Harde Zuidwester noopte de „Pax" tot oponthoud in Nieuwediep Nog weinig tekening in strijd om jeugd-schaakkampioenschap Sluisdijkstraatwinkeliers komen met wedstrijd voor bromfietsen Nog 4 dagen!,. ZomerJaponnen Blouses 3" Wollen rokken kinderjurken 490 590 690 Met een zeilsloep langs de kusten der Atlantic Duitse emigranten op weg naar Afrika Kapitein Max Lange: „Liever geen matroos" Deelnemers nog volop in spanning Tivoli gaf vertoning van „Christopher Columbus" Onbekende zwemster gered Slagers met vacantie predikbeurten Winstkans voor W. Geus in afgebroken partij Verdeling sportvelden in het nieuwe seizoen Geringe wijzigingen op Hl Mef bromfiets gevallen Hef gebeurde in Nieuwediep IN HET KORT 1 Maandag wordt inschrijving opengesteld Per avond maximaal zestig deelnemers Alkmaarse Welpen bij de Koninklijke Marine Genoeglijkheidsvoetbal Personeel van VB op reis Tussen Haaks en Kuitjc Wieringen Van onder de toren Anna Pauiowna Ook zij hadden succes kerkelijk nieuws VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951 A CHTER HET HAVENKANTOOR ligt de „Pax". Het is een klein stukje Duits land. met laag water weggedrukt tegen de begroeide steigerpalen. Een blond kindje speelt tussen het bouwwerk op het smalle dek. Twee gezinnen wonen op deze verbouwde reddingssloep, die enige jaren geleden nog in de davits bing van de Jtobert Ley". Deze Duitse koopvaarder werd in de oorlog door bommen ge troffen en de bemanning wist zich met de sloep in veiligheid te brengen. De reddingsboot werd na de bevrijding het eigendom van Max Lange uit Wupper- t»l. Max t-ange, die de bevoegdheid heeft om als gezagvoerder bij de koopvaardij varen, was tijdens de oorlog tweede stuurman op de Duitse stomer „Monte Rosa". Hij zou nu als matroos kunnen gaan varen, maar daar voelt hU bitter weinig voor. En zUn jonge vrouw, die een Noorse van geboorte is, kan niet aarden in het dichtbevolkte West-Duitsland. De „Pax" ligt nog veilig in de Hel- derse Buitenhaven. Op het achter schip van links naar rechts Paul Friebel met zijn vrouw en dochter tje, en Max Lange. Zij kunnen niet aan de wal, omdat zij geen Neder lands visum hebben. Het zeil is gehesen en ar is weer tweehon derd liter brandstof voor de 15 PK dieselmotor aan boord. Zij besloten, tezamen met het echt paar Friebel, op de „Fax" te gaan wo nen, zee te kiezen en elders op de grote aarde een nieuw leven op te bouwen. Bovendien nam Max Lange de merk waardige taak op zich, overal waar hij kwam te spreken over hetgeen zijn hele denken in beslag neemt. Het is Max Lange toevertrouwd, met enthousiasme en overtuiging zijn gevoelens te formu leren. God en mens. Hij spreekt over de mens, die van God is afgedwaald en alleen maar zijn eigen ik zoekt. De mens die wil wer ken aan een betere maatschappij en daarbij alle heil verwacht van zijn eigen verstand. Maar Christus heeft geleerd, dat macht, bezit, roem en eer de mens niet gelukkig kunnen maken. „Wie oprecht gelooft in de blijde bood schap van het Evangelie, gaat heel an ders tegenover het leven staan", zegt de 35-jarige Max Lange, en hij laat het niet bij deze simpele uitspraak. Hij verbindt er een diepgaande beschou wing aan over de verhouding tussen God en mens, over de zin van het leven en de verantwoordelijkheid van het schepsel tegenover zijn schepper. Wat hij zegt zijn geen phrasen, een netjes opdreunen van een uit het hoofd ge leerd lesje. Max Lange is niet zomaar een idealist, die de uiterste consequen ties van zijn theoriën nauwelijks over ziet. Men