Wijziging in de Britse olie-politiek f WINNAAR JEUGdJÏkËnwËdSTRIJD Truman voorziet lange periode van groot internationaal gevaar VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN Engeland zou sireven naar een hervatting van de besprekingen Int. Hof zal heden uitspraak doen Annuleren de Duitsers de erkenning van hun buitenlandse schulden? Ko-ïl Yizxh&k Een VN patrouiüe bezette Kaesong Donderdag 5 Juli 1931 /6e Jaargang No, li 146 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Geen evacuatie van het personeel der Anglo-lranian? Perzië geeft nog geen duimbreed toe DE directeur van de raffinaderij te Abadan, Ross, heeft voor de vol gende week een nieuwe vermindering van de productie aangekondigd, waar mee het laatste stadium voor een vol ledige sluiting zal zijn bereikt. De aanwezige olievoorraden zijn echte: voldoende om de behoefte van Perzië voor drie jaar te dekken, aldus Ross. De Tour gestart Zeven Nederlanders op de veertiende plaats Actievetegenstand tegen regiem in Polen Dodelijk ongeval op werf te Schiedam Hongaarse eis afgewezen Weerbericht Veertig gevallen van paratyphus in Breda e.o. Janssen en Tilanus in de Tweede Kamer Beatrix opende nieuwe marechaussee-kazerne Sweerts en Pot tot twee jaar veroordeeld ,,De Russen hafen ons omdat we vrij Waakzaamheid geboden zijn Jachi op geheime zenders in Overijsel Dreigement van de bondskanselier Hongaarse bisschoppen trouw aan regering Zondag voorbereidende conferentie te Kaesong 18 000 Nederlanders in 1952 naar Canada BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand t 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten VOLGENS de .Financial Times" wordt overwogen de oliekwestie te be spreken op een algemene conferentie in het kader van het Atlantisch Pact •n over te gaan tot een actie op het hoogste niveau teneinde hervatting van de besprekingen met Perzie te be- gERICHTEN uit Londen wijzen er op, dat er enige wijziging in de Engelse politiek ten aanzien van de Perzische oliekwestie is gekomen. Ais direct gevolg van het rapport van de algemene directeur der Brits-Iraanse oliemaat schappij te Abadan, Eric Drake, aan het Engelse kabinet zou Engeland er minder Voor voelen de Engelsen van de olievelden of uit Abadan onmiddellijk terug te trekken. Persberichten uit Perzie over naderend vertrek van Engelse personeels leden zouden inmiddels achterhaald zijn. Naar verluidt zouden zowel de Engelse regering als de oliemaatschappij zich thans laten leiden door de overweging, dat het Britse personeel beter op zijn post kan blijven in afwachting van een moge lijke compromis-oplossing, zelfs indien om technische redenen de raffinaderij tijdelijk gesloten zou moeten worden. werkstelligen. Functionarissen van de Britse regering en de „Anglo-lranian" bestuderen een compromis-voorstel voor een oplossing van de kwestie van de ontvangstbewijzen voor de kapi teins van de tankschepen. De Britse ambassadeur te Teheran verklaard*: gisteren, dat nog geen besluit is geno men over de evacuatie van de staf en dai het niet zeker is, dat het sluiten san de raffinaderij automatisch ge volgd zal worden door het vertrek van de Britten. QNDERTUSSEN geven de Perzen geen duimbreed toe. Zij volharden in hun politiek van nationalisatie van de olie-industrie. Premier Mossadeq heeft het Perzische volk medegedeeld, dat hij genoodzaakt zou kunnen worden om rentevrije leningen te vragen waarvoor geen datum van aflossing was vastgesteld, indien de olie-uitvoer lamgelegd zou worden. De tijdelijke directeur van de „Angla-Iranian", Alec Mason, is aangezegd onmiddel lijk zijn huis in Abadan (dat tot voor kort door Drake bewoond werd) te verlaten om plaats te maken voor Per zische functionarissen. Masen werd te vens meegedeeld, dat hij desgewenst in Perzische dienst kon komen. De Nationale Iraanse olie-maat