De Burgerlijke Verdediging eind 1952 paraat De regering houdt rekening met één atoombom Velsens burgemeester gaat in de tapijten-affaire vrijuit VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De totale kosten: tachtig millioen Assurantierisico in Indonesië te groot Schip omgeslagen Ridgway treft voorbereidingen voor de conferentie te Kaesong Perzië verzekert zich van steun der Arabische landen in de V.N. Woensdag 4 Juli 1951 7 6e Jaargang No. JJLM6 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De bescherming tegen luchtaanvallen Functionele scheiding van politie? Binnenlandse Veiligheidsdienst wordt uitgebreid De Nationale Reserve zal zeker slagen Proces tussen de NS en Britse filmmaatschappij Verbonden hebben niets te vrezen DE TROEPENSCHEPEN VEEL DUURDER Geraamte opgegraven in Bergen op Zoom Koningin en Prins waren bij „Dsjenghis Khan" Drie V.N.-ofiicieren verlaten vanavond Kimpo „Wapenstilstandstrein" wordt in orde gemaakt Een standbeeld voor premier Mossadeq Artillerie-regiment naar de haven van Abadan %oAt B&tbeJk «ui DE laatste Britse tankboot te Abadan is vertrokken, na zijn olielading naar de kade te hebben teruggepompt. De olieproductie in Aghadjari, ten Noorden van Abadan, is gestaakt. De productie staat hier onder Perzische leiding. „Internationale" keurt de beginselverklaring goed Vijfhonderd burgers in Thailand gedood Massa-executies in China Weerbericht BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERS! COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten «ff verband met de versnelling van de bewapening in West-Europa is de kans. dat een tegenstander van atoomwapens gebruik zal maken, gestegen. Voors bands mag echter worden betwijfeld, of in Nederland zo belangrijke doelen aan wezig zijn, dat zij in aanmerking komen voor aanvallen met atoombommen. De regering gaat er van uit, dat het afwerpen van een enkele atoombom op ons land, na 1952 als mogelijk dient te worden beschouwd. Hiermede is bij de organi satie van de Burgerlijke Verdediging in de drie grootste gemeenten, alsmede bij de dislocatie van het totale landelijke hulpverieningspotentieel en het verwezen lijken van een nationale concentratie van dit potentieel rekening gehouden, aldus deelt de regering mede in de memorie van toelichting op het wetsontwerp fcizake uitgaven voortvloeiende uit d« burgerlijke verdediging. voor deskundige toepassing, maar een schijnveiligheid, welke het gevaar ver groot. Wel zal het publiek geinstrueerd worden en worden opgewekt in het ka der van de zelfbescherming zeer een voudige vluchtmaskers aan te schaffen of zelf te vervaardigen. Voor een verkennings- en ontsmet- tingsdienst, noodzakelijk voor het on derkennen van radiatiegevaren en het ontsmetten van slachtoffers van atoom- aanvallen wordt f 227.000 op de begro ting van 1952 geplaatst. Ten behoeve van de burgerlijke ver dediging worden thans de eerste credieten tot een totaalbedrag van vijf tig millioen gulden gevraagd. Het ligt in de bedoeling voor de jaren 1952, 1953 en 1954 nog f 30.000.000 te beste den, in totaal dus f 80.000.000. De ministers Van Maarseveen en Teulings hebben de hoop, dat de orga nisatie van de burgerlijke verdediging eind 1952 zover zal zijn gevorderd, dat zij, zo nodig binnen enkele dagen tot ten volle op voet van paraatheid kan worden gebracht. Zoveel mogelijk is er naar gestreefd de taken, welke de burgerlijke verde diging zich stelt, te doen verrichten door reeds in vredestijd bestaande diensten. De organisatie mag daarbij niet meer krachten tot zich trekken dan onontbeerlijk zijn. Verduistering gewenst Wat de preventieve maatregelen ten- einde het