kan hem rustig de scherpste vragen stellen en zelfs opwerpen dat ook zijn levensinstelling misschien maar weinig meer is dan een recept om gelukkig te worden. Dan glimlacht Max Lange en hij erkent dat de mens niets menselijks vreemd is. Maar hij zegt, oprecht de overtuiging te hebben, dat alleen het Christelijke geloof d wereld redden kan: „Wij bidden elke dag om versterking van het beetje ge loof dat wij hebben en wij strijden te gen het egoïsme in ons hart. Er is zoveel haat in de wereld en zoveel wanbegrip, omdat de mensen en de vol ken zichzelf zoeken en met hand en tand willen verdedigen wat zij verwor ven hebben". Door een kleine patrijspoort valt een plek zonlicht op zijn bruingebrande bovenlijf, als Max Lange de Bijbel ci teert: „Wie zijn leven zal willen ver liezen, die zal het behouden, maar wie zijn leven wil behuoden, die zal het verliezen". Dat zijn dingen, die men verwacht in een kerkgebouw, waar een ernstig pre dikant op de kansel staat. Het is een vreemde gewaarwording in het roefje van een kleine zeilboot, die vervaarlijk dobbert wanneer in het Nieuwediep een schip passeert, te luisteren naar een donkere jonge man met een bok sersfiguur, een athletische kerel met een scherpe blik en een wilskrachtige mond, die spreekt over Jezus Christus, De bezoeker verwacht van zulk een man een breed verhaal over grote plannen, in de geest van „Wij zullen dat wel even fiksen". En als er kran tenknipsels op tafel komen zouden dat best herinneringen kunnen zijn aan enorme sportprestaties. Maar er is een foto in een geïllustreerd blad, waarop de „Pax" staat afgebeeld, met een gr' te kerstboom op de voorplecht een Noorse haven binnenvarend. Het echtpaar Lange heeft in de Frie- bels, die vroeger in de Oostelijke zone van Duitsland hebben gewoond, een paar geestverwanten gevonden, die net als zij tevreden zijn met de luttele vierkante meters woonruimte op de „Pax". Zij moesten Nieuwediep binnen lopen omdat de wind zo lelijk ging doen. Zodra het wat afbuit en een Noordelijker bries het grauwe zeil kan bollen, koerst de „Pax" verder Zuid waarts langs de kusten van Europa en Afrika. Ergens zullen deze zeven men sen (het echtpaar Lange heeft twee kinderen, hetechtpaar Friebel één) wel een plekje vinden, waar zij met hard werken een nieuw bestaan kun nen opbouwen. Met vrees in het hart namen zij de wfjk naar Nieuwediep, omdat iedere dag oponthoud een vermindering van de voorraad proviand betekent. Maar dank zU veel vriendelUk verleende hulp kunnen zU straks zee kiezen met nog meer brandstof en voedsel aan boord, Voor de Helderse schaker Wim Geus, die te Hillegersberg deelneemt aan het jeugd-schaakkampioenschap van Nederland, heeft de strijd een gunstige wen ding genomen. Er werden enkele verrassende resultaten genoteerd, en er bestaat zelfs grote kans, dat de zes candldaten voor de titel vandaag in de voor-laatste ronde geiyk komen te staan. De stand is momenteel: Van der Wolk (Eindhoven), De Ruiter (Utrecht), Staal (Amsterdam) en Van Bemmelen (Leiden) twee pun ten uit vier partUen; Van der Pol (Boekelo) en Geus (Den Helder) anderhalve punt uit drie partUen. De party Van der PolGeus werd gisteren afgebroken. Eindigt deze in remise, dan staan dus de zes favorieten precies gelijk, en moeten de laatste partijen (Van der Wolk—Van Bemmelen; StaalVan der Pol en Geus—De Ruiter), die vanmiddag worden gespeeld, de beslissing brengen. Frederic March, die tweemaal achtereen de grote prijs van de Amerikaanse Aca- demy had gewonnen, werd