Regering heeft standpunt bepaald Commentaren over het geheel uitermate sceptisch VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Geen acties tegen de revolutionaire vertegenwoordigers en persorganen Nederland betaalt voor een leger en niet voor zich misdragende soldaten Verbonden volgens radiografische instructies van hospitaalschip Woensdag 8 Aug. 1951 76e Jaargans No. 11173 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna k°roenc/e Grondwetsherziening Onderhandelaars zijn gereed Pleven heeft goede kans op het premierschap Overige voorstellen der commissie aanvaard De wereld heelt geen vertrouwen in Rusland Drie gezinnen dakloos door kinderspelletje Britse consul sprak niet zeer diplomatiek V.S. gaan Amerikanen in Europa oproepen VN-handvest is het beste vredespact Weerbericht Cokes in Engeland weer op de bon De Nederlandse Radio- omroep in Indonesië TERREUR OP MALAKKA Temmer onder poot van een olifant Onruststokers zullen worden aangepakt OM HET DECORUM De rijksauto's en de opperofficieren Commissie rijksuitgaven is zeer ontsteld Ko-ït Een Amerikaanse raket breekt hoogterecord Duidelijke taal BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C KRAK COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per Kwar taal 1 5.15, per maand 1 1.72 bij vooruitbetaling plus Incassokosten JOALS MEN zich zal herinneren, heeft de staatscommissie voor de Grondwets- herziening kortelings een tussentyds rapport iremihlip*pr<i de regering noemde zij hierin een LuiIlT °P behandeling zouden dienen te komen voor de in 1952 t» i, h „o, Tweede Kamer. De S ^TmYn" melden, met dit rapport bezig gehouden en besloten 'de a kwesties in de Staten-Generaal aan de orde te stellen i k„ ij'Ï genoemde a, ™„.,„e„ a„ volutionnaire ver egenwoord.gers uit het lidmaatschap van vertegenwoordigen de lichamen en die inzake de drukpersvrijheid en het verbod van bepaalde uit gaven. De vier Amerikaanse onderhandelaars van de Verenigde Naties zijn uit Tokio naar Korea vertrokken waar zij gereed ■taan om naar Kaesong te reizen zo dra de communisten een deugdelijke garantie geven, dat de conferentie-zone neutraal blijft. Het schijnt zeker, dat de radicaal- gezinde René Pleven vandaag door de Franse Nationale Vergadering zal wor den aangewezen als premier. Gisteren heeft het dagelijks bestuur van de radicale partij met 31 tegen 5 stemmen besloten Pleven te steunen en Maandag stemden de onafhankelijke conservatieven, de volksrepublikeinen en de socialisten er in toe Pleven te steunen. Of hü er in zal slagen een regering te vormen, waaraan deze vier partijen deelnemen als hij tot premier is be noemd, is nog niet zeker, aangezien er •en sterke socialistische fractie tegen deelneming is. J)E voorstellen inzake de instelling van een speciale Kamer voor de Grondwetsherziening en de overgang naar een nieuwe rechtsorde zullen in verdere behandeling worden genomen, zo is besloten. Voorts heeft de minis terraad voorlopig vastgesteld, dat twee wetsontwerpen zullen worden voorbereid to vergroting van het aan tal leden van Eerste en Tweede Ka mer. Ook zal worden voorgesteld, de leeftijd te verlagen, die men moet heb ben bereikt, wil men in aanmerking komen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Verder zullen de voor stellen der commissie aangaande de buitenlandse betrekkingen nader wor den bestudeerd en t.z.t. bij de Kamer ingediend. Over het geheel genomen heeft de ministerraad zich nog slechts in be ginsel verenigd met de voorstellen der commissie. Hierover zal thans nader overleg worden gepleegd. Er zullen wetsontwerpen en toelichtingen wor den opgesteld, die uiteraard eerst nog in de ministerraad en in de Raad van State zullen worden besproken, alvo rens zij naar de Staten-Generaal gaan. Wanneer zij uiteindelijk in de Tweede Kamer zullen worden behandeld, valt nog niet te zeggen. Het is echter de bedoeling der regering, dat de behan deling in de Staten-Generaal zal ge schieden, voordat de verkiezingen in 1952 worden gehouden. Voorkomen moet worden, dat voor deze Grond