Verschuiving van kinderaftrek kan tot ongelukken leiden Tour de France-koorts in Parijs Verslapping leidt tot een ramp Etappeplaats moet twee millioen francs betalen Eerste Kamer brengt lof aan Mr. Stikker Alle Nederlanders thans uitgeschakeld Militaire samenwerking van Benelux Ruim 580.000 personen werkzaam in de land- en tuinbouw Waarschuwing van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer K. V.P. houdt de regering in het oog DE minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, zal zich wel niet voorgesteld hebben, dat htf Vrijdagmiddag in zijn speech van bijna vier uren ter verdedi ging van zijn belastingontwerpen alle bezwaren tegen zijn voorstellen weg geredeneerd heeft. Zijn uiteenzetting klonk op vele punten zeer aannemelijk, doch er was veel ontevredenheid blijven hangen, zoals Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer bleek. Prof. Lieftinck bereid tot nader overleg Z°. besloot de anti-revolutionnaire heer v. d. Heuvel zijn betoog met de indiening van een motie, waarin de Kamer uitsprak, dat wat de om- zetbelasting betreft, aan het weelde- tarief voor de grossiers zeer ernstige bezwaren zijn verbonden en aan de minister werd verzocht zijn oorspron kelijke voorstel te vervangen door een ander voorstel, ertoe strekkende, dat het heffingspercentage van de (abrikant (dus aan de bron) zodanig wordt gewijzigd, dat een equivalente opbrengst wordt verkregen. Weer een moord in Indonesië Een goudgeschil tussen Albanië en Italië Gelijk drukwerkporto in de Benelux-landen? Steekpartij in Amsterdam KERKELIJK NIEUWS Nederlandse autobus in België verongelukt Toneelzaal te Winkel afgebrand Vandaag vonnis in het proces tegen Oatis Harriman voor Congrescommissie: Buitenlands beleid heeft instemming De Wimbledon-kampioenschappen Dames-enkelspel tussen vier Amerikaantjes Van Swol moest naar huis De Parijse pers betaalt het tekort van 15.000.000fr. Nieuw hoogte- en snelheidsrecord ROULETTE ONGEWENST Financieel gaat het Nederland slecht Finse „bourgeois"-partijen behouden de meerderheid Ambonese groepen streven naar meer samenwerking Sjafrudin wordt president directeur Javasche Bank Truman vraagt aanvullende militaire credieten Uitko msten van de landbouwtelling 1950 Haagse schilders zonder cent op zak naar Lapland WOENSDAG 4 JULI 1951 (Van onze parlementaire redacteur) De belastingexpert van de PvdA, de heer Hofstra, stelde een onafwijs bare eis: het karakter van de wets voorstellen mocht niet worden gewij zigd. Dat de minister nog heel wat tegen stand van de fractie van de KVP te duchten heeft, bewees de RK-woord- voerder, de heer Lucas, die de dek king van 109 millioen gulden het tekort op de begroting voldoende vond. Verhoging van de motorrijtui genbelasting en van die op diensten In de nabijheid van de onderneming „Manjingsal" bij Subang is de onder administrateur van het bosbeheer van de P en T landen, de 56 jarige J. Manoppo vermoord. Nadere bijzonder heden ontbreken. Het Internationale Hof van Justitie heeft op verzoek van de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland 'n scheids rechter benoemd in een zaak waarin Italië en Albanië partijen zijn. Deze beide landen laten n.1. aanspraken gel den op een partij goud die in 1943 op wederrechtelijke wijze van Rome naar Duitsland is gebracht. Als scheidsrechter is aangewezen de Zwitser M. Georges SauserHall, pro fessor in het internationaal recht aan de universiteiten van Geneve en Neuf- chatel. Het hoofdbestuur van de PTT is in onderhandeling met de Belgische en Luxemburgse postadministraties