Vandaag beslissing in Kaesong? Nieuw-Zeeland en Australië zullen meer Nederlanders toelaten Reeds drie en twintig doden bij watersnood in Amerika Regering sluit een onderhandse lening van 322 millioen gulden Nederlandse emigranten stichten dorp in Brazilië VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Beide partijen handhaven standpunt inzake terugtrekking vreemde troepen Harriman volgende week huistoe? Vrijdag 20 Juli 195) 76e Jaargang No. 11159 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna mn,„ „P a. wordt Officieren verduisterden twee millioen dollar Nieuwe gevechten zijn te verwachten Verwoestingen als door een atoombom Blokkade kan geregeld zonder Veiligheidsraad Franco maakt de nieuwe regering bekend Verzekeringsmaatschappijen namen deel Perzen zijn onverzoenlijk Goed nieuws voor adspirant-emigranten: Grote stroom „trekkers" naar Canada Nieuwe mogelijkheden in Zuid-Afrika Eventueel lening voor financiering woningbouw KoAi BeiteH Weerbericht Regering keurt het plan goed De Casperi vormt een nieuw Italiaans kabinet Dienstplicht verhoogd van 16 tot 20 maanden BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal 1 5.15, per maand t 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten WANNEER de voortekenen niet bedrk-ven song. Of de besprekingen worden voortgezet enT besllssinS in Kae" of zM zullen worden afgebroken en dan wordt w» overeenstemming leiden, tief. Aldus heeft gisteren een woor voerderinhetTn /an„mening defini" Moensan verklaard. De besprekingen waren toen nadlt „ur hadden geduurd, onderbroken, zonder dat men ênf* l* gee" ]wee boekt. Er is niet gezegd, waarover verschil van mening 11 7°°.rU^giing ge" wordt aangenomen, dat thans de vraag of de h staat' Maar algemeen den teruggetrokken, aan de orde isgeweestKanmen "h' '"T? komen - De Noordelijken zullen dan de Am-m ,°Ver t0' een acc00rd llllllllllllilllllilllllllflllllIIII11 Hei spookleger in Zuid Korea Recruien slecht behandeld Vyf hoge officieren van het Zuidko- reaanse corps voor nationale verdedi ging zU« door een militair gerechtshof te Taegoe ter dood veroordeeld wegens verduistering van twee millioen dollar en slechte behandeling van 690.000 re- cruten, van wie er velen overleden. Dit schandaal had reeds eerder ge leid tot het ontslag van de Zuidko- reaanse vice-premier, de minister van defensie, de onderminister van defensie en de chef van de Zudkoreaanse gene rale staf. Het corps, dat bekend stond als het spookleger en door de regering werd bekostigd, is nu ontbonden. GENERAAL Nam II opende gister avond de vergadering en verzocht vice-admiraal Joy, het standpunt van de VN aangaande de door de Noordelij ken voorgestelde ontwerp-agenda uit een te zetten.. Joy herhaale, dat de de legatie van de VN alleen zaken van mi litair belang wenste te bespreken. Daarna sprak de voornaamste Noordko- reaanse gedelegeerde een van te vo ren opgestelde verklaring uit, waaruit duidelijk werd, dat het Noordelijke voorstel geen verandering had onder gaan .Op de vergadering werden verder geen vorderingen gemaakt. Van zeer goed ingelichte zijde in Ko rea is vernomen, dat de VN in geval van een wapenstilstand het recht zul len eisen, communistische gebieden ;n N.-Korea voor onderzoek te bezoeken. De overstromingen, die in de Ameri kaanse staten Missouri en Kansas zo veel onheil hebben aangericht, bedrei gen thans het aan de samenvloeiing van Missouri en Mississippi gelegen St. Louis. Men verwacht dat deze bedrei ging Zondag het grootst zal zijn. In Kansas City en omgeving begint het water thans te zakken. Daarente gen worden in midden-Missouri nieu we gebieden bedreigd. Een aantal wo ningen van Jefferson City, de hoofd- gtad van Missouri, is onder water gelo pen en 350 personen moesten in veilig heid worden gebracht. Het totaal aan tal doden tengevolge van de overstro