Vméti SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE Wolkbreuk boven Bad Ischl De acteur Willem Goossens werd de show-man Will Redley Pim, Pain en Pomin tirika JIMMY BROWN TERUG IN DE DIERENTUIN fl De wagen IJsrevue met prima kwaliteiten Scheepvaartberichten Hel Radioprogramma E.C.A. onder nieuwe hoge autoriteit Amerikanen adviseren bij opleiding van militairen VOCHTIGE JAMBORIEDELS Maar de padvinders hebben veel water nodig Ontmoeting op een Nederlandse toren in het kloosterbos VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951 Een carrière op ijs gebouwd (Van onze Haagse redacteur) ^^ILL REDLEY ia de man, die nu al enkele jaren achtereen in Nederland en andere Europese landen grote Amerikaanse ijs-revue's heeft gebracht en die ook dit jaar weer, met „Round the world on ice" voor enkele maanden in het Scala-theater in Den Haag is ingevroren. Op zijn terrein een groot man, dat verzeker ik u. Ook als we de kwalificatie van het programma: „grondlegger van een geheel nieuwe vorm van amusement voor Europa", met een tikkeltje zout nemen, ook als we ons realiseren, dat mensen die in de show-business werken erg gemakkelijk zijn met superlatieven, dan nog is het duidelijk, dat een man die een dergelijke revue ontwerpt en leidt, een revue die alleen aan costumes meer dan honderdduizend gulden heeft gekost, waaraan artisten meewerken, wier weeksalaris met vier cijfers wordt geschreven, waarvan één enkele scène (die vier minuten duurt) 22.000 gulden vergde, een revue die ook in het ver wende Amerika furore maakt, in zijn vak geen kleine jongen is. Hoe zou hij het anders gebracht hebben tot deelgenoot in het „American Ice-Revue-Concern, New York, U.S.A." WILL REDLEY praat graag over zijn werk. Hij heeft er plezier in en gaat er in op. Steeds is hij er op uit iets nieuws te bedenken en met ge rechtvaardigde trots vertelt hij. dat hij voor deze revue, waaraan in totaal 70 mensen meewerken, aanbiedingen heeft ontvangen uit Amerika, Australië, Spanje, Parijs en Israël. Het is van de aanvang af zijn streven geweest, iets op de schaats te zetten, dat meer was dan schaats-prestaties alleen. Hij maakt er toneel van, geeft de zwier en gratie van het schaatsen diepere zin. door met zijn vrouw samen (de schaats-artiste Fritzy Gillard, een Joegoslavische van huis uit) veel zorg te besteden aan de choreografie, door het gesproken woord in te voeren en zinrijke scènes te laten uitbeelden. Zelfs voor Amerika, waar Sonja Henie alleen al zestien verschil lende ijs-revue's onder haar beheer heeft, wist hij iets nieuws te creëren en hij heeft er succes mee. Zijn succes is hem aan te zien. Niet alleen, dat hij een gesoigneerde indruk maakt en een zekere welstand ten toon spreidt, maar zijn optreden, zijn gebaren brede toneelgebaren met maaiende armen en gespreide vingers zijn spreken en zijn permanente opgewektheid zijn evenzovele symptomen van zelfver zekerdheid, die alleen aan succes te danken kan zijn. Ware deze zelfver zekerdheid niet echt, zou hij ook in deze zin een show-man zijn, Neder land zou aan hem een groter acteur verloren hebben, dan hij zelf preten deert ooit geweest te zijn. Almdijk, Houston—R'dam, 9-8 n.m. te Lon den verwacht Amstclkerk, W.-Afrika—A'dam, 8-8 van Takoradi naar Monrovia Ampenan, R'dam—Djakarta, 9-8 (5 uur) te Zeebrugg'e Amstelvaart, A'dam—Galveston, pass. 8-8 Key- west Alamak, 9-8 van Antwerpen te R' dam Amstelpark, 8-8 van Newport News naar Nederland Arkeldijk, 9-8 van R'dam te New York verwacht Axeldijk, R'dam—New York, 9-8 van Breinen naar Antwerpen Breda, A'dam-'-Peru, 3-8 te Curagao Blijdendijk, New York—R'dam, 8-8 van New York naar Antwerpen Bonaire, A'dam—Georgetown, 8-8 te Demerara Ceram, Calcutta—R'dam, 9-8 van Aden naar Suez Danae, 9-8 van A'dam naar Helsingfors Diemerdijk, R'dam—Van- conver, pass. 8-8 Kaap Mendocino Delfland, A'dam—Buenos Aires, pass. 8-8 Finisterre naar Las Palmas Drente, Pac. Kust—Bombay, 8-8 van Cebu naar Tarakan Elmina, W.