ma m Voorlopig geen Bolta II in de „Donkere Duinen" Strassburger brengt in Alkmaar een geweldig programma Bloembollenkwekers hadden een nlan De Gemeente kan niet participeren in de kosten Uitstel tot na de Flora '53 Urk Nieuweschool afgestemd „Zeevolk", een marinespel Toelatingsexamen RH BS EXAMENS EHBO-afdeling Den Helder Periodieke zeilwedstrijden Texel Burgerlijke Stand Julianadorp Plattelandsvrouwen en Butagas In de finale om het Gouden Kruis" Tweede prijs voor Zanglusf MARKTBERICHTEN Wereld waar alles kan Het waterballet: werkelijkheid geworden droom Leeuwen eten uit Bermans mond Licht in het donker gaat met vacantie Heul niet mo-eiHjfc! Een Kruiswoord-rebus ÜC lei 13 mm a M gemene Ned. Ver. voor gemeentebestuur van Den Helder Teh!ï bespreking met het bloembollenkwekers en exporteur, 2den initiatiPf" Deie een Keukenhof be7.orgen Xn ^ldrhe7,rh?,, rJ ta navolSinS Lisse, niéfTooJ00^ bCP,anten mCt W«len. HetVn ÏÏZSFZSSS ZATERDAG 7 JULI 1951 De kwekers hadden verwacht van het gemeentebestuur van Den Helder de nodige financiële bijstand te kunnen krijgen. Maar Den Helder zit wat zijn financiën betreft, aan de grond. In de bespreking hebben B. en W. te kennen gegeven van mening te zijn, dat hoger hand onder de huidige omstandigheden zeker geen toestemming zou geven voor de financiering van een dergelijk ob ject. Een vergelijking van de huidige situatie met die van 1930, toen voor de Bolta in de Donkere Duinen wel bij stand werd verleend, gaat ten enenmale mank. De bedoeling was, dat de kwekers de benodigde bollen beschikbaar zouden stellen, en deze ook zouden planten, maar dat de gemeente zou zorg dragen voor plantklare grond. Wat dit laatste betreft onderschat men de kosten niet. Ei zitten namelijk nog al wat konijnen in de Donkere Duinen. En konijnen zijn De Raad van Urk kwam onder voor zitterschap van burgemeester Keyzer bijeen. Een der belangrijkste agenda punten was de behandeling van het verzoek der Ger. Schoolvereniging „Re- hoboth om medewerking voor de stichting van een derde school voor ge woon L. O.. B. en W. kwamen met af wijzend advies. Zij achten de betekenis dezer school niet zodanig, dat hier kon worden gesproken van een gewichtige omstandigheid, als bedoeld in de L. O. wet. Bij stemming werd het voorsttV van B. en W. met 4 tegen 3 aangenomen. Het afbreken van de muziektent, zo als B. en W. hadden voorgesteld, werd opgeschort. Vooraf zal worden onder zocht, of de muziek- en zangverenigin gen bereid zijn, meer dan thans het ge val is, volksconcerten te geven. Blijkt, dat dit laatste mogelijk is, dan zal de muziektent in een behoorlijke staat worden gebracht. Het oude schoolge bouw zal worden gerestaureerd. Aan de vissersvloot zal drinkwater v/orden geleverd. De Overijselse Water leiding Mij. heeft een leiding met twee aftapgelegenheden aangebracht. Er zal de vissers niet meer in rekening wor den gebracht dan de kostprijs. Op voorstel van de heer K. Koffeman besloot de raad f 500 uit te trekken als extra subsidie aan de Chr. Oranjever eniging voor het organiseren van enige feestelijkheden bij gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin op 13 Juli. geen vrienden van de bollenkwekers. Ware het nu nog zo geweest, dat er te genover de vele tienduizenden, die dit initiatief zou moeten kosten, belangrij