mingen bedraagt thans 23. .Betreurenswaardig incident Egypte vreest Rusland In antwoord op het Britse protest heeft de Egyptische regering de aan houding van het Britse schip „Empire Roach" een betreurenswaardig incident genoemd. Het Egyptische antwoord veroordeelt het optreden van de kapi tein van het korvet, dat het Britse schip aanhield. Voorts wordt herhaald, dat Egypte souverein is in zijn territo riale wateren en dat de blokkade van Israël volkomen rechtmatig is. De Egyptische minister van buiten landse zaken heeft de Amerikaanse ambassadeur te Cairo doen weten, dat de kwestie van het Suez-kanaal langs normale diplomatieke wegen kan wor den geregeld. Dit houdt in, dat Egypte er weinig voor voelt de kwestie in de veiligheidsraad te zien behandeld, niet zozeer uit vrees voor een Westerse druk als wel om een Russische interventie te voorkomen. Rusland is namelijk een van de ondertekenaars van de conven tie over het Suez-kanaal van 1880. Volgens een nader bericht is Egypte bereid, schepen met ruwe olie, die be stemd zijn voor Haifa, het Suezkanaal te laten passeren, mits het waarborgen krijgt, dat Israël de geraffineerde olie niet zal gebruiken voor aggressieve doeleinden tegen een Arabisch land. Dit is Donderdag te Cairo aan de Ame rikaanse ambassadeur, Caffery, mede gedeeld. Charles Wilson, Trumans rechterhand op economisch gebied, verklaarde gis teren, dat de overstromingen in het Midden-Westen der Verenigde Staten, welke een schade van 750 millioen dol lar hebben aangericht, in "sommige opzichten in hun verwoestende uitwer king met een atoombom kunnen wor den vergeleken. SOWJET-HULP BIJ BESTRIJDING VAN SPRINKHANEN IN PERZIE Volgens radio-Teheran hebben Sow- jetrussische bestrijders van de sprink hanenplagen Teheran verlaten om het werk in centraal-Perzie voort te zetten. Een schaduw over de onderhandelin gen is voorts de dreiging van nieuwe gevechten. Het achtste Amerikaanse leger heeft n.1. nieuwe activiteit aan het gehele front gemeld. De grootst# communistische eenheden sinds het be gin van de onderhandelingen hebben de verbonden troepen aangevallen, blijkbaar om uitvoering te geven aan de dreigementen, dat „tegenmaatrege len zouden worden genomen", als het „geallieerde offensief niet werd ge staakt, zolang er te Kaesong wordt on derhandeld. De strijdkrachten der VN moeten m Korea blijven, totdat een werkelijke vrede stevig gevestigd is. heeft Ache- son, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, gisteravond verklaard. Hij heeft nadrukkelijk de eis van de Noordelijken van de hand gewezen, dat alle buitenlandse troepen zouden wor den teruggetrokken. Deze kwestie was, naar hij zei, van politieke aard, en zou alleen door de VN en de betrokken regeringen kun nen worden opgelost. De strijdkrach ten der VN zijn immers in Korea krachtens beslissingen van verschillen de regeringen, en op verzoek van de VN. Tijdens een wapenstilstand zou er een strijdmacht van de VN in Korea moeten blijven, welker omvang van de omstandigheden zou afhangen, alsmede van de nauwgezetheid, waarmee de wa penstilstandsbepalingen zouden worden nageleefd. Liberaler van structuur dan de oude Generaal Franco heeft Donderdag de vorming van zijn nieuwe regering be kend gemaakt. Het telt vijftien leden. De samenstellig geeft een liberale tint aan het bewind, daar het meer politie ke denkwijzen vertegenwoordigt dan de vorige regering. Er zijn twee katholie ken, twee leden van de Phalanx, een conservatief, een monarchist en negen vakministers in opgenomen. De nieuwe regering is samengesteld op een ogen blik, dat de samenwerking met Ame rika het hoofdthema vormt voor de Spaanse buitenlandse politiek. De regering zal nieuwe regelen voor de persvrijheid opstellen. Overwogen wordt de bevoegdheden voor de volks vertegenwoordiging uit te breiden en ook wordt een