Weer stagnatie te Kaesong Richard Stokes in Teheran Nederlands Jamboree-contingent vierde Irene's verjaardag WereldjeugdfestivalinOost-Berlijn Zondag begonnen De grote taak VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ridgway eist volledige genoegdoening Nederlands quotum in EBU verhoogd Vrije Jeugd" van de gehele wereld KxPii B&ttefc Maandag 6 Aug. 1951 óe Jaargang No. I i 1 P Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna NOORDELIJKEN KWAMEN OP VERBODEN GEBIED Peking spreekt van een vergissing en toeval Geen aanwijzigingen voor spionnage Ex-directeur opnieuw in de gevangenis Weerbericht „Hei défilé der 15.000 4 doden en 2 gewonden bij verkeersongevallen Josjida naar Londen en Parijs Perzisch parlement keurt onderhandelingen goed De Britse Minister lunchte Groot aantal deelnemers Taart voor Soestdijk. In Parijs is men nog niet pessimistisch BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mjn. Kleine advertenties (.„Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand t 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten £)E TOCH al niet buitengewoon vlot verlopende wapenstilstandsbesprekin gen te Kaesong z«n Zaterdag plotseling opnieuw onderbroken. Generaal Ridgway heeft hiertoe in overleg met de Amerikaanse regering bevel gege ven, nadat vree-admiraal Turner Joy hem had gerapporteerd, dat Vrijdag een compagnie gewapende infanteristen van de Noordelijken op nog geen negen tig meter afstand van het huis, waar de onderhandelingen worden gevoerd, was voorbijgetrokken. De besprekingen, zo ls medegedeeld, zullen niet wor den hervat, voor dat van communistische zjjde een bevredigende verklaring is gegeven voor deze schandelijke schending van de neutraliteit van de plaats der onderhandelingen. Voorts dient te worden beloofd, dat geen nieuwe schen dingen zullen voorkomen. RIDGWAY nam zijn beslissing In overeenstemming met de commissie van chefs van staven. Nadat hij Vrijdag de gewapende eenheden van de commu nisten in de omgeving van het door de geallieerde staf te Kaesong betrokken huis had waargenomen, onderhield Hij voortdurend een nauw contact met het Amerikaanse ministerie van defensie. Joy zag de mannen langs de weg lo pen, die de delegatie der VN steeds ge bruikte, om zich van Moenssan naar Kaesong te begeven. Op de zitting van Vrijdagmiddag nam hij formeel nota van de aanwezigheid der soldaten, doch diende geen protest in. De Noordelijken zegden een onderzoek toe. De stap van Ridgway kwam daardoor enigermate onverwacht, maar de wapenstilstands delegatie der VN is het er volkomen mee eens. In een bericht van radio-Peking is medegedeeld, dat de aanwezigheid van communistische soldaten in Kaesong „toevallig" was. Verondersteld werd, dat zij bij vergissing in Kaesong waren. De manschappen behoorden tot bewa kingseenheden en waren op weg naar een punt in de omgeving van Kaesong, waar zou worden gesproken over de wijze, waarop het gebied rondom de 6tad zou kunnen worden beschermd. Dit was, volgens het bericht, aan de de legatie der verbondenen medegedeeld, toen deze om uitleg had gevraagd. Bo vendien was gegarandeerd, dat herha lingen zich niet zouden voordoen. Officieren van de VN te Tokio heb ben vrijwel geen hoop meer op een wa penstilstand in Korea. De communisten hebben hun troepen opnieuw kunnen gereedmaken voor de slag. De bespre kingen zullen stellig niet snel tot een resultaat leiden. Aangenomen wordt, dat Washington Ridgway heeft afge houden van een algeheel afbreken der besprekingen. Noordelijken willigen eisen in. In een radiobericht uit Peking heb ben de Noordelijke generaals Peng te Hoeai en Nam II generaal Ridgway de volgende boodschap gezonden: „Wij hebben onze ondergeschikten opdracht gegeven de nodige maatregelen te treffen, opdat zich niet nog eens een incident over het trekken van patrouil les door de zone, waar de conferentie wordt gehouden, kan voordoen. De aangehouden officieren Het bureau Voorlichting van de Luchtmachtstaf heeft nader medege deeld, dat de twee aangehouden of ficieren van de luchtmacht uitsluitend zijn gearresteerd op vermoeden van onregelmatigheden van administratief karakter. In het huidige