Samenvoeging van tal van gemeenten voo gesteld Rappori van de Provinciale Commissie komt met zeer ingrijpende plannen In West-Friesland 18 gemeenten inplaats van 44 De voorstellen inzake „de kop" Den Helder Voorstellen inzake West-Friesland Hoorn ietsgroter Opheffing van Callantsoog „Hem" gloednieuw Groter Hoogwoud Midwoud Een groot Obdam Kop van N. Holland 6 inplaats van 8 Wieringerwaard In hei belang van de bevolking Medemblik blijft zo Enkhuizen wat kleiner Andijk groter Nieuwe gemeente Bangert Venhuizen en Wijdenes) (samen mei Opmeer en delen van Abbekerk, Sijbe- karspel en Spanbroek) Berkhoui (4 dorpen) „De Sireek" (Nieuw) (Een groie samenvoeg jing) De Commissie Wognum (4 in 1) Wervershoof Zuid-Geestmer ambacht (Langedijk, Koedijk, St Pancras en Noordelijk Oudorp) WOENSDAG 8 AtJGUSRUS 1951 J)E PROVINCIALE COMMISSIE ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noord-IIolland is gereed gekomen met het tweede deel van haar voor- Stellen, betrekking hebbend op de Kop van Noord-Holland en West-Friesland. Deze door Gedeputeerde Staten uitgegeven voorstellen (278 pagina's met bij lagen omvattend) komen in het kort hierop neer: KOP VAN NOORD-HOLLAND: Het aantal gemeenten in deze streek worde teruggebracht van acht op zes, door de gemeenten Callantsoog en Wieringerwaard tn grotere eenheden te doen opgaan. Het gebied zal daarna omvatten de volgende gemeenten: Texel, Den Helder, Zjjpe, Wieringerwaard, Wleringen en Wieringer- meer. WEST-FRIESLAND: Het aantal gemeenten in West-Friesland, dat thans vier en veertig bedraagt, moet tot achttien worden teruggebracht. Vier stedelijke gemeenten en de gemeenten Heerhugowaard, Wervershoof en Andjjk zullen op zichzelf kunnen voortbestaan; de zeven en dertig plattelandsgemeenten worden tot elf eenheden gebundeld. i.QE COMMISSIE is zich bewust, zo zegt het rapport, dat haar voorstellen, ofschoon ze dieper schijnen in te zullen grijpen dan in feite het geval zou blijken te zijn, op verzet zullen stuiten, gelijk de incidentele pogingen in het verleden om krachtiger bestuurseenheden te scheppen, immer weerstand ont moetten. „Zou aan haar voorstellen uiteindelijk eenzelfde, lot zijn beschoren als aan vele Vroegere voorstellen, dan ziet de Commissie de bevolking straks een belangrijk deel van de zeggenschap over in wezen plaatselijke zaken ontnomen door con centratie van bevoegdheden bij bovengemeentelijke organen. De opvatting, dat een dergelijke ontwikkeling voorkomen behoort te worden, heeft de Commissie mede geleid bij het ontwerpen van een nieuwe gemeentelijke indeling voor Noord-Holland op grond van de door haar opgestelde richtlijnen. „De Commissie vertrouwt, dat algemeen het inzicht zal rijpen, dat, wil men de dierbare vrijheid behouden om eigen zaken zelf te kunnen behandelen, het nemen van maatregelen, als door haar voorgesteld, onvermijdelijk is. Blijkens de in het rapport beschreven gebeurtenissen in het verleden vormen deze maat regelen trouwens een logisch vervolg van een lange historie." De maatschappelijke krachten, die de totstandkoming van de tegenwoordige grenzen der gemeente Den Helder be paalden, hebben voor een deel sterk aan betekenis verloren, terwijl andere factoren zich meer en meer doen gel den, aldus zegt de Commissie. Het ge volg is, dat de grenzen der gemeente Den Helder thans niet meer juist ge acht kunnen worden. De grens dwars door de polder Het Koegras is vermoedelijk een fixatie van de toestand der verpachtingen in 1827; sindsdien is de bevolking van dit nieu we land tot een hechte eenheid ver groeid, zodat die oude grens hier niet