Conferentie voor Europees leger publiceert haar voorstellen De herbewapening van de vrije volken moet worden voortgezet Vier voorwaarden voor de vrede VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ngfljet voorbeeld van plan-Schum Sirijdkrachien onder de gezamenlijke politieke autoriteit Nieuw voorste! van de Perzen Minister Van den Brink sprak Belgische geruchten tegen Onze defe nsie Woensdag 25 Juli 1951 76e Taarcana No. 11163 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ministers van defensie in September bijeen? 300 000 Japanners nog in Russische kampen Een Amerikaanse missie naar Spanje? Gevaar nog even groot als vóór ,,Kaesong'' Was het Sjahrir ot was hij het niet? Rusland bewijze zijn vreedzame bedoelingen Zonder deze blijven verbondenen in Korea Rust aan het front Weerbericht Jto-u B (2) Toestand in Jordanië is nog steeds gespannen BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand t 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten ERr_eL!!?.EU.r0peeS l^er k°»e»> «W staat onder een overkoepelend politiek EchumTn henSVt°"ïbeeid R" di* plan de wil der afzonderlOlTe^n het ieeer ^m^nw11^ dSent worpen Het nieuwe ortraan samenwerkende staten te worden onder- de o^ünisatie io"^» luantTsThe P^lDeT °"derhouden met ook ter beschikking worden geteld de SHapT h *g"eenhei™ zu,Ie» da" van de verenitrde striidk,Lhf f J de SHAPE. het algemene hoofdkwartier 0E CONFERENTIE, waar gedelegeer den uit Frankrijk, Italië, West- Duitsland, België en Luxemburg bij een waren en waarheen voorts Ameri ka, Canada, Engeland, Nderland, Por tugal, Noorwegen en Denemarken waarnemers hadden gezonden, heeft vijf maanden lang onderhandeld, alvo rens zij met haar voorlopige conclusies voor het licht kwam. Deze zijn overi gens nog slechts zeer ten dele uitge werkt. Wel wordt het volgende voorgesteld: 1. Alle strijdkrachten moeten ko men te staan onder een commissaris, dan wel een college, dat de bevoegd heden van een Europese minister van defensie zou moeten hebben. 2. De commissaris (het college) zou verantwoording schuldig zijn aan een parlementaire vergadering. 3. Er zou een hof van justitie voor deze nieuwe organisatie moeten wor den ingesteld. Ook is voorgesteld, dat er gestan daardiseerde hoofdkwartieren voor de land- en luchtstrijdkrachten moeten Petitie aan Ridgway De Japanse „Raad voor het Gezin" heeft een petitie bij het hoofdkwartier van generaal Ridgway ingediend, in zake een spoedige repatriëring van meer dan 300.000 Japanse krijgsgevan genen, die zich naar men aanneemt nog in Russische en Chinese kampen be vinden. De Japanse Rijksdag en de buitenlandse diplomatieke missies in Tokio ontvingen soortgelijke petities. In «en verklaring wordt gezegd, dat Rus land het doodvonnis over de 300.000 krijgsgevangenen heeft uitgesproken, toen namens het Kremlin verleden jaar werd medegedeeld, dat de repatriëring van de Japanse krijgsgevangenen was voltooid. komen, alsmede gestandaardiseerde wapenen, opleidingsscholen en produc tiemethoden, een gemeenschappelijke staf, en een Europees fonds, waaruit de gehele organisatie wordt betaald. Maar er is nog niets vastgelegd over de vorm van de politieke autoriteit, over de verdeling van de kosten over de deelnemende landen, over de vereis te militaire standaardisatie. Over de grootte van de nationale contingenten bestaat nog verschil van mening. Al deze kwesties moeten nog nader wor den bezien. De voorzitter van de con ferentie, Hervé Alphand, die een uit eenzetting van deze punten voor de pers gaf, heeft voorts verklaard, dat is gedacht aan een geldigheidsduur van vijftig jaar. De deskundigen zijn het er over eens, dat de deelnemende landen eerst een politieke overeenkomst zullen moeten sluiten, krachtens welke zij hun strijd krachten in de nieuwe organisatie in brengen. Pas daarna zullen maatiege- len kunnen worden genomen aangaan de de materiële organisatie van een Europees leger. Daarom wordt voorge steld, dat de ministers van defensie na de volgende vergadering van de At lantische Raad, in September a.s., bij een zullen komen. De Amerikaanse regering zal waar schijnlijk