wetsherziening opnieuw ontbinding der Tweede Kamer en nieuwe verkie zingen nodig zullen zijn. Moskou s beroep op Truman Gebouwencomplex in brand Drie gezinnen zijn dakloos geworden, doordat gistermiddag vier kleine kinde ren in het gehucht Oosthappen (N. Br.) in een strooien schuur met lucifers aan het spelen waren. Door een onvoor zichtigheid geraakte de schuur in brand en door een felle wind sloeg het vuur over op een nabijgelegen schuur, een kapitale boerderij en een daarbij staan de noodwoning. In enkele minuten tijd was het gebouwencomplex één vuur zee, waartegen de brandweer niets kon uitrichten. Alle landbouwmachines en hooioogsten gingen verloren. Een oude boer kon een der kinderen, die de brand veroorzaakt hadden, op het nip pertje redden, toen de kleine radeloos tussen de vlammen stond. De verzeke ring dekt de schade. De oliebesprekingen Teheran protesteert De Britse consul-generaal In Cor- ramsjar, Capper, heeft Zondag tegen over de pers verklaard, dat Hoessein Makki, secretaris van de Perzische oliecommissie, en perschef Mazela ge vaarlijke elementen waren, die uit Abadan dienden te verdwijnen, alvo- Tens er sprake zou kunnen zijn va" onderhandelingen te Teheran. Het Perzische kabinet heeft nu in een spe ciale zitting besloten, tegen deze ui - latingen te protesteren. Voorts is een schriftelijke uiteenzet ting van het Britse standpunt van de hand van Stokes besproken H'j had dit reeds mondeling ter kennis van de delegatie gebracht. De Verenigde Staten treffen voorbe reidingen, om alle Amerikaanse man nen tussen 18 y3 en 26 jaar, die zich m Europa bevinden, op te roepen voor militaire dienstplicht. Tot dusverre vie len zij hierbuiten. Aangenomen wordt, dat het hier gaat om een aantal van o geveer tienduizend personen. Het Russische beroep op president Truman, om zijn medewerking te ver lenen aan het tot stand komen van een vijf-mogendhedenpact ter versterking van de vrede, heeft allerwege commen taar uitgelokt. De reacties zjjn over het algemeen zeer sceptisch en bevatten scherpe critlek aan het adres van de Sovjet-Unie. WASHINGTON: Er is nog niet beslo ten, of Amerika officieel op het voor stel zal antwoorden. Rusland is zodanig tekort geschoten in het nakomen van zijn verplichtingen, dat de wereld het vertrouwen in de Russische achting voor verdragen heeft verloren. Het handvest der VN is een vredespact, waaraan ook de Grote Vijf hun goed keuring hebben gehecht. Het Russische voorstel is onderdeel van een propagan- da-campagne. Senator MacMahon heeft voorgesteld, dat het Amerikaanse Con gres een commissie van vijftig leden naar Rusland zou zenden, om het volk van de vredelievendheid van Amerika op de hoogte te stellen. Het Politbureau zou daarna naar Washington moeten komen om zich van de echtheid van deze gevoelens te overtuigen. LONDEN: Er is nog niets gebeurd, dat er op wijst, dat Moskou inderdaad met het Westen tot een vergelijk wil komen. Bovendien was de discussie tus sen Morrison en de Prawda uitermate teleurstellend. Misschien zal er met Washington over het voorstel worden overlegd, maar dan slechts op initia tief van Truman. Verwachting tot hedenavond wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Matige Zuid westelijke wind. Iets hogere tem peraturen. DONDERDAGZon op 5.12. onder 20.18. Maan op 13 00. ondei 22.05. Van 15 Augustus af zal in Engeland huisbrandcokes worden gerantsoeneerd. Tot dusver was cokes de enige brand stof, die nog vrij te krijgen was. Men wil door deze maatregel het vormen van voorraden voor de winter mogelijk maken. DEN HAAG: Een pact-van-vijf i6 niet het aangewezen middel ter verbe tering van de verstandhouding tussen de landen. De doelstellingen der V.N. kunnen de vrede waarborgen, wanneer allen meewerken. Hadden Rusland en China dat gedaan, dan zou er in Korea niet zoveel ellende zijn veroorzaakt Moskou zal zijn goede bedoelingen metterdaad moeten bewijzen. Zolang daden uitblijven, is de enige waarborg voor de vrede gelegen in een gemeen schappelijke defensie inspanning van de vrije