Petten stond op zonnige Zaterdagmiddag stil bij een nieuwe mijlpaal Vaklieden verlaten de school Goede vooruitzichten voor het vakonderwijs in West-Friesland Sagilla en A.A.C. waren superieur Zuiveringsinstallatie, VVV-gebouw hotel in gebruik genomen «Wat nog moet gebeuren is te overzien" Meer aandachi voor leerlingensielsel De vraag naar vaklieden blijft Diploma-uitreiking vakonderwijs Mr. D. Breebaart EEN GOED CAPTAIN 't Zand Ceel Zwart tweede in kermistournooi Oudesluis Deense en Zweedse nota aan de Sowjet-Unie Amerikaans brigade-generaal uit functie ontheven Callantsoog Bazar van Ned. Herv. Vrouwenvereniging Westd'iitse politie hield 750 feestgangers aan Emigrantenvluchten gestaakt Zweden schakelde Duitsland uit voor de Daviscup Zijpe Burgerlijke Stand Vier met stuurvrouw Ascari (Ferrari) vers'oeg Fangio (Alfa Rameo) J. Ottenbros won Ronde van Castricum De Nederlandse roeiploegen Europese kampioenschappen MAANDAG 30 JULI 1951 IN PETTEN staan <le mijlpalen rilehr hu „n nieuwe dorp sullen dat prettig vinden en -,r H, Inwoners van het BU sommige van die mijlpalen staat men '"P hlel'>en maken óók' was dat het geval en ZSmeeÏÏ stiL zware taak. Hij moest ettelijke malen het L Va" Z^P<! had een veer een half jaar tevoren gereed gekomen Ins't ii^T'0"' EeFSt b*' de on*e" rioolwater. Daar waren tegen half drie telTaütnrite.t! V°°r zuiverin» van gekomen om zich welkom te laten hrteJ a ij, f1"" en &enodlKden samen kennelijke trots het t3e naar de ™te T ter, die met verhoging zijn gehoor te'scheen /at S geving unieke installatie was voorafgegaan. Xa" in onze om" Het gebouw viel als alle woningen en gebouwen ten offer aan Duitse ver nielzucht en toen de oorlog voorbij was, schatten deskundigen de waarde op het veelvoud van die ene gulden. Ondanks de „winst" kon de V.V.V. niet zelf bouwen en droeg daarom de her- bouwplieht over aan de gemeente, die de plicht op haar beurt combineerde met de verlichting de postcommandant van de Rijkspolitie onderdak te Dren- gen. Ook die taak is volbracht en >n het hart van het dorp. op het „Plein 1945", staat nu dit gebouw. En Zijpe'."* gemeentebestuur, dat een open oog heeft voor het belang van Petten, hoopt, dat het dorp één der schoonste badplaatsen zal worden aan onze icust De gemeente draagt het gebouw in eeuwigdurend gebruik over aan de V.V.V. Personeel om het te bevolken is er nog niet, maar de secretaris van de V.V.V., de heer Geense, zal er zeker zeer nuttig werk in kunnen verrichten De heer Vriesman, voorzitter van de plaatselijke V.V.V., zei, dat dit sier lijke, eenvoudige gebouw past in het geheel van het nieuwe dorp. Moge het de hoeksteen zijn van Pettens groei! Nóg leert de jeugd op school, dat Pet ten aan de zeedijk ligt. Zo is het niet; Was het niet zo, adt de stichting van de installatie op een gegeven moment men was reeds met het werk be gonnen nog dreigde af te springen op het feit, dat de raadsleden de fi nanciële consequenties te groot von den? Met lange discussies werd min der bereikt dan met een conferentie op hoog niveau: verschillende zeer des kundigen gaven een toelichting, waar van niemand alles begreepMaar het gevolg was toch, dat de raad met slechts één stem tegen besloot de bouw voort te zetten. En de ene tegenstem mer was zo sportief te verklaren, dat hij van harte hoopte, dat de verwach tingen in vervulling zouden gaan. Na dankwoorden tot de deskundigen en minder-deskundigen zei de burge meester tenslotte, dat Petten niet zó maar een boerendorpje is. Petten is ook een badplaats, waar het er sober