ke revenuën zouden staan, wellicht dat er dan optimistischer geluiden te mel den zou zijn geweest. Deze revenuën schijnen echter niet hoog gesteld te kunnen worden, volgens de mensen, die zich dieper op deze plannen bezonnen hebben. Het is in verband met al deze bezwa ren, dat men de plannen voorlopig op de lange baan heeft geschoven. Na de Flora 1953 in Heemstede, wanneer de financiële positie van de gemeente mo gelijk wat zekerder zal zijn, zal men er zich nader op beraden. Op Vrijdag 13 Juli om acht uur wordt in het Tivoli-Theater opgevoerd „Zeevolk", een Marine-spel in twee bedrijven op tekst van Cees Oost. De medewerkenden zijn 't Gemengd Koor van het Ministerie van Marine, onder leiding van, J. N. Heggelman, aange vuld met solisten en leden van de to neelgroep van d^ personeelsvereniging van het Ministerie van Marine „Het Kompas". Verder werken mede een Balletgroep, onder leiding van mevr. C. Renee, en de „Piccolo's". Voor .Zee volk", dat wordt geregisseerd door Tonny Verweij, schreef Karei Das van Grol de muziek. De Marinierskapel verzorgt de bege leiding; het geheel staat onder leiding van de kapitein der marineres Gijsbert Nieuwland. Kaarten zijn van Maandag af verkrijgbaar bij het bureau O. S. en O. (Buitenhaven), het V.B.Z.-gebouw en aan de Tivoli-bioscoop (1213 uur). De opbrengst van deze avond komt ten goede aan de Gezamenlijke Mili taire Fondsen. Voor het toelatingsexamen van de R H.B.S. zijn dezer dagen geslaagd- Dick Bakker, Petrus W. M. Boom, Willem M. Bos, Cornelis Bremer, Auko Brinksma, Jan F. van Deursen, Anne- tjo Evekink, Jacob M. de Groot, Bas- tiaan Grootjans, Petronella S. de Haan, Stien Hellenaar, Simon Hemel rijk, Johannes A. van den Heuvel, Pie- ter W. d'Hulst, Johan A. de Jong, Ni- cclaas P. Jongewaard. Nicolaas O. Kaan, Cornelis W. Katoen, Jacoba Moesbergen, Mijndert Mooy, Aldert Pool, Nelly M. Rasch, Cornelis de Reus, Wilhelmina C. E. van der Rol, Jan de Rooy, Joost Ruitenschild, Jo hannes Slieker, Willem M. D. Vogt, Bastiaan Weemhoff, Gerard Wolters, Pieter J. van Est, Hans P. Vrije en Johanna E. Bok. Bij te Den Helder gehouden examens slaagden voor het practijkdiploma kan toorstenografie Ned 165 ig. de dames C. T. Bruinsma en G. Blokhoff. Voor het practijkdiploma kantoorste nografie Ned. 130 lg. slaagden de dames J. P. Meppelink, C. A. Vermeulen, S. W. T. Bruinsma, M. G. Withoff, H. A. Nag- tegaal, A. P. van Beek, H. v. d. Mast, B. M. Huigen, J. Lugtenborg en E. Stins. Het practijkdiploma machineschrijven werd uitgereikt aan de dames M. C. Lijbsma, J. Doornekamp, M. J. van Lin den, A. van Hal, M .A. Grotewal en N. Groot, alsmede aan de heren M. de Vries, K. van Reek, M. C. Bruin en P. Govers. Bij het in Juni gehouden examen slaagden voor het practijkdiploma Ned. Handelscorrespondentie de dames J. P. Meppelink en M. Booden. Allen waren leerlingen van mej. D. M. de Vroome, lerares, Van Hogendorp- straat 24. BREEZAND. Bij te Den Helder op 30 Juni gehouden examens slaagde voor het practijkdiploma machineschrijven mej. C. v. d. Meer, leerlinge van mej. D. M. de Vroome te Den Helder. HIPPOLYTUSHOEF. Bij te Den Hel der op 30 Juni j.1. gehouden examens slaagde voor het practijkdiploma ma chineschrijven mej. G. Kaan, leerlinge van mej. D. M. de Vroome te Den Hel der. In de bovenzaal van