schappij heeft alle buitenlandse afne mers vah Perzische olie er van in ken nis gesteld, dat hun behoeften aan olieproducten zullen worden gedekt teaen afgifte van ontvangstbewijzen en tegen betaling van de internatio naal geldende tarieven. De eerste etappe van de Ronde van Frankrijk, die van Metz naar Reims (185 km.) leidde, is gewonnen door de Zwitser Rossi in 5 u. 23 min. 10 sec. voor Redolfi (De de France) 5.23.40 Bauvin (Frankrijk-Oost), Pedroni (It.) Huber (Zwitserland) en Apo Lazarides, allen 5.24.10. Zeven van de acht Nederlanders, t.w. Dekkers, Dielissen, Faanhot, Schoenmakers, Van Est, Voorting en Wagtmans eindigden in een groep van 95 renners ex aequo op de veertiende plaats in 5 uur 25 min. Peters, die in de laatste kilometers pech kreeg, ar riveerde als 114de in 5.28.50. (Voor het verslag van de eerte etap pe zie men elders in dit blad). .Times'' schrijft: Volgens een artikel in de „Times" ontmoet het communistische regiem in Polen actieve tegenstand. Hoewel de mogelijkheid van gewapende oppo sitie in Polen is uitgeschakeld beschikt men over feitelijke bewijzen, dat de Poolse bevolking nog middelen vindt om de Communistische orde tegen te gaan of te verijdelen, aldus deze cor respondent. „Het is duidelijk, dat het huidige verzet in Polen zich grotendeels afspeelt op het gebied van economische sabotage en obstructie en dat deze ver- zetsverschijnselen zich niet beperken tot enige klasse", aldus de „Times" Dinsdagmiddag is op de werf „Nieu we Waterweg" te Schiedam een dode lijk ongeval gebeurd. De 42-jarige lasser, A., uit Rotterdam, zat op het hek van een dok een kabel te lassen. De machinist van een kraan, die ongeveer een meter van hem ver wijderd stond, wilde een last verzet ten en bracht de kraan in beweging, maar zag A. niet. Deze werd tegen een van de stijlen van het hek gedrukt en vervolgens van de dokrand gegooid. De gewaarschuwde arts moest tijdens de behandeling de dood constateren. Ver moedelijk is shock de oorzaak. De Verenigde Staten hebben de Hon gaarse eis, dat drie Amerikaanse diplo maten te Boedapest worden terugge roepen, afgewezen. OUDE VROUW WERD DOOR TRAM DOODGEREDEN Gisteren is een oude vrouw op de Rozengracht te Amsterdam door een tram aangereden en gedood. De vrouw die mogelijk doof was .stak plotseling de weg over en reageerde niet op de belsignalen, die de bestuurder nog gaf. Verwachting tot Donderdagavond Wisselende oewolking en over wegend droog weer. Zwakke tot matige noordelijke wind. Koel VRIJDAG: zon op 4.27, onder 21.01; maan op 6.11. onder 22.33 Het Internationaal Gerechtshof te 's- Gravenhage zal heden om 15.30 uur uit spraak doen in de Perzische oliekwes tie. In Breda en Oosterhout en omgeving zijn enkele dagen geleden ongeveer veertig gevallen van paratyphus ge constateerd. Het betreft hier een goed aardige vorm van deze ziekte die niet van mensen op mensen kan worden overgebracht. De oorzaak is wellicnt besmet vlees geweest, waarvan de herkomst niet meer kan worden na gegaan. De burgemeester van Oosterhout deelde ons mede, dat het besmette vlees uit Breda afkomstig zou zijn. De directeur van het slachthuis te Breda verklaarde echter, dat dit niet meer is na te gaan. De bewuste slager had slechts medegedeeld, dat hij het vlees drie weken geleden in Breda had ge kocht. Veertien dagen geleden waren er in Breda reeds twee paratyphusge- vallen. Er is echter nog niet uitge maakt, of het vlees inderdaad hier- vpr. de oorzaak is geweest. (Van onze parlementaire redacteur) Bij een stemming in de Tweede Kamer roept de commies-griffier luid de namen van de leden, die de presentielijst getekend hebben, opdat zij hun vóór of tegen kun nen laten horen. Woensdagmia- dag moesten de dames en heren hun beslissing geven over een motie van de anti-revolution- naire. heer v. d. Heuvel om om zetbelasting