Stad en Omgeving Keil eem en zand bezegelen het lot van de oude haven H 112 Afscheid van de familie TIEN Gulden m T. C. GOVERS Kamgaren Tropical 90 100 WOL ZOMER JAPONNEN De afsluitdijk bij het Kuitje groeit met de dag Van snelstromend water tot dode zee-arm KAPOK-MATRASSEN Koningstraat Hemelrijk voorzitter van tafeltenniscommissie De Bioscopen DE WITTE: Twee bolhoeden nar Londen TIVOLI Haaien in New-York Dinsdag gaat de boot naar de W.C.W. verloor met 73 van „Blanco" H. R. C. naar Alcm. Victrix Gemeenteraad Dinsdagavond bijeen Wijziging classificatie voor de personele belasting Mutaties bij onderwijs u Rooster Marinezwembad ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1951 Waar rJe uren van hei Nieuwediep worden afgeteld jyjEER DAN EEN EEUW LANG heeft het water tussen de strekdam en de havendijk doorgestroomd. Eb en vloed hielden trouw het Nieuwediep op diepte en maakten dit al die jaren tot een prachtige natuurlijke haven, die zelfs In heel strenge winters ijsvrij bleef. Er is een tijd geweest, kort na de oorlog, dat het scheen of eb en vloed wel zouden blijven stromen door dat Nieuwediep, maar dat het water zou schuren langs stdjgers die met de jaren in ernstiger ver val geraakten. Het is echter anders gegaan. De Rijkszeehaven „Het Nieuwediep" moest blijven bestaan en knappe waterbouwkundigen ontwierpen plannen tot uitbreiding en verbetering. Want Den Helder werd uitverkoren als de eerste marinebasis van ons land en er moest een haven komen die ook van waarde zou zijn wanneer onverhoopt de mogendheden van het West-Atlantische Pact opnieuw in een oorlog verwikkeld zouden raken. Met de aanvaarding van hetl nieuwe havenplan was het lot van het oude Nieuwediep bezegeld. Dit zal over enige jaren nog slechts een minder belangrijke zij-arm zijn van het Marsdiep, een dood water dat niet meer zal stromen. Alleen het tijverschil zal er merkbaar zijn. Een nieuw Nieuwediep is al gebag gerd, in het wad achter het havencom plex. De eb- en vloedstromen zullen hun weg zoeken door die geul, zodra de toegang tot het Nieuwediep zal zijn versperd door de dijk die nu wordt aangelegd. Met grijpers vol wordt het keileem gestort in het brede graf van het Nieuwediep, dat stukje Den Hejder, waaraan deze stad aan de zee haar tweede naam te danken heeft. Zo moet soms een graf worden gedolven om tot vruchtbaarder leven te komen. gij HET KUITJE wordt sinds Maan dag 23 Juli hard aan de afsluiting van het Nieuwediep gewerkt. Een zware grijper klauwt gestaag in een zwaar met keileem beladen bak en stort deze zware materie in stugge regelmaat op de bodem van het Nieuwediep. De korte afsluitdijk groeit en heeft aan de Westzijde van de haven, tegen de Koe- graszeedijk aan, al een lengte van enige tientallen meters bereikt. Aan de steiger van het fort „Oost- over" ligt een zandzuiger, die een dikke waterstraal perst in de dichte zand- massa, die de langszij gelegen bak tot de boorden vult. Het water en het zand mengen zich tot een modderige brij, die gretig wordt opgeslorpt door een om vangrijke zuigbuis, die als de angel van een gigantiseh insect snuffelt in de grauwe zandsoep. Die soep verdwijnt via een machtige centrifugaalpomp in de persleiding, een dikke zwarte buis die over de kruin van de Koegraszee- dijk is gelegd naar de plaats waar de uren van het Nieuwediep worden af geteld. ■pWEE bonkige keileembanken steken hun kruin boven het water uit Je ziet nauwelijks dat die kruin groeit door de klauwen vol keileem, die de overslagkraan onder vlijtig stoomgesis in het water werpt. En het is haast niet te zien, dat het kreekje tussen de keileembanken zich vult met zand door de eindeloze golf die uit de buismon- ing spuwt. Het zand uit de soep be zinkt en het water