De volksgezondheid in Indonesië gaat hard achteruit Minister Bluecher wil Ruhrorgaan verlaten Wachtgeldregeling 1946 werd enigszins gewijzigd Landbouworganen zijn ontevreden over beheer N.O.-polder SPORT Kwakzalvers hebben een gouden tijd Dode bij brand te Haarlem Haarden van onrust op Java jjgggndrankjes en liM„,r:il— Tropische ziekten nemen steeds meer toe ER wordt tegen deze kwakzalverij op grote schaal vrijwel niet opgetre den. Men heeft in het huidige Indonesië wel andere zorgen. Het apparaat ont breekt om dit euvel te bestrijden, zoals dat vroeger systematisch door de Dienst van Volksgezondheid en de Geneeskundige Kring geschiedde. Maar al gebeurt er dan ook niets in negatie ve zin, in positieve zin zijn de autori teiten gelukkig wél actief gebleken, ge zien de geslaagde poging om 200 dok toren voor de Republiek Indonesië te engageren. Voor medici van elders ligt in dit land een enorm terrein van schitterende arbeid braak, en dit zal nog wel vele jaren zo blijven, want het aantal artsen, dat de Universiteit te Djakarta aflevert, is maar zeer gering vergeleken bij de grote behoefte, die dagelijks dringender wordt. Duitsland moet te veel kolen uitvoeren Nieuw Guinea is nog steeds zwevende Geschenk voor Suriname en de Antillen Eerste Kamer betuigt baar instemming Kans voor Pleven wordt belangrijk kleiner Franse socialisten niet in de regering Amerikaans Huis aanvaardt militair program Slepers- en Baggerbedrijf in moeilijkheden Een spoorwagon uit de rails te Rotterdam Vliegtuigen hadden panne Duitse vakbondsleiders bij Adenauer Mej. J. van der Linden omgekomen Met ingang van 6 Augustus Hoogste onderscheiding voorKorea-detachement Invloed op de opbouw is veel te gering Nederlandse groenten naar West-Berlijn Nederlandse roeiploeg is zwaar gehandicapt Faanhof werd tweede in „Acht van Chaam" Nederlandse polo-team kraakte Engels zevental .^AG 10 AUGUSTUS 1951 HKT MINISTERIE 'v&n ZlnZ^Z^TT In dienst van de Republiek tweehrmH ten dat, er „aar Indonesië zullen komen. Of met die hnitl i ',bultenlandse" doktoren doeld z(jn, werd niet bekend gemaakt Hoe °°k Nederlanders be klinken, als tegemoetkoming aan een nltTrAf^üf"1 deM> tWIng ook moge deze 200 medici slechts „een droppel od f*»n tri^iJen^e behoefte vormen het nieuwe Indonesië een enorm tekort aan plaat"- Er bestaat in het binnenland, maar zelfs in vele f"«lge hulp, niet alleen plaatsen. Een dienst van volksgezondheid T^,. ^V<^nde centra en hoofd- niedisehe arm tot diep in de „rimbu" reikt* h*.*. 1 °°r,0K> waarvan de op papier. Oorlog en revolutie, die de hlnn™i»AA raom*nteel vrijwel alleen maakten, concentreerden de nog aanwezige art^" T* Indone8,e ««veilig op enkele plaatsen. Vele doktoren ginren »i. gezondheidsdiensten standlghwlen, naar Nederland terug. De'hnsnftei Va" de 0Ilsrunst:i^e om- blnnenland geraakten In vervaL Mediclinen oÜwl en ?n Poliklinleken in het -««ncynen werden steedg duurder en moei lijker te krijgen, TENGEVOLGE van jarenlange ver- 1 waarlozing van hygiënische opvoe ding en werkzaamheden, steken hoe langer hoe meer kwade tropische ziek ten het hoofd op, ook in die gebieden, waar een streng regiem van de volks gezondheidsdienst deze vóór de oorlog reeds lang bedwongen had. Een stad als Medan, die nog in 1940 geheel ma laria-vrij was, is thans voor tachtig procent met deze ziekte aangetast. Pok ken, allerlei dysenterievormen, typheu- ze koortsen zijn aan de orde van de dag, om nog maar te zwijgen van het lepra-gevaar, mede doordat talloze lepralijders, die vroeger werden ge