en zuiver dient uit te zien. De volks gezondheid en de hygiëne zijn door de bouw van deze installatie ten zeerste gediend. Tevoren had ir. Bongaerts, directeur van het Ingenieursbureau Noorman te Arnhem, de werkitig van de installatie verklaard en de aanwezigen duidelijk gemaakt van welke betekenis de zui vering van rioolwater is voor een plaats als Petten, waar de weinige sloten zonder riolering en zuiverings installatie spoedig ongenietbare geuren zouden afscheiden. In zijn dankwoor den betrok ir. Bongaerts de Weder- opbouw-instanties, het „Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater" in Den Haag en de aannemer, de fa. Van der Bron en Visser uit Voorburg. Al waren er van tijd tot tijd onvoorziene moeilijkheden: de bouw is naar wens verlopen. „De installatie", aldus ir. Bongaerts,„is met liefde en zorg ge bouwd. Moge ze ook met dezelfde liefde en zorg worden onderhouden en er toe bijdragen, dat de frisheid, welke Petten kenmerkt, nog wordt bevorderd". Daarna kregen de aanwezigen gele genheid de installatie te bezichtigen en met eigen ogen te zien. dat in het gezuiverde water de vissen alweer een goed leven hebben. De V.V.V. is onderdak Petten bezat vroeger een raadhuis In 1748 had het dorp een schouw en bal juw en twee burgemeesteren. Zover heeft Zijpe, de gemeente waarbij Pet ten werd „ingelijfd", het nooit kunnen brengen, zo vertelde burgemeester Breebaart op de bordes van het fraaie, zozeer in het nieuwe dorp passende gebouwtje van de V.V.V., waaraan een politiewoning is vastgebouwd. Zater dagmiddag is dit gebouwtje officieel aan de V.V.V. overgedragen. Dat oude raadhuis was in het oude Petten het home van de V.V.V. De gemeente Zijpe had het aan de vereniging overgedra gen voor de som van één gulden.... Petten ligt aan het einde van de zee dijk, aan de voet der duinen, bjj prach tig strand, by het bos en omgeven door schitterend viswater. De V.V.V. wenst, dat Petten dé familiebadplaats aan onze kust zal worden en maakt zelfs propaganda in het buitenland. En men hoopt, dat Petten een fonkelende diamant zal worden in de gordel van Noordzeebadplaatsen! En er is ok een hotel Toen het sobere, i maar prettig inge richte gebouwtje was bezichtigd, wer den de gasten geconfronteerd met een nieuw wonder in de indrukwekkende opbouw var. nieuw-Petten: hotel „Het Wapen van Petten", voor de familie Vriesman gebouwd en in exploitatie bij de familie Boontjes. Voor de ver tegenwoordigers van de bij het Inter communaal Wederopbouwbureau aan gesloten gemeenten was het nieuws er al af, want zij hadden er 's morgens vergaderd en 's middags geluncht. De meeste van deze gemeenten waren bij de plechtigheid vertegenwoordigd door de burgemeester of de wethouders, ter wijl ook vertegenwoordigers van ds provinciale en landelijke V.V.V., raads leden van Zijpe en vele andere geno- digde? zich in de grote toneelzaal ver zamelden. „Het Wapen van Petten", gebouwd onder leiding van architect Wegener Sleeswijk, heeft uiterlijk geen bepaalde kenmerken. Wie echter door de hall de zalen binnentreedt, wordt getroffen door de sobere, maar opmerkelijk moderne inrichting. Burgemeester Breeoaart vertelde de aanwezigen, dat de gemeente nauw bij de bouw van dit hotel-café-restaurant was betrokken. Aanvankelijk was men bezorgd,- dat het niet zou lukken de plannen te verwerkelijken. De burge meester wees op twee belangrijke fa cetten: een dergelijk gebouw dient niet alleen als cultureel centrum te futi. geren, maar moet in een plaats als Vergadering te Hippolytushoef De algemene