MmmsBREEDTE Bescherming handelsvloot in oorlogstijd wordt intensief voorbereid De heer A. Hensums commissaris van politie te Den Helder De Bioscopen Nauwere samenwerking tussen Marine en Koopvaardij Cursus Koopvaardijbeveiliging draait aan de Buitenhaven op volle toeren Scheepvaartautoriteiten toonden belangstelling Stadgenoten posthuum onderscheiden r\e man, hoe volwassei V hij ook is, blijft zijn leven lang geïnteres seerd in speelgoed. Gij zult het erkennen, man nen, en gij dames, gij beaamt het. Begrijp goed, een hoepel zal hem niet zo zeer belang inboeze men, maar hij heeft een voorliefde voor mec cano's, treinen en speel goedauto's. Zo is de man nu eenmaal, al zal hij er niet rond voor uitko men. Nog liever blijft hij met zo'n „verdrongen speelgoedcomplex" rond lopen. Speelgoed, uw liefde Thans hoofd-inspecieur te Rijswijk Installatie begin Sept. Tussen Haaks en Kuifje MpI mm DE Sectie Jeugd van de Helderse Gemeenschap organiseert oji 8 Augustus een zogenaamde knobbel- tocht, waaraan jongens en meisjes van acht jaar af kunnen deelnemen. Ge moet eigenlijk eerst weten, wat een knobbeltocht is. Wel nu, de deelnemers krijgen een lijst mee, waarop een aantal vragen voorkomen, die moe ten worden beantwoord Hier volgen (bij wijze van voorbeeld) vijf vragen (op drachten): 1. Waar bevindt zich de Steinstraat?; 2. Be machtig de handtekening van Tom Borgerding; 3. Hoe hoog is de watertoren?; 4. Waar is Hoofdgracht huis no. 1?; 5. Waneer werd het Koninklijk Instituut ge bouwd? COSTUUMS 100 procent WOLLEN tivoli: de witte Vijf kleine zaakies voor de kantonrechter Beiaardconcert WOENSDAG 25 JULI 1I |?EN aloude spreuk zegt, dat „varen" noodzakelijker is dan „leven". Het is inder daad een feit, dat de zee een rol van de eerste orde heeft gespeeld en nog speelt in de geschiedenis van de Nederlandse natie. In de tweéde wereldoorlog is gebleken, dat het sinds eeuwen bestaande onderscheid tussen de koopvaardij en de oorlogsmarine door de feiten wordt genivelleerd. Er blijft een practisch Verschil, natuurlijk, maar een bepaalde praevalentie kan nauwelijks aan één van beide worden toegekend. Uit het belangwekkende boek „Varen in oorlogstijd" van Graaf S. J. van Limburg Stirum kan men leren, hoe prachtig de mannen der Nederlandse koopvaardij zich zij het ook veelal provisorisch hebben aangepast aan de eisen der totale oorlogvoering, daartoe aangedreven door de niets ontziende activiteit der vijandelijke onderzeeboten. Een koopvaarder geallieerd of van de tegenstander kon ook niet meer als non-belligerent wor den beschouwd, omdat de voornaamste voor de oorlogvoering van belang zijnde transporten overzee geschiedden. gesproken openingsrede op de verant woordelijkheid der reders ten aanzien van de beveiliging hunner schepen, zo wel in vredestijd als in oorlogsomstan digheden. Zij zullen al het mogelijke willen doen om schip, opvarenden en lading behouden op de plaats van be stemming te laten aankomen. Het bu reau Handelsbescherming is geboren uit het besef, dat de Koninklijke Ma rine en de Koopvaardij ten tijde van oorlog één zijn. De commandant van de opleiding, luitenant ter zee F. van Dijk, zette daarna het cursusprogramma uiteen. Hij vertelde onder meer, dat de cur sisten worden opgeleid in de bediening van de vier typen geschut, die zij op f~VP buitengewoon heldhaftige wijze hebben „de mannen der Nederlandse koopvaardij hun schepen verdedigd tegen de ongekende gevaren, die dreig den van onder de zeespiegel, maar ook uit