Koning Leopold deed in bewogen plechtigheid afstand van de troon Enige voortgang te Kaesong Sherman sprak met Franco Averell Harriman zegt Perzie economische steun toe VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De socialist Buset maakte bezwaar Dinsdag 17 Juli 1951 76e Jaarcang No. 11156 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Lieve vader, ik hoop een waardig zoon ie zijn Vader en zoon omhelsden elkaar Vorst wekte op tot eensgezindheid Conferentie van ministers Atl. mogendheden Weerbericht Egypte gaat niet naar conferentie te Nairobi EEN NIER VAN 90 KILO Afspraken van Zondag zijn stipt nagekomen Mits oliekwestie bevredigend geregeld wordt Mossadeq stemde toe ,,Tweezijdig verdedigingsverdrag" op handen? Spanje moet in Atl. Pact worden opgenomen Schade in Kansas wordt steeds groter Ko-fut BjeMk Maurice Petsche zal Auriol antwoorden Nederlander leidt in de Tour de France De Italiaanse regering is afgetreden Indeling van de derde klassers BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand t 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten |jjET MOEITE kon koning Leopold zijn ontroering verbergen toen hij gister- middag om kwart over twaalf in het Koninklijk paleis te Brussel de oorkonde tekende waarin hy afstand deed van de Belgische troon. Tevoren had hij zijn zoon toegesproken en gezegd: „M«n geliefde Boudewijn, het is met een gevoel van trots, dat ik u de edele en zware taak overdraag voortaan de kroon 'van Belgie te dragen, die ondanks de verschrikkelijkste aller oorlogen en in weerwil van alle daarop gevolgde beroeringen ongerept is gebleven". Het was het tref fendste ogenblik van deze historische gebeurtenis, toen vader en zoon elkaar, voor het aangezicht van de tweehonderd hoogste waardigheidsbekleders van het land, omhelsden. „Mtfn lieve vader, ik zal alles doen om my waardig te tonen uw zoon te zijn aldus antwoordde Boudewtfn op de in het Nederlands en in het Frans gehouden rede van zijn vader. Een menigte van duizend personen riep „Leopold, Leopold" toen de Ko ning en Prins Boudewijn met een escorte van twintig motorrijders bij het Koninklijk Paleis aankwamen. De koning, die evenals zijn zoon de uni form droeg van luitenant-generaal van het Belgische leger zag er vermoeid uit. Bij het binnentreden van de troon zaal maakten de vorstelijke personen eerst een buiging naar rechts, waar de parlementaire afvaardiging stond op gesteld en vervolgens naar links naar een groep hoogwaardigheidsbekleders. De Koning en de Prins namen achter de tafel plaats zonder gebruik te ma ken van de daar voor hen geplaatste zetels. Tijdens het uitspreken van de rede door de Koning stond Prins Bou dewijn stram en vrijwel zonder enige beweging, de handen gekruist over zijn sabel. Nadat enkele ogenblikken lang een doodse stilte had geheerst in de door elf enorme lusters verlichte zaal, hield de koning zijn toespraak, eerst in het Nederlands, daarna in het Frans. De laatste woorden. Na zijn soldaten en landgenoten te hebben geprezen voor hun houding in de oorlogs- en bezettingstijd richtte hij zich tot zijn zoon en opvolger. „De genegenheid en het vertrouwen die gij vanwege de ganse bevolking mocht ondervinden, laten mij toe vol ledig afstand te doen van het gezag, zonder bezorgdheid voor de toekomst en in het volle besef van de volbrachte plicht". Tot zijn landgenoten zei koning Leopold: „Op het ogenblik dat ik mijn waar digheid neerleg, wordt mijn geest aangegrepen door de herinnering aan de jaren die ik in uw midden heb doorgebracht. De ontroering, die mij heeft be klemd toen ik verleden jaar, na een zo langdurige scheiding, de voet we der op de vadergrond mocht zetten, zal mij bijblijven mijn leven lang. Naar allen, die zo talrijk mij trouw zijt gebleven, gaat mijn onvermengde