Impasse in Korea nog onopgelost De belastingvoorstellen aanvaard Volgende week laatste bespreking over ontwikkeling televisieplannen De Koningin en Prins bezochten gisteren de Noordoostpolder VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Generaal Ridgway eist volledige bewegingsvrijheid V.N.-delegatie Geen bewijs dat Bureau Z.-Molukken acties voerde in het buitenland Opleiding beroepsonderofficier zal drastisch gewijzigd worden Zaterdag 14 Juli 1951 76e Jaargang No. 11154 Dagblad voor Den HelderKoegras, TexelWieringen en Anna Paulowna imiiHiuiia^iiiiiiiiHiHiiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiHiiiiiHniHiiiiiiiiiHiiiiiiiuiiinB Bakkersknechts dreigen met staking Nam II ontkende alle belemmeringen Ministers beantwoorden vragen: is vertrokken Scherp debat over binding aan regeringsprogram Waar mogelijk zal de regering ingrijpen Minister Sujono bood zijn ontslag aan Weerbericht Succes van prof Lieftinck in Tweede Kamer UITZENDINGEN UIT BUSSUM OP 1 SEPTEMBER Urk stond in feesttooi In twee jaar sergeant Nu voor jonge rvannen van 16 tot 20 jaar Dl eerse opleiding geschiedt in de Willem de Zwijgerkazerne te Wezep bij Zwolle, en duurt zes maanden. Na afloop van deze periode wordt men be vorderd tot soldaat le klasse. Dan gaat men naar de wapenschool en wederom na een periode van zes maanden volgt de bevordering tot korporaal. Twaalf maanden later is het sergeant-examen. In twee jaar tijds kan men dus de rang van sergeant bereiken en aldus toetre den tot het onderofficierscorps, dat men wel noemt: de ruggegraat van het Ne derlandse leger. KoJil B Italië vraagt Britse steun Plannen voor nieuw RAI- gebouw te Amsterdam Dr. Schacht kreeg geen speciale aanstelling Amerikaanse vliegbases rond Russische grenzen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HWRSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten £R 18 over de impasse in de wapenstilstandsbesprekingen In Korea weinig te melden, dat op een vooruitgang w«st. De besprekingen waren hedennacht nog niet hervat. Over en weer poogde men elkaar verantwoordelijk te stellen voor de opgetreden moeilijkheden. De communisten meten echter, blijkens een commentaar van Acheson, met twee maten: ze eisen voor zich zelf volkomen bewegingsvrijheid op, maar beknotten die van de delegatie der VN en blijken een cordon van wachtposten rondom Kaesong te hebben geplaatst. Acheson was het met Ridgway eens, dat de gedragingen van de communistische onderhande- laren het bewijs zouden vormen van hun oprechtheid en verklaarde het beleid van de generaal in deze kwestie volkomen te steunen. Ook het Britse kabinet staat blijkens een officiële mededeling uit Londen achter hem. Geschil om uitbetaling vacantie- toeslag te Enkhuizen (Van een onzer redacteuren) De arbeiders in de Enkhulzer bak kersbedrijven hebben gisteren in een gecombineerde vergadering van de al gemene, de christelijke en de katholie ke organisatie besloten, om Woensdag 18 dezer het werk neer te leggen, in dien de patroons niet besluiten, om het personeel twee procent vacantie- toeslag uit te keren. ONTSNAPTE TSJECHO-SLOWAKEN OVER GEVANGENKAMPEN. Zes uit een gevangenenkamp in hun land ontsnapte Tsjecho-Slowaken, on der wie een vroegere chauffeur van de Amerikaanse ambassade in Praag zijn in Neurenberg aangekomen en hebben verklaard, dat c.a. 30.000 politieke ge vangenen, waarvan 80 pet. intellectu elen in kampen bij Joachimsthal wor den vastgehouden. Volgens hen waren dit jaar duizend gevangenen gestorven DE opperbevelhebber der V.N., gene raal Ridgway, heeft gistermorgen voorgesteld, de besprekingen in een absoluut neutrale zone met een straaï van acht kilometer te hervatten. Deze zou gelegen kunnen zijn rondom Kae song of een andere door de communis ten voorgestelde plaats. Hij heeft ech ter als voorwaarde gesteld, dat de omvang van de beide delegaties dien de te worden bepekt tot 150 man, alle categorieën inbegrepen, en dat deze volledige vrijheid van beweging zou den moeten hebben. Zodra de com munisten te dezen aanzien de nodige garanties zouden hebben verstrekt, zouden de besprekingen kunnen