Geen enkele vordering behaald pe besprekingen te kaesong Westduits beroep op Truman? Foster Dulles maakt een nieuw ontwerp-verdrag voor Japan De overstromingen in Zwitserland VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE Standpunten verschillen diametraal Friese jongen werd filmacieur, dirigent en componist in Amerika Ko->ii B&itefc. Woord en daad Zaterdag 11 Aug. 195] 76e Jaargang No. JJL178 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DE „a een stagnatie van v«f dagen Z L k T gee" enke' WinStPUnt °PBeIeVerd- De Dl Nieuwe tactiek van generaal Nam II Nederlandse regering wacht af Meningsverschil over grooie bezettingskosten Crisis dreigt tussen de geallieerden en Bonn Weerbericht Krijgt Nederland een artsenoverschot? DIJKDOORBRAAK IN AMSTERDAM Het oude ontmoette al te veel bezwaren Belangrijke concessies Weer 67 Nederlanders uit Rusland terug Brits defensieplan voor het Midden-Oosten? Een wilde staking bij olieraffinaderij PRINS BERNHARD IS IN DUITSLAND -de HtUd^Xu^rs Moskou was op de hoogte H£T hoofd van het speciale bureau van onderzoek van de Japanse pro cureur-generaal, Mitsoeada Josjikawa, heeft voor de commissie van on-Ame- rikaanse activiteit verklaard, dat de Sowjetunie een maand vóór de aanval op Pearl Harbour op de hoogte was van het Japanse plan om de Verenigde Staten en Engeland in de Stille Oceaan aan te vallen. BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTE IN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 18 ct. p. man. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand t 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten kandeJaren, d,e elkaar In een sfeer van jovialiteit begroetten, verlieten elkaar na een zitting van vier uren met ernstige gezichten. Het was de langste bijeen komst sinds het begin der onderhandeiingen. Belde partijen hebben hardnekkig hun standpunt volgehouden: de geallieerden willen een bestandslijn, die de frontlijn volgt, de Noordelijken een die samenvalt met de 38ste breedtegraad leden van de V.N.-delegatie maak ten de tocht naar Kaesong ditmaal allen per hefschroefvliegtuig. De Im- djin kon niet worden overgetrokken, omdat het water zo hoog stond. T°n gevolge van deze transportmoeilijk heden konden slechts vier van de twin tig geallieerde correspondenten de tocht meemaken. Toen de hefschroef- Spanje en Amerika Geen aanleiding voor uitspraak een Op vragen van de heer Weiter in verband met de' militaire samenwerking tussen de Verenigde Staten van Ame rika en Spanje heeft minister Stikker geantwoord, dat de Nederlandse rege ring zich er van bewust is, dat de mi litaire toenadering tussen de Verenigde Staten en Spanje, welke een bilateraal karakter draagt, hier te lande ener zijds met ongerustheid wordt gadege slagen, anderzijds in tegengestelde zin wordt opgevat. Mede met het oog op het bestaan in Nederland van deze twee stromingen (hetgeen algemene bekend heid heeft) aiet de Nederlandse rege ring nog geen aanleiding zich tegen over de Verenigde Staten over deze aangelegenheid in bepaalde zin uit te spreken. vliegtuigen de plaats passeerden, waar verleden week Zaterdag een compag- me Noordelijken werd gesignaleerd, was het gebied vrijwel verlaten. De zitting zelf had een zeer onge woon verloop. De Noordelijken wens ten alleen te spreken over een demar catielijn, die de 38ste breedtegraad volgt. Of de verbondenen nu al argu menten aanvoerden voor hun stand punt generaal Nam II bewaarde een star stilzwijgen gedurende twee uur en elf minuten, hetgeen hij nog niet eer der heeft gedaan, en sloeg eenvoudig geen acht op wat de tegenpartij be weerde. Ook het voorstel van