over de viaag of de invoering van een ver laagd tarief voor drukwerken in het verkeer tussen de Benelux-landen tot stand zal kunnen worden gebracht. Na dat voor de z.g. „first class mail" een eenheidstarief is verkregen, werd dit reeds uitgebreid tot boekwerken en tijdschriften. Thans wil men overgaan tot een unificatie der tarieven voor de overige drukwerken. (Telegr.). Omstreeks ach* uur gisteravond heeft een 58-jarige man in de Bloedstraat te Amsterdam een 75-jarige man in een vechtpartij met een mes in de onder buik gestoken. Het slachtoffer is in ernstige toestand naar het Binnengast huis vervoerd, waar operatief ingrij pen noodzakelijk bleek. De dader kon worden aangehouden. Beide mannen verkeerden onder invloed van sterke drank. De twist zou om een vrouw ontstaan zijn. Ned. Herv. Kerken: Beroepen te 's Gravelduin—Kapelle: J. Koele te Dirksland; te Tolwerd: J. Sperma Weiland, candidaat te Assen. Aangenomen naar Voorhout (toezeg ging): E. H. Kalkman, candidaat te Amsterdam. Bedankt voor Amers foort: W. Vroegindewey te Huizen N.H. Gereformeerde Kerken: Tweetal te Groningen: J. de Lange, Haarlemermeer O.Z. en e. de Vries te Dwingelo; te Rotterdam-Charlois: J. A. Bloemkolk te Treebeek en D. Roest te 's Gravenhage-O. Beroepen te Am sterdam (11e predikantsplaats): J. Tho mas te Rotterdam-Charlois; te Kom merzijl: D. Middelkoop te Sint Pancras; te Marrum: E. de Vries te Dwingelo. Bedankt voor Krabbendijke: D. Bren- ner te Bruinisse; voor Bergen (N.H.): E. H. Nagel te IJlst. Baptisten Gemeenten: Drietal te Groningen: J. Reiling te Haulerwijk: H. Jut te Nieuwe Pekela en N. van Beek te Delfzijl. Aange nomen naar Rotterdam-Zuid—Pernis: R. Reiling te Hoogezand. wilde hij slechts accepteren, als zjj ook voor de spoorwegen zullen gel den. Ongelukken 2EER ernstig was de RK-afgevaar- digde teleurgesteld over de kwes tie van de grote gezinnen. Met nog meer aandacht dan tot dusverre zal mjjn fractie blijven bezien, of het regeringsprogram verder door de regering zelf zal worden geschonden. Namens zjjn gehele fractie, zonder uitzondering dit om legendevor ming te voorkomen zeide hjj tot de minister: zie af van de 15 millioen gulden, die de verschuiving van de kinderaftrek van de 21- naar de 16- jarige leeftijd opbrengt. „De fractie van de KP heeft hieromtrent geen amendement ingediend, maar zij zal tegen het artikel stemmen. Dit is een twistpunt, dat tot ongelukken kan leiden De heer v. d. Wetering (CH) bleef tegen een hogere heffing in de ver mogenssfeer en van het successie recht. De heer Wel ter (KNP) bleef bjj z\jn opvatting, dat de verdere be handeling van de wetsontwerpen op geschort dient te worden, totdat be kend is, hoe j^root het aandeel van elk> der NATO-landen in de gezamen lijke verdediging is. De communisti sche heer Hoogcarspel wilde, dat de kleine ondernemingen en de mensen met kleine inkomens zo veel mogelijk zouden worden ontzien. De heer Rit meester van de VVD trok talrijke door de minister ter staving van zijn betoog gegeven cijfers in twijfel en wekte de regering op zelf met bezui nigingsvoorstellen te komen. De ar gumenten, die de minister voor de weeldebelasting heeft aangevoerd, achtte hij zeer onjuist. Nader overleg MINISTER LIEFTINCK meende in de avondvergadering, dat er toch reden is om op een goed resultaat te hopen. De Kamer zou het land geen dienst bewijzen door de belastingvoorstellen af te wijzen, maar een ondienst. De minister op zijn beurt beloofde de mo gelijkheid te onderzoeken om tot be zuinigingen van het overheids-apparaat te komen. Naar aanleiding van