binnen enkele weken een speciale missie benoemen, die de be sprekingen over een Spaanse bijdrage tot de Westeuropese verdediging moet voortzetten. Acheson verklaart ie Deiroii: 0E Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acbeson, heeft tijdens de feestelijkheden ter herdenking van het tweehonderdvjjftigjarig bestaan van Detroit opnieuw gepleit voor uitvoering van het grote herbewapeningsprogram ma der vrije landen. Men kan zijn toespraak beschouwen als een antwoord aan zijn landgenoten die uit de gang van zaken in Korea afleiden, dat grootscheepse bewapening nu minder noodzakelijk zou zijn geworden. De Verenigde Staten, zo betoogde de minister, verkeren ln groter gevaar dan vele Amerikanen denken. Dit gevaar is sinds het Russische voorstel voor een wapenstilstand in Korea niet kleiner geworden. Het Kremlin volgt een soepele taktiek, die telkens aan de wisselende omstandigheden wordt aangepast. Zolang de Sowjetunie niet bereid blijkt, om te werken voor een stabiele en vreedzame wereld, blijft het gevaar voor ons bestaan. De Rotterdamse journalisten en correspondenten hadden gisteren wat men noemt een zenuwen- dag", toen het gerucht ging, dat Soetan Sjahrir zijn echtgenote, alsmede een dochter uit een vorig huwelijk aan boord van de „Wil lem Ruys" uitgeleide zou doen. De Ballpoints trilden reeds: ge- vechtsklaar voor een interview. Doch mevr. Sjahrir en dochter verklaarden plechtig, dat Sjahrir in Stockholm vertoefde, vervol gens nog een missie naar War schau moet vervullen, en eerst daarna zijn echtgenote en doch ter per vliegtuig naar Singapore zou volgen. Het gerucht bleef echter lopen en de journalistieke paraatheid groei de in evenredigheid mee. Toen aan boord de lunch werd opge diend, zagen de nieuwsjagers, dat een vreemde heer, die Sjahrir zou kunnen zijn, zich bij de dames voegde. Een der journalisten, die Maleis verstond, stelde zich ver dekt bij het tafeltje op en wacht te op het moment, dat de vreemde heer mevr. Sjahrir met „vrouw" zou aanspreken. Toen hij meende, dat dit gebeurde, gaf hij een seintje naar zijn col lega's, waarop een kleine kara vaan naar het bewuste tafeltje trok. Maar „Sjahrir" lachte eens en stelde zich voor onder de naam Achmad. Tot heden vragen de teleurgestel de journalisten zich echter af: Was hij het nou, of was hij het niet? Want ook Indonesische po litici zullen de kunst van het incognito wel verstaan. Harriman tevreden Hef Britse kabinet bijeen Te Londen wordt vernomen, dat de Perzische voorstellen, welke gister middag op het Britse ministerie van buitenlandse zaken zijn ontvangen, erin voorzien, dat een vertegenwoordiger van de Britse regering naar Teheran zal vliegen voor besprekingen op het hoog ste niveau. Gisteravond hield het Britse kabinet een spoedzitting, ter bespreking van de Perzische voorstellen. Zowel van Engelse als Amerikaanse zijde bewrart men het stilzwijgen over de Perzische voorstellen. In Teheran werd vernomen, dat de Perzen de fi nanciële aangelegenheden willen rege len en tot een accoord wensen te ko men over de verkoop van de olie aan een groep maatschappijen. Ze willen zich liever niet aan één maatschappij binden. Perzie wenst geen contract, dat lan ger loopt dan tien jaar, omdat het volk dit zou zien als een nieuwe concessie overeenkomst. De Amerikaanse onderhandelaar Harriman schijnt over de gang van zaken zeer tevreden te zijn. De Britse beslissing op de Perzische voorstellen zal niet worden bekendgemaakt voor het begin van het debat in het Lager huis over de buitenlandse politiek, dat Woensdag aanvangt. Averell Harriman en leden van de senaat recente bespreking in een aantal tijdens de Teheran. AMERIKA zal zonodig geweld met ge weld beantwoorden. De problemen onzer wereld zullen echter door een oorlog slechts sterk in aantal toenemen. Tussen de uitersten van zwakheid en oorlog ligt een middenweg, waarbij er naar wordt gestreefd, zonder oorlog het hoofd te bieden aan de landhonger der Russen. Daartoe moet een doel matig werkend stelsel van gemeen schappelijke veiligheid worden opge bouwd. Daarom moeten wij het grote herbewapeningsprogramma der vrije