aspecten van het vakonderwijs in West-Friesland zijn gun stig te noemen. Mochten verschillende passages uit het jaarverslag een so bere weerspiegeling geven, de resultaten voor het nieuwe jaar beloven zeker, beter te worden. Meerdere technische scholen zijn in het afgelopen jaar op gericht, maar ook het leerlingenstelsel krijgt nu de volle aandacht. Van regeringswege zal een aparte inspecteur voor deze tak van onderwijs worden aangesteld. Bjj de Industrie vindt het systeem steeds meer ingang en diverse bedrüfsverenigingen propageren hun landelijke leerlingstelsels. Aldus formu leerde de heer J. E. Terra tijdens de te Hippolytushoef gehouden vergadering van de vereniging ter bevordering van het vakonderwijs in West-Friesland het ingevoerde leerlingenstelsel. In zijn openingswoord heette de voorzitter Ir. C. Keesman speciaal de wethouder der gemeente Wieringen, de heer F. Bontkes, welkom. Verder werden welkom geheten het erelid, de heer Vettélman, alsmede hoofdbe stuursleden en patroons, van wie velen blijk van medelven gaven. In een kort overzicht schetste spr. de verschillende kwesties welke het afgelopen jaar aan de orde kwamen. Spr. herinnerde aan de avondschool te Spierdijk, die tot liquidatie was ge doemd en behoorde tot een der best De uitslag van de te Schagen en te Wognum gehouden eindexamens van de Vereniging ter bevordering van het vakonderwijs in West-Friesland luidt: Avondtekenscholen. TEXEL: C. de Rooij (timm.) Texel; L. Witte (smid) Texel. WIERINGEN: M. J. Kat (timm.) Hip polytushoef; Th. H. Boersen (timm Wieringen; H. Th. Boersen (timm Stroe, Wierigen; Tj. Wigbout (timm Hippolytushoef; J. J. Pennekamp (bank werker) Ewijksluis; J. H. Slik (bank werker) Hipplytushoef; L. Boerema (bankw.) Hippolytushoef; H. Boerema (id.) Hippolytushoef; T. Boven (smid) Stroe, Wieringen: Tj. Wigbout (timm.) teur), Hippolytushoef. Eindexamens leerlingstelstel A- en B-opleiding. A 3 opleiding timmeren. Werkstuk tuintafel en kozijn. Geslaagd A-diploma: H. Ploegstra, Wier.werf; H. J. Sijrn, Opmeer; G. J. Engeringh, N.-Schar- woude; J. Visser, Kolhorn; T. J. Leek. Obdam (2e prijs); A. de Pooter, Bar- singerhorn; N. G. Bakker, Onderdijk; N. J. Vink, Onderdijk (2e prijs); J. Th Deutekom, 't Zand-Zijpe; Nic. Homan. Hoogkarspel (le prijs); D. Winkel, Benningbroek (eervolle vermelding); C. J. Bakker, Lutjebroek (2e prys); C. Kuperus, Enkhuizen (3e prijs). Afge wezen twee. B 2 opleiding timmeren. Werkstuk tuinbank en raam. Geslaagd B-diploma; Chr. Bos, Barsingerhorn (2e prijs); M. J. Boeve, (4e prijs); IJ. P°la?d- .tj- Niedorp (4e prijs); R. J- B'i'> And'jk (le prijs); S. Dol. Wervershoof (2e prijs). A 3 opleiding schilderen. No. 1 Deur. No. 2 Letterbord. Geslaagd A-diploma; N. Verlaat, de Weere no. 1 (2e prijs) (3e (le (le J. no. 2 (3e prijs); S. A. Ursem, Hem. no. 1 (le prijs); H. Braaf, Wier.werf, no 1 (2e prijs); C. Mink, Wier.waard; C. Rentenaar, St. Maart.br., no. 1 prijs); J. Jurjaanz., Twisk, no. 2 prijs); J. van Etten, Wognum, no. 1 (te prijs), no. 2 (3e prijs). B 2 opleiding schilderen. No. 1 Paneel. No. 2 Wand. Geslaagd B-diploma: Joh. Schipper. Ursem, no. 1 prijs'met lof), no. 2 (le prijs); Kraak, Den Helder, n. 2 (le prijs). Af gewezen twee. A 3 opleiding metselen. Werkstuk Pilaster-halfsteensmuur met klamp. Geslaagd A-diploma: Th. J. Dekker, Wervershoof (le prijs); W. Out, Berkhout (3e prijs); G Buis. Venhuizen (2e prijs); D. Smit, (Bovenkarspel (le prijs): N. Dudink, Nibbixwoud (2e prijs). Eén afgewezen. A 3 opleiding loodgieters Werkstuk No. 1 Vergaarbak. No. 