Hr. Ms. „Van Speijk" voer thuis uit de Nederlandse Antillen P0PELINE Mi nisier Peiers (oud-gouverneur) ter begroeiing aanwezig Nieuws van het eiland Texel Nieuwediep verwelkomde weer een oorlogsbodem Fregat fungeerde ook als sleepboot PREDIKBEURTEN Nieuws van „Zeemacht" WGWWatervogels voor de trainingsfondsen Het bestuur van M.S.C. „Pro juventute" in 't jaar '50 Tussen Haaks en Kuitje IN HET KORT Openbare verkoping Morgen poppenkast op de fancy-fair van HRC Kinderen spelen Zaterdag: cabaretprogramma Het gebeurde in Nieuwediep Politie-elftal in de nieuwe competitie Hooibroei in De Koog 90 1 Wieringen Van onder de foren beknakd Urlc Uif de raadsverqaderii mg Salarissen wethouders werden verhoogd Negenjarig meisje te Schoorl doodgereden VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1951 •piEN MINUTEN vóór Hr. Ms. „Van Speijk" gistermiddag het Nieuwediep bin nenvoer, hoorden wij door de scheepsomroep de alarmerende tijding: „Brand ln de walegang!" En alsof dat nog niet genoeg was, volgde geen minuut later het bericht: „Man over boord aan stuurboord!" Wij zaten op dat moment in de longroom en lieten ons niet „nemen", want wij begrepen dat de „varende inspec tie" nog niet ten einde was. De hele morgen heeft het fregat over de rede en het Marsdiep gekruist, terwijl de Commandant Zeemacht Nederland, schout-bjj- nacht C. W. Slot, en de chef-staf, kapitein-luitenant ter zee B .C. Mahieu, deze inspectie afnamen. Dat geschiedde met alle grondigheid, want niets ontsnapte aan de aandacht van de autoriteiten. Maar er kwam toch een einde aan dit examen, waaraan schip en bemanning werden onderworpen. Om vijf minuten vóór twee werd de order doorgepraaid: „Aantreden over stuurboord volgens paradeerrol!" Met een ruime bocht draaide Hr. Ms. „Van Speijk" op de haven mond aan, waar zich al een dichte menigte verdrong. Het geduld van vele bezoekers, naar wij vernamen vooral uit Den Haag, Amsterdam en Haarlem, was wel heel lang op de prpef gesteld. Zij waren Woensdag al naar Den Helder gekomen, omdat volgens gemeentebesturen in de genoemde plaatsen de oorlogsbodem Woensdagmiddag zou binnenlopen. Wel iswaar lag Hr. Ms. „Van Speijk" toen op de rede, maar de familieleden der opvarenden mochten nog een dagje ge duld oefenen. Aan boord van Hr. Ms. „Van Speijk" is deze dag niet onbe- steed voorbijgegaan. De douane kwam aan boord, er meerden lichters langs zij om materialen over te nemen en er werd schoonschip gemaakt, omdat de „Van Speijk" onmiddellijk na aan komst uit dienst zou gaan om op de Rijkswerf in onderhoud te worden ge nomen. Ministerieel bezoek De eerste, die Hr. Ms. „Van Speijk" betrad, toen de oorlogsbodem achter Hr. Ms. „Pelikaan" was afgemeerd, was Z. Exc. Minister van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen ir. L. A. H. Peters, vergezeld van twee zijner dochters. De heer Peters kwam op hem welbe kende bodem, want hij heeft met Hr. Hs. „Van Speijk" een inspectietocht langs Boven- en Benedenwindse Eilan den gemaakt, toen ir. Peters nog Gou verneur was van de Nederlandse Antil len. De Gouverneur en de commandant van Hr. Ms. „Van Speijk" bevonden zich juist op Hells Gate, het hoogste puntje van het vulkaaneiland Saba, toen de heer Peters telefonisch op de hoogte werd gesteld van zijn benoeming tot- minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, Ter begroeting van Hr. Ms. „Van Speijk" was