MMRDERBJittDTE Stad en Omgeving Indonesië in vijftien jaar een eerste klasse zeemogendheid? Mijnenvegen is weinig interessant Overwinning en nederlaag voor de Helderse Bruinvissen Coöperatie-pand Brakkeveldweg gistermiddag heropend Vraaggesprek mei kolonel Nazir Draagf elkanders lasten Duikbootjagers voor Alri Burgemeester reikte weer onderscheidingen uit IN HET KORT Tussen Haaks en Kuitje Beiaardconcert1 Opruimingen beginnen reeds op 14 Juli Mooie dag na radicale verbouwing Oefening „Factoium Binnen- en buitenlandse Veilig Verkeer-rijders pers mee iermijnenjachi Eersie zevenial op de laaisie plaats SÉË! nHBMtt Het is examen-'ij d. Zo werd eens aan een exa minandus gevraagd: „Wat ziet u aan deze man?" De ondervraagde zag niets. Maar, zo zei de professor, ziet u dan niet die uitpui lende ogen, die vragende blikken, helemaal die stu pide gelaatstrekken, die er op wijzen dat deze man doofstom is? Waardering, ook van buiten Oriëntatie-cursus voor televisie Geslaagd WOENSDAG 4 JULI 1951 „Indonesië dient als zeemogendheid een sterke Marins te hebben voor zijn m :rae defensie. Voor de opbouw van een dergelijke zeemacht zullen wij ru.in twintig jaren nodig hebben, doch als wij harder werken, zoals de Japanners t>Ü de opbouw van hun land, ben ik ervan overtuigd dat wij ons in 15 jaar tot een eerste klasse zeemogendheid kunnen ontwikkelen". Aldus kolonel Nazir, commandant van het Commando Maritiem Ressort Surabaja, in een gesprek dat bij dit weekeinde met Djakartaanse journalisten had. Naar zijn mening moet Indonesië voor zijn maritieme defensie in de ruimste zin des woords, een zeemacht opbou wen gelijk aan die van Engeland. Voor de defensie in engere zin, kan men vol staan met een marine van 1 maal het aantal tonnage waarover de Nederlan ders voor de oorlog beschikten. Kolonel Nazir betreurde, dat hij de Indonesische jongeren weinig animo bestaat om naar zee te gaan. „Zij die nen in te zien welk een belangrijk aan deel de zeemacht heeft in de verdedi ging van het land", zo verklaarde hij. „Mede dank zij de goede samenwer king met de Koninklijk Marine zijn wij in staat geweest binnen een jaar ver schillende instanties en schepen van de K. M. over te nemen", zo zei de ko lonel voorts. Kolonel Nazir en vele Alri-officieren in Surabaja met wie de persmensen uit Djakarta in aanraking kwamen waren vo] lof over de samenwerking met de KM en de Nederlandse militai re missie. De kolonel was zeer tevre den over het feit, dat de Alri binnen een jaar het marine-etablissement kon overnemen. Aanvankelijk was hij de mening toegedaan, dat dit pas na twee jaar kon gebeuren, gezien het feit, dat het personeel waarover de Alri be schikte onervaren en wat kennis be treft ver beneden het vereiste peil stond Na een intensieve selectie heeft de In donsische marine thans 5000 militairen in dienst. Teneinde hun kennis en kwa liteit op hoger peil te brengen, krijgen zij thans herscholing en applicatie-cur sussen op het gebied van zeevaartkun de, militairisme, zeemanschap, eleetro- techniek enz. Nederlandse instructeurs. Aan de Marine-opleidingsschool in Morokrembangang zijn drie officieren en negen onderofficieren van de Ne derlandse Militaire missie als instruc teurs verbonden. De andere leraren en instructeurs zijn Indonesiërs. Het hoofd der school, kapitein Maris. verklaarde aan een speciale correspondent, dat het niet in zijn bedoeling ligt om andere buitenlanders dan Nederlanders als in- pR WORDT wek eens gedachte, dat het kermisbedrijf een uitstervend bedrijf is. Een bedrijf, dat zijn tijd overleefd heeft. Wie de gezellige druk te