de critiek van de heer Lucas inzake de kinderaftrek verklaarde de minister open te staan voor overleg. Over een technische her ziening wil h(j gaarne suggesties ont vangen en h(j zal zelf te rade gaan of hij een vruchtbare suggestie kan doen. Ook ten aanzien van andere belas tingvoorstellen wil hij graag nog eens overleggen en mede aan de hand van de amendementen technische wijzigin gen aanbrengen. Bedacht moet echter worden, aldus spreker, dat het totaal bedrag der verhogingen 245 millioen moet blijven. Compensatie is aanvaard baar, maar niet in een verlichting der directe belastingen. Bijna alle inzittenden gewond Een uit Den Haag afkomstige Neder landse autobus is Maandagavond in Belgie tussen Tongeren en Luik met een personenauto in botsing gekomen en over de kop geslagen. Bijna alle twintig inzittenden liepen verwondin gen op en zijn naar het ziekenhuis in Tongeren overgebracht. De vijf Inzit tenden van de Belgische personenauto, een Luikenaar met zijn vrouw en drie kinderen, werden ernstig gewond en zijn naar het ziekenhuis te Luik over gebracht. De autobus is na de botsing van de weg gevallen in een twee meter diepe sloot, waarbij het onderstel van de bus werd weggeslagen. De niet of minder ernstig gewonde passagiers van de Ne derlandse autobus werden 's nachts met een speciale bus naar Den Haag gebracht. Vier Nederlanders zijn thans no_ in het hospitaal te Tongeren ach tergebleven: mej. C. v.d. B. uit Voor burg, die zes ribben brak; mevr. D. P. uit Den Haag, met een gebroken rugge- graat; de heer G. H. uit Katwijk, met een hoofdwonde en de heer W. v.d. T. uit Voorburg, met een wonde aan het gezicht. In de nacht van Maandag op Dinsdag is in Winkel de toneelzaal van de heer Laan door onbekende oorzaak afge brand. Deze brand betekent tevens een ramp voor Winkels Harmonie die vele instrumenten en haar gehele muziek bibliotheek zag verloren gaan, zomede voor Noordhollands Kleintoneel, waar van alle requisieten een prooi van het vuur werden. De verbrande zaal was de enige ter plaatse, zodat ook het verenigingsleven in Winkel ernstig is getroffen. Vandaag zullen de vonnissen gewe zen worden in het proces tegen de cor respondent van Associated Press te Praag, William Oatis en z(jn mede-be klaagden. Het gerechtshof hoorde gisteren elf getuigen en las een verklaring van een twaalfde getuige voor. Alle getuigen bevinden zich in arrest. Oatis noemde het houden van geheime besprekingen met andere westelijke correspondenten als voorbeeld van zijn spionnagewerk- zaamheden en zei verder, dat de weste lijke diplomatieke missies inlichtingen ontvingen van „reactionnaire Tsjecho- slowaken en van elkaar". Op de vraag, wat hij van de getuigenverklaringen dacht, antwoordde Oatis meestal, dat deze juist waren. Hij betuigde zijn spijt en dankte het hof. MARSHALLHULP AAN RUHKFIRMA ONTTROKKEN Een toewijzing aan het Marshallplan ter grootte van enige millioenen mar ken is aan een ijzer- en staalfirma in het Ruhrgebied onttrokken, omdat men de firma verdenkt van het drijven van onwettige handel met Oost-Europa. Aanval op Zuid-Korea volgens Moskou een blunder? Averell Harriman, Trumans advi seur voor buitenlandse aangelegenhe den, heeft voor de commissie voor bui tenlandse aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den, die Trumans programma voor mi litaire en economische hulp aan het buitenland bespreekt, verklaard, dat naar zijn mening de Sowjet-Unle de communistische aanval op Zuid-Korea als „een grote blunder" beschouwt. Het besluit om tegen deze aanvals- daad in Korea op te treden