stadium van het onderzoek is er geen enkele aan wijzing, welke er op duidt, dat hier be halve van fraude ook nog van splon- nage-activiteit sprake zou zijn. De ex-directeur van een wasserij te Groningen, J. G., die in 1950 wegens verduistering tot twee jaar was oordeeld, maar, in afwachting van de uitspraak in hoger beroep, was vrijge laten heeft in die tijd kans gezien he vertrouwen van de reclassering diep te beschamen. Hij was als agent geplaatst bij een begrafenis-onderneming om te bewijzen, dat hij na zijn eerste misstap toch in staat was een eerlijk stuk brood te verdienen. In plaats daarvan streek G. de aanbreng-provisie op van talrijke door hem aangebrachte nieuwe leden, die echter alleen in zijn verbeelding bestonden. Toen hij ontslag wilde ne men kwam het bedrog uit en verhuisde G. weer naar de gevangenis. Verwachting tot hedenavond: Ver anderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien en een kans op onweer. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidoostelijke wind. Iets hogere temperaturen. „Wjj hopen, dat u uw vertegenwoor digers order zult geven de wapenstil standsbesprekingen te hervatten en dat u zich niet door dergelijke onbedui dende dingen zult laten weerhouden" De bestuursraad van de organisatie voor Europese economische samenwer king (OEES) heeft Zaterdag het quo tum van Nederland in de Europese be talingsunie met 25 millioen dollar ver hoogd tot 355 millioen en het Westduit- se verhoogd van 320 tot 500 millioen dollar. Nederland had een verhoging met 60 millioen aangevraagd. Dit ver zoek is niet ingewilligd, om de nood zaak van een algehele herziening van de quota voor de andere landen te ont gaan. Vrjjdag is de zevende wereldjam boree in Bad Ischl geopend. Reeds 's middags vormde zich een vredesdivisie van 15000 jongens voor het front waar zeven houten torens werden opge steld, elk als een symbool van een be paalde jamboree. Onder het hijsen van de betrokken nationale vlaggen, zon gen de padvinders het lied, dat tijdens de bepaalde jamboree in hun land was gezongen. Het Nederlandse jamboree lied „In negentien-drie-zeven, dan kun je wat beleven", viel het meest in de smaak. Daarna klonk het lied van het huidige padvindersfeest. De directeur van het Internationale Padvinders bureau, kolonel Wilson, verrichtte daarna de openingsplechtigheid. Na zijn toespraak vlogen de vlaggen van de 42 vertegenwoordigde landen omhoog. Ten slotte defileerden de 15000 jongens langs hun eigen vlaggen. Gisteren vierde het Nederlandse contingent de verjaardag van Prinses Irene. Na de dagopening voor het carré van onze padvinders, rees de driekleur met oranjewimpel omhoog. De jarige Prinses, die zelf padvindster is, ont ving op haar verjaardag het volgende telegram: „Bijna 500 Nederlandse pad vinders vieren vandaag op de zevende wereldjamboree, temidden van duizen den buitenlandse padvinders, feestelijk je twaalfde verjaardag. Namens allen hartelijk gefeliciteerd met een stevige linkerhand. Het Nederlandse jamboree contingent". Vier personen hebben het leven ge laten, twee werden gewond bjj ver keersongevallen, die zich in de laatste dagen van de vorige week in verschil lende plaatsen hebben voorgedaan. Nabij Dinxperloo vloog Vrijdagnacht een motorfiets met drie personen er op tegen een telefoonpaal. De bestuurder kwam om, de duopassagiers werden gewond. Een hunner moest naar 'n zie kenhuis te Doetinchem worden overge bracht. Voorts kwam de reserve tweede lui- nant H. A. M. van Hoof van de vlieg basis Twente bij een motorongeluk om het leven Twee doden vielen, doordat een melkwagen uit Moordrecht nabij Gouda in een zachte berm terecht kwam en tn een sloot kantelde. De bestuurder en een dertienjarige jongen konden zich niet uit de cabine bevrijden en ver dronken. Hef Japanse vredesverdrag Als eerste bewijs van de Japanse on afhankelijkheid, zal de Japanse premier Josjida waarschijnlijk na de onderteke ning van het vredesverdrag, Washing ton, Londen en Parijs bezoeken. Hij zou in Londen over de Japanse handel in Zuid-Oost-Azie spreken, waarna in Parijs de culturele banden tussen Frankrijk en Japan zouden worden verstevigd. Op deze wijzt