ook aanwezig de kapitein luitenant ter zee E. Dankmeijer, onder wiens bevel de oorlogsbodem op 15 November 1949 (met aan boord de Lo den Verrader!) Nieuwediep verliet met bestemming Curagao. In Januari van dit jaar heeft overste Dankmeijer het bevel over Hr. Ms. „Van Speijk overge dragen aan de luitenant ter zee der eer ste klasse K. J. Roberti, die daartoe per vliegtuig uit Nederland was overgeko men. Overste Dankmeijer is inmiddels naar Nederland teruggekeerd. Niet stilgelegen Terwijl Hr. Ms. „Van Speijk" op de rede kruiste, maakte wij op het zonnige achterschip een praatje met de naviga- tie-officier, de luitenant ter zee der tweede klasse C. F. van Duim.' Hij ver telde ons, dat Hr. Ms. „Van Speijk" in de West lang niet stil heeft gelegen. Verscheidene patrouille- en inspectie tochten in de West-Indische wateren werden gemaakt, en voorjaar 1950 werden belangrijke oefeningen gehou den met het „Smaldeel Antillen", waar aan ook door Amerikaanse vlooteenhe- den, o.a. het enorme vliegkampschip U.S.S. „Franklin D. Roosevelt", werd deelgenomen. Ook Z.K.H. Prins Bern- hard heeft toen een tocht met Hr. Ms. „Van Speijk" gemaakt Het fregat bracht de Prins vice-versa New-Nicke- ry, de vruchtbare kuststrook van Su riname nabij de grens van Brits-Guyana. Enkele malen heeft Hr. Ms. „Van Speijk" op een patrouilletocht hulp verleend aan een koopvaardijschip dat in moeilijkheden verkeerde. In de Ca- raibische zee ontmoette het fregat een klein Amerikaans coastertje, de „Sa- chem", die machineschade had. De ge zagvoerder wees echter de hulp van de Nederlandse oorlogsbodem van de hand, omdat hij wel kans zag al zeilende naar Florida te komen. Slcepkarweitjes De aangeboden hulp werd wel geac cepteerd door de Noorse coaster „Ar- noy", die met lege olietanks ten Noor den van Aruba voer. De „Van Speijk" heeft deze coaster op sleeptouw geno men en naar Aruba gebracht. Een nog groter krachttoer voor deze oorlogsbo dem, die immers niet als sleepboot is gebouwd, was het in veilige haven brengen van de Amerikaanse zandzui ger „San Pedro", een vaartuig van 1400 ton. De „San Pedro" werd gesleept door een werkschip en was onderweg van Cuba naar een Zuid-Amerikaanse ha ven. Het werkschip kon tengevolge van vrij krachtige wind (de windkracht was zes) de zandzuiger niet houden en toen heeft Hr. Ms. „Van Speijk" het kar weitje overgenomen. Acht dagen werd gedaan over de sleepreis van een punt, gelegen op 270 mijl ten Noordwesten van Aruba, naar de veilige haven van Curapao. Onderweg brak viermaal de sleeptros, en de behouden vaart be droeg niet meer dan twee mijl, maar de „Van Speijk" bracht de „San Pedro" netjes binnen. De aan boord geplaatste duikploeg, waarvan de luitenant ter zee der twee de klasse J. Lenderink de leiding had, kreeg werk, toen Hr. Ms. „Van Speijk" de op drift geslagen Hollandse coaster „Albina" te hulp moest snellen. De „Al- bina" had haar roer verspeeld, en de duikploeg heeft alle moeite gedaan om een noodroer aan te brengen. Dat is niet gelukt, waarna de „Albina" door een andere coaster op sleeptouw werd genomen. En dan kan nog gememoreerd wor den, dat Hr. Ms. „Van Speijk" en pas sant de Baai van Versali (in het Schot- tegat) en de Paardebaai (bij Aruba) in kaart heeft gebracht. Zo is het verblijf van de „Van Speijk" in de West in vele opzichten nuttig geweest.. De thuisreis via het „paradijseiland" Ber muda) was zeer