aantal slachtoffers bij aanvallen zoveel mogelijk te beperken, betreft, is de regering van mening, dat niettegenstaande de moderne naviga tiemiddelen, totale verduistering in oorlogstijd noodzakelijk is. TEN behoeve van de alarmering zijn in de a-gemeenten en enkele b-gemeen- ten sirenes nodig, welke een zestal duidelijk van elkaar te onderscheiden signalen kunnen voortbrengen (lucht alarm, luchtalarm geëindigd, twee sig nalen voor het oproepen van verschil lende groepen van reservisten, die niet permanent op post behoeven te zijn, waarschuwing voor gasgevaar). De kosten hiervan zijn begroot op f 2.000.000. In het algemeen zal de schuilgelegen- heid door de bevolking in of in de onmiddellijke nabijheid van de gebou wen en woningen moeten worden ge zocht, waar zij in het kader van de zelfbescherming dient te worden tot stand gebracht (versterkte kelders en laaggelegen binnenkamers, in de ruim te onder de trap in benedenverdiepin gen, kleine schuilgelegenheden in tui nen e.d.1. Voor het inrichten van schuilplaatsen op drukke verkeerspunten, in zaken en winkelwijken, waar zich veel publiek kan bevinden, is een bedrag nodig van 5.000.000.—. Het verstrekken van gasmaskers en beschermende kleding dient beperkt te worden tot het personeel van de ope rerende diensten in de A-gemeenten en in de te alarmeren B-gemeenten. Een verstrekking aan een groot deel van de bevolking geeft, afgezien van de zeer hoge kosten, geen enkele zekerheid Maatschappijen dreigen met stopzetting van hun werk De raad van brandverzekeringsmaat- ■chappijen, de vereniging van trans port-assuradeuren en de vereniging van varia-assuradeuren in Indonesië hebben de regering gewaarschuwd, dat de mogelijkheid bestaat, dat zij ge noodzaakt zullen zijn hun werkzaam heden te staken als gevolg van de on veiligheid, de diefstallen, de roofpar tijen en de morele devaluatie in de havens, zo meldt de „Kengpo" De assuradeuren wijzen er op, dat zowel binnenlandse als buitenlandse assuradeuren deze „catastrophale ont wikkeling" met de grootste bezorgd heid volgen. De assurantiemaatschap pijen in Indonesië hebben reeds de premies op goederen naar Indonesië verhoogd en de geldigheid van polis ■en beperkt. Bepaalde Engelse assu rantiemaatschappijen nemen thans geen risico op diefstal meer voor goederen 4ie naar Indonesië vervoerd worden, zoals bijvoorbeeld een groot deel van Lloyds underwriters. JJET zwaartepunt van de verdediging ligt bij de gemeenten, al dan niet in kringen verenigd, met een coördi natie in provinciaal verband. Daar naast zal de centrale overheid de werk zaamheden van de lagere organen coördineren. Hiervoor is reeds thans nodig een uitbreiding van het ambte lijk apparaat van het ministerie van binnenlandse zaken. De oude Luchtbeschermingswet 1935 zal vervangen worden door een wet op de Burgerlijke Verdediging, welk ont werp na het reces van de Kamer zal worden ingediend. De gemeentelijke uitgaven in dit ka der zullen o.m. betreffen: a. het in richten van. commandoposten en ande re maatregelen verband houdende met de gemeentelijke organisatie; b. het verzorgen van de opleiding; c. het sti muleren van de zelfbescherming. Met het oog op laatstgenoemd punt wordt voorgesteld de gemeentelijke po litie in de a-gemeenten in 1952 met in totaal 600 man uit te breiden. Urgent F\E door de provinciën en gemeenten te maken kosten zijn voor 1951 be groot op 1.835.000. Het aan de ge meenten toekomende bedrag zal op ba sis van een normvergoeding worden verdeeld. Gezien de internationale verhoudin gen en de voorbereidingen van mili taire aard, acht de regering het krach tig ter hand nemen van de burgerlijke verdediging geboden en ten zeerste ur gent. Uitstel zou niet verantwoord zijn. De regering vertrouwt, dat het haar cal gelukken de burgerlijke verdediging te zamen met de militaire verdediging tij dig geheel paraat te doen zijn, opdat wij vastbraden en met vertrouwen een eventuële aanvaller tegemoet kunnen treden. Bovendien, de beste kans West- Europa voor de verschrikkingen van een nieuwe oorlog te bewaren, wordt door een volledige paraatheid geboden. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Van Maarseveen, heeft gisteravond in de Eerste Kamer medegedeeld, dat het politievraagstuk wellicht in het komende zittingsjaar behandeld kan worden. De meest logische oplossing acht hij een functionele scheiding (zoals in Belgie), waarbij de gerechtelijke politie onder de minister van justitie en de bestuurlijke politie onder burgemeesters en de commissarissen van de Koningin komen. Minister Van Maarsseveen zeide over de Nationale Reserve, dat thans 9940 mannen van de 18800 vrijwilligers zijn goedgekeurd. De keuringseisen zullen worden verlaagd. Bij reserve-, grens-, rijks, en gemeentepolitie zijn thans 7000 man ingedeeld. Volgens spreker treft Steun Wettig Gezag geen blaam voor de langzame gang van zaken. Men zal er in slagen, voldoende vrijwilligers te werven. Indien het prijs- en loonpeil in evenwicht is, kunnen de salarissen der ambtenaren nader bekeken worden. Ten aanzien van zuiverings- en daar mee samenhangende pensioenkwesties is de regering van mening, dat aan de thans geldende richtlijnen moet wor den vastgehouden. De Velser tapijten Ten aanzien van de „Velser tapijten" zeide de minister, dat de burgemees ter van Velsen in 1945 als oorlogs slachtoffer in het huis van een NSB-er is ondergebracht. Hij heeft bruikleen contracten voor meubilair getekend. Dit meubilair werd intussen verkocht. Toen de burgemeester de woning verliet heeft hij hiervan het Bureau Onroe rende Goederen op de hoogte gesteld. De eigenaar heeft onmiddellijk de goe deren weggehaald, zodat controle niet mogelijk was. Spreker kan zich niet voorstellen, dat de burgemeester zich zeven kleedjes van betrekkelijk geringe waarde zou hebben toegeëigend. De commisaris der Koningin is dezelfde mening toegedaan. Wat de gemeente-financiën betreft, verklaarde spr., dat de gemeenten veel eer voordeel, dan nadeel van de goed koop-geldpolitiek hebben gehad. Welis waar heeft men niet geheel de behoefte aan kasgeld kunnen dekken, maar ern stige gevolgen zijn er niet geweest. Noodlottige gevolgen van de beperking van investeringen zullen zeker voorko men worden. Ministers Teulings deelde mede, dat de organisatie en de opleiding van de topfiguren voor de burgerlijke verdedi ging flink opschiet. De gemeenten zul len in de materiële sector geen kosten hebben. Op grondslag van te stellen re delijke normen zullen opleidingen en dergelijke vergoed worden. De Binnenlandse Veiligheidsdienst zal helaas moeten worden gehandhaafd en uitgebreid. Spr. ontkende, dat bij de dienst figuren als Sweerts werkzaam z(jn. Inlichtingen ontvangt de B.V.D. van politie-verbindingsmannen via hun chefs en burgemeesters. Politieke in lichtingen komen voorts van de Rijks politie. Trein in 1945 beschoten (Van onze Haagse redacteur) Tenzij er op het laatste moment nog een schikking wordt getroffen, zal er op 17 Juli voor de King's Bench te Londen een proces dienen tussen de Nederlandse Spoorwegen en Gaumont British Distributors Ltd., 'n maatschap- Pij van het Arthur Rank Concern. Ten behoeve van de film „De slag om Arnhem" heeft de Engelse filmmaat schappij in 1945 kort na de bevrijding vanuit een vliegtuig een Dieseltrein in brand laten