café Sanderse aan het Koningsplein zal op Dinsdag 10 Juli een afdeling Den Helder van de Vereniging voor Eerste Hulp bij Ongelukken worden opgericht. Op 6 September zal begonnen worden met een cursus, aan het einde waarvan het EHBO-diploma zal worden uitgereikt. De doktoren Bettink en Udding zullen als cursusleiders optreden en de deel nemers-leden dus de nodige kennis bijbrengen om vakkundig de helpende hand te bieden, wanneer er een onge luk is gebeurd. Begunstigd door een straffe wind werd gisteren de negende periodieke zeilwedstrijd gehouden. De uitslag was: 1. luitenant ter zee der eerste klasse W. P. Jansen; 2. schrijver II z/m W. Bruynzeel; 3. kwartiermeester Hilgers. Het algemeen klassement luidt: 1. luitenant ter zee der eerste klasse W. P. Jansen 13 3/5 pnt; 2. schipper Ufkens 12 1/5 pnt; 3. en 4. luitenant ter zee der eerste klasse C. H. Frijlink en ma troos I B. Tjerkstra 11 3/5 pnt. Geboren: Geertrudis Wilhelmina Ma ria, d. v. Antonius J. H. van der Hulst en van Wilhelmina J. Oosterlaak. Jan Willem, z. v. Maarten C. Boon en van Trijntje Boon. Maria Reinetta. d. v. Bastiaan Kooger en van Maria R. Daal der. Ondertrouwd: Willem Huijsman en Willemke van der Meer. Getrouwd: Cornelis Kuiper en Fran- cisca H. de Jong. Jacob Kok en Regiena J. Slegh. GEVONDEN VOORWERPEN Twee lederen tassen, 1 tasje, 1 pr. zwarte sokken, 1 ballpoint. De heer G. van der Heide van de firma Blom en Dekker, hoofddepot- houdster van Esso's Butagas, heeft de plattelandsvrouwen van Julianadorp dezer dagen in haar maandelijkse bij eenkomst in café „Prins Hendrik" de vele mogelijkheden van het Butagas gedemonstreerd. Behalve gasstellen, kunnen op deze flessen even gemak kelijk worden aangesloten een strijk ijzer, een straalkacheltje, een haard, een geyser, een gasoven of een gas fornuis. Het gas is veel zindelijker en goedkoper dan petroleum. De bijeen komst was niet zo druk bezocht. Ten gerieve van de afwezigen vermelden we dus, dat de plaatselijke vertegen woordiger, de heer A. Verschoor, Kla verstraat, mogelijke belangstellenden volledig kan inlichten. Na de demonstratie heeft mevr. Lanser verslag uitgebracht van een onlangs gemaakte excursie naar een Stadskwekerij. In een volgende bijeen komst zal de heer Ingerman spreken. In de finale voor het Gouden Kruis komt JVC I Zondag uit tegen OSV IV. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van Berkhout. De opstelling van JVC is: Doel: J. Smit; achter: T. Kater, K. Hoornsman; midden: J. Hoornsman, A. Kater, J. Gortzak; voor: S. Kos, A. C. Groot, P. Hoornsman, C. Hoogschagen, J. Blaauboer. De wedstrijd begint 's avonds kwart over zeven. Vertrek per bus zes uur. De Christelijk Gemengde Zangver eniging „Zanglust" te Julianadorp heeft onder leiding van de heer Jong- icees deelgenomen aan het concours van het Mannenkoor te Workum en heeft daarbij in de 2e afdeling met 329 punten een tweede prijs behaald. Ge zien de slechte weersomstandigheden het regende tijdens het concours pijpestelen geen slecht resultaat. LEEUWARDER MARKT LEEUWARDEN, 6 Juli 1951. Vee markt. Aangevoerd: 132 stieren f 2.55— f 2.70 per kg slachtgewicht; 140 vette koeien, eerste kwal. f 2.70—f 2.90, twee de kwal. f 2.44f 2.64, derde kwaliteit f 2.14f 2.39. 