Minister Lieftinck haalde belastingwetten binnen I zijn GEVAERT Averell Harriman vertrekt vandaag naar Teheran Kernonderzoek in Noorwegen is van grote waarde Motorrijtuigenbelasting gaat omhoog v. Vliet won Grote Prijs van Amsterdam Toenemende spanning in Tweede Kamer De critiek houdt aan Schertslocomotieven van Emmett ontspoord Truman nodigt prinses Elisabeth uit IVVV weigert samenwerking met communisten Reg Harris werd ook door Derksen verslagen Lesueur was sneller dan Jan Pronk Verschuivingen in de Tour Weer recordverbetering 4 x 800 meter estafette Mevr. Roodzant op de derde plaats in Venetie Revanche van de Grand Prix Streven naar accoord met Perzische regering? Shepherd acht de missie weinig zinvol Wet op de gevaarlijke werktuigen ingediend Nederland heelt dienaangaande grote plannen Samenwerking van twee kleine landen vruchtbaar Auto bij Den Helder in Kanaal gereden Engeland bouwt nieuwe oorlogsschepen Gezamenlijke verdedi ging van Zuid Afrika KERKELIJK NIEUWS Interpellatie-Goedhart toegestaan Rente van overheidsleningen ten hoogste vier procent Proces in Tsjecho-Slowakije VRIJDAG 13 JULI 1951 (Van onze parlementaire redacteur). yOT NU TOE haalt minister Lieftinck by de behandeling van zon belasting voorstellen in de Tweede Kamer vrywel binnen, wat hy zich voor ogen ge steld had. En dat ondanks de critiek en de tegenstand, die hy niet alleen van de oppositiepartyen maar ook van de beide grote partyen, waarop de regering steunt K. V. P. en P. v. d. A. ondervindt. Door die tegenstand heeft hy echter ook enkele veren moeten laten, of met andere woorden: enkele millioc- nen niet gekregen, waarop hy gerekend had. Hy houdt vast aan zön plan om om uit de belastingverhoging f 245 millioen te halen. Hoe meer hy moet laten vallen by de het eerst afgehandelde .ontwerpen, des te meer zal hy trachten te verkrygen uit de ontwerpen, die het laatst in bespreking komen en met name uit de vennootschapsbelasting. Vandaar, dat de spanning naar het eind onge twijfeld zal toenemen. DONDERDAGMIDDAG had de Kamer nog een restje af te maken van Woensdag: de stemming over het amen dement van de heer Lucas (KVP) op de beweegreden van het wetsontwerp tot Wijziging van de omzetbelasting. De heer Lucas wenste in die beweeg reden zeer duidelijk het tijdelijke ka rakter van deze wet en haar speciale bedoeling uitgedrukt zien. De Kamer nam het amendement aan met 61 tegen 24 stemmen. Tegen was alleen de P.v.d.A. Hierna begon men met de behande ling van het wetsontwerp tot verho ging van de motorrijtuigenbelasting. De heer Verkerk (AR) lichtte een amen dement toe om het beroepsgoederen- en beroepspersonenvervoer van de ver hoging vrij te stellen. De minister schatte de kosten van het amendement op f 4,5 millioen en noemde het on aannemelijk. De Kamer verwierp het met 54 tegen 33 stemmen. De „bromfietsen" Met klem verdedigde de heer Hoog- carspel een tweetal amendementen om de verhoging van de motorrijtuigenbe lasting niet toe te passen op de zoge naamde „bromfietsen" en de lichte mo torfietsen. De minister verdedigde zyn voorstel met het argument, dat er in ons land 135.000 bromfietsen zijn, voor de in voer waarvan veel deviezen zUn uitge geven. Juist om onze deviezen te spa ren is deze belastingverhoging o.a. be doeld. De Kamer verwierp het eerste amen dement met 75 tegen 8 stemmen (vóór de CPN en de heer Weiter) en het tweede bij zitten en opstaan. Hetzelfde lot ondergingen enkele andere amen dementen van de heer Hoogcarspel. Jnvaliden kunnen een kosteloze mo- torrijtuigenbelastingkaart krijgen, on der de voorwaarde evenwel, dat zij niemand meenemen. Deze laatste be paling achtten de heren V. d. Wetering (CH) en Hoogcarspel uit