rept zich weg door grillig gevormde kreekjes, die afdalen naar het smaller wordende Nieuwediep. Polderjongens richten de stroom van zandsoep met houten borden, die zij planten in het slijk van de wordende dijk. Met hoge lieslaarzen aan benen zij rond op die plaats., waarvan men niet weet of het water is of land. Men weet alleen dat het meer dan een eeuw lang water is geweest en dat het straks misschien over een maand land zal zijn. Een stevige vaste wal, met een glooiing van asfalt en kabbelende golfjes aan de teen. Met laag water zal de begroeiing van schelpdiertjes en wierslierten bloot komen en met vloed zal men het water langzaam zien klimmen tegen die helling van asfalt. Maar een felle stroom zal er niet meer zijn. En het Kemperbankje te genover het Havenkantoor zal nooit paeer aanslibben. Want het levende Nieuwediep heeft dan zijn tijd gehad. EERLIJK UITGERUST staat U 'smorgens op Indien U tenminste slaapt op ome onver woestbare 2-persoons vanaf 174.— Woning-Inrichting (Advertentie, ing. Mcd.j De Helderse tafeltennis-contactcom- missie is Donderdagavond bijeen ge weest. Aanwezig waren twee leden van de vier tafeltennisverenigingen IVA, WGW, HCSC en Blanco. De ver gadering werd uitgeschreven naar aan leiding van een brief van IVA. Deze vereniging was namelijk van mening, dat er de laatste tijd te weinig initia tief van de contactcommissie uitging. De heer Padt (WGW) trad af als adjunct-lid van het dagelijks bestuur. In zijn plaats werd de WGW'er N. de Vroome gekozen. De secretaris, de heer C. de Vries van HCSC, werd her kozen. De voorzitter, de heer J. Sinje- wel van Blanco, was herkiesbaar, maar hij vond in de heer N. Hemelrijk een ernstig tegen-candidaat. Per ver eniging werd daarop één stem uitge bracht, waarna de heer Hemelrijk van IVA met 31 tot voorzitter werd be noemd. Hierna werd de discussie onder lei ding van de heer Herrtelrijk zeer ge animeerd voortgezet. Voor de volgend» -eriode werden diverse wedstrijd- ogelijkheden besproken. Grote sortering en ZOMERCOSTUUMS (Advertentie, Ing. Med.) Het lijkt zo aardig om een prijs van tweehonderd pond sterling te winnen en dan getweeën (met de bolhoed op) naar Londen te gaan. Maar het wordt minder plezierig, wanneer het duo door het lot gespleten wordt en iedere helft een partner krijgt die allerlei moei lijkheden meebrengt. De belevenissen van de twee gebolhoede mijnwerkers, die men t.e.m. Maandagavond voorge zet krijgt in de Witte Bioscoop worden echter eerst interessant en in hoge ma te amusant door het optreden van Whimple, de vertegenwoordiger van het blad dat de prijsvraag had uitgeschre ven. Deze Whimple is in de bijzonder geslaagde komische creatie van Alec Guinness een figuur, die de bolhoeden geschiedenis tegelijk spannend en hu moristisch maakt. Het duo mijnwerkers (uitgebeeld doer Donald Houston °n Meredith Edwards) brengt één dag in Londen door, maar die ene dag levert ruimschoots voldoende stof voor een ge zellige film, die het in Nieuwediep ze ker zal doen. Men heeft de laatste tijd in onze stad meer films kunnen zien van het genre „Haaien in New York", waarop de bioscoopbezoekers tot en met Maan dag worden onthaald. Onlangs nog heeft men gevolgd, hoe mannen van de Geheime Dienst jacht maakten op „Big Fellow", de leider van een groep gangsters die op grote schaal belasting entdoken. In „Haaien in New York" ontmoet men geharde kerels, agenten ook, die jacht maken op een smokkel bende. De hele strijd wordt gevoerd om verdovende middelen, die van een schip zijn gestolen. De narcotica zijn massa's geld waard, en betekenen bo vendien een gevaar voor de volksge zondheid. Twee agenten krijgen de op dracht, de gestolen narcotica te ach terhalen. Zij kwijten zich naar behoren