schieten, die op het station in Arnhem stond. Aan de eis tot scha de vergoeding is door de Britten nooit gevolg gegeven. De zitting van de Lon- dense rechtbank zal namens de Neder landse Spoorwegen worden bijgewoond door dr. J. H. van der Meulen, hoofd van de juridische afdeling van de Ne derlandse Spoorwegen. WIJ Winston Churchill Winston Churchill heeft gisteravond aan een diner in Londen het woord gevoerd. „Onderschat ons niet," zo zei hij, „tachtig millioen mensen hier, in het Empire en de Dominions en 160 millioen in de Verenigde Staten, allen verbonden door deze sterke en veelom vattende banden. Als wij verbonden zijn, wat hebben wij dan te vrezen?" Churchill verklaarde verder, dat op de Engelssprekende wereld de practi- sche taak rust*e om 'n ver. Europa op te bouwen. „Wij willen geen uitbrei ding van grondgebied, wij streven geen materiële voordelen na, wij willen van harte delen in en ons verbeteren door de cultuur van andere landen en de oneindige schakeringen van hun ge nie", aldus Churchill. In een korte toespraak prees hierna de Britse minister-president Clement Attlee, de kwaliteiten van generaal Si- senhower, die thans tot taak heeft „het redden van de beschaving door de be schaafde wereld zo te organiseren, dat een oorlog wordt verhinderd." De baten en lasten van de van der den gehuurde troepenschepen blijken aanmerkelijk te laag geraamd te zijn. Buitenlandse schepen werden voor 64 reizen gecharterd en vervoerden 113.000 personen naar Nederland. Met Neder landse schepen werden 22 reizen ge maakt. Bij het spitten in de tuin achter de woning van de familie De Groot aan de Nicolaas Beetsstraat no. 12 te Bergen op Zoom werden dezer dagen been deren opgegraven. Bij het onder lei- ling van de recherche voortgezette onderzoek kwam vrijwel een geheel geraamte te voorschijn. Enkele jaren geleden werd in hetzelfde stadsge deelte reeds een dergelijke vondst ge daan. Het onderzoek wees toen uit dat het skelet zich reeds zeer vele jaren in de grond moet hebben bevonden. Het vermoeden bestaat dat ook dit ge raamte zich reeds meerdere decennia in de grond bevindt. JAPAN IN DE UNESCO Dinsdag is Japan tot het volledig lid maatschap van de Unesco, die thans in algemene vergadering te Parijs bijeen is, toegelaten. Japan is de zestiende staat, die volledig stemrecht in de or ganisatie heeft. Even buiten de haven van St. Heiier (Jersey) is Dinsdagavond het 425 me tende motorschip „John V" omgeslagen en gezonken. De bemanning, bestaande uit vijf Hollanders en vier Britten, kon worden gered. Een van de Hollanders, die in het water sprong, werd licht gewond en is in een ziekenhuis op Jersey opgenomen. Het Koninklijk Paar heeft gister avond op het concours hippique-ter- rein aan de Croeselaan te Utrecht de galapremière bijgewoond van 't open luchtspel „Dsjenghis Khan", dat in het kader van het 63ste bestaanslustrum van de Utrechtse universiteit onder regie van Louis Saalborn werd opge voerd. De koninklijke gasten werden met een spontaan Wilhelmus van de 4500 aanwezigen begroet. Indien de Noordelijken er mee accoord gaan, hetgeen verwacht wordt, zullen vanavond te elf uur drie verbindingsofficieren van generaal Ridgway per heli- copter het vliegveld Kimpo verlaten om morgen een gelijk aantal communisti sche officieren te ontmoeten, teneinde de voorbereidingen te treffen voor de wapenstilstandsbesprekingen, welke op 10 Juli of vroeger in het gebied van Kaesong zullen plaats hebben. In geval van slecht weer zullen de officieren, van wie de hoogste in rang niet hoger zal zijn dan kolonel, in een convooi' van jeeps, voorzien van een witte vlag, reizen. De Britse