Perzische regering niet accoord met voorstellen van Harriman Truman pleit voor militaire en economische versterking Onze defensie ui Ex-maarschalk Pétain overleden Enorme grondverschuiving op de Sint Pietersberg eist één dode Naco-bus uit Schagen bij Wezel in West-Duitsland verongelukt De vierde-klassers in West I KoJii 13-eóte.k. VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN "1 Dinsdag 24 Juli 1951 76e Jaargans No. 11162 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Optimisme te Teheran geluwd Wijzigingen brachten geen verbetering Bespreking met Britse minister aanvaard? Hij wilde rusten op het slagveld van Verdun Streng regime in de vesting van Yeu Weerbericht Birma verwerpt het Japans ontwerp-verdrag NIET ALLEEN KANONNEN Modderlawine stort zich op twee mannen Hoornse chauffeur om het leven gekomen Reizigers terug naar Nederland Indeling tweede-klassers alsnog gewijzigd BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 18 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten W/IJ KUNNEN op het ogenblik moei- lijk ontkomen aan de indruk, dat, ten spijt van alle aangekondigde plan nen, aan de opbouw van ons militaire apparaat nogal het een en ander ha pert. Ondanks de geweldige sommen, «relke minister Lieftinck met onmis kenbare virtuositeit uit de belasting- pot voor de defensie beschikbaar weet te stellen, dringt zich telkens de vra-Jg naar voren in hoeverre deze bedragen efficiënt worden besteed en qt inderdaad de opbouw van ons defensieapparaat zodanige voortgang maakt, dat de belastingbetaler, die met pijn en moeite zijn offer brengt, het gewenste resultaat ziet van de in spanning, welke van hem wordt ver langd. Eén der kenmerken van onze demo cratische staat bestaat gelukkig nog steeds in het feit, dat vrijelijk critiek mag worden uitgeoefend. Zo zal nie mand het ons euvel duiden indien wij ons tot tolk maken van velen, zowel in als buiten de weermacht, die ver vuld zijn van grote bezorgdheid met betrekking tot de organisatie, opbouw •n paraatheid van de Nederlandse weermacht in al haar geledingen. Het kan niet worden ontkend, dat de Staten-Generaal gedurende de laatste jaren met een in onze parle mentaire geschiedenis onbekende mee gaandheid enorme bedragen voor de organisatie, opbouw en instandhouding van ons militaire apparaat hebben ge voteerd. Zelfs in de kringen van hen, die in hun hart tegenstanders zijn van oorlogsvoorbereiding, wordt over prin cipiële bezwaren heengestapt. Wel ver toonden zich tijdens de debatten van tijd tot tijd onweersverschijnselen, welke wezen in de richting van twij fel omtrent het gevolgde beleid, en dientengevolge kwamen ministers en leidende figuren in legerkringen her haaldelijk in het gedrang, doch on danks het scepticisme dat meermalen de debatten beheerste, kwam de oor logsbegroting geen enkele maal in ernstig gevaar. De Kamers, enerzijds kennelijk onder hypnose van het com munistische gevaar, anderzijds zich bewust van het dwingende karakter van het Atalantische Pact, zijn ge neigd zonder veel tegenstribbelen de eisen der regering in te willigen. Ondanks de vele mislukkingen, wel ke het defensiebeleid de laatste jaren hebben opgeleverd. Toen na de op papier gewonnen oo\log van 1940-1945 al spoedig de werkelijkheid en de daaruit voort vloeiende desillusie noodzaakten tot herbewapening op grote srfiaal, bleek, dat (voor de land- en luchtmacht) vrij wel alle mogelijkheden voor een snelle opbouw van een gevechtsapparaat ontbraken. Verschillende ministers, zes in getal, hebben binnen zes jaren tijds hun krachten beproefd om uit een vacuum een defensie-apparaat op te bouwen. Achtereenvolgens passeer den de ministers De Quay, Meynen, Fiévez, Schokking, 's Jacob en Staf de revue. Ministers smeedden plannen, andere ministers smeedden deze plannen om en militaire gezagsdragers, onder wie buitenlandse, verwierpen deze plannen: optimistische geluiden werden aan het Nederlandse volk tot in den ireure voorgezongen; de chef van de generale staf werd vervangen en ten slotte schijnt dan thans na zes jaren experimenteren vast te staan, dat op het einde van 1952 op z'n gun stigst 2/3 divisie