van hun moeilijke taak en ontdekken dan ook al vrij spoedig enkele waardevolle aanwijzingen. Wanneer echter het gro tere werk komt, valt agent Mickey Walters (Scott Brady) in handen van de misdadigers. Hij wordt vermoord. Zelfs dat weerhoudt zijn collega Jim Flannerij (Richard Tober) er niet van, zich in het hol van de leeuw te wagen. Jim geeft zich uit voor een contact man. Juist wanneer men verwacht, dat de bende spoedig zal zijn ingerekend, komt er een kink in de kabel. De agent wordt ontdekt. Spannende ver wikkelingen volgen. Dan komen nog net op tijd de politieboten. „Haaien in New York" doet het wel. Deze film is intêresant, zover het werkzaamheden betreft van de gehei me agenten. Ook de zaak zelf, sluw van opzet, maakt het de moeite waard een kijkje te gaan nemen in de Tivoli- bioscoop. ryNSDAGMIDDAG ver- trekt uit Rotterdam het s.s. „Volendam" naar de Nieuwe Wereld. Mei dat schip keert wéér een groep emigranten het vaderland de rug toe. Daarbij zullen ook zes Nieuwediepers zijn, die vele hechte banden moesten doorsnijden al vorens de reis naar het verre Canada te kunnen aanvaarden. Het huis van de familie Vissers aan de Fazantenstraat staat al leeg en de man, die de heer Herbert Vis sers als koster van de Rehobothkerk zal opvol gen, heeft het eerste werk al achter de rug. Voor velen in Nieuwe diep is de heer Vissers een goede bekende ge worden. Zij allen hebben in hem leren zien een eenvoudige, rustige en betrouwbare figuur, die zeker niet uit zucht naar avontuur het besluit tot emigreren heeft geno men. Van zijn familie, die al enige tijd in het Westen van Canada woont, kreeg de heer Vissers het verzoek: „Kom over en help ons!" Dat is nog maar een paar maanden geleden. Va der, moeder en de vier kinderen Vissers hebben ernstig nagedacht. Niet lang en niet tobberig, maar wel reëel en be wust van de belangrijk heid van het besluit dat vallen zou. Want veel zouden zij moeten ach terlaten. TN DE EERSTE plaats 1 de drukke werkkring van de heer Vissers. Zijn kosterschap van de Re hobothkerk bracht veel arbeid mee, temeer daar de heer Vissers als voor zitter van de gerefor meerde jeugdraad alles te maken had met het gebruik van de kerk als vergaderruimte. Toen de gereformeerde jeugd af scheid van de familie Vissers nam, is op on dubbelzinnige wijze uiting gegeven aa,n de grote waardering, die men hem toedroeg. Maar dat is niet het enige af scheid geweest. Ook zijn taak als uitvoerder van de Algemene Begrafe nisvereniging moest de heer Vissers neerleggen. In deze kwaliteit hebben vele stadgenoten hem, zij het ook onder droevige omstandigheden, leren kennen als een fijnge voelig mens met een warm hart. En dan was hij verder correspondent van het dagblad „Trouw" in onze stad. Voor de in Den Helder werkzame journalisten was hij een prettig en sympathiek collega, wiens principiële instelling en tegeKjk brede levenskijk aller die ver- slotte hadddkekc!'epraktijk sers een drukke P nis agent van divers verzekeringsmaatschap pijen. yEVENTIEN jaar heek L de heer V'riers (<"e nu 45 is) in Den Helder gewoond. Hij gaat Dins dag met zijn gezin naar Ten ver en vreemd land maar hij zal daar een werkkring vinden, hem bekend en trouwd is. Hij keert na melijk terug in zijn oude vak de bloementeelt. die 'daar in de zonnige streken nabij Vancouver goed moet floreren. Tal van aangename hen«ne ringen neemt de familie Vissers mee. en ook menig stoffelijk aanden hen, hun in de laatst weken voor het 'vertrek ter hand gesteld, aardigste souvenv misschien zijn de gramo. foonplaat, die werd op genomen toen de heer Vissers ee« solo zong btj het Christelijk Mannen koor. r»E BESTE wensen van al zijn relaties, vrien den én bekenden verge zellen de heer Vissers en zijn