voorspoedig en we hebben het allemaal kunnen ervaren het weer in het vaderland heeft de aankomst in Nieuwediep extra zonnig en fleurig gemaakt. ZONDAG 5 AUGUSTUS DEN HELDER: Ned. Herv. Gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. Van Beek; Palmstraat 10 uur ds. Borg- hardt, 19 uur de heer Wanders; Huis duinen 19 uur ds. Borghardt. Geref. kerk, Bethelkerk, 9 uur ds. A. Plaats man van Renkum, 10.45 uur ds. Plaats man, 17 uur ds. Hamming; Rehobeth- kerk, 10 uur ds. Hamming, 17 uur ds. Plaatsman. Chr. Geref. kerk, Steen gracht, 10 en 17 uur ds. J. Maris van Haarlem-Noord. Oud. Geref. kerk. Hoogstraat, 10 en 17 uur ds. Groenen wegen. Geref. Gem., Janzendwars- straat, 10 en 16 uur leesdienst. Geref. kerk (art. 31), Weststraat, 9.45 en 17 uur ds. W. Verwoord van Ommen. Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der laatste dagen, Weststraat, 10.30 en 17 uur dienst. Lutherse kerk. We zenstraat, 10.30 uur ds. C. N. Graaff, beroepen predikant te Antwerpen. Baptisten gem.. Spoorstraat, 16 uur sa menkomst ds. C. van Wier; Donderdag 10.45 uur bijbelbespreking. Oud Kath. kerk. Middenweg, 10 uur heilige mis, pastoor Wijker. Doopsgezinde gem., Kerkgracht, 10.30 uur ds. J. J. J. van Sluijs. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 en 19.30 uur samenkomst, 12 en 14.30 t uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur bijbelkring: Donderdag 19.30 uur vrou- wenkrans; Zaterdag 20 uur openlucht samenkomst (Visbuurt), 21 uur bid stond. JULIANADORP: Ned. Herv. Gem., 19.30 uur ds. H. J. Trommel. Geref. kerk, 10 uur leesdienst, 14.15 uur ds. Hamming. „Bethel", 10 en 19,30 uur de heer Braaksma uit Amsterdam; we gens vacantie geen Zondagsschool en meisjeskrans. CALLANTSOOG; Ned. Herv. Gem.. 10 uur ds. H. J. Trommel. Tijdens een onlangs gehouden ver gadering werd besloten, een bestuur te kiezen voor de afdeling voetbal van de Marine-sportvereniging Zeemacht. De volgende heren stelden zich daar voor spontaan beschikbaar: de sergeant der mariniers Derksen, de majoor machinist Smeets, de sergeant der ma riniers Veldhuizen en de militair werkman Hoek. Van dit bestuur werd de heer Derksen gekozen tot voorzit ter voor de NHVB, en de heer Smeets tot secretaris van de afdeling voetbal. Laatstgenoemde volgde als zodanig de heer P. de Jager op, die zijn func tie moest neerleggen in verband met zijn benoeming tot algemeen commis saris van „Zeemacht". In het orgaan van deze vereniging lazen wij voorts, dat de sergeant der mariniers Crama wegens drukke werkzaamheden heeft bedankt als algemeen secretaris-pen ningmeester van de Marine-sportver eniging.. Zijn functie zal voorlopig worden waargenomen door de korpo raal SD C. M. Schoenmakers. Het secretariaat blijft gevestigd op de Gymnastiek- en Sportschool. Zaterdagavond spelen WGW 1 een vriendschappelijke wedstrijd ten bate van de beide trainingsfondsen. WGW komt uit in de volgende opstelling (v.r.n.1.) doel; Polman; achter: Toes en H. Nieuwenburg; midden: Noorde loos. J. Ramler en Brondsema; vóór W. Ramler, Van Wees, Spaans, Van Amersfoort en Bergkamp. Het nieuwe bestuur van de schaak vereniging „M.S.C." werd als volgt sa mengesteld: A. Coppens (voorzitter), H. A. Herderschee (vice-voorzitter), C. J. Bosch (secretaris), P. Kelder (tweede secretaris), C. P. Brandhoff (penning meester), J. van der Kuyl (tweede pen ningmeester), P. Kroon (wedstrijdlei