liberaler politiek inzake de buitenlandse handel verwacht. De minister van Financiën heeft met een aantal verzekeringsmaatschappijen en pensioen- en personeelfondsen een onderhandse lening gesloten van 305.536.000 gulden. In de lening wordt deelgenomen door houders van 3Vs vijfjarige, niet verhandelbare en niet beleenbare schatkistbiljetten, die zich hadden verbonden na afloop van de termijn van vijf jaar het bedrag van hun biljetten te beleggen in staatsschuld. De rente bedraagt vier procent en gaat in op 16 Juli. van 16.900.000 gulden tegen een koers van 100 pet, een rentevoet van vier procent en een looptijd van ten hoogste 25 jaar. In totaal heeft de staat dus on derhands een lening opgenomen van 322.436.000 gulden. De levensverzeke ringsmaatschappijen hebben tevens verplicht deel te nemen een eventueel door de bank voor Nederlandse ge meenten uit te geven lening ter finan ciering van de woningbouw. De oliekwestie Harriman, de Amerikaanse bemidde laar in het Perzische oliegeschil, heeft gistermorgen opnieuw een „hartelijk onderhoud" met Mossadeq gehad. H(j is echter geen stap verder gekomen in de richting van een Brits-Perzische over eenstemming. Wanneer er zich geen nieuwe ontwikkeling voordoet( zal Har riman waarschijnlijk de volgende week naar Washington terugvliegen. De hou ding der Perzen is onverzoenlijker ge worden. Zij willen geen enkele wyzl- ging in hun politiek meer overwegen. De laatste nog verschijnende com munistische krant in West-Dutisland, het Dusseldorpse blad In euren Namen, is door de geallieerden voor drie maan den verboden. „Maren", het populaire nijlpaard uit de dierentuin van Kopenhagen verraste de wereld door haar twaalfde kind ter wereld te brengen. „Maren" met haar „Kleine Maren" (Van onze Haagse redacteur) De regering overweegt een plan, om een groot aantal prefabricated woningen naar de emigratiegebieden te zenden. Op deze wyze wil zy een van de moeilijk ste vraagstukken van de emigratie oplossen en daardoor de emigratie voor gezinnen vergemakkelijken. In wezen geldt het plan nog alleen voor Nieuw Zeeland, dat geen gezinnen toelaat, die niet kunnen bewyzen, over woonruim te te beschikken. Lukt het, dan zal massavervoer van de woningen kunnen wor den overwogen, hetgeen uiteraard voordeliger uitvalt dan wanneer iedere emi grant afzonderiyk zijn huis meeneemt. Het plan verdient stellig overweging, omdat er momenteel voor Nieuw Zeeland zeer veel animo is: er melden zich 125 mensen per dag voor dit land aan. De animo zal nog wel toenemen, aan gezien verleden week is overeengeko men dat de selectie van de Nederlandse emigranten tot alle beroepsgroepen, be halve de intellectuele en adminstratieve functies, kan worden uitgebreid. Ook Australië zal weer op ruimer schaal buitenlanders gaan toelaten. Tot voor kort was de selectie hier zeer scherp. Dat leidde er toe, dat van de zeven duizend candidaten, die in behandeling waren, slechts zevenhonderd konden worden toegelaten. Er zijn thans echter aanwijzingen, dat de selectie voor Aus tralië weer zal worden verbreed. Er is toestemming verkregen, om weer onge- De lening wordt aangegaan tegen een koers van 100 pet en heeft een looptijd van ten hoogste 25 jaar. In 1967 zal de eerste aflossing plaats vinden. Met een andere verzekeringsmaatschappij heeft de regering een fixe lening afgesloten VLIEG8ASES INGEBRUIK GEWENSTE UITBREIDING GEPROJECTEERDE BASES r\E Amerikanen willen gaarne een kring van luchtbases om de Middel landse Zee sluiten en zullen niet te vreden zijn, alvorens Spanje daarin actief betrokken kan worden. Marokko, Zuid-Frankrijk, Cyprus en Dahran aan de Perzische Golf zijn reeds werkzaam betrokken in de activiteit van het Amerikaanse luchtwapen. Met Grie ken land en Turkije worden luchtvaart verdragen gesloten, iti Italië zoekt Eisenhowers staf reeds naar de