dankbaarheid. Ik zal het kostbaar aandenken van hun verknochtheid in mijn hart bewaren. In September: Belangrijke beslissingen te verwachten De ministers van Buitenlandse Zaken en van Financiën van de twaalf Atlan tische mogendheden zullen waarschijn lijk einde September te Ottawa bijeen komen. Op deze conferenties zouden beslis singen moeten genomen worden over drie problemen, die sedert vier maan den in de organisatie besproken wor den: de Westduitse deelneming aan de Westelijke verdediging: de organisatie van het commando in het gebied van de Atlantische Oceaan; de Middel landse Zee en het Midden-Oosten en de uitwerking van de algemene be groting van de Atlantische verdedi ging. Noorwegen heeft besloten een bataljon soldaten ter beschikking van de Verenigde Naties te stellen. Dit za worden ingedeeld bij de Noorse bri gade in Duitsland, welke thans onder opperbevel van Eisenhower staat. Verwachting tot hedenavond: Droog weer met enkele ovei drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Iets warmer. Woensdag: Zon op 4.40, onder 20.51 Maan op 21.16, onder 3.23. Met de laatste woorden die ik als koning der Belgen wens uit te spre ken, wil ik er met kracht op wjjzen, dat de toekomst van het vaderland af hankelijk is /an uw nationale solida riteit. Tevens geef ik uiting aan mjjn hoop, 'dat gjj u allen met onverzette lijkheid zult scharen rondom mijn zoon, koning Boudewijn. Ik bezweer u vereend te blijven. God bescherme Belgie en onze Congo". Ontroerend moment. Na deze toespraak vond het meest indrukwekkende deel van de plechtig heid plaats De jonge prins keerde zich naar zijn vader en dankte hem in en kele Frans gesproken woorden: „Lieve vader, ik ben zeer bewogen door de edele woorden, die gij hebt ge sproken. Ik beloof u al het mogelijke te doen om uw waardige zoon te zijn". Dan omhelsden zij elkaar alvorens de koning zich over de tafel boog om lang zaam de handtekening te zetten onder het document van de troonsafstand. Ko ning Leopold had enkele ogenblikken kennelijk moeite zijn ontroering te be dwingen. Vader en zoon stonden met diep neer geslagen blik toen de eerste minister, Pholien zijn rede hield, snel en wel haast onverstaanbaar van achter een in het midden der zaal opgestelde tafel. Daarna volgde een lange reeks van sprekers. De voorzitter van de katholieke partij, Lefevre, memoreer de de vele droeve gebeurtenissen uit het leven van de koning en men kon Koning Leopold een traan zien weg wissen, toen Lefevre ook het overlij den van Koningin Astrid memoreerde. (Zie verder elders in dit blad) Het is opgevallen, dat prins Boude wijn tijdens de abdicatieplechtigheid slechts enkele zinnen heeft gesproken, inplaats van de toespraak te houden, die aanvankelijk was voorzien. Naar verluidt heeft Buset Zondag een bezoek aan het paleis gebracht en bezwaar ge maakt tegen enkele passages van deze rede. Leden van de Kamer van Afgevaar digden zijn in een speciale zitting offi cieel op de hoogte gesteld van de troonsafstand van koning Leopold. Ook de Senaat was bijeengekomen. Hier las Struys de acte voor. Egypte zal niet deelnemen aan de conferentie in Nairobi, waarop bespre kingen zullen worden gevoerd over de verdediging van het Afrikaanse contin gent en speciaal over het vervoerspro bleem van de troepen en voorraden door Oost- en Centraal-Afrika, aldus heeft de Egyptische ministerraad defi nitief besloten. De weigering is geba seerd op het besluit om aan geen enkele conferentie over gemeenschappelijke verdediging met Engeland deel te ne men zolang de Egyptische eisen met betrekking tot het Suez-kanaal en de Soedan niet zijn ingewilligd. Deze nier van negentig kilo werd gevonden in een varken van 180 kilo, dat in het abattoir in Hoorn onlangs werd geslacht. Normaliter bereikt het gewicht van een var kensnier niet meer dan een pond. Op de foto liggen beide, een goede en een zieke, bijeen om het frap pante verschil te tonen. In twee zittingen van ieder ongeveer een uur hebben de Noordelijken en de V.N.-delegatie Maandag te Kaesong blijkbaar over en weer harde noten te kraken gegeven. Generaal Nam II zag er na de eerste bijeenkomst bepaald ontstemd uit. Later moet de stemming beter zijn geweest, want de delegaties stemden er in toe, te poseren voor de fotografen van de tegenpartij. Uit dit feit, en uit de omstandigheid, dat de Noordelijke fotografen vrij met hun Westerse collega's spraken, leidt men af, dat het de goede kant op gaat. Averell Harriman heeft Perzie Ame rikaanse economische steun voor zijn economische ontwikkeling toegezegd, mits het oliegeschil met de Anglo-Ira- nian op bevredigende wijze wordt op gelost, zo hebben welingelichte Perzi sche en Amerikaanse kringen te Tehe ran gisteravond verklaard. Harriman deed deze toezegging tijdens een gesprek met premier Mossadeq. Onder „bevre digend" zou de bemiddelaar in het al gemeen „aanvaardbaar voor Engeland" hebben verstaan. Naar verluidt heeft Mossadeq met dergelijke regeling inge stemd, mits deze tot stand komt in het kader van de Perzische nationalisatie- wet. De premier zou gisteravond op nieuw een onderhoud met Harriman hebben. Admiraal Forrest Sherman, hoofd van de Amerikaanse vlootoperaties, is Maan dag in Madrid aangekomen, waar hij vrijwel dadelijk na aankomst een bezoek aan generaal Franco heeft gebracht. Dit duurde drie kwartier. Shermans reis naar Spanje wordt in verband gebracht met de wens der Verenigde Staten, om dat land op enigerlei wijze in het Atlantische verdedigingsstelsel te betrekken. Weliswaar is te Washington tegengesproken, dat Scherman over een tweezijdig verdedigingsverdrag zal onderhandelen, maar wel is bekend geworden, dat hij over kwesties van „wederzijds belang" zal spreken. Generaal Franco ontving acht Amerikaanse senatoren, die naar Europa gekomen zijn uit naam van het comité van buitenlandse zaken, om het verdedigingsplan van West-Europa te bespreken. In het midden met donker costuum Franco. Inmiddels verluidt uit Parijs, dat de Franse regering reeds in Februari op de hoogte is gebracht van het Ameri kaanse voornemen, een verdrag met Spanje te sluiten ter verkrijging van steunpunten voor zee- en luchtmacht. Frankrijk begroette dit plan zeer ge reserveerd, maar het is in de laatste tijd weer op de voorgrond gekomen Men acht zulk een plan in Parijs on doelmatig, aangezien de Spaanse rege ringsvorm in strijd is met de beginse len van het Atlantisch Pact. Bovendien zou, wanneer Spanje inderdaad in het Pact wordt opgenomen, de Amerikaan se militaire hulp aan de andere landen kleiner uitvallen. Frankrijk staat over deze kwesties voortdurend in contact met Londen. Beide landen hebben Washington reeds op de hoogte gebracht van hun afwij zend standpunt in dezen. De houding van Engeland is de laatste tijd „on buigzamer" geworden. Te Teheran is na de relletjes van Zondag de staat van beleg afgekon digd. Deze zal de gehele week worden gehandhaafd. Er is een uitgaansverbod afgekondigd voor de tijd tussen mid dernacht en vier uur 's morgens. Vol gens een officieel bericht zijn vier per sonen gedood. Reuter is echter op grond van een eigen onderzoek tot de conclusie gekomen, dat er tenminste vijftien doden en honderd vijf tig ge wonden zijn gevallen. Maandag door kruisten patrouilles militairen met ge velde bajonet de stad. Minister Morrison heeft in het Britse Lagerhuis verklaard, dat Engeland zich verheugd over de Amerikaanse belang stelling voor het Perzische oliegeschil. Desgevraagd verklaarde de minister, dat het standpunt van de Britse rege ring ten aanzien van de uitspraak van het Internationale Hof bekend is, maar hij het verstandiger achtte, hierop thans niet verder in te gaan, gezien de delicate taak van Harriman. Zijn collega Noel Baker, minister voor Brandstoffen, ontkende, dat slui ting van de raffinaderijen te Abadan voor de landen, die hun olieproducten uit Perzie rampzalig zou zijn. Nu reeds driekwart milliard De schade, die door de overstromin gen in "de Amerikaanse staten Kansas en Missouri is aangericht, wordt 'hans begroot op 750 millioen dollar, d.i. on geveer 2.5 milliard gulden. De stijging van de raming is een gevolg van het feit, dat de herstel- en droogleggings werkzaamheden door de enorme wa termassa's, die over het geïnundeerde land zijn gelopen, zeer lang zullen duren. In de meeste gebieden stond het water Maandag nog vijf meter hoog. Men verwacht, dat pas Woens dag een begin zal kunnen worden ge maakt met het eerste herstelwerk. In Kansas City was Maandag gebrek aan drinkwater. Opnieuw vlogen olietanks in de lucht, waardoor wederom zware branden werden veroorzaakt. IN MOSKOU is het eerste nummer uitgekomen van een in het Engels verschijnend tweewekelijks tijdschrift. Het heet „News" en de medewerkers zijn Russen, o.w. de componist Dimi- tri Sjostakovitsj. Nog meer kran- tennieuws. Alle bladen te Marseille, behalve het communistische „Le Marseillaise" zullen vijftien in plaats van twaalf francs gaan kosten. In Southampton plaatste een krant een advertentie, waarin een handelsfirma een boekhouder vroeg tegen een sa laris van vierhonderd pond sterling per maand. (Brieven bureau van het blad) Het gehele verkeer lag in de war door de lange files liefhebbers voor het krantenbureau. Toen zette een jongmens een bord aan de gevel, waarop men las: „Door een zetfout bent u misleid geworden. Het salaris bedraagt veertig pond!" De politie had handenvol werk om de terug deinzende menigte te dirigeren. U Het waren eveneens aanzienlijke men- sendrommen, die te Condom (Zuid- Frankrrk), de aankomst gadesloegen van de'75-jarige Adrien Bordeneuve, die op een oude fiets een tocht van negenhonderd kilometer in zes dagen had gemaakt. Toen Adrien op zon velocipedè kwam aansnorren (de avond viel toen reeds), hield een po- litie-agent hem tegen, naar men aan nam om, echt Zuidelijk, de man te verwelkomen. Maar neen, hjj gaf Adrien een bon, want zijn licht brandde nietVan winter naar Theodoor zal het tegen Van maar niet opnemen l Est lente, om het eens dichterlijk te zeg gen. Een 23-jarige negerin in Pi- cagune (Mississippi) is onlangs grootmoeder geworden. Haar tien jarige dochter schonk namelijk het leven aan een flinke zoon van bijna acht pond. Moeder en zoon maken het wel. In het dorpje Poerbasthal, ongeveer 80 kilometer ten Noorden van Calcutta is een vjjfling geboren, bestaande uit twee jongens en drie meisjes. Twee kinderen stierven ech ter kopt na de geboorte. Maar schalk Stalin werd onlangs verrast met een geschenk van dr Van As- wegen uit Zuid-Afrika, die uit „ge voelens van oprechte vriendschap" een springlevende leeuw zond. Een ex-soldaat, die in Indo-China had ge streden bracht bij zijn thuiskomst in Parijs een jonge aap mee, die door de familie verheugd werd geadop teerd. Dat was een achttal maanden geleden. Verleden week hebben zes deskundigen uit de dierentuin het dier verwijderd. Het was gegroeid als kool, en had en passant veertien hon den uit de buurt verscheurd. Het had net plannen tot een aanval op de heer des huizes, toen de dierentuin werd gealarmeerd. De Franse kabinetscrisis Overeenstemming is mogelijk Maurice Petsche, de demissionnaire Franse minister van Financiën, zal Woensdag en niet heden zoals hij aanvankelijk van plan was geweest president Vincent Auriol mededelen of hij zich zal belasten met de vorming van het vijftiende naoorlogse Franse kabinet. Petsche verklaarde gister avond dat overeenstemming mogelijk was. Vandaag zal hy een onderhoud hebben met parlementaire fractielei ders. Na besprekingen met industriële en vakbondsleiders en met financiële des kundigen verklaarde Petsche, dat de twee voornaamste problemen waren het katholieke verlangen naar subsi dies voor bijzondere scholen en de so cialistische eis inzake een loonschaal gekoppeld aan de kosten van levens onderhoud. Er is Maandag opnieuw over agen dapunten gesproken. De communisten bleken zich stipt te hebben gehouden aan de afspraak, dat Kaesong en nabije omgeving geneutraliseerd zouden wor den. Er is geen gewapend personeel waargenomen. Vice-admiraal Joy zette het geallieerde standpunt uiteen, gene raal Nam II gaf hierop na de pauze de communistische reactie. Hedenmor gen zouden de besprekingen worden voortgezet. Intussen blijven volgens mededelin gen van het Amerikaanse achtste leger Noordelijke eenheden zich ingraven ten Zuiden van het gedemilitariseerd# gebied van Kaesong. Van de andere sectoren van het front worden slechts lichte botsingen gemeld. Voor de eerste maal Van Est in de gele trui ^yAT zelfs de grootste optimist in z(jn stoutste dromen niet verwacht had, is gisteren op de voorlopers van de Pyreneeën geschied. Wim van Est heeft niet alleen de twaalfde etappe van de Tour de France, Agen-Dax gewon nen, doch zijn stevige body tevens ge huld in de maillot jaune, de gele trui, het ere-kleed van de leider in de Bouclé. Toen gisteravond het grote nieuws uit Dax ons land bereikte, werden grijs aards en kinderen gevangen in de ban van de Ronde. In de nieuwsuitzending van zes uur nam de verheugende tij ding de eerste plaats in en om 23.15 uur werd het programma onderbroken om de reporter Jan.Cottaar in het zuiden van Frankrijk gelegenheid te geven via een telefoonverbinding verslag te doen van Van Est's prachtige prestatie. Aan het hoofd van een groep van negen renners, waarin Voorting de fraaie vierde plaats bezette, veroverde de „herder van St. Willebrord" de eerste naoorlogse etappezege in de Tour. Al- bert van Schendel was in 1939 de laatste geweest. Belangrijker was echter, dat de voorsprong van ruim achttien minuten op het grote peloton, waarin Koblet,, Coppi Bobet, Levèque en de Nederlanders Wagtmans, Peters en Dekkers reden, voor de eerste maal in de historie van de Ronde van Frank rijk een Nederlander in het waardevolle geel stak met als naaste concurrent de Fransman Meunier op 2 min 21 sec. De Maillot Jaune is geen uitverkoop truitje. Zij bracht Van Est gisteren 'uiten de prijs voor de etappe-zege ion non francs of wel elfhonderd gulden ip. welk bedrag hem dagelijks zal wor den uitgekeerd zolang hij het kostbare kleinood draagt. (Voor het verslag van de twaalfde etappe zie men elders in dit blad). De Italiaanse regering heeft Maan dagavond besloten, af te treden, ten einde wyzigingen in haar samenstelling mogelyk te maken. Het afgetreden ka binet is het zesde, dat De Gasperi na de oorlog heeft gevormd. Er is op de afgetreden regering veel critiek geoefend. Allen eisten ingrij pende hervormingen in de Italiaanse -onomie. DE KNVB heeft in zyn officieel orgaan de indeling bekend gemaakt van de derde klasse afdelingen in afdeling West I. De drie eerste afdelingen bevatten ploegen uit Noordholland, Haarlem, Amsterdam en 't Gooi, de vierde bestaat uit sluitend uit teams uit Utrecht en 't Gooi. Hier volgt de indeling van onze clubs: 3e KLASSE A: Always Forward, APGS, Bloemendaal of RKAVIC, DCG, Kin- heim, De Meteoor, OWO, Rivalen, Terrasvogels, TOG, Velsen en Vitesse. 3E KLASSE B: DEC, DEM, Halfweg, Hilversum, JOS, KW, Rapiditas RKVVA SDW, Watergraafsmeer, WFC, ZSGO. 3E KLASSE C: Alkm. Boys, Beverwijk, BKC, CSV, GVO, Hollandia, IW QSC Ripperda, WSV '30, Wijk a. Zee, Zaandijk.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1