aan de bron te hef fen. „Janssen!" riep de commies-grif fier. En onmiddellijk daarna. „Tilanus!" De combinatie van deze twee namen, die toevallig onder elkaar op de presentielijst voorkwamen, verwekte grote hilariteit. Janssen (K.V.P.) stemde tegen, Tilanus (C.H.) vóór. De heer v. d. Heuvel bleef in zijn „Janssen en Tilanus" staan. Want zijn motie werd verworpen De waardering voor hen, die 24 uur per dag met de bewaking van het paleis Soestdijk zijn belast, kwam gis teren spontaan tot uiting, toen de ge hele koninklijke familie met uit zondering van prinses Irene tegen woordig was bij de opening van de nieuwe kazerne der Koninklijke Mare chaussee, die uitsluitend zal worden trewoohd door dé uii 45 nian bestaande7? brigade, welke de wacht van paleté Soestdijk vormt. Het was Prinses Beatrix, die met het onthullen van een gedenkplaat in de hal van de nieuwe kazerne, de officiële opening verrichtte. Het complex bestaat uit een hoofd gebouw, zes woningen voor de onder officieren en hun families en wonin gen voor de brigade-commandant en zijn plaatsvervanger. De koningin, de prins en de prinsesjes bezichtigden daarna het gehele complex. De koningin belde bij alle woningen aan om er een kort bezoek te brengen waarbij geen enkele familie werd overgeslagen. Pots straf is voorwaardelijk De Antwerpse correctionele recht bank heeft gisteren de oud SS-man Pierre Sweerts en de ambtenaar van het Nederlandse consulaat Mijnen Pot veroordeeld tot een jaar gevangenis straf en duizend franken boete we gens valsheid in geschrifte en tot een zelfde straf wegens het dragen van wapens, met dien verstande dat de straf voor Mijnen Pot voorwaardelijk is opgelegd. Pot wordt dus op vrije voeten gesteld. Het tribunaal heeft zich competent verklaard in deze zaak uitspraak te doen. daar de veiligheid van de Belgische staat niet in het ge iing was. In een toespraak ter gelegenheid van Onafhankelijkheidsdag heeft president Truman gezegd, dat de wereld voor eer lange periode van „groot internationaal gevaar" staat, ook al zou er een vrede in Korea komen. Het was nog te vroeg om te zeggen, of de communistische machthebbers werkelijk vrede in Korea willen. De Verenigde Staten moesten „waakzaam zijn en op alles voorbereid". TWEE INVALLEN De Rijkspolitie te Zwolle heeft in samenwerking met de PTT een jacht ontketend op de geheime zenders, wel ke reeds sinds geruime tijd veelvuldig vanuit Overijsel de aether onveilig maken. Vooral op Zondagen wordt de provincie doorkruist op zoek naar deze aetherpiraten, die zich veelal bezig houden met het uitzenden van gramo- foonplaten en het maken van reclame. Deze week hebben de speurders twee maal succes gehad. Dezer dagen sloegen politie- en PTT- ambtenaren met suces toe in De Krim bij Dedemsvaart, waar een volledige zendapparatuur in beslag kon worden genomen. Deze zender werkte onder de naam van Volendam. Op het moment, dat de politie een inval deed in de be treffende woning, had men juist de uit zending afgebroken doch men had geen tijd gehad de installatie op te bergen. De eigenlijke zender werd in een ha verveld in de omgeving van de „studio" aangetroffen. Van gezaghebbende zjjde te Bonn werd gisteren verklaard, dat de West- duitse bondskanselier, dr. Adenauer, ge dreigd heeft, dat West-Duitsland mis schien terug zal komen op zjjn ver klaring waarin aansprakelijkheid voor de Duitse buitenlandse schulden werd aanvaard. Hij deelde dit mede in een nota aan de geallieerde hoge commissie vlak voor het vertrek van de Duitse delega tie naar de internationale conferentie over de Duitse na- en vóór-oorlogse buitenlandse schulden, die te Londen wordt gehouden. Dr. Adenauer zegt volgens bovenge noemde bron in zijn nota, dat de West- Duitsers nooit begrepen hebben, waar om zij op een internationale conferen tie een regeling van de