noemde Harriman „een belangrijke staP" in het voorkomen van het uitbreken van een wereldoorlog. Naar aanleiding van de door sommi ge personen geuite vraag, of de V.S. hun defensie-inspanningen niet kun nen verminderen, nu een wapenstil stand in Korea verwacht kan worden, zei Harriman: „Misschien het aller grootste gevaar is dat van verslap- Onder presidium van mr. J. A. Jonk man beraadslaagde de Eerste Kamer gisteren over de begroting van buiten landse zaken. Minister Stikker mocht zeer vele complimenten in ontvangst nemen. Algemeen stemde men in met het beleid van de bewindsman en slechts in detailkwesties had men wen sen en verlangens. Mr. Kolff (CHU) vroeg of het niet. dienstig was het Vijf-landen pact van Brussel in het Noord-Atlantisch pact op te lossen en of de Raad van Europa niet te veel hooi op zijn vork nam. Spreker waarschuwde tegen de „derde machts-idee", die een Westeuropese federatie zonder Engeland wil vormen en was niet bijster goed te spreken over de houding van Belgie ten aan zien van de Economische Unie. De reis Zoals verwacht, kregen mevrouw Schmier en Rinkel in de achtste finales van het gemengd dubbelspel te Wim- bledon geen schijn van kans tegen Dó- ris Hart en Sedgman. Laatstgenoemden waren in alle onderdelen van het spel volkomen heer en meester en maakten de partij binnen een half uur uit. De grote favorieten voor de titel demon streerden zeer fraai tennis, in het bij zonder met het serveren en feilloos plaatsen. De 60, 61 zege was volko men verdiend. In de kwart-finales van het dames enkelspel werd de huidige Amerikaan se kampioene mevr. Dupont-Osborne op verrassende wijze geklopt door haar tien jaar jongere landgenote Beveriv Baker. Met deze zege zorgde het 21-ja- rige debutantje voor de grote surprise in het damesenkelspel. Louise Brough's kansen op de titel zijn hierdoor aanmerkelijk gestegen. Zelfs versloeg zij de Engelse speelster Kay Tuckey met 57, 61, 63. Doris Hart maakte korte metten met Nancy Chaffee (6—3, 6—3) en Shirly Fry scha kelde de Engelse mevrouw Walker Smith met 86, 64 uit. De demi-fina les zijn dus wederom een complete A- merikaanse zaak. Louise Brough komt nu tegen Shirly Fry en Beverley Baker tegen Doris Hart. In een partij, die het aankijken nau welijks waard was, werd het Neder landse damesdubbel Zus Schmier en Nel Hermsen in drie sets geslagen door het Engelse paar EyreWhite. Mevr. Schmier miste aan het net te veel smashkansen. Nel Harmsen maakte -r in het achterveld met goede drives nog het meest van, maar voldoende voor een overwinning was dit niet. De uit slag was 57, 61, 62. Van Swol heeft wegens de grote drukte in zijn praktijk het tournooi te Wimbledon moeten verlaten. Hij is naar Amsterdam teruggekeerd, waardoor hij met zijn partner, mevr. WalkerSmith, is uitgeschakeld voor het gemengd dubbelspel. (Van onze correspondent te Parijs) LJET moge waar zijn, dat Frankrijk de grootste moeite heeft een nieuwe regering te vormen, dat er uit het Ver re Oosten vredesgeluiden klinken en dat de toestand in Iran zich ietwat ont spant, dit alles kan de belangstelling van de Fransman toch maar zeer wei nig boeien. Hjj heeft namelijk, zoals ieder jaar, de Tour de France-koorts gekregen en dat betekent, dat hij al leen maar oog en oor heeft voor de 124 wielrenners, die gaan trachten zo hard mogeljjk Frankrijk rond te rijden. dat lijkt enigszins overdreven, maar toch is het een feit, dat iedereen in Frankrijk zich voor die Tour interes seert. Er zijn wel keurige mensen, die zeggen dat die Tour hun gestolen kan worden, maar tegen het einde