den boze. Drama op Festival Eén dode, vele gewonden Twee zonderling gevormde locomo tieven, die op het feestterrein van het „Festival of Britian" met 12 kilometer snelheid een traject van een halve kilometer afleggen, zijn Woensdag avond op elkaar gereden. Een vrouw kwam hierbij om het leven, terwijl dertien personen verwondingen op liepen. De beide locomotieven, ont worpen door de Punch-tekenaar Em mett, met hun ketels in de vorm van theepotten, en voorzien van allerlei onwaarschijnlyke apparaten, ontspoor den. De eerste wagons van de „trein" werden vernield. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de botsing. President Truman heeft Prinses Eü- zabeth en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, een uitnodiging doen toekomen voor een bezoek aan de Ver enigde Staten. Het Prinselijk Paar zal in October Canada bezoeken. Het congres van het Internationale verbond van Vrije Vakverenigingen te Milaan heeft het aanbod van het com munistische Wereldvakverbond om in een gezamenlijke bijeenkomst de le vensbelangen der arbeiders te bespre ken en een gemeenschappelijke actie uit te stippelen, verworpen. Onze landgenoot, de heer Oldenbroek, die secretaris-generaal van het IWV is, werd herkozen. OVERSTROMINGEN IN JAPAN Autoriteiten in de provincie Kyoto, in Japan, hebben medegedeeld, dat tengevolge van overstromingen veertig personen om het leven zijn gekomen Zeventig huizen werden weggespoeld, 35 vernield en 68 beschadigd. Tien duizend huizen staan onder water. Er worden 108 personen vermist, terwijl er volgens de politie 55 gewonden zijn. De Belgische ingenieur Leopold Darimont heeft een apparaat, Vitascoop genaamd vervaardigd, dat diepte en relief moet geven aan filmprojecties. De minister zegde toe de totstand koming van een Koninklijk Besluit te bevorderen, waarin aan de wensen ten aanzien van de gebrekkigen en in validen tegemoet gekomen wordt. Zonder hoofdelijke stemming, doch met aantekening, dat de P.v.d.A. tegen was, verenigde de Kamer zich vervol gens met een amendement van de heer Lucas om de beweegreden ook van de wet tot verhoging van de motorrijtui genbelasting te wijzigen. (Advertentie, Ing. Med.) Met een bewonderenswaardige vol harding begon de Kamer daarna aan het wetsontwerp tot verhoging van het tarief van de vermogensbelasting, waarbij de heer Hofstra al dadelijk een succesje oogstte, doordat de minis ter een amendement van hem over nam, ertoe strekkende een ruimere vrij stelling te verkrijgen voor reeds inge gane lijfrenten. De heer Hoogcarpsel beval uitvoerig een amendement aan om de vermogens belasting sterker te verhogen dan de minister had voorgesteld. Aan het eind van zijn speech trok hij het echter weer in ook, aangezien hij de meerdere opbrengst gaarne besteed gezien zou hebben voor sociale doeleinden en de minister op het standpunt blijft staan, dat de opbrengst van deze belasting voorstellen bestemd zal worden ter ge deeltelijke dekking van de defensieuit gaven. De wijziging en aanvulling van de sucessiewet kwam in de avondvergade ring aan de orde. Al dadelijk was er een amendement-Lucas, dat beoogde, de verhoging van de tarieven niet te doen gelden voor verkrijgingen door echtgenoot of kinderen. De heer Hoog carspel (CPN) wilde de belastingdruk op de kleine verkrijgingen in rechte lijn verminderen, die op de hoge daar entegen verzwaren. Dit werd verwor pen, maar de Kamer ging in meerder heid accoord met de gedachtegang van de heer Lucas. Dat noopte minster Lieftinck, schorsing der vergadering te vragen, teneinde alsnog een nota van wijziging in te dienen. Deze zocht com pensatie voor het geleden verlies in een verhoging van het tarief der vennoot schapsbelasting. De