gezin naar hun nieuwe woonplaats, waarheen zij gaan ver trekken in de overtui ging, „hier geen blij vende stad te hebben Het :a! Nieuwe zending OE PRIJZEN BENEDEN i Keuze uit „ONDERDEN SlUKS (Advertentie, Ing. Med.) Dezer dagen heeft het eerst team van „Blanco" een oefenwedstrijd gespeeld tegen de nieuwe eerste klasser WGW. Eerstgenoemde vereniging won dez» ontmoeting met 7—3. Jan Siesling won al zijn wedstrijden. Vooral de strijd tegen de geroutineerde Padt stond op hoog peil. De WGW-er wist zijn sets tegen Oosterbeek en Weemhoff te win- nen, maar moest tegen Siesling in drie games met 2022, 2117, 2123 het onderspit delven. Brakcnhoff en Dito van WGW wonnen het dubbelspel. (Advertentie, Ing. Med.) Vanavond om zeven uur speelt HRC te Alkmaar een vriendschappelijke wedstrijd tegen Alcmaria Victrix. De roodjakken komen in de volgende op stelling uit: doel: Lingbeek; achter: Brouwer en Swart; midden: De Wer ker, De Jong en. Bakker; voor: Kra; mer, Nieuwstadt, G. de Vries, P. de Vries en Rijkers. Het is morgen hoog water om 8.50 en 21.35 uur, en laag water om 3.00 en 15.50 uur. Maandag is het hoog wa ter om 9.25 en 22.05 uur, en laag wa ter om 3.35 en 16.20 uur. De tempera tuur van het zeewater was 18.7 graden Celsius. Ter behandeling van een weinig omvangrijke agenda zal de gemeenteraad op Dinsdagavond 7 Augustus bijeenkomen. Een der eerste punten is het voorstel over de toekenning van rijwieltoelagen, dat opnieuw aan de orde moet komen omdat in de vorige vergadering de stemmen staakten. Voorts staat op de agenda, behalve enige voorstellen op onderwijsgebied, een voorstel tot het opnieuw vast stellen van een verordening betreffende de classificatie van de gemeente Den Helder voor de heffing der personele belasting. De scheidingslijn loopt van de Óóst- Volgens de bestaande classificatie verordening, die op 25 Augustus 1931 werd vastgesteld, is het oorspronkelij ke stadsgedeelte, alsmede Huisduinen, ingedeeld in de vijfde klasse en het overige gedeelte der gemeente in de zevende klasse. In verband met de stadsuitbreiding buiten de linie stellen B. en W. thans voor, de gemeente met ingang van het belastingjaar 1 Juni 195231 Mei 1953 zodanig in te delen, dat het gehele Noordelijke deel der gemeente in de vijfde klasse valt en de rest in de zevende klasse. WJ ■y - - TARZAN Qnze stad kent niet het na tuurbad zoals Soestduinen er een heeft. Misschien is dat erg jammer. Het heeft echter ook een voordeel, hetgeen uit onderstaand verhaal mogeblijken. Lang geleden, toen deze Gradus nog een Gradusje was, was hij eens met zijn moeder in het prachtige bad te Soest duinen. Het water is er groenig, de bodem is van beton. Gradusje en zijn moeder waren met nog meer moeders en kleuters nabij het kinderbad gezeten. Daar kroelde men wat in het mulle zand, toen plots een knappe en jonge en bruine man verscheen, ge stoken in een vlinderbroek je. Deze Adonis had spieren en een body als Leen Bar- ker, die tegenwoordig een dikke boterham verdient als Tarzan. Het heerschap had ook een beetje lef, zogezegd, en hij wist zich gebundeld in de blikken van bewon derende dames-ogen. Stitan- de op de rand van het bad maakte hij enige kniebui gingen, zonder dat zijn hoofd er rood van werd, wat toch bij de meeste heren, voor wie het maken van kniebuigingen geen usance is. wel het geval is. Daarna rekte hij de leden, en wierv vervolgens het blonde haar achterover. Dit alles waren voorbereidingen tot de duik, een gewoonte, waarmede men meestal te water gaat in natuurbaden. Goed. Onze man zag nog even achterom en zijdelings naar de dames, die er waar lijk geen erg in hadden dat hij een duik zou nemen. Toen de Tarzan voldoende paren ogen op zich geves tigd wist, sprong hij dapper