volkeren in de VN of zo regio nale basis. Krijgt zenders terug De leider van de Indonesische Radio- omroep, Ronodipuro heeft in verband met het feit, dat Nederlandse radio luisteraars in Indonesië, buiten Java, van hun programma's zijn verstoken, doordat de Indonesische omroep twee Nederlandse zenders in beslag heeft ge nomen, verklaard, dat „de inbeslag ge nomen zenders weer ter beschikking van het Nederlands programma zullen komen, zodra de Indonesische zender weer geheel feilloos werkt. Gezien het belang van het Indonesische program ma voor de gehele Archipel, moest dit eerste worden veiliggesteld", aldus Ronodipuro. EEN WERELD JEUGD-CONGRES IN OOST-BERLIJN. Een Griekse delegatie demonstreert door mid del van schreeuwende borden, waarop allerlei beschuldigingen aan het adres van Amerika staan geschreven. Bij een overval door terroristen zijn veertien Chinese hulp-politieagenten, die planters bij hun werk bescherm den gedood. Drie Chinese politie-man- nen werden gewond, terwijl een Chi nese rubberplanter werd vermoord. De ze overval is een der ergste geweest van de dit jaar door de terroristen op Malakka gepleegde aanslagen op on dernemingen. De olifantendresseur Jesserich, van het circus Mikkenie, is tijdens een op treden in Brussel ternauwernood aan de dood ontsnapt. Tijdens het nummer bemerkte de dresseur, dat de ton, waar op de olifant „Anna" moest plaats nemen, niet geheel vaststond, om welke reden hij de ton iets dichterbij schoof. Juist op dat moment hief de dikhuid zijn voorpoten op en kreeg de temmer per ongeluk een slag van de slurf. Hij verloor het evenwicht en viel op de grond. „Anna" stapte naast de ton en zette één harer poten op de arm van de temmer. „Ik dacht: dit is het einde", zo ver klaarde de heer Jesserich later. „Ge lukkig bemerkte „Anna" iets onge woons onder haar poot en trapte niet door. Anders was mijn arm ongetwij feld vermorzeld geworden". In het zie kenhuis bleek, dat de temmer slechts een gescheurde armspier had. „Nim- ner heeft een olifant", aldus de tem mer'', een betere gelegenheid gehad een mens te vermorzelen. Gelukkig, dat de dieren mij een goed hart toe dragen!" Dagorder over de gebeurtenissen in Eindhoven De Chef van de Generale Staf heeft naar aanleiding van de gebeur tenissen te Eindhoven een dagorder uit gegeven, waarin hfj een beroep doet op de soldaten om zich tegen deze erger lijke en het Nederlandse volk onwaar dige toestanden te verzetten en waarin hjj ieder, die het gezag handhaaft, on voorwaardelijke steun toezegt. „Het Nederlandse volk betaalt jaar lijks een bedrag van vijftienhonderd millioen gulden voor zijn defensie", al dus de chef staf. „Dit betekent, dat het volk zichzelf opofferingen en beperkin gen oplegt. Het is bereid deze offers te aanvaarden, doch op één voorwaarde, n.1. dat deze offers niet tevergeefs zijn. Het Nederlandse volk betaalt voor een leger en niet voor een troep zich mis dragende soldaten". Generaal Hassel- man besluit met de mededeling, dat hij De commissie voor Rijksuitgaven heeft na het lezen van het rapport der Algemene Rekenkamer aan haar onsteltenis lucht gegeven over het ge bruik, dat opperofficieren en leden van de Legerraad maken van dienstauto's voor hun reizen van en naar huis en hun bureau. In tegenstelling tot de Staatssecretaris van Oorlog meent de commissie, dat het decorum allerminst geschaad wordt, als legerautoriteiten zich per tram of fiets naar hun bureaux begeven. ■TIJDENS het opkomen van de vloed in de Belgische badplaats Ostende werd een meneer Van Haaren, met strandstoel en al opgenomen en over de branding naar dieper water ge- Stuurman op zee ernstig gewond Cornelis Staal, de 35-jarige stuurman van de 162 ton metende Nederlandse trel- ler „Oceaan Zes" (thuishaven: Scheveningen)is, terwijl zijn vaartuig zich in de Noordzee bevond ernstig gewond toen zijn oliejas door een windvlaag met de lier in aanraking kwam, waarmede men juist de netten inhaalde. Zijn linkerbeen werd beneden de knie bijna van het lichaam gescheiden, ter wijl hij ook aan het