meest geschikte plaats voor de inrichting van een luchtbasis. Verder worden met Frankrijk onderhandelingen gevoerd over de in gebruikneming van Tunis als uitvalsbasis en met Spanje. schoolden in aanmerking te laten ko men. Dat geldt niet alleen voor indus triearbeiders, doch ook voor werkeri in de andere bedrijfstakken. Naar Canada zijn verleden jaar ze venduizend mensen vertrokken. Dit jaar zijn er al negenduizend weg, terwijl er nog vierduizend op vervoer zitten te wachten. Alle schepen en vliegtuigen zijn echter al volgeboekt en zeker zul len niet alle wachtenden nog dit jaar kunnen worden geholpen. Misschien lukt het, om tegen September nog een schip te charteren en dan zullen er nog tweeduizend gegadigden kunnen wor den toegelaten. Het is een groot kwaad, dat gegadigden voor dit land zich meestal te laat melden. De grote trek is in het voorjaar. Wie echter in 1952 wil vertrekken, zal er goed aan doen, zich reeds nu aan te melden, wil hij niet de kans lopen, te worden teleurge steld. Ten slotte Zuid-Afrika. Hieromtrent zijn kortelings zeer prettige besprekin gen gevoerd met minister Schoeman, toen hij ons land bezocht. Deze hebben tot resultaat gehad, dat overwogen zal worden, de „afgestudeerden" van de Rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling voor emigratie in aanmerking te laten komen. Hun praktijkjaren kunnen zij dan in hun nieuwe vaderland volma ken. Voorts zal worden overwogen, het oüde stelsel opnieuw in te voeren, waarbij de Zuid-Afrikavereniging fi nancieel borg blijft voor mensen, die naar Zuid-Afrika vertrekken. In dat geval is n.1. geen werkgeversverklaring nodig. pE staking der Verwachting tot hedenavond Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk enige lichte regen of mot regen, voornamelijk in het N°°r~ den en Noordoosten van het land Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk tussen West en Noord west. Weinig verandering "t tem- peratuur. Zaterdag: Zon op 4.44, onder 20.48 Maan op 22.13, onder 8.05. Venetiaanse gonde liers waarover Theodoor al enige malen berichtte is voorbij. Maandag blokkeerden 600 gondels de twee hoofd kanalen gedurende twee uur, om de gemeentelijke overheid ertoe te bewe- hoopt zijn reis in 25 dagen te kunnen gen het aantal concurrenten - de motor- maken, maar het weer speelde hem hoten - te beperken. Sedert Giuliano parten, het eiland Sicilië niet langer met zijn aanwezigheid vereert, is cke rust er QP een groot plein te Manilla hebben weergekeerd. Maar déze dagen werden demonstranten ten aanschouwen van de bewoners van het eiland opgeschrikt vijfduizend mensen een beeltenis van door een botsing tussen een trein en j0hn Foster Dulles verbrand, als pro een stier op het traject Syracuse-Cata- nia De botsing was zo hevig, dat de stier de lucht in geslingerd werd en daarna door het dak van een baan wachterswoning stortte, waar de baan wachter en zijn gezin juist aan tafel zaten De vrouw des huizes werd ge wond', de stier was morsdood. O De bemanningen van de plezierboten, die ter gelegenheid van het Festival of Rritain op de Theems varen, schijnen nietaHijd in ruime mate vlees op ta- fel te hebben. Ze zijn in staking ge gaan omdat de verzorging aan boord hun'niet goed genoeg voorkwam. Li Fen 35-iarige Britse scheepsbouwkun- Edward Allcard heeft voor een reisje per boot graag wat ongerief over Maar hij vaart dan ook voor zijn plei- zier OP 7 Juni vertrok h« met een lacht uit Casablanca en landde weinige dagen geleden in Plymouth. Hy had ge- Wie gaat mee over zee Hou je roer recht Reeds ligt het schip aan de reel test tegen het ontwerpverdrag met Ja pan, dat door Dulles tot stand kwam. O De staat Colorado werd door zware re gen- en hagelbuien geteisterd. Bij Gree- ley werden 120 hectaren tarwe vernield De totale schade bedraagt 60.000 dollar. De hagelstenen lagen hier