de lucht. Meer dan drieduizend leden van het Nederlandse koopvaar- dijpersoneel sneuvelden in die strijd. Vele tienduizenden kostbare tonnen scheepsruimte gingen daarbij verloren. Bureau Handelsbescherming rjE BEWAPENDE koopvaarder werd een object van studie voor degenen, die leiding hebben te geven in het totaal van krachten, dat kan worden ingespannen wanneer onverhoopt an dermaal de vrijheid van de Nederland se natie moet worden verdedigd. In oor logstijd moeten de oorlogsmarine en de koopvaardijvloot zelfstandig en naast elkaar hun specifieke taken blijven vervullen. De bescherming van de koopvaardijvloot zal zo weinig moge lijk mogen onttrekken aan het poten tieel van de Koninklijke Marine, en de Koninklijke Marine zal op haar beurt de koopvaardij niet mogen ontkrach ten door het in dienst nemen van koopvaardijpersoneel. Het Bureau „Handelsbescherming" van de Marine staf kreeg de gewichtige taak, deze beide belangen te coördineren. Het resultaat was de instelling van de opleiding „Koopvaardijbeveiliging", waartoe voorlopig de gerestaureerde en uitgebreide kazerne aan de Helderse Buitenhaven (bestemd voor de Onder zeedienst) ter beschikking werd ge steld. Op 20 Februari 1950 werd bekend gemaakt, dat in afwachting van een nadere regeling aan het dienstplich tig koopvaardijpersoneel uitstel van eerste oefening kon worden verleend, indien het belang van de koopvaardij daarmee was gediend. Deze mogelijk heid werd opengesteld voor gediplo meerd koopvaardijpersoneel, zeevaren den met een diploma radiotelegrafist en ongediplomeerd bevaren koopvaar dijpersoneel. Ook kon dit uitstel gelden voor leerlingen van zeevaart- en ma- chinistenscholen en leerlingen in oplei ding bij „Radio Holland". ■Taariyks achthonderd man TEN JAAR LATER op 21 Februari 1951 maakte de Minister van Marine bekend, dat jaarlijks achthon derd dienstplichtige leden van het koopvaardijpersoneel zouden worden aangewezen voor het volgen van de opleiding „Koopvaard ijbescherming" welke drie a vier maai><n zou duren. Zij zouden de volle één-en-twintig maanden voor eerste oefening als dienstplichtige alleen moeten uitdienen, wanneer zij binnen vijf jaar de koop vaardij zouden verlaten. De eerste groep, bestaande uit hon derdtwintig man, kwam in Mei j.1. on der de wapenen. De opleiding begon op 9 Mei onder leiding van de luite nant ter zee der eerste klasse (Konink lijke Marine Reserve onbepaald ver band) F. van Dijk. Uit de aard der zaak vormde de opleiding tot kanonnier de hoofdschotel van de cursus „Koopvaar dijbescherming". In twaalf weken tijd worden 180 uren aan de artillerie opleiding, zowel theoretisch als prac tisch, besteed. Daarbij komen dan nog zo mogelijk 30 uren daadwerkelijk schieten, een aantal dat door vele ma rinemensen niet wordt bereikt Naast de bediening en het onderhoud van het geschut worden de scheepsbe- veiliging (o.m. het blussen van bran den en het dichten van lekken), het lijfsbehoud ter zee en de verkenning van schepen onderwezen. Ten slotte wordt uiteraard enige tijd besteed aan de militaire vorming der cursisten. EIï weken bezig TENEINDE de leidende figuren in scheepvaartkringen eens op de hoog te te brengen van de resultaten, die in de afgelopen elf weken werden bereikt, en van de werkwijze bij de opleiding, werd aan de directies yan scheepvaart maatschappijen en aan de inspecteurs van scheepvaart de gelegenheid ge boden een dag bij de opleiding „Koop- vaardijbescherming" door te brengen. Een uitgebreid gezelschap, waaron