steeds paraat kan zijn, terwijl op het einde van 1954 5 infanterie-divisies tot de mogelijk heden zullen gaan behoren. Het zijn helaas niet te miskennen feiten, dat de materieelvoorziening van onze weermacht een uiterst kostbare aangelegenheid is en dat zij langs een bijzondere lijdensweg gaat. Schakelen wij voor ?en ogenblik de marine m dan betekent de jpbouw van de hui dige landmacht in feite de constructie van een ingewikkelde machine. Een modern leger vormt een mechanisme van de meest kwetsbare aard. Het rol lende materieel en de verdere techni sche uitusting is van zodanige in§®" wikkelde en tere aard, dat naast e vechtende troep alleen reeds een apart leger van ingenieurs, technici, monteurs, chauffeurs en andere he - pers nodig is om het bij een moderne divisie behorende machinepark e- drijfsklaar te houden en bij gevechts handelingen eventueel te hers e e Ondanks alle optimistische yerzekerim gen van de toenmalige minister van oorlog Meynen bij de aankoop van Canadees oorlogsmaterieel en de aaa na ook door zijn opvolgers herhaalde lijk gegeven beloften van spoedige JN TEHERAN is het eerste optimisme al weer geluwd. Opnieuw wordt gespeeld met de gedachte van een onderbreken der besprekingen, die Harriman nu sinds een aantal dagen met de Perzische oliecommissie voert. De voorstellen van de Amerikaanse bemiddelaar, door de commissie met zoveel enthousiasme begroet, blijken in de ogen der regering allerminst genade te hebben kunnen vinden. Weliswaar heeft de Amerikaan toen enkele wijzigingen voorgesteld, maar veel wees er op, dat ook deze niet werden aanvaard. De regering heeft ze Maandag avond nog besproken. Tegen heden is echter geen bijeenkomst van Harriman met de oliecommissie voorgesteld. Waarnemers beschouwen dit feit als geen gunstig teken. van Hugh Gaitskell, de Britse mixlis- ter van financien, maar Mossadeq zou de voorkeur hebben gegeven aan diens voorganger, Sir Stafford Cripps, die momenteel voor geneeskundige behan deling te Geneve is. Hoewel Engeland officieel heeft verklaard, van niets te weten, zou het te kennen hebben ge geven, dat geen van beide heren op het ogenblik beschikbaar is, maar dat het bereid is, een andere vooraan- J7ERDER was gemeld, dat de Perzi sche regering zich accoord had ver klaard met een voorstel van Harri man, om het oliegeschil met een Britse minister tè bespreken. De bemidde laar noemde in dit verband de naam Gistermorgen is op het eiland Yeu op 95-jarige leeftijd overleden de ex- maarschalk van Frankrijk Henri Phi- lippe Pétain. Petain, die aan gangreen in de rech tervoet, hartzwakte en kortademigheid leed, had gevraagd op het slagveld van Verdun te midden van de in 1916 gesneuvelde Fransen te worden begra ven. De regering heeft echter bepaald, dat zijn stoffelijk overschot „voorlopig" zal worden bijgezet op het kerkhof te Port Joinville op het eiland Yeu. Mis schien zou later als het gevaar voor demonstraties geweken is aan de laatste wens van de maarschalk wor den voldaan. Petain is tijdens zijn verblijf in de vestinggevangenis op het eiland Yeu aan zeer strenge voorschriften onder worpen geweest. Zo mocht de wacht hij werd door 120 manschappen be waakt niet op het binnenplein ko men, wanneer de oud-maarschalk zijn dagelijkse wandeling maakte. Niemand mocht zonder vergunning het gebouw betreden. Het maken van foto's in de omgeving was verboden. Slechts in een opzicht waren de voorschriften verzacht. Mevrouw Pe tain, die haar man naar het eiland was gevolgd, mocht hem dagelijks bezoeken, maar nimmer met hem alleen zijn. Oog luikend werd voorts toegestaan, dat de echtelieden triktrak speelden. Oog luikend werd ook de aanwezigheid van twee katten in de cel van de grijsaard geduld. Sympathiserenden hadden mevrouw Petain een oude auto aangeboden. Daarmee begaf de oude dame, die steeds meer aan jicht begon te lijden, zich dagelijks naar de vesting. Voordien was zij er dagelijks door weer en wind heengewandeld. Een taxi kon zij, daar ze moest bestaan van het pensioen van een weduwe van een divisie-gene raal, niet betalen. Zij mocht haar man alles geven, waarnaar hij verlangde, behalve alcohol. Deze