alleen geen zin meer heeft, maar zelfs hinderlijk is. Pogingen hierin wijziging te brengen, hebben tot nu toe gefaald. Voorts is, sedert de strandvonderij als heerlijk recht verviel, daarmede het voornaamste argument voor de oude grens in het duingebied en over het strand vervallen. De Commissie is van mening, dat de polder Het Koegras, die in alle opzich ten een éénheid is, in zijn geheel tot één gemeente moet behoren. Op grond hiervan dient de tegenwoordige grens tussen Den Helder en Callantsoog niet te worden gehandhaafd. Aangezien de polder Het Koegras te weinig inwoners heeft om een afzon derlijke gemeente te kunnen vormen, heeft de Commissie zich de vraag ge steld, of dit uitgestrekte landelijke ge bied, in verband met het beginsel van de scheiding van stad en platteland, al of niet bij de gemeente Den Helder be hoort te zijn ingedeeld. Er zijn voor het probleem drie op lossingen denkbaar: 1. vereniging van geheel Callantsoog en Den Helder; 2. vereniging van het zuidelijk deel van het landelijk gebied van Den Helder met Callantsoog; 2. vereniging van het noordelijk deel van Callantsoog met Den Helder. Na ampele overweging heeft de Com missie besloten het derde plan te moe ten voorstellen. De bestaande grens tussen Den Hel der en Callantsoog in het duingebied kan naar het oordeel der Commissie niet worden gehandhaafd. Voor het ontwerpen van een nieuwe grens door het duingebied ging de Commissie uit van het westelijke einde van de Schei- dingsvliet. Zij had de keuze tussen een lijn in het verlengde van het midden van deze vliet, een lijn loodrecht op de kust en een lijn in zuiver westelijke richting. De Commissie koos de laatste lijn, omdat deze in het terrein het gemak kelijkst te bepalen en uit te zetten is en het minst afwijkt van die loodrecht cp de kust, welke uit een oogpunt van strandvonderij het meest wenselijk voorkomt. Bij de bespreking van de grens van Den Helder met Anna Paulowna kwam de Commissie tot de overtuiging, dat deze niet aan de oostelijke teen van de oostelijke dijk van het Noordhollands kanaal moet blijven liggen, omdat deze dijk tevens de westelijke dijk van de Anna Paulownapolder vormt en hij van Anna Paulowna uit veel beter bereik baar is dan van Den Helder uit. De Commissie stelt dan ook voor, de dijk naar de gemeente Anna Paulowna te doen overgaan en de grens, waar deze hier in het water kan komen te liggen, in de as van het Noordhollands kanaal te brengen. Samenvatting De Commissie concludeert, dat a. het zuidelijke deel van de polder Het Koegras bij de gemeente Den Helder moet worden gevoegd; b. de duinregel en het strand, aan de zeezijde vóór Het Koegras gelegen, eveneens bij Den Helder behoort te komen; c. de oostelijke dijk langs het Noord- hollands kanaal, voorzover tevens dijk' van de Anha Paulownapolder, bij de gemeente Anha Paulowna ware in te delen; d. de grens van Den Helder met Anna Paulowna bij het verbindingskanaal tussen Noordhollands kanaal en Balgzandkanaal enige correctie be hoeft; c. de gemeentegrens van Den Helder in de Noordzee, het Marsdiep en de Waddenzee kan vervallen. De nieuwe gemeente De bevolking der gemeente zou vol gens dit voorstel worden vermeerderd met slechts 253 personen en in totaal ongeveer 32.000 zielen tellen (31 Mei 1947). De oppervlakte der gemeente, behal ve het zeeterritoir, zou vergroot wor den met circa 886 ha van Callantsoog en 7 ha van Anna Paulowna, doch een vermindering ondergaan van 28 ha door gebiedsafstand aan Anna Paulowna en per saldo ongeveer 5442 ha bedragen. De Oommissie is van mening, dat de vergrote gemeente de