bewindsman nam voorts, in af wachting van nadere wettelijke voor zieningen dienaangaande, een amende ment van de heer Van de Wetering (CH) over, waarin landgoederen, die onder de Natuurschoonwet vallen, bui ten de verhoging van de successierech ten worden gehouden. Arie van Vliet heeft gisteren in het Olympisch Stadion de Grote Prijs van Amsterdam gewonnen door achtereen volgens Pauwels, Lognay, Patterson, Reg Harris en Derksen te verslaan. De wereldkampioen Harris leed nog een tweede nederlaag. In de tweede halve finale was Derksen hem twee lengten te snel af. Via de herkansing schaarde de Brit zich echter onder het drietal, dat elkander de ere-plaatsen bestreed. Hü had thans gelegenheid om revanche te nemen en greep deze kans met beide handen. Hy klopte Derksen doch kwam een wiellengte te kort om „veteraan" Van Vliet te verschalken. De uitda ging van Jan Pronk aan Lesueur is op een nederlaag voor onze landgenoot uitgelopen. Lesueur was in twee van de drie onderdelen de snelste. De eerste rit van de sprintwedstrij den om de Grote Prijs werd gewonnen door de Australiër Patterson in 13,4 sec. met Verdeun op een lengte. De tweede serie was vcor Derksen (13 sec.) met een halve lengte voorsprong op Lognay. Van Vliet klopte de Belg Pauwels met een lengte in de snelste tijd van de series, t.w. 12,8 sec. Harris nam genoe gen met een wiel voorsprong op de Deen Schandorff. Zijn tijd was 13 sec. Lognay plaatste zich via de herkan sing toch nog in de halve finale, alwaar hij echter een strijdlustige Arie van Vliet trof, die hem en Patterson pas seerde en voor de laatste 200 meter 12 sec. nodig had. De tweede halve finale bracht de verrassing van de avond. Derksen toonde zich de meerdere over Ilarris. Hij liet de wereldkampioen maar liefst twee lengten achter zich. In de herkansing won Harris onbedreigd, doch zijn tijd, 12,4 sec., was reeds een vingerwijzing voor de laatste strijd tussen de drie oude rivalen. In de finale veroverde Van Vliet op fraaie wijzede zege 11,6 sec.) Hij liet Harris op een halve lengte staan, die op zijn beurt der Dritte im Bunde Derksen naar de derde plaats dwong. De vierde plaats was voor Lognay, de vijfde voor Pat terson. De omnium tussen Lesueur en Pronk ving aan met een tijdrace over 1 km met vliegende 'art, welke gewonnen werd door de Fransman achter Querin in 40,6 sec. Pronk achter Wiersma no teerde 42 sec. In de achtervolging over 10 km met staande start nam de Alk maarder echter revanche. Met 7 min. 21,8 sec., hetgeen een nieuw baan record betekende, was hij de wereld kampioen 1,6 sec. te snel af geweest. De wedstrijd over 25 km moest de doorslag geven. De felle strijd, die door de 3000 toeschouwers met spanning werd gevolgd, bracht Lesueur de zege in 19 min. 47,6 sec. en met drie lengten voorsprong op onze landgenoot. De wedstrijdcommissarissen in de Tour de France hebben zich gisteren tijdens de rustdag bezig gehouden met een contróle van het algemeen klasse ment. Dit heeft tot resultaat gehad, dat Peters een plaats zakte en thans 61ste staat, Faanhof en Voorting een plaats stegen en nu resp. 71ste en 74ste ge klasseerd zün en Dekkers op de 01ste plaats voorkomt. De klassementwedstrijd voor amateurs over tien km werd gewonnen door Wil- lekes 12 pnt voor Kleefstra 7 pnt en Van Gelder a zeneens 7 pnt. De sprint was voor Hijzelendoorn, 3 p. Tweede werd Schotman 5 p., 3. Bontekoe 8 p. en 4. Kleefstra 9 punten. De Russische ploeg, bestaande uit Belokourov, Serge Arkarov, Tchecoun en Genadi Modoi, is er in geslaagd het wereldrecord 4 x 800 meter estafette (heren) te verbeteren en te brengen op 7 min. 27,1 sec. Het oude record stond op naam van een Zweedse ploeg, bestaande