lekker als de kippensoep bij grootmoe Fa. Zweed Fa. Zweed H. P. UIPKES Strijd tegen t.b.c. verloopt gunstig JUTIERIJES f 10.000 voor lectuurvoorziening ten plattelande Na twee jaar reeds terug uit Canada MAAR IN'N WIP... U PROiFT PC MP! m H. P. UIPKES Week reclame Dank zij: voorzorg, verzorging en nazorg Weldra bevolkingsonderzoek in Anna Paulowna VERVOLG STADSNIEUWS Twee leden van de H.A.V. in de B-kampioenschappen In vijf jaar tijd verbrandden honderden boerderijen 10P£N ror Mf/j w wo/?r/ MAAR T'JD/6 6R0NDIG MAZ/RM 70AIS T BEU00RT door: Niei met hangende pootjes Causerie van mevr. De Boer van mevr. in Anna Paulowna Texel Half jaar wegens meineed Besommingen IJmuiden Negen oplichters gestraft Marktoverzicht van Purmerend Urk Het koninklijk bezoek 't Zand Geslaagde bijeenkomst Plattelandsvrouwen Te koop aangeboden: Te huur gevraagd: Ruilen: Personeel: Voor alle Studieboeken en Schoolbenodigdheden DE WIT's |Hoofd-off ki««- OPLEIDING TOT ONDERWIJZERES AANGIFTE VAN NIEUWE LEERLINGEN Profiteert van 10 Heerlijke Jodenkoeken voor 35 ct 10 Lekkere Spritsen voor 55 ct 3 Fijne Chocolade wafels voor 27 ct De betere waar tegen de laagste prijs Serenade voor ouden van dagen Vergadering van Prov. Siaien WOENSDAG 11 JULI 1951 In tegenstelling inet hetgeen bij kanker moet worden opgemerkt, loopt het percentage sterf gevallen ten gevolge van t.b.c. in ons land steeds achteruit. In 1917 kwamen van de hon derd sterfgevallen er veertien op rekening van de t.b.c., in 1927 waren het er negen en het percentage in 1937 was 5*/i. Dat gunstige resultaat is aan verschillende goed werkende bestrijdingsmethodes te danken en wettigt de dat we in staat zullen zijn deze ge- v*tsde ziekte geheel de kop in te drukken Dank zij de drie-eenheid: vóórzorg, verzor ging en nézorg moet het mogelijk zijn de ziekte de baas te worden. Inderdaad een drie-eenheid, want het één sluit vaak het ander in. Een goede verzorging b.v. van patiënt, die open lijder is, houdt zijn afzondering' in, waardoor de kans, dat hij anderen besmet gezinger wordt en dus voorzorg betracht wordt. Een gezonde levenswijze, lucht en licht in woning en werk plaats, goede voeding, een behoorlijke afwis seling van arbeid, rust en ontspanning zijn belangrijke factoren bij de vóórzorg, zowel als bij de verzorging der patiënten en bij de né- zorg, aan hen besteed. In het bovenstaande gaven we enige ge dachte weer, die dokter Veenis ontwikkelde in „een ^Paatje", dat hij in „Veerburg" hield op de ifirond, waarop een honderdtal dames haar instructies kreeg voor het voorbereidend werk voor de doorlichting van alle gemeentenaren. Voorkomen beter dan genezen Over de ziekte zelf en elk der drie „zor gen" vertelde spreker veel wetenswaardigs- Met d« nazorg een recent geval illustreert dit weer zijn we nog niet altijd waar we wezen moeten. Als iemand, na een lange kuur, medisch gezond verklaard wordt? geeft zijn terugkeer in de maatschappij toch vaak nog moeilijkheden (het vinden van passend werk en huisvesting), die er toe zouden kunnen lei den, dat hij verpaupert en weer patiënt wordt. Met een goede verzorging van de patiënten worden prachtige resultaten bereikt, maar voorkomen is beter dan g'enezen de voor zorg is wel het allerbelangrijkst bij de bestrij ding der ziekte. Er gebeurt op dit gebied al heel veel (we noemden boven nog niet de consultatie bureaux), maar een van de beste middelen werd in onze gemeente nog niet