gezien de vele kansen die de reserves kregen. Een van de belangrijkste wedstrijden was Bruinvissen IZ.A.R. I. Op het laatste moment moesten de Bruinvis sen met een invaller verschenen, wat echter niet verhinderde dat een 40 zege werd behaald. Het klopte deze keer goed in de Helderse gelederen, en ook het samenspel was beter ver zorgd dan wij de laatste tijd gewend waren. Speciaal Wildenberg was er goed in. Hij nam drie doelpunten voor zijn rekening. De eerste goal ontstond na goed afgeven van Tijsen, waardoor hij de bal zo in het doel kon zwem men. Nummer twee kwam tot stand uit een prima achterwaarts schot, waai de Z.A.R.-keeper geen kijk op had. Ook het derde doelpunt was een staaltje Mislukte finales Het was jammer, dat de scheidsrech te er bij de eindwedstrijden slecht in wis. Hierdoor werden de wedstrijden Buinvissen II—H.Z.C. II en Bruinvis- sa IH.Z.C. I een mislukking. )e reserves gingen het eerst te wa- te< onder wie Jan Koning, die de opngevallen plaats van Jongepier mest innemen. Koning had echter ook al veel werk moeten opknappen in de adpiranten wedstrijden, zodat bij hem spedig vermoeidheid een woordje bejon mee te spreken. Dit wis echter dJ; wzaak van de grote neder- lag. Deze kwam door liefst drie on gelukkige beslissingen in het begin van de wedstrijd. Twee keer kende de scheidsrechter een 2 metergoal toe en de derde keer gaf hij een corner in plaats van een uitbal. Dit werden evenzovele doelpunten, en de ploeg was hierdoor dusdanig gedeprimeerd, dat er van behoorlijk spel geen sprake meer was. Het verband tussen voor- en achterhoede was volkomen zoek en de Hilversummers scoorden er lustig op los. Voor keeper Brouwer het kon voorkomen, was het met de rust 4—0. Het einde kwam met een 90 neder laag. De hoofdschotel van de middag H.Z.C. I—Bruinvissen I werd ook een teleurstelling. Zeker, de Hilversum mers waren sterker, maar met even meer geluk en wat tactischer optreden vim de scheidsrechter had het een aar dige strijd kunnen worden. De eerste aanvallen waren voor de Bruinvissen, maar Wildenberg schoot van dichtbij tegen de paal. De tegen standers maakten van deze mislukte aanval een dankbaar gebruik en pas seerden v.d. Water onhoudbaar. Het zelfde spelletje herhaalde zich even later en vóór de rust hadden de Gooi- bewoners ondanks hun niet al te groot overwicht een 40 voorsprong. De stand was al tot 60 opgelopen voor de benjamin van de ploeg, Jongepier, de benodigde ruimte kreeg om de Hel derse eer te redden. Hierna volgde nog een doelpunt van H.Z.C., zodat de eind stand 7—1 werd. Nummer twee De eerste prijzen kwamen in handen van H.Z.C. I en H.Z.C. II. terwijl Bruinvissen I en II als nummer twee werden geklasseerd. De Kroosduikers kwamen op de derde plaats. Z.A.R. sloot de rij. Bij de adspiranten gingen de Kroosduikers met de erepalm strijken. dat de snuiters in het zaagsel vergeten wat ze elkaar zoeven, bij de ingang, hebben beloofd: niet te zullen door slaan. En nog teleurstellender was het, dat het eerste tweetal de uitspraak „on beslist kreeg te h-ren. Zodat zij niets wonnen voor hun ongedisciplineerde knokpartij. In de café's werd braaf gedanst en gemusiceerd. Men danste mee, of men zat er gewoon. Men dronk koffie, of men dronk een borrel. Men gedroeg zich naar behoren, of men deed het niet. En toch werd geen wanklank ver nomen. Nergens, zover wij weten. Ook niet bij de Postbrug, waar het Leger des Heils nadrukkelijk had post gevat. De versterker van het leger was evenwel niet opgewassen tegen de overmacht van het kermisgewoel. Wat later zagen wij het corps op het Ko ningsplein, aan de rand van de drukte. En men ging onverstoorbaar verder, het leger en de kermis. En de mensen en de mensen. Nog zes avonden zal men kermis kunnen vieren. En al is het aantal at tracties afgenomen, wie leut zoekt, zal die vinden. Er is volop gelegenheid zich af te reageren. En dat lukt toch de meesten op de kermis. Aan boord van Hr. Ms. wachtschip „Neptunus" heeft de Commandant Ma ritieme Middelen, kapitein ter zee D. J. Kommer, aan een achttal leden van het Marine-personeel de medaille voor langdurige en eerlijke en trouwe dienst uitgereikt. Zulks ging gepaard met een korte toespraak, waarin kolonel Kom mer de acht mannen voor hem aan het overige personeel ten voorbeeld stelde. De kleine gouden medaille kwam in het bezit van sergeant-machinist F. P. Snijders, korporaal-barbier W. A. Jurr- jens en militair-werkman J. H. Leder; de zilveren medaille was voor kwar tiermeester T. Schoeman, sergeant machinist S. Overhand en korporaal ziekenverpleger F. J. Lassing, de bron zen medaille werd overhandigd aan matroos der eerste klasse G. Kuin en matroos der eerste klasse C. Kooyman. Binnenkort zullen nog een aantal van deze medailles, die een beloning vor men voor zeer gewaardeerde diensten, worden uitgereikt. Voor de Alkmaarse politierechter, mr. J. N. Alblas. stond gistermiddag de 'leer S. B. uit Den Helder terecht om dat hij zijn schoonvader enige klappen had gegeven. De oorzaak hiervan waren huwelijksmoeilijkheden. Toen verdachte op zekere avond zijn vrouw bij :ijn schoonvader wilde weghalen, was er ruzie ontstaan met genoemd gevolg. Het vonnis werd f 5 of drie dagen. Verdachte J. R., eveneens uit Den Helder, had in de nacht van Zaterdag 5 op Zondag 6 Mei in kennelijke staat van dronkenschap in de Spoorstraat ge fietst. Ook nu weer werd het voor ver dachte een duur drinkgelach. namelijk f 75 of 25 dagen, nadat door de officier van Justitie, mr. A. W. Holsteijn, f 100 of 30 dagen was geëist. De heer M. V., die voor hetzelfde feit terecht stond, hoorde precies de zelfde eis en vonnis. Voor het eindexamen HBS a slaagden aan de RHBS te Den Helder de volgen de candidaten: Wim Coppens, Piet de Loos, Gerard Puhl en Aad Toes. Er waren geen herexamens, en er werden geen candidaten afgewezen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2