wor den voortgezet met „enige kans op voortgang". De weg naar de conferen tieplaats diende voortaan geheel vrij ie zijn van gewapende manschappen Ook dienden persvertegenwoordigers vrije toegang te hebben. Radio-Peking meldde gistermiddag, dat het Chinees-Noordkoreaanse op perbevel hervatting der onderhande lingen op gistermorgen negen uur had voorgesteld. Generaal Nam II ontkende ir* zijn antwoord, dat aan de delegatie In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Goed hart, betreffende de activiteiten van bet bureau Zuid-Molukken hebben de minister van Justitie, mr. Mulderije en de minister zonder portefeuille, mr. Teulings geantwoord, dat nergens concrete gegevens over het verband tussen het bureau en bepaalde in het buitenland ondernomen acties verkregen konden worden. opgedoken geruchten, dat hij weer in Nederland zou zijn, werden niet beves tigd. Tenslotte deelden de ministers desgevraagd mede, dat de regering niet zal nalaten alle haar ten dienste staan de middelen te gebruiken om de activi teiten, als de onderhavige, tegen te gaan en voor zover zij een crimineel karakter dragen, justitieel in te grij pen. der V.N. enige hindernis in de weg was gelegd. Daarentegen konden de persvertegenwoordigers, „die de dele gatie begeleidden", niet tot de zone. waarin de onderhandelingen worden gevoerd, worden toegelaten, .aangezien wij het tot op heden over deze kwestie niet eens hebben kunnen worden". De weigering van de delegatie om naar Kaesong te gaan, noemde Nam II on gegrond. Naar zijn mening diende aan persvertegenwoordigers van beide partijen de toegang tot Kaesong te worden ontzegd, zolang dienaangaan de geen regeling getroffen wordt. Grote aantallen communistische sol daten zijn waargenomen op de weg tussen Kaesong en een punt acht kilo meter ten Noorden van de Imdjin. Langs de gehele weg zagen waarne mers van de V.N. in de huizen en op de heuvels gewapende Chinezen. Langs het gehele front doen beide partijen op het ogenblik proefaanval- len. De verbonden troepen rukten ten Oosten van Koemsong drie tot vijf kilometer op. De geallieerde vliegtui gen bleven de Noordelijken bestoken. De oliekwestie Harri man Ambassadeur Grady treedt af Averell Harriman is Vrijdagmiddag uit Washington naar Teheran vertrok ken nadat president Truman en de ministers Acheson en Marshall hartelijk afscheid van hem hadden genomen. Te Washington is voorts bekend gemaakt, dat de Amerikaanse ambassadeur in Teheran, Grady, ontslag heeft gevraagd, omdat de termijn, gedurende welke hij aldaar werkzaam zou zijn, ten einde is. De ambassadeur te New Delhi, Loy tfenderson, wordt als zijn opvolger ge noemd. De Perzen zullen het verzoek van de Anglo-Iranian, om het olieveld van Gatsj Saran over te nemen, niet aan vaarden. Eerst zullen de raffinaderijen te Abadan worden overgenomen. Daar na volgen de velden. Voor de overne ming van de raffinaderijen is nog geen datum vastgesteld. Het Britse perso neel te Abadan zal nog verder worden ingekrompen. Het vertrek van 150 in genieurs zal worden gevolgd door dat van nog driehonderd technici. In India is door de gebeurtenissen in Perzie reeds gebrek aan vliegtuigben - zine. Minister Lieftinck heeft gistermiddag in de Tweede Kamer z«n zin gekregen. Alle voorgestelde belastingverhogingen zijn met grote, zij het ook wisselende, meerderheid van stemmen aangenomen. Wat er op de bedragen van sommige verhogingen was beknibbeld door de aanvaarding van een aantal amendementen, heeft de bewindsman teruggekregen, toen na een fel politiek debat de door hem geeiste extra verhoging van zestien millioen op de Vennootschapsbelasting werd aanvaard. Teneinde dit doel te bereiken heeft hjj vooral met de heren Schouten en Oud zijn krachten moeten meten. HU genoot daarbU de steun van zyn eigen partijgenoten, terwUl ook duidelijk werd, dat de KVP hem niet zou laten vallen. De verhoogde inkomsten-, loon- en vermogensbelasting werd goedgekeurd met 57 tegen 34 stemmen, de vennoot schapsbelasting werd met 89 tegen 2 stemmen verhoogd, de omzetbelasting met 57 tegen 32 stemmen gewijzigd, de motorrijtuigenbelasting kreeg het fiat