vice-admiraal Joy, om deze kwestie te laten rusten en eerst punt drie van de agenda, het treffen van concrete regelingen voor het verwezenlijken van een wapenstil stand en de daar op volgende staking van het vuren, in behandeling te ne men, werd door de Noordelijken afge wezen. Intussen duurt de Noordelijke pro pagandacampagne tegen het voorstel der V.N. inzake een ontwapende zone voort. De V.N. worden er van beschul digd, dat zij streven naar gunstige po sities voor een nieuwe aanval op de linie Pjongjang—Wonsan. De communisten hebben opnieuw ge protesteerd tegen schendingen door de VN van de „overeenkomst van 7 Augustus". De verbondenen zouden n.1. een vrachtauto van de Noordelijke de legatie in neutraal gebied hebben be schoten. Er is reeds eerder over deze zaak gesproken. Admiraal Joy heeft toen hpt Noordelijke protest van de hand gewezen. Zijn antwoord wórdt nu onvoldoende genoemd. Opnieuw wordt opheldering geëist; geïnsinueerd wordt, dat de beschieting opzettelijk zou zijn ondernomen. De Westduitse vicekanselier Bluecher wil er by Bondskanselier Adenauer op aandringen, dat deze naar Washington zal reizen dan wel schriftelijk een beroep op president Truman zal doen, ten einde te bereiken, dat de geallieerde bezet- tingskosten zullen worden verlicht. Misschien zal Bluecher Dinsdag de zaak met Adenauer gaan bespreken in diens vacantieverbiyf te Luzern. Deze kwesti® dreigt n.1. tot een crisis te leiden. De geallieerde bezettingskosten voor het lopende financiële jaar bedragen 6.6 milliard DM. Schulden van het vo rige jaar en andere bijzondere uitgaven zullen deze som echter doen stijgen tot 9,3 milliard. Op de begroting is hier- vor slechts 5,8 milliard uitgetrokken. Ei blijft dus 3,5 milliard te dekken over. Dr. Schaeffer, de Westduitse mi nister van financiën, is slechts bereid, een deel van dit bedrag door middel van een aanvullende begroting beschik baar te stellen. Er is over deze kwestie een diep gaand meningsverschil tussen de ge allieerde en de Westduitse autoriteiten ontstaan. Besprekingen over de wijze, waarop deze schuld zou kunnen wor den voldaan, zijn deze week in een volslagen impasse geëindigd. De ge allieerden menen n.1., dat de belastin gen in West-Duitsland nog wel kunnen worden verhoogd. Bonn daarentegen meent, dat de belastingheffing het ver zadigingspunt reeds heeft bereikt. Het wil de kosten ,voor een deel door een buitenlandse lening dekken; dit echter hebben de geallieerden weer van de hand gewezen. In de betaling van de bezettingskosten is door dit alles stag natie opgetreden. Beide partijen vre zen nu, dat er een crisis zal ontstaan in de verhouding tussen de geallieerden en West-Duitsland, wanneer er niet spoedig een oplossing wórdt gevonden. Verwachting tot hedenavond: Half tot zwaar bewolkt en aan vankelijk droog weer, maar later op de dag in het Westen van het land kans op enige regen. Meest matige wind tussen -West en Zuid. Weinig verandering in tempera tuur. ZONDAG: Zon op 5.17, onder 20.12. Maan op 17.48, onder 23.45. MAANDAG: Zon op 5.19, onder 20.10. Maan op 19.25. onder 0.00. Sombere voorspellingen Het Ministerie van Sociale Zaken heeft de uitslag bekend gemaakt van een on derzoek naar de vraag of de thans voor arts studerende jongelui in de komen de jaren in ons land werk zullen kun nen vinden. Men verwacht, dat de Ne derlandse bevolking per tienduizend in woners in 1959 over niet minder dan 9.' artsen zal beschikken, terwijl er slechts 8,6 geneesheren per tienduizend nodig zijn. Degenen, die van het beroep van arts materiële welstand verwach ten, doen beter een andere loopbaan te kiezen, aldus de Minister