696 melk- en kalfkoeien f 400—f 990; 225 pinken f 240—f 555; 181 Graskalveren f 150f 270; 311 nuch tere kalveren f 35f 51; 99 vette- en weideschapen f 75f 135; 367 lammeren f 40f 70: 434 vette varkens, oude var kens f 1.50f 1.70. vette biggen f 1.78 f 1.82; zouters f 1.77f 1.80; 424 biggen en lopers, biggen f 25—f 45, lopers f 46 f 85; 51 bokken en geiten, geen note ring; 100 paarden f 450—f 925. Totale aanvoer 3260 stuks. ALKMAAR, 6 Juli 1951. Op de heden gehouden Graanbeurs waren de prij zen als volgt: Tarwe 2422.50; Rogge 33—31; Gerst 34.50—32; Haver 36—33; Bruine bonen 4030; Citroenbonen 55 45; Witte bonen (Krombek) 7050; Grauwe erwten (Grunó) 6040; Capu- cijners 6555; Groene erwten 3835; Schokkers 4035. £|ONDERDEN Alkmaardcrs en talloos velen nit de wüde omgeving hebben gis teren de geweldige tent van het circus Strassburger op het Canadaplcin be treden om zich enkele uren te laten wegvoeren van deze wereld, haar dagelijkse beslommeringen. Kortom: om enkele uren de betovering van het circus te onder gaan; om enkele uren te duizelen bij de sprookjesachtige weelde van een circus van wereldnaam. Karei Strassburger brengt Alkmaar vier dagen de roes van de „Bonte Lap". Het „hooggeëerd publiek" kan weer huiveren bij de levensgevaar lijke toeren van de acrobaten, de adembenemende staaltjes van durf in de roof- dierenkooi. Het kan gieren van het lachen om de clowns, die als goede potsen makers als van elastiek zijn gemaakt. Maar Strassburger brengt vooral het betere programma: hogeschool-dressuur, de klassieke circuskunst bij uitstek en als hoog tepunt van zijn overbeladen programma een gigantisch waterballet: „Een nacht in Venetië". Dit waterballet is het slotnummer van het programma. Tijdens de pauze wordt in de piste een groot bassin in gericht en als het publiek na het be zoek aan de stallen de grote tent weer bevolkt heeft, stort er met donderend geraas een geweldige waterval in de piste neer. In zeer korte tijd (die nog korter wordt gemaakt door sprookjes achtige dansen boven de waterval), zijn duizenden liters verwarmd water uit de tankwagens in de piste gestroomd. En dan begint het sprookje: fonteinen spuiten kleurige waterstralen, een gon delier peddelt een minnend paar onder een feeëriek verlichte brug de piste binnen, komische scènes wisselen el kaar aan de waterkant af, terwijl op een brede trap schitterende balletten worden uitgevoerd. Het is een schouw spel van licht en kleur. Door bijzon dere lichteffecten schijnt het water in stromend en loeiend vuur te worden herschapen. Hier is waarlijk de droom zeer dicht benaderd, hetgeen toch het hoofddoel van een prima circus-voor stelling is. Hogeschooldressuur Wat Strassburger zijn wereldnaam, verschafte zijn de paarden; edele vol bloeds, die fantastische dingen doen. Helaas mocht de bekende hogeschool rijdster Elly Strassburger wegens een lichte ongesteldheid niet optreden tij dens de openingsvoorstelling, maar het publiek zal haar vanavond en de vol gende dagen kunnen zien. Hetgeen Ka- rel en Regina Strassburger aan staal tjes van dressuur lieten zien stelde echter ruimschoots tevreden. Het is- voor de echte circusliefheber een waar genot de volbloeds te zien ronddraven, de fraaie lijnen van deze dieren te be wonderen en vooralte zien wat een dier presteren kan, als het met liefde en geduld wordt getraind. Het publiek zag