ïsoleerd, nu weer in de kampongs le ven of langs 's Heren wegen zwerven. Men verlieze niet uit het oog, dat wij hier in Indonesië te maken hebben «et een over het algemeen nog zeer onontwikkelde volksmassa, vaak dicht- opeengepakt, zonder ook maar de meest elementaire begrippen van hy giëne, in totaal een honderd millioen delen. Enorme gebieden EN in deze potentiële haard voor al lerlei ziekten en epidemieën bevin den zich gebieden anderhalf maal zo groot als Nederland, waar geen enkele dokter of zelfs maar een „mantri" (een Indonesische verpleger) te vinden is. Daar verricht dus de „dukun", de In donesische „medicijnman", de dokters praktijk, dat wil zeggen: weet hij de eenvoudige lieden door allerlei tover kunst van hun geld of sieraden te ont doen. In de steden waar ook niet ge noeg doktoren zijn, wordt zijn plaats tegenwoordig dikwijls ingenomen door een kwakzalver van „deftiger" aard, die zich bijvoorbeeld „yogi" noemt. Meestal zijn dit slimme lieden uit India, die hier frank en vrolijk onbe voegd de geneeskunde kunnen uitoefe nen, waardoor aan de volksgezondheid Veel schade wordt toegebracht. Chinese handelaren, met een goede neus voor de tijd, waarin aan een ze er artikel iets te verdienen valt, plaatsen In de Indonesische bladen te genwoordig enorme advertenties, waar- J„,meeSt wo»derbaariyke genees middelen worden aangeprezen. Geen Mekte zo ernstig, of met. een flesje van dit of dat wordt ge er compleet afge holpen. Zeer populair zijn tegenwoor dig ook de „Love pills" en de „Brain pillr', de eerste volgens de adver teerders absoluut afdoende voor het vurig kunnen beoefenen van het min nespel, de andere „voor het vermeer deren van de hersenen en dus het be vorderen van de pienterheid". Gezien de geweldige winsten, welke door de verkopers van dergelijke pillen en drankjes worden gemaakt, is het effect van de Brain pills nog niet groot te noemen. Vaak zijn deze middelen ove rigens lang niet onschuldig. Een even eens veel geadverteerd drankje „VI- gour", z.g.n. dienende om sterk en krachtig te worden, bevat bijvoorbeeld een vloeistof, welke bij jeugdige per sonen inwendige verbranding veroor zaakt. Streng optreden noodzakelijk De Westduitee waarnemende kanse lier Bluecher overweegt ernstig, uit het internationale gezagsorgaan voor het Rnhrgehied te treden. Dit orgaan heeft n.I. Woensdag in een zeer moei lijke zitting besloten, het Duitse ver zoek, om het verplichte exportquotum voor steenkolen te verlagen, af te wij zen. Duitsland had verzocht, het quo tum voor het lopende kwartaal te ver minderen van 6.5 tot 5.2 millioen ton. Eerste Kamer (Vervolg van pag. 1) Wat het vlagincident in Woerden betreft, verwees de bewindsman naar het antwoord, dat de minister van Bin nenlandse Zaken op schriftelijke vra gen van een der Tweede Kamerleden had gegeven. De vrijgezellen uit het Ambonezen kamp in Middelburg zijn overgebracht naar Groningen en Friesland en voor lopig opgenomen in gezinskampen, in afwachting van het gereedkomen van nieuwe kampen. Tot nu toe hebben de Ambonezen een vrij afwijzende houding aangeno men tegen hun scholing en herscholing. De regering blijft niettemin krachtig streven naar het verschaffen van arbeid en bezigheid. Nieuw Guinea Omtrent Nieuw Guinea heeft de re gering haar standpunt nog niet bepaald. Uit de verklaringen van de minister bleek zelfs, dat men sinds het afleggen van de regeringsverklaring door de mi nister-president dr. Drees in Maart J.I., weinig of niets is opgeschoten. Wel huldigt de regering met een aantal Ka merleden