uit Sten, Linder, Lindgard en Strand, met 7 min. 29 sec., gemaakt op 13 September 1946 te Stockholm. De beide afgebroken partijen uit de eerste ronde van het dames-schaak- tournooi te Venetie tussen mevrouw Roodzant en Friedel Rinder (W.Duits land en Cvenkel (Z.Slavie) en Fenny Heemskerk zijn in remise geëindigd. In de tweede ronde verloor mevr. Roodzant van Simone Bussers (Belgie), doch in le derde ronde versloeg zij Erica Jovanovic (Z.Slavie). De partij Fenny HeemskerkFriedel Rinder werd afgebroken. De stand is thans: 1 Clarica Benini (It) 2% pnt; 2. Rowena Bruce (G.B.) 1pnt uit 2; 3. Mevrouw Roodzant (Ned.) 1% pnt; 4. Simone Bussers (Belg.) 1 punt plus 1 afgebr.; 5. Fenny Heemskerk (Ned.) Vi punt plus 1 afgebr. uit 2; 6. Friedel Rinder (Duitsl.) en Slavika Cvenkel (Z.S1.) V» punt plus 2 afgebr.; 8. Gloria Velat (Sp.) Vz uit 2; 9. Erica Jovanovic (Z. SI.) punt. Zondag vindt in het stadion te Utrecht de revanche van de Grand Prix plaats, welke gisteravond in het Olympisch Stadion werd verreden. In de Domstad rijden Harris, Van Vliet en Derksen een sprint wedstrijd, een klassementrit crver zes kilometer met drié klassementen, alsmede eerr race achter Joco-motoren over 10 k.m. met vijf klassementen. Pronk, Bakker, De Best, Bijster en Storm rqden een stayer-wedstrijd van drie maal twin tig k.m. Voorts vermeldt het program ma een vier stedenontmoeting tussen amateurs uit Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Utrech*. alsmede een klassementwedstrijd voor nieuwelin gen. ZATOPEK GESLAGEN Tijdens wedstrijden te Praag is de Tsjech Zatopek door zijn landgenoot Cevona op de 3000 meter geslagen. De tijd van Cevona bedroeg 8 min. 27,4 sec., terwijl Zatopek er 8 min. 3,4 sec. voor nodig had. Eind September of October zal Scheveningen-radio een nieuw gebouw betrekken op het Sluiseiland te IJ muiden. Overzicht van het nieuwe gebouw, waar de ontvangstmasten al worden opgesteld Averell Harriman, de Amerikaanse diplomaat, die vandaag naar Teheran ver trekt om daar te bemiddelen tussen de Perzische regering en de Anglo-Iranian, heeft gistermorgen langdurig met president Truman en minister Acheson gecon fereerd. Hij zal heden voor zijn vertrek nogmaals met Truman spreken. De president heeft op zün wekelijkse persconferentie medegedeeld, dat Harriman misschien nog naar Londen zal gaan voordat hy naar Teheran vliegt. Hy schijnt een accoord te moeten bewerkstelligen met Mossadeq, teneinde te voorkomen, dat de moeiiykheden voor het Westen nog groter worden. Dat zou b.v. het ge volg kunnen zyn van een regeringswisseling. Deze zou de invloed van de »om- munisten kunnen doen toenemen. Daarom worden thans ook de technici niet uit Abadan geëvacueerd. Overigens beschouwt de Britse am bassadeur in Teheran, Sir Francis Shep herd, de missie van Harriman als wei nig zinvol. De Perzen hebben Trumans advies, om de beslissing van het Inter nationaal Gerechtshof te aanvaarden, van de hand gewezen. Mossadeq heeft Harrimans bezoek goedgekeurd om andere redenen, dan die, welke Truman tot zijn aanbod noopten. Mossadeq heeft in het parlement verklaard, dat Perzië documenten zal publiceren, waaruit Engelands inmen ging in Perzische zaken blijkt, wanneer Engeland de oliekwestie voor de Veilig heidsraad brengt. Hy diende drie wets ontwerpen in, welke de strekking had den, een eind te maken aan de huidige geldnood van de regering. Zy voorzien in opneming van alle in het buitenland uitstaande gelden, in aanvaarding van een lening van de In- en Exportbank en in het uitschrijven van een lening van 220 millioen gulden. De premier stelde de mogelijkheid in het uitzicht, dat de oliekwestie zal leiden tot uistel van de verkezingen, die in Februari moeten worden gehouden. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende veiligheids voorschriften met betrekking tot ge vaarlijke werktuigen en beveiligings middelen. (Wet op de Gevaariyke Werktuigen). Krachtens deze wet zullen alle bp algemene maatregel van bestuur aan te wijzen werktuigen aan bepaalde veiligheidseisen moeten voldoen; daar toe zullen- zij aan een keuring moeten worden onderworpen. Deze zal voor sommige periodiek moeten worden her haald. Al deze werktuigen en beveili gingsmiddelen zullen van een certifi caat of een goedkeuringsmerk moeten zyn voorzien. Hoofddorp hield weer haar jaarlijks groot concours-hippique. Hier gaat een parade van de landelijke ruiters, waarbij voorop de landelijke rij- vereniging „Kapt. v. d. Wal" uit Hoofddorp, die haar 25-jarig bestaan vierde Wanneer wy nagaan, dat een gram uraan als energiebron geiyk staat met vqf en twintig ton koolstof, wanneer wy in het oog houden, dat men in Engeland in 1954 een vliegdekschip met atoomenergie hoopt aan te dryven, dat de Verenigde Staten reeds voor 1953 een duikboot met atoomenergie willen uitrusten en dat daar plannen in voorbereiding zyn voor de atoomaandrüving van bommenwer pers. dan spreekt het vanzelf, dat een volk, dat zijn blik voorwaarts gericht houdt, niet afzydig kan biyven staan by het onderzoek der atoomenergie. Aldus prof. dr. J. M. W. Milatz, hoogleraar in de proefondervindelijke natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Milatz, bestuurslid van de na de oorlog op initiatief van prof. ir. W. Schermerhorn opgerichte Nederlandse Stichting voor Fundamenteel Onder zoek der Materie, heeft aan een redac teur van het ANP enkele byzonderhe- den verteld over de samenwerking op het gebied van het kernonderzoek tus sen Nederland en Noorwegen. Daarbij heeft hij medegedeeld, dat na de oor log contact is gezocht met enkele an dere kleine landen, toen hier het kernphysisch onderzoek ter hand werd genomen. Het bleek mogelijk, met Noorwegen zaken te doen. Men had daar, gedreven door een grote belang stelling, reeds- een kernreacter ge bouwd, maar men had geen uranium, wel zwaar water en enkele andere nebodigheden. Nederland echter had reeds voor de oorlog eer) aanzienlijke hoeveelheid uranium gekocht, die nu in de nieuwe samenwerking werd „in gebracht". Voorts werd geoefend per soneel ter beschikking gesteld. De kosten bedragen voor ons land drie tot vier ton. Noorwegen heeft reeds twin tig millioen kronen in dit werk gesto ken. Inzittenden werden gered Gistermiddag omstreeks half vier is even buiten Den Helder op de Rqkswcg naar Alkmaar, ter hoogte van het woon wagenkamp, een prachtige Mercedes uit de bocht gevlogen en in het Noord hollands Kanaal gereden. De beide In zittenden, de landbouwer G. W. J. uit Den Heider en de koopman J. K. van Texel, konden slechts op het nippertje van de verdrinkingsdood worden ge red. Naar de bestuurder, G. W. J., na hst ongeval verklaarde, zou de snelheid bij het naderen van de bocht slechts onge veer zestig kilometer hebben bedragen Aan deze verklaring kon men evenwel weinig waarde hechten, daar J. eniger mate onder de invloed van sterke drank verkeerde. Hij en zijn metgezel kwamen uit Schagen, waar zij de markt hadden bezocht. Gelukkig voor de beide inzittenden, waren enkele arbeiders aan de over-- zijde van het kanaal, nabij het Kuitje, getuigen van het ongeluk. Zij begaven zich naar de zinkende wagen, die ten slotte driekwart gevuld met water nog even bleef drijven. Toen achtten de ar beiders hun tijd gekomen. Zij openden het portier en wisten J. en K. uit hun benarde positie te bevrijden. De inzit tenden kwamen met de schrik vrq. De firma Maarten Smit kon de