en daar an derhalve meter hoog. Was dit wel wat te veel van het goede. In Enge land stond men plotseling voor een te kort, toen de „Associated British Films" een rolprent wou vervaardigen van de luchtslag, die in 1940 boven Engeland heeft gewoed. De vliegtuigen, die aan de luchtslag deelnamen, behoorden voor een groot deel tot het type Hur- rlcane. waarvan men in Engeland ïog maar twee luchtwaardige exemplaren heeft.Men heeft echter van de Por tugese luchtmacht vijf Hurricanes kun nen lenen en nu kunnen vandaag de opnamen beginnen. Om nog eens even in miliaire stemming te blijven: De helft der Duitsers is volgens de uit slag van een opinie-onderzoek voor deelnemng van West-Duitsland aan de Westeuropese verdediging. In Maart van dit jaar stemde zestig procent voor deelneming. Ten slotte nog een be richt, dat Theodoor met innige deelne ming publiceert: De internationale commissie voor de Walvisvaart heeft verklaard, dat er minder walvissen moeten worden gedood, wil men het uitsterven van deze dieren voorkomen. (Van onze Haagse redacteur) De Regering heeft verleden week haar goedkeuring gehecht aan een plan van de Chr. Emigratiecentraie, om in Brazilië, in het heuvelachtige gebied van Castro in de staat Parana een nieuwe Nederlandse landbouwerskolo nie te stichten. Hiervoor zullen vyftig families uit de ontginningsstreken in Zuidoost-Drentc in aanmerking komen. De nieuwe vestiging zal komen te lig gen op ongeveer dertig kilometer van Carambei, een reeds bestaande Neder landse protestantse kolonie. Het vesti- gingsgebied ligt op ongeveer 1500 m. hoven de zeespiegel. De groep a.s. emigranten heeft eerst kennis genomen van een rapport van mr. J. S. Biesheuvel van de Chr. Emi gratiecentrale en daarna een hunner afgevaardigd, om ter plaatse poolshoog te te nemen. De landbouwer G. Leffers uit Zwartemeer achtte na zijn bezoek emigratie in groepsverband verant woord, mits met de nodige faciliteiten van de Nederlandse en de Braziliaanse regering kon krijgen. Een desbetreffend verdrag is inderdaad tot stand geko men. De Chr. Democraat De Gasperi heeft een uitnodiging van president Einaudi, om een nieuwe Italiaanse regering te vormen, aangenomen. Hij hoopt zijn nieuwe ploeg in het begin van de vol gende week gereed te hebben. Er zal een compleet Nederlands dorp komen, met een zuivelfabriek, een school, een bakkerij en een kerk Te zijner tijd wil men een eigen predikant beroepen en een onderwijzer aanstel len. Voorlopig zal echter de geestelijke verzorging van Carambei uit geschie den, waar reeds een Amerikaanse pre dikant werkzaam is. Op crediet zal 6000 ha. grond worden aangekocht. De eerste groep zal ook voor volgende groepen woonruimte bouwen. Te beginnen met 1952: In zjjn Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de commis sie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over de ontwerp-begroting van de departementen van Oorlog en Marine heeft de minister geantwoord, dat de regering opnieuw de nadere uitwer king van het defensieprogramma in beschouwing heeft genomen. Hierby is zy tot de overtuiging gekomen, dat het van groot belang moet worden geacht om zo spoedig mogeiyk één divisie paraat te doen zyn. In de legeropbouw zal dit geen wyziging behoeven te brengen, maar te beginnen met de lichting 1951 zal de diensttyd van 16 maanden op 20 maanden dienen te worden gebracht. Ter geruststelling van sommige le ien, die daaromtrent twijfel uitten, verzekerde de minister, dat het ont worpen legerplan, behalve de vorming van 5 divisies, mede een effectieve op zet van de territoriale verdediging be helst. Naar de mening van de minister is er wel degelijk plaats voor de natio nale reserve, mits deze bestaat uit een voldoend aar.: al, doch bovenal uit voL. doende geoefende vrijwilligers.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1