hoofdgedelegeerde bij de V.N., Sir Gladwyn Jebb, verwach* dat de onderhandelingen in Kaesong lang zullen duren en zeker moeilijk zul'en zijn. Waarnemers te Washington be twijfelen of de noordelijken bereid zul len zijn, in te stemmen met een vroe gere datum dan 10 Juli voor het begin van de conferentie. In het station te Seoel werken Ko reaanse timmerlieden en Amerikaanse technici aan een „wapenstilstands trein" van zeventien wagons. Zij heb ben er twaalf uur de tijd voor gekre gen. De trein is door wijlen generaal Walton Walker, de bevelhebber van het achtste leger, als hoofdkwartier te velde gebruikt. Voor de ruiten wordt muskietengaas aangebracht en de slaapwagens worden gereed gemaakt voor de onderhandelaars van beide zijden. HET Perzische ministerie van binnenlandse zaken heeft een plan goedgekeurd om een stand beeld op te richten voor premier Mohammed Mossadeq als „de held van de nationalisatie der olie industrie". De opdracht voor dit standbeeld is gegeven door een groep rijke Perzische zakenlieden, die het willen laten plaatsen op één der voornaamste pleinen van Teheran. "pENEINDE zich van de steun van de Arabische staten te verzekeren, voor het geval zij haar geschil met de rege ring van Irak aan de Veiligheidsraad zou voorleggen, zou de Perzische rege ring, volgens welingelichte bron. voor nemens zijn haar diplomatieke verte genwoordiger te Tel Aviv, Resza Safi- nai, terug te roepen. Voorts zou Perzie JN AMERIKA lijdt de jeugd onder een „Maryuana-epidemie". Maryuana is een verdovende stof, die in sigaretten is verwerkt. In een auto uit Mexico vond men 91 kilo van dit spul, bestemd voor verwerking in sigaretten. Het was de grootste hoeveelheid verdovende stof, die ooit in de V.S. in beslag werd genomen. Veroorzaakt Maryuana een gas, dat op den duur vernietigend werkt, het gas helium behoudt dar' entegen. De oorspronkelijke documt-n ten van de Amerikaanse grondwet en de onafhankelijkheidsverklaring zu'' in het vervolg in kistjes van brons glas worden bewaard, in welke kluis- ies heliumgas gepompt wordt. Zo hoopt men de kos'bare papieren te kunr- conserveren. Nog meer bedwelm In Hamburg demonstreert tegenwi dig een meneer met een loden tong. Hij kan kokend water drinken én presteert het ook twee 'iter zwaï 'Hollandse) jenever naar binnen 1 gieten, zonder sporen van dronken schap te vertonen. Hij zou voor on land een dure kostganger zijn. In Parijs hebben ze alleen maar de gas- prijs vernoogd Een kubieke meter gas kost er nu tweemaal zoveel als vorig jaar. JAPAN heeft weer 66.000 ambtenaren méér, nu het verbod op het uitoefe nen van openbare ambten voor een dergelijk aantal van deze lieden, is -■geheven. Maar er zijn altijd nog BEST VACANTIEWEERI 100.000 voormalige ambtenaren, le raren en zakenlieden, voor wie da' niet geldt. In St. Louis houdt men zich ook bezig met heropvoeding, net als in Japan. De leden van een ouder vereniging hielden een vergadering waarop gesproken werd over „Kinde ren in een andere wereld". Toen de voorzitter de bijeenkomst sloot ont dekte men, dat de veranderde kinde ren alle belegde broodjes hadden op gegeten en de deuren op slot hadden gedraaid. De vereniging heette „Alles voor de jeugd", welke naam wel ver anderd zal worden. In Singapore heel, men een straat welker naam de inwoners al evenmin bevalt. Dat is de Phuah Pak Tiong-weg. Dat betekent iets minder dan: kerkhof voor dege nen, die een opengesneden maag heb ben. Toevallig staan er enkele zieken- lizen aan die weg. Nog een laatste L richt uit de medische wereld. De psychiater van het ziekenhuis te Alen- "on, in Frankrijk, is gearresteerd we- "?ns het neerslaan van een medemens .ijdens een gesprek over de politiek Nu vraagt Theodoor u. Als de politiek zelfs psychiaters van de zinnen brengt. de betrekkingen met de Arabische sta ten willen versterken. Zoals bekend, wordt Irak verweten, dat het zijn ge bied aan de Britse strijdkrachten ter beschikking stelt. JJET Perzische ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat de garni zoenen in Zuid-Perzie versterkt zullen worden en dat binnenkort artillerie-re gimenten de haven van Abadan zullen bezetten om eventuële incidenten .