van Socia le Zaken. IIHIWillHI Tachtig cm water stond in huis Gistermiddag, om twee uur heeft Amsterdam een doorbraak beleefd van de dijk tussen de Haarlemmertrek vaart en de spoorlijn Amsterdam Haarlem. Door de hevige regens der laatste dagen was de Haarlemmertrek vaart overvol geworden, waardoor de dijk het begaf. Eén huis, waarvan de bewoners juist met vacantie waren, kwam 80 cm in het water te staan. Lange tijd poogde men tevergeefs de watervloed, die door het gat in de dijk spoot, te keren. Inmiddels trachtten buren en politiemannen de inboedel van het geïnundeerde huis te redden. De mogelijkheid bestond, dat ook de spoordijk, die onder druk was komen te staan, zou bezwijken, weshalve de treinen slechts langzaam mochten pas seren. Reeds na ruim een uur wer be gonnen met het herstel van de dijk. Spoedig was de waterstroom bedwon gen en begon men met het leegpom pen van het ondergelopen land. JN Amsterdam vertoeft thans M- chard Hageman voor een kort verblijf in ons land. Hageman werd in 1884 te Leeuwarden ge boren. Op 13-jarige leeftijd had den de meeste Nederlanders reeds van hem gehoord, want de jonge Richard, die afkomstig was uit een geslacht van acteurs en musici, waaruit o.a. Christien Stoetz, Marie van Westerhoven en de be roemde Chrispijn-familie waren voortgekomen, bleek over een muzikale begaafdheid te beschik ken, die ook Koningin-Regentes Emma niet was ontgaan. Als jon gen van zes jaar trad hij reeds op als piano-solist tijdens een con cert van het koor „Caecilia", waarvan zijn vader dirigent was. In 189 7 gaf Koningin Emma hem een beurs van honderd gulden om zijn muziekstudie te voltooien aan het conservatorium. De honderd gulden in die tijd een grote som gelds zijn aan Richard Hageman niet verspild geweest. Thans, op 67-jarige leeftijd, kan Richard Hageman zeggen, dat hij practisch alle grote orkesten van de Verenigde Staten heeft geleid tot de Metropolitan Opera in New York toe, waaraan hij van 1908 tot 1925 was verbonden als diri gent en gedurende welke tijd hij onder meer vele concerten van Caruso heeft gedirigeerd. Hage man is al lang geen Nederlander meer, maar zijn Nederlands heeft onder zijn 50-jarig verblijf in de Verenigde Staten slechts weinig geleden. Donderdagavond zag hij in Am sterdam temidden van een klein gezelschap de eerste vertoning van de film „Tot ziens in New Orleans", waarin hij een der hoofdrollen vervult. Want Richard Hageman woont thans in Holly wood en maakt films aan de lopende band. Hij heeft er onlangs drie gemaakt, waarvan de film „The Creat Caruso" binnenkort in ons land vertoond zal worden. Hoe hij in Hollywood verzeild is geraakt „Ach, ik dacht: laat ik eens er gens heengaan waar het rustig is. Dus ging ik naar Hollywood. Toen ik er eenmaal was, werd ik er ge- engageerd om muziek te schrijven en wat later werd ik nog acteur ook. Tot tweemaal toe verwierf Hageman de Academy Reward voor zijn filmmuziek en wel voor „Stagecoach" en „The long voyage home". Binnenkort keert Hagem.an naar de Verenigde Staten terug, maar het is zijn bedoeling in de toe komst de helft van het jaar in Californie en de andere helft in Europa door te brengen. Te Washington verluidt dat John Foster Dulles, Trumans republikeinse raadgever voor aangelegenheden betref fende het Verre Oosten, bezig is met het opstellen van een nieuw ontwerp- vredesverdrag met Japan, dat in enke le belangrijke punten van het eerste ontwerp zou afwijken. De Verenigde Staten zouden op nieuw pogen een compromis-oplossing te vinden voor de uiteenlopende me ningen van ongeveer een dozijn rege ringen, die ontevreden zijn over het huidige ontwerp, dat