van deze dagen in Den Helder heeft gezien, zal het hier niet mee eens zijn. En wie wel eens kermissen in andere steden van ons land heeft bezocht, zal die idee nog minder kunnen onder schrijven. Zij zullen de kermis blijven zien als een door velen gewaardeerde gelegenheid om zich eens los te rukken uit de dagelijkse sleur. De spanning, die zovelen beheerst onder invloed van het wereldgebeuren, kan eens een keer gebroken worden. En dat werkt heilzaam op een mens. Het voorkomt ernstiger déraillementen, en heeft al dus zijn besliste betekenis voor de ge meenschap. Dit is de positieve waarde van dit schijnbaar zo zinloze bedrijf. De posi tieve waarde vooral voor die mensen, die zo weinig andere mogelijkheden voor zich zelf zien om zich eens een keer te ontspannen. Het komt cms voor, dat deze positieve waarde te ge ring geacht wordt. Dat betreuren we. In de eerste plaats, omdat deze gering schatting ertoe leidt, dat deze jaar lijkse traditie zich in onze Marine- s'ad maar moeilijk kan handhaven, terwijl andere steden, waar hiervoor een duidelijker begrip getoond wordt, de kermis van jaar op jaar zien groeien. Die groei betekent voor de betref fende gemeenten, dat er jaar op jaar een aanzienlijk bedrag in de gemeen tekas terecht komt. Niet alleen aan pacht een conjunctuurgevoelig be drag maar ook aan vermakelijk heidsbelasting. Den Helder ontvangt dit jaar negen mille aan pacht minder. Maar stellig ook een belangrijk bedrag minder aan vermakelijkheidsbelasting. Er zijn op deze Helderse kermis maar vier of vijf vermaaksinrichtingen, die van haar recette een bepaald deel een be paald percentage moeten afs'aan aan vermakelijkheidsbelasting. r*NZE marinestad staat bij de kermis- exploitanten niet zo best aange schreven. Men meent, dat hun hier niet dat begrip wordt getoond, dat hun bedrijf waard is. Deze goedkoop-ver- maak brengende categorie van zaken mensen acht bijvoorbeeld de plaats, waar zij hun kramen en spullen moe ten neerzegen minder gelukkig geko zen. Aan die tochtige Kanaalweg heeft men wel de vereiste ruimte, maar o zo weinig beschutting *egen de ver raderlijke windstoten uit het Zuid westen. die soms zo'n onberekenbare schade kunnen toebrengen aan hun be drijf. Het is om deze reden dat er en kele bedrijven, die bij betere plaatsing stellig naar Den He'der waren geko men, de Marinestad hebben gemeden. Waarom dit risico voor deze mensen niet naar vermogen te verminderen? Het lijk* ons, dat het niet zo moeilijk is met deze eenvoudige wens rekening te houden. Den Helder zal er slechts wel bij varen. instructeurs aan te trekken, in verband met de taalkwestie. De militaire tucht in de kazernes en andere instanties van de Alri wordt streng gehandhaafd. Vermeldenswaard is, dat 80 pet. van de leden van de Alri die aan deze tucht gewend zijn geraakt, uit voor malige guerilla-strijders bestaat. Plannen voor 1951. Opleiding en oefeningen om de kwa liteit van de Alri-leden op hoger peil te brengen worden intensief voortge zet. In 1951 zullen nog 1.500 nieuwe re- cruten worden aangenomen. Op het schema staan verder de oprichting van een Marine-Instituut en een Kweek school, en er zullen meer deskundigen voor de opleidingsscholen en het mari ne-etablissement worden aangetrokken. Daarnaast zullen krachten naar het buitenland worden gestuurd met studie opdrachten. In de loop van 1951 wor den, naar hij vertelde, vijftien nieuwe schepen verwacht. Men streeft er naar, zoveel mogelijk de benodigde materialen in het binnen land te vervaardigen. De Alri zal voor stellen doen aan de regering tot het oprichten van een zware