-Afrika —A'dam, 9-8 te Le Havre verwacht Esso Den Haag 9-8 van Aruba te .R'dam Friesland (SSM), 8-8 van Setubal te Vlaardin- gen Gaasterland, 9-8 van A'dam naar Beira Garoet, R'dam—Balik Papan, 5-8 te Pang- kalpinang Gouwe, 13-8 van Monrovia te Rochofort verwacht Groote Beer, 8-8 van Djakarta te A'dam Hector, 8-8 van A'dam naar Algiers Heelsum, Mobile—Antwerpen— Ii'dam, 17-8 te Le Havre verwacht Helena, Callao—A'dam, 7-8 van St Juan naar Antwer pen —Hoogkerk, R'dam—Yokohama5 8-8 te Ge nua Iittersum, A'dam—Galveston, 10-8 te New Orleans verwacht Klipfontein, Beira- A'dam, 9-8 van Southampton te Antwerpen Kcrtosono, Djakarta—R'dam, 8-8 van Dja karta naar Singapore Laagkerk, R'dam- Basrah, 8-8 ter hoog'te van Djieddah naar Du- bai Lindekerk, R'dam—Basrah, pass. 8-8 kanaal Eilanden naar Marseille Loenerkerk, R'dam—Calcutta, 8-8 bij ingang rode Zee naar Karachi Lombok, 8-8 van San Francisco naar Portland Oreg Leuvekerk, R'dam—Cal cutta, 7-8 te Colombo Maasland, Buenos Areflb-A'dam, 8-8 van Buenos Aires naar Mon tevif *o Madoera, New York—Calcutta, 9-8 Van Kuweit te Koralmufatta verwacht Me- lnmjfus, A'dam—Balik Papan, 5-8 te Singa pore Noordijk, Melilla—R'dam, pass. 8-8 Gibraltar Oranjefontein, Beira—A'dam^ 9-8 te East I {inden verwacht Oranje, Djakarta— A'dam, %-H te Southampton, 10-8 te A'dam verwacht Polydorus, 8-8 van Newport News naar Faulshoro Prins Maurits, 4-8 te Chi- cago Prins Frederik Hendrik, Chicago—R' dam, pass. 8-8 Scillys naar Le Havre Prins Johan Willem Friso, Port Alfred—R'dam, 9-8 te Le Havre Prins Willem V, Chicago— l'.'dam, 9-8 te Hamburg Raki, A'dam—Dja- kartai pass. 918 y.m. Dondrahead naar Pondi- cherry Rondo, Djakarta—A'dam, pass. 8-8 Fperim naar Marseille Ruys, Yokohama— Rio de J.aneiro, 8-8 van Singapore naar Mau ritius Rijndam, New York-R'dam, 9-8 te Southampton ter rede Salawati, 9-8 van A' dam te Surabaja Samarinda, Makaasar—R'- dam> 8-8 van Singapore naar Aden Saran- gan, R'dam—Djakarta, pass. 8-8 Brothers naar Be!.{wan Sarpedon, A'dam—Maracaibo, 9-8 te. Laguaira verwacht Stad Haarlem, 8-8 van lluelva te A'dam Stad Maastricht, 8-8 van Huelva te A'dam Stad Maastricht, 8-8 van R'dam naar Savona Scherpcndrccht (t), 8-8 van Porta Cardon naar Lands End, daarna R'dam Sliedrccht (t), 9-8 van Ceuta te Ca- sablanca, daarna Bahrein Sommelsdijk, R' dam— Golfhavcns, 8-8 te Havanna Stad Arnhem, 8-8 van Huelva te A'dam Straat Soenda, Recife—Kobe, 7-8 van East Londen naar Durban Teucer, New York—Java, 9-8 van Aden naar Penang Tabinta( A'dam—Syd- uey, 8-8 van Immingham Tawali, 8-8 van New York naar Baltimore Tosari, 9-8 van Srmarang te Surabaja vrrwacht Volrndam, R'dam—Quobes, 8-8 (18.30 uur) van Le Havre —Waterland, 9-8 van A'dam te Hamburg Weltevreden, Baltimore—Houston, pass. 8-8 Kaap Hatteras Woensdrecht (t), Curacao- Piraeu», 8-8 dwars Kaap Tenrz Witljum, R'- dam—Palermo, pass. 8-8 Dover - Winterswijk, Safi-R'dam, pass. 8-8 Ouessant - Zeeland, New York—Balik Papan, 6-8 te Surabaja - Zeeland (SSM), 7-8 van Huelva naar A'dam Zonnewijk, R'dam-Golfbnven., pass. 8-8 Dover - Zuiderkruis, New Ymlt "Mam, 8-8 180 mijl zuid-zuidoost van Kaap Sable. JA, Will Redley is Nederlander en hjj it acteur geweest, r zou slechts de naam „Volkstoneel" behoeven te ge bruiken om de lezer op het spoor van zijn