door Engeland en de Verenigde Staten is opgesteld. De door de belanghebbende regeringen Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft officieel bericht ontvangen van de zijde der Sowjetregering, dat heden een nieuwe groep van 67 uit krijgsgevangenschap ontslagen Neder landers zal worden overgedragen aan de Nederlandse autoriteiten te Frank- furt aan de Oder. De namen der be trokkenen zijn nog niet bekend. Na dere gegevens hieromtrent zullen zo spoedig mogelijk worden bekend ge maakt. Franse diplomatieke kringen bestude ren op het ogenblik een Brits plan tot instelling van een verdedigingsorgani satie voor het Midden-Oosten, zo ver luidt te Parijs. naar vorengebrachte denkbeelden zul len in het nieuwe ontwerp worden ver wezenlijkt. Foster Dulles streeft er naar een rntwerp-vrecjesverdrag pp te stellen, aat „in algemene trekken aanvaardbaar is voor de veertig landen, die zijn uit genodigd om deel te nemen aan de conferentie te San Francisco. Hij zal echter de diplomatieke talenten waar over de Verenigde Staten beschikken, moeten aanboren om de bestaande me ningsverschillen uit de weg te ruimen. Mariniers op Aruba geconsigneerd Vrijdagmorgen is het personeel van de „Lago oil and transportcompany" op Aruba een wilde staking begonnen, om kracht bij te zetten aan hun eisen voor 20 procent loonsvernoging, in verband met de gestegen kosten voor levens onderhoud. De „Lago Oil" is een zuster onderneming van de „Standard Oil" en een der grootste olieraffinaderijen ter wereld. Volgens plaatselijke bladen zijn de café's gesloten, terwijl de mariniers in hun kampementen geconsigneerd zijn. Dat miss Kay Bury, als gastvrouw van de bekende Butlin's vacantie- kampen grote populariteit ver wierf, blijkt wel uit de vele kamp insignes die zij van haar talrijke bezoekers kreeg. Prins Bernhard heeft gistermiddag met zijn beide oudste dochters een be zoek gebracht aan zijn moeder, prin ses Armgard, teRoisdorf bij Bonn. Hedenochtend is de terugreis aan vaard. Balans wordt opgemaakt Zwitserland maakt momenteel de droeve balans op van de door de recen te overstromingen veroorzaakte scha de. Nimmer registreerde men in dit land een dergelijke regenval als de laatste dagen. Er zijn tientallen doden te betreuren, terwijl tal van personen worden vermist. In het gebied van het F BOSTON is onlangs de „Bond van Wereldburgers" in het leven geroe pen De organisatie, die nog niet zo veel leden telde is thans echter op ho ger gezag ontbonden, omdat de leider had gezegd: „Het gebod: Gij zult niet doden, vermeldt niet, dat men wèl mag doden als men het uniform van het land draagt: derhalve is het een voor haar tweeduizendste verjaardag), heeft lauu «.--O- Woensdag gebaad in een stortregen, die name menselijke plicht te weigeren als meer water deed neerhozen dan de men een oproep voor het leger krijgt taal is het zeker, evenals Klare (voor ingewijden) het Esperanto München is dezer dagen een wedstrijd voor Esperantisten gehouden. De deel nemers moesten redevoeringen houden over 't onderwerp: „De belangrijkheid van het Esperantisme Een 13 jarig meisje uit Rome werd winnares. Het is nog steeds de eeuw van de In jeugd. heer Pluvius dat in de gehele maand Augustus van het vorige jaar deed. hoewel het voornamelijk de geünifor- h0®^f' ieufid is, die de eerste viool medt Terwijl Oost-Berlijn davert on der het gedreun van de marcherende ton der communistische „Freie Deutsche Jugend", beginnen 1500 leden van de .Europese jeugd" op de rots parijs, u« yiert nog steeds grijze oudheid is (ze 't Is een Festival(strik) „Het verbond van Duitse soldaten" be gint ook al te verwateren. Het bestuur