uitverkoren om de hoofdrol te spelen ln de Arthur Rank-productie „Christopher Columbus". Deze acteur helft hiermede wederom be wezen, dat hij karakters kan uitbeelden. Gisteravond werd in het Tivoll-theater deze Columbus-film in kleuren voor een groot aantal bezoekers vertoond. Voor de meesten zal de vertoning geen onverdeeld genoegen zijn gewordes, daar de produ cers te veel aandacht hebben besteed aan de technische zijde van de rolprent, waar door aan tempo werd verloren, hetgeen de Indruk wekte, dat Columbus niet zo heel •rg veel moeilijkheden heeft moeten overwinnen voordat hij de Nieuwe Wereld ontdekte. Goed, er werd gevochten, de mannen werden door ziekten bedreigd en de grote held werd zelfs ten onrechte tn de boeien geslagen. Uit de geschiedenis boekjes herinneren wij ons de ontdek kingsreizen van Columbus evenwel als schier bovenmenselijke inspanningen De ze herinneringen werden voor een belang rijk deel teniet gedaan door de vaartloze Verfilming van een goed verhaal. Behalve Frederic March noemen wij in de eerste plaats de pracht-aèteur Francl» L. SulHvan, die als Franclsco de Boba- dilla Columbus' gezag aan het Spaanse hof ondermijnt en dan Derek Bond als Diego de Arana, Columbus' dappere rech terhand. 9 In het Tivoll-theater wordt van he den- tot en met Maandagavond vertoond „Guiliano, de Slciliaanse bandiet". De badmeester P. N. van het strand paviljoen „Den Helder aan Zee" hééft aan het strand bij de Donkere Duinen een tot nu toe onbekend gebleven zwemster uit een gevaarlijke positie ge red. De dame had zich te ver in zee ge waagd en werd door de stroom uit de kust getrokken. Dank zij de aanwezig heid van een reddingslijn en de assis tentie van een tweetal jongens kon de heer N. de zwemster in veiligheid brengen. Van Maandag 13 tot en met Zaterdag 18 Augustus gaat de tweede groep sla gers met vacantie. In deze periode zul len de volgende slagerswinkels geopend zijn: A. Muller, Van Galenstraat; R. Boeder, Joubertstraat; J. Sprengers, Wilhelminastraat; G. Wit, Koningstraat, P. de Jong. Koningdwarsstraat; C. Ja. cobs, Molenstraat; C. van Deutekom, Breewaterstraat; C. Leibbrand, Keizer straat; J. Korver, Keizerstraat; N. Goes, Keizerstraat; G. Leegwater, Spoorstraat J. van Twisk, Goversstraat; G. de Beurs. Bassingracht; gebr. Groen, Vi- markt; R. Wit, Van der Duin van Maas- damstraat; J. van Groenau, Ooievaar straat; H. Heres, Violenstraat. Zondag 12 Augustus. DEN HELDER: Ned. Herv. gem., Nieuwe kerk Weststraat, 10.30 uur ds. De Hoest; Palmstraat 10 uur ds. Borg- hardt, 19 uur ds. Borghardt; Huisduinen 19 uur ds. Pool. Geref. kerk, Bethel- kerk, 9 uur ds. Hamming, 10.45 uur ds. Hamming, 17 uur ds. C. Been van Sint Laurens; Rehobothkerk 10 uur ds. C. Been, 17 uur ds. Hamming. Geref. gem., Janzendwarsstraat. 10 en 16 uur leesdienst: Maandagavond half acht ds. Chr. van Dam van Werkendam. Chr. Geref. kerk. Steengracht. 10 en 17 uur dr. H. Holtrop van Haarlem. Oud Geref. kerk, Hoogstraat, 10 en 17 uur de heer Groenenwegen. Geref. kerk (art. 31), Nieuwe kerk Weststraat. 8.45 en 17 uur ds. J. M Kroes van Dalfsen. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen, Weststraat. 10.30 en 17 uur dienst. Baptisten gem,, Spoorstraat, 16 uur ds. C. van Wier. Oud Kath. kerk. Middenweg 10 uur heilige mis. Lutherse kerk. Wezenstraat, 10.30 uur dr. J. A. Steil- wag. Doopsgez. gem.. Kerkgracht. 19.15 uur ds. J. J. J. van Sluijs. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 en 19-80 samenkomst; 12 en 14.30 uur Zondags school; Woensdag 20 uur biibelkring; Donderdag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur openluchtsamenkomst (Visbuurt). 21 uur bidstond. JULIANADORP: Ned. Herv. gem, 10 uur ds. H. J. Trommel. 19.30 uur viering H. Avondmaal, óeref. kerk, 10 uur leesdienst, 14.15 uur ds. C. Been. „Bethel" 10 en 19.30 uur de heer Sanders, wegens vacantie geen Zon dagsschool en melsjeskrans. CALLANTSOOG: Ned. Herv. gem.. 19.30 uur ds. Scharten, Luth. pred. te Rotterdam. Van der Wolk en Staal speelden gis teren remise, terwijl De Ruiter over Van Bemmelen zegevierde. De partij Van der PolGeus, die een zeer span nend en zenuwslopend verloop had werd afgebroken. Geus had de Hol landse verdediging gekozen. Zijn tegen stander verkreeg schijnvoordeel, doch slaagde er niet in een werkelijk gun stiger stelling te bereiken. Geus bood remise aan, maar dit werd niet geac cepteerd. Naar wy vernamen, zou de Helderse schaker zelfs nog een kansje hebben, dat hij de partij wint. Later op de dag zorgde Van Bemme len voor een verrassing door Van der Pol tot overgave te dwingen. De Rui ter zorgde eveneens voor een sensatie. Hij zag namelijk kans Staal te verslaan. Geus speelde 's middags tegen Van der Wolk. De Eindhovenaar was niet tegen de MSC'er opgewassen. De Nieuwedie- per startte met de Siciliaanse opening, waarvan hij evenwel reeds bij de twee de zet afweek. Hij verkreeg heel goed spel, had veel pijlen op zijn boog, en lekte zijn tegenstander bij de 21e zet in een valletje. Intussen kan gerust worden gezegd, dat Wim Geus een zeer serieuze kans heeft om winnaar te worden van dit jeugdtournooi. Hij speelde Donderdag zelf uitstekend, terwijl zijn rivalen het elkaar uiterst moeilijk maakten. Mocht het de MSC'er gelukken de afgebroken partij tegen Van der Pol in zijn voor deel te beslissen en bovendien de laat ste ontmoeting tegen de Utrechtse schaker De Ruiter te winnen, dan is hij voor de anderen onbereikbaar gewor den. (Advertentie, Ing. Med.) Gisteravond werd ten raadhuize een informatieve beopreklng gehouden tus sen wethouder P. Th. LuUckx, enkele afgevaardigden van de Helderse Sport raad en vertegenwoordigers van de verenigingsbesturen, die bU de Verde ling der sportvelden in het nieuwe sei zoen z-Un betrokken. Men werd het eens over de volgen de verdeUng, die uiteraard nog aan het oordeel van B. en W. moet worden on derworpen. Helder A-terrein: voetbalvereniging „Helder". Helder B-terrein: voetbalvereniging „Helder" en de Helderse Atletiekver eniging, alsmede op Zaterdagmiddag HCSC. Tussen veld: voetbalvereniging „Wa tervogels". HRC A-terrein: voetbalvereniging „HRC". HRC B-terrein: voetbalvereniging „HRC" en (op Zaterdagmiddag) de Helderse Christelijke Sportcentrale. Terrein Meeuwenstraat: hockeyver- eniging „Hermes" en korfbalvereniging „KVH". Het veldje aan de Pasteurstraat blijft voorlopig alleen beschikbaar voor de scholen. Het is niet waarschijnlijk, dat in het komende speelseizoen reeds sportterreinen nabij de Donkere Duinen gereed komen. Men wil het terrein aan de Meeu wenstraat bespeelbaar maken door met behulp van een pompinstallatie het peil van het grondwater een halve meter te doen dalen. Een stadgenote, die Woensdagavond een proefritje maakte op een bromfiets, verloor bij het nemen van de bocht Singel-Lombokstraat de macht ofer het stuur. De fiets sloeg over de kop en de berijdster maakte een ernstige val. Buiten bewustzijn en met een bloeden de hoofdwonde moest zij naar het ge meente-ziekenhuis worSen overge bracht. Zij bleek