de opvatting, dat welke be slissing uiteindelijk ook genomen zal worden het belang van de bevolking moet blijven prevaleren. Met Suriname is van de aanvang af overleg gepleegd over te nemen be slissingen. Dat is echter niet gebeurd wat betreft de verdediging van dit ge bied. De leden van de landmacht zijn er vervangen door mariniers. Bij de Surinamers heeft het enige ontstem ming gewekt, dat daarover niet met ken is gesproken. De bewindsman be treurde dit achteraf en gaf de verzeke ring, dat voortaan steeds overlegd zal worden, zelfs in de gevallen, waarin dat volgens de bestaande voorschriften niet strikt noodzakelijk is. Be regering staat op het standpun dat de regelingen, die in de Interim regeling over het overleg zijn vastge legd, loyaal moeten worden uitgevoer Hij zal er in het algemeen scherp P toezien, dat het raadplegen van ae overzeese Rijksdelen zo intensief moge lijk wordt toegepast. De staatssecretaris, de heer Go z besefte, dat er na de totstandkoming van de Garantiewet nog wensen over gebleven zijn en verklaarde, dat regering bereid is deze wensen op nun redelijkheid te onderzoeken. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer verenigde zich Donderdagmiddag met enthousiasme met de aanbieding van een geschenk aan Suriname en de Nederlandse Antil len als dank voor de diensten, die deze gebiedsdelen ons land in de oorlog bewezen hebben. De heren Wendelaar (WD) en De Dreu (P. v. d. A.) meenden, dat Suri name aanvankelijk geneigd was het met enige reserve te accepteren, aan gezien de leden van de landmacht er vervangen zijn door mariniers, zonder dat daarover met Suriname overleg was gepleegd. Nu minister Peters ech ter ruiterlijk verklaard heeft te betreu ren, dat dit overleg achterwege is ge bleven, meenden zij, dat de hemel weer geheel is opgeklaard en juichten zij het desbetreffende wetsvoorstel toe. Opnieuw de schoolstrijd De kansen van de links-radicale lei der Bené Pleven om een kabinet te vormen zijn belangrijk kleiner gewor den doordat een van zijn mogelijke coalitiepartijen, de M.R.P. (katholiek) bezwaar heeft tegen de suggestie, dat de ministers neutraal blijven als de schoolkwestie In stemming komt. De M.R P. zal ziek n°S nader op zijn standpunt beraden. Een andere partij die gisteren voor Pleven stemde, de so cialistische, heeft reeds meegedeeld dat zij niet bereid is in het kabinet zitting te nemen. Men vermoedt, dat de radi calen door dit besluit ook minder daar toe geneigd zijn. De regeringscrisis duurt nu al 31 dagen. Geen „schematische houding De Franse Socialistische Partij heeft jesloten niet aan de nieuwe regering deel te nemen, zo berichtte de secre taris-generaal dier partij gisteren aan Pléven De socialisten zullen zich in het Parlement ech'er niet „schema- *iseh" tegenover de te vormen regering gedragen Men zou zich niet bepalen tot een voortdurende steun of onophou delijke oppositie. Het Amerikaanse Huis van j UAdtft Hp wet op do militaire toewijzingen, waarvoor 65.2 milliard Sis uitgetrokken, aangenomen en Senaat doorgezonden. Een Bluecher beklaagde zich op een in derhaast bijeenberoepen persconferen tie over het feit, dat de zes andere le den van het gezagsorgaan Amerika, Engeland, Frankrijk en de Benelux- landen eensgezind tegenover West- Duitsland stonden. Hij vreesde, dat hij in de zitting van heden voor een vol dongen feit zou worden gesteld wat be treft de vaststelling van het quotum voor het laatste kwartaal van 1951. De Westduitse leed onder een nijpend ge brek aan kolen. Het land werd ge