industrie en een scheepsbouw-industrie. In voorbe reiding zijn de afdelingen: duik- en de- barkeringsdienst, mijnenveegdienst en hydrografie. Met de Indonesische vlag in top, zijn twee Amerikaanse duikbootjagers, niet als oorlogsbodem, maar in „civiel" uit de Ver. Staten komen varen, om toege voegd te worden aan de vloot van de Indonesische Marine. Woensdagmiddag werden beide schepen, die in 1943 door de Amerikanen in serie gebouwd en ingezet werden tegen duikboten, op de Kruiserkade te Surabaja plechtig aan de Indonesische regering overgedragen. De burgemeester, mr. G. D. Rehorst, heeft dezer dagen ten stadhuize de volgende onderscheidingen uitgereikt: het Ere-teken voor Orde en Vrede aan de heer A. Beun, Badhuisstraat 31; het Ere-teken voor Orde en Vre.?e met gespen 19461947 aan de heer J. Oud- kerk, Binnenhaven 15; het Ere-teken voor Orde en Vrede met gespen 1947 1948 aan de heer J. Pleune, Jacob. van Hêemskérckstraat 20; het Ere-teken voor Orde en Vrede met gespen 194b 19471948 aan de heren J. P. Burger, Jan Bijlstraat 22 en K. Hokke, Eras- musstraat 4; het Ere-teken voor Orde en Vrede met gespen 194619471948 1949 aan de heren T. den Hartog, Van Galens'raat 33, J. Hartsuiker, Dahlia- straat 75 en M. J., J. Hoagenbosch Weststraat 66. Uit Enkhuizen vernamen wij, dat de bekende vleugelspeler van West-, Frisia, Giel Kramer, naar Den Helder zal verhuizen, alwaar hij voor HRC hoopt uit te komen. Vanavono start in Tivoli se grote Faveur-revue: „Faveur stelt nooit te leur", die tot en met Zaterdagavond op de planken Wordt gebracht. Medewer kenden zijn onder andere: Olga Lowina en Cees Manders. Zaterdagmiddag wordt nog een kinder- en familie-mati- née gegeven. In de Witte-bioscoop wordt tot en met Donderdagavond vertoond „Waar om Millie trouwde..". Op het veld aan de Meeuwenstraat gaan de Friezen vanavond weer kaat sen. Het Deense oorlogsschip „Niels Ebbese" heeft onze haven gisteren weer verlaten. Het is morgen hoog water om 8.10 en 20.45 uur, en laag water om 2.15 en 14.55 uur. De temperatuur van het zee water was 15,9 graden Celsius. Op het klokkenspel van het Monu ment Nederlands Reddingwezen geeft de stadsbeiaardier, de heer Tj. Joh. Dito, morgenavond van acht tot negen uur het volgende concert: 1. Naar Zee (mr. J. J. Viotta), 2. Pre ludium (Gus Nees), 3. Les moisson- neurs (Couperin), 4. Zeemans- en an dere liederen; 5. Allegretto (St. Heller). Tengevolge van het feit, dat 15 Juli dit jaar cip een Zondag valt, zou de halfjaarlijkse opruiming in het win kelbedrijf eerst op de Maandag daarop kunnen aanvangen. Daar deze dag voor de aanvang der opruiming min der geschikt is en in aanmerking ge nomen de huidige omstandigheden, is bij besluit van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier met zetel te Alk maar, voor het gebied van deze Kamer voor het jaar 1951 de termijn waarin de halfjaarlijkse opruiming mag wcfr- den gehouden bepaald: van Zaterdag 14 Juli t.m. 13 Augustus. Tuindorp—D«n winkelpand van de AISC",®"<~ lkkcvcldweg en Crocusslraat. De kruideniers- „Helder" U.A. op de hoek vai noff ter plaatse een manufacturenzaak «n zaak van deze Coöperatie, d r.ink„tbakkerswinkel zal omvatten, is gisterniid- weinige weken ook een *a"kc'™h|edde in tegenwoordigheid van 1 enig officieel H. Wagenaar. die de directie van belangstellenden, ond verbruikscoöperaties te Rotterdam ver- p. Ver. U,A, Centrale der Ned V« u kringbestuur binnen weinige weken ook een I" "ct geschjedde in tegenwoordigheid van dag met enig officieel vertoon g pe wnrmaar. die de direct:» tal van de Coöp ver. ---(,e voorzitter van 