te water. Ja, lezers, de man begreep op dat ogenblik zelf niet hoe dapper hij was, want het water was ter plaatse drie centimeter diep. En de bodem van beton.... De duik duurde slechts één seconde, want 't bruine lichaam trof terstond vol de bodem. Laat ons niet lachen, want de man kroop bloe dend uit schaafwonden aan gelaat en knieën weer op de trillende benen. Zijn ver wondingen waren niet zó erg, dat men op de falie kant zijn lachen moest in houden. Beschaamd droop onze Tarzan af. BLOEMEN Qnze bloemenmannen gaan met vacantie, waarde le zers. Omdat zij ten slotte even onmisbaar zijn als onze bakkers en melkboeren (wie kan buiten een bloe metje in de gezellige woon kamer?) gaan ook zy in twee groepen de zon tege moet. Men heeft deze vacan tie zo geregeld, dat de ene groep van 6 tot en met 9 Augustus buiten de bloemen komt, en de andere groep van 13 tot en met 16 Augus tus. Een kortstondige vacan tie, vindt deze Gradus, die een voorliefde heeft voor de onderwijzers-holiday. In elk geval: veel plezier, bloe menmannen STAMTAFEL grijpt deze Gra- naar zijn jongste jaren. Toen zat er naast hem in een tweeper soons bank een klein, viezig joch, de kousen over de knieën getrokken. Het vie- ^/cderom dus terug zige joch is intussen een zeer belangrijk man gewor den. Op school was hü trouwens al bij. Op zekere dag vroeg de onderwijzer: „Noem mij eens een vogel, die niet meer bestaat". Mijn buurmannetje ant woordde trots: „De kana rie". „Hoezo?", deed de onder wijzer verbaasd. En daarop antwoordde Gradus' vriena- je: „Onze kat heeft hem gisteren opgegeten". ZONNEBRIL Het is zonnebrillentijd. Er men merkt dat niet al leen buiten, aan het strand of op een zonnige weg. Ook binnenskamers, want daar worden zonnebrillenpraatjes gehouden. Het liefst onder het eten, omdat men dan bijeen is. Eddv beeft een bril gekocht, die hem te groot is. Bovendien zijn de glazen niet groen. ï?ij had groene glazen willen heb ben. Die zijn namelijk niet zo bruinig. En deze Eddy voelt zich bij de neus geno men, want ondanks zijn be zwaren heeft hij voor zTJn vrouw net zo'n exemplaar gekocht. Herman heeft óók een zonnebril. Die kost precies een gulden meer dan die van Eddy. En die bril heeft wél groene glazen, die mooi dóórschijnen. Het montuur is veel eenvoudi ger. Toen Herman hem kocht, had de opticien ge zegd, dat het een prima bril wal. Daarop deed Frans het verhaal van de verbran de ogen. Er was eens een mijnheer geweest, die de hele dag met een waarde loze bril in de zon had ge zeten. Het brandpunt lag net in zijn ogen. 's Avonds ontdekte die mijnheer, dat hij blind was. „Je kan beter een paar gulden meer betalen", zei Jan, die zeer economisch is. Eddy beweerde, dat er ook brillen zijn met zij kleppen. Herman vond die zo bombastisch, en Frans vond ie zelfs afschuwelijk, echt Amerikaans. Maar Eddy wist, dat een gewone bril soms zo schit tert in de hoekjes als de zon uit de flanken komt. En daar had hij last van Een kennis van hem had pas een glas gebroken. Hij had een nieuw glas laten aanrukken. De prijs was hem niet eens tegengeval len, want het montuur is duurder dan de glazen. En daarvan waren allen beduusd, want zij hadden juist gedacht, dat de glazen duurder zouden zijn dan het montuur.. Maar Eddy be weerde, dat het niet zo was. En Frans had het eigenlijk «ok al eens ondervonden. En Herman wist er hele maal niets van. Die ging wandelen met uc hond. En na zo'n gesprek gaan zij allen werken of zwem men of vissen. Met de zon nebril vóór. MANDJE Qradus kent een meisje, dat op haar fiets altijd zo'n aardig mandje had. Dat meisje ging de stad uit. Haar zusje kreeg het mandje in bruikleen, en ging zwemmen bij de Don kere Duinen. Zij stalde de fiets met het mandje achter