2 trechter. No. 3 spruitstuk in lood. Geslaagd A-diploma: G. Schipper. Zuid-Scharw. no. 1 (2e prijs), no. 2 (le prijs), no. 3 (3e prijs'; Th. Witte, den Burg (Texel) no. 1 (le prys). no. 2 (2e prijs), no. 3 (2e prijs) B 2 opleiding smeden. Werkstuk no. 1 slypsteengarnituur. no. 2 raam, no. 3 scharnier. Geslaagd B-diploma: B. Burger, H. Hugowaard, no. 2 (2e prijs); J. F. Sijnesael, Schagen. B 2 opleiding mach. bankw. Draaiwerk, schaafwerk le prijs Geslaagd B-diploma: J. A. Wijsenbach, Enkuizen. A 3 opleiding. Koperslager A-diploma: M. Angevaare, Hoorn, le prijs (snuit- lamp). Revolverdraaier A-diploma: W. Zijlstra, Hoorn, le prijs (stootbuis en gereedschap). geleide scholen in het rayon. Hoewel voor het komende cursusjaar door de Wet een minimum leerlingenaantal zal worden verlangd voor voortzetting van deze school, heeft men toch alle hoop behouden dat de school behou den zal blijven. Mede door tussenkomst van het Departement en Inspectie hoopt men dit te kunnen bereiken. Verder ligt het in de bedoeling om het leerlingenstelsel der Schildersvak groep succesievelijk te veranderen tot een landelijk stelsel. De aannemers hebben echter hierin niet alleen een stimulerende taak, doch dienen dit tevens te ondersteunen. Mochten de meeste vaklieden met een angstig hart de toekomst tegemoet zien, hiervoor is volgens spr. weinig reden. De ach terstand in de industrialisatie en wederopbouw zijn van zodanige aard, dat in de toekomst zeker de vraag naar geschoolde krachten zal blijven be staan. Namens de ontvangende vereniging voerde de heer J. Klein het woord. Hij sprak er zijn voldoening over uit. dat thans Wieringen de eer was te beurt gevallen als gastheer te mo gen optreden. Hij bood namens de af deling alle gasten bij het diner „tulen" aan, een specifieke Wieringer kermis- tractatie. De heer Bontkes sprak namens het gemeentebestuur waarderende woor den over het werk van de avond- tekenschool. Verschillende ingekomen stukken, w.o. een schrijven van het Ministerie omtrent samenwerking met de am bachtsschool te Schagen, alsmede over de benoeming van de nieuwe inspec teur bij dit onderwijs, de heer Punt- höler werden voor kennisgeving aan genomen. De rekening en verantwoording over het jaar 1950 werd goedgekeurd met aan inkomsten f 13219,49 en een batig saldo van f735,36. De begroting voor het dienstjaar 1951 werd vastgesteld op een bedrag van f16138.—. Op deze begroting is nog geen goedkeuring ontvangen van het Departement. In de rondvraag werden nog enige vragen van huishoudelijke aard ge steld, welke door de voorzitter, de heer Keesman, nader werden toege licht. Daarna vond de opening plaats van de tentoonstelling, welke was onder gebracht in de Mulo-school te Hippo lytushoef. Onder de inzendingen wa ren verschillende fraaie werken. Zo wel van ontwerp als kwaliteit was alles keurig verzorgd. Ongetwijfeld hebben de jeugdige deelnemers aan deze expositie de jury voor een moei lijke taak geplaatst. Het gehalte zowel van timmer- als metselwerk stond zeer zeker op een hoog peil. Meester Geense uit Petten weet de spijker op z'n kop te slaan. Dat hebben we Zaterdag middag kunnen merken, toen hij in „Het Wapen van Petten" het aioord voerde geestig, met zwier. De manier, waarop hij burgemeester mr. D. Breebaart een pluim op de hoek stak, trof ons bijzonder. „Petten zou Petten niet zijn, burgemeester", zo zei hjj, „als U en Uw medewerkt rs Uw schouders er niet hadden ondergezet!" En natuurlijk kon de sportieve hoofdonderwijzer van Petten niet nalaten in sport- termen