Wapenstilstand kwam veel nader Versnelde plaatsing van de militaire orders Hevig noodweer teistert Weert en steden in West-Duitsland Perzie aanvaardt het aanbod van president Truman Dit jaar zullen ongeveer 35.000 emigranten ons land verlaten VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Maar delegatie werd teruggestuurd KoaI B&tteJk Relletjes te Serowe Donderdag 12 Juli 1951 76e Jaargang No. 111 52 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna BETER WEDERZIJDS BEGRIP TE KAESONG? DE BESPREKINGEN van Woensdag hebben een wapenstilstand zeer veel nader gebracht, aldus heeft een woordvoerder van de verbonden strijdkrachten ver klaard. Zijn verklaringen werden bevestigd door een officieel communiqué van de Verenigde Naties, waarin werd verteld, dat de delegaties wat dichter bij overeenstemming zijn gekomen. Over de volgorde van de agendapunten bestaat echter nog verschil van mening. Deze aanvankelijke gunstige berichten werden vanmorgen opgevolgd door de mededeling, dat de delegatie der V.N., die voor het eerst de reis naar Kaesong over land maakte om de besprekingen voort te zetten, op weg naar de conferentieplaats door een gewapende wachtpost der Noordelijken is aangehouden. Vice-admiraal Turner Joy en de andere leden, als mede twintig verslaggevers werd de doortocht geweigerd. De pers niet gewenst Sukarno gaat twee dagen aan de draaibank werken Winkelverkoop op Donderdagavond Weerbericht Brand op terrein van de Kromhoutkazerne Schoot Poolse majoor op Rokossofski? De warmste dag Wervelwind ontwortelde duizenden bomen Bliksem trof meermalen Een electrische trein bij Leiden ontspoord VIER NEDERLANDERS GEWOND Bij ongeluk in Frankrijk Harriman vertrekt binnen 48 uur naar Teheran Dreigende woorden in de Perzische Senaat Emigratiediensten worden voorbereid Is Thorez te Moskou overleden? Weer overstromingen in de Verenigde Staten Ontwerp - vredesverdrag met Japan is gereed De heer Goedhart vraagt interpellatie aan Ter bestrijding van slapie in enige bedrijfstakken BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HËLDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. man Kleine advertenties l„Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten UET was de eerste keer, dat de dele gatie de reis over land maakte, nu in gezelschap van twintig verslaggevers en men neemt aan dat juist deze Iaat- sten de oorzaak zijn, waarom het con- vooi is teruggezonden. In een telegram aan generaal Nam II heeft vice-admi raal Joy het oponthoud gemeld en verklaard, dat hij bereid was naar Kaesong terug te keren, wanneer zijn convooi met de door hem noodzakelijk geachte persvertegenwoordigers inbe grepen, zal worden doorgelaten. In af wachting van het antwoord der Noor delijken is de colonne naar de ver bonden linies teruggekeerd. Zoals be kend hebben de Noordelijken tot nu toe steeds de toelating van verslagge vers tot de besprekingen geweigerd. \70LGENS de Amerikaanse woord voerder, kolonel George Ruhlen, waren vice-admiraal Joy en generaal Nam 11 de dominerende figuren bij de besprekingen van Woensdag. Bij gebrek aan een nauwkeuriger ver klaring hebben waarnemers de veron derstelling uitgesproken, dat het in het officiële communiqué genoemde „bete re begrip voor de te bespreken punten'' misschien betekent, dat de communis ten hun oorspronkelijke eis, om alle vreemde troepen uit Korea terug te trekken, hebben gematigd. Een derge lijke eis zou als voorwaarde voor een bestand vierkant van de hand worden gewezen, zo verluidt te Washington. Wel zou een bepaling van deze strek king kunnen worden opgenomen in een