der ook verscheidene persvertegen woordigers, werd gistermorgen om half elf in de kazerne ontvangen door het hoofd van het Bureau Handelsbescher ming, de kapitein ter zee S. Dobbenga Daarbij waren ook aanwezig de kapi teins ter zee J. J. Hoogendoorn en H. W. Hettema. Laatstgenoemde verwierf de Militaire Willemsorde voor zijn on verschrokken optreden als gezagvoerder van het m.s. „Marnix van Sint Alde- gonde" tijdens de invasie in Italië. Kolonel Dobberen wees in zijn kern achtige en met groot enthousiasme uit- De burgemeester, mr. G. D. Rehorst, heeft dezer dagen een aantal stadgeno ten posthuum aan gesneuvelde of over leden militairen der zeemacht toege kende onderscheidingen uitgereikt. Daarover heeft men gisteren in onze krant kunnen lezen. Dit bericht dient evenwel aangevuld te worden met de volgende uitgereikte onderscheidingen: Ht Oorlogsherinneringskruis met de gepsen „Krijg ter zee 19401945" en „Javazee 19411942" aan de verwanten van D. Davidse, J. A. Ie Grand, W. G. Kandel, K. J. T. Klaus, A. L. ten Knaa- pe, G. M. Menijn, J. de Roode, F. II. Sarton, L. Schrier, H. Sweers, G. J. H. van Uden, C. Veenman, M. E. Verhorst, A. J. van der Voort; Het Oorlogsherinneringskruis met de gespen „Krijg ter zee 1940—1945" en „Middellandse Zee 19401945" aan de verwanten van P. Dingemanse; het Oorlogsherinneringskruis met de gespen „Krijg ter zee 1940—1945", „Ne derland Mei 1940" en „Middellandse Zee 19401945" aan de verwanten van J. Borg; het ere-teken voor Orde en Vrede met gesp 1946 aan de verwanten van C. G. Gielen en A. Pronk. een koopvaardijschip kunnen aantref fen. Het onderdeel Militaire Vorming, de lessen in discipline en tucht, die hun nut te allen tijde afwerpen, schertsen derwijs door de cursisten „soldaatje spelen" genoemd, wordt door hen wel gemoed aanvaard. Grondige training. TIJDENS de rondleiding, die volgde, werden verschillende theoretische en practische lessen bijgewoond. Een uitstekende indruk maakte de training van de stuksbemanningen op het voor plein van de kazerne. Een ieder kende zijn taak bij het geschut, en allen kon den optreden als „vluchter", „bakser", „hulzenvanger" of in welke functie dan ook. Deze mensen zullen in oorlogstijd op een koopvaardijschip van onschat bare waarde zijn, omdat zij rustig en welgetraind gewichtige routine-han delingen kunnen verrichten. De belang stellende toeschouwers hebben gezien, dat men heel ver kan gaan in de op leiding van kanonniers zonder dat ook maar één schot behoeft te worden ge lost. En op het „dek" van de Artillerie- school in fort „Oostmatterij", waar het gezelschap gistermiddag na de voor treffelijke maaltijd (snert en bami uit een eerste klas kombuis) een bezoek bracht, heeft men kunnen zien dat ook het daadwerkelijk oefenen met een 10,2 cm. kanon geen dure zaak behoeft te zijn. „Kanon geladen, rustpal in de rust", klonk het stereotyp, wanneer de lader een geweerpatroon in de houder van zijn „sigarenaansteker" had geduwd. Fel le scherpe geweerschoten, afgevuurd in de richting van de schijf op het Marsdiep, moesten het gedaver ver beelden van het zware geschut, waar mee werd geoefend. Het nut van de training was er niet minder om. Trouwens, in de „Dome Aiming Teacher" (de grote grijze ballon bij de poort) oefenden de stuksbemanningen helemaal zonder patronen en zonder echte doelen, met het allermodernste leermiddel waarbij gebruik wordt ge maakt van films, een geluidsversterker en een ingewikkeld controle-apparaat. In de namiddag