gebruikte hij trouwens niet, evenmin als tabak. De rookartikelen, die hem door vrienden werden gezonden, gaf hij dan ook alle weg. (Zie verder elders in dit blad) Verwachting tot hedenavond: Wisselend bewolkt en overwegend droog weer. Matige en af en toe vry krachtige Noordwestelijke wind, koel. Woensdag: Zon op 4.49, onder 20.42 Maan op 23.00. Onder 13.29. Te Rangoon werd gisteren bekend gemaakt, dat Birma het Amerikaanse ontwerp voor een vredesverdrag met Japan heeft verworpen, omdat de Bir mese regering „geen enkel ontwerp verdrag kan goedkeuren, waarin niet wordt voorzien in het doen van her stelbetalingen aan Birma". levering van Amerikaanse materieel, is het afgezien van inderdaad van Canada ontvangen uitrusting een mloochenbaar feit, dat het tempo van de huidige materieelvoorziening, voor zover het de landmacht betreft, be neden elke redelijke verwachting is gebleven. Ondanks alle fanfares over Europese eenwording en samenwerking in het Atlantische Pact, dient kortweg te worden geconstateerd, dat momenteel van een gevechtswaardige machine geen sprake is. Hoewel de wil en het verlangen in Nederland aanwezig zijn geweest om voor een snelle en behoor lijke bijdrage in de Westeuropese defensie te zorgen, moet helaas met nadruk worden geconstateerd, dat Amerika, om welke reden dan ook, in bedenkelijke mate in gebreke is geble ven bij de voorziening met materieel. En wil het huidige regeringsplan in 1952 worden geëffectueerd, dan zal spoed moeten worden betracht. Het valt niet te verdoezelen, dat in het leger een bedenkelijke ongerustheid heerst over het trage tempo der Ame rikaanse materieelvoorziening. Hel zou zeer te wensen zijn indien van regeringswege in deze aangelegenheid eens klare wijn werd geschonken. Reeds te dikwijls is het Nederlandse volk met een kluitje in het riet ge stuurd. Nu eens heet het Indonesische avontuur schuldig aan het huidige slakkentempo, dan weer wordt de aggressie op Korea als schuldige ge doodverfd, terwijl het laatste excuus de schaarste aan grondstoffen betreft. deze dooddoeners kunnen niet lan ger dienen om het volk in slaap te sussen. De voor de defensie te beste den bedragen en de daarvoor door de belastingbetaler gepresteerde inspan ning zijn tè belangrijk om over de •esultaten in het ongewisse te blijven. staande afgezant met kennis van eco nomische zaken te zenden. In dit ver band werd de naam van Hugh Dalton genoemd, thans minister van plaatse lijk bestuur en ordening, voordien van financien. Overigens handhaven de Perzen nog steeds hun standpunt, dat de Britse regering in wezen geen partij in het conflict is, en dat de nationalisatiewet naar letter en geest behoort te worden uitgevoerd. Berichten uit Londen bevestigen de gissingen, die Zondagavond de ronde deden aangaande de inhoud van Har- riman's eerste voorstellen. Inderdaad behelsden zij een compromis aangaan de de ontvangstbewijzen voor afgele verde olieproducten en de gedachten van oprichting van een organisatie uit de drie landen, Amerika, Engeland en Perzie, voor transport, afzet en ver deling van de olie. De Egelsen zijn het er echter niet mee eens, dat de raffin- nage in handen van de Perzen zou ko men. Zij willen hierover een Brits Perzische maatschappij in het leven •oepen. De een week geleden in Teheran af gekondigde noodtoestand is opgehe ven. Koningin Juliana bezocht met Prins BernharcL en de prinsesjes het Festival of Britain. H.M. de Koningin met een harer begeleiders. Honderd Japanners verdronken Meer dan honderd personen zijn om het leven gekomen tengevolge van stor men en overstromingen in West-Japan. Er is hier sedert dertig jaar niet zoveel regen gevallen. Het regenseizoen is thans ten einde. In een aan het Congres toegezonden economisch rapport heeft president Truman verklaard, dat de grootste bedreiging van de wereldvrede van de Sowjetunie is te duchten. Hij voegde hier aan toe, dat een eventuele wapen stilstand in Korea, Amerika en West-Europa niet zo mogen doen afzien van de herbewapening. Het Westen zou zich integendeel een nog grotere inspanning moeten getroosten. De president deed daarom een dringend beroep op het