toegepast, n.1. de Een tweetal HA V-leden dong Zondag in het Hilversumse sportpark mee naar de Nederlandse B-titels. Op het nummer polststokhoogspringen wist Van der Wal uiteindelijk de vierde plaats te bezetten met een redelijke sprong van 3 meter 10; ongetwijfeld een verdienstelijke prestatie. Op de 100 M. startte Wiedenhoff uit stekend door in zijn serie met ruime voorsprong op zijn concurrenten als nummer één de finish te bereiken in de tijd van 11.8 sec., waarbij wel moet worden aangetekend dat er tegen wind werd gelopen. Vol moed startte hij in de demi-finale, maar nauwelijks van start kreeg hij hevige steken in de zijde ■waardoor het hem onmogelijk werd enige strijd te leveren. Jammer voor Wiedenhoff, jammer ook voor de HAV. Ten slotte kunnen wij vermelden, dat het oud HA V-lid mej. Wynja via de serie en demi-finale de finale op de 100 m. wist te bereiken. Hoewel zij hier niet één van de eerste plaatsen bezette, behoort zij nu toch tot de zes beste B- dames van Nederland. Zondag trekt een klein ploegje HAV- ers naar de jaarlijkse regionale athle- tiekwedstrijden van MFC te Medemblik, om te trachten daar weer een aantal prijzen in de wacht te slepen. massale doorlichting. Dat zal nu eind Augustus begin September gebeuren. Niemand weet absoluut zeker, dat hij gezond is. Zonder er direct last van te hebben en zonder dat het uiterlijk is waar te nemen, kan men met t.b.c. besmet zijn en zelf weer een gevaar voor zijn omgeving worden. Geen mens zal de verantwoording op zich willen nemen, dat hij aansprakelijk gesteld kan wor den voor de besmetting van anderen, in het bijzonder van kinderen. Daarom zal, dunkt ons, ook iedereen, oud en jong, ook hij of zij, die zich kerngezond waant, volle medewerking' verlenen aan de komende doorlichting. Het kost weinig tijd, het doet geen pijn, met de moderne apparaten behoeft men zich niet eens te ontkleden, het vraagt dus weinig moeite, alleen wat verantwoordelijkheidsgevoel voor zichzelf, het gezin en omgeving. De heer Doets gaf op deze avond inlichtin gen aan de dames en beantwoordde vrag'en, die kunnen rijzen als zij alle huisgezinnen gaan bezoeken, om een ieder voor de doorlichting te noteren. We spreken de wens uit, dat de dames ge makkelijk werk mogen hebben en ieder volle medewerking verleent om het mooie doel, het verder terugdringen van de t.b.c., te bereiken. Boerderij branden in het tijdvak 1946-1950 hebben in totaal een schade veroorzaakt van ongeveer veertigmil- liden gulden, hetgeen bijna een derde is van de totale directe brandschade ir. Nederland. Het jaar 1949 was in dit opzicht een rampjaar! Werden er 658 boerderijen gebouwd, in hetzelfde jaar verbranden er echter 809. Zeventien procent der branden in 1949 ontston den door spelen met vuur. Ook ver waarloosde electrische installaties wa ren vaak de oorzaak. In één der Noor- lelijke provincies bleek de electrische installatie van één op drie boerderijen niet in orde te zijn en direct gevaar op te leveren. Verder zijn hooibroei en blikseminslag vaak de oorzaak. ARNHEM—NIJMEGEN PER BUS In verband met herstellingswerk zaamheden aan de spoorbrug over de Rijn bij Oosterbeek zal het treinverkeer tussen Nijmegen en Arnhem op Zondag 15 Juli van 6 uur tot vermoedelijk 17 uur gestremd zijn. Tussen Arnhem-sta tion en Nijmegen-station zal een auto busdienst worden onderhouden. BRAKKEVELDWEG 160 TELEFOON 2931 Nog geen twee jaar geleden emigreerde mevr. De Boer—Kater