Gcrard Worm's Burgemeester Rehorst droeg namens de Helderse evacues gedenkbank over Zaterdagmorgen 9 uur „Bedrijfskadertraining', inleiding door de heer A. G. van der Linde Fa. J. BEEMSTERB0ER Pronksiuk voor raadhuis te Joure Modemagazijnen OPRUIMING Predikbeurten Naar Haskerland ging onze dank 3 3È&!; Erkentelijkheid voor genoten gastvrijheid SEIZO'N- GESLAAGD!... ORANJEBOOM BIER! Coniaciavond Ambachtsschool Goede aandacht voor interessant onderwerp begint onze grote Occasions verkoop KEIZERSTRAAT 15 DEN HELDER TELEF 2626 TELEF. 2626 Gemeenteraad komt a.s. Dinsdag bijeen Gouden horloge voor een stuiver Benoeming van leraren Functie van hooisteker wordt- opgehevn Voorbereidingen voor de volleybalcompetitie Morgen straatcollecte voor de autotocht Tussen Haaks en Kuitje IN HET KORT VRIJDAG 13 JULI 1951 Het plaatsje Joure in het Friese Haskerland, dat een nijvere bevolking heeft, lag gemoedelijk in de zon te braden, toen daar gistermiddag drie auto's uit Den Helder door de levendige straatjes snorden, op weg naar het park van Herema- slate. Op een brede laan kwamen de drie wagens voor het gemeentehuis, een trots bezit van Joure, tot stilstand. De inzittenden, tot wie ook de burgemeester van Den Helder, mr. G. D. Rehorst, behoorde, kwamen nog eens de dank over brengen van de Nieuwediepers die gedurende de bezettingsjaren in die vriende lijke Friese gemeente een veilig tehuis en alleen maar begrijpende mensen von den. En meer hebben de evacué's destijds niet kunnen verlangen, dan begrip voor hun zorgen en moeilijkheden en een ongekunsteld tegemoettreden. Uit dank baarheid heeft onze gemeente een gedenkbank laten vervaardigen. Deze werd gistermiddag om half vier op het voormalige „Heremastate" aan de burgemees ter van Joure, de heer W. Hoekstra, namens de inwoners van Den Helder over gedragen. Burgemeester Renois was vergezeld van de wethouders L. F. van Loo en P. Th. Luyckx en de gemeente-secretaris, mr dr E. van Bolhuis. Verder waren uit Den Helder aanwezig de directeur van de Ambachtsschool, de heer G. G. ter Meer, de heer B. Schippers (leraar Am bachtsschool), de heren L. H. E. de Ridder en ds. F. Tollenaar (leden van de toenmalige Evacuatie-commissie), en de drie Ambachtsscholieren die de ge denkbank vervaardigden, Jaap Smit, Martin Bontes en Harry Overmars. Het gezelschap werd begroet door de burgemeester van Joure, de heer W. Hoekstra, en begaf zich, na in de raad zaal een kopje thee te hebben ge bruikt, naar de hall. Daar stond de bank, bedekt met de nationale drie kleur en de gemeentevlag, op zijn ont hulling te wachten. Toen burgemeester Rehorst het woord nam, waren van het gemeentebestuur van Joure rfög aanwezig de wethouders P. Modderman en S. Wiersma en de gemeente-secreta ris, de heer J. Ferwerda. Verder zagen we een aantal dames, die tijdens dé be zetting als gastvrouwen van Helderse gezinnen optraden. De aanleiding. Burgemeester Rehorst zei, het op prijs te stellen de bank in opdracht van de gemeenteraad van eDn Helder te mogen overdragen. De gehele plech tigheid was lange tijd in voorbereiding geweest, en dat er zo weinig schot in zat had uiteraard geen bevrediging ge schonken. Als blijvend aandenken had men ten slotte besloten, een rustbank aan te bieden voor de hal] van het nieuwe raadhuis. Een drietal leerlingen van de Ambachtsschool werd met de vervaardiging van de gedenkbank be last, waardo het geschenk ook ty pisch Helders werd. De heer Re'iorst verzuimde niet, te rug te grijpen op de omstandigheden die de aanleid'ng vormen tot de over dracht van de