Congres de militaire uitgaven in het komende jaar te verhogen mede in verband met een zo groot mogelijke uitbreiding van de strijdkrachten in de Verenigde Staten, wier aantal op het ogenblik op drie en een half millioen is vastgesteld. Na een hevig onweer, dat gisteravond boven de St. Pietersberg bij Maastricht heeft gewoed, ontstond er tegen negen (Eigen bericht) Enkele dagen geleden vertrok uit Schagen een Naco-autobus, met een aantal'vacantie-reizigers voor een tien daagse trip naar en door Zwitserland. Gisteren nam de onder zo gunstige pm- standigheden begonnen reis een wel zeer droevig einde, doordat de bus, in de buurt van de stad Wezel, vlak over de Duitse grens een ongeval kreeg, dat aan één der chauffeurs, de 33-jarige Jan de Jong uit Hoorn het leven heeft gekost, terwijl volgens de eerste, nog onbevestigde berichten verschillende personen gewond werden. Vast staat, dat een reizigster uit Leeuwarden i- kele kwetsuren bekwam. De trip werd gemaakt onder auspi ciën van het reisburéau Kruit uit Scha gen, dat voor haar reizen steeds van Naco-bussen gebruik maakt. Nauwe lijks over de Duitse grens, in de buurt van de stad Wezel, sprong plotseling de rechter-voorband van de bus, waardoor de chauffeur de macht over het stuur verloor. Met grote snelheid reed de wagen tegen een boom. De tweede chauffeur, Jan de Jong, die naast de bestuurder zat is waarschijnlijk door de kracht van de botsing door de voor ruit van de wagen gevlogen en bekwam enkele zeer ernstige verwondingen. Hij werd overgebracht naar ëen ziekenhuis in de buurt, waar hij in de loop van de dag is overleden. Verder is er sprake van enkele gewonden. De bus werd ernstig beschadigd. De ontzetting onder de reizigers was groot en besloten werd de terugreis te aanvaarden. Per trein arriveerden ze gisteravond om tien uur aan het Cen traal Station in Amsterdam, vanwaar Naco-bussen hen naar hun woonplaat sen vervoerden. De chef van de technische dienst der Naco in Alkmaar is direct na het be kend worden van dit tragische ongeval naar Wezel vertrokken, om de schade in ogenschouw te nemen. uur plotseling een enorme grondver schuiving langs de Westelijke helling van de berg. Een aardmassa van bijna tweeduizend kubieke meter stortte zich op twee mannen; de 23-jarige F. van den Boorden en diens schoonvader, P. Godding, die zich in een schuurtje be vonden, bezig met het voeren van hun duiven en konijnen. Het schuurtje werd geheel vernield. Van der Boorden werd geheel onder de modderlawine losgekomen door de hevige regens van de laatste dagen bedolven, terwijl Godding tot zijn borst in de zware klei werd vastge- kneld. De laatste kon spoedig "/orden bevrijd en werd met enkele lichte kneuzingen naar een ziekenhuis ver voerd. Een reddingploeg, bestaande uit politiemannen, brandweerlieden en arbeiders zocht onder uiterst moeilijke omstandigheden naar Van der Boor den. Om kwart over elf werd zijn stof felijk overschot gevonden. Eerst om half één vannacht was 't lichaam vrij gemaakt. Het slachtoffer, dat afkom stig was uit Heubem, bij Maastricht, was gehuwd en vader van een kind. In de nota wees president Truman er op, dat de verdediging van de Verenig de Staten en die van West-Europa met inbegrip van Turkije nauw met elkaar zijn verbonden. Wanneer de menselijke en materiële hulpbronnen in die landen verloren zouden gaan tengevolge van eeh bezetting door de vijand zou dit een militaire catastrophe voor de V.S. betekenen. Overigens, zo merkte Tru man verder op, is de veiligheid van de wereld niet slechts een zaak van ka nonnen. Zij vereist ook economische, politieke en morele kracht. Als voor beeld daarvan haalde hij de gebeurte nissen aan in Perzie, Joegoslavië en In- do-China, waaruit een wereldoorlog zou kunnen voortvloeien. De Amerikaanse economie is op het ogenblik krachtiger dan bij het begin van de uitvoering van het bewapenings program en de inflatiedruk is belang rijk minder geworden. De thans op 35 milliard dollar per jaar vastgestelde militaire uitgaven zouden tegen het einde van het jaar tot 50 milliard en tegen het midden van het volgende jaar tot 65 milliard dollar moeten wor den