naam te brengen en daarom is het beter open kaart te spelen: achter de Amerikaanse naam Will Redley, ver schuilt zich de vroegere Nederlandse acteur Willem Goossens. „Tussen 1910 en 1920" in Rotterdam geboren (niet lachen dames, dit is een ruiterlijke bekentenis van mannelijke ijdelheid), zou Willem Goossens advo caat moeten worden, naar hij vertelde, maar kwam, via een blauwe Maandag journalisiek, bij het volkstoneel van Spree terecht. „Ik speelde daar „De Twee Wezen", „Rogier de Geschandvlekte" en „De Voddenraper van Parijs", Ook wel eens „Allerzielen" van Heijermans, maar dan liep het niet. In 1930 ben ik over gegaan naar het variété en ik was erg trots dat ik, erg jong nog, tezamen met de grote Crock op het toneel heb ge staan. In 1933 heb ik een zelfstandig Volkstoneel gesticht. De mensen von den „volks"-toneel toen nog een beetje minderwaardig, het was zeker geen reden tot hogere subsidies zoals nu. Na de oorlog heb ik veel succes gehad met „Marinehelden" en „Jongens in In- die", stukken die meer waren dan to neel alleen en elk wat wils brachten en avond aan avond uitverkocht waren, Met „Schipper naast God" van Jan de Hartog, heb ik (voorlopig) afscheid ge nomen van het toneel. Ik kan er nog wel eens heimwee naar hebben, maar ik probeer me artistiek uit te leven in mijn ijs-revue's". niet de gehele revue, dan zijn daar toch verschillende uitstekende scènes om te bewijzen, dat hij daar aardig in is geslaagd en al ontbreekt elke moge lijkheid tot vergelijking, het is zeker niet uitgsloten, dat de Amerikaanse „big shots" uit de ijsrevue-wereld, van deze Nederlandse show-man op dit ge bied nog wel wat leren kunnen. Als ik deze gedachten uitspreek, dan lacht Will Redley zijn gouden tanden bloot en denkt er niet aan om me tegen te spreken, doch de meer bescheiden Willem Goossens zegt: „Och, het is na tuurlijk heel iets anders dan volksto neel; we doen ons best en het is al mooi als je als Nederlander in deze keiharde internationale business je par tij kunt meeblazen. Persoonlijk doet het me veel plezier, dat ik altijd een aantal Nederlanders in de revue's kan laten meewerken. Op het ogenblik is ongeveer een derde der medewerken den Nederlander en in de loop van drie jaar heb ik al drie Nederlandse schaats kampioenen de revue kunnen laten passeren". ZATERDAG 11 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00- 24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.- muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. (9.30-9.35 Waterstanden.) 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Uitzending voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 11.35 Solistenconcert. 12.05 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Roemeens Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonmuziek. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Harmonie-orkest. 14.40 Koorzang. 15.00 Boek bespreking. 15.15 Residentie-Orkest. 18.20 .,Van de wieg tot het graf", causerie. 16.35 Gram.muziek. 17.05 Sportpraatje. 17.20 Gram. muziek. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Instrumentaal trio en solist. 18.40 Orgel en zang. 19.00 „Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gram. muziek. 21.00 „Let op Uw tellen". 21.15 Dansorkest. 21.40 Socialistisch' commentaar. 21.55 Metropol© Orkest en solist. 22.25 „On der de pannen", hoorspel. 22.45 Accordeon- muziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Koorzang. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Clavecimbel-recital. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luis tert". 