defileerde het in op leiding zijnde personeel voor de Com mandant Maritieme Middelen, de ka pitein ter zee K. van Dongen, waarna het een mars maakte door de stad. De scheepvaartautorteiten, die op deze dag de gasten van de Koninklijke Ma rine waren geweest, keerden huiswaarts in de overtuiging dat het bureau Han delsbescherming met het instellen van deze opleiding een bijzonder nuttig werk heeft verricht, dat zeker zijn vruchten zal afwerpen wanneer onze koopvaardijvloot opnieuw wat nie mand hoopt in een oorlog zal moeten ageren. SCHIERMONNIKOOGS WAPEN VOOR Hr. Ms. „SCHIERMONNIKOOG" Hr. Ms. mijnenveger „Schiermonnikoog" zat op Donderdag 2 Augustus aanwezig zijn nabij het eiland Schiermonnikoog, alwaar door de burgemeester, namens de inwoners, aan het schip een schild zal worden aangeboden, waar op het wapen van Schiermonnikoog is afge beeld. Misschien hebben de organisatoren van de speelgoedtentoonstelling „Wonderland" in Den Haag ook zo'n complex gehad. Wellicht verscho len zij hun idealen ach ter het inrichten van deze expositie, die hun zo het verlangde con tact met hun grote lief hebberij opleverde. Wel Helderse mannen en jeugd, het is waarlijk jammer, dat Den Haag niet wat dichterbij ligt. De tentoonstelling „Won derland" verdient uw belangstelling. En het is toch vacantietijd? Man nen, in het gelukkige bezit van zonen, gij be hoeft het uitstapje naar de residentie slechts te arrangeren, want gij vertelt uw vrouw, dat het zo aardig zal zijn voor de kinderen.... /~\p de tentoonstelling kan men electrische treinen 'zien en doen rij den, grote meccanomo dellen bewonderen, spe len met autootjes, hob belpaarden, houten oli fanten. Men kan er boet seren of tekenen, en er is een stand van de Hob byclub, waar scheikun dige proeven worden genomen. Ook aan de opvoeding van de jeugd is aandacht geschonken. De Haagse politie heeft een groot stuk tentoon stellingsterrein ingericht als verkeersweg, voor zien van alle „gemak ken", als stopbord, stop licht.. vluchtheuvel enzo voorts. De kinderen mo gen er op fiets en auto ped hun bekwaamheid vertonen, terwijl dertien politiemannen in de weer zijn om te vertell™J°e, de jongens en rneisj goede weggebruikers kunnen worden. In een andere hoek staat een grote maquette van het stroomgebied van de Maas met zn vele sluizen en stuwe - Men kan precies zien wat er gebeurt bij hoog en laag water. Wie moe wordt van het dwalen en kijken, kan het ot oscoopzaaltje binnen stappen, of in het restau rant een glaasje Hmo- nade gaan drinken. Men kan er trouwens veel meer, maar het is te veel om alles op te noe men. WJie nog een dagje vai zijn vacantie over heeft, moet zelf maar eens een kijkje gaan ne men. Het zal vader ple zieren en de jongens, en moeder zal zich ook niet vervelen. Is zij niet ge lukkig, wanneer zij al haar kinderen blij weet Al dat moois is te zien in de Houtrusthallen, tot 15 Augustus. In de sedert 1 Februari bestaande vacature van de heer K. Rüpma is bij Koninklijk Besluit van Maandag 16 Juli 1951 benoemd tot commissaris van politie te Den Helder, de heer A. Hensums, thans hoofd-inspect-eur van ge meentepolitie te Rijswijk in Zuid-Holland. Vereniging voor Veilig Verkeer te Rijs- De nieuwe commissaris werd op 2 Mei 1905 te Vlagtwedde in de provin cie Groningen geboren, en kwam op 1 October 1924 als volontair bij de poli tie te Winschoten, alwaar hij op 1 Augustus 1928 werd benoemd tot in specteur van politie titulair. Van Winschoten ging de her Hen sums naar Hillegom, toen hij op 1 Februari 1930 werd benoemd tot in specteur, tevens korpschef. Ruim zeven jaar later, op 1 September 1937, werd hij inspecteur van politie en korpschef te Rijswijk, waar op 1 Januari 1940 zijn bevordering tot hoofd-inspecteur volgde. De nieuwe commissaris van Den Hel der werd te Rijswijk tevens comman dant van de brandweer, en nam zit ting in het bestuur van de Bond van Brandweercommandanten, afdeling Z.