't kringbestuur Kring tegenwoordigde en de heer C. Tal van bloemstukken fleurden het Amsterdam-Den Helde, van de CooP VerT.1 v het gezellige, in licht eiken gehouden interieur van ue Voor het te Amsterdam gehouden Chauffeurs-examen B slaagde o.a. onze stadgenoot, de heer J. Groet. De commandant van de geallieerde oefening voor mijnenvegers, „Factotum" genaamd, had geen betere dag kunnen uitkiezen om de Nederlandse en bui tenlandse journalisten uit te nodigen van het dek van Hr. Ms. mijnenveger „Malzwin" een deel van de oefening mee te maken. Zo'n oefening van mijnenvegers is eigenlijk een tamelijk oninteressant be drijf. Dertien mijlen naar het noorden, een slagje om een stukje op te schui ven en dan weer dertien mijlen naar het noordenenz. Maar vergis u niet in uw snelle oor deel: op papier lijkt het allemaal zo Ruim een half uur later dan de vastgestelde tijd arriveerden de bezoekers van onze sportclub de Helderse Bruinvissen in het zwembad aan de Dijk. De Kroos duikers, dit waren de „boosdoeners", maakten echter snel af, zodat toch nog spoedig kon worden gespeeld. Het water was net op temperatuur. Een waar ge noegen om een half uurtje in dat koude nat door te brengen was het echter toch nog niet. Ook voor het eerste zevental was er een kans, om van de onderste plaats af te komen, daar zij die deelden met hun bezoekers, Kroosduikers 1. Jammer ge noeg is het niet gelukt, al scheelde het niet veel. Zij zullen nu hun uiterste best moeten doen om de achterstand nog in te lopen. Het was een aardige strijd tussen vrijwel gelijkwaardige ploegen. De gas ten openden de score, maar het Bruin vissen-antwoord liet niet lang op zich wachten. Spoedig maakte Leder met 'n doorslagbal de stand weer gelijk. Ech ter weer een Kroosduiker-doelpunt en wederom gevolgd door een Helderse goal, die niet werd geteld, daar vrijwel gelijktijdig het rustsignaal weerklonk. Na de rust ging Tijsen verder met het genomen initiatief. Hij maakt® een solo-tocht door het bad, en deponeerde de bal achter keeper Kalf. Diens naam genoot wist echter, Van de Water te verschalken met een venijnig boogbal- letje. Met deze stand 3—2 kwam het einde. Bruinvissen 2 werd het eerst te wa ter gefloten, om de wedstrijd tegen de Kroosduikers 2 te spelen. De Helderse jongens bleken duidelijk sterker dan hun tegenstanders. Zij speelden aardig en beginnen hoa langer hoe meer te combineren, waar uit in de toekomst een zeer goed op elkaar ingespeeld team kan ontstaan. Met de rust stonden de Bruinvissen reeds met 20 voor; na het draaien ga ven zij het nog niet op, hoewel de Kroosduikers wat meer kwamen op zetten en twee doelpunten maakten. De gastheren stelden er nog drie tegen over, zodat het einde kwam met een 52 overwinning. Hierdoor hebben de Bruinvissen de Zaankanters naar de onderste plaats verwezen, en zelfs de eerste Helderse winstpunten behaald. simpel en op een mooie dag met kal me zee is het misschien zelfs op heu water niet moeilijk. Maar deze dag was de eerste mooie dag tijdens de oefe ning. De eerste dagen van „Factotum liep er een flinke zee en lagen de klei ne ranke „minesweepers" soms raar te rijden op de woelige golven. En ook dan is het zaak, dat het vegen in een keu rige rechte lijn gebeurt. Geen kubieke meter water mag worden overgeslagen, want die is net genoeg om een verra derlijke mijn te herbergen, maar even min is het de bedoeling, dat er dubbel werk wordt gedaan. Koers houden, zo dat er een liniaal langs het proestende zog kan worden gelegd, is de eerste vereiste en dat verlangt goede samen werking in het flottielje, goed begrip voor