van de ze monstertocht is er van hun onver schilligheid niets meer overgebleven. Dan wachten ze vol spanning op de resultaten en dan moeten ze zelf la chende toegeven, dat zij het middel te gen de Tour de France-koorts nog niet hebben gvonden. De Tour kost handen vol geld en dat geld moet ergens vandaan komen. Niet alleen dat het er moet zijn om de win naars te kunnen betalen (vijf millioen francs voor de eerste die het Pare des Princes binnenrijdt), maar verder kost zo'n karavaan van 1200 personen, die zich als een slang door Frankrijk kron kelt, nog vele millioenen frankjes. Waar komt dat geld vandaan? De volg auto's, die luidschallende reclame ma ken voor dit of dat product, moeten daar duur voor betalen. Twee millioen voor een stad waar de Tour een nacht blijft, drie millioen voor de gelukkigen waar de renners zich een dag rust ver oorloven. Pers betaalt tekort dat neemt niet weg, dat monsieur Godet, directeur van de Tour, toch geen sluitend budget heeft. De Ronde van Frankrijk kost geld. Dit jaar wordt het tekort geschat op 15 millioen francs.. Deze millioenen worden gele verd doorde Parijse dagbladen, die tijdens de Tour gouden dagen be leven. In Parijs is men namelijk niet geabonneerd op een blad, maar men koopt het op straat. Uit ervaring weet men, dat de Fransen gedurende de Ronde van Frankrijk veel meer krant- jes kopen. De meeste bladen kunnen hun oplaag dan ook met 25 procent verhogen. Ja, het enthousiasme, dat die Tour in Frankrijk weet te ontketenen, is voor ons toch wel nuchterder Hollan ders vaak moeilijk te begrijpen. Als men rekent, dat de fiets van de win naar het vorig jaar voor 20.000 gulden verkocht is, dat iedere zucht die Bobet slaakt, in alle kranten komt, dat er >n alle kroegen rondom de Chamos Elysees op de uitslag gewed wordt, dat men op de bus en op de metro d° woorden Tour de France iedere drie seconden hoort noemen en dat zelfs de bezadigste mensen niet zonder tin teling in hun ogen over de Tour kun nen spreken, dan begrijpt men, dat Frankrijk werkelijk de Tour de Fran ce-koorts heeft. Iedereen waagt zich aan voorspellin gen. Over het algemeen geeft men de kleine, Bretonse renner Bobet een goe de kans om de vijf millioen francs te winnen. Bartali wordt nog wel gevreesd, maar van Fausto Coppi denkt men dat hij, door het ongeluk dat aan zijn broer pas is overkomen, niet honderd procent in vorm zal zijn. Wil men helemaal zeker zijn dan zegt men datde politieagenten, die de karavaan van 1200 mensen een veilige weg moeten banen, het eerste zullen aankomen dat de kwestie van de waterwegen moet worden opgelost voordat het Unie-verdrag getekend wordt, begint, volgens mr. Kolff, bedenkelijk op chantage te lijken. Mr. W. C. Wendelaar van de VVD zei, dat er sedert het optreden van deze minister een nieuwe en frisse wind door onze buitenlandse politiek waait. Dat de regering er niet aan twijfelt, dat zij de souvereiniteit over Nieuw-Gumea bezit, verheugde spre ker. Hij waarschuwde voor te veel personeel op sommige gezantschappen. De heer Algra (AR) was van me ning, dat het internationaal beleid van de minister in de grond van de zaak op zwakheid berust. Hij oefende cri tiek op de Ver. Staten, die voor hun eigen bescherming zes divisies naar Europa zenden, terwijl Nederland vijf divisies moet op brengen. Spreker wekte mr. Stikker op de drager te zijn van een eigen Nederlandse boodschap in de wereld. De heer Schalker (CPNi was van oordeel, dat Nederland mede verantwoordelijk is voor de oorlog. De heer Kerstens vroeg bijzondere aan dacht en hulp voor