- Holland. Verder werd de heer Hen sums lid van de Studiecommissie voor de opleiding van lager politie-perso- neel in Zuid-Holland. En ten slotte werd hij gekozen tot voorzitter van de wijk. De heer Hensums, die twee kinde ren heeft, kent onze gemeente vrijwel niet. Hij deelde ons nog mede, dat hij bij geen enkele politieke partij is aan gesloten. Naar wij vernemen, zal de installatie van de nieuwe commissaris waarschijn lijk eerst begin September geschieden Hr. Ms. mijnenveger „Schulpengat" is gistermorgen naar Scheveningen ver trokken, en Hr. Ms. mijnenveger „Schiermonnikoog' 'naar Rotterdam. Hr. Ms. „Douwe Aukes", Hr. Ms. „Vliestroom", alsmede de mijnenvegers van het tweede flottielje, zijn naar het Bassin gegaan Het opleidingsschip „Prinses Juliana" heeft de nacht in Nieuwediep doorge bracht. Het is morgen hoog water om 0.40 en 12.45 uur, en laag water om 6.40 en 19.25. De temperatuur van het zeewater was 17.7 graden Celcius. BIO 'en ieder, die de bioscoop bezoekt, heeft wel eens een filmpje gezien van het Bio-vacantie-oord. Deze stichting collecteert twee maal in het jaar in de thea ters ten behoeve van het zwakke Nederlandse kind Gradus vernam van de stichting, dat ook in Den Helder het bioscoopbezoe kende publiek steeds gaar ne bereid is gebleken een steentje bij te dragen. De Stichting „Bio-vacantie- oord", waarvan de bestuurs leden hun functies geheel belangeloos waarnemen, zendt zwakke, behoeftige kinderen van zes tot veer tien jaar uit geheel Neder land naar het Bio-vacantie- oord „Russenduin" te Ber gen aan Zee. Het enige doel, dat wordt nagestreefd, is, deze kinderen daar nieuwe krachten en nieuwe levens vreugde te verschaffen. Morgen, Donderdag, ver trekken uit onze gemeente vier. kinderen voor een ver blijf van vijf weken naar dit ideale vacantie-oord. Zij worden 's morgens om negen uur door de heer Bakker van Tivoli wegge bracht. Wel. beste Gradus-lezers wij mogen dan nl eens heb ben gemopverd. wanneer weer zo'n Bio-filmpje ging draaien, men ziet, waar het goed voor is. Men herinnert zich wel, dat zo'n rolprentje enkele malen werd ver toond. Het grootste succes werd ongetwijfeld geoogst met het k leurenfilmpj e waarin de zinsnede voor komt: „Wat moet dat daar? Het kost duiten om hier binnen te komen!" Weet u het weer? En mor gen begint dan voor die bleekneusjes de vijfweekse vacantie. Die is ze van harte gegund. kantonrechter te Den Helder heeft er gisteren weer twee veroordeeld, twee verkoopsters uit Scha- gen, die onder Callantsoog op verboden duin hadden verkeerd. Zij waren op de eerste Juli getweeën naar het strand gegaan, om al daar een weinig vitaminen op te doen. Maar het was nogal koud geweest, waar op zijn besloten achter het riet in het duin te gaan zitten. Daar waren zij over rompeld door de arm der wet, die een procesje-ver- baal schreef. En gisteren verschenen deze dames, B. B. en A. C., voor de balie, om persoon lijk te vernemen wat de kantonrechter hun zou toe bedelen. Deze verklaarde dat de wetten nageleefd die nen te worden, ook wanneer het de bedoeling is de