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (Om 12.30—12.33 Land- en Tuinbouwmededelin- gen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Piano en orgel 14.20 Instrumentaal Septet en solist. 14.40 Mannen koor. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunst. 15.35 Harmonie-orkest. 16.05 Gram.muziek. 16.20 „Vreugden van het Vliegen", causerie. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gram.muziek. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Gram.muziek. 19.00 Nieuws. 19.15 „Dit is leven". 19.21 Actuali teiten. 19.27 Gram.muziek. 19.52 Journalis tiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. muziek. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 „Steek eens op, heren!". 21.00 Lichte muziek. 21.45 Wereld-Jamboree. 22.00 Operette-muziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22— 24.00 Radio Philharmonisch Orkest en solist. (Advertentie, Ing. Med.) op te knappen I (Adverteptie, Big. Med.) De commissie voor de hulpverlening aan het buitenland van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden heeft zich voorlopig uitgesproken voor het plaat sen van het hulpprogramma onder een nieuwe hoge autoriteit, die zowel zeg genschap zou moeten hebben over de economische als de militaire steunver lening. Tevens besloot de commissie tot een besnoeiing met een mii) a>d dollar op het program van acht en half milliard dat president Truman had voorgesteld. De nieuwe administrateur zou door de president benoemd moeten worden onder goedkeuring van de Senaat. Hij zou slechts verantwoordelijk zijn aan het staatshoofd, doch zou nauw moeten samenwerken met verschillende depar tementen. Hei wereldieugdfesiival Grootscheepse demonstraties tegen de Amerikanen Ruim tienduizend deelnemers aan het Wereldjeugdfestival in Oost-Berlijn hebben gisteravond gedemonstreerd te gen de Amerikaanse bezettingsmacht. Zij trokken door de straten van Oost- Berlijn onder het zingen van anti-Ame rikaanse liederen en het roepen van leuzen als: „Wij begroeten Pieck en Grotewohl, dat de duivel de Amerika nen hale!" De ongeveer 1.200 communistische jongeren, die op weg naar het wereld jeugdfestival in Innsbrück gestrand zijn hebben Woensdag geweigerd ge bruik te maken van de twee speciale treinen, die de Franse en Oostenrijkse autoriteiten beschikbaar hebben gesteld om hen naar huis terug te vervoeren. „Onze weg gaat via Berlijn en nergens anders", aldus luidde hun antwoord. De Amerikaanse legerleiding heeft in het raam van het „Mutual Defence As- sistance Program" (MDAP) met in gang van 1 Augustus drie hoofdofficie ren voor enkele maanden ter beschik king gesteld van de koninklijke land macht .Deze oorlogservaren officieren zullen als adviseurs optreden bij de op leiding en oefening van het thans voor de eerste oefening onder de wapenen zijnde personeel en bij de herhalings- lichtingen. Het betreft hier: colonel Russel Hawkins, lt-col Edwin L. Clarke en lt-col Franis C. Kelly. 24. Pim, Pam en Pom staan voor een raadsel. Een prachtige ring is vlak voor hun voeten op de kade gerold, maar zij kunnen niemand ontdekken, aan wie de ring zou kunnen toebeho ren. „Zou misschien één van de kade- werkers hier de ring verloren hebben?" vraagt Pom aarzelend, terwijl hjj de ring, die vonkt en schittert in het zon licht, in zijn vingers ronddraait. „Nee, onmogelijk", zegt Pim beslist. „Die ring is veel te kostbaar voor een kade werker. Zuiver goud, wat ik je brom". ..Ik begrijp het niet", zegt Pom weer. „Waar kwam die ring vandaan? Rin gen vallen hier toch niet zo maar uit de lucht?" Overal doen Pim, Pam en Pom navraag, maar er is niemand, op de kade, die een ring verloren