van deze grootste Duitse organisatie van oud-strijders heeft besloten ook leden van de voormalige S.S. toe te laten. Het verbond telt nu reeds 85.000 leden, q Een boer, die met zijn twee paarden bespannen wagen in de buurt van Moosbach (Opper Oostenrijk) reed, dacht dat Beëlzebub zijn lichaam bin nenvoer, toen zich plotseling een zwerm bijen op zijn lichaam vastzoog en hij aan alle kanten werd gestoken. Later bleek hij zichzelf te kunnen ge lukwensen. Hij was namelijk na de aan val verlost van de hevige rheumatiek, waaraan hij zeventien jaar lang had geleden, q Iets waarvan zelfs Theo- door, die toch optimist-tot-in-zijn-kist is, weinig verwacht, is dat bericht over de grote vooruitgang, die geboekt wordt in de gigantische atoomfabriek te Chalk River (in Ontario). De be wuste fabriek wordt overigens niet zo bewaakt, of er druppelen steeds „atoomgeheimen" naar buiten. Op het bedrijf werkt namelijk een arbeider, John Eccles, wiens horloge, dat buiten de fabriek een half uur per dag ach terloopt, tijdens de werkzaamheden in de fabriek precies gelijk is. Como-meer werden alleen al 26 lijken gevonden. Duizend militairen bieden hulp in de geteisterde gebieden, waar bruggen, huizen en wegen werden ver nield. Het verkeer naar Italië is om geleid door de Simplon-routes. Ver schillende andere passen, die toegang geven tot Italië zijn nog gesloten. Ver moedelijk tot gisteravond was het treinverkeer door de St. Gotthard ge stremd. In Zuid-Italië heerst een verzengen de hitte, die vele branden veroorzaak te. Een geweldige brand aan de Adria- tische kust veroorzaakte voor millioe- nen lire schade aan wijngaarden, bos sen en boerderijen. In het Oostelijk deel van Midden-Italië deden zich de afge lopen 36 uur enkele aarschokken voor. Volgens hem had de Russische spion- nage groep van Richard Sorge, waar naar thans een onderzoek wordt inge steld. in begin October 1941, toen de besprekingen tussen de VS en Japan aan de gang waren, een boodschap naar Moskou gezonden, waarin werd gezegd: „Als Amerika weigert tegen het midden van October tot een com promis te komen, zal Japan Amerika de Maleise gebieden, Singapore en Su- matra aanvallen". pAUL BOURDIN, de gewezen pers chef van de regering van Bonn, be schreef onlangs in „Die Zeit", hoe Molotof, toen de laatste Duitse ambas sadeur bij het Kremlin, graaf Schulen- berg, op 22 Juni 1941 de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken mede deelde, dat de Duitse weermacht le Sowjet-Unie was binnengerukt, ver schrikt antwoordde: „Maar dat is toch niet mogelijkmen kan toch pra ten!" Precies tien jaar later reageerde de plaatsvervanger van Molotofs op volger, Gromyko, op dezelfde wijze, toen de Engelsman Davies het einde van de Parijse agenda-conferentie in het Palais Rose aankondigde. Een vol komen uit het lood geslagen Gromyko vroeg: „Ik begrijp dat nietbete kent het. dat wij niet meer bijeen zul len komen?" Op bepaalde ogenblikken blijkt zich een zekere radeloosheid van de Sowjet- diplomatie meester te maken wanneer men niet meer praten kan. Kennelijk, omdat men dan niet meer in staat is zijn tegenstanders te overbluffen, teg-n elkaar in het harnas te jagen en i.