vredesregeling. Te Washington wordt buitendien aan genomen, dat de delegatie der VN zich zal verzetten tegen een gedemilitari seerde zone langs de 38ste breedte graad. Zij zou een zone wensen, die dichter bij de huidige linies ligt; deze lopen thans tot 32 km ten Noorden van de 38ste parallel. De Noordelijken hebben voorts ->p geen enkele wijze gezinspeeld op de mogelijkheid van controle achter de Ji nies teneinde schending van de wapen stilstandsvoorwaarden te voorkomen Zij vroegen slechts een niet-militaire commissie van toezicht voor de gede militariseerde zone. Het opperbevel der VN zal waarschijnlijk commissies eisen, die toegang hebben tot alle delen van President Sukarno wil zijn burgers eens laten zien hoe er eigenlijk aange pakt dient te worden en hij heeft daar om besloten twee dagen als tukang (ar beider) te gaan werken aan de draai bank in het Marine-etablissement te Surabaja. De president zou tegelijk met de stroom van arbeiders bij de poort van de werkplaats aankomen en zich met hen naar de bankwerkerij begeven. In tussen is in Surabaja een comité opge richt, dat zich verzet tegen het plan van Sukarno. Het meent, dat het een staatshoofd niet past als arbeider naar de bankwerkerij te gaan, omdat hij zijn krachten en verstand beter kan wijden aan belangrijke staatszaken en aan het regeringsprogramma tot ver hoging van de welvaart. Minister Albrechts heeft zich bereid verklaard in het ontwerp winkelslui tingswet een wijzging aan te brengen, waarbij wordt bepaald dat voor de n- stelling van een speciale koopavond in de week alleen de Donderdagavond kan worden gebruikt. Voorts zou hij ac- coord zijn gegaan met de suggestie een facultatieve vacantieregeling op te ne men. Door deze regeling zouden de ge meenteraden op verzoek van het be drijfsleven voor een bepaalde groep winkeliers de vacantie kunnen vast stellen. Verwachting tot hedenavond: Veranderlijke bewolking met voor namelijk in het binnenland enkele buien, hier en daar vergezeld van onweer. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en West. Koeler. Vrijdag: Zon op 4.34, onder 20.56 Maan op 15.07, onder 0.00. Korea gedurende de tijd van het be stand. In Seoel is gisteren gedemonstreerd tegen de vorming van een grens tussen Noord- en Zuid-Korea langs de 38ste breedtegraad. Een menigte van dertig duizend personen, die nog steeds groter werd, trok langs het stadhuis. De verbonden strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht blijven actief Van het slagveld werden verkennings aanvallen op kleine schaal van beide partijen gemeld. Vier en dertig Ame rikaanse straalvliegtuigen bonden voorts nabij Sinoeidjoe aan de Mand- sjoerijse grens de strijd aan tegen der tig MIGs. Drie Noordelijke machines werden in een gevecht van twintig mi nuten naar beneden geschoten. Rookwolken in Amersfoori zichibaar Een brand, die gepaard ging met enorme rookontwikkeling, brak gister avond uit in een houten loods op het terrein van de Kromhoutkazerne te Utrecht. Tot in de omgeving van Amers foort waren de rookwolken zichtbaar. De Utrechtse brandweer wist met zes stralen de brand in een half uur te blussen. De loods, de zgn. „Ziekenboeg", die eigendom was van de Stichting Oorlogsherstel en juist in bruikleen aan de Kromhoutkazerne was afgestaan, brandde geheel af. De loods was geheel ontruimd. De brand ontstond waarschijn lijk nadat gistermiddag de centrale verwarming uit het gebouw was ver wijderd. De rook zou ontwikkeld zijn door de verbranding van de voor de verwarming bestemde olie. llllllillillllillllllllllllllM Hardnekkige geruchten In Warschau doet het