met man en kinderen uit Bree- zand naar Canada en reeds nu maakte zij de grote reis weer en kwam in de Polder terug. Maar. niet met hangende pootjes! Integendeel ze zal weldra met plezier naai haar gezin in het grote land terugkeren, maar wilde graag bij haar moeder zijn als deze haar zeventigste verjaardag viert en ze kon zich de weelde van de reis veroorloven, omdat ei goed geboerd was in Canada. Of, „geboerd" is eigenlijk het juiste woord niet, want wel trok haar man er als land- ai beider heen, maar nu verdient hij een goed stuk brood als schilder in een fabriek, die werk tuigen fabriceert. Nu ze dan toch weer in het oude vaderland terug is wil ze aan ieder, die daar belang in stelt, van haar ervaringen vertellen en deed dat in de zaal van de heer De Boer. Uiteraard waren onder haar gehoor ook enige personen, die op het punt staan eveneens de grote stap te wagen, of er over denken te emigreren. En ongetwijfeld zullen vooral zij profijt kunnen hebben van wat mevr. De Boer Kater vertelde, wellicht zelfs meer dan van wat men te horen of te lezen krijgt van de een of andere regeringsdienst of andere instel ling. Want mevr. De Boer vertelde aan de hond van een dagboek, dat eerst door haar zoon en later door haai zelf werd bijgehou- De rechtbank te Alkmaar heeft gis teren de Texelaar Thomas van S., die zich in een civiele procedure had schuldig gemaakt aan meineed, veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van de preven tieve hechtenis. De eis was anderhalf jaar. De besommingen van Dinsdag zijn. Trawlers: Ho 46 12.100, IJm. 20 20.500: loggers: Sch. 160 2670, Sch 7 3480. Ro 1 I 2470: kotters: Kw 66 320, Sch. 17 310, IJm 213 430, IJm 227 f 250, Kw 128 350. Prijzen per kg: heilbot 2,80—2.15, gr. tong 2,60—2,50. grm. tong 2,30—1,85, kim. tong 1.76—1,60, kl. tong 1,61—1,24, kl. tong II 1,22—0,94, tarbot I 1,54—1,14. Prijzen per 50 kg: tarbot II 6151, III 44 IV 42, tongschar 77—72, gr. schol 72, grm. schol 77. kim. schol 77, kl. schol I 71, n 4010, schar 249. bot 1816, v. haring 51—42. makreel 14,50—10.50, gr. schelvis 50 —35, grm. schelvis 38—25, kim. schelvis 32 —20, kl. schelvis I 2618. II 188, wijting 16,50—10, gr. gul 43—29, midd. gul 32—25, kl. gul 21—11, kl. haai 36—34, poontjes 8. Prijzen per 125 kg: gr. kabeljauw 206— 70, gr. koolvis zw. 59,5058, gr. wolf 83. Totaal aanvoer 2070 kisten. Negen van de veertien verdachten, die diverse mensen hebben opgelicht voor een bedrag, dat in totaal ruim een millioen gulden beloopt, zijn gis termorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërende van drie jaar tot negen maanden. Een van de verdachten, de Haagse radiotelegrafist R. van B., die er van! beschuldigd werd een adellijke dame voor f 1800 te hebben opgelicht, werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. KLM-PERSONEEL TE KARATSJI IN STAKING Een deel van het lagere KLM-perso- neel op het vliegveld te Karatsji is Dinsdag in staking gegaan, omdat het loonsverhoging wenste. Voorts is de eis gesteld, dat drie ontslagen personeelsle de weer in dienst zouden worden geno men. Op de uitvoering van de diensten heeft dv staking geen effect. De handel in de vette koeien in de vroegte, bij een niet te groot aanbod viel nog al mee, hoewel de berichten niet zo gunstig waren. Later op de dag toen de aanvoer nog al aanhield werd het stugger. De prijzen waren iets la ger dan de vorige week. Op de verse markt was het in de vroegte