bank. „Wij leven nu toch in een heel wat gelukkiger tijd, dan in de benauwde oorlogsjaren", aldus de burgemeester, die voorts schilderde hoe zwaar zijn gemeente door het oor logsgeweld was getroffen. De verschil lende verdedigingswerken en Marine- instellingen trokken het gevaar aan, en zo beleefde Den Helder zijn eerste bombardement op 14 Mei. ,ïn Juni 1940", zo vervolgde de heer Rehorst, vielen tijdens een tweede verschrikke- Keizerstraat 60 Zaterdag 1 4 Juli 9 uur De gedenkbank op weg naar zijn plaats van bestemming. Van links naar rechts: Martin Bontes, Jaap Smit en Harry Overmars, die hun werkstuk naar buiten dragen. Hun leraar, de heer Schippers, die de bank ontwierp, ziet glimlachend toe lijk bombardement vele slachtoffers, en dat leidde tot de grote „verstrooiing" van de verontruste bevolking. Vooral zij, die de verschrikkingen hebben me degemaakt, weten was het betekent". Den Helder's eerste burger verklaar de, dat het hem genoegen deed, aan de bevolking van Haskerland in het bij zonder, maar ook aan het gemeentebe stuur en de commissies dig destijds de zaken ordenden, een warm woord van hulde en waardering te mogen over brengen voor de wijze waarop de eva cué's werden ontvangen. Gebondenheid „Gij hebt u waarlijk geheel gegeven, om deze vluchtelingen een gevoelig ge mis te vergoeden. Ik draag deze bank over als een symbool van gebonden heid, gesierd met de wapens van onze gemeenten, waarmee de beeldhouwster mevrouw Nater- Leereveld zulk en keurig werk heeft geleverd. Moge u deze bank zien als een symbool van gebondenheid tussen uw bevolking en onze bevolking, als een band tussen Noord-Holland-West-Friesland en het eigenlijke Friesland. Mogen de mensen die op deze bank de tijd wachtend doorbrengen, hun moeilijkheden in een meer reëel verband zien, wanneer zij terug denken aan de bezettingsjaren". Hierna onthulden de beide oudste le den van het gezelschap, ds. Tollenaar en wethouder Van Loo (die deel uit maakten van de Evacuatie-commissie), de op de Ambachtsschool bewerkte bank. Het geschenk ging vergezeld van een oorkonde. Burgemeester Hoekstra complimen teerde de Helderse bevolking, die op kordate wijze de moeilijke jaren heeft getrotseerd, en een voorbeeld was voor alle Nederlanders. „Wij zijn u zeer, zeer dankbaar voor deze bank", zo zei de heer Hoekstra, „hoewel het eigenlijk turf naar het veen dragen is, want Joure is bekend om zijn fijne meubelwerk. Het ge schenk heeft evenwel de toets der cri- tiek van kundige vaklieden doorstaan en de jongens die de bank hebben ge maakt kunnen daarom oprecht trots zijn". Herinneringen. De burgemeester van Joure hoopte niet, dat het nodig zou zijn, maar hij verzekerde het gezelschap, dat Den Helder altijd een beroep kan do op de gastvrijheid van zijn gemeente. Niet in de laatste plaats dankte de heer Hoekstra de heer Schippers, onder wiens leiding het werkstuk, dat voor taan in de hall pronken, tot stand kwam. Wethouder Van Loo kon niet nala ten nog enkele herinneringen op te halen. Namens de Evacuatie-commis sie sprak hij een hartelijk dankwoord, waarin hij met Clinge Doorenbos van mening was, dat wij niet moeten spre ken van een Afsluitdijk, maar van een Aansluitdijk. Holland en Friesland één. De heer Ter Meer was de laatste spreker. Hij gewaagde van het sympa thieke doel waaraan de Ambachts school gaarne medewerking had gege ven en brak tevens een lans voor het Niiverheidsonderwijs. In de ruime burgemeesterskamer werd de Helderse deputatie nog gast vrij onthaald, alvorens men de terug reis aanvaardde, na een hernieuwde