Marshall formuleert Het terugtrekken van de buitenlandse troepen in Korea zal geen probleem «ijn, wanneer de communisten oprecht een vredesregeling willen, zo heeft George Marshall, de Amerikaanse minister van defensie, verklaard. Hij meende, dat men het dan echter eerst over vier kwesties eens moest zijn: 1. een bestands linie, die verdedigbaar zou moeten zijn in geval van n.euwe v.jandelukheden; 2. geen versterking der thans in Korea vertoevende troepen; 3. behoorlijke in spectie door beide partijen als garantie tegen een onverhoedse aanval; 4. bevre digend accoord over de krijgsgevangenen. stoken. Zeven van de toestellen «ver Het Zuidkoreaanse parlement te Poesan heeft met algemene stemmen besloten, een dankbetuiging te zenden aan minister Acheson voor het feit, dat hij heeft geweigerd, de evacuatie van alle buitenlandse troepen uit Korea te aanvaarden als agendapunt voor wapenstilstandsonderhandelingen. Aan het Koreaanse front was het Dinsdag rustig. Alleen in het Oosten vochten groepen ter sterkte van een compagnie om het bezit van een hoogte. Vliegtuigen van de verbondenen zetten hun aanvallen op troepenconcentraties, toevoerwegen en vliegvelden van de Noordelijken voort. Volgens een bericht van t-adio-Peking hebben Zaterdag acht Amerikaanse straaljagers de Jaloe, de grensrivier tussen Korea en Mansjoerije. overge- Verwachting tot hedenavond Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Noord. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Donderdag: Zon op 4.51, ondei 20.41 Maan op 23.15. onder 14.46 den neergeschoten. De Chinese rege ring ziet hierin een ernstige provoca tie en za! krachtig protesteren, zo wer" verklaard. landen met al onze krachten verder uitvoeren en voltooien. Het oorlogs gevaar zal blijven bestaan, totdat de vrije landen hun achterstand op militair gebie hebben ingelopen. Amerikaanse en geallieerde deskun digen hebben te zamen plannen uitge werkt, waarin een schatting is gemaakt van het aantal manschappen, vliegtui gen, gevechtswagens en kanonnen, dat nodig is om te verhinderen dat een Russische aanval zou slagen. De com munisten hebben thans negen millioen man op de been: de Russen ruim vier millioen, de Chinezen meer dan drie en een half millioen en de Oosteuro- pese landen een millioen. Wij behoe ven, zo zei Acheson, niet tegenover iedere communist een van onze eigen mannen te plaatsen. Evenmin is het nodig, precies dezelfde hoeveelheid geschut te hebben als de Sowjetunie en haar vazalstaten. Maar we zullen nog een lange weg moeten afleggen, voordat we kunnen zeggen, dat onze bewapening voldoende afschrikwek kend werkt. De minister besloot met de woorden: Vanzelfsprekend zullen wij elke ge legenheid benutten om de bestaande spanning in de wereld te verminderen. Maar wij moeten steeds op onze hoede blijven voor misleidende propaganda Indien Rusland een vreedzaam lid van de wereldgemeenschap wil zijn, zullen haar leiders moeten afzien van hun streven naar beheersing van de andere volkeren. Wij zullen er op voorbereid moeten zijn, dat dit nog vele jaren kan duren. Vroeg Nederland afkondiging Benelux-unie? Voorunie geen oorzaak van betalingsmoeilijkheden De berichten, die in de Belgische pers de ronde blijven doen, als zou Neder land op de ministersconferentie te Goes hebben aangedrongen op afkondiging van de Beneluxunie. waarna de diie landen in de Europese betalingsunie als een eenheid zouden gaan optreden, kunnen naar het rijk der fabelen wor den verwezen, zo heeft da minister van economische zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink tegenover liet AN1' ver klaard. De bewindsman meende, dat een vruchtdragende ontwikkeling van de Beneluxgedachte slechts zal kunnen CNGELAND heeft volgens de laatste volkstelling thans 50.368.455 inwo ners. Tegenover de laatste telling (in 1941) is de bevolking met 4.6% ver meerderd. Engeland heeft verder eer, vrouwen-overschot van bijna twee mil lioen. q Tokio dreigde een overschot rook van Parijs is een grafkamer uit aan taxi-chauffeurs te krijgen, omdat het Stenen Tijdperk blootgelegd. In de