een lichte hersen schudding hebben opgelopen. De rijwielhandelaar S. heeft aan- gifte gedaan, dat te zijnen nadele een fiets was verduisterd, die een 17-jarige jongen van hem had gehuurd. Iemand uit Julianadorp kwam zich bij de politie beklagen, omdat hij door een dorpsgenoot was mishandeld. yan een drooglijn bij een woning aan de Rijksweg zijn 's nachts een paar kledingstukken ontvreemd. De Wltte-bioscoop brengt gedurende deze dagen Tom Mix in „De razende rui ter" op het witte doek. De Sluisdijkstraat-winkeliersvereniging, die al enige malen blUk heeft gegeven over initiatief te beschikken, organiseert eind Augustus een behendigheidswed strijd voor bromfietsen. De deelneming staat open voor leder, die een brom fiets berödt. Het maximum aantal deelnemers moest echter worden bepaald op honderdtachtig. Wie het eerst komt, het eerst maalt. Voor de wedstrijd wordt de Sluis dijkstraat in twee vakken verdeeld, waarvan de scheiding ligt ter hoogte van kapsalon Van Ooyen. Daar is ook voor beide vakken de startlijn. Het spreekt vanzelf, dat de hindernissen die in beide vakken worden aangebracht, gelijk zullen zijn. De organisatoren wil len er geen „nekkenbrekerij" van ma ken, maar toch kunnen de bromfietsers in deze wedstrijd op de proef worden gesteld wat hun rijvaardigheid en be hendigheid betreft. Gezien de vele on gelukken, die nog altijd met deze bui tenbeentjes op de weg voorkomen, kan het heus geen kwaad dat het bromfiet send deel der bevolking zijn kunnen eens vertoont. Gistermorgen om 11 uur arriveerde met de Texelse boot een groepje Tirolers, dat op het Gouden Boltje was opgetreden. De uit meisjes bestaande dansgroep Schlenhexen was vergezeld van enige flinke Tiroolse jongens, die de instrumenten en de bagage verzorgden. Het clubje was op doorreis naar Schagen De wedstrijd wordt gehouden op de avonden van Woensdag 29, Donderdag 30 en Vrijdag 31 Augustus. Op elk van deze avonden komen maximaal zestig bromfietsen aan de start, dat is dus dertig per vak. Van Maandag 13 Augustus tot en met Woensdag 22 Augustus kan men tegen betaling van één gulden een inschrijfformulier af halen bij één der volgende adressen: Morée, Sluisdijkstraat 143; Koning, Sluisdijkstraat 84; Heijligenberg, Sluis- dijkstraat 4. De formulieren kunnen daar ook na invulling worden ingele verd. De deelnemers krijgen dan per post hun startkaart toegezonden, waar op o.m. vermeld staat op welke avond zij aan de start worden verwacht. Als prijzen worden o.m. waardebonnen uit geloofd. Een horde welpen van de Alkmaarse „Don Bosco-groep", die op het ogenblik kampeert op het terrein „De Lepelaar" te Sint-Maartenszee, heeft gistermorgen onder leiding van een akela een bezoek gebracht aan Nieuwediep. Het uit twin tig jongens bestaande clubje heeft on der leiding van de sergeant-telegrafist J. Kuster van het Bureau O.S. en O. een rondgang langs de Buitenhaven ge maakt en in de Marinecantine de voor stelling van enkele instructieve mari tieme films bijgewoond. De laatste weken werd in de genoeg lijkheidscompetitie voor bedrijfsvoet ballers hard gestreden om de eerste plaats. Bijgewerkt tot en met Woens dag 8 Augustus is de stand: Raadhuis Marine-magazijnen Debo Werfwerklieden Scheepmakers KMC Fiscus 10 9 10 8 9 6 8 0 4 12 1 3 11 •3 3 11 1 3 9 3 3 9 3 3 7 1 6 3 £90 090 7 90 (Advertentie, Ing. Med.) Het personeel van de N.V. Verenigd, Brandstoffenhandel heeft Woensdag met een touringcar van de fa. Van Ko- ningsbruggen een uitstapje gemaild naar het Friese merengebied. Met