kennismaking met Haskerland, een voorbeeld van Friese gulheid en har telijkheid. Zaterdag begint de OPRUIMING bij TROOST, Spoorstraat 40. GEDIPLOMEERDE HUISHOUDSTERS Aan de Alkmaarse Huishoud- en Industrie school zijn geslaagd voor het eindexamen: Huishoudkundige voor inrichtingen: Magda Bregman, Den Helder; Ans Vethman, Anna Faulowna. Diploma huishoudkundige: Regnera Gos- lings, Den Helder. Kinderverzorgster en leidster in koloniehui zen: Bep Langeveld, Den Burg. (Advertentie, Ing. Med.) In een der lokalen van de Vakschool voor Meisjes hielden bestuur en leraren van de Ambachtsschool gisteravond een huishoudelijke vergadering, waarna tot besluit een lezing werd gehouden over het actuele onderwerp, dat in het Neder lands wordt aangeduid met het lange woord „Bedrjjfskadertraining". Het begrip „training within industry" is afkomstig uit Amerika, en één van de grondleggers is de welbekende Ame rikaan Taylor, wiens naam in het z.g. Taylorsysteem nog voortleeft. De be doeling van deze training was in eerste opzet, het stimuleren, zowel qualitatief als quantitatief van de productie. Uit de resultaten bleek spoedig, dat deze opzet te eenzijdig was en opnieuw was het in Amerika, nu in 1940, tijdens het omschakelen van vredes- op oor logsproductie, dat de hieruit voort vloeiende vraagstukken diepgaand wer den bestudeerd. Men kwam tot de slotsom, dat, on danks alle technische verfijningen en efficiënter werkmethoden, tot nu toe één zeer belangrijk ding verwaarloosd was, n.1. de mens als factor in het pro ductieproces. Weldoordachte proefne mingen bewezen, dat alleen al het feit dat de arbeider, niet slechts als werk kracht, maar ook en vooral als mens op juiste waarde geschat werd, een merk waardige invloed ten goede had op ue productie. Op deze waarnemingen nu is de be- drijfskadertraining in Nederland geba seerd. Onder auspiciën van de fundatie „Werkelijk Dienen" leidt een instituut te Driebergen de instructeurs op, die op hun beurt de leidinggevende mensen (Advertentie, ing. Med.) in de bedrijven (en binnenkort ook op de scholen) trainen. Deze cursussen duren een week, waarna de „leerlin gen" hun opgedane kennis in de prac- tijk kunnen gaan toepassen, daarbij zo nodig gesteund door hun docenten. Helaas kon de heer A. G. van der Linde in zijn inleiding niet meer geven dan een globaal overzicht van de me thode waarop deze training geschiedt, en een opsomming van de belangrijkste punten waarop een gezonde en produc tieve samenwerking in een bedrijf be rust. De spreker merkte daarbij tevens op, dat in dit opzicht een school met leraren (chefs) en leerlingen (perso neel) vele overeenkomsten vertoont met een bedrijf, hoewel juist een leer ling veel meer zorg van zijn leraar vergt dan een lid van het personeel in een bedrijf. Gezien de goede resultaten in het be drijfsleven, sprak de heer Van der Lin de de hoop uit, dat ook spoedig voor het onderwijs met de bedrijfskader- training een begin mag worden ge maakt. Na de inleiding beantwoordde de spreker nog enige vragen, die er van getuigden, dat het onderwerp de be langstelling van de aanwezigene had gewekt. Zaterdag begint de OPRUIMING bij TROOST, Spoorstraat 40. Zie hier een greep uit de vele koopjes die inderdaad koopjes zijn Herenring met één brillant van 225 voor Damesring met onix en één brll}a^5V®"or 189(4o Damesring m. 5 brillanten van 115 Y°°r y 132 40 Damesring m. diamant en robijn v. ~'g() Damesring m. diamant van 55 voor.... Diamanten broche met 1 grote en 12 kleine diamanten van 395 voor 256 Gouden broche m. één brillant V. 