lllllllllllll!llll!lil!llllll!lllllllllllllllllll!llllll!lll!lllll!lllllllllll!lllllllllllllllllllll!!!ll geleefd. Ze lagen in een cirkel, met de voeten naar binnen. Ook vond men vuurstenen voorwerpen, zoals bijlen in de grafkamer. Iedereen in Parijs graaft nu in zijn tuintje, want dergelijke his- dingen te zien. In een plaatsje onder de torische vondsten zijn geld waard. In Zwitserland waren de gidsen tot nog toe haast niet te betalen. Wie nu echter deze heren menigmaal door hun passa giers werden beroofd en derhalve lie ver een andere baan zochten. Maar nu heeft hun vakorganisatie besloten in elke taxi een sirene te laten inbouwen, waarmee politie of voorbijgangers in geval van nood gealarmeerd kunnen worden, n Nog lawaaieriger ging hel toe in Zuid-Engeland. boven welk eiland Zondag een geweldig onwee- woedde Daken werden van de huizei aerukt en vele souterrains liepen on der. n Een Amerikaanse professor heeft nabij de Philippijnen levende bacte riën van een diepte van tienduizend meter uit de zee naar boven gehaald Onder een druk van duizend atmos feren heeft bij ze in 'tin laboratorium in het leven weten te bonden g Men hoeft niet ver te gaan om bijzondere kamer vond men skeletten van mensen, de Alpen wil beklauteren zal voor een die tienduizend jaar geleden hebben Wg gaan naar de Defensie-fair aangename verrassing komen te staan, want de gidsen hebben hun tarieven met dertig p-ocent verminderd, g *n Baden Baden ook al zo'n vacantieoord. zal men binnenkort „Miss Deutschland" (in tegenstelling tot Fraulein America) gaan kiezen. Koning Faroek van Egyp te is voor de plechtigheid uitgenodigd g Zeker omdat de aanblik van de Duit se Miss in haar Baden-Badense badpak verderfelijk wordt geacht, is in Duits land „de wet op de bescherming van de jeugd" aangenomen Kinderen onder de 16 jaar zullen niet in het openbéar mogen roken, dansen, terwijl niemand aan jongelieden beneden de achttien jaar sterke drank mag verkopen. De communisten steunen de nieuwe wet niet. plaatsvinden op basis van een samen werking waarbij alle partijen de nodige offers brengen en de consequenties van hun samengaan aanvaarden. Ter Goesse conferentie is slechts een openhartige dicussic gevoerd over alle nog hangen de problemen. In antwoord op een andere vraag van het ANP ontkende prof. Van den Brink, dat het voorunie-verdrag de oorzaak zou zijn geweest van de Nederlandse betalingsmoeilijkheden. Weliswaar is de invoer uit Belgie iets groter geweest dan zij zonder dit verdrag zou zijn ge worden, maar de betekenis hiervan moet men niet overschatten. In elk ge val zou Nederland moeilijkheden heb ben gehad Dat geldt te meer, omdat ons land op de Belgische markt voor rang heeft ten aanzien van de afzet van agrarische producten. Wel verwacht ons land, dat de Belgen zo min moge lijk hindernissen aan de export van onze producten in de weg zullen leg gen. Weer nieuwarrestaties De spanning, ontstaan door de ge welddadige dood van koning Abdoellah is in Jordanië neg groot. In Assalt, 24 km ten Westen van Amman, zjjn bot singen voorgekomen tussen Palestijnse Arabieren en Jordaniërs. De stad is vol Palestijnse vluchtelingen. Wederom is een aantal Palestijnse Arabieren, van wie bekend is, dat ze de ex-Moefti van Jeruzalem steunen, gearresteerd, evenals een aantal leden van de geheime organisatie „Jihad" die ervan wordt verdacht de moord te heb ben beraamd. Alle afgevaardigden van landen uit het Midden-Oosten, die de begrafenis van koning Abdoellah bij woonden zijn weer teruggekeerd naar hun land Alleen de premier en de regent van Irak zullen voor besprekin gen nog een week in Amman blijven. Een factor, welke beslissend zal blij ken te zijn bij de opbouw der land macht, is de vraag of de huidige be zetting van staffuncties en technisch# commando's zodanig is, dat strak* aangenomen dat de technische appa ratuur inderdaad zal worden geleverd, de feilloze werking van de legerma- chine werkelijk zal zijn verzekerd. D« bediening en het onderhoud van de ingewikkelde technische apparatuur vereisen een zodanige kennis der tech nische wetenschappen men denke iv. slechts aan de radar- en vuurlei- dingsapparatuur dat de