dwongen 25 millioen ton kolen per jaar uit te voeren, maar moet uit Ame rika kolen invoeren, die vier maal zo duur waren. Aan de Westelijke hoge commissie heeft Bluecher medegedeld, dat zijn dreigement alleen betrekking heeft op hemzelf. De Duitse delegatie zal zich niet terugtrekken; ook zal Bluecher niet heengaan zonder voorafgaand over leg met kanselier Adenauer. De dure kolen Als gevolg van de verhoogde prijzen voor brandstoffen worden grote moei lijkheden gevreesd voor het slepers- en baggerbedrijf. Voor het bunkerbedrijf, waaruit de sleepboten in de regel hun kolen betrekken, wordt de verhoging catastrophaal genoemd. Concurrentie met de motorsleepboten zal voor de stoomsleepboten wellicht onmogelijk worden, weshalve vele schepen de weg naar de sloper zullen moeten gaan. Hetzelfde geldt voor het baggerbedrijf, waarvoor Rijkswaterstaat voorlopig de hogere kosten geheel bijbetaalt, aoch waar men evenzeer moeilijkheden vreest voor de naaste toekomst. Te Rotterdam is gisteravond een wa gon van de Scandinavië-express bij het passeren van een wissel uit de rails gelopen. Het spoor werd ontzet, waar door het verkeer op de ceintuurbaan geheel moest worden gestaakt. De rei zigers uit de achterste wagons moes ten overstappen in de voorste zes en be reikten met vertraging Hoek van Hol land. De nachtboot naar Engeland ver trok hierdoor eveneens te laat. Persoon lijke ongevallen hebben zich niet voor gedaan. Een Skymaster die met ruim 70 uit gewekenen uit Duitsland op weg was naar New York, moest op 300 km. van het Ierse vliegveld Shannon wegens motorstoring terugkeren. Acht uur na het vertrek kon het veilig op Shannon landen. Een stratocruiser van de Pan Ameri can kreeg op dezelfde route 800 km uit de Ierse kust motorstoring. Het toe stel had 21 mensen aan boord. Ook dit keerde veilig op Shannon terug. Links 'n huis in de Schimmel straat. Op de foto rechts: „Dan maar blootvoets"denken moe der en dochter nemen het van de vrolijke kant op. Bedwelmd bij poging om zijn geld ie redden Bij een brand, die hedennacht op de zolderverdieping van een winkelhuis in de Kleine Houtstraat te Haarlem uitbrak, is een der bewoners, de heer W. O. Bos, om het leven gekomen. De heer Bos, die genoemde verdie ping bewoonde, ontdekte de brand en alarmeerde de andere bewoners van het pand. Toen hij buiten was gekomen, bemerkte hij, dat hij zijn geld boven had laten liggen. Hij ging terug om het te halen, maar raakte door de rooi: bedwelmd. De brandweer verschafte zich met een magyrusladder toegang tot het pand en bracht het slachtoffer naar buiten. De heer Bos was toen ech ter reeds overleden. De brand bleef tot de zolderverdie ping beperkt. Spanning nog onverminderd •Afgevaardigden van het Westduitse Vakverbond hebben Woensdag en Don derdag met Adenauer in diens vacantie- verbltjf b(j Luzem geconfereerd over hun eisen van socialisering van de ba sisindustrie en van de uitbreiding van medezeggenschap der arbeiders. Men is niet veel dichter bij elkaar gekomen. Men neemt te Bonn aan, dat het vak verbond wil streven naar een diepgaan de hervorming van de economische structuur en de staatkundige grondsla gen van de Bondsrepubliek. Daartoe zal de grondwet moeten worden gewij zigd, waarvoor Adenauer niet veel voelt. De uitbreiding der medezeggen schap bestaat hierin, dat de vakbewe ging op gelijke voet vertegenwoordigd zou moeten zijn in alle organen van handel, industrie en landbouw. Bij de familie te Hengelo is bericht binnen gekomen, dat het stoffelijk overschot van mej. J. van der