245 voor Zware gouden armband van 235 voor 149.49 Zwaar gouden collier van 325 voor T-.r'jo Zware gouden horlogeketting van 225 voor Gouden oorbellen van 36 voor Gouden oorknoppen van t 25 voor Zilveren lepel en vork van t 35,75 voor 2. Zilveren taartprikker van 9,50 voor Zilveren rammelaars van 12,50 voor Zilveren oorbellen van 9,75 voor Zilveren oorbellen van 7,50 voor Zilveren oorbellen van t 2,25 voor Zilveren kinderringen van 2,25 voor f Zilveren damesringen ajour van 9,50 voor i 1.» Pleet lepeltje van 2,25 voor ®'98 Originele Franse poederdozen van 6,50 voor 1.64 Doublé horlogebanden van 19,50 voor11.4® Doublé horlogebanden van 17,50 voor ®>8® Doublé oorbellen van 11,50 voor f 5>4® Doublé dameshorloges met band van 85 15-steens anker voor 43,60 Electrische pendules in wit koper van t 37,50 voor 24,80 Notenhouten pendules, iets beschadigd, van 120 voor 69,40 Alles op te noemen is niet mogelijk maar het is wel de moeite waard om te komen kijken, inderdaad er zijn dolle koopjes bij. Iedere dag nieuwe koopjes Alles met garantie (Advertentie, Ing. Med.) Op Dinsdagavond 17 Juli zal de ge meenteraad wederom ten raadhuize bijeenkomen, voor de behandeling van een negen en twintig punten tellende agenda. Uit de opgave der ingekomen stuk ken blijkt, dat Gedeputeerde Staten hun beslissing op het raadsbesluit van 13 Maart 1951, tot het in leven roepen van een stichting „Het gemeentelijk studiefonds", tot uiterlijk half Augus tus hebben verdaagd. Elders op de agenda staat een voorstel van B. en W. tot het opnieuw vaststellen van de statuten van genoemd fonds. Voorts komen o.m. aan de orde: het voorstel tot het aankopen van twee barakken ten behoeve van het ge meente-ziekenhuis, het voorstel tot het aanvaarden van vergunningen tot het plaatsen van zitbanken op de zeedijk en enkele benoemingsvoorstellen. Zaterdag begint de OPRUIMING bjj TROOST, Spoorstraat 40. DEN HELDER: Ned. herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. C. J. Rasch; Palmstraat, 10 uur ds. G. Moen, 19 uur de heer E. Wanders; Huisduinen, 19 uur ds. W. J. de Hoest. Geref. kerk, Bethelkerk, 9 uur en 10.45 uur ds. Ch. H. Swen, 17 uur ds. J. Hartkamp; Rehobothkerk, 10 uur ds. J Hartkamp, 17 uur ds. Ch. H. Swen. Geref. kerk, art. 31, Nieuwe kerk, 8.15 en 17 uur ds. F. Tollenaar. Chr. geref. kerk. Steengracht, 10 uur en 17 uur leesdienst; Dinsdag, 20 uur ds. Du Marchie van Voorthuijsen, uit Sliedrecht. Geref. gemeente, Jan- zendwarsstraat 8, 10 uur en 16 uur, leesdienst; Vrijdag 19.30 uur ds. K. de Gier, van Lisse. Oud-geref. kerk, Hogstraat, 10 uur en 17 uur ds. Groe- newegen. Lutherse kerk, Wezen straat, 10.30 uur dr. J. A. Stellwag. Doopsgezinde gemeente, Kerkgracht, 10.30 uur ds. J. J. J. van Sluijs. Baptisten-gemeente, CJMV-gebouw Spoorstraat, 12 uur Zondagsschool, 16 uur ds. C. van Wier; Dinsdag 20 uur vrouwenvereniging. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, Weststraat 67, 10.30 en 17 uur dienst. Oud-katholieke kerk, Mid denweg, 10 uur Heilige Mis, pastoor Wijker. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uur samenkomst; 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donder dag 19.30 vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur openluchtsamenkomst Visbuurt, 21 uur bidstond. JULÏANADORP: Ned. herv. gem., 10 uur ds. H. J. Trommel. Geref. kerk, Pniël, 9 uur ds. G. Th. Rothuizen, 115 uur ds. J. Hartkamp. CALLANTSOOG: Ned. herv. gem., 19.30 uur ds. L. Alons, van Emmen. PERSONALIA Aan de Technische Hogeschool te Delft is onze stadgenoot, de heer E. Boon, geslaagd