heeft Ook de havenmeester weet niet, wai hij ermee aanmoet. „Wij negers heb. ben zulke mooie ringen niet", zegt hij. „Mooie oorbellen, ja, maarn^ van goud.... u begrijpt, allemaal ko. pergoud!" Aangezien er niemand ij, die aanspraak op de ring maakt, be- sluit Pim hem voorlopig maar bij zich te houden. Hij heeft de havenmees. ter van zijn vondst in Kennis gestem en als de eigenaar alsnog komt opda- gen, kan hij de ring krijgen. En in'us- sen zit Pepi in het donkere ruim van 'e „Bebop" en hoopt vurig, dat Pim, Pam en Pom de ring bij zijn vader zuU len brengen. (Van onze speciale verslaggever) QISTERMORGEN is de Jamboree in Bad Ischl overgoten door een wolk breuk, die vooral voor de ln de lagere gedeelten van het kamp gehuisveste padvinders onplezierig was. Alom hl men doende door het aanleggen van een greppelstelsel het overtollige wa ter af te voeren. De eerste dagen van het internationaal samenzijn muntten echter uit door schitterend weer. Over dag heerste een gloeiende hitte tussen de bergen, maar 's avonds werden ie temperaturen aanmerkelijk lager en dan zaten de padvinders in een deken gehuld om het kampvuur. De Jamboree is zo eenvoudig moge lijk opgezet, teneinde de kosten zo laag 14. Zo kreeg alles wat leefde in de dierentuin een beurt. Jimmy stopte de dieren werkelijk vol met lekkernijen, zodat er, toen de avond viel, in alle hokken en kooien een zeer tevreden stemming heerste. De giraffe Gerrit had drie manden jonge spinazie achter zijn kiezen en hij stond een beetje te blazen van benauwdheid. „Een aardig knulletje, die nieuwe oppasser", riep Gerrit tegen het Maleise wasbeertje, dat ook dubbel en dwars zijn portie had gehad en zoveel honing had op gesmikkeld, dat hij er een beetje pijn in zijn buik van had gekregen. Hij kon alleen nog maar ja knikken. Zebedeus de zeehond lag met een bol buikje het gevolg van welgeteld 23 vette ma krelen, die hij had ingeslikt aan de oever van zijn vijver te dutten. Zoveel vis kreeg hij anders niet in veertien dagen en die had hij nu achter elkaar mogen opeten. Hij vond Jimmy Brown een verrukkelijke oppasser. Jimmy zelf echter was niet zo tevreden. Hij besloot de man, die dit alles op zijn geweten had, eens duchtig de huid vol te schel den en met een vrij onheilspellend ge zicht begaf hij zich naar het woonhuis van meneer Van Knullenburgh. Het risico met alkalivrij voor alles en nog walis mij te gortig, zegt de textielman. Het sop van de ragfijne Vivalon-vlokjes is garant voor ruisende zij en heldere kleuren. DOOR MARJORIE VERNON 8) En toevallig zei ik tegen haar dat als Neveille Heritage een aardige man was, het voor haar zo gezellig zou wezei) om prettig jeugdig gezelschap te hebben." „De jonge Tom Anson, de zoon van de kruidenier, is teruggekeerd om de w' 'cel over te nemen, maar je hebt er helemaal niet over gesproken dat het gezellig zou zijn om zijn jeugdig gezel schap te hebben, mams," zei Peta on verbeterlijk. „Ik begrijp niet wat Peta bezielt," zei haar moeder en kreeg een kleur. „Ik heb haar nog nooit eerder op zo'n opgewonden manier horen doorslaan". „Maak je maar niet ongerust liefje", suste Peta haar, „ik tracht alleen een gebroken hart weg te lachen. Denk het je toch eens in: mijn jonge schoonheid te moeten opofferen om de familie-eer te redden!" „Peta. hou nou eens op", waarschuw de Nan. daar ze zag dat mevrouw Dar- lev op het punt was werkeli'k over stuur te r-->ken over de licht •'"tvghrid van haar dochter. Ze keek naar hel jongere meisje en bedacht hoe onmo gelijk het was om werkelijk boos op haar te zijn. Peta, vier-en-twintig, was verwend, koppig en onstuimig, maar toch was er