stil, maar later op de dag kwam er wel wat meer belangstelling. Voor de gelde koeien was meer vraag, maar de hoge vraagprijzen daar voor belemmerden hier een vlotte gang. Be ter was het gesteld op de nuchtere kalveren markt. De handel ging er vlug en de dieren brachten hoge prij zen op. Ook naar vette kalveren was een aardige vraag. Met de schapen en lammeren gaat het minder goed, het aanbod blijft nog maar steeds gering. De vraag is er echter ook niet meer, daar het verloop heel stug was, met nog weer iets lagere prijzen. Ook voor de lammetjes voor de weiderij was maar heel weinig animo. De gang 5P de vette varkensmarkt zette zich heel kalm in met een prijs van f 1.88 maar deze prijs zakte al heel gauw een paar centen in. De vette zeugen deden m- geveer f 1.76. Op de biggenmarkt ging het ook stroef doch de prijzen van de vorige week bleven vrij goed gehand haafd. Op de paardenmarkt was het niet beter, de prijzen die voor de slacht werden geboden waren lager, en voor leven is er hoegenaamd geen vraag. De pluimveemarkt gaf veer minder aanvoer te zien; terwijl de handel stug was. Vermoedelijk durven de hande laars met het oog op de nieuwe uit breiding van de gevreesde ziekte niets te ondernemen. Aangevoerd 523 runderen waaronder; 203 vette koeien van f 2.10 tot f 2.80 per kg handel begin goed afloop stug ger, 108 melk- en kalfkoeien van f 600 tot f 925 per stuk stil, 190 Gelde koeien van f 525 tot f 700 kalm, 20 vette kal veren van f 125 tot f 260 goed, 400 nuchter kalveren voor de slacht van f 45 tot f 95 vlug. 400 nuchtere kalveren fokkers van f 55 tot f 125 goed, 22 stie ren van f 525 tot f 1600 matig, 193 vet te schapen van f 70 tot f 135 stug, 431 lammeren van f 36 tot f 85 stug, 27 bokken en geiten van f 10 tot f 50 stug, 222 vette varkens van f 1.76 tot f 1.88 per kg kalm. 915 schrammen van f 30 tot f 66 per stuk, zware biggen van f 36 tot f 62, lichte biggen van f 24 tot f 36 stug prijshoudend, 12 fokzeugen van f 230 tot f 325 stug, 34 paarden van f 600 tot f 850 stil. 2777 Totaal dieren. 1600 oude kippen en hanen witte en rode van f 1.60 tot f 1.80 per kg, 250 oude kippen en hanen blauwe van f 1.70 tot f 1.80 per kg, 350 jonge hen nen van f 4 tot f 5.50 per stuk, 3500 jonge hanen wite en rode van f 1.80 tot f 2 per kg, 300 jonge hanen blauwe van f 2.80 per kg. 250 konijnen van f 1 tot f 5 per stuk, 200 eenden van f 1 tot f 1.50 per stuk, 5000 kippen eieren van f 12 tot f 12.50 per 500 stuks, 500 een- deneleren van f 8.25 per 500 stuks. den, al de belevenissen van het gezin van het ogenblik van vertrek naar Canada tot haar trip naar Holland en weefde in dat verhaal tal van practische wenken. Onopgesmurkt vertelde zij van de reist de aankomst in het vreemde land, de moeilijkheden, die vooral in het begin waren to overwinnen, van de opgedane ervaringen, waarmee iemand die ook wil emigreren, zijn voordeel kan doen. Van de gelegenheid om vragen aan haar te stellen werd ruim gebruik gemaakt, vooral door adspirant-emigranten. Ook die wist zij meestal vlot en afdoend te beant woorden, zodat haar aan het einde van de avond een hartelijk applaus ten deel viel. Het programma van het bezoek dat H.M. de Koningin en Prins Bernhard Vrijdag aan Urk zullen brengen, ziet er als volgt uit: Bij aankomst van H.M. de Koningin binnen de gemeente zullen de klokken luiden. Op het raadhuisplein staan bur gemeester Keyzer en de wethouders De burgemeester zal de