der), J. P. van Dijk (tweede wedstrijd leider), J. M. Koning (commissaris van materiaal). VISSERIJBERICHT URK, 2 Augustus 1951. Door 96 vaar tuigen werd aangevoerd: 12368 pond Kuilpaling, prijs f 0.88—f 0.96: 664 pond Lijnaal f 1.401.46: 48 pond Snoek baars f 0.88: 232 oond Rode Baars 1.02: per pond en 415 bak Nest, prijs f 4.00 per bak. Met de motorkotter Sch. 177 „Noordzee", zal de Scheveninger schipper T. Blok voor een jaar naar West-Indie vertrekken en daar op de zg. Red Snappers te gaan vissen, een soort vis die veel overeenkomst met de kabeljauw heeft. Het scheepje meet slechts 56 b.r.t, is 20 meter lang en 5.50 m breed. Schipper Blok (derde van links) denkt wanneer alles mee zit de sprong over de Oceaan in onge veer vijf weken te kunnen vol brengen. Uit het jaarverslag van de vereni ging „Pro Juventute" in het arrondis sement Alkmaar over 1950 is ons ge bleken, dat in de gemeente Den Hel der binnen het kader der vereniging een grotere activiteit werd ontplooid. Nadat mej. C. E. E. Bal op 19 Mei een lezing had gehouden, werd in Sep tember het spreekuur vrij patronaat ingesteld. Voorts werd een voorlopig sub-bestuur gevormd door de dames Alozerij en Olthof en de heren Louw- rier en Zijp. Op 18 December hield mr. B. Kist een lezing over het onderwerp „De in vloed van het disharmonisch gezin op het kind". Er meldden zich tientallen nieuwe leden aan en men verwacht dan ook, dat in het komende jaar het werk tot verdere uitbreiding zal ko men. Van de 246 strafbare feiten in het arrondissement Alkmaar werden er te Den Helder 33 gepleegd, te Anna Pau- lowna 1, te Breezand 2, te Schagen 2, te Texel 5, te Wieringen 11 en in Wie- ringermeer 4. Gisteren deden tal van kleine scheepjes onze haven aan. Daar was eerst de „Flevo", een botter, van IJmui- den op weg naar Terschelling. Het jacht „Vadertje Langbeen" ging van Oudeschild naar Terschelling. De thuis haven was Haarlem. Dan was er nog het Engelse jacht „Jory Ruh", dat naar Rotterdam moet. Verder deden twee Noorse jollen van de Mij. Nederland, de „Holland" en de „Douwes", Den Helder aan, van Oudeschild onderweg naar Amsterdam. Het is morgen hoog water om 8.20 en 21.05 uur, en laag water om 2.25 en 15.15 uur. De temperatuur van het zeewater was 18,7 graden Celsius. Het Tivoli Theater brengt van hedenavond tot en met Maandagavond de film „Haaien in New York". In de Witte Bioscoop wordt gedu rende deze dagen vertoond „Twee bol hoeden naar Londen". Het comité ter voorbereiding van M.S.C.'s jubileumviering in 1952 (be staande uit de heren J. van Amesfoort, K. Geus, dr. Koevorden Brouwer en K Lengers) werd aangevuld met het be stuurslid C. J. Bosch. Bij de door de Vereniging tot be vordering van het Electrotechnisch Vakonderwijs te Amsterdam gehouden examens behaalde de heer C. P. Tolle te Winkel het diploma sterkstroom monteur. De heer A. Y. de Bruyn te Schagerbrug behaalde het diploma sterkstroom hulpmonteur. Beide ge slaagden werden opgeleid door de heer P. C. Dekker te Den Helder. Notaris A. M. Engelmann heeft Don derdagavond in „Centraal" publiek verkocht de volgende percelen te Den Helder: Huis en erf aan de Brouwerstraat 38, groot 81 ca, voor f 982 aan W. de Groot. Huis en erf aan de 2e Vroonstraat 31, groot la en 70 ca, voor f 1320 aan fa. G. A. v.d. Blom en Zn. Huis en erf aan de Visstraat 34, groot 77 ca, voor f 656 aan G. J. de Wit. Huis met schuur en erf aan