zou Josjida zün prestige kunnen handhaven. Hij zou dan terug in Japan kunnen verklaren het vredesverdrag „op door reis te hebben getekend". Voor de conferentie over het vredes verdrag, die op initiatief van Indonesië te Rangoon zal worden gehouden, heeft India geen uitnodiging ontvangen. Men verwacht dat Indonesië, Birma en Pa kistan op 8 Augustus met de conferen tie zullen beginnen. De twaalf jaar oude Dennis Traf- ford uit Sydney (Australië) heeft een opstelwedstrijd gewonnen, waarin hij in vijftig woorden moest vertellen waarom hij van ijsjes houdt. De prijs bestond uit vier ijsco's per dag en dit vijf jaar lang. Of Dennis dan nog van ijs houdt valt te bezien. bij de Sjah De voorbereidende besprekingen, die de Amerikaanse bemiddelaar Harriman te Teheran heeft gevoerd, hebben de atmosfeer thans zodanig verbeterd, dat directe besprekingen tussen een Britse en een Perzische delegatie mogelijk zijn geworden. Zaterdag is een groep onderhandelaars onder leiding van de Britse minister voor de grondstoffen, Richard Stokes, in Teheran aangeko men. Zondag reeds heeft Stokes zijn eerste ontmoeting met Mossadeq gehad en bij de Sjah geluncht. De Perzische premier verscheen Zon dag voor het Perzische parlement met de mededeling, dat zijn regering onder handelingen met de Engelsen over de nationalisatie van de Anglo-Iranian zou beginnen. Weliswaar was men het aan uiterst nationalistische zijde niet met dit besluit eens, maar er werd geen motie van wantrouwen ingediend, het geen werd opgevat als een stilzwijgen de goedkeuring van de onderhandelin gen Het parlement heeft voorts beslo ten, een lening van 190 millioen gul den uit te schrijven ter dekking van de bestuurskosten, hangende de oplossing van de oliekwestie. Truman zowel als Harriman hebben in verklaringen hun vreugde uitge sproken over de hervatting der Brits- Perzische onderhandelingen, alsmede hun vertrouwen in het welslagen er van Het communistische wereldjeugdfeS' tival in Oost-Berljjn, dat twee weken zal duren en wordt beschouwd als de grootste jeugdbijeenkomst in die ge schiedenis, is Zondag geopend met een grote parade in het Walter Ulbricht stadion. Honderd en drie buitenlandse dtdegaties marcheerden het stadion binnen. Daaronder waren groepen Brit se, Amerikaanse en Chinese deelne mers. De vijfhonderd Russen werden echter met het grootste enthousiasme begroet. Gisteren opende de Oost-Duitse Jeugd Rally haar poorten voor „de vrije jeugd" van de „gehele wereld". Om evenwel illegale grensoverschrijdingen onmogelijk te maken werd de grens tussen Oost en West Duitsland zoals de foto aantoont bewaakt door de Westduitse politie. MUZIKALE ELEMENTEN schuilen er meer onder het mensdom, dan men zou denken. Sandy Strickland, een En gelse pianist, rekent zich daar ook toe. Hij behaalde tenminste het wereld- ■iiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiHfliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin een tentoonstelling van tanks, mortie ren en ander oorlogstuig, dat op de Noordelijken in Korea werd veroverd. Niet uit leedwezen om de slachtin gen onder de mensen, maar omdat de record pianospelen, door 193 uur en zitvlak te raken. Twaalf personen za- vleesprijzen hun te duur zijn, hebben viiftig minuten onafgebroken een kla- gen, dat het schot doeltrof. De scherp- 250 slagers te Wenen hun winkel geslo- vier te bewerken. Het slotaccoord van schutter bezoekt zijn slachtoffer, wiens ten. Zij gaan met vacantie tot de stede- Sandy's potpourri was krachtig, want toestand thans redelijk is, dagelijks in lijke autoriteiten hebben besloten de de dodelijk vermoeide pianist viel met het ziekenhuis. Schiettuig is toch in- vleesprijzen te verlagen. Het Boston- het hoofd op de toetsen en sliep on- teressant spul, behalve voor degenen, se Symphonie Orkest gaat het al net zo iddeilijk in. n Na dit Spaanse prae- die de uitwerking ervan kennen. Lon min als de slagers naar de vleze. Bij de ludium even naar de stierengevechten den mag zich binnenkort vergapen aan concerten van dit beroemde orkest be- in het land van de Sint. Het is in het zonnige land de gewoonte, dat men de beste torero een oor aanbiedt van de