voor het candidaatsexamen voor werktuigkun dig ingenieur. Zaterdag begint de OPRUIMING bij TROOST, Spoorstraat 40. Een Helders jongetje van zes jaar vond kort geleden bij zijn moeder in de kast een gouden horloge. Hij nam het kleinood meer naar bui ten en ontmoette weldra een vriendelijke man, die het klokje wel kopen wilde. De kapitale som van vijf cent leek het knaapje een vor stelijke prijs voor het kleine glanzende tikker tje, en hij liet de transactie doorgang vinden Een paar dagen later wilde de moeder haar klokje weer eens omdoen. Zij zocht tever geefs, maar gelukkig wist zoonlief weldra tc vertellen, dat hij het te gelde had gemaakt. Hij herinnerde zich, dat de koper met een grote schop aan 't graven was geweest. Dat bezorgde de politie al een belangrijke aan- wi;ziging. De man was waarschijnlijk een grondwerker, in dienst bij een fin^a die nu een opdracht in Heemskerk uitvoert. De rechreche had de „koper" inderdaad de volgende dag te pakken. Het was de Alkmaarder W. S.f die met zijn vijf-en-vijftig levensjaren oud en' wijs moest worden geacht om te begrijpen dat een kind van zes jaar over 't algemeen geen han del drijft in horloges. Als „verzachtende om standigheid" kon hij aanvoeren, dat hij het klokje wilde gebruiken als huwelijkscadeau voor zijn aanstaande echtgenote. Het is voor hem te hopen* dat zijn verloofde niet aan de veet komt, dat hij haar een geschenk van een stuiver had willen aanbieden. Zij zal er trou wens wel achter komen, want tegen S. is pro- ces-verbaal opgemaakt wegens heling. Zatcnlftff begint de OPRUIMING bU TROOST, Spoorstraat 40. In de raadsvergadering van Dinsdag, avond 17 Juni zullen enkele benoe- mingsvoorstellen woiden behandeld Op aanbeveling van het College van curatoren s'ellen B. en W. voor, de volgende dames en hei en te benoe men aan het gemeentelijk lyceum: mej T. van der Velde tot lerares Frans in vaste dienst; mej. J. Lettinga tot lerares Lichamelijke oefening voor het cursusjaar 1951- 52; mej. J. Stahlig tot lerares Engels voor het cursusjaar 1951-'52; de heer ir. B. de Jong tot leraar Plant- en dierkunde voor het cursusjaar 1951-'52; de heer W. Van Koldam tot leraar Geschiedenis VOor het cursusjaar 1951- 52; de heer H. .j. Zaal tcft leraar in de Muziek voor het cursusjaar 1951-'52; de h™» A. Uit'er- hoeve tot leraar in de Klassieke talen voor het cursusjaar 1951-52; deze da mes en heren zijn reeds als docent aan het gemeentelijk lyceum verbon den. Vervolgens wordt voorgesteld, de heren P. Bakker (leraar Lampseinen),, j. J. Daalder (leraar Scheepswerktuig^ kunde) en J. E. Gobee (leraar Wis- en:; zeevaartkunde) wederom voor een jaar te benoemen aan de gemeentelijke zeevaartschool. Dan wcrrdt voorgesteld, de heer W. J. Kleinveld in vaste dienst te benoemen als directeur van de ge meentelijke handelsavondschool, de heer N. H. Biersteker tot leraar in vaste dienst aan deze school en ae heren S. van Amersfoort, A. Kramer,' A. Lever en P. G. Jense tot leraar in tijdelijke dienst voor het cursusjaar 1951-'S2. Ten slotte wordt voorgesteld, de heer J. J. Daalder voor het cui sus- jaar 1951-'52 te benoemen als tijdelijk leraar in de Electriciteitsleer aan de avondcursus voor scheepswerktuigkun. digen V.D. Na de pensionnering van de hee» 'Gander te Julianadco op 31 Maart 1951 is niet voorzien in de vacature van hooisteker bij de gemeentelijke brandweer. Deze functionaris ver richtte sinds vele jaren de contróle op de opslagplaatsen van hooi, ter voor koming van hooibroei. Nu de brand weer na de wijziging van de perso neelsformatie