hardnekkige ge rucht de ronde, dat een Poolse majoor tijdens een onlangs gehouden staf confe rentie met een revolver zou hebben ge schoten op generaal Rokossofski, de Russische opperbevelhebber van het Poolse leger, die, na ernstig verwond te zijn geraakt, per vliegtuig naar Moskou zou zijn vervoerd. Hierna zou de Ma joor zich zelf door het hoofd hebben geschoten. Het feit, dat Rokossofski on langs afwezig was bij een belangrijke conferentie van geleerden geeft grond aan de geruchten, doch daarentegen pu bliceerden de Poolse bladen foto's van de opening van een staalfabriek, waar op ook Rokossofski te zien was. Mr. Soetan uit Nigeria, wiens motto „lachen en dik worden" is, was in goede stemming tijdens een bezoek van koloniale vertegen woordigers aan het Festival of Britain. EE* vreselijk noodweer heeft gisteren gewoed boven de Zuid-Westhoek van Duitsland, alsmede boven een gedeelte van Sleeswijk Holstein en in ons land boven Weert. In de laatste streek rukte een hevige windstoot elf zware eiken uit de grond, 's Middags werden nog eens zes bomen ontworteld. In verschillende huizen sloeg de bliksem in, doch door ingrijpen van de bevolking en de brand weer werd brand voorkomen. Uit Beek bij Maastricht werd een windstoot van 24 meter snelheid per seconde gemeld. Heviger nog woedde het noodweer boven Noord-Duitsland. Duizenden bo men en telegraafpalen waaiden door een wervelwind om, terwijl vele daken werden afgrukt. In Ritterhude, bij Bre men werden alleen al meer dan twee honderd huizen beschadigd en gedeel telijk onbewoonbaar gemaakt. Een gro te fabrieksschoorsteen viel om, waar door vier personen werden gewond. Door het onweer kwamen twee perso nen om het leven. Het verkeer is ge stremd en de electriciteitsvoorziening is afgesneden. Evenals in het gebied van Bremen vierd de oogst in de Zuid-West-hoek van Duitsland bijna geheel vernield Drieduizend ruiten bezweken onder de zware hagelbuien, terwijl verschillen de gebouwen werden beschadigd. West-Duitsland beleefde gisteren de warmste dag van het jaar. De tempe ratuur was nergens lager dan 29 gra den Celsius en bereikte in Frankfort zelfs een hoogte van 33 graden Cel sius! Het onweer bracht laat in de na middag wat verkoeling. Gisteravond 1b nabij Leiden, een electrische trein, die juist naar Am sterdam was vertrokken, ten dele ont spoord. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar het treinverkeer op het gedeelte LeidenNoordwijker- hout werd gestremd. In verband met de spoorwegwerken bij Leiden worden de naar Haarlem rijdende treinen ten Noorden van de Sleutelstad over een gedeelte van het traject over verkeerd spoor geleid. Van de betrokken trein zijn bij de over gang van het verkeerde op het goede spoor de laatste twee gedeelten van een treinstel uit de rails gelopen. Daardoor werd het traject versperd. Tussen Leiden en Noordwijkerhout werden busdiensten ingelegd, de inter nationale treinen werden via Utrecht naar Amsterdam geleid. Gisteravond werd verwacht, dat de stremming niet voor hedenochtend zou zijn opgeheven. Op een weg bij La Capelle in Noord- Frankrijk, die glad was door de regen, zijn Woensdag een Nederlandse Opel en een Zweedse volkswagen op elkaar gereden. Een Zweedse dame werd ge dood. De andere inzittenden van de Zweedse wagen zijn ernstig gewond; evenals een vrouwelijke inzittende van de Nederlandse auto. De andere drie Nederlanders werden licht ge wond. De gewonden zijn allen naar het ziekenhuis te Hirson overgebracht. Perzie heeft Woensdagavond het aanbod van Truman, om zijn adviseur Harriman naar Teheran te zenden, aanvaard. Mossadeq heeft