Mercedes met behulp van een kraanwagen om ze ven uur op het droge brengen. Het bloedonderzoek door de politie verricht, zal uitwijzen in welke mate de bestuurder zich aan drankmisbruik had schuldig gemaakt. De eerste van een groep van zes nieuwe snelle Britse anti-duikbootfre- gatten zal over enkele dagen gereed .zijn voor de proefvaart. Het is de ver bouwde torpedobootjager „Relentless". De pantsering zal het schip bescher men tegen atomische stralingen. De bovenbouw is tot een minimum be perkt. Het. schip wordt bestuurd met behulp van een grot$ periscoop. Het fundamenteel onderzoek is de hoofdzaak, maar op bruikbare toepas singen zal octrooi worden aange vraagd, zodat de industrie van de re sultaten zal kunnen profiteren. Het onderzoek zal in drie stadia worden uitgevoerd. In het eerste zal het in Noorwegen worden verricht, maar zal worden nagegaan, of het ook voor ons wenselijk en mogelijk is, een kernreactor te bouwen. Daarna zal in Nederland het werk zelfstandig ter hand worden genomen. Er zal hier dan een reactor van 5000 kw verrijzen de Noorse heeft slechts een vermogen van 100 KW het derde stadium om vat eventueel de bouw van een reac tor van 1 millioen KW voor energie productie. Dit alles hangt evenwel af van de resultaten van de voorproe ven in Noorwegen. De kosten van de bouw van reactoren zqn zo hoog, dat voor de uitvoering van de laatstge noemde lannen samenwerking met andere landen noodzakelijk zal zijn. Conferentie te Pretoria Engeland en Zuid-Afrika hebben Egypte en andere koloniale mogend heden uitgenodigd tot een conferentie te Pretoria over de verdediging van het Afrikaanse continent tegen aggres- sie, zo wordt van bevoegde zijde te Cairo vernomen. Tot de conferentie zou besloten zijn. op de defensiebesprekingen van het gemenebest te Londen. Men neemt aan, ciat Egypte de uitnodiging zal verwer-' pen, omdat het gekant is tegen het be ginsel van een gezamenlijke defensie. Voorts zou Egypte bezwaar maken te gen een deelneming van de Soedan aan een dergelijke conferentie, daar het van oordeel is. dat dit land geen zo belangrijke beslissingen mag n emen zonder de toestemming van beide toe ziende landen, namelijk Egypte en En geland. Ned. hervormde kerk: Benoemd tot res. legerpredikant G. M. J. Winter te Rijk. Geref. kerken: Aangenomen naar Dronryp: P. L. Fmilde, cand. te Zeist, die bedankte voor Lexmond en voor Fries. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de dopr de heer Goedhart (Arb.) aan gevraagde interpellatie over de faits et gestes van de stichting Door de Eeuwen Trouw en het Bureau der Republiek Zuid-Molukken toegestaan. De inter- pellant zal op nader te bepalen datum gelegenheid kragen, zijn vragen te stellen. Vermoedelijk zal dit nog voor het zomerreces geschieden. Het ministerie van binnenlandse za ken heeft thans verordend, dat lagere publiekrechtelijke lichamen thans voor leningen met e enlooptijd van ten min ste vijftien jaar ten hoogste vier procent 1 ingen met een looptyd van ten min- geldleningen met een looptijd van een jaar mag ten hoogste twee procent be dragen. Veertien Tsjechoslowaken, onder wie fwee rooms-katholieke geestelijken en een vrouw staan te Jihlava (Moravie) terecht, „wegens hoogverraad, sabota ge, roof, misdaden tegen de werkende klasse en spionnage". Zij zouden onder leiding hebben gestaan van Mely, „een Amerikaanse spionnage-agent", die in een gevecht met de politie omgekomen was. De beschuldigden worden voqr het merendeel „ryke boeren" genoemd. Het stakende KLM personeel te Karacb heeft Woensdag het werk her vat in afwachting van onderhandelin gen met de directie over zijn verlan gens.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3