elkanders manoeuvres en haar scherp reageren op ieder bevel. Nuttig werk. De flottieljes, waarmee tijdens „Fac-1 totum" wordt geoefend en tevens hot uiterst nuttige werk wordt gedaan een gebied van 10 bij 13 zeemijlen schoon te maken bestaan uit Engelse, Fran se, Belgische, Noorse en Nederlandse mijnenvegers. Wil het werk goed wor den gedaan, dan moet er geen misver stand heersen. Het feit dat op de eerste dag al 21 van de ongeveer 100 uitgeleg de oefenmijnen opgespoord en vernie tigd waren, bewijst wel, dat er geen misverstand is geweest. Alarm in ÏJmuiden. Overigens is het mijnvegen alleen niet het doel van de oefening, dig nog deze gehele week zal duren. Vliegtui gen deden aanvallen op de schepen en moesten met de beperkte bewapening worden verdreven en zelfs werd een ongluk nagebootst. Dit gebeurde zo re alistisch, dat, toen de Britse mijnenve ger, die „op een mijn was gelopen en talrijke ernstige gewonden had" in ÏJmuiden binnenviel ziekenauto's, art sen, verpleegsters, ja zelfs bloedplasma klaar stonden. Ook de waldienst klopte. Schout bij nacht C. W. Slop, comman dant van de. oefening, die hij aar, boords van Hs. Ms. „Soemba" dagelijks bijwoont, heeft dan ook alle reden te-ij vreden te zijn. Zaterdag wordt de oefening besloten met een parade voor de Scheveningse kust, waaraan alle zestig deelnemende schepen zullen meedoen, evenals bij mooi weer de vliegtuigen. KERMIS J^e kemis is weer met een attractie aangevuld. Op de Prins Hendriklaan, nabij het Koningsplein, heeft zen apenfamilie postgevat. Er zijn er drie, twee aan een zwevende trapeze, en de derde de kleinste, troont gedurende de gehele voor stelling op de rug van Tippy, een stevige zwart harige hond, die er niet uitziet om Tippy te heten. Maar goed, al is het dan een kolos, Tippy is uiterst vriendelijk, voor zijn kleine metgezel, die in zijn nek vel verwonderd vlooien zit te vangen. Aan de trapeze lijkt Jopie de belangrijkste figuur. Jopie is een dame, met een mooi rood rokje aan. Zij vertikt het, een haar door de baas aange geven sigaret op te roken, wijl deze bezigheid niet bij dames past. Gradus heeft uitbundig geïnformeerd, of één der apen wellicht een familielid is van Theodoor uit ons Kort Bestek. Joke voelde zich een weinig be ledigd en demonstreerde dat door luidruchtig te gaan schommelen en Gradus ver volgens haar kromme rug getje toe te keren Een an dere figuur uit dit dieren- variété is Teddy, een klein, bruinhondje, dat verbaasd op de voorpoten gaat staan, wanneer zijn baas meent dat daarvoor de tijd is ge komen. Zijn grappige oogjes kijken nieuwsgierig de kring rond, en er ligt een spottende glans in, omdat hij het waarlijk al te kin derachtig vindt, dat grote mensen naar apen gaan staan staren. Daarom ver dwijnt hij, als zijn nummer er op zit, haastig in de cabine van de auto, die het gezelschapje langs de Ne derlandse kermissen voert. Gradus kan u aanraden, eens een kijkje te gaan ne men bij deze familie, t' Is aardig, want men voelt zich aangetrokken tot de apen en de vriendelijke honden, die Poor zich, hun baas en hun bazin het brood verdienen. HULPACTIE. J^en weet nog wel, dat het Plaatselijk Comité voor Vluchtelingenhulp op Za terdag 14 April een inzame lingsactie heeft gehouden voor de vluchtelingenkinde ren, die in de Westduitse kampen verblijven. Deze inzómeling, dat weet men eveneens, heeft een zeer bevredigend verloop gehad. En nu komen dankwoorden toe aan allen, die op eni gerlei wijze aan het slagen van de actie hebben mede gewerkt. Aan Gradus werd verzocht dat te doen, na mens het organiserende comité. En wie