rechterbeen ernstig verwondingen kreeg. Toen dit ongevai gebeurde bevond de „Oceaan Zes" zich ter hoogte van de Schotse haven Aber- deen, op een afstand van ongeveer 200 kilometer uit de kust. Schipper Dijkhuisen zond een SOS signaal uit. De noodkreet werd opge vangen door het zich op een afstand van 160 kilometer bevindende Neder landse hospitaalschip „De Hoop", dat radiografisch instructies gaf voor een voorlopige behandeling van de gewon de, die op de kombuistafel was neer gelegd. Naar Aberdeen. Tevens werd de schipper de raad ge geven onverwijld koers te zetten na®r Aberdeen. Gedurende de gehele vaart werd radiografisch contact onderhou den met „De Hoop". Bij aankomst in de haven van Aberdeen wachtte een ambulance-auto aan de kade om de ge wonde man naar het ziekenhuis te brengen. Dokters van het ziekenhuis maakten, na Taal te hebben onderzocht, de schipper en zijn assistent een com pliment voor de doelmatige wijze waar op zijn de instructies van „De Hoop" hadden uitgevoerd. onruststokers met alle hem ten dienste staande middelen zal aanpakken. Voorts heeft de Chef van de Generale Staf de commandant van de te Oirschot gelegerde troepen gelast met alle ten dienste staande middelen het gezag te handhaven. „Uitspattingen als die ta Eindhoven kunnen niet worden geduld. Hier is terstond en krachtig ingrijpen geboden. U en de onder uw bevelen ge stelde officieren en onderofficieren kun nen op mijn steun rekenen en u op mijn orders beroepen". Verder merkt de commissie op, dat „het decorum" toch ook niet geschaad wordt, als de opperofficieren zich s avonds in uniform buiten begeven voor een tocht naar schouwburg of bios coop.„Hetgeen de Rekenkamer over het gebruik van dienstauto's mede deelt", zo zegt de commissie „is erger lijk. De aangelegenheid der dienstauto's is zeker niet zodanig geregeld, dat net Rijksbelang gediend wordt". Als ken merkend voorbeeld wordt het feit ge noemd, dat een hoofdambtenaar van het Departement van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening elke Zater dagmiddag en -avond per dienstauto „voor belangrijke dienstbesprekingen" In de Haagse binnenstad wordt ge zien dig gemakkelijk schrijver te worden, althans volgens de heer Bulley, te Lon den, die een advertentie van de vol gende inhoud plaatste: „Stuur mij een Pond Sterling en ik maak u tot schrij- voerd. Na een uur drijven kon men de deskundigen, w.0. ook Nederlanders ver- De reflectanten ontvingen allen man weer op het droge brengen. van gedachten zulien wisselen over de lfranco huis) een kroontjespen.... Een andere vacantie-attractie dan het jongste resultaten van onderzoekingen Par«s,e colporteur van een strijk- strand, zou de voormalige burcht van naar het leven en werken van de te ijzerfabriek placht zijn (wellicht toe- Hitier te Berchtesgaden kunnen wor- EngeIge schrijver. 0 Het ls tegen^oor komstige) chéntele de pen op de neus den De Beierse regering heeft besloten te zetten, door werkelijk zeer brutaal wijlen Adolfs buitenverblijf af te bre- °P te treden. Hij maakte veel klanten ken, om te voorkomen, dat de plaats het'doel zal worden van bedevaarten, n Er zijn 'momenteel Duitsers te over, die tijd hebben voor een pelgrimstocht naar de '">lympüs van het Derde Rijk. Men telt namelijk niet minder dan 1 292 000 werkloze Westduitsers. Er zijn al sy uptomen voor bedevaarten na-r plaatsen, die rechts-gezinde Duit se elementen aan de dagen van weleer herinneren De '..Europese Sociale Be weging" wil een tocht maken naar Spanje, om daar plechtig het feit te herdenken, dat ze in de Spaanse bur geroorlog aan Franco's zijde heeft ge streden n Een conferentie met meer culturele inslag is die te Stratford on Avon in Engeland, waar Shakespeare- Decorateur gevraagd bij het Ministerie van Oorlog.,,. tot hij op ee gegeven moment bij de directeur van zijn eigen fabriek een demonstratie-verkoopkunst kwam ge ven. De man werd prompt ontslagen In Breda was een leerling automon teur zo eigengereid, dat men hem moest ontslaan. De jongeman had in het schaftuur zodanig met een