de politiepost. Toen het meisje terug kwam, was het mandje verdwenen. Zondagavond komt zus terug..Wil hij of zij, die het mandje heeft gevonden, dat meisje geen onplezierige avond bezorgen, hij of zij brenge het mandje zij Gra dus op de krant. Dan komt het wel in orde. GRADUS „Onder tantes paraplu" heet het programmate dat var,, avond in „Centraal" door het kindercabaret van Vreet en Vrijheidop de planken wordt gebracht. In hè't mirt- den ziet ge Dienke de Hoog, de tante met de paraplu Mevrouw De Hoog heeft de leiding van dit ieuadiZ cabaretgezelschapje, dat vandaag voor het eerst voor hVt voetlicht treedt. Gradus en zijn lijffotograaf wensen haar en de haren een succesvolle avond en een goed bezette zaal toe. grens der gemeente in Westelijke rich ting tot het meest Zuidelijk gelegen punt van het fort „Oostoever", vandaar naar de Zuidoostelijke hoek van het fort „Westoever", vandaar langs de be dekte gemeenschapslinie tot aan de Nieuweweg, verder langs de Westzijde van de weg en langs de Noord- en Noordoostzijde van de Doggersvaart tot aan de Jan Verfailleweg, vandaar lang» de West- en Noordwestzijde van die weg tot aan de duinen, en ten slotte in Westelijke richting naar de Noordzee. Door het raadslid, de heer J. H. Keijzer (C.H.), waren over deze clas sificatie enige schriftelijke vragen aan B. en W. gericht. Blijkens hun ant woord, alsmede uit bovenaangehaald voorstel, wordt aan de wens van de vragensteller goeddeels tegemoet ge komen Voor het lopende belastingjaar kunnen echter geen maatregelen meer worden getroffen. Onderwijs Voor de benoeming van een leraar Engels aan het gemeentelijk lyceum is de volgende aanbeveling opgemaakt: 1, P. Stofberg; 2. R. A. Beider; 3. E. J. Luxemburg. In verband met zijn vertrek naar elders heeft deh eer C. W. Dornseiffen eervol ontslag gevraagd als leraar aan de Zeevaartschool en de Avondcursus voor scheepwerktuigkundige V.D. Eveneens in verband met een benoe ming elders heeft de heer A. Weidema met ingang van 1 October 1951 eervol ontslag gevraagd ais leraar aan de Avondvaktekenschool. Mej. J. p, M. Hoogerwerf heeft met ingang van 29 Augustus 1951 eervol ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de openbare lagere school nr. 14. In verband met wijzigingen in de leerlingenaantallen van enkele scholen, wordt voorgesteld de heer A. de Groot over te plaatsen van School 7 naar de school aan de Bankastraat en mej. A. C. Quant van de school aan de Banka- straat naar School 8. Van het Bureau O.S. en O. der K#" ninkljjke Marine ontvingen wU bet rooster, dat is opgesteld voor het zwem* bad op de Rijkswerf. Deze indeling wordt op 1 September van kracht. Wij laten de uren van openstelling volgen voor zover die van belang zijn voor niet-militairen. Maandag 16.00—17.00 uur, dames In gezetenen der gemeente (van 18 jaar en ouder)Maandag 17.00—18.00 uur, vrou welijke huisgenoten van militairen: Maandag 19.00—20.00 uur sportclub „D* Bruinvissen"; Woenslag 14.00—15.00 uur jongens; Woensdag 15.00-16.00 uur meisjes: Woensdag 16.00—17.00 me vrouwen en meisjes; Woensdag 17-0""" 18.00 uur jongens; Woensdag 18.00—19 uur mannelijke ingezetenen der ffe" meente (van 14 jaar en ouder)Don derdag 17.00—18.00 uur Zeevaartschool; Donderdag 18.00—19.00 uur Werfsport- vereniging; Donderdag 19.00—20.00 uur sportvereniging „Zeemacht"; Vrijdag 17.00 18.00 uur Zeevaartschool; Vrijd*É 18.00—19.00 uur dames ingezetenen vaö 14 jaar en ouder; Vrijdag 19.00—20.00 uur heren ingezetenen van 16 jaar «n ouder; Zaterdag 15.00—16.00 uur offic'*" ren eri hoofd-ambtenaren met get,a (gemengd); Zaterdag 16.00—17.00 uur gehuwde militairen1 beneden de rafll van officier met gezin (gemengd).

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2