paarden dansen uitvoeren, netjes in de gewenste maat; het zag de honden van Mr. Williams als jockey fungeren en het werd vertederd bij het zien van de verstandige en grappige dwergponies. Roofdierennummer Het is onmogelijk een uit dertig num mers bestaand programma, dat boven dien zo bont en veelzijdig is als alleen maar een circus van de eerste rang kan brengen, volledig te beschrijven. We noemen daarom enkele hoogtepunten: het roofdierennummer van de domp teur Berman, die een leerling is uit de school van Kant. Leeuwen en tijgers verrichten onder zijn leiding de ver- bluffendste dingen. Het publiek kan naar hartelust sidderen als een gewel dige leeuw een stukje vlees uit Ber mans mond eetof als de dompteur zich koelbloedig over de liggende roofdieren uitstrekt. Men ziet olifanten de klompendans uitvoeren. „Jeanette en Groot" spotten in de nok van het cir cus met de wetten der zwaartekracht. Jeanette wordt zelfs over de gehele breedte van de piste geslingerd. Er is de grootse Wild West-show „Hallo Texas". Verder ziet men de drie Bra- gazzi's. die terecht de ongeëvenaarde muzikale excentrieken worden ge noemd. Het is één mengeling van kleur, licht, muziek en echte circusjool. Enkele uren kind Er verschijnt een voorhistorische automobiel, die eigenaardige kuren heeft, er wordt ruimschoots met messen geworpen. Men ziet een man, die op één vinger kan staan en bovendien nog jongleert. Kortom, het is één grote weelde van onvervalst circusgenot. De doordringende lucht van het zaagsel in de piste schijnt de bezoeker te bedwel men. De fanfares verdoven hem. Men is hier werkelijk enige uren bevrijd van de wereld met haar eeuwige zorgen. Men wordt weer kind onder dat sprankelen de licht, de kleuren, het geglinster van deze toverwereld. „Klatergoud" zeggen de nuchteren, maar de wijze gelooft voor één dag in die wereld van roman tiek en fantasie, die wereld waar let terlijk alles kan: het circus. Tot Zondagavond blijven Karei Strassburger en zijn omvangrijke troep en menagerie nog in de Kaasstad Maandagochtend zal men alleen nog wat zaagsel vinden op de plaats waar de droom voor enkele uren werke- 'ijkheid werd. Door omstandigheden wordt tijdens het optreden in Alkmaar slechts één matinee gegeven, en wel op Zaterdag, om twee uur. De bezoeker van het matinee mist evenwel niets, want men vertoont het complete avondprogram ma. «lm EJ Ieder jaar, Juli-Augustus Trekken alle mensen weg. Zc gaan heerlijk met vacantie. Miesje blijft niet achter, zeg! Kijk maar eens, ze pakt haar koffers, Want ze neemt van alles mee. Jurkjes, handdoek, kam en borstel, Kousen wel een paar of twee. Buiten staat een speelgoed vliegtuig, Groot genoeg voor Mies de Muis. Even nog de veer opdraaien En dan vlug heel ver van huis! Als het 's avonds donker wordt draaien jullie een knop om en floep... de hele kamer is ineens helder ver licht. Zo ook branden op straat de electrische lan taarns. Alles is eigenlijk heel gewoon geworden en niemand verwonderd er zich nog over. Maar vroeger was dat wel anders. Het maken van licht heeft altijd tot een grote nood zakelijkheid behoord. Vele mensen in de oudheid hiel den zich er mee bezig. De eenvoudigste en oudste lamp is wel het bakje met olie waar een katoenen pit in stak. Ja, olie brandde wel en als het bakje goed ge vuld