naam „Den Hel der" zal moeten blijven dragen. Indien ten tijde van de verkiezingen van leden van de gemeenteraden in 1949 de nieuwe gemeente had bestaan, zou de verdeling van de uitgebrachte, geldige stemmen, blijkens de uitslagen per stembureau in de tegenwoordige gemeenten, ongeveer als volgt zijn ge weest: Prot. Chr. groep 20,80 proc.; KVP 14,38 proc.; WD 12,34 proc.; PvdA 48,10 proc.; CPN 4,23 proc.; Gem. Bel. 0,25 proc. De Commissie is van oordeel, dat de gemeente Callantsoog met een inwo nertal van ongeveer 1000, op den duur niet zelfstandig kan voortbestaan, en dit te minder, wijl naar haar mening het zuidelijk deel van Het Koegras van de gemeente Callantsoog afgesplitst behoort te worden. Onder erkenning van de sedert 1936 aangebrachte ver beteringen op het stuk van brandweer en wijkverpleging, welke Callantsoog uit eigen kracht tot stand bracht en die een uiting waren van toegenomen be- stuursvermogen, moet er toch op wor den gewezen, dat de problemen, waar voor deze gemeente zich als badplaats gesteld ziet, beter kunnen worden op gelost en gecoördineerd met die van Petten in een groter gemeentelijk ver band. De Commissie concludeert, dat; a. het gedeelte van Callantsoog be noorden de Scheidingsvliet bij de ge meente Den Helder moet worden gevoegd; b. de oostelijke dijk langs het Noord hollands kanaal, voor zover thans gelegen in de gemeente Callantsoog, bij Anna Paulowna dient te wor den gevoegd; c. de rest der gemeente Callantsoog met Zijpe ware te verenigen; d. de grens van Zijpe met Schoorl, ten westen van het Noordhollands ka naal, gelegd moet worden in de Hondsbosse vaart, tot de Hondsbosse zeewering toe, om deze en het daar voor gelegen strand vervolgens in zuiver westelijke richting te snijden De nieuwe gemeente Zjjpe De vorm der gemeente zou, verge leken bij die der bestaande gemeenten Zijpe en Callantsoog, door de voorge stelde grenswijziging een aanmerkelij ke verbetering ondergaan, doordat zij naar verhouding tot de lengte meer breedte verkrijgt. De zetel van het ge meentebestuur sinds 1597, Schagerbrug, zou daarin weer meer centraal liggen dan na 1929 het geval is. De bevolking van de gemeente Zijpe zou volgens dit voorstel vermeerderen met 821 personen uit de gemeente Cal lantsoog, terwijl 253 personen van Cal lantsoog zouden overgaan naar Den Helder en pl.m. 20 van Zijpe naar Schoorl. Het inwonertal van de ver grote gemeente Zijpe zou ongeveer 6600 bedragen (cijfers per 31 Mei 1947). Het karakter der gemeente zal in hoofd zaak met dat van de huidige gemeente Zijpe overeenkomen. De landoppervlakte der gemeente zou worden gevormd door 1947 ha van Cal lantsoog, 7145 ha van Zijpe en 9 ha van Schoorl; in totaal 9101 ha. De Commissie concludeert, dat: de gemeenten Anna Paulowna en Wieringerwaard met het noordelijk deel van de Waardpolder (gemeente Barsin- gerhorn) tot een nieuwe gemeente ver enigd moeten worden; het westelijk deel van het Amstel- meer bij de nieuwe gemeente ware te voegen; de grens met Wieringermeer naar het midden van het Waardkanaal be hoort te worden verlegd. Gerekend van het raadhuis te Kleine Sluis (Anna Paulowna) uit, dat door de raad der nieuwe gemeente als zetel van het gemeentebestuur zou kunnen worden aangewezen, worden de afstan den tot de grenzen der gemeente in de verschillende richtingen meer gelijk; de grootste afstand wordt slechts weinig ,fie Commissie blijft van oordeel dat de kern van vele bestaande moeilijkheden gelegen is in de om standigheid, dat door de ontwikke ling van het economisch en maat schappelijk leven, van de ver keersmiddelen en