Linde is gevonden op een berghelling in de na bijheid van het dorpje Brand in Vorarlberg (Oostenrijk). Zij werd sinds geruime tijd na een bergtocht gemist. De staatssecretaris van Sociale Za ken heeft bepaald, dat met ingang van 6 Augustus 1951 het hoofd van de nit- keringsschaal, opgenomen in de wacht geldregeling 1946, wordt gewijzigd. Bo vendien worden met ingang van deze datum twee artikelen van de wacht geldregeling gewijzigd. Artikel 8 lid 1, wordt voortaan ge lezen als volgt: Het wachtgeld voor be ambten bedraagt over een dag, waarop niet is gewerkt, naarmate in de kalen dermaand, waartoe die dag behoort, 23, 24, 25, 26 of 27 werkdagen vallen (hier in begrepen Christelijke feestdagen, waarover het in de onderneming ge bruikelijk is het loon door te betalen, het 1/23, 1/24, 1/25, 1/26 of 1/27 gedeel te van de bedragen, die de uitkomst zijn van een berekening op de volgen de voet: voor gehuwden (behoudens gehuwde vrouwen, geen kostwinsters) en kostwinners (sters): 80 van het maandloon; voor ongehuwden, niet bij ouders inwonend, van 18 jaar en ouder: 70 van het maandloon; voor onge huwden, bij ouders inwonend, van 18 jaar en ouder, voor alle ongehuwden beneden 18 jaar en voor gehuwde vrou wen, geen kostwinsters: 60 van het maandloon. Het Nederlandse detachement vrijwil ligers in' Korea heeft de hoogste Ame rikaanse collectieve onderscheiding ont vangen, namelijk de „Distinguished Unit Citation". Generaal van Fleet, de bevelhebber van het Amerikaanse acht ste leger, die de blauwe wimpel van deze eervolle vermelding bij de reeds verworven onderscheidingen van het bataljon voegde, zeide hierbij: „Het is inspirerend, in het gezelschap van zulk een dapper bataljon te zijn en een zeer groot voorrecht de hoogste onderschei ding van mijn land te mogen uitreiken aan zulke dappere vertegenwoordigers van alle vrijheidlievende mensen. Gij, mannen, zijt een levend bewijs van de macht van de Verenigde Naties om communistische aggressie, waar deze zich ook voordoet, een halt toe te roe pen." Het Amerikaans departement van landbouw heeft alle invoer van boter- olie, aardnotenolie, aardnoten voor pindakaas en magere melkpoeder ver boden. Y//\ mohamedaanse terroristen communistische concentraties infiltraties Amendement, om maximaal zes divisies grondstrijdkrachten naar Europa te zen den. werd verworpen. (Van onze Haagse redactie) Minister Lieftinck kan binnenkort 'n brief verwachten van de zijde van de georganiseerde landbouw, waarin hem wordt medegedeeld, dat men niet te vreden is over de wijze, waarop de nieuwe polders planologisch worden opgebouwd. Met name is men ontevre den over het feit, dat de georganiseer de landbouw daar helemaal niet aan te pas komt. Hij heeft daardoor practiscb geen maatschappelijke invloed op de vormgeving van de nieuwe polders. Al les gebeurt binnenskamers. De Zuider zeeraad geeft adviezen, doch die raad bestaat uit persoonlijk gekozen leden die geen ruggespraak houden met de organisaties en die binnenskamers ver gaderen. De adviezen worden alleen openbaar als de minister er in het par lement over spreekt. Op het ogenblik is nog ongeveer de helft van de Noord-Oost-Polder bij de staat in beheer en naar verluidt is het de bedoeling dat 2500 hectaren perma nent bestemd zullen blijven voor staats exploitatie. De regering meent, dat dit nodig is om de pachtprijzen te kunnen vaststellen en om voldoende proefvel den te kunnen aanleggen. Het eerste argument acht men onjuist en voor het tweede vindt men 2500 hectaren te veel. Men wil ook in