van 82 ledgn, tegen waren 8 leden. Met 67 tegen 25 stemmen is voorts het nieuwe tarief van de vermogensbelas ting goedgekeurd en ten slotte ging ■ae gewijzigde successiewet zonder h.st ortder de hamer door. Minister Lief tinck had vele gelukwensen in ont vangst te nemen. Wel is gebleken, dat de SS-officier Sweerts in België een voor de sloop bestemd Lockheed-vliegtuig, radio- zendmateriaal, enige jachtgeweren en een mitrailleur heeft aangeschaft of op dracht tot het kopen hiervan heeft ge geven. Het is niet tot klaarheid geko men welke relatie Sweerts onderhield met het bureau Zuid-Molukken en evenmin heeft men kunnen nagaan of organisaties als „Door de eeuwen trouw" en „Helpt Ambon" iets met deze affaire hadden uit te staan. Afgezien van de vraag welke qualificatie aan deze feiten moet worden gegeven, acht de regering iedere voorbereiding tot illegale actie in Indonesië zeer te laken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat een belangrijk bedrag aan geld uit Nederland naar België is overgemaakt. De herkomst van deze gelden heeft men echter niet kunnen vaststellen, maar zeker is, dat zowel Sweerts, Wes terling als de administratieve hulp kracht van het consulaat te Antwerpen Pot, hierin de hand hebben gehad. Op de vragen, die speciaal betrekking hadden op het verblijf van Sweerts hier te lande antwoordden de minis ters. dat de man van November 1946 tot 18 Juni 1948 gedetineerd is ge weest. Hij heeft toen aan boord van een Grieks schip, dat onder Panamese vlag voer, Nederland verlaten. De later De Indonesische minister van econo mische Zaken, mr. Sujono Hadinoto heeft Donderdag officieel ontslag ge nomen omdat al zijn plannen „stelsel matig worden gesaboteerd". Hij gaat zijn studies in de economie voortzet ten. Aanvankelijk weinig, later toe nemende bewolking, maar droog weer. Zwakke tot matige wind Noordelijke wind. Warmer. ZONDAG: Zon op 4.36, onder 20.54. Maan op 18.18, onder 0.25. MAANDAG: Zon op 4.38, onder 20.53. Maan op 19.37. onder 1.03. De heer Schouten (A.R.) vond de extra verhoging ongewenst, de heer Oud (WD) begreep niet, dat hij aan deze verhogingen gebonden was, nadat hij ze in principe bij de kabinetsfor matie reeds had aanvaard. Hiermee was mag. Stokman (KVP).het eens, al ontkende hij de morele binding van de regeringspartijen aan het kabinet niet. Minister Lieftinck achtte de voorgestelde extra verhoging in elk geval noodzakelijk, zo niet voor de defensieplannen dan wel voor onze betalingsbalans. Het totale bedrag van de opbrengsten was onaantastbaar, aangezien het door een amendement van de heer Lucas (KVP) reeds in de wet was vastgelegd. Een amende ment-Schouten, dat gericht was tegen de verhoogde Vennootschapsbelasting achtte hij onaannemelijk. Er is nog even scherp gedebatteerd over het feit. dat de heer Oud wel zijn fiat hechtte aan het regeringspro gramma, maar achteraf zei, dat hij er niets mee te maken had. Toen is er gestemd over het amendement-Schou- *en; het is verworpen met 66 tegen 26 stemmen. Volgende week zullen enkele voor de ontwikkeling van de Nederlandse tele visieplannen zeer belangryke vergaderingen worden gehouden. De Nederlandse televisiestichting zal een onderhoud hebben met mr. Cals, de staatssecretaris van O.K. en W. over enkele nog onopgeloste vraagstukken. De resultaten hiervan zullen later in Hilversum worden besproken. Men gaat er van uit, dat de uit zendingen uit de Philips studio te Bussum op 1 September zullen beginnen, voor lopig alleen op Dinsdag- en Donderdagavond. Degenen, die namens de omroepen de uitzendingen zullen verzorgen, zqn dezer dagen bUeen geweest. Ook zU zullen de volgende week opnieuw vergaderen ter bespreking van de plannen. De uit zendingen zullen worden verzorgd door de omroepverenigingen apart, al zullen deze onderling zeer nauw samenwerken. Aan de studio te Bussum wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd. In de maand Augustus zal men hier de nodige ervaring opdoen. By haar bezoek aan de Noordoostpolder werd ook Urk met een bezoek vereerd, waarbij het Koninklijk Paar grote belangstelling aan de dag legde voor de