van de water staat, nieuwe gemeenschappelijke belangen ontstonden. Belangen, die om plaatselijke voorzie ning vragen, maar die boven de sfeer van menig dorp en van me nige bestaande gemeente uitgaan en tegelijk zo veelzijdig zijn en onderling zo nauw samenhangen, dat zij een algemeen, geen speciaal, karakter dragen en zich daarom niet lenen voor behartiging door middel van gemeenschappelijke regelingen op voet van de Wet op gemeenschappelijke Regelingen. Het is in het belang van de bevol king, dat zo spoedig mogelijk een gemeentelijke indeling tot stand komt, die haar gelegenheid biedt deze grotere vraagstukken zelf onder ogen te (blijven) zien en zelfstandig te (blijven) oplossen". vermeerderd. De vorm der gemeente kan dan ook bevredigend worden ge acht. De grensontwikkeling (landopper vlakte) van Anna Paulowna bedraagt thans 1,20, die van Wieringerwaard 1,12. Voor de nieuwe gemeente zou deze grootheid 1,34 bedragen. De bevolking der gemeente zou vol gens dit voorstel 8597 bedragen (31 Mei 1947), waarvan 6941 in de Anna Pau lownapolder, 1473 ih de Wieringer waard en 165 in de Waardpolder. De nieuwe gemeente zou minder con junctuurgevoelig zijn dan de tegen woordige gemeente Anna Paulowna, aangezien de bollenteelt er relatief een geringere rol zou spelen (30 proc. i.p.v. 36i/i proc. der mannelijke agrarische beroepsbevolking volgens de cijfers van 1947). Het rooms-katholieke volksdeel zou er relatief minder talrijk zijn (1947: 32 proc. i.p.v. 37,7 proc.). De Commissie stelt voor de nieuwe gemeente de naam Wieringerwaard te geven. Ten aanzien van de stad Hoorn zegt de Commissie: Er bestaat geen enkele aanleiding Hoorn in een grotere ge. meente te doen opgaan; integendeel, het beginsel, dat stad en platteland ge meentelijk gescheiden behoren te zijn kan bij Hoorn, dat 14.000 inwoners heeft, volledig worden toegepast. Zowel ten behoeve van de verdere uitbreiding der stad welke nodig zal zijn bij de te verwachten toeneming van de werkgelegenheid in de industrie en na het gereedkomen van de westelij ke polder in het IJselmeer als ter verbetering van het grensbeloop die nen de grenzen der gemeente echter te worden herzien. De Commissie komt tot de conclusie dat: de westgrens in de Waadsloot, de Oostermelksloot en een sloot in het noordelijk verlengde daarvan moet wor den gelegd; als noordgrens de Kromme Leek, een sloot op pl.m. 100 m ten oosten van het Keern, een sloot in het westelijk ver lengde van de Wijzend en deze Wijzend dienen te worden gekozen; als oostgrens sloten in het noordelijk verlengde van de noordwest-zuidoost lopende deel van de IJselmeerdijk be oosten Hoorn kunnen fungeren; de grens in het IJselmeer ten oosten van de mond van de buitenhaven enige wijziging behoeft en overigens geen verandering behoort te ondergaan. De vorm van het grondgebied van Hoorn zou volgens het vorstel aanmer kelijk beter worden. Dit komt ook tot uiting in een vermindering van de fac tor grensontwikkeling van 1,62 tot 1,35. De bevolking zou volgens het voorstel omvatten pl.m. 13.934 van Hoorn, plm. 180 van Blokker, pl.m. 100 van Zwaag en pl.m. 60 van Berkhout, tezamen plm 14.274 (cijfers per 31 Mei 1947). De oppervlakte der nieuwe gemeente zou bestaan uit: 645 ha van Hoorn, 166 ha van Blokker, 47 ha van Zwaag, 40 ha van Berkhout en 110 ha IJselmeer. In totaal 1008 ha, waarvan 786 ha land. Indien ten tijde van de verkiezingen van leden van de gemeenteraden in 1949 de nieuwe (iets grotere) gemeente had bestaan, zou de verdeling van de uitgebrachte, geldige stemmen onge veer als volgt zjjn geweest: Prot. Chr. groep 9,86 