auto geëx perimenteerd. dat deze reeds bij een lichte druk op de gaspedaal een snel heid van tachtig kilometer bereikte. D Uitvinders zijn er toch steeds maar weer genoeg. Een Amerikaan heeft een toestel geconstrueerd, dat automatisch uw broekrier aantrekt, uw jasknopen controleert en uw hele costuum netjes afborstelt. Het mensdom sméékte let terlijk om dit wonderding. Tweehonderd tien kilometer boven de aarde. Een vjjf ton wegende Viking-raket van de Amerikaanse marine, die tn Amerika is vervaardigd, heeft bU proe ven te White Sands (Mexico) een hoog te bereikt van 210 kilometer, hetgeen een record betekent voor een enkelvou dige raket. De raket bleef op het hoogste punt tien minuten in de lucht en bereikte naar schatting een snelheid van bijna 9.000 kilometer per uur. De raket kwam ongeveer 65 kilometer ten Noorden van haar uitgangspunt op de grond terug De grootste hoogte, die een enkelvou dig raket tot dusverre behaalde, was 162 kilometer. Dit geschiedde 17 De cember 1946 in White Sands bij proe ven met een omgebouwde Duitse V-U. Luitenant-generaal B. R. P. F. Has- selman, chef van de generale staf, heeft duidelijke taal gesproken. „Het Neder landse volk betaalt per jaar anderhalf milliard gulden voor zijn defensie, en niet voor een troep zich misdragende soldaten". Deze woorden zyn niet voor tweeër lei uitleg vatbaar, Nederland bouwt op het ogenblik een defensie-apparaat op. Dat gaat met veel moeite en kosten ge paard. In de kampen te S roe en O -- schot komen elke maand duizenden Indonesië-veteranen voor herhalings oefeningen onder de wapenen, teneinde vertrouwd te geraken met de West- Europese oorlogsvoering. In Apeldoorn hebben destijds enkele militairen, af komstig uit het kamp te Stroe, zich misdragen, hetgeen voor de comman dant van het kamp aanleiding was vrij krasse maatregelen te nemen teneinde tucht en orde te handhaven. In Eindhoven heeft zich Zondag iets dergelijks afgespeeld, maar dan op gro tere schaal. Militairen, gesteund door burgers, zijn er slaags geraakt met de politie. Het spreekt vanzelf, dat de be trokken commandant te Oirschot stren ge maatregelen zal nemen tegen hen, die op ergerlijke wijze de openbare orde verstoorden. Maar het is goed, iat generaal Hasselman bij dagorder nog eens duidelijk heeft kenbaar gemaakt, dat incidenten, als te Apeldoorn en te Eindhoven zijn voorgevallen, ten enen male ontoelaatbaar zijn. Het Nederlandse volk betaalt elk jaar anderhalf milliard gulden voor de landsverdediging. Een fantastisch be drag. dat feitelijk onze begrippen fe boven gaat. Wie heeft ooit vijftienhon derd millioen gulden op tafei zien lig gen? Dit enorme bedrag kan pas is- grepen worden, als men het vergelijkt met de totale staatsuitgaven. Welnu, bijna een derde deel van ons gehele begrotingsbudget komt op rekening van Oorlog en Marine Dat betekent, dat van elke drie gulden, die de Staat uit geeft. er één voor defensie-doeleinden wordt gebruikt. Nog een andere verge lijking: de defensie-uitgaven belopen bijna tien proeent van ons nation i'e inkomen. Wij geloven, hiermee wel duide lijk te hebben geschetst, welke enorme sommen gelds gemoeid zijn met de ip- bouw van marine, leger en luchtmacht. Het stemt tot verheuging, dat men In de kringen van de legerleiding ten volle beseft, welke grote offers in dit tijds bestek van ons volk worden gevraagd. En ook zal het elke goedwillende Ne derlander voldoening schenken, dat het 't ernstig streven van deze legerleiding is. het Nederlandse volk wéér voor zijn geld te geven. In dit opzicht He* de scherpe dagor der van generaal Hasselman geen ruim te voor misverstand over. Hij heeft wel zeer duidelijke taal gesproken tot ie Nederlandse militairen èn.... tot de Nederlandse belastingbetaler. 1.500.0000 RADIOTOESTELLEN THANS AANGEGEVEN Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Augustus 1.570 750 tegen t.562.841 op 1 Juli. Op 1 Juli waren er 477.523 aange slotenen op het ri.iksradiodistributienet tegen 478.265 op 1 Juni.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1