vissersvloot Toegejuicht door velen trokken giste ren Koningin Juliana en Haar Gemaal door de Noordoostpolder, langs Urk en Schokland, overal interesse tonend voor het vele, dat ze zagen. Op een onge dwongen bijeenkomst te Emmeloord oriënteerde het Koninklijk Paar zich op agrarisch, sociaal en cultureel terrein ten aanzien van de polder. Tal van des kundigen lichtten hen daar voor. Urk begroette zyn hoge gasten uit bundig. De mensen waren in hun fraai ste kledy gestoken en de vissersvloot van 200 schepen lag in de haven, met alle vlaggen in top. Het tot in zijn uiterste hoeken versierde eiland bood een onvergetelijk beeld. Na Urk werd Schokland bezocht, dat voor het eerst Koninklijke gasten ont ving. Hier bezichtigden de Koningin en Prins Bernhard het poldermuseum (Van onze militaire medewerker) JJE opleiding tot beroepsonderofficier, die tot dusver openstond voor vrijwilli gers van 18 tot 35 jaar wordt in geheel nieuwe banen geleid. Thans kunnen jonge manen, niet jonger dan 16 jaar en niet ouder dan 19, als beroepsonder officier bU de Koninklüke Landmacht of bU de Luchtmacht worden opgeleid, maar zU moeten in het bezit zijn van het diploma M.U.L.O., getuigschrift Am bachtsschool of een daarmee overeenkomend vakdiploma. Hoewel het niet nood- zakelqk was, bleken de cursisten van de vroegere opleiding, die te Wezep en Amersfoort geschiedde, voor het grootste deel oud-militairen te zijn. Dit is dus straks door nieuwe leeftijdsgrenzen uitgesloten. WURIGHEID is de Italianen niet vreemd. Wanneer eenmaal de lust tot kaarten hun Zuidelijke zielen be sluipt, is het eind er van zoek. Dat ondervond Antonio Cappato, een kaart- spelminnend heerschap in Adria. Hij Palmiro Togliatti, te eigengereid begon speelde met drie dorpsgenoten een spelletje kaart, waarbij bepaald was, dat de verliezer een tand zou moeten laten trekken. Antonio verloor, de arme. Hij had slechts één tand. Nu te worden, was het gevolg een schei ding van tafel en bed. LIET Argentijnse provinciale dagblad „Castellanos, dat in de provincie Santé Fe verschijnt, zei dezer dagen is het bekend, dat moeder Natuur haar onder vette koppen, dat de directie van grillige aard gaarne in de menselijke gebitten laat blijken. Een onderwijzeres op een Zondagsschool te Groningen heeft een dubbele ry tanden en kie zen. De tweede rij bevindt zich achter het normale gebit. De Britse vrou wen zijn evenzeer als deze dame van plan hun tanden te laten zien. Volgens een publicatie van het ministerie van Ai beid bestond veertig procent van het aantal vrouwelijke werknemers in Engeland in eind Mei, uit gehuwde dames. Het is een communistische gedachte de vrouw dezelfde rechten als de man toe te kennen. Toen echter de echtgenote van de secretaris-generaal der Italiaanse communistische partij, Bij aankoop van zes Japanse eilanden Korea cadeau. Olieraffi naderij voor halve prijs! de krant het middel had gevonden om het krantenpapier-tekort op te vangen. Inderdaad kwam het uit. Woensdag verscheen de krant, gedrukt op pak papier. Het persbureau Rengo, om nog even bij de Koningin der Aarde te blijven, dat in Japan de kranten van nieuws voorziet, is kort geleden geslo ten. De politie, die in de kantoren door het gehele land invallen deed, ver klaarde, dat „Rengo" verleden jaar voor een communistische party werk te. De Britse ambassade en consu laten te Cairo en Alexandrie schijnen ook niet veilig te kunnen werken. De politie bewaakt de gebouwen van deze diensten tenminste dag en nacht, met het oog (van de politie) op deuren en hekken en evenzeer met het oog (van de diplomaten) op de gespannen toe stand, die in beide steden heerst. De Woensdag afgekondigde noodtoestand is tot Donderdag verlengd. West minster Abbey wordt door een inge- w:" 'irmsysteem bewaakt, om dat men vermoedt dat de steen van Scone zal worden gestolen, evenals de Kroningssteen, die eerst in April werd teruggevonden. Wie in het bezit is van het Ulo diploma A of B of een gelijkwaardige schoolopleiding heeft genoten, kan wor den geplaatst bij infanterie, artillerie, cavalerie, geneeskundige dienst of in tendance-troepen. Met het getuigschrift van de Ambachtsschool of Mulo-B kan men worden opgeleid voor de Genie, de Verbindingsdienst of de Technische Dienst. Wie zich aanmeldt voor de op leiding en aangenomen wordt, treedt dadelijk in beroepsdienst en wordt als zodanig bezoldigd. Men gaat een ver bintenis aan voor de tijd van zes jaar en iaarna kan men zich als beroeps onderofficier voor onbepaalde tijd ver binden, zodat men tot aan zijn. pension nering kan dienen. Bij goede dienstvervulling staan na tuurlijk ook de hogere onderofficiers rangen open: sergeant-majoor en adju dant-onderofficier. Bezoldiging Yj^AT de bezoldiging betreft, wij schre ven al, dat men na aanneming als adspirant beroeps-onderofficier meteen in beroepsdienst treedt. Dat betekent, dat men geen soldij, maar jaarwedde ontvangt. Voor een ongehuwde soldaat jonger dan 20 jaar bedraad, deze 85 per maand, voor een ongehuwde korpo raal, jonger dan 20 jaar 121, voor een ongehuwde korporaal le klasse 174 en voor een ongehuwde sergeant, jon ger dan 20 jaar 200 per maand. Onge- huwden ontvangen als regel huisvesting en voeding van rijkswege, waarvoor in houding op de bezoldiging wordt toe gepast. Wat de oeding betreft voor een soldaat 30, voor een korporaal en een korporaal le klasse f 37.50 en voor een sergeant 45. Voor huisvesting wordt 5 tot procent van de wedde inge houden, al naar gelar van de rang. Wie er méér van wil weten, vrage bij het ministerie van Oorlog, Bureau Wer ving. Plein 4, Den Haag een brochure aan inzake de opleiding tot beroeps onderofficier. in het oude kerkje, waarin tot 1859 da Schokkers samenkwamen. Het Koninklijk Paar aanschouwde de ze dag kerken en scholen en dorpen, waarvan enkele jaren geleden de eerste steen werd gelegd. Maar vooral: ze ba- grepen de liefde, die ook de mensen in het nieuwe land, de Urkers en Schok kers hen toedragen. Voor herziening van het vredesverdrag Italië heeft Vrijdag formeel om Je steun van Engeland verzocht in zUn pogingen, het vredesverdrag herzien te krygen. In Rome acht men de toe gestane sterkte der strydkrachten on verenigbaar met Italie's verplichtingen in het kader van het Atlantische Pact. Voorts is bevestiging gevraagd van de verklaring van de WestelUke drie van 1948, dat Triest aan Italië behoort te worden terugegeven. Minister Morrison staat welwillend tegenover de gevraagde wijzigingen, doch heeft er op gewezen, dat herzie ning een moeilijk vraagstuk zal zijn. Ook Amerika is niet afkerig van wij zigingen. Voorts steunen beide landen nog steeds de teruggave van Triest aan Italië, doch hopen, dat dit bespre kingen met Joego-Slavie zal openen om tot een accoord te komen. Er zyn plannen ontworpen voor de stichting van een geheel nieuw RAÏ- gebouw te Amsterdam, dat te zyner tijd in de Rivierenwijk zal moeten ver rijzen. Het oude gebouw aan de Lut- mastraat, dat als tijdelijk was bedoeld, zal over enige jaren moeten verdwij nen. omdat de gemeente Amsterdam over het terrein wenst te beschikken. Het nieuwe gebouw zal een grote en drie kleinere tentoonstellingsruimten, een restaurant, een kantoorgebouw en enige terrassen bevatten. De grote hal za] 11 tot 18.000 personen kunnen be vatten. Dr. Hjalmar Schacht, de voormalige president van de Duitse Rijksbank, heeft bevestigd, dat hij door de Indo nesische regering is uitgenodigd enige tijd naar de archipel te komen. Schacht verklaarde, dat hij geen speciale aan stelling had ontvangen en dat hy niet door de Indonesische regering sal worden betaald. „Men heeft mU uiter aard niet gevraagd over tennis te ko men spreken", zei hij, en hij voegde er aan toe, dat hij de Indonesische re geerders verstandige mensen vond, voor wie hy het grootste respect had. In het kader van een wereldomvat tend militair bouwprogramma van by- na 7 milliard dollar heeft de commis sie voor de strydkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden ruim een milliard dollar bestemd voor het geheime bouwplan van de lucht macht in Europa en de aan Rusland grenzend0 gebieden en voor de bouw van acht bases rond Alaska en Puerto Rico en zes in de V. S.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1