Duitse schul den niet zouden mogen koppelen aan de beschikking over Duitse activa in het buitenland. In een brief, die de ge allieerden in April aan dr. Adenauer zonden, drongen deze er op aan, dat dit niet zou gebeuren. Waarnemers merken op, dat dr. Adenauer twee maanden wachtte met de beantwoording van de brief der ge allieerden. Ook geloven zij, dat de Duit se delegatie orders heeft om formeel niet het vraagstuk der activa ter sprake te brengen en dat de Duitsers zullen volstaan met de kwestie leven dig te houden door deze nota. Tante Pos is weer eens van een on verdiende blaam gezuiverd. Bij het wegbreken van de brievenbus aan het R.K. Liefdesgesticht te Bolsward ont- |!ll|||||||||I|||ffl||||||||||||||||!|||||| dekte men achter de bus een briefkaart, waarop een afspraak voor een logeer- Duitsland terechtstonden hadden min- partij was geschreven. De logeerpartij der geluk. Ze kregen gevangenisstraf kon natuurlijk niet doorgaan, maar de fen variërend van twee tot acht jaar. kaart dateerde van 1884, dus het leed q] Theodoor voelt neiging Pruisische is al vergeten, q Van recentere datum kreten te laten horen, want hier al- zijn de smokkelpartijen aan de Bir- wer een echt Duits bericht. De weduwe mees-Chinese grens. De Birmese rege- van Von Ribbentrob, die vóór zijn po- recordhouder ring gaat nu met spoed een groot aan tal grensposten inrichten. Tegelijker tijd met dit besluit heeft men in We nen de algemene vergadering van de vereniging voor Sociale Zekerheid ge opend. Meneer August Brucker, een oorlogsmisdadiger, die onlangs voor een Frans hof terecht stond, voelt zich in derdaad zeker. Hij werd er van be schuldigd kampbewaker in Buchenwald te zijn geweest en was derhalve ter dood veroordeeld. Het Franse Hoog gerechtshof sprak hem echter vrij we gens gebrek aan bewijs. De zes Duitsers, die wegens spionnage voor Oosteuropese landen voor Britse en Amerikaanse e»rechtshoven in West- En maar touren. litieke loopbaan in de champagnehan- del zat, heeft een proces aanhangig ge maakt tegen de champagnefabrikant Henkell, die in 1942 aan Von Ribben trob had beloofd diens zoon Rudolf in de zaak op te nemen, en de belofte niet was nagekomen. Q Van grote weelde naar bittere soberheid. De Ita liaan Delfo uit Triëst heeft een en zes tig dagen in een verzegelde glazen kist gezeten, zonder te eten. Hij is wereld- vasten geworden. Mensen mogen dat doen, zonder dat de Bond voor Mensenbescherming op treedt. Maar de Nederlandse slacht- varkens krijgen meer zorg. Deze mogen niet meer worden voorzien van blikjes in de oren, maar moeten getatoueerd worden, hetgeen minder pijnlijk is en toch een duidelijk merk levert. Of men dit netjes zal opvolgen? De vijfdui zend priesters en leken, die in het Va- ticaan werken verzuimen ook wel eens hun plicht. Ze moeten namelijk bij het betreden en het verlaten van het kan toor op een contróleknop drukken, maar dikwijls wordt dit vergeten, het geen ten r'otte grovelijke verwaarlo zing van plicht is. De zesjarige Alain Cardot uit Parijs, die de eerste internationale prijs van de grote jeugdtekenwedstrijd van het Marshall-plan won. Alain zegevierde in de leeftijdsklasse van Willy Appel uit De Rijp en mocht kiezen uit een reis van drie weken naar Londen of Rome (met één van zijn ouders) of drieduizend gulden. Het jongetje koos de drieduizend gulden. De Hongaarse bisschoppen hebben op een gisteren gehouden vergadering be sloten, dat zij de landswetten zullen eer biedigen. Zij veroordelen alle onwettige maatregelen tegen de veiligheid van de staat en „met name die kerkelijke auto riteiten wier misdadige activiteit on- lan-s aan de kaak is gesteld". Voorts zulien de bisschoppen zich houden aan de met de regering gesloten overeen komst en disciplinaire maatregelen ne men tegen elke kerkelijke persoonlijk heid, die de wetten