stier, die hij zo juist heeft overwonnen, juan' Cisberi, een Spaanse bloed-en- zand-enthousiast, kreeg onlangs ruzie met een andere Spanjaard of zijn favo riet in het volgende geveckt het stie renoor zou verdienen of niet. De twist liep zo hoog, dat de man, waarmee Juan confereerde, de laatste plotseling een oor afbeet!! g Ook in het toch veel tammere Belgie leiden wedstrijden soms tot bloedbaden. De kampioen van een schuttersvereniging bij Verviers daagde een andere plaatselijke scherp schutter, Jan Kairis, uit om hem op een afstand van honderd meter in het lk krijg toch nog een beetje steun van de Edele-Bedel-Unie stond een groot deel van het publiek steeds uit dames, die deze culturele ge legenheid aangrepen om hun nieuwste toiletten en vrouwelijke schoonheid te tonen. Nu mogen er geen dames met blote benen meer worden toegelaten en degenen, die in korte broeken verschij nen zullen aan de kassa een omslag doek voor het verdonkeremanen van de benen ontvangen. Functionarissen verklaarden, dat ze ook liever geen lange broeken zagen, als Beethoven. Schubert, Handel en al die heren in hun muziek op het podium tot leven worden gewekt. Het moet vobr zo'n grijze componist dan ook vreselijk -ijn Boze tongen beweren, dat het vlees der concerterende heren te zwak is. De Westelijke geallieerden hadden al het mogelijke gedaan, om een uittocht van communistische deelnemers uit West-Duitsland te voorkomen. De 1000 km iange grens van de Oostelijke zone werd streng bewaakt. Niettemin zijn nog een aantal personen over de grens gekomen, o.m. door in de treinen aan de noodrem te trekken en dan snel de zonegrens over te rennen. Een groot aantal extratreinen heeft voorts de deelnemers uit de Oostelijke landen aangevoerd. Zaterdag waren er volgens berichten van het Oostduitse persbureau ADN reeds 230.000 perso nen in Berlijn aangekomen. Zondag werd het aantal deelnemers op 430.000 geschat. Aangenomen wordt, dat in to taal ongeveer twee millioen personen het festival zullen bezoeken. Om incidenten te voorkomen, zijn ook de grenzen tussen de Westelijke sectoren en het Russische deel van Berlijn streng bewaakt. Aan de Weste. lijke zijde zijn prikkeldraadversperrin gen opgericht feestvreugde voor de jarige Prin ses Irene begon Zaterdag al, toen een aantal marinemannen als deputa tie-van de Nederlandse strijdkrachten de bijna-twaalfjarige geschenken kwam aanbieden. Soestdijk was al gedeelte lijk in feesttooi, toen in een glorie van room, suiker en smakelijke kleuren de geweldige „strijdkrachtentaart" werd binnengedragen, versierd met de afbeelding van een lichte kruiser, bloemen, de emblemen van alle marine corpsen. Namens alle strijdkrachten werd een cassette tafelzilver voor de glunderende Irene neergezet. De Prin ses, die op vier voorgaande verjaarda gen reeds een dergelijk geschenk ont ving, kreeg daarmede haar vijfde cas sette De Koningin beschouwde met aan dacht de fraaie cassette. De Prinsesjes dromden natuurlijk rond de taart. De leider van de deputatie kreeg onmid dellijk een enorm suk van de zoete geweldenaar te verwerken. De niet-jarige prinsesjes kregen elk een doos bonbons en de kleine Marijke besloot direct tot uitdeling daarvan over te gaan. Het Garderegiment Prinses Irene vervulde dimaal een hartewens van de jarige. In een met linten versierde doos, die de jarige natuurlijk zelf opende, bevond zich een smeedijzer bijzettafeltje met glazen blad, dat met opgetogen blikken door Irene werd be keken. De Koningin vroeg met een mysterieus glimlachje: „Hoe wisten ze nu, dat dit een hartewens van je was?...." Irene gaf geen antwoord., maar haar gezicht zei genoeg. De offi cier, die de deputatie van het Garde regiment had geleid, kreeg ook een groot stuk taqft. De appetijtelijke „ankerplaats" van de marsepeinen kruiser was al bijna geheel verdwenen, toen de devutaties het paleis verlieten. En niet alleen in ■ie magen van degenen, die de taart hadden aangeboden. Makki, het hoofd van de Perzische oliecommissie, die de installaties 'n Abadun moet overnemen, moet volgen» berichten uit Teheran naar de hoofd stad terugkeren, ten einde de spanning op de olievelden op te heffen. Als