Koningin en de wethouders zullen Z.K.H. Prins Bernhard begeleiden naar de raadszaal Voordat H.M. het raadhuis betreedt zal de echtgenote van de burgemeester, mevr. Keyzer, aan H.M. een bouquet aanbieden. In de raadszaal houdt de burgemeester een korte rede, waarna hij aan H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard een aantal genodigden, waaronder de raadsleden, zal voorstel len. In de raadszaal zullen H.M. de Ko ningin en Prins Bernhard tekenen in het album, waarin ook de handtekenin gen van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik voorkomen (Koninklijk be zoek in Juni 1921). Daarna wordt gewandeld naar het kleine visserijmuseum in het gebouw Samuel", waar namens de Vissersver enigingen een scheepsmodel (type Jr- ker vissersschip) wordt aangeboden voor de drie oudste prinsesjes. Op het speelplein van de Chr. Nat School zal de 12-jarige Marijtje Paster kamp H.M. een pop aanbieden voor Prinses Marijke. Bij de pastorie der Ned. Herv. Kerk staat een aantal dames in kerkdracht opgesteld. Vandaar wordt door een oud Urker straatje gewandeld naar de ha ven, waar ong. 200 schepen liggen, met de vlag in top en de bemanning in Ur ker kleding op de kade staat aangetre den. Schipper Juriaan van den Berg zal H.M. zelf gevangen tong en een der IJsseimeervissers een hoeveelheid ge rookte paling aanbieden. Langs het ge bouw van de visafslag, waarvan het klokje wordt geluid, gaat het over de werkhaven van Zuiderzeewerken naar het verkeerspleintje, waar de kinderen als afscheidslied zullen zingen Psalm 121 vers 4: „De Heer zal u steeds ga deslaan". VISSERIJBERICHT Door 104 vaartuigen werd op 10 Juli aan gevoerd: 14.105 pond kuilpaling 0,98-1,10, 80 pond lijnaal 1,26, 242 pond snoekbaars 0.82 en 374 pond rode baars 0,84 per r^nd; 702 bak nest 3,61 per bak. Onder voorzitterschap van mevr. Jim- mink—Bakker hield de Bond van Plat telandsvrouwen in café Beeldman haar maandelijkse bijeenkomst. In het bij zonder heette de voorzitster de kook- lerares van de Duyvis-fabrieken wel kom, die een uiteenzetting gaf wat er met de producten van deze fabriek af komstig in het huishouden gedaan kan worden. Zij liet de goede afwisseling zien, waartoe de producten zich kunnen lenen, maar ook het gemak van het ge bruik. Het valt meestal niet mee van een menu waar men aan gewend is af te wijken, maar met wat durf kan enige verandering ten goede zeker mooie resultaten bereiken. Bij de vele leden, die aanwezig waren, kon de spreekster veel belangstelling wekken. Het was dan ook zeker uit naam van allen, toen mevr. Jimmink Bakker aan het einde van de lezing haar vriendelijk dankzegde voor de vele goede raadgevingen en proeven van lekkernijen uit de Dujjvis-keuken. Voor de lezing werden nog enkele zakelijke punten van de agenda afge werkt. Bij het thans gereed gekomen spaarsysteem voor leden kunnen zich nog enkelen aansluiten om op deze wijze een zomeruitstapje mogelijk te maken. Opgaven kunnen gedaan wor den bij de voorzitster of bij mevr. Van Dulleke te Oudesluis. Om op de ten- De adressen Bureau enz. uitslui» tend 's middags na vier uur De juiste olie voor alle merken bromfietsen, nu nog verkrijgbaar: een verzegelde 1 liter bussen f 1>95; spons rubber zadelkussens voor alle merken bromfietsen, zware uitvoering, f 6,50. Maar ten Smit. Tel. K 2235-202, Ju- lianadorp. Een invalide-fietscarrier, merk Rally, in goede staat, f 165,-, J. R. Kalf, Peperstraat 45, Oosterend Texel. Nieuwe 1/4- en 1/2-tons geslo ten bestelwagens vanaf f 3850,—. Uit voorraad leverbaar bij Maar ten Smit, Tel. K 2235-202, Ju li anadorp. Dertig 8-weekse hennen. Rijks weg 28, De Kooi, 's avonds na 6 uur. Een Remington Schrijfmachine Standard. To bevr.: Tuinstraat 70. Na 5 uur. Een pr z.g.a.n. zw. hoge jon gensschoenen mt 38 en voetbal schoenen mt 34; gitaar met tas. Zuidstraat 62. Na 6 uur. Zo goed als nieuwe heren- costuum mt 44 f 75.