Achter de strekdam groeit de haven mmPERBMEDTe T. C. GOVERS Opruiming DE FILMS VAN DEZE WEEK NIEUWE WONING ZomerJaponnen Blouses 3" Wollen rokken Kinderjurken FORMOSA" „Rijk der geheimenissen" aan de overkant Twee bruggen over het Nieuwediep Eerste steiger nadert zijn voltooiing Bakkers met vacantie IN HET KORT Tweejarig meisje in de Fortgracht verdronken Tussen Haaks en Kuifje Krans namens N J V. bij Monument gelegd nog 3 daflenl.. Ceen inschrijfgeld voor de behendigheidsrit Hedenavond ontmoet HRC Alcmaria Victrix TIVOLI „Giuliano" Zondag DANSEN in ilil WITTE: De razende ruiter Jeugd-schaakkampioen nog niet bekend Geus bij de eersie drie ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1951 HET is begrijpelijk, dat voor de meeste Nicwediepcrs de werkzaamheden aan de nieuwe oorlogshaven met een enigszins mysterieuze sfeer zijn omgeven. Men komt aan de Buitenhaven en ziet, dat aan de overkant achter de verhoogde strekdam en op de beide opgespoten terreinen hard wordt gewerkt, maar wat er precies gebeurt blijft voor het gros der belangstellenden verborgen. En zelfs wie af en toe een kijkje in het „rijk der geheimenissen" mag nemen, dringt niet tot in de finesses door, al zijn ook de heren van de Rijkswaterstaat, de Koninklij ke Marine en N.V. Van Hattum en Blankevoort nog zo welwillend om op alle mogelijke vragen te antwoorden. Daarvoor is het werk te omvangrijk en is voor een juist inzicht in vele details een grondige technische scholing nodig. Het loont echter alleen reeds de moeite om aan de overkant zulk een veelheid van in drukken op zich te laten inwerken en te bedenken dat hier over enige jaren grote oorlogsbodems aan zware betonnen steigers geroerd zullen liggen in een ruime en hypermoderne haven. Het kaartje van de „Rijkszeehaven Het Nieuwediep" laat zien hoe het Helderse havencomplex zal worden. De beide bouwputten staan duidelijk aan gegeven en ook vindt men op het kaartje de thans in aanleg zijnde dijk, die het Nieuwediep zal afsluiten. Het kaartje staat afgebeeld op pag. 3. In de Westelijke bouwput, waarvan de omdijking in de eerste phase van de werkzaamheden werd aangelegd, worden thans de betonnen steigers ge bouwd. De 39 meter hoge opstelling wordt gebruikt bij het plaatsen van de 26 meter lange betonpalen, waarop de steigers worden gefundeerd. De meer dan dertig ton zware lichamen kun nen niet worden geheid, zodat eerst een stalen koker in de grond moet worden gedreven. Nadat de aarde hier uit is verwijderd laat men een beton- paal in de koker zakken. De ruimte in de koker wordt opgevuld met zand en dan kan de stalen buis dienst doen bij het plaatsen van de volgende fun deringspaal. Eén der steigers aan de zijde van het fort „Harssens" nadert reeds zijn voltooiing. Zodra alle steigers in de Westelijke bouwput gereed zijn, kan dit gedeelte van de nieuwe haven in ge bruik worden genomen. Op het kaartje is aangegeven, welke delen van de strekdam en de nooddijk' dan moeten verdwijnen. Toen men in de Westelijke bouwput Voor Uw hebben wij een ruime sortering VILTZEIL TWISTED MATTEN VITRAGES OVERGORDIJNSTOFFEN ENKEL en DUBBEL VELOURS LOPERS v.a. 3.50 p. mt. Enz. enz. WONINGINRICHTING KONINGSTRAAT (Advertentie, Ing. Med.) Van Maandag 13 Augustus tot en met Dinsdag 21 Augustus valt de twee de periode van de bakkersvacantie. De volgende bakkerswinkels zullen dan geopend zijn (het lijstje vermeldt ook de standplaatsen, waar men brood kan halen): H. Kuiper, Emmastraat 81; W. Mahieu, Van Galenstraat 100; A. Ade- ma, De la Reystraat 25; R. J.. Wijma, Cornelis Ditostraat; W. Mahieu, Bad huisstraat, Huisduinen; J. B. Piscaer. Klaas Duitstraat hoek J. Bijlstraat; „De Eendracht", Singel hoek Van Heemskerckstraat; H. Kuiper, Horten siastraat; H. Kuiper, Van Speijkstraat hoek Krugerstraat; N. Crone, Huygens- straat 17; R. J. Wijma, Brakkeveldweg 2; G. Straatman, Brakkeveldweg 48; *L. Janssen, Goudsbloemstraat 33; „De Eendracht", Gravenstraat 61; J. Wie- ring, Keizerstraat 20; Gebr. Van Hees, Weezenstraat hoek Californiestraat; D. C. de Vries, Koningdwarsstraat 61; C. Klopper, Koningstraat 94; C. Bos, Spoor straat 102; Straatman en Bos, Oostloot- straat 97; J. B. Piscaer, Weststraat 93: Gebr. Van Hees, Oranjestraat 13; J. C. Rijkers, Bassingracht 32; L. Post, Vij zelstraat 93; Gebr. Bruinsma, Reiger straat 1; Fa. J. C. Rijkers, Burg. Hou- wingsingel hoek Reigerstraat; „De Een dracht", verkoop bij Kelderman, Bin nenhaven; Broodfabriek „De Een dracht", Gravenstraat; G. de Leeuw. Julianadorp. De afsluitdijk bij het Kuifje in wording. Een grote grijper stort keileem in het Nieuwediep en door een dikke persleiding wordt het dijklichaam van zand opgespoten. Hier worden de uren van het Nieuwediep (en van het historische Ruitje!) afgeteld. al intensief bezig was, moest de meest gewenste vorm van het Oostelijk deel van de haven nog worden vastgesteld. Na vele proefnemingen, o.a. in het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, bleek het aanleggen van een Oostelijk havenhoofd niet noodzakelijk. De vorm van de nieuwe haveningang en het verloop van de dijk, die het Oostelijke deel van het havencomplex zal begrenzen, werden ten slotte zo ge projecteerd als het kaartje aangeeft. Een gedeelte van de dijk, die de twee de bouwput omgeeft, zal dus definