Koning Boudewijn dankte zijn vader voor diens zelfverloochening Enige voortgang te Kaesong Jonge vors! werd luide toegejuicht Van Est stortte in een zeventig meter diep ravijn z° is een tragisch einde gekomen aan de Tour-verrichtingen van Neder lands beste man. De teleurstelling wordt echter overheerst door de op rechte blijdschap, over de wonderbaar lijk goed afloop van dit ernstige on geval. Van Est heeft de Ronde van Frankrijk moeten verlaten, maar zijn fraaie prestatie in AgenDax en de vreugde, die hij alle sportvrienden daarmede Maandag geschonken heeft, zullen niet vergeten worden. De toe komstige verrichtingen van de overige Nederlanders zijn thans op losse schroe ven gekomen. De val van Van Est heeft een diepe indruk gemaakt op Voorting, Sherman streeft naar een militair accoord met Franco-Spanje KoaI Bj&iteJL VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Harriman heden naar de V.S terug? Woensdag 18 JuH 1951 76e Jaargang No. 1115/ Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Plechtige eedsaflegging fe Brussel K.L.M.-CONSTELLATION LIEP VAN STARTBAAN Veelkleurig schouwspel „Maatregelen dringend noodzakelijk" Haroon onderbrak vergadering van Australisch kabinet Weerbericht Bespreking met Mossadeq zou zijn afgebroken Wonderbaarlijke afloop van ernstig ongeval Gelukkig licht gewond Perzen zijn onverzoenlijk maar uit de Tour DE gele leiderstrui, waarin Wim van Est gisteren m l zo'n gerechtvaar digde trots aan de „dertiende" etappe van de Tour de France begon, heeft zich rood gekleurd, toen onze landge noot bij de afdaling van de 1708 m. hoge Col d'Aubisque in een ravijn van zeventig meter diepte stortte. Tenge volge van het springen van een band, verloor Van Est de macht over het stuur, slingerde over de weg en viel van de rotswand. Een ontstellende schrik beving de overige renners, o.w. verschillende favorieten, die met de Nederlander de Col afdaalden. Groot was hun vreugde toen onze landgenoot slechts licht gewond bleek te zijn aan armen, voeten, benen en lendenen. Met vereende krachten en met behulp van touwen, aan elkaar geknoopte ban den en kledingstukken werd de onfor tuinlijke leider uit het ravijn getrok ken. Weer op de weg gekomen, werd Van Est in een Rode Kruis auto naar Tarbes gebracht, alwaar hfl ter obser vatie in het ziekenhuis is opgenomen. Gebleken is, dat de Nederlander niets gebroken heeft. Caudillo reorganiseert momenteel zijn kabinet Het gebruik van Spaanse bases verlangd De commissie stelt een onderzoek in Gevaar nog niet geweken Het Koninklijk Paar zond gelukwens Nieuwe Noordelijke aanval in voorbereiding? Twee hoofdpunten in debat Vader en zoon gedood bij aanrijding BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK rnrnm sou TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mm. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Gistermorgen is een KLM-Constella- tion met gezagvoerder Jan Stroeve bij de start op Idlewild (New York) door nog onbekende reden van de zijkant van de startbaan afgelopen en moest daardoor ijlings tot stilstand worden ge bracht. ^TAANDE voor zijn met een rood baldakijn overwelfde troon heeft Prins Boudewijn gistermorgen om vijf minuten over elf de eed op de grondwet af gelegd, die hem tot koning van de Belgen maakte. Hij sprak de formule, waar bij hij zwoer de grondwet en de wetten van het Belgische volk te zullen nale ven, s lands onafhankelijkheid te handhaven en het grondgebied ongeschonden te bewaren met krachtige stem, eerst in het Nederlands en daarna in het Frans, uit. In zijn troonrede bracht de 20-jarige koning met nadruk hulde aan zijn va der voor „de grootheid en de zelfverloochening, waarmee deze het besluit tot aftreden had genomen." De eerste officiële daad, die de koning verrichtte na af loop van de plechtigheid was het leggen van een krans op het graf van de on bekende soldaat, ter ere van de gevallenen, die hij ook in zijn troonrede zo ge voelig had herdacht. LIET halfrond van de zittingszaal van de Kamer, waar de plechtigheid plaats vond bood een schitterende en veelkleurige aanblik. Recht voor de troon zaten o* gouden stoeltjes de mi nisters en voorts waren er zetels inge richt voor verschillende hoogwaardig heidsbekleders, de leden van het diplo matieke corps en het gevolg van de koning. De meeste dames van het ge zelschap waren in zwarte japonnen of in middagcostumes verschenen. Schijn werpers waren op de vorstelijke troon gericht en schoven hun lichtbundels over het veelkleurige schouwspel. Het was de eerste maal, dat een koninklij ke eedsaflegging in Belgie op de film werd vastgelegd. „De Koning Le Roi" DIJ zijn binnenkomst op het Paleis der Naties werd de koning die in een open auto, voorafgegaan door een ere-escorte te paard, de korte rit van het paleis had gemaakt, ontvangen door een uit vijftien kamerleden en twaalf senatoren bestaande deputatie, die hem begeleid door de beide ondervoorzit ters van Kamer en Sneaat, voorging naar de zaal. Op de aankondiging :„De koning" „le roi", verhieven zich de daar aanwezigen van hun zetels. Lang zaam betrad Boudewijn de verhoging, waarop de troon was geplaatst. Hij maakte drie buigingen, eerst naar de ministers, dan naar links en vervolgens naar rechts. Daarop sprak de jonge vorst de eeds formule tweemaal achtereen in de bei de landstalen uit. Nadat het applaus be daard was, ging Koning Boudewijn op zijn troon zitten en opende de envelop pe met de troonrede, die hij langzaam voorlas, daarbij bijzonder nadruk leg gende op de passage,waarin hij zijn va der hulde bracht. De kwestie-Kasjmir De hoge commissaris van Pakistan in Australië, Joesoef Haroon, heeft Maandagavond een vergadering van het Australische kabinet onderbroken om met premier Menzies en de minister van buitenlandse zaken Casey over de kwestie-Kasjmir te spreken. Hij heeft de minister meegedeeld dat de toestand zou verergeren als geen maatregelen werden genomen in het ge schil tussen India en Pakistan. „Wij hebben stappen gedaan om de grenzen van Pakistan te beveiligen en als de In dische troepen niet onmiddellijk van de grens worden teruggetrokken, zal Pakistan nieuwe maatregelen in het belang van zijn veiligheid moeten ne men", aldus de hoge commissaris, daar aan toevoegend: „Wij staan thans dich ter bij een oorlog dan ooit sinds de de ling. Slechts een vonkje is nodig om een ramp over de gehele wereld te brengen". De premier van India, Nehroe. heeft Maandag verklaard, dat India Pakistan in geen geval zal aanvallen. MIJNARBEIDER VERONGELUKT Gisteren geraakte een 43-jarige oude bovengrondse arbeider in de zeverij van de mijn Julia te Eygelshoven be kneld in de omkeer-inrichting van een transportband. Hij overleed ter plaat se aan de bekomen verwondingen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Verwachting tot hedenavond: geleidelijk toenemende bewolking met overwegend droog weer Matige Westelijke tot Noord westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. DONDERDAG: zon op 4.41. onder 20.50. Maan op 21.42, onder 4.57. 1*ERSTOND na de troonrede gingen de toejuichingen opnieuw op. De koning gaf zelf het sein tot het beëin digen daarvan door naar voren te tre den en met hetzelfde ceremonieel als waarmee 'hij gekomen was, de zaal te verlaten. Hjj werd bij het uittreden der zaal begeleid door de kreten „leve de koning". Buiten werd hij met dezelfde uitroe pen opgewacht door het publiek, dat slechts op grote afstand van de ingang van het parlement de gebeurtenis kon volgen. Alvorens de rit door Brussel begon, deed zich een klein incident voor toen de leider van het ere-escorte generaal Jooris, van zijn paard viel. J^ANGS juichende mensenhagen ging de kleurige stoet via het graf van de onbekende soldaat langs de brede zonnige lanen terug naar het koninklijk paleis. Duizenden hadden zich achter de politiecordons opgesteld om het schouwspel gade te slaan. Voorop re den de paukenslagers, daarachter de trompetters, allen op schimmels, in ko ningsblauwe tunieken, witte broeken en zwartharen mutsen met gouden plui men. Overal werd de koning, alleen in zijn auto gezeten, luide toegejuicht. In een aantal volgauto's hadden de leden van zijn gevolg plaats genomen. Cordoh verbroken. QM kort vóór twaalf namen de plech tigheden een einde met een spon tane demonstratie van tienduizenden, die op het paleisplein de cordons ver drongen toen de jonge vorst zich op het balcon vertoonde. Lange tijd hielden de toejuichingen aan en daarna ver spreidde de menigte zich om op de boulevards het afmarcheren gade te slaan van de troepen, die langs de ge hele koninklijke weg hand in hand hadden gestaan. Kort daarna reed de auto van mi nister-president Pholien de poort van het paleis binnen. De premier ging vol gens de gewoonte aan de nieuwe vorst het ontslag van zijn kabinet aanbieden. Daarmee namen de ambtsbezigheden van koning Boudewijn I een aanvang. Later heeft de jonge koning zich voor het middenraam vertoond. Hij groette de menigte, die zich achter de afzettin gen had verzameld, met een breed ge baar. De toejuichingen namen geen eind en weldra verbraken vooral de jongeren de afzettingen en stormden tot voor het paleis. Het gejubel hield aan, ook nadat de koning het balcon had verlaten. De stad Brussel heeft na de plechtig heid van de beëdiging spoedig een Zondags uiterlijk aangenomen. Alle bedrijven waren gesloten. De bevolking haastte zich na het middaguur naar de bossen rondom de stad. De deputaties van Kamer en Senaat hebben in de loop van de middag hun nota's van antwoord op de troonrede ingediend. De premier, Pholien, heeft het ontslag van zijn regering willen aanbieden, doch dit op verzoek van koning Boude wijn uitgesteld tot vandaag. Verwacht werd, dat het niet zou worden aan vaard. Bij zijn aankomst in Teheran werd Averell Harriman (midden) begroet door de Amerikaanse ambassadeur in Perzie, dr. Grady (links) Volgens berichten uit Teheran zouden de besprekingen tussen Harriman en Mossadeq zijn afgebroken. De Amerikaanse onderhandelaar zou heden de Fer- zische hoofdstad verlaten. Hjj had voor zjjn laatste gesprek met de Perzische premier nog een onderhoud met de minister van buitenlandse zaken, Kazemi, waarbij naar verluidt vooral de verwerping van de uitspraak van het interna tionale gerechtshof is behandeld. Er is overigens over Harrimans be sprekingen zeer weinig bekend. Slechts verluidt, dat hij op dezelfde onver zoenlijke houding is gestuit als de Ame rikaanse ambassadeur Grady. Mossadeq en Kazemi zouden Trumans raadsman hebben duidelijk gemaakt, dat zij er niet aan denken, af te wijken van de wet op de nationalisatie of de adviezen van het internationale hof te aanvaar den. Harriman zelf heeft over zijn bespre kingen vrijwel niets verteld. Op een persconferentie heeft hij gisteren alleen medegedeeld, dat hij verschillende kwesties momenteel nog bestudeert en dat hij verder heeft gepoogd de Perzen duidelijk te maken, dat hun geestdrift voor de nationalisatie van de olie ge paard behoort te gaan met redelijkheid Daarbij had hy gewezen op de bezwa ren, die er aan hun wijze van optreden kleven. Het Perzische parlement heeft gister middag een stormachtige zitting be leefd, toen de minister van binnenland- ze zaken, generaal Zahedi, verslag uit bracht van de relletjes van Zondag. De minister werd ervan beschuldigd dat hij deze had uitgelokt om de rege ring ten val te brengen. De voorzitter slaagde er niet in, de orde te herstellen Een deel van de leden liep weg, waar door het vereiste aantal niet meer aan wezig was. In geheime zitting is de dis cussie later voortgezet. MUTATIE IN INDONESISCH KABINET Het Indonesische kabinet heeft gis teravond het ontslag aanvaard van mr Sujono Hadinoto, de minister van eco nomische zaken. Tot minister van eco nomische zaken werd benoemd mr. Wi- lopo, minister van arbeid in het kabi net der voormalige Republiek Indone- sia Serikat. Geruchten worden bevestigd De geruchten van enige dagen geleden, volgens welke een wijziging in de Spaanse regering zou worden gevolgd door de opneming van Spanje in het At lantisch Pact, schijnen thans hun bevestiging tegemoet te gaan. Alles wijst er n.1. op, dat Franco bezig is met de reorganisatie van zijn in 1945 samengesteld kabinet. Verwacht wordt, dat Vrijdag de nieuwe ministers zullen worden be ëdigd. Voorts verluidt, dat Shermans bezoek zal uitlopen op een Spaans Ame rikaans accoord, waarbij oorlogschepen van de VS het recht wordt verleend, gebruik te maken van Spaanse marinebases. ten in Spaans-Marokko in verband met de Franse rechten een zeer netelige si tuatie zouden doen ontstaan. Over het doel van Shermans bezoek aan Spanje wordt nog steeds het diep ste stilzwijgen bewaard. Wel acht men het in Spaanse kringen mogelijk, dat uit zijn besprekingen een verdrag zal voortvloeien, waarbij Amerikaanse oorlogsschepen het recht krijgen, ge bruik te maken van Spaanse marine havens. Frankrijk en Engeland blijven ge kant tegen elke vorm van militair accoord met het Spanje van Franco. Ook zijn zij tegen de besprekingen, die thans worden gevoerd. Reeds is gisteren te Washington be vestigd, dat Sherman de Caudillo Maandag heeft verzocht te overwegen of zulks mogelijk is. In dit verband worden in het bijzonder de vliegvelden van Madrid, Barcelona en Sevilla, de havens van Cathagena en Cadiz en eni ge strategische punten in Spaans Ha- rokko genoemd. Als tegenprestaties zou Sherman in het uitzicht hebben gesteld: uitgebreide Amerikaanse hulp en Het verstrekken van moderne uitrusting voor het Spaanse leger. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verwezen naar het Frans-Spaanse ver drag van 1912 over Marokko. Daarin wordt bepaald, dat Frankrijk en Span je samen de Marokkaanse kustverde diging zullen verzorgen en de doorvaart door de Straat van Gibraltar zullen verzekeren. Men is te Parijs van me ning, dat onderhandelingen over het aanleggen van Amerikaanse steunpun rtNGEVEER vijfhonderd Venetiaanse gondeliers hebben onder luid ge- Napolitaanse zang van wapontaanse liederen hun peddels neergelegd en zijn twee uur gaan staken, uit protest tegen het steeds toenemende gemotoriseerde verkeer in de kanalen van Venetië. Door het geronk van al die motoren worden hun liederen bijna onverstaan baar. De redevoeringen, die het Leger des Heils met de beste bedoe lingen houdt, zijn ook vaak onver staanbaar door de drukte van de om geving. Dit geldt vooral in Noord- China, waar het Leger des Heils een reactionnaire organisatie wordt ge noemd. die wordt geleid door imperia listen. Het gekke is. dat de Heilsolda ten hun werk niet neerleggen, maar juist krachtiger voortgaan. In Ca nada heeft de „atomitis" de mensen ook al aardig bevangen. Volgens een blad in dat land worden daar momen teel vier escorte-vaartuigen gebouwd, die speciaal zijn ingericht voor de oor log met atoomwapens. O Een Russi sche geleerde, meneer Kofsikin. be- atpombom te kunnen eon- IIIIlHlllll^ilIHHIlHinHilllllflllllilllilIHlIIIIIHIflIllllllllflHIIIHINIIIUIin lichter is dan de bestaande Ameri kaanse, en met een uitwerking, die tweemaal groter is. Heel wat vreed zamer klinken de woorden van dr. Jean Picard, de houder van het we- reldhoogterecord voor ballons, die wil trachten nu met een ballon tot dertig Ss weer' een strueren, die in gewicht zeven maal Franco komt in de gratie misschien krijgt Hitledoor nu ook nog eens een kans. kilometer hoogte te stijgen. Het be staande record is 17.300 meter. Dr. Picard heeft echter tweehonderddui zend dollar voor zijn experimenten nodig. O Om nog even achter het IJzeren Gordijn te kijken: De Russen hebben weer eens bekend gemaakt, dat zij een uitvinding hebben gedaan, lang voordat men in het Westen daartoe kwam. Zijn in strijd met alle geschie denisboeken, het haringkaken, de boekdrukkunst, de atoombom, het mi croscoop en tal van andere zaken reeds in Rusland uitgevonden, nu bleek, dat in 1911 de Rus Kotelnikof het eerste valscherm heeft geconstrueerd. I Waarschijnlijk zal men in het Arbei dersparadijs grif toegeven, dat het ge bruik van verdovende middelen in Amerika een wereldrecordhoogte be reikt. Negentigduizend New Yorkers onttrekken zich door gebruik van morphine, opium, heroïne, of Maryu ana van de moeilijkheden en proble men van de dag. In het eerste kwar taal van dit jaar werden 1.153 perso nen in verband hiermee aangehouden. Voor het gehele jaar 1946 bedroeg dit aantal slechts 712. Wagtmans, Peters en Dekkers, die gis teren reeds ondervonden, dat de Tour renners met recht de bijnaam van „slaven van de weg" dragen. Voorting leverde nog de beste prestatie door als 30ste te eindigen. Wagtmans werd 53e, Peters 58e en Dekkers 86e. (Voor het verslag van de dertiend# étappe zie men elders in dit blad.) Oorlogsschade gerepatrieerden Motie Hoogcarspel verworpen (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang van de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer is in stemming gekomen de mo tie van de heer Hoogcarspel (CPN) in zake het vaststelling van een wettelij ke regeling ter tegemoetkoming in de materiële oorlogsschade voor de uit In donesië gerepatrieerde Nederlanders. Zij werd verworpen met 70 tegen 7 stemmen. Voor waren de communisten en de heren Gerbrandy (AR) en Weiter (KNP). Een motie van de heer De Graaf (KVP) om alsnog door een commissie te doen bezien, of deze Nederlanders voor een tegemoetkoming in de mate riële oorlogsschade in aanmerking ko men, werd met algemene stemmen (78) aangenomen. Voorts heeft de Kamer na een uitge breide discussie het wetsontwerp tot -e- geling van het assurantiebemiddelings- bedrijf zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat minister Lieftinck enkele amendementen van technische aard had overgenomen. De overstromingen in Amerika De Amerikaanse Senaat heeft 25 mil- lioen dollar uitgetrokken voor de eer ste hulp aan de geteisterde gebieden in Kansas en Missouri. Hier zakt het wa ter thans sterk. Niettemin zijn vrijwilligers in koorts achtig tempo bezig, de razende water massa's, die door de loop van de Mis souri naar de Mississippi kolken, te bedwingen. Het lage land rondom St. Louis staat reeds onder water. Men acht de stad ernstig bedreigd. Koningin Juliana en Prins Bem- hard hebben het volgende tele gram gestuurd aan Zijne Majes teit Boudewijn, Koning der Bel gen: „Op deze dag van uw plech tige troonsbestijging zenden wij u onze allerbeste wensen voor een voorspoedige regering. In de overtuiging dat de vervulling van uw zware taak het Belgische volk tot zegen zal strekken, spre ken wij tevens ons vertrouwen uit in de steeds groeiende samen werking en vriendschap tussen onze beide volken." Getekend: Juliana, Bernhard Terwijl de indruk steeds sterker wordt, dat de Noordelijken een nieuwe aan val op de linies der verbonden troepen in de zin hebben, gaan de onderhande lingen te Kaesong over een wapenstilstand in Korea voort. Drie en een half uur is er gisteren vergaderd. De besprekingen verliepen in een sfeer van gereser veerde hartelijkheid. De onderhandelaren van de VN verklaarden bij hun terug keer in het vooruitgeschoven hoofdkwartier, dat er naar hun gevoelen enige vooruitgang was geboekt. Kringen, die in verbinding staan met de delegatie, zijn optimistisch gestemd over de kansen op succes, nu de confe rentie de moeilijkheden van de afge lopen week heeft overwonnen. De kou de formaliteit, die de eerste zittingen kenmerkte, was gisteren geheel ver dwenen, althans buiten de conferentie zaal. Gedelegeerden van beide partijen spraken vrijelijk met elkaar en ar heerste een soort vacantiestemming. Er zijn twee belangrijke punten in discussie. Het eerste is de juiste af bakening van een bufferzone, het tweede de vraag, of de terugtrekking van alle buitenlandse troepen in over weging zal worden genomen. De dele gatie van de VN beschouwt deze kwes tie als een politieke zaak, die buiten deze besprekingen moet blijven De strijd gaat intussen nog door. De Noordelijken blijven zich in de buurt van Kaesong ingraven. De verbonde nen hebben een aanval ten Noorden van Korangpori ondernomen, om de Noordelijken uit enige stellingen te verdrijven. Zij werden met mortieren beschoten. Voorts werden er enige luchtaanvallen ondernomen. De acti viteit elders aan het front was te ver waarlozen. Hedenmorgen zijn Noordelijke deta chementen waargenomen ten Noorden en Noordwesten van de Imdjin. Er was slechts plaatselijke gevechtsactiviteit. De 49-jarige aannemer J. uit Breda en zijn 21-jarige zoon werden dodelijk gewond toen Dinsdagavond een vracht auto, die geen voorrang verleende, te gen hun motor reed en de beide man nen tegen de straat werden gesmakt. Het ongeluk gebeurde op de straatweg van Amersfoort naar Utrecht.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1