—. Brouwer straat 42. Fornuis, enige mantels (gr. mt) en Amerik. orgel. Na 6 uur. Adr.: Bur. van dit blad. Zo goed als nieuwe 4-pers. auto's; lage prijzen. - Maarten Smit, Tel. K 2235-202, Juliana- dorp. In g. st. z. badgeyser, merk Junkcr, f 50,—; Eng. wandelwa gentje f 5,—. electr. kacheltje f 10,— en Rotam wieg f 5,—. - Billitonstraat 22. Zo goed als nieuwe kamer ameublement zonder dressoir f 190,—. 2e Vroonstraat 38. Solide herenrijwiel (als nieuw), 2 crapauds, 4 stoelen, vloerkleed en spiegel; alles in goede staat. J. Blankenstraat 17. Wegens emigratie: een z.g.a.n. damesmantel mt 38 en herenjas mt 44. Asterstraat 12. Van 21 Juli—27 Aug. a.s. i Den Helder of omgeving: 1 zit kamer, 2 slaapkamers (eigen bed den aanwezig) met gebr. van keu ken. Br. onder nr 17, Bur. van dit blad. Gevraagd door jongelui, die willen trouwen; ongemetb. woon kamer, slaapkamer en keuken. Br. onder nr 18, Bur. van dit blad. Echtpaar z. k., zoekt gemeub. of ongemeub. kamers met stook- g'elegenheid op goede stand. Br. met prijsopgaaf onder nr 19, Bur. van dit blad. Laat ze er toch vaak hun hart aan ophalen. Ze lusten het zo graag. En voor U betekent Róyco een reuzen-gemak. U hoeft er nauwelijks naar om te kijken, toch hebt U in 5 minuten 4 borden heer lijke soep klaar. Bovendien, tussen de maaltijden door is Royco een lekkere en gezonde „hartversterking". Daarom geregeld een paar pakjes in huis hebben. EEN UNOX LEKKERNIJ - SLECHTS 45 CT Huis Tuindorp met flinke tuin voor huis Vogelenbuurt. Tevens te koop een wandelwagentje. Br. on der nr 21, Bur. van dit blad. Groot huis, Goversdwarsstraat 10, voor kleiner huis met 2 sl.- kamers. Liefst centrum. Gevraagd: net dienstmeisje. 'Zon- dag's vrij, goed loon, goede kost. Fonnosa, Koningstraat 86. Wij kunnen plaatsen een flinke jongen voor direct of één die de school gaat verlaten voor oplei ding in Levensmiddelenbedrijf. Ook is er plaats voor een flinke jongen na de schooluren enige dagen per week. Dirk Bethlehem, Van Leeuwenhoekstraat 37-41. Net meisje gevraagd bij Ver-, huisbedrijf. Joh. Tiessen Zo nen, Weezenstraat 51. Gevraagd net meisje tot vier urn. 's Zondags vrij. Winter, Kei zerstraat 107. Gevraagd: nette werkster, één dag per week, Vrijdags. Dekker, Beukenkampstraat 38, Den Helder naar Boek- en Kantoorboekhandel P. BOSCH Sz., Keizerstr. 13. Tel. 2631 *t£p££n \>ah: BRAKKEVELDWEG 160 TELEFOON 2931 ptjn ol een kou oi griep onder de leden? MIJMH ARDT'a POEDERS Lhalpen U er al. Dooi- - J bg het Christelijk en Gewoon Kleuteronderwijs in Nederland GEVESTIGD TE DEN HELDER. vóór 20 JULI a.s. bij Mej. L. VAN ROON, Graven straat 7, Den Helder. 250 gram THEE BISCUITS Q JJj Hflifl 250 gram FRISSE DRUPS,.,0.39 250 gram BITTERKOEKJES 0.49 II 250 gram SIN AASWAFELS 0.60 250 gram MAPPLE LEAF A dQ fijn licht koekje Hl 100 gram prima losse THEE 0.55 100 gram CHOCOLADE STROOISEL A C of KORRELS 100 gram ROOMCARAMELS 0.25 g 150 gram RUMBONEN 0.45 m 250 gram BUSSELSE KERMIS 0.45 m 500 gram PRIMA HAVERMOUT 0.33 m 250 gram ROOMBOTER 0.99 250 gram RECLAME A iP KLUIT MARGARINE U.43 500 gram Fjjne ROOMVLA a pp CUSTARD U.D3 Koningstr. 