dit regeringsbesluit op zijn ziekbed medegedeeld aan de Amerikaanse ambassadeur, Grady, die een onderhoud met hem had. Mossadeq zei, dat Harriman hartelijk welkom zou zijn. Aan de nationalisatie van de olie zou echter niets meer gewijzigd kunnen wor den. Grady bleek buitengewoon ingenomen te zijn met het antwoord van da Perzische premier. Naar te Washington verluidt zal Harriman binnen acht en veertig uur naar Teheran vliegen. Truman had voorgesteld dat hij daar Maandag zou aankomen. Harriman, onder Roosevelt minister van Handel, wordt be schouwd als de beste onderhandelaar van de Ver. Staten. Hij heeft reeds enige zeer belangrijke missies voor zijn land vervuld. Een kleine Amerikaanse technische firma heeft aangeboden, vijf en twin tighonderd Amerikaanse technici aan te werven voor werk in de Zuidperzi- sche olieindustrie. Intussen zijn er in de Perzische Se naat woorden gesproken, die als een be dreiging worden opgevat. Een lid van de Perzische oliecommissie, senator Ahmed Matin Daftari, heeft n.1. ge zegd, dat het land een uitweg zal zoe ken, die zeer ernstige gevolgen voor het Westen zal hebben, indien dit voortgaat met druk op Perzie te oefe nen. Dit houdt volgens waarnemers misschien in, dat de Russen te hulp zullen worden geroepen. De Anglo-Iranian heeft haar bronnen te Gatsj Saran gesloten. De vijftien man tellende Britse staf van het olie veld is vertrokken en heeft de Perzi sche oliemaatschappij verzocht, het werk over te nemen. Dit verzoek is nog niet beantwoord. De onderhouds werkzaamheden worden normaal voort gezet. In het eerste half jaar van 1951 zijn ruim 21.000 emigranten vertrokken, welk aantal gelijk staat aan dat over het gehele jaar 1950. Dit deelde de commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, gisteren ter gelegenheid van de landbouwweek te Wageningen mee. Hij sprak de verwachting uit, dat dit jaar in totaal 35.000 emigranten ons land zullen verlaten. Het grootste gedeelte, 13.000, heeft zich naar Canada begeven. Voorname lijk zijn dit agrarische werkers, maar ook voor andere groepen biedt het land toenemende mogelijkheden, zodat aan genomen wordt dat zij in de toekomst een. groter aandeel in de trek naar Ca- ïada zullen innemen. Alleen zij, die zich in de maanden Augustus tot October aanmelden kunnen er van verzekerd zijn het volgend jaar tijdig te vertrek ken. De trekkracht van Nieuw-Zeeland neemt nog steeds toe, maar het zijn ip> verband met de woningschaarste vrij wel uitsluitend de ongehuwden van 18 —35 jaar, die hiervoor in aanmerking komen. Ongeveer 3000 Nederlanders zullen in de loop van dit jaar naar Nieuw-Zeeland vertrekken. Met de Australische regering is overeengeko- Gerucht te Stockholm In een bericht uit Stockholm in het Britse blad Daily Mail wordt gezegd dat de leider der Franse communisten Maurice Thorez, te Moskou is over leden. Het bericht is te Stockholm ont vangen uit kringen der Poolse com munistische partij. De perschef van de Franse commu nistische partij, Florimond Bonté, heeft verklaard, dat Thorez onmogelijk te Moskou gestorven kan zijn. Thorez be vindt zich in de Krim. Bonte heeft gisteren nog bericht ontvangen, dat Thorez' toestand bevredigend is. Qerossen worden net zo schaars als dollars (in West-Europa). In Polen tracht men het uitsterven van deze die ren te voorkomen. In het begin van de oorlog waren er op Pools grondge bied nog maar dertig exemplaren aan wezig. Momenteel heeft men er door fokken 37 stuks bijgekregen. Nog meer schokkend nieuws uit de dieren wereld. Tijdens het optreden van een circus in Breslau ontvluchtte er een medewerkende