een motorboot werd het mooie Snekermeer bevaren, waarna nog een kijkje werd genomen in de „Prinsenhof' te Grouw en het Oranjewoud by Heerenveen, Gesterkt door een warme maaltijd in Sneek keerde het gezelschap 's avonde naar Den Helder terug. Hr. Ms. wachtschip „Neptunue" ging gisteren naar de Werf. Het is morgen hoog water om 0.25 en 12.45 uur, en laag water om 6.45 en 19.20 uur. De temperatuur van het zeewater was 18.6 graden Celsius. BENOEMD. Bij besluit van de minister van Ver keer en Waterstaat is, te rekenen van 1 Januari 1949, benoemd tot technisch hoofdambtenaar le klasse van de Rijks waterstaat, de heer W. Barentsen te Den Helder. „Nou", zei m'n achterbuurman, ton we even ophielden met de wiederjj, „ik vind het dan maar ondernemende kerels". We hadden het namelijk over de Wieringers, die zoveel kapitaal dur ven te steken in de grotere, modern» schepen. De vloot heeft zich de laatste jaren wel verjongd. Och we trillen niemand te kort doen, maar wie kent niet de Kosters, de Bakkers, de Lonten, de Tijsens? Allemaal Noordzee-rid dert, die Zondagsnachts, of beter Maan dag om 4 uur, de motor op gang pooien en deze een week lang aan één stuk laten draaien, varende en vissende op de Noordzee. Sommigen komen terecht by Doggersbank, anderen b\j Dene marken en hoger. Flinke kerels, die zich niet veel van het leven punnen. Is het een wonder als ze eens uit de band springen, wanneer ze een haven aandoen? En dat zijn dan de eigenaar vissers. Maar Wieringen heeft ooi* gr.ott kotters varen via de bekende combina tie „Minnes". Jb. ten Bokkel en Jan Koorn hebben hun kotter nog in aan- boute. Hij ligt nu in de haven. Ook de kustvaarderij heeft zijn vertegenwoor diger op Wieringen. Jan J. Boeker, zoon van een zeer ondernemend, te vroeg overleden vader, heeft een coas ter in de vaart van ongeveer 500 ton. Een mooi tvit schip, de „O. J. Bosker', kennelijk genaamd naar zijn vader. Daarnaast is hü directeur van een an dere coaster, de „Emke", iets kleiner dan de eerstgenoemde. Deze boten va ren naar Zweden, Finland, Middelland se zee, Oostzee, Engeland, Frankrijk etc. Jammer voor de liefhebbers.dat ze Den Oever nog niet aandeden. Het zou zeker niet aan belangstelling ontbre ken. Al deze mensen helpen mede, om Wieringen een behoorlijke plaats in de maatschappij te bezorgen. En daarom milde ik dif punt hier eens aanroeren Met myn volle respect. BERNARO Niet alleen de accordeonclub uit Polder heeft succes behaald. Hetzelfde is het geval geweest met de mandoll- nespelers en speelsters. Op het con cours in Made, Noord Brabant behaal den zij in de tweede afdeling met MJ punten een tweede prijs. Een mo®1 succes vooor Polders Mandolinata en 6e heer Th. Bruin. Ned. Hervormde Kerk: Aangenomen naar Noorden: J. Bos. cand. te Kapel» a. d. IJsel, die bedankt heeft voor Gou derak, Kcsteren en Stad aan 't Haring vliet. Beroepbaar: de heer J. van Oy«n> cand. te Breda. Geref. Kerken: Beroepen te Diere® A .J. R Brussaard te Brugterveld. Geref. Kerken art. 31 K.O.: Beroe pen te Ferwerd-Hallum, Haulerwijk eO Uithuizen: W. G. de Vries, cand. M Groningen. KERKELIJKE LEIDERS NAAR ZUII)-AFRIKA Dr. W. Visser 't Hooft, secretaris-?6" neraal van de Wereldraad van Kerkel en Charles Ranson, secretaris-generaal van de internationale zendingsraad, zullen in het volgende jaar, ieder af zonderlijk, een bezoek brengen s*n Zuid-Afrika cn hun goede dienste" aanbieden voor het tot elkander bren gen van de kerken aldaar.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2