dank toe komt? Aan zeer velen. Aan hen, die kleding, speelgoed of schoeisel schonken of een geldelijke bijdrage leverden. Aan hen, die heb ben gestorteerd, ingeza meld, verpakt of besteld. En verder aan de bezitters van vracht- en bestelauto's, die hun wagens voor de actie afstonden. Niet te ver geten ook de chauffeurs, die er hun vrije Zaterdag middag voor gaven. Gradus gelooft niet, dat hij één heefti vergeten 4 Mocht het wèl zo zijn. ook deze wordt vriendelijk be dankt voor zijn medewer king. KIJKEN Ts Den Helder een stad of een dorp, zo vroeg iemand zich dezer dagen af. En, niet ten onrechte. Hij ver telde Gradus, hoe twee op skooters rond trekkende Zwitsers vorige week bij hotel „Bellevue" arriveer den. Deze buitenlandse vacantiegangers kwamen ferm in de belangstelling te staan. Zij werden nieuws gierig aangegaapt door een dertigtal Nieuwediepers, die aldus doende een demon stratie van kleinsteedsheid ten beste gaven. De man, die het Gradus vertelde, heeft er zich aan geërgerd. Vanwaar toch die overdre ven belangstelling?, zo vroeg hij zich af. En dat is nu juist het raadsel. Voor bijgangers, deze Zwitsers gaven geen openbare voor stelling! SOLEX Cen Sölex-berijder schreef Gradus: „Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur stond mijn Solex in de Koning straat voor de etalage van de Bijenkorf. Toen ik wilde vertrekken, miste ik uit de tas op mijn bagagedrager (die open stond) een leren zadeltasje, inhoudende twee bougies, twee fietssleutels en een reserve-sleutel voor mijn fietsslot". De briefschrijver ver moedt, dat het tasje door kinderen werd meegeno men. En dat is zeer wel mogelijk, meent Gradus; kinderen zijn kinderen. Maar de briefschrijver heeft giaag zijn spulletjes terug. Daarom dit beroep op de ouders: mocht u uw kin deren met de vermiste voorwerpen zien spelen, vertelt het dan Gradus. Brengt het tasje op zijn kantoor. Vandaar vindt het dan weer zijn weg naar de eigenaar, die geen tweede keer zijn tas zal laten open staan. STAMTAFEL Hier viel de bewuste man de professor in de rede: „Pardon, professor, dat ls mijn broer, die buiten s'aat". Op de leemte staat ook het variété-theater van Boltini een bekende naam m het circus- en kermisleven. Gradus u hoto graaf maakte een plaatje van de medewerkendI j" voordat zij opnieuw „op" moesten. Zoals men ziet wtThe, hem wel toevertrouwd zijn eigen onderwerp te kiezen Charmant, niet? De directeur i.„, Kiezen, publiek verteld, dat Z theat^je heeft het publiek verteld, dat het slangenmeisje (derde w binnenkort jarig is. Zij ging voor haar cadeau Je aeldschaal rond. Har+eiau \autJe van rechts) geldschaal rond. Hartelijk gefeliciteerd, kindje gezondheid! met en op de je De heer P. S. van der Vaart richtte zich als voorzitter van de „Coöperatie Helder" in een toespraak tot de aan wezige belangstellenden, en constateer de daarbij, dat deze dag voor de Coöpe ratie een zeer belangrijke is. De win kel aan de Brakkeveldweg is voor het bestuur een lange reeks van jaren niet minder dan een ergernis geweest. Het is één van de oudste winkels van de Coöperatie in Den Helder en heeft dus in dit deel van de stad voor de Coöpe ratieve beweging een stuk geschiedenis geschreven. Maar aan uiterlijk aanzien en interieur heeft zo het één en ander gemankeerd. Door de oorlogsjaren werd dat aanzien er niet beter op, en de eer ste jaren na de bevrijding waren niet zo voorspoedig, om al tot een radicale verbouwing te kunnen besluiten. Nu is dat echter geschied. En hoe radicaal. Er is een complex winkels ontstaan, die een sieraad vormen van Tuindorp en stellig een goede