verhoogd. Na gewezen te hebben op de verdub beling van de militaire productie in de Westerse landen, besloot Truman zijn rapport met het congres te verzoeken de voorstellen tot de militaire en eco nomische steun aan het buitenland goed te keuren en maatregelen te ne men tegen de inflatie om daarmee de veiligheid van het land te verzekeren. De KNVB heeft thans ook de indeling van de vierde klasse afdelingen in West I bekend gemaakt en tevens een gewijzigde indeling van de tweede klas- sers. Deze wijzigingen houden In, dat UW van 2A is verhuisd naar 2B, dat Velox uit 2B verdwijnt naar West n en dat daaruit Baarn komt in de 2e klasse A. Wat de vierde klassers betreft mag er op gewezen worden, dat de A9 afdeling alle vierde klassers uit de kop van Noord-Holland beslaat. Tevens is in onder staande indeling aangenomen, dat alle drie kampioenen van Noord-Holland pro moveren en van Amsterdam twee. Mocht dit juist andersom zijn, dan komt het Zaandamse Meervogels uit 4E in 4B en kampioen Amsterdam komt in 4E. vlak voor de snavel van een kip *en krijtstreep op de grond trekt, blijft bet DIJ werkzaamheden in de schaduw van de kerk Sacré Coeur te Parijs stootten werklieden plotseling op een onontplofte bom van vijfhonderd ki logram. Men kon de griezelige kerkbe zoeker zonder ongelukken verwijderen En dat na vijf jaar vrede! In Augus tus houdt men in Oost Duitsland het dier als gehypnotiseerd op die streep „Jeugdcongres voor de vrede", dat zitten. Nu verzocht men in Sulingen de door de communisten wordt georgani seerd. Er zullen geen Syrische jongeren aan deelnemen, want de premier van Syrië heeft in het parlement medege deeld, dat liefhebbers voor dat congres geen visa krijgen. Men nam dit besluit om redenen van openbare veiligheid" De onthoofding van een kip door twee boerinnen in de stad Ulm (Beieren), had ook andere consequen ties. Daar de twee dames geen bloed konden zien, keken ze allebei een an dere kant op, toen het scherp geslepen bijltje, gehanteerd door één hunner, op de kippenhals neersuisde. De kip raak te inderdaad zijn kop kwijt. De buur vrouw, die het beest vasthield mist *e- dert kort een duim. Kippen zijn in derdaad soms kippig. Wanneer men Zoals Schacht schachert, schachert niemand. aanhouding van een veertienjarige jon geman, die dit grapje had toegepast op bijna alle kippen in die gemeente. De dieren lagen soms al enkele uren D Meneer Sydney Burrows, die bezig was in zijn tuintje te Thetford (Nor folk) een gat te graven wist evenmin als de Sulingse boeren, wat hem over kwam. Hij vond een aarden kruik, ge vuld met graan, welke kruik ongeveer duizend jaar geleden moest zijn begra ven, toen op die plaats een Saksisch huis stond. De graankorrels waren zwart geworden. O In Sevres. een Westelijke voorstad van Parijs heeft men goede ideeën, meent uw lijfaap Woensdag is daar een conferentie van 75 leraren uit 28 landen begonnen Ze zullen zich drie weken lang gaan afvra gen hoe men op de scholen geschiede nis moet onderwijzen om de leerlingen internationaal begrip en wereldburger- zin bij te brengen. De Unesco blijft niet achter. De directeur-generaal van deze instelling heeft verklaard, dat nen bezig is met een geschiedenis van de wetenschappelijke en culturele ontwik keling van het mensdom. 2e klasse A: AFC, Alcmaria Victrix, Baarn, Helder, HFC, HVC, OSV, Storm vogels, WA, West-Frisia, ZFC. 2e klasse B: DWV, Hercules, HRC, De Kennemers, KFC, Schoten, De Spar taan, UW, Volendam, Zeeburgia, ZW. 4e klasse A: Bergen, DTS, Grasshop pers, Oudesluis, RKAFC, Schagen, Suc ces, Texel, Vrone, VZV, Watervogels, Wieringerwaard ZAP. 4e klasse B: Assendelft, EVC, St. George, HSV, Limmen, Meervogels A. MFC, Monnikendam, Purmersteijn, Randers, De Rijp, WW. Zouaven. 4e klasse C: ADO '20; DRC, Energia, J. H. Kwartier, KBV, LC, OFC, Pur- merend, TDO, TDW, WB, WZ, Zil vermeeuwen. 4e klasse D: Animo BDK, ETO, De Germaan, Nautilus, De Pionier, SDZ, SEMO, Swift, Wilskracht, WMS, Zaan- landia, ZRC. 4e klasse E: D.TK, DVAV, Madjoe, De Meer, Meervogels, NEA, Oranje-Zwart, ROD1. Sloterdijk, SLÏO SNA, TIW, Wilh. Vooruit.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1