te spreken, toen hij er wees op de noodzakelijkheid, dat een dergelijk belangrijk werk het ploegverband van bijzonder grote waarde is. „En U, burge meester, bent de onvolprezen captain van ons wederopbouw- team!" Die woorden vormden een welverdiende pluim op de hoed van de man, die met nooit aflaten de verbetenheid (én dan in de goede zin van het woord) strijdt voor de belangen van een nieuw- Petten. Dit immers kwam Zater dagmiddag drievoudig tot uiting.' Petten iets méér dan een platte- landsdorp ook representatief zijn als ontvangstgelegenheid, voor binnen- en buitenlandse gasten. Enerzijds moest het eenvoudig, anderzijds smaakvol zijn en naar de mening van de burge meester is men in deze opzet geslaagd Helaas kon het gebouw niet vóór het badseizoen worden geopend, maar de burgemeester was er van overtuigd, dat de exploitanten ondanks dat er in zullen slagen nog dit seizoen het hotel een goede naam te bezorgen. Namens de families Vriesman en Boontjes beantwoordde de heer Geen se de woorden van het hoofd der ge meente. Hy merkte o.a. op, dat het goed is by het bereiken van een mijl paal een moment stil te staan en dan achterom en vooruit te kijken Doet men dat, dan kan er worden gzegd, dat er al een knap stuk werk is verricht en dat wat er nog moet gebeuren, is te overzien De heer Visser, wethouder van Vei- sen, feliciteerde namens het Intercom munaal Wederopbouwbureau, de heer Geluk namens de Provinciale en lan delijke V.V.V. en kon tevens als wet houder van Haarlem verklaren, dat onze provinciale hoofdstad Petten het bezit van de zuiveringsinstallatie be. nudt. De stichting van het V.V.V.-ge- bouwtje en de bouw van een hotel, aldus de heer Geluk, zijn andere be wijzen van de voortvarendheid. Een grote badplaats als Zandvoort is nog niet zo ver, dat men een hotel kan bouwen! Voorts werd nog het woord gevoerd door de heer Marchadant namens de federatie van V.V.V.'s en door Ir. C A. de Vassy. directeur van het Inter communaal Bureau. En in zyn slotwoord zei burgemees ter Breebaart te hopen, dat alle wensen in vervulling zullen gaan. Al is het dan zo. dat men bij de wederopbouw van Petten veel geluk heeft gehad d, medewerking van hogere instanties heeft toch ook bijgedragen om in en kele jaren zoveel te bereiken. Herbegrafenis slachiolfers bombardement Op Dinsdagmorgen 31 Juli worden op de R.K. begraafplaats te 't Zand herbegraven de stoffelijke overschot ten van de broers Jan en Cor Ranzijn die in de nacht van 24 Op 25 April 1943 te Gelsenkirchen tijdens een bombard ment het leven verloren. Samen met hun plaatsgenoot J. van Oord en de Schagenaar Lou Komen hadden de ge broeders Ranzijn een schuilkelder, op gezocht, toen er een aangeschoten vlieg tuig op neerstortte. Het toestel raakte in brand en de zich de kelder be vindende mensen werden gedood door de wegstromende, brandende benzine. Cor Ranzijn is bijna onmiddellijk over leden. zijn broer heeft nog enkele da gen geleefd. Dezelfde morgen wordt het stoffelij ke overschot van Lou Komen op de R.K. begraafplaats te Schagen herbe graven. Hedenavond zullen de stoffelij ke overschotten in Schagen en 't Zand worden overgebracht. Zaterdagmiddag is de finale van het kermistournooi te Oudesluis gespeeld tussen Geel Zwart en BKC. De uitslag was 2-1 voor BKC. Geel Zwart heeft een hoopgevende prestatie verricht door tegen het drie klassen hoger spe lende BKC een dergelijke eervolle uit slag te bereiken. De geel-zwarten kwa men daardoor in het bezit van de tweede prijs, een zilveren lauwertak. Over de Baltisch Zee