<n sabotagedaden te verhinderen. Nadat de Perzen geweigerd hadden de Britse kruiser „Mauritius" te bevoorraden, werden gisteren pogingen gedaan om uit Basra jjswater en verse groente te krijgen. In Den Haag neemt men aan, dat iet Internationaal Gerechtshof geen nadere inlichtingen van de partijen nodig heeft. Men is op het ogenblik druk be zig met de bestudering en behandeling van het geschil. De Britse delegatie 's gistermorgen naar Londen vertrokken Alleen mi D. Johnson blijft voorlopig in Den Haag achter. Ook de 800 Indische en Pakistaanse employés hebben thans geweigerd voor de Perzische maatschappij te werken. Na een onderzoek van de bij de „An- glo-Iranian" in beslag genomen docu menten wordt er gewerkt aan een acte van beschuldiging tegen de maatschap pij. Gisteravond onderzocht de politie alle safes in 't huis van de Britse hoofd vertegenwoordiger Seddon. De socialistische internationale heeft gisteren eenstemmig de beginselverkla ring over de doelstellingen en taken van het democratische socialisme" goed gekeurd. De verklaring was voorwerp van langdurige debatten. Zij keert zich zo wel tegen „het internationale commu nisme als instrument van een nieuw imperialisme" als tegen „de kapitalis tische onderdrukking". „Het socialis- ne", aldus de verklaring, „streeft naar de bevrijding der volkeren uit hun af hankelijkheid van een minderheid, die de productiemiddelen bezit of be heerst. Het streeft naar een gemeen schap, waarin vrije mensen als gelijken samenwerken". Verder spreekt men zich uit voor samenwerking tussen de verschillende staten en voor de ge dachte van een verenigd Europa. In twee andere resoluties heeft het congres om de vrijlating en repatriëring der Japanse en Duitse krijgsgevangenen verzocht en stelling genomen ten aan zien van de toestand in Spanje en Ar gentinië. De socialistische internationale eist, dat iedere buitengewone hulp aan het Spanje van Franco of het opnemen van dit land in het Noordatlantisch pact wordt verhinderd. Het congres verklaart zich solidair met de socialis tische partij in Argentinië, „die onder de vervolgingen van het regiem van Peron lijdt". Volgens een bericht in de Thailandse pers zijn 500 burgers gedood bij het bombardement, dat de luchtmacht Zon dagochtend heeft uitgevoerd op het Thailandse vlaggeschip „Sri Ayoethia". Volgens persberichten is generaal Katsj Songgram, die beschouwd wordt als een der leiders van de opstand der marine, in zijn huis te Bangkok ge arresteerd. Het bureau voor openbare veiligheid te Sjanghai heeft op 28 Juni 154 contra- revolutionnairen terechtgesteld, aldus meldt 't te Sjanghai verschijnende blad „Sin Wen Jih Pao". Honderd beklaagden zijn tot gevangenisstraffen en 73 tot correctieve arbei 1 veroordeeld, 119 wer den op borgtocht vrijgelaten. Verwachting tot Woensdagavond. Veranderlijke bewolking met en kele buien. Meest matige wind hoofdzakelijk tussen west en noord. In het uiterste noorden van 't land nog een geringe verdere daling van temperatuur, elders koeler. Donderdag: Zon op 4.26. onder 21.02; Maan op 4.57, onder 22.14.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1