van de republiek schendt. Na een regeling voor Korea zou „het grootste gevaar voor de wereldvrede - de geweldige gewapende macht van de Sowjetunie" - nog steeds blijven bestaan. De Verenigde Staten moesten daarom voortgaan met zich snel te bewapenen, anc'ere vrije 1 arden te heipon met de opbouw van de verdediging, de inflatie te beperken en door „waarheid en bil lijkheid" de Russische pogingen te be- s'rij den om door „leugens, bedreiging en omverwerning" de wereld te over heersen. „De Russen haten ons niet om dat wij Amerikanen zijn", aldus Tru man, „maar omdat wij vrij zijn om dat wij het grootste voorbeeld zijn van de mach* der vrijheid". In een boodschap tot de strijdkracn- ten in Korea zei Truman: „Gij hebt goed gevochten en zonder verwijt te wekken. Gij hebt geen vrije mensen *ot slaaf gemaakt, geen vrije natie vernietigd en geen schuld aan enig bloedvergieten. De overwinning zal misschien aan u zijn, maar gij wint meer dan een oorlog, want gij ver dedigt het principe van vrijheid onder internationaal recht. Dit is van belang voor de gehele mensheid omdat het de mensen dichter bij hun doel, de vrede, brengt. Het kan een keerpunt in ae wereldgeschiedenis blijken te zijn". Hedenmorgen heeft een patrouille van de V.N. Kaesong bezet, zonder dat contact met de tegenstander werd ver kregen. Aan het Westelijke en Oostelijke front in Korea zijn de gevechten op de grond Woensdag zo goed als tot stil stand gekomen. Maar ten Zuiden van Pjongjang in de centrale sector lever den de verbondenen en Noordelijken hevige strijd om heuvels en bergkam men. Het achtste leger meldde een „sterke vermindering" van artillerie- en mortiervuur aan weerskanten van de frontlinies. Pers niet toegelaten In een uitzending van radio-Pjong- jang is een boodschap van de opperbe velhebbers van het Noordkoreaanse le ger en de Chinese „vrijwilligers" omge roepen, waarin deze commandanten er mee accoord gaan dat verbindingsoffi cieren technische voorbereidingen zullen treffen voor de wapenstilstandsbespre kingen te Kaesong. De communisten bedongen echter, dat de voorbereidende conferentie niet heden, maar Zondag zal plaats vinden. Ridgway heeft dit voorstel heden nacht aanvaard. Buitenlandse corres pondenten zullen de verbindingsofficie ren niet mogen vergezellen. Wel zijn gedetailleerde voorschriften bekend ge maakt voor de verzorging van de eigen lijke besprekingen door buitenlandse correspondenten. De Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, heeft volgens Zuidkoreaanse re geringskringen besloten de beslissingen van de Verenigde Naties niet meer in acht te nemen, indien de 38ste breedte graad bij de besprekingen te Kaesong als wapenstilstandsgrens wordt vastge steld. De belangstelling voor emigratie naar Canada ontwikkelt zich in toe nemende mate. Men verwacht, dat ongeveer 18.000 Nederlanders zich in 1952 voor emigra'ie zullen aanmel den. De stichting Landverhuizing en het Canadese immigratiekantoor tref fen thans reeds de nodige voorberei dingen. Ongeveer 12000 landverhuizers zullen werk moeten vinden in de land bouw en aanverwante bedrijven. Het Canadese immigratiekantoor zal in Augustus van dit jaar reeds met keu ringen beginnen, om het mogelijk te maken het vertrek van de emigran ten zoveel mogelijk te spreiden, met het oog op de verwachte, grote ver voersvraag. HONDERDJARIGE OVERLEDEN Op 100-jarige leeftijd is te Wouden berg overleden de oud-landbouwer Aart de Kruif. Hij is slechts korte tijd ziek geweest. Op 8 Januari vierde hij zijn eeuwfeest onder zeer grote belang stelling. MARKER OP IJ VERDRONKEN Gisteravond is op het Binnen-IJ te Amsterdam, vlak bii de Oranjesluizen, de 45-jarige Klaas Roos uit Marken door onbekende oorzaak van een zand schuit in het water gevallen en ver dronken.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1