iets zo aardigs in haar, dat men niet kon geloven dat ze wer kelijk slecht was. En ik geloof ook niet dat ze dat is. dacht Nan trouw. Al dat geklets om met opzet met een rijke man te trouwen, is volgens mij alleen maar pose. Maar zelfs als ze het meende, zou je het haar nog niet kwalijk kunnen nemen, de stakker. Het is de schuld van haar op voeding, die moeder van haar heeft haar altijd ingehamerd dat ze hun „stand moest ophouden", indruk moes ten maken, leven zoals dat Darley's paste. Nan Sylvester was vijf-en-twintig, slank, verbrand en had donker haar. Naast de uitbundige schoonheid van Peta was ze bijna lelijk, maar toch was er iets in haar fijne gevoelige ge laatstrekken en de eerlijke blik van haar blauwe ogen, dat zeer aantrekke lijk was. „Hoe gaat het met je leerlingen: Nan?" informeerde mevrouw Darley. en het meisje glimlachte een beetje triest. „Ze leren te vlug en ze zijn niet tal rijk genoeg", gaf ze onomwonden toe. „Ik heb een goed bod voor Starling ge had en dat had ik moeten accepteren, maar ik zou het zo ellendig vinden hem te moeten missen, hem of een van de anderen! Ik zal wel zien door te mod deren." „Zie, daar heb je het weer: geld!" riep Peta uit alsof ze iets geheel nieuws had ontdekt. „Waarom moeten we ons daar toch altijd zorgen over maken? En naar sommige mensen rolt het ge woon toe!" „O, die hebben wel weer andere zor gen, denk ik", zei Nan vrolijk. „Ieder een heeft wel iets te dragen in het le ven en dan zijn geldzorgen de ergste nog niet. Zolang als ik mijn paarden en Broad Paddocks kan houden, kan het me niets schelen". Peta keek haar aan en bewonderde inwendig de moed van haar vriendin. Toen Kolonel Sylvester gestorven was, had Nan, die erg aan haar ouderlijk huis was gehecht, besloten om het niet op te geven, hoewel haar vader haar maar een paar duizend gulden had nagelaten. Ze plaatste een advertentie in de plaatselijke courant met de me dedeling dat mejuffrouw Nancy Syl vester rijlessen wenste te geven :n paarden verhuurde.... en daarna liet ze een advertentie projecteren op het scherm van de bioscoop in Haverton, het kleine marktplaatsje met de uitge strekte villawijken vier kilometer ver der, daar er in de omgeving zelf niet zoveel mensen woonden. Niettegenstaande d" afstan-' I-ad Na- verscheidene leerlingen uit Haverton gehad, maar zoals ze zei, kostte het de intelligenten niet zo heel veel tijd om het te leren en aan de kantoor- en winkelmeisjes, die het „echt" vonden om Zaterdagsmiddags of Zondagsmor gens te rijden, had zij maar een karig bestaan. „Er Is maar één oplossing, Nan", zei Peta plotseling. „Jij zult ook met een rijke man moeten trouwen!" Nan lachte en bloosde even, want ze wgs gevoelig. „Neen, dank je wel. Als je alleen om geld trouwt, verkoop je jezelf precies als...." „En toen bloosde Nan plotseling hef tig, want ze realiseerde wat ze zei. „O, Peta?" bracht ze met moeite uit. „Dat spijt me ik heb het zo niet be doeld...." „O, dat hindert niet!" lachte Peta. „Trek je niets van mij aan hoor. Ik vond het erg interessant om je zo te keer te horen gaan. dat doe je zo zel den, je bent zo rustig en gereserveerd Maar ik geloof dat we de dingen uit een verschillend gezichtspunt bekijken. Vnfir rrtii .i 6v4.iLiiua|Junb oeKIJK Voor mij betekent om geld trouwen 'n zakelijke transactie: ik verkrijg finan ciële onafhankelijkheid en van mijn kant zorg ik dat zijn huishouden goed loopt, speel ik voor gastvrouw en ver hoog ik het aanzien van mijn echtge noot door een vrouw te zijn met wie bij voor den dag kan komen en di° ich behoorlijk in gezelschap kan b wegen". (Wordt vervolgd) mogelijk te houden. Men