beschikt over een kern van beroepspersoneel, acht de burge meester de benoeming van een afzon derlijke hooisteker niet meer nood zakelijk. Daarom stellen B. en W. thans aan de raad voor, deze functie op te heffen. Zaterdag begint de OPRUIMING bij TROOST, Spoorstraat 40. Zaterdag begint de OPRUIMING b(j TROOST, Spoorstraat 40. Nu de volleybalcompetitie 1950—'51 en de tournooien achter de rug zijn, wordt al weer hard gewerkt voor het komende competitie-seizoen. De her» spelen op Woensdagavond in het K I M. de tweede en der klassers een en kele maal op Vrijdagavond in de sportschool op de Werf. De dames spelen op Vrijdagavond in de sport school. De verenigingen moeten zich vóór 15 September schriftelijk Opgeven bij de secretaris, de heer H. T W Hof man, Kerkgracht 23. De competitie be gint op 26 September. Zaterdag begint de OPRUIMING bij TROOST, Spoorstraat 40. De Argentijnse regering heeft thans officieel de onteigening van het vermo gen van het onafhankelijke dagblad La Prensa verordend. Ilagen" he rlï °"d™ van Er is een flinkVCrlo°"' men blijkt allerwegen svmn i ac,i® en het doel, enige honderden Heiden® a*"1 V°°r dagen een prettige u!t.»»«.J n van Morgen wordt een .tr..tL"ffi f comité, dat op een urno, ?choudcr>' Het hoopt, zal de hele dag in hT ™edewcrk<>™ zijn om de collectanten van butt PreSen' les te voorzien. bussen en speld en!" is het wérgewemt" clTrl" 'C Weini« «e aan de huis-aan-huis-collèel medew«kers avond (tussen zeven en T ln het gebouw van SociaT" tT' l®leveren gracht 32. Sociale Zaken, Kerk- Hr. Ms. „Batjan" arriveerde gisteren in de haven, om korte tijd later weer te vertrekken. Hr. Ms. „L 9604" vertrok gisteren naar Amsterdam. Hr. Ms. „Marken" daarentegen liep Den Helder binnen. Er deed ook een Duitse kuster onze haven aan, de „Erna", die van Finland met een lading hout op weg is naar Huil. Het scheepje zou in de Binnenhaven op beter weer wacbten. Het is morgen hoog water om 2.15 en 14.25 uur, en laag water om 8.10 en 21.00 uur. De temperatuur van het zeewater was 16,8 graden Celsius. In de Tivoli-bioscoop wordt van avond het marinespel „Zeevolk" op gevoerd ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fondsen. Het programma van de Witte Bioscoop vermeldt van heden tot en met Maandag „De vlucht naar het pa radijs" (met de jongenssopraan Bobby Breen); in de Tivoli-bioscoop draait van morgen- t.m. Maandagavond ..De keizer van Capri". Op de Binnenhaven werd een verkeerspMi omvergereden door een personenauto, tvaarv*0 rechter voorzijde vrij ernstig beschadigd moest met een kraamvagen worden wegge sleept. EEN GROTE GEBEURTENIS IN DE SPOORSTRAAT Geen zaak of er blijft na ieder sei zoen wel wat ever dat moet worden opgeruimd, ook wij, de firma C. Troost, Spoorstraat 40, heeft het een en ander over gehouden, hetgeen vanaf a.s. 2a» terdag voor zeer lage prijzen zal wor den verkocht. Nu moet U heus niet denken dat wij zulks doen omdat alles goedkoper gaat worden, niets is minder waar en als u de dagbladen goed leest dan kunt b zien dat de grondstoffen duurder 20" geworden. Dit neemt niet weg dat w alle seizoengoederen absoluut kWO willen. Wij hebben een serie Fablo week-end shirts, de normale prijs was 15.75 nu 10.95, een popeline overhemd 2 losse boorden voor 7.95, trouwens »D overhemden vele restanten die sp® goedkoop worden opgeruimd. Hoeden, ook hierin vele koopjes, W geven u een goede raad, komt va" Zaterdag eens kijken naar onze e»' 'ages, ook voor U is er stellig iets MJ' (Advertentie. Ing* Med.)

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2