proc., KVP 34,22 proc., WD 11,64 proc., PvdA 37,43 proc., CPN 6,85 proc. De Commissie concludeert, dat: de gemeente Medemblik als zodanig ge handhaafd moet worden: dat geen platteland aan deze gemeente behoort of behoeft te worden toegevoegd; dat ter rechttrekking der grenzen de naar het zuidoosten en zuiden uitstekende delen van het grondgebied kunnen wor den afgestoten. Hier zal weinig veranderen. De Commissie meent dat de buurt Oosterdijk (thans Enkhuizen) bij An dijk moet worden gevoegd. Voorts stelt zij enige kleinere wijzigingen voor. Enkhuizen zou er 150 inwoners door verliezen. De Commissie is van oordeel dat An dijk vergroot moet worden met de buurtschap Oosterdijk (Enkhuizen) en een klein stukje van Wervershoof. De bevolking der nieuwe gemeente zou volgens het voorstel omvatten 4523 van -Andijk, pl.m. 120 van Wervershoof, pl.m. 140 van Enkhuizen, tezamen plm. 4783 (cijfers per 31 Mei 1947). De oppervlakte der nieuwe gemeente zou bestaan uit: 1602 ha van Andijk, 5 ha van Wervershoof, 251 ha van Enk huizen, 97 ha van Bovenkarspel, 125 ha van Grootebroek, 95 IJselmeer In totaal 2175 ha, waarvan 2080 ha land. Er zal als het voorstel der Commissie wordt aanvaard, een nieuwe gemeente ontstaan uit de samenvoeging van Zwaag, Blokker, Schellinkhout en Oudijk (gem. Westwoud) en een deel van de westelijke Zwaagdijl:. Deze nieu we gemeente zal Bangert heten. Zwaag, Blokker en Schellinkhout be horen tot de Westfriese gemeenten met de meest compacte vorm. Ook de nieu we gemeente zou deze eigenschappen bezitten. Het economisch zwaartepunt en het voornaamste knooppunt van we gen zouden beide ongeveer in het mid den liggen, nabij het tegenwoordige raadhuis van Blokker en bij het station aan de spoorbaan HoornEnkhuizen. Goede wegen zouden de verschillende lintbebouwingen verbinden en de aan raking tussen de bevolking van de dor pen en buurten vergemakkelijken. De bevolking der nieuwe gemeente zou volgens het voorstel omvatten plm. 2089 van Zwaag, plm. 484 van West woud, plm. 2332 van Blokker, 577 van Schellinkhout, 173 van Wognum, pl.m. 223 van Nibbixwoud en pl.m. 16 van Hoorn; tezamen pl.m 5894 (cijfers per 31 Mei 1947). Indien ten tijde van de verkiezingen van leden van de gemeenteraden in 1949 de nieuwe gemeente had bestaan, zou de verdeling van de uitgebrachte geldige stemmen blijkens de uitslagen per stembureau in de tegenwoordige gemeenten, ongeveer als volgt zijn ge weest: Prot. Chr. groep 11,97 proc., KVP 61,89 proc.; VVD 9,60 proc., PvdA 14.76 proc., CPN 1,36 proc., diversen 0,42 proc. Onder de nieuwe naam „Hem" zu en als het Commissie-voorstel wordt „nid - d. V»h.i» en Wijdenes verenigd worden. De bevolking der nieuwe gemeente zou volgens het voorstel omvatten 990 van Wijdenes, 3389 van Venhuizen, plm 40 van Blokker, pl.m. 25 van Westwoud, 167 van Hoogkarspel, tezamen pl m. 4611 (cijfers per 31 Mei 1947). De Commissie is van oordeel, dat de gemeenten Hoogwoud en Opmeer, de westelijke delen der gemeenten Abbe kerk en Sijbekarspel en het noordelijk deel der gemeente Spanbroek moeten worden verenigd; dat als noordgrens de Westfriese Zeedijk kan blijven fun geren; als oostgrens de rijksweg Am sterdam—Hoorn—Afsluitdijk moet aan gewezen; de zuidgrens gelegd dient te worden langs de provinciale weg Scha- genWognum, in polderwateren be westen Wadwaai en benoorden de Ka- gerdjjk en Lutkedjjk en in de ringvaart langs de oost- en noordzijde van de Berkmeer; en dat de westgrens in de Langereis blijve liggen, doch in het uiterste noorden in de vaart aan de zuidkant van de polder „De Bedijkte Boezem" ware te