was, gaf zo'n lamp een behoorlijke tijd licht. De hoeveelheid licht was bitter weinig en roodachtig van kleur. Het ergste van deze lampen was echter, dat ze zo ontzettend veel walmden. Toch is deze verlichting zeer lang in gebruik geweest. De vormen die de mensen er aan gaven varieerden van een metalen bus met een pit er in tot sierlijke bakjes op rijk bewerkte voeten. Kijk maar eens naar de tekening. Ook gedurende de middel eeuwen werd deze lamp nog gebruikt, alleen kwam de kaars toen meer en meer in opgang. Dit is niet te ver- —V fP Beertjebrom is niet dom want hij eet uit een kom met een vork en een mes. Leert gelijk ook zijn les. Eerst een ha; dan een som Daarna gaat het weerom. Hap-hap-hap slik-slik-slik Beertjebrom dat ben ik. Drie en drie samen zes Beertjebrom kent zijn les. Als de som is gemaakt en het bord leeggeraakt, gaat de schat bedje toe. Beertjebrom is dan moe. Grommend vliegt het stukje speelgoed Noordelijke richting in. „Heerlijk", roept Mies, „Oh, wat prachtig", „Dit is echt iets naar mijn zin!" Maar de pret is gauw gedaan hoor. Plots'ling houdt de motor stil Want de veer is afgelopen, Miesje schrikt en geeft een gil! Op de achttien kleine te keningen hiernaast kunnen jullie zien wat voor woor den er in de kruiswoord rebus moeten worden ge plaatst Het pijltje achter leder nummer geeft aan In welke richting het woord moet worden Ingevf»- O wonderen want er was niets eenvoudiger dan een kaars te maken. Men smolt wat schapenvet, spande een ka toenen draad in een hoge smalle bus en goot deze vol met vet. De olielamp raakte toen toch wel erg achterop. Alles werd verlicht met kaarsen. Kunstenaars ontwierpen prachtige kronen waar er wel honderd in konden en deze hingen in de paleizen van de koningen. Maar ook de arme man verlichtte zijn kamertje met een kaars. Nu moet je je niet voorstellen dat die kaarsen van vroeger even goed waren als die van tegenwoordig. Niets er van. De pitten moesten geregeld worden bijgeknipt anders gingen ze walmen en daar naast brandden ze veel snel ler op. In grote gebouwen hadden verschillende men sen er handenvol werk aan, de kaarsen allemaal aan steken, de pitten bijknip pen en steeds nieuwe kaar sen bijplaatsen. De eerste straatverlichting werd in Parijs aangelegd. Vóór die tijd bood deze grote stad aan dieven en misdadigers na zonsondergang alle gelegen heid om hun slag te slaan. Maar weinige burgers Pakt een valscherm en haar koffers En springt snel het vliegtuig uit. Kijk, daar zwaait ze en de wind waait Onze Mies weer terug naar Zuid. Boem! Daar daalt het valscherm neer En kleine Mies valt op haar bol. Maar het ergst van alles is, dat Miesje zit wéér voor haar holt waagden zich in donker op straat want je kon er haast zeker van zijn dat je niet f,® heelhuids thuiskwam. In "i 1667 wilde Lodewijk XIV hier een eind aan maken en gaf order om straatlan taarns te maken. Het waren palen waarop, in een klein kastje, een kaars brandde. Het bijhouden van deze kaarsen gaf echter zoveel moeilijkheden dat er een prijsvraag werd uitgeschre ven voor een betere oplos sing. Zodoende werd in 1769 de petroleum-lantaarn aan gebracht, uitgevonden door meneer Chateaublanc. De zelfde lantaarn die jullie grootmoeder misschien nog gebruikte.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5