de Wee zenstraat 23, groot 1 a en 25 ca, voor f 3360 aan L. Braat. Woon- en winkelhuis met erf aan de Bassingracht 3, groot 96 ca, voor f 3462 aan W. Zandbergen. Huis en erf aan de 2e Goversdwars- straat 9, grot 1 a en 21 ca, voor f 1151 aan L. Braat. Huis en erf aan de Nieuwstraat 38, groot 1 a en 10 ca, voor f 2980 aan fa. G. v.d. Blom en Zn. Huis en erf aan de 3e Emmadwars- straat 4, groot 86 ca, voor f 2835 aan L. Braat. Huis met schuur en erf aan de L. van Berkstraat 9, groot 76 ca voor f 501 aan A. Govers. Huis met schuur en erf aan de Zuid straat 16, groot 1 a en 35 ca, uit de hand verkocht. Huis en erf aan de Ruyghweg 31, groot 1 a en 4 ca, voor f 2100 aan F. Greve. Ook voor HRC's fancy-fair „Het bruine monster" zijn weer de laatste dagen aangebroken. Zaterdag en Zon dag zal men evenwel nog kunnen ge nieten van tal van attracties. Morgen middag om drie uur wordt in de caba ret-tent voor de kinderen een poppen kastvoorstelling gegeven. Morgenavond Om negen uur zullen de prachtige lo pende pop en de poppenkamer 'n eige naar krijgen. De loten zijn verkocht, zodat Zaterdagavond de trekking zal kunnen geschieden. Zondagavond om half acht wordt een grote ballonnenrace gehouden, waar aan een ieder kan deelnemen. Aan deze wedstrijd zijn aardige prijzen verbon den. Een ten slotte, Zondagavond om elf uur, zal de fiets aan de man worden gebracht. Men heeft dit fonkelnieuwe rijwiel de gehele week kunnen zien hangen in het „Vrolijk Rad", en daar zal men het dan op de laatste avond van de fancy-fair kunnen winnen. In Februari werd als onderafdeling van de buurtvereniging „Vrede en Vrijheid" een cabaretclubje voor kin deren c|>gericht. Dienke de Hoog werd met de leiding belast. En morgen avond om acht uur, dus nauwelijks vijf maanden na de oprichting, geeft het jonge gezelschapje in „Centraal" aan dé Koningstraat zijn eerste uitvoe ring. Zes en twintig kinderen zullen ten tonele brengen „Onder tante's pa raplu", een programma, gebaseerd op het boek „Kun je nog zingen, zing dan mee." Het gehele programma is na tuurlijk op kinderfeest geschoeid. Er wordt gezongen en voorgedragen, zelfs door kleuters van drie en vier jaar. Dienke de Hoog heeft zich aan een experiment gewaagd, dat, hoe moeilijk het ook is, een redelijke kans van sla gen heeft. De 18-jarige voeger G. S. is bij de nieuwbouw aan de Jan Verfailleweg van een ruim drie meter hoge steiger gevallen. Hij moest met een lichte her senschudding naar het gemeentezie kenhuis worden overgebracht. Een bewoonster van de Binnen haven heeft er aangifte van gedaan, dat haar poes door een zekere V. was doodgeranseld en in het Helders ka naal geworpen. Tegen V. is proces-ver baal opgemaakt wegens dierenmishan deling. Op de Buitenhaven werd een 18- jerig meisje aangehouden, dat wegge lopen bleek te zijn uit 't tehuis „Vecht- vliet" bij Breukelen. Een Amsterdamse vrouw van mid delbare leeftijd, die op de Zuidstraat een agent in burger beledigde, is naar het hoofdbureau van politie overge bracht. Het voetbalelftal van de Helderse politie komt het seizoen 1951-1952 uit in district West, eerste klasse B. Zoals men zich wellicht herinnert, werd het elftal dit jaar kampioen, waarna auto matisch promotie naar de eerste klasse volgde. Onze politiemannen zijn inge deeld bij: Gemeente-politie Alkmaar, Rijks-politie Alkmaar, gemeente-poli tie Amsterdam, Koninklijke Marechaus see