Zuid-Oost-Azie, waarna de heer v. d. Kieft (PvdA) de toegeworpen handschoen van de heer Schalker opnam en vervolgens een warm pleidooi hield voor de eenheid in Europa. Minister Stikker zal Woensdagmor gen antwoorden. Hoger en sneller dan alle bestaande vliegtuigen heeft de Douglas „Skyroc- ket", een speciaal voor proefnemingen gebouwd supersonisch vliegtuig (snel ler dan het geluid) het luchtruim door kliefd. Dit werd gisteren door de Ame rikaanse marine bekendgemaakt. Hoogte en snelheid werden echter om veilgheidsredenen niet onthuld. Naar aanleiding van de met name gedurende de afgelopen maanden van verschillende zijden op de regering ge oefende aandrang om door wetswijzi gingen op beperkte schaal de gelegen heid te openen tot roulette- of ander harzardspel, vernemen wij van de mi nister van Justitie, onder wie deze aan gelegenheid ressorteert, dat van hem geen daartoe strekkende maatregelen zijn te verwachten. Zenuwziekte en samenwoning Dè woningnood is de directe oorzaak van de helft van de gevallen van zenuwziekte in Engeland, aldus schrijft het weekblad The Medical Press". Honderdduizenden mensen wonen „in ondraaglijke omstandigheden samen met mensen 'waarmee niet is om te gaan of die vijandig staan". Voor dui zenden is het woord „particulier le ven" een holle frase, aldus het blad. ping. Verslapping kan alleen leiden tot een ramp". De leider van de mobilisatie der de fensieproductie, Charles Wilson, ver klaarde, dat een wapenstilstand in Korea geen invloed zal hebben op het Amerikaanse wapenprogramma. Wil son verzocht de commissie dringend haar goedkeuring te hechten aan de door Truman voorgestelde belasting verhoging van tien milliard dollar. De omvangrijke betalingen, die het Rijk aan het eind van elke maand moet verrichten, hebben ditmaal geleid tot een bijzonder fors beroep op de cen trale bank. Blijkens de weekstaat op 1 Juli heeft De Nederlandse Bank schat kistpapier in disconto genomen tot een bedrag van niet minder dan f 235 mil lioen. De totale hulp van de bank aan het Rijk sinds eind vorig jaar is hier door reeds tot ongeveer f 700 millioen gestegen. Het verloop van de deviezenvoorraad was in de afgelopen week eveneens te leurstellend. Nadat de maand Juni een bevredigend verloop te zien had gege ven, toonde de deviezenpositie van De Nederlandse Bank in de afgelopen week een achteruitgang van ruim f 97 mil lioen. Het netto-bezit beloopt thans nog f 946 millioen. Volgens voorlopige uitslagen hebben de verkiezingen in Finland tot de vol gende zetelverdeling geleid. (Tussen haakjes de zetelverdeling in het oude parlement)Sociaal democraten 54 (54); Agrariërs 52 (56); Volksdemo craten 42 (38); Conservatieven 27 (33); Zweedse volkspartij 15 (14); Finse volkspartij 10 (5). De „Bourgeois"-partijen (dat zijn alle partijen uitgezonderd de volksde mocraten en de sociaal-democraten) behonden hun kleine gecombineerde meerderheid in het parlement. Maandag heeft te Utrecht een bijeen komst plaatsgevonden van de verschil lende organisaties der Ambonezen in Nederland. Op deze vergadering, die werd gehouden om te trachten meer eenheid te brengen in het streven der verschillende Ambonese groepen, waar tussen thans nog geen samenwerking bestaat, waren ongeveer negentig per sonen aanwezig, waaronder vertegen woordigers van de meeste Ambonese woonoorden in Nederland, de Molukse studentenvereniging e.a. Dr. Nikijuluw werd door alle aanwezigen erkend als de vertegenwoordiger der Zuid-Moluk- ken in Nederland. Na afloop van de bijeenkomst verklaarde dr. Nikijuluw zeer optimistisch te zijn over de