traceren. De vorm der gemeente zou tamelijk gunstig zijn: de afmetingen in lengte en breedte verschillen weinig en er zijn tussen alle dorpen goede verbin dingswegen. De vorm der tegenwoor dige gemeenten is veel ongunstiger. De bevolking der verenigde gemeen te zou volgens het voorstel omvatten pl.m. 2632 inwoners van Hoogwoud, 953 van Abbekerk, 561 van Opmeer, plm. 1564 van Spanbroek en 937 van Sijbe karspel; tezamen pl.m. 6647 (cijfers per 31 Mei 1947). De oppervlakte der gemeente zou be staan uit 2326 ha van Hoogwoud, 563 ha van Abbekerk, 603 ha van Opmeer, 694 ha van Spanbroek, 994 ha van Sij bekarspel en 3 ha van Wognum; in to taal 5183 ha. De Commissie, er op lettend, dat in dit gebied een der voor West-Friesland zo typische, op „woud" eindigende na men behouden kan worden, geeft er de voorkeur aan de gemeente „Hoogwoud" te noemen. Deze naam behoort trou wens tot de oudst bekende in de ver enigde gemeente, speelt in de streek geschiedenis 'n belangrijke rol en wordt thans reeds gedragen door de grootste, en de meeste dorpen en buurten tel lende gemeente. Indien ten tijde van de verkiezingen van leden van de gemeenteraden in 1949 de nieuwe gemeente had bestaan, zou de verdeling van de uitgebrachte, geldige stemmen, blijkens de uitslagen per stembureau in de tegenwoordige gemeenten, ongeveer als volgt zijn ge west: KVP 54.65 proc., Gem. Bel. 8,45 proc., diversen 36,8 proc. De Commissie concludeert, dat onder de naam Berkhout de gemeenten Berk hout, Avenhorn en Oudendijk verenigd behoren te worden onder toevoeging van Lutje Schardam (gem. Beets) en afsplitsing van het tot Avenhorn be horende deel van de polder Mijzen, van Spierdijk en van het onder Berkhout ressorterende deel van de polder De Groote Waal. De bevolking der nieuwe gemeente zou volgens het voorstel omvatten: plm 2565 van Berkhout, 1572 van Avenhorn, 448 van Oudendijk, pl.m. 42 van Beets, 142 van Spanbroek, pl.m. 60 van Ursem, tezamen pl.m. 4892 personen (cijfers per 31 Mei 1947). Dit inwonertal ligt welis waar nog beneden 5000, maar zal bij een verdere ontwikkeling van de tuin bouw deze grens vermoedelijk spoedig overschrijden. Verenigd dienen volgens de Commis sie te worden de gemeenten Bovenkar spel Grootebroek, Hoogkarspel er. Westwoud behoudens de bebouwing langs de Zwaagdijk en de buurtschap Oudijk. De aldus ontstane gemeente zal „De Streek" moeten heten. De bevolking der nieuwe gemeente zou volgens het voorstel omvatten 4892 ™"Gr00lebr0ek' 2117 van Hoogkarspel, 3525 van Bovenkarspel en pl.m. 903 van Westwoud, tezamen pl.m, 11.437 (cijfers per 31 Mei 1947). De oppervlakte der nieuwe gemeente zou bestaan uit- 552 ha van Westwoud, 758 ha van Hoog karspel, 1113 ha van Grootebroek 772 25 h.a^°venSa-*Pe1, 9 ha van Andijk, ÏMwjïr" 8 ue Commissie stelt voor één meente Midwoud te vormen uit de R86- nemeer, Twisk. Opperdoes, Oostw Hauwert, Midwoud en Benningbr!^1 Zii is voorts van oordeel dat de w friese dijk als noordgrens moet dien*"' cie oostgrens met Medemblik bemnT' Opperdoes en met Wervershoof ten nï? ten van Hauwert naar het oosten schoven en daardoor schoven en daardoor rechtgetrokk behoort te worden; de rijksweg H^nrn—Afclnitdiib sterdam—Hoorn—Afsluitdijk Ware westgrens aan te wijzen. al| De bevolking der nieuwe gemeern zou volgens het voorstel omvatten nk 981 van Midwoud, 829 van Twisk 139» van Opperdoes, 525 van Nibbixwoi D© Provinciale Commissie ter Be Va" de Gemeentelijke Indeling van Noord-IIolland, be staat op het ogenblik uit de vol gende leden: C. Thomesé, voorzitter; J w Boersma; W. Fuhrl Snethlage- J C. Haspels; P. K. van Meurs; G. J van den Berg, secretaris. plm. 14 van Medemblik, 28 van MTtt. vershoof, pl.m. 382 van Sijbekarspel sj van Abbekerk, tezamen pl.m, 4220 (J fers per 31 Mei 1947). De oppervlakte der nieuwe gemeen, te zou bestaan uit: 1128 ha van Mid! woud, 727 ha van Twisk, 390 ha vul Opperdoes, 584 ha van Nibbixwoud. 