Amsterdam, gemeente-politie Vel- sen. De competitie begint op Dinsdag 4 September. ■rt zal onze nationale schaakkampioen deze dag zeker niet aanbeUin^tteiUng ontbreken. De familie Eu we aan de wandelV.l.n.r. Fidte Carootje, dr. Max E uwe, mevrouw Euwe—Bergman en Els Euwe. Donderdagmorgen vroeg werd in de boerderij van de heer D. Kuip te De Koog hooibroei ontdekt. Bij peiling bleek in het hooi een temperatuur te heersen van 106 graden. Onmiddellijk werd de brandweer uit Den Burg en De Koog gewaarschuwd, daar de toestand zeer precair was. Een auto welke in met slangen, werd het hooi naar buiten gereden. Onder toezicht van de brand weer, die voortdurend gereed stond met slagen, werd het hooi naar buiten gebracht. Verschillende keren moest de brandweer spuiten, zowel in de boerde rij als daarbuiten. In totaal was onge veer 15.000 kg hooi in dg boerderij op geslagen. voor regenmantels 140 br. waterdicht, pracht kwa liteit SPOTPRIJS SPOORSTRAAT 103 Toen ik deze weck de bioscoop ver liet, kon ik mij niet vrijmaken van de gedachte, vjaar im filmproducers mil- lioenen besteder. aan een zeker soort prulfilms. Ik had n.l. „De zwarte roos" gezien. Een verhaal a la Marco Polo, doch zonder de nodige spanning. Wel iswaar speelde Orson Welles op fasci neerde wijze de r9l van een Perzisch generaal, die China wilde veroveren, doch de inhoud van de film was maar tam. Het onbeduidende meisje met haar kinderlijke gezichtje bleek toch nog in staat een knappe man te ver overen. Onwillekeurig dacht ik aan „The third man" Ja ik weet wel, lezers, dat het succes van Welles hoofdzakelijk te wijten is aan de voor treffelijk gekozen melodie van Anton Karas „The Harry Lime-theme", waar van mij nog de cither-klanken in de oren liggen. Maar deze film bezat kwa liteiten. Een actueel onderwerp met prima bezetting. In Amsterdam zag ik in Corso „'i ne browning version" of wel „Met oneer vol ontslag". Een film met paedagogi- sche waarde. Een schitterend gespeel de hoofdrol van Michael Redgrave, die daarin de leraar Oude talen voor stelde. Een man met goede bedoelin gen. doch onbegrepen door zijn leer lingen. Wanneer hij ontslagen wordt, geeft één van de jongens hem een boek, naar ik meen een Engelse ver- toling van het Griekse gedicht „Aga- memnon Daarin staat een opdracht geschreven aan de goede" leraar. En waar hij juist van zijn opvolger vernam, dat de „headmaster" hem be keek als de „Himmler van klasse 5a", grijpt deze opdracht hem zo aandat hij in een huilbui uitbarst. Zijn col lega, de natuurkunde-leraar, is hiervan getuige en begrijpt plotseling, wat voor een zware zielestrijd die man moet hebben. En waar dezelfde col lega een verhouding heeft met de ge raffineerde, berekende vrouw van eerstgenoemde, neemt deze zich voor onmiddellijk te breken, wel begrijpen de, welk een lage moraal deze vrouw bezit. Een climax in deze film wordt be- i eikt, wanneer de scheidende leraar afscheid neemt van zijn leerlingen. Hij heeft zijn geprepareerde rede bij zich met toepasselijke uitspraken van Griekse wijsgerendoch half weg blijft hij steken. En wanneer hij zoe kende een blik werpt in de ogen van zm jeugdige opvolger, krijgt hij plots zijn spraakvermogen terug en wordt zijn rede de meest menselijke, die men psychologisch gezien, kan indenken Het wordt een excuus aan zijn leerlin gen, dat hij hen niet begrepen heeft Tragisch doch zo geheel menselijk