vraag mag worden gesteld óf de technische her scholing van ons oude leger na 1945 wel zodanig is geweest, dat op goede gronden mag worden verwacht, dat het desbetreffende personeel volledig op de hoogte zal zijn van de moeilijk heden, welke de moderne apparatuur in het gebruik oplevert. In dit opzicht moet de vraag worden gesteld of onz« legerleiding (zoals bij de marine wél het geval is) reeds thans afdoende maatregelen heeft getroffen om op het einde van 1952 de beschikking te heb ben over een uitgebreide staf van tech nisch personeel, dat bekwaam is om een mobilisabele, moderne divisie, uit gerust met het meest moderne mate rieel op telecommunicatie-, radar- en vuurleidingsgebied, zonder hapering te bedienen. Voor het uitoefenen van een derge lijke taak zal het noodzakelijk zijn zeer tijdig genoemd personeel ervaring te doen verwerven bij buitenlands» eenheden of in Nederlandse bedrijven en research-instituten. In het bijzon der zal aandacht dienen te worden gewijd aan het tactisch en strategisch gebruik van een divisie in groot ver band onder gevechtsomstandigheden. Want er mag niet worden vergeten, dat van de huidige Nederlandse mili taire bevelhebbers niemand enige oor logservaring heeft, de vijf dagen oor- log van 1940 met een ouderwets leger uitgezonderd. Het is een feit, dat geen van de thans in functie zijnde opper- officieren der landmacht ooit geduren de langere tijd aan militaire acties in modern verband heeft deelgenomen. En het baart grote verwondering, dat van deze officieren, noch door de rege ring, noch door de legerleiding, ook maar iemand aangewezen is om door eigen aanschouwing onmisbare kennis op te doen, bijv. in Indo-China of in Korea. Oefeningen op de Veluwe schij nen voldoende leerschool te worden geacht voor de toekomstige Neder landse bevelhebbers! De vraag mag bovendien worden gesteld, of bij de huidige officiers opleiding aan de K.M.A. te Breda in voldoende mate rekening gehouden wordt met de enorm toegenomen eisen op technisch gebied, welke niet te ver gelijken zijn met die van vóór 1940. Deze vraag klemt te meer. omdat bij onvoldoende technische scholing van hoger en lager technisch personeel van het leger de kans bestaat, dat vitale onderdelen van mobiele forma ties op kritieke ogenblikken bij de vervulling van hun taak zullen falen, waardoor de gehele militaire machine onbruikbaar wordt. Wij wijzen opzettelijk op boven staande kwesties, omdat er van ver- 'ende zijden de vraag wordt ge steld, of Nederland met de thans ont worpen plannen niet te hoog grijpt. In kringen, welke terzake als volkomen bevoegd moeten worden beschouwd, wordt betwijfeld of Nederland bij de toenemende verarming in staat zal •"'in de jaarlijks terugkerende lasten te dragen van een modern ingericht leger op de geplande schaal en van het onderhouden en op peil houden van een moderne luchtmacht en een zeewaardige vloot. Alleen reeds d« technische verzorging van een derge lijk weermachtsapparaat zal schatten verslinden; de geregelde aanvulling met nieuwe apparatuur en de oefenin gen op grote schaal met het moderne materieel zullen jaarlijks aanzienlijke bedrr^n vorderen. Want met aanschaffing van mate rieel alléén en het onder de wapenen roepen van dienstplichtigen wordt geen gevechtsmachine geformeerd. Men zal intensief dienen te oefenen, omdat aan de Nederlandse legerleiding, van hoog tot laag, elke ervaring in de moderne oorlogvoering ontbreekt Ook hier verkeert de marine, en in zeker opzicht ook de luchtmacht, door de verkregen oorlogservaring in een veel gunstiger positie dan de land macht. De genoemde factoren overwegend, kan men zich afvragen of Nederland met het geprojecteerde 5 divisie-plan niet te veel hooi op de vork heeft ge nomen. En of de regering er niet beter aan gedaan zou hebben, voorlopig de resultaten en de kosten af te wachten van de opbouw, encadrering en oefe ning der twee eerste divisies om daar na een definitieve beslissing te nemen omtrent de eindplannen voor onze bijdrage in de Westeuropese defensie sn onze bijdrage aan het Atlantisch Pact.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1