orang-oetang. De poli tiemacht van de stad toog op onder zoek uit, zonder evenwel het dier te vinden. Daags na de ontvluchting bracht een tienjarig jongetje de ont snapte oerwoudbewoner terug; netje? aan het handje. Het dier was 's nachts de slaapkamer van de jongen binnen gedrongen en had zich daar kostelijk vermaakt en tevens de eeuwige vriend schap van het joggie verworven. tJ Quisling heeft in Noorwegen vele vrienden gemaakt onder de mensen met elastieken karakters. Onlangs heb ben zijn aanhangers in dit land weer een bond gevormd, die heet: „Bond voor sociale rehabilitatie" Misken de vaklieden in Europa kunnen in Brazilië rehabilitatie vinden, want de regering van het koffieland speurt in de Oude Wereld naarstig naar deze lieden. Een Noors officier bij de Radardienst verging het juist op de tegenovergestelde wijze. Men dacht een volkomen betrouwbare kracht aan hem te hebben, toen bleek, dat hen in 1945 lid van de communistische partij was geworden. De man werd op staande voet ontslagen. In een groot waren Harriman-herrie, man! huis te Birmingham vloog een winkel chef de straat op. De man, die pas twee maanden in het bedrijf werkzaam was, en voorzien was van de beste re ferenties was er namelijk in geslaagd zich met zeven verkoopsters te verlo ven. Hoezeer dit feit ook in de recla mecampagne van het bedrijf te gebrui ken zou zijn geweest, nam men toch liever een ander. Generaal Eisenho- wer heeft ook een ander genomen voor de functie van bevelhebber van de Ge allieerde strijdkrachten in Denemar ken. Hij heeft generaal Moellerkomt benoemd in de plaats van generaal Ebbe Goertz, die zich heeft terugge trokken. Nog meer legerberichten: Het opperbevel van de Westelijke Geal lieerde Mogendheden in Parijs gaat dezer dagen het Astoria-hotel verlaten en verhuizen naar het permanente hoofdkwartier te Marly le Roi, 24 kilo meter ten Westen van de Franse hoofd stad. Het verga hen beter dan me neer Wodnic uit Warschau, wiens ge hele inboedel tijdens een verhuizing verdween, aangezien een „bevriende relatie" zich met het overbrengen zoi belasten. Zijn hele hebben en houder dat in drie vrachtwagens was gelader is hij kwijt. men, dat in het tweede half jaar van 1951 12.000 Nederlanders kunnen emi greren onder wie 1500 gezinnen met vier kinderen beneden 16 jaar In de eerste zes maanden van dit jaar zijn 1273 verzoeken voor emigratie naar Zuid-Afrika goedgekeurd. De heer Haveman deelde voorts nog mede, dat er tussen de te vormen emi gratiediensten in binnen- en buitenland een nauw contact moet heersen om de ervaringen in het buitenland opgedaan uit te wisselen. Dit ontmoetingspunt in de top van de toekomstige emigratie- dienst zal gevormd worden door het emigratiebestuur, waarvan de instelling is voorzien in eeri ontwerp van wet, dat binnenkort zal worden aangeboden. Na een maand: 7"wee steden onder water De gebieden van de Amerikaanse staten Missouri en Texas die een maand geleden overstroomd waren, worden opnieuw door hevige regens bedreigd. Langs de rivier de Cottonwood, in Kansas, welke staat het zwaarst getrof fen is, staan de steden Marion en Strong onder water. De hoofdstraat van Marion is in een kanaal van drie meter diep veranderd. Alle electriciteit is afgesneden. In het gebied van Saint Louis staan 24.000 hectaren bouwland onder water door de snelle stijging van het water in de rivieren Missouri en Missisippi. Men schat de schade hier op vier en een half millioen Dollar. Het Rode Kruis te Saint Louis voor spelt, dat vandaag in Topeka 29.000 mensen dakloos worden, als de rivier de Kansas nog verder wast. In deze hoofdstad van de staat Kansas ontrui men reeds tienduizend personen hun huizen. LID VAN E.C.A..