indruk maken tegenover soortgelijke bedrij ven. Nu in de economische situatie van ons land meer en meer rekening moet worden gehouden met het behoefte-ele ment, zal deze Coöperatie een belang rijke rol te vervullen krijgen. Met deze zaak zal men in staat zijn die gemeen schappelijke verantwoordelijkheid ge makkelijk te dragen. Erkentelijkheid Hoe principieel in denken en hand», len, de heer Van der Vaart wilde toch niet nalaten erop te wijzen, dat de middenstand een wel zeer belangrijk aandeel gehad heeft in de totstandko ming van deze verbouwing. Spr. be tuigde zijn warme erkentelijkheid te genover de architect de heer H. Visser, de aannemersfirma M. C. v. d. Plas, op zichter Ten Wolde, de fa. Kwak (win- keibetimmering), de fa. Van Dam (lood- en zinkwerk, alsmede electriciteit), de schildersfirma's Hogerduin en Zijp, de decorateur Mebius, om ten slotte de winkelchef, de heer Maatman en zijn: vrouw, die zoveel maanden zich moes ten behelpen in een noodwinkeltje, het succes toe te wensen, dat men van deze zaak in Tuindorp verwachtte. De heer P. H. Wagenaar bracht de felicitaties aan het bestuur over na mens de directie van de Ned. Ver bruikscoöperatie, maar kon tevens van zijn waardering getuigen voor wat hier op coöperatiegebied tot stand is geko men als oud-bedrijfsleider in Den Hel der, die de opening van het bedrijf in de Reigerstraat nog als zodanig mee- maakte in 1934. De heer C. Lammers zag in deze opening een welkome gelegenheid om namens het bestuur van de Kring Am sterdam-Den Helder te doen blijken van de warme gevoelens van vriend schap, verbondenheid en waardering, die er in de Kring leven ten aanzien van de Coöperatie in Den Helder. Nadat de bedrijfsleider, de heer J. Jansen, nog het woord had gevoerd, offreerde „Tante Lies" Donkersloot, de oudste filiaalhoudster van de Helderse Coöperatie, met een hartelijk woord winkelchef Maatman een prachtig bloemstuk. Verbeteringen. De verschillende sprekers beantwoor dend, heeft de heer Van der Vaart nog gereleveerd, wat de Coöperatie alzo tot stand heeft gebracht na de bevrijding. Het pand aan de Koningstraat (banket bakkerswinkel) is geheel verbouwd, de bakkerij is practisch vernieuwd, dc aankleding van de winkel in Oud-Den Helder is verzorgd en thans dan deze radicale verandering van 't pand op de Brakkeveldweg en verbetering van het pand in de Reigerstraat is op til. Omdat Philips binnenkort met Tele visie-apparaten op de mar' komt, heeft dit Eindhovense bedrijt ini tiatief genomen de handel voor t lich ten over dit jongste technische snufje. Tot dit doel zitten de door Philips er kende radio-handelaren van Den Hel der thans weer „in de schoolbanken". Vier middagen achtereen kan men hen vinden in een der bovenzalen van Restaurant „Formosa" waar de heer U. F. Hermann van de Technische Dienst van Philips hen informeert over de geheimen van deze wonder-appara- ten. Wel wordt veel van het gesprokene verduidelijkt met hulp van twee apPa' raten, zoals ze aanstonds in de winkel verkrijgbaar zullen zijn, maar d® oriëntatie strekt in deze cursus niet zover, dat er een televisie-uitzending gevolgd zal kunnen worden. En daar waren wij nu eigenlijk het meest be nieuwd naar.... Natuurlijk, omdat wij maar krantenman, en geen technisch onderlegd handelaar in Televisie-apPa" raten zijn. Dat het ons vergeven mog® worden. De heer G. van der Hoff, ambtenaar ter griffie van het kantongerecht te Den Helder, slaagde dezer dagen voor het examen van administratief ambte naar bij de Burgerlijke Gerechten M Nederland.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2