De Deense en de Zweedse ambassa deur te Moskou hebben op het Russi sche ministerie van buitenlandse zaken gelijkluidende nota's overhandigd be- trefende de territoriale wateren in de Baltischc Zee Deze stap is gedaan in verband met het feit, dat verscheidene Deense en Zweedse vissersvaartuigen in de Balti- sche Zee door dé Russen in beslag zijn genomen onder aanvoering, dat zij zich binnen de Russische territoriale wateren bevonden. Meerdere malen bevonden de vaartuigen zich twaalf mijl uit de kust. Iy de nota wordt voorgesteld aan het Internationaal Gerechtshof de vraag voor te leggen, of de Sowjet-Unie en de andere landen aan de Baltische Zee gerechtigd zijn een strook water ter breedte van twaalf zeemijlen als terri toriaal water aan te merken. Meisje gevonden in kloof op de Matterhorn Na 12 uur zoeken heeft men in 'n kloof op 3500 m. hoogte op de Matterhorn de Zwitserse Hilda Herlanger gevonden. Zij had bij de val, waarbij haar Zwit serse gids om het leven kwam, beide benen gebroken. Zij is erg verzwakt naar Genève overgebracht. De .commandant van het tankarsenaal van Detroit, brigade generaal David J. Crawford, is van zijn functie ontheven onder beschuldiging, giften te hebben aangenomen van maatschappijen, die aan de regering leveren, en regerings- materiaal ten eigen bate te hebben aan gewend. De minister van het leger zei- de, dat Crawford een „buitengewone bijdrage" heeft geleverd bij de organi satie van het tankarsenaal en dat het onderzoek geen „contractuele onregel matigheden" van de zijde van de bri gade generaal aan het licht heeft ge bracht. Door de Nederlands Hervormde Vrou wenvereniging wordt Dinsdag a.s. in de openbare lagere school een bazar ge houden, waarvan de baten bestemd zijn voor de restauratie van de N. H kerk. Aan deze bazar zijn verschillen de attracties (ook voor kinderen) ver bonden en er wordt een verloting ge houden. BLOKKER, 28 Juli '51 Prolefic 25 60, Rode bessen 2528, Trosbessen 25—34. In het afgelopen weekeinde zijn aan de grens van West-Duitsland 750 jonge ren aangehouden, die zonder de geldige papieren naar Oost-Duitsland wensten te reizen. Zij verklaarden voor het me rendeel voor vacantie of familiebezoek naar Oost-Duitsland te willen gaan. Bij velen echter vond men een lidmaat schapskaart van het in Oost Berlijn te houden jeugdfectival. Ondanks de uit gebreide voorzorgsmaatregelen meent men. dat dertig procent van de festival deelnemer hun doel bereiken. De ge arresteerden zijn naar hun woonplaatsen teruggezonden. Zaterdag heeft de K.L.M. alle emi- grantenvluchten naar Australië en Nieuw-Zeeland voor onbepaalde tijd uitgesteld. De moeilijkheden met de brandstofvoorziening onderweg schij nen te groot te zijn om zonder risico de vluchten te maken. AMERIKAANS MARINE VLIEGTUIG NEERGESTORT Een grote patrouille-bommenwerper van de Amerikaanse marine is kort na het. opstijgen van Iwakoeni in Zuid- Japan neergestort op het eiland Ata- na, 20 km. ten zuiden van Hjrosjima. Dj. bemanning van negen koppen kwam om het leven. In de finale van de Daviscup-ont- moeting ZwedenDuitsland heeft Zwe den een glansrijke 5-0 overwinning op Duitsland behaald. G e b o re n: Petronella J., d. v. Theo- dorus J. van Steijn en Maria M. Louwe; Anna Maria, d. v. Johannes Slijkerman en Anna Smit; Marijke, d. v. Klaas Raat en Alie Kaashoek; Theodorus S. P. M., z. v. Adrianus Sneekes en Geer- truida Molenaar. Gehuwd: Pieter van Ekeren te An na Paulowna, en Jantje Piers. Overleden; Pieter Hartog, 72 jr. Met een collega aan het stuur roeit de