zee wering in stand te houden. De beide vriendinnen, bruin en pril en teer, vonden de eis Van de ambtenaar (ƒ7.50 of 3 dagen) wel wat hoog, want hef ligt er ten slotte maar aan, hoe je in de dui nen zit. En zij hadden Im mers niets vernield? Niette min werden de dames con form de eis veroordeeld. Laat ons, Nieuwediepers, dus voorzichtig zijn en op het strand berusten in de koele streling van de zeewind. KNOBBEL Zo krijgen de deelnemer^ die op de fiets zelft tot Nieuwe Niedorp zullen trekken, een vijf en twin tigtal opdrachten te vervul len. De jongens en meisjes die in Den Helder blijven, krijgen er veertig of vijftig, op deze wijze wordt de jeugd een aardige vacantie- ontispaning geboden. Men hoeft zelfs niet eens aan gesloten te zijn bij een jeugdvereniging. Er zijn geen kosten aan verbon den, maar men kan wel en kele leuke prijsjes winnen. Men kan zich voor deel name opgeven aan de vol gende adressen: T. Borger ding, Keizerstraat; Bureau Helderse Courant, Koning straat; A. de Wit, Sluisdijk straat 117: J. Bonte, Ruygh- weg 99; E. Sipsma, Begonia straat 31; Krigee, Van Ga- lenstraat 71; Crone,. Huy- genstraat 19; Coöperatie Klaas Duitstraat 1; C. Laan, Badhuisstraat, Huisduinen; Bakker, J. van de Veenstr. 8, Julianadorp; Dunselman, Bassingracht. 't Kan een leuke puzzle- tocht worden voor de Hel derse jeugd. VLAG £EN stadgenoot schree Gradus, dat hij met ple zier het stukje „Zomer aan de Buitenkant" in de krant van Maandag had gelezen. Als vaste bezoeker van de buitenkant wilde deze brief schrijver de volgende op merking maken: „Vindt u het niet wat koud aandoen, dat de Texelse boot, die toch ook vele vreemdelingen trekt zo goed als nooit on ze driekleur aan een van de masten laat wapperen?" Tja, beste briefschrijver. Gradus heeft in deze zelf geen mening. Maar schrii*» u de directie van de Teso eens. Misschien vinden de heren het een pracht-idee. STAMTAFEL j-JEBT u wel eens opgelet hoe grappig er soms wordt geadverteerd? Men leest dan de zonderlingste dingen, vooral in kleine ad vertenties. Zo las deze Gra dus eens: „Eigenaar van een kennel wenst een tekkel van de hand te doen; is eventueel ook bereid zijn broers en zusters te verkopen". Gradus' lijffotograaf zwerft overal. Zo zit hij bij de post duiven, zo bij zwaan Hans en zo bij de politiehonden. Bij deze blaffers maakte hij bovenstaand plaatje. Men ziet, hoe een prachtige herdershond te keer kan gaan tegen een man in een leren pak: de boef. Het kiekje werd genomen nabij De Windwijzer, waar de Politie-honden dresseervereniging „De Windwijzer" zijn oefenterrein heeft. De honden, die daar worden „afgericht", zijn bijna net zo schrander als de beroemde filmhond „Rin-tin-tin"Kent u die nog? f 129.00 (Advertentie. Ing. Med.) „TOSCA" Wie Verdi kent, weet dat hij zijn hoofdpersonen geen lang en gelukkig leven gunt. Zij mogen het dramatische verhaal helpen opbouwen, maar dienen successievelijk van het toneel te ver dwijnen wanneer het einde nadert. In tussen zorgen zij trouw voor veel ro mantiek en spanning, gemengd met een scheut heldendom, en niet te verge- ten voor schone operazang. In de film „Tosca", gemaakt naar de gelijknamige opera, is aan de zang geen overdadige plaats toegekend, maar de overige elementen zijn in ruime mate aanwezig. Imperio Argentina speelt de Tosca-rol met temperament en over gave. Rossano Brassi, die Tosca's min naar Caravadossi uitbeeldt is niet het type waarvan men onkreukbare zwijgzaamheid door de ergste folte ringen heen