re den voor zijn terugkeer worden offi cieel „gezondheidsredenen' opgegeven. De Franse kabinetscrisis De huidige Franse kabinets crisis, de langste crisis na de oorlog, nadert wel licht zijn einde. In Parijse politieke kringen is men althans optimistisch ge stemd t.a.v. de pogingen van de radi caal gezinde René Pleven tot de forma tie van een nieuw kabinet. Onenigheid tussen Katholieken en Socialisten over de subsidiëring van het Bijzonder On derwijs blijft het voornaamste struikel blok voor een vereniging der centrum partijen. Waarschijnlijk vandaag zal Pleven mededelen of hij kans van sla gen heeft. DAT een Wapenstilstand in Korea éls die nog tot stand komt niet mag leiden tot een verslapping in de inspanning, welke het Westen zich voor zijn defensie getroost, is de meest ge hoorde waarschuwing van het ogen blik. Truman en de andere Amerikaan se staatslieden laten geen gelegenheid voorbijgaan om op dit aambeeld te hameren en ook de Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, heeft er al enige malen op gewezen, dat een eventuele beëindiging van de strijd in Korea alléén geen reden kan zijn, om het op het gebied der herbewapening nu maar weer kalm-aan te doen. Overbodig schijnen deze waarschu wingen niet. In tijden van betrekke lijke rust zijn de democratieën altijd snel geneigd geweest, hun defensie apparaat te verwaarlozen ten gunst® van de productie van goederen, die het leven aangenaam maken. Eerst wan neer het gevaar de allerdreigendste vormen aannam, waren zij er toe te be wegen hun krachten op de militaire sector te richten. Korea zelf bewijst deze stelling. De communistische aggressie daar was no dig om de numerieke zwakte van het Westen in een zó scherp licht te stel len, dat de vrije wereld er door wak ker schrok. De Verenigde Saten en En geland, om bij de groten te blijven, namen pas toen, hoewel zij het gevaar al veel eerder hadden moeten herken nen, stappen om onmiddellijk hun strijdkrachten uit te breiden. Dat is niet zonder vrucht gebleven. Generaal MacArthur, die zich meer en meer als een onverantwoordelijke stemmingmaker ontpopt, kan wel be weren, da' eed wapenstilstand op of nabij de 38ste breedtegraad zou be tekenen, dat de offers aan goed en bloed door de vrije naties in Korea nut teloos zijn gebracht, maar dat is klink klare onzin. Men verplaatse zich in ge dachten eens in de toestand van een jaar geleden. Veronderstel, dat de vr':e wereld toen met de handen in de schoot was blijven zitten, dat men de communisten had toegestaan Zuid- Korea rustig te verslinden, wat zouden dan op het ogenblik de vooruitzichten voor de wereldvrede en voor de demo cratieën zijn geweest? President Tru man heeft een duidelijk antwoord ge geven: Zonder verzet in Korea zou de wereld zijl afgegleden van de ene ag gressie naar de andere, met aan het slot een derde wereldoorlog. Dat gevaar is nu in eerste instantie gekeerd, maar werkelijk bezworen zal het pas zijn, wanneer de dreiging van de enorme militaire overmacht van de Sowjetunie in Europa en Azie is weg genomen. Enig teken, dat Moskou daar aan zou willen medewerken, door in te stemmen met een internationale over eenkomst tot beperking van en controle op de bewapeningen, is er niet. BI''ft als alternatief, dat de Westelijke mo gendheden gezamenlijk zoveel van hun krachten voor de defensie mobiliseren dat een aanval op West Europa een al te riskante onderneming voor de Sow jetunie wordt. TOT dat doel is indertijd het Atlanti sche verdrag gesloten, maar op het ogenblik, bijna drie jaar later, is ons werelddeel nog altijd verre van veilig. Wel is een flink deel van het voorbe reidende, het „papieren" Werk voltooid en de kundigheid van generaal Eisen- hower staat er borg voor, dat dit van uitstekende kwaliteit is. Maar ook de beste militaire plannen zijn waardeloos, zonder de soldaten om ze uit te voe ren. Zolang de soldaten er niet zijn, is er niets anders om de Russen van een aanval af te houden dan de Amerikaan se atoombom en die verliest, nu de Sowjetunie zelf atoombommen ver vaardigt, maandelijks aan afwerende kracht. (Zie vervolg pagina 4)

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1