sneller tempo meer boerderijen uitgegeven zien en als dit stuit op het bezwaar van te hoge in vesteringen, dan moet er voorlopig maar goedkoper gebouwd worden. In ieder geval wenst de georganiseerde landbouw vertegenwoordigd te zijn in de commissie van advies. Ten slotte vindt men het een onbe vredigende situatie dat het departe ment van Financiën met het beheer is belast. Het Ministerie van Landbouw, waar dit beheer thuis hoort, komt er helemaal niet aan te pas. De Directie van de Wieringermeer, zoals het be heersinstituut nog steeds heet heeft te maken met de departementen van Fi nanciën, Verkeer en Waterstaat, en van Binnenlandse Zaken, maar niet met Landbouw. Artikel 12 wordt voortaan gelezen als volgt: bij de berekening van het sub sidie wordt het loon, waarop het wacht geld is gebaseerd, geacht niet hoger te zijn dan: a. voor arbeiders per uur 1.25; b. voor beambten per dag: 1. gehuwden (behoudens gehuwde vrou wen, geen kostwinsters) en kostwin nersisters) 20; 2. ongehuwden, niet bij ouders inwonend, van 18 jaar of ouder 16; 3. ongehuwden, bij ouders inwonend, van 18 jaar of ouder, alle ongehuwden beneden 18 jaar en ge huwde vrouwen, geen kostwinsters 15. Hei wereldleuadfesiival Voor hulp aan communistische jongeren Vijftigduizend kilogram tomaten en kool zijn Donderdagavond door de Ne derlandse tuinbouw als geschenk ver zonden naar de Wéstberlijnse jeugd- rbergen. Deze ontvangen op het ogenblik deelnemers aan het commu nistische jeugdfestival in Oos4-Berlijn, die over de sectorgrens slippen en dan te eten krijgen. Men noemt deze actie „operatie open tafel". Er zijn reeds meer dan honderdduizend maaltijden verstrekt en daarom heeft men een be roep op de Westerse wereld gedaan om steun in natura of in geld. Verwacht ■rót, dat de zending Zaterdag in Ber lijn zal aankomen. De Nederlandse roeibond heef4 niet veel geluk gehad met het aanwijzen van de ploeg voor de Europese roei- kampioenschappen. Werd reeds bekend gemaakt, dat Neumeier om medische redenen niet zou kunnen starten in de gestuurde vier, thans vernemen w« van de Nederlandse roeibond, dat de Hilversumse skiffeur Van Mesdag, die ons land zou vertegenwoordigen, met een verzwering aan een van zijn han den in een ziekenhuis is opgenomen. Door middel van penicilline-injecties hopen de doktoren Van Mesdag tegen het einde van deze week zover genezen te hebben, dat hij dan in staat zal zijn de training voor de Europese kampi oenschappen te kunnen hervatten. Te Chaam werd onder grote belang stelling de wegwedstrijd „De acht van Chaam" gehouden, waarvan de belang rijkste uitslagen luiden: 1. Leijsen (Belg.) 3 u. 39 min. 52 see. 2. Faanhof (Roosendaal); 3. Mertens (Belg.); 4. G. Peters Haarlem); 5. Wim van Est (St. Willebrord); 6. Van Stayqji (Belg.); 7. Frans Leenen (Belg.); Dekkers (Eindhoven); 9. Guns (Putte); 10. Gerrit Voorting Roosendaal) allen zelfde tijd als Leysen. In de eerste van de serie van drie wedstrijden, welke het Nederlands waterpoloteam deze week op het En gelse Kanaaleiland Jersey speelt, werd een grote 90 overwinning behaald op het officieuze Engelse zevental. In alle onderdelen van het spel waren onze landgenoten superieur aan hun tegenstanders, die vooral in de laatste minuten totaal overspeeld werden. PUNTENZEGE VAN GIEL DEROODE OP JEFF TITE De Nederlandse kampioen welterge- wicht Giel de Roode behaalde te Brigh- ton een kleine doch verdiende punten- overwinning op de Engelsman Jefl Tite in een gevecht over tien ronden.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3