voor uitzichten voor een toekomstige samen werking. De heren Lokollo. Patty, Wai- rata e.a. van het bureau Zuid-Moluk- ken in Den Haag hadden geen gevolg gegeven aan de uitnodiging om de ver gadering bij te wonen. Het Indonesische kabinet heeft gister avond de benoeming goedgekeurd van mr. Sjafrudin Prawiranegara tot presi dent-directeur van de Javasche Bank. De regering is van oordeel, dat Sjafru din de juiste man is voor deze functie, ondanks het feit, dat Sjafrudin onder de huidige omstandigheden nationalisa tie van de Javasche Bank niet kan goedkeuren. President Truman heeft gisteren het congres om aanvullende credieten ten bedrage van meer dan 4,5 milliard dol lar voor de militaire belangen der V.S. verzocht. Deze credieten, waarvan het totaalbedrag 4.535.112.308 dollar beloopt, zijn als volgt verdeeld: leger 1.237.069.698 dollar, vloot: 894.242.610 dollar, lucht macht 2.403.800.000 dollar. In een gecombineerde vergadering van de Nederlandse minister van Oorlog en Marine, de Belgische minister van Landsverdediging, en de gezant van Luxemburg in Nederland, en de chefs van staven van de Benelux-landen, werd overeengekomen de reeds bestaande militaire samenwerking verder uit te brei den. De punten, die in het bijzonder ter sprake kwamen waren: 1. Samenwerking inzake de inwendige verdediging der Beneluxlanden; 2. verdere coördinatie en utibreiding van de wederzijdse steun bij opleidingen en oefeningen; 3. het op voeren van de coördinatie van de luchtverdediging. Overeenstemming werd be reikt inzake de maritieme bevelvoering en taakverdeling in oorlogstijd, waarbij in het bijzonder aandacht werd besteed aan de veiligstelling van het zeeverkeer naar de Nederlandse en Belgische havens. Blijkens de voorlopige uitkomsten van de door het Centraal Bureau voor de Statistiek met medewerking van de provinciale voedselcommissarissen ge houden landbouwtelling 1950 waren op 31 December 1950 582.000 vaste ar beidskrachten met inbegrip van de be drjjfshoofden in de land- en tuinbouw werkzaam tegen 735.000 in Mei 1940. Het totaal aantal door de tijdelijKt arbeidskrachten in 1950 bestede werk weken bedroeg ruim 2,6 millioen, waarvan 2 millioen weken voor reke ning van de mannelijke arbeidskrach ten kwamen. Het aantal personen be horende tot de huishoudingen van de ondernemers (inclusief kinderen), dat rechtstreeks in de landbouw zijn be staan vindt, komt voor Nederland ge middeld neer op 55 personen per 100 ha. cultuurgrond. Dit aantal varieert van 30 (in Groningen) tot 76 (in Lim burg). Het aantal tractoren van ten minste 8 pk, dat op 31 December 1950 in de landbouw in gebruik was, be droeg 21.000. Hiervan was 76 pet. in eigen exploitatie van de bedrijven, 5 pet. behoorde toe 'aan combinaties, 2 pet. aan coöperaties en 17 pet. aan loonwerkers. Het totale aantal pk de zer tractoren was ruim een half mil lioen. Ten slotte is gebleken, dat van elke 100 landbouwbedrijven er gemiddeld 76 zijn aangesloten op het electriscn net, 37 op de waterleiding en 12 over een telefoon beschikken. Twee Haagse kunstschilders, Rudi Polder en Piet Moget, zijn gisteren op weg gegaan naar Lapland. Zij hebben geen cent op zak en hopen de hele reis liftende af te leggen. Zij zullen in hun onderhoud trachten te voorzien door het maken van portretten. Verder zijn zii van plan overal 'n openluchttentoon stelling te houden van hun eigen werk en werk van andere Haagse schilders, dat zij bij zich hebben. De beide schil ders denken ongeveer een half jaar weg te blijven.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3