verwacht. De sadistische politiechef Scarpia komt op het doek in een knappe creatie van Michel Si- mon. Enkele gewetensconflicten, lie tot dramatische hoogtepunten leiden, en verschillende scènes vol dreigingen beweging maken „Tosca" tot een film, die zeker een groot publiek zal kunnen boeien. DE MAN DIE ZIJN MOORDENAAR ZOCHT De film, die tot en met Donderdag in de Witte bioscoop wordt vertoond, is gebaseerd op een sensationeel gegeven, Hoe kan het ook anders, wanneer iemand zijn eigen moordenaar moet zoeken. Albert Dekker speelt de rol van Kenneth Holden, een beleggings makelaar, die in financiële moeilijkhe den geraakt. Hij gaat eigenmachtig be schikken over het geld van een knappe cliënte, en om uit de verwarring te ko men, besluit hij haar ten huwelijk te Vragen. Maar het meisje is verloofd. Holden wil dan haar verloofde laten vermoorden. De moordenaar zal weten wie zijn slachtoffer is (Holden weet dat zelf niet) door een foto in de krant En dan verbreekt het meisje plotse ling haar verloving, en vertelt Holden, dat ze toch met hem wenst te trouwen. De volgende dag verschijnt een portret in de krant: Holden met het meisje. De moordenaar zal zijn werk kunnen beginnen. Holden heeft zijn eigen dood gearrangeerd. Het gegeven is knap uitgewerkt, wordt goed gespeeld, en leidt tot de dood van Holden, die zich ten slotte nergens meer weilig waant. Zijn wa gen stort na een vernielde brug in een afgrond. Juist, wanneer dit is gebeurd, komt een handlanger van de gehuurde moordenaar vertellen, dat het zaakje „geannuleerd" was. Te laat dus. Hol den was een stuk opgejaagd wild ge worden. hoewel alles „gunstig" zou zijn verlopen, wanneer niet tal van ver wikkelingen het onmogelijk hadden ge maakt om uit de zware jongens zijn moordenaar te zoeken. Als kantonrechter te Den Helder fungeerde gisteren de heer Hofman, die slechts een vijftal zaken te behan delen kreeg. Zo verscheen een zekere W., die reeds voor de derde maal we gens openbare dronkenschap terecht stond. De man vertoeft in een Rijks werkinrichting, en daarom wilde de ambtenaar volstaan met een voorwaar delijke straf. Hij vroeg een voorwaar delijke hechtenis van twee weken, met de bijkomende drie maanden Rijks werkinrichting. De metselaar J. V. uit Den Helder had in verboden duingebied gelopen. De ambtenaar van het O.M. vroeg de verdachte, of deze wel wist, welke kos ten de staat jaarlijks heeft aan repa raties aan de zeewering. De eis luidde f 7.50 of 3 dagen. De kantonrechter vonniste met f 5.— of 2 dagen. Twee dames, die voor het zelfde feit terecht stonden en geen verzachtende omstan digheden konden aanvoeren, werden ieder beboet met f 7.50 of 3 dagen. Verdachte J. A. had zijn echtgenote gestuurd. A. had zijn rijwiel onbeheerd laten staan. Hij kreeg daarvoor f 5.— boete. Mevrouw A. kwam nu vragen, of het niet wat minder kon. Gezien de financiële moeilijkheden in het ge zin bepaalde de kantonrechter de straf op f 3.of 2 dagen. Morgenavond tussen acht en negen uur verzorgt de stadsbeiaardier, de hr. J Joh. Dito, op het klokkenspel van net Monument Nederlands Reddingwe- zen het volgende beiaardconcert: Een nieuw lied van een meisje en een schipper (H. J. den Hertog). 2. Marsliedje (R, Hol), 3. a. Morgenwan deling. b. De nacht (Fr. Abt), c. In de vacantie (Tj. Joh. Dito). 4. Melodie (A. Rubenstein), 5. Wals no. 15 (Joh, Brahrns) r. r0,,Fr chopin), 7. rvLrCRe F,lmèbre 'Fr Chopin), 8. Grande valse (Fr. Chopin).

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2