slaagt hierin zeer goed, hoewel er natuurlijk altijd vele onvoorziene uitgaven zijn. Zo werd op de eerste Zondag van de Jam boree voor ongeveer drieduizend gul den schade geleden, doordat het gras- veld, dat geheel doorregend was, op vele plaatsen vertrapt werd. Nu heeft de warme zon echter al het water weer doen verdampen. Men heeft overigens veel water no dig: de vele douches, wasplaatsen en keukens eisen zoveel water, dat de voorziening zeker spaak zou lopen, als de drie enorme waterhouders 's nachts geen kans kregen om weer op peil te komen door het toestromen van water uit de snelstromende bergbeken. In plaats van de aangekondigde 48 naties blijken er nu 55 op het kamp terrein te kamperen, waaronder ver schillende van achter het IJzeren Gor dijn. Over hen worden slechts karige mededelingen verstrekt. De bewoners van het 6000 tenten tel lende kamp krijgen hun eten in drie menu's: een Oostenrijks, een Frans en een Engels. De hoeveelheden voedsel, die dagelijks worden verorberd, zijn enorm. Aan het begin van deze week waren er reeds vijf spoorwagons coca cola leeggedronken. En wat betreft de briefschrijverlj: gedurende de eerste drie dagen wer den reeds 80.000 ansichtkaarten gekocht en bovendien werd een bijzondere postzegel ter ere van de Jamboree door de Oostenrijkse P.T.T. uitgegeven. Hiervan kwamen een millioen van de persen. Aan het uiteinde pE staf van het Nederlandse contin gent ligt helemaal aan de rand van het Jamboree-terrein, „aan het einde van de wereld", zegt hopman Rozendaal uit Utrecht. De assistent- contingentsleider mag echter niet kla gen, want de Jamboree was nog geen uur oud, toen hij in deze uithoek reeds signor Julio Soto uit Cuba tegen het lijf liep. Dat was boven op de grote uitzichttoren van het kamp. En als u dan weet, dat Julio geen woord bui tenlands verstaat, laat staan Utrechts, dan kunt u zich mischien voorstellen, dat het gesprek daar boven op de „Turm" niet bijster vlot is verlopen. Toch was de ontmoeting hartelijk en de Utrechtse Rozendaal kreeg van de Cubaanse Julio prompt een sigaar cadeau, van zulke afmetingen, dat zelfs een Churchill er moeite mee zou heb ben gehad. Daar stonden nog een Zweed, een Fransman, twee Oostenrij kers en drie Nederlanders deze ver broedering gade te slaan. Het hele ge zelschap was echter met stomheid ge slagen, want wat zegt nu een nuchter „dank je wel" of een flegmatiek „thank you" voor een Cubaan, die al leen maar Spaanse rrrr's kan laten rol len. Zelfs de vertegenwoordiger van de Nederlandse „periodico" kon hier geen uitkomst brengen. Rozendaal heeft uit eindelijk de zaak gered, door Julio een uiteraard minder imposante „Ritmees ter te overhandigen.... De laatste wacht £R zat op de avond van de openings dag een kleine jongen zielsalleen achtergelaten in een Oostenrijks amp met schokkende schouders te "uilen. Het was de 12-jarige Ernst Bla- erer uit Westhofen, een plaatsje in de Hussmche 20ne van Oostenrijk. Het mooiste moment van zijn leven ging aan zijn neus voorbij, doordat zijn hop man hem had opgedragen, tijdens de pening van de Jamboree op de ten- en te passen. Het is ongetwijfeld de enige kampwacht van de hele Jamboree geweest, want niemand van de vijf tienduizend knapen hier wilde de ope- mngsceremonie missen en maakte zich uaarom weinig zorgen om zijn kampe ment. Uitgezonderd dan die hopman ui Westhofen, die in zijn woonplaats met Russische bezetting heeft geleerd, a men niemand kan vertrouwen. "'n tot ongeluk van de kleine Ernst had «at wantrouwen ook op de openings- 1 van de Jamboree stand gehou den.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 4