> slaap te sussen. Dan kan men nog slechts bewapenen en strijden. Bij het afbreken der Parijse conferentie zagen de Russen zich plotseling van hun be langrijkste instrument in de buiten landse politiek beroofd. Nergens werd meer gepalaverd, er werd slechts be wapend en, in Korea, gestreden. Alleen in het hoofdkwartier der Verenigde Naties, dat door Moskou nooit verlaten is, hoewel het er zich in een hopeloze minderheidspositie bevond, stond nog een microfoon. Daarnaar greep een an dere plaatsvervangende minister van de Buitenlandse Zaken der Sowjet-Unie, Malik om verder te praten. Zeker, de wens aan de oorlog in Korea een einde te maken, heeft zijn eigen, op militaire overwegingen geba seerde, oorzaken. Maar het komt er voor de Sowjets niet slechts op aan, een te riskant wordend locaal conflict te liquideren; zij willen daar met di plomatieke middelen bereiken, wat hun militair niet is gelukt: een wig drijven tussen de landen van de Westelijke wereld. In Europa is dat mislukt; daar bleek het Atlantische Pact onwrikbaar. In het Verre Oosten echter denken cte Russen een betere kans te hebben. Mi litair zijn de Westelijke mogendheden in Korea één gebleken. Maar hoe staat het met de politieke eensgezindheid? Moskou weet, dat er tussen Amerika en Engeland ten aanzien van de behan deling van Rood-China meningsverschil len bestaan. De eerste poging der Russen om een internationaal politiek debat over de situatie in Oost-Azië te ontketenen, werd in Kaesong ondernomen, toen -ie communistische delegatie probeerde de terugtrekking der vreemde troepen uit Korea op de agenda der wapenstil standsonderhandeling te smokkelen. Deze poging mislukte, omdat de Ame rikanen weigerden over iets anders dan de militaire kant van de wapenstilstand tt spreken. Met het door Nikolai Sjwernik, voor zitter van de Opperste Sowjet. aan president Truman overgebrachte voor stel tot het sluiten van een „vredes- pact" der Grote Vijf bedoeld werden waarschijnlijk Amerika, Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en Rood- China heeft Moskou niet meer suc ces gehad. Washington heeft de Sowjets duidelijk gemaakt, dat wanneer zij de tot dusver door de V.N. aangenomen vredesresoluties aanvaarden en "Uvoe- ren, de vrede verzekerd zal zijn. Dat is natuurlijk ten dele een diplo matieke dooddoener. Voor talrijke pro blemen, die de wereld verdeeld hou den, zal in de Verenige Naties moei lijk een oplossing te vinden zijn; zij zullen slechts, indien aan beide zijde de wens naar een bevredigend verge lijk aanwezig is, in een directe samen spraak tussen Washington en Moskou uit de weg geruimd kunnen worden. Zoals de situatie nu is. moet men aannemen, dat de Sowjets met hun „vredescampagne" in de eerste plaats beogen het zaaien van tweedracht tus sen de geallieerden, waarbij Engeland in het Verre Oosten de rol is toebe dacht, die Moskou de Fransen in Europa wil laten spelen. En verder wenst Moskou uitstel van het vredes verdrag met Japan te bereiken. Met de conferentie in Parijs streefden de Russen oorspronkelijk vooral het doel na, de Duitse herbewapening te verhinderen. De tegenstand van Duit sers en Fransen daartegen maakte het voor hen onnodig, daarvoor een prijs te betalen. Thans worden zij en dat is voor de Sowjet-Unie wellicht nog veel ernstiger bedreigd met de snelle herbewapening van Japan. Het zou dwaasheid van Washington geweest zijn om. door in te stemmen met" een conferentie der Grote Vijf, de Sowjets de kans te geven, deze bedrei ging wellicht kosteloos van zich af t-e wenden. Dat het Westen helaas beslui ten moest tot de remilitarisatie van Japan en van Duitsland is enkel en alleen te wijten aan de aggressieve politiek, die Moskou sinds 1945 gevoerd heeft Willen de Russen deze thar.s verhinderen, dan zullen zij daarvoor moeten betalen met concessies, die de vrede in de wereld garanderen. Voorlopig dient te worden afgewacht, wat de volgende stap van Moskou zal zijn om het afgebroken gesprek te her vatten. Want praten willen de Russen tot het einde, bitter of zoet.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1