91, Sluisdijkstr. 58, Brakkeveldweg 69 toonstelling in de herfst met de plan ten zo goed mogelijke resultaten te bereiken, werd de leden aangeraden de plantjes in grotere potten over te zetten en soorten als colleus en fuchsia te koppen. Van de leden werd mede werking verzocht handwerken in te zenden ter opluistering van het ten toongestelde. Morgenavond zal het Zijper Fanfare corps bij goed weer enige marsen spe len voor het rusthuis Buitenzorg. Het zal geen betoog behoeven, dat de ouden van dagen deze serenade op hoge prijs zullen stellen. Omstreeks acht uur zullen de eerste tonen Weerklinken. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Korea. 2. Napoleon Bonaparte. 3. Over de leer der Erfelijkheid. 4. Naar aanleiding van de diefstal van de „Kroningssteen". 5. De Fransman ,Gounod" 6. Victoria. 7. Een „Epi- roos". 8. Voor zes, want de huisgenoten zijn geen gasten. 9. De huidige opper bevelhebber: generaal Matthew B. Ridg- way. 10. Beide, in Columbia aan de Westkust van Noord-Amerika. De vergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland heeft zich gisteren ver enigd met een voorstel van Gedeputeerde Staten om afwijzend te beschikken op een adres van de sUchtlng „Puck", toneel groep van en voor jonge mensen, houden de een verzoek om subsidie te verlenen voor het seizoen 19501951. Eerder had mr Tonino (KVP) Gedepu teerde Staten verzocht met een voorstel te komen, waarin de toneelgroep een sub sidie ontvangt voor elke voorstelling in de provincie en mr Peper (Comm.) had voorgesteld een subsidie te verlenen van 5.000. Belde voorstellen werden verwor pen. Ook werd afwijzend beschikt op een verzoek om subsidie van het bestuur van de stichting „Donemus" (Documentatie in Nederland voor muziek) te Amsterdam. Bij dit voorstel en bij het voorstel van de subsidie voor „Puck" betoogde mr De Roos (Arb.) dat hij wel sympathiek stond 'egenover beide instellingen, doch dat hef noodzakelijk is bij de begroting de kwes tie van subsidiëring nader onder ogen te zien. Bovendien is nog niet bekend welke subsidie-regeling de regering voor 6e culturele instelling treft. 10.000 voor lectuurvoorziening Besloten werd een subsidie van 10.000 beschikbaar te stellen voor de volkslec- tuurvoorzienlng ten plattelande. Daarbij Is bepaald, dat de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ook een gedeelte van het be drag ontvangt. Gedeputeerde Staten had den voorgesteld de regeling voor de Ka tholieke vereniging te bepalen met terug werkende kracht tot 1948. De heer Blaauwboer (VVD) wilde deze bepaling ook voor 't Nut van kracht doen zijn. Ge deputeerde Staten verzetten zich hierte gen, doch de vergadering besloot met 50 tegen 7 de gedachte van de heer Blaauw boer over te nemen. Aan de stichting voor voortgezet econo misch onderwijs te Haarlem werd een subsidie van 1000 voor het Jaar 1951 ver leend. Gedeputeerde Staten hadden even wel voorgesteld afwijzend op het verzoek te beschikken. Ten slótte verenigden de Provinciale Staten zich met een voorstel tot invoering van de zogenaamde medezeggenschap aan de top bij de provinciale ziekenhuizen. Er mogen echter geen leden van het perso neel in de raad van bestuur gekozen worden echter wel twee leden van de vakorganisatie.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5