-MISSIE IN ONS LAND VERTREKT NAAR PARIJS De heer Joseph Carter, hoofd van de afdeling voorlichting van de E.C.A.- missie in ons land, vertrekt binnen kort naar Parijs, waar hij een post zal opnemen bij de E.C.A aldaar. Rumoer om Tsiekedi Khama De laatste tijd komen meermalen rel letjes voor in Serowe, de hoofdstad van Beetsjoeanaland. De ongeregeldheden zijn waarschijnlijk en uitvloeisel van de beroering, die destijds ontstond van wege het huwelijk van het stamhoofd der Mamangwato-stam, Seretse Khama, die te Londen trouwde met de Londen- se typiste Ruth Willams. Na de verban ning van Seretse, trad diens oom, Tsjekedi Khama als regent op. Ook hij vertoeft momenteel in Londen. Te Serowe moest d£ politie in actie komen, om te verhinderen, dat depro- Tsjekedi-leden van de stam zouden worden verdreven door de tegenstan ders van de regent. Dinsagvond namen voor het eerst vrouwen san de relletjes deel. Ze trachtten de vrouwelijke leden van de pro-Tsjekedi-families te verdrij ven. De politie arresteerde vier perso nen. Verschillende mensen liepen ver wondingen op. Tsjekedi verklaarde ta Londen, dat zijn tegenstanders een door de Britse regering bevolen stamverga- dering om over zijn eventuele terug keer te beslissen, pogen te verhinderen. Succes voor Pulles Zonder Ruslands ondertekening Vandaag zullen Engeland en de v.z>. het ontwerp voor het „Verdrag van Verzoening' met Japan publiceren. Het verdrag, dat een diplomatiek succes is voor John Foster Dulles, de Republi keinse adviseur van het State Depart ment, die voor de V.S. de onderhande lingen heeft gevoerd, is het resultaat van moeizame pogingen om de tegen strijdige belangen en eisen van ruim een dozijn regeringen te combineren. Het 5500 woorden tellende ontwerp, waarvan afschriften aan vijftig lan den zijn verzonden, weerspiegelt hoofdzaak de eis van Amerika, dat hu- geen militaire, economische en poli tieke beperkingen zou inhouden. Hoe wel de Geallieerde regeringen afzien van Japanse herstelbetaling, wordt verwacht, dat op dit punt concessies zullen worden gedaan aan de Philip- pijnen en andere landen, die door Japan bezet zijn geweest. Japan zal zelf binnen drie jaar mo gen beslissen met welke Chinese rege ring het vrede wil sluiten. Am.erika heeft duidelijk doen blijken, dat ook zonder Rusland tot ondertekening van een verdrag zal worden overgegaan. „Door de eeuwen trouw" In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer Goedhart van de P v. d. A. verzocht de regering te mogen interpelleren over de Stichting „Door de eeuwen trouw", het bureau van de republiek der Zuid-Molukken en de aangetrokken medewerkers, over het standpunt, dat de regering tegenover deze instellingen inneemt en welke maatregelen zij reeds getroffen heeft. Donderdagmiddag zal over deze in- terpellatie-aanvTaag worden beslist. De regering heeft in verband met de bestaande slapte in bepaalde bedrijfstakken besloten, het tijdstip voor het plaatsen van een aantal militaire orders te ver vroegen. De betrokken bedrijven kunnen op deze wijze in de gelegenheid worden gesteld, de leemte in de bezetting van het productieapparaat, voorzover de om standigheden dit mogelijk maken, op te vullen. Binnen enkele dagen zullen be langrijke orders worden ondergebracht bij de schoenenindustrie, terwijl voor bereidingen worden getroffen, om zo spoedig mogelijk eveneens vrij aanzienlijke bestellingen bij de textielindustrie te plaatsen, met name in de confectie- industrie.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1