186 ha van Medemblik, 200 ha van Wer. vershoof, 462 ha van Sijbekarspel, 221 ha van Abbekerk. In totaal 3901 ha. De Commissie stelt voor de gemeen, ten Obdam en Hensbroek met Spierdijk, het deel van de gemeente Ursem bin nen de Westfriese ringdijk en de Berk. meer te verenigen. De nieuwe, aldus gevormde gemeente zal Obdam heten. De bevolking der nieuwe gemeente zou volgens het voorstel omvatten 2318 van Obdam, plm. 1045 van Hensbroek, pl.m. 1251 van Ursem, plm. 40 van Heer hugowaard, 131 van Opmeer, plm. 406 van Spanbroek en 616 van Berkhout, tezamen pl.m. 5805 (cijfers per 31 Mei 1947). De oppervlakte der nieuwe gemeente zou bestaan uit: 1262 ha van Obdam, 981 ha van Hensbroek, 880 ha van Ur sem, 93 ha van Heerhugowaard, 118 ha van Opmeer, 345 ha van Spanbroek, 80 ha van Wognum en 206 ha van Berk hout. In totaal 3935 ha. De Commissie concludeert, dat Wad- waai, Wognum, Nibbixwoud en De Wij zend tezamen één gemeente dienen t» vormen onder de naam Wognum. De nieuwe gemeente zou een meer langgerekte vorm hebben dan het te genwoordige Wognum. Dit is geen be zwaar, omdat de bebouwing in de lengterichting aaneengerijd staat en de wegen in het midden samen komen. De bevolking der nieuwe gemeente zou volgens het voorstel omvatten 2394 van Wognum, J23 van Spanbroek, 880 van Nibbixwoud. pl.m. 210 van Mid woud en pl.m. 168 van Sijbekarspel te zamen pl.m. 3775 (cijfers per 31 Mei 1947), Voorgesteld wordt Wervershoof iets uit te breiden. De bevolking der nieuwe gemeente zou volgens het voorstel omvatten plm. 3886 van Wervershoof. enkele van Me demblik, pl.m. 40 van Nibbixwoud, plm. 68 van Westwoud en 327 van Hoogkar spel, tezamen pl.m. 4325 (cijfers per 31 Mei 1947). De oppervlakte der nieuwe gemeente zou bestaan uit 1301 ha van Wervers hoof, 189 ha van Medemblik, 3 ha van Nibbixwoud, 182 ha van Westwoud, 368 ha van Hoogkarspel en 46 ha van IJsel meer. In totaal 2089 ha. De Commissie is van oordeel, dat de gemeenten Langedijk, Koedijk en Sint Pancras met het noordelijk deel van de gemeente Oudorp dienen te worden verenigd. De Commissie stelt voor om, zowel met het doel plaatselijke gevoeligheden te ontzien ais met het oog op de in de loop der eeuwen gegroeide verbonden heid in deze streek, aan de nieuwe gemeente de naam „Zuid-Geestmer- ambacht" te geven. De plaatselijke na men zullen uiteraard toch blijven be staan. De bevolking der nieuwe gemeente zou volgens het voorstel omvatten pM1, 8302 inwoners van Langedijk, pl.m. 20l'2 van Koedijk, 1558 van Sint Panera*, pl.m. 40 van Harenkarspel en pl.m. 3i7 van Oudorp; tezamen pl.m. 12309 (cij fers per 31 Mei 1947). De oppervlakte der gemeente zou ten slotte beslaan: 2416 ha van Langedijk, 1020 ha van Koedijk, 435 ha van Sint Pancras, 55 ha van Harenkarspel en 13» ha van Oudorp; in totaal 4108 ha. Indien ten tijde van de verkiezingen ioü!> leden van de gemeenteraden W 1949 de nieuwe gemeente had bestaan, zou de verdeling van de uitgebrachte, geldige stemmen, blijkens de uitslagen Per stembureau in de tegenwoordige gemeenten, ongeveer als volgt zijn ge weest: Prot. Chr. groep 23.24 proc.. KVP 27,18 proc., VVD 3,63 proc., PvdA 31.72 Proc., CPN 8.85 proc., Gem. Bel. 5,38 proc. (Zie verder elders in dit blad)

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2