damesvier van „De Hunze" op een happy-ending af in de strijd om de nationale roeititel op de Bosbaan te Amsterdam. Het da- mesroeiquartet met stuurvrouw Van de Laak wordt tweede Estafette kampioenschappen Begunstigd door goed weer. werden op de sintelbaan aan de Laan van Poot te Den Haag de nationale estafettekam. pioenschappen 1951 gehouden. Zoals te verwachten viel, wisten het Am sterdamse Sagitta bij de dames en de herenploeg van de Amsterdamse Athle- tiek Club, de meeste overwinningen in de wacht te slepen en daarmee met ruime voorsprong wederom voor een jaar in het bezit te blijven van resp. de mevr. Dieben- en de Herman Leeu wenbeker. De wijze waarop deze bei de verenigingen de vele kampioens titels behaalden, was zo overtuigend, dat er van strijd meestal geen sprake was. Bij de heren werd V. en L. dank zij uitstekende overwinningen op de 10 x 100 meter en de 4 x 100 meter een uitstekende tweede in het eindklasse ment, terwijl de strijd om de tweede plaats bij de dames tussen de beide Haagse verenigingen Celebes en Olym- pia '48 in het voordeel van Celebes werd beslist. Aan de autoraces om de Grote Prijs van Nederland, welke vorige week te Zandvoort werden gehouden, mochten geen Alfa Romeo's mee doen. De orga nisatoren waren namelijk van mening dat de Alfa's veel te snel waren voor de Ferrari's, zodat men bevreesd was dat de wedstrijden aan spanning zou den inboeten. Dit besluit was oorzaak dat de Grote Prijs van Nederland niet meetelde voor het klassement voor het wereldkampioenschap, hetgeen voor de grpte cracks Ascari, Fangio, Conzales en 'illoresi aanleiding was niet in Zandvoort te starten. Ascari heeft gis teren in Duitsland echter bewezen dat zijr Ferrari niets voor een Alfa Romeo behoeft onder te doen. Hij werd name lijk winnaar van de Grote Prijs v .n Duitsland met een halve minuut voor sprong op de Alfa Romeo van Fangio. Rosier. die in Zandvoort de overwin ning behaalde, werd nota bene achtste met ruim een ronde achterstand, het beste bewijs dat de races in Neder land, wat de kwaliteit van de inschrij ving betreft, op zeer middelmatig peil stonden. De belangrijkste uitslagen lui den: 1 Ascari (It.) met Ferrari 3 uur 23 min. 3.3 sec. (gem. 134.8 km/h), 2 Fangio (Arg.) met Alfa Romeo 3.23.33,8 (gem. 134.4 km/h), 3 Gonzales (Arg.) met Fer rari (3.27 42,3 (gem. 131.— km/h), 4 Villoresi (It.) met Ferrari 3.28.53,5. De uitslag van de wielerronde voor amateurs welke Zondag in Castricum werd gehouden luidt: 1 J. Ottenbros, Alkmaar; 2 J. Trompetter, Wieringen; 3 A. Voorting, Haarlem; 4 G. Timmer mans, Zaandam; 5 E. Koeman, Krom menie; 6 M. Snijders, Halfweg; 7 S. Pranger, Anna Paulowna. De nieuwe lingen-wedstrijd had het volgende re sultaat: 1 W. Eelsing, IJmuiden; 2 B. Fok. Hoorn; 3 B. Lute, 's Graveland; 4 J. Rol, Alkmaar; 5 K. Kager, Zuider- meer; 6 C. Havik, Zaandam; 7 M. Ede- lenbosch, Enkhuizen. Na de Nederlandse roeikampioen- schappen op de Bosbaan heeft het be stuur van de Nederlandse Roeibond de ploegen bekend gemaakt, die zullen orden uitgenodigd de Nederlandse kleuren te verdedigen op de Europese roeikampioenschappen, welke op 24. 25 en 26 Augustus te Macon (Frankrijk) zullen worden gehouden. Het zijn: Vier met stuurman: Willem III, Am sterdam, bestaande uit: P. van Schelt (boeg). L. Reiding. H. van der Meer, Ch. T. Neumeier (slag) en O V. J. Bos kamp (stuurman). Achten Laga en Delft. Vier zonder stuurman: eveneens Laga en Delft. £kif: Cornelis Tromp, Hilversum, roeier: R. van Mesdag.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5