En' iét. lezers, heeft mij meer kunnen boeien. Het wekte bij mij reminiscen ties op aan meesterwerken als Good bye mister Chips" Maar. ten"slotte verschillen de smaken, niet waar? MOOI RESULTAAT Door de ULO te Den Burg werden dit jaar twintig candidaten opgeleid voor het MULO-examen. Slechts een tweetal candidaten werd afgewezen, zodat 90 pet van de examencandidaten van ons eiland slaagden. Gezien de loop van de uitslag in het algemeen, mag dit een zeer gunstig resultaat worden genoemd. EIERVEILING In de week van 23 tot en met 28 Juli worden aan de eierveiling te Den Burg 66.580 eieren aangevoerd, welke een gemiddelde kiloprijs opbrachten van f 2.35. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN In de afgelopen maand kwamen op Texel onder het vee geen besmettelij ke veeziekten voor, uitgezonderd een geval van rotkreupel. GESLAAGD Voor het te Schagen gehouden Mid denstandsdiploma slaagden onze plaats genoten A. Ellen, J. Kaczor, C. Koon en T. Kortenhoeven. VISAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd van 16 tot en met 21 Juli 1951 werden: 399 kg Bot; 3409 kg. Garnalen; 54 kg. Geep; 195 kg. Kabel- jouw; 719 kg. Makreel; 3 kg. Muleta; 2 kg. Rog; 541 kg. Sardien; 429 kg. Schar; 3799 kg. Schol; 7 kg. Pieterman; 110 kg. Poon; 448 kg. Tarbot; 2821 kg Tong; 938 kg. Wijting; 1094 kg. Kreu kels; 5 kg. Zalm; 72 kg. Haai; 3 kg. Lever; 38 kg. ongesorteerd; 14457 kg. Vispuf. De raad der gemeente Urk kwam onder voorzitterschap van burgemees ter Keyzer in vergadering bijeen. Met het voorstel van Ged. Staten tot ver hoging van de wethouderssalarissen van f 450 tot f 520 ging men algemeen accoord. Eveneens werden de voorstellen van B. en W. aangenomen, n.l. 1 om het crediet in rekening-courant bij de Bank van Nederlandsche Ge meenten te 's-Gravenhage te verhogen met f 575000, ter aflossing van twee kas geldleningen tezamen groot f 500000 en voor het financieren van resterende kapitaalsuitgaven. 2. om de gemeente-rekening 1948 voorlopig vast te stellen. 3 een stuk rijksgrond in pacht aan te vragen voor het doen bouwen van enkele noodwoningen. Door de bouw- S,°P ontstaat er eeri grote achterstand in de woningvoorraad en doet het gebrek aan woonruimte zich zo drin gend gevoelen, dat in bijzondere ga- vallen een noodwoning moet worden toegelaten. De heer K. Koffeman (Gem. Belangen) verklaarde zich tegen het voorstel van B. en W.. daar hij van mening was, dat alleen permanente v/oningen leiden tot de oplossing van het woningprobleem. Hierna sluiting door burgemeester Keyzer. geslaagd Van de Chr. Ulo school te Urk slaag den voor het Mulo Examen nog Grietje Bos; Guus Hulsman; Lub Kramer; Tiemen Kapitein en S. Hoekstra. bakkers nemen vacantie De bakkers hebben besloten ook dit jaar met vacantie te gaan. Deze is nu geregeld in 2 perioden. De vacanties eindigen 11 Augustus. Gistermiddag is op de hoek van de Munnikenweg en de Heerenweg te lehoorl het negenjarige dochtertje van de familie Lauwers uit Amsterdam 'ogen een juist passerende vrachtauto van de firma F. J. Rietveld gereden. Het kind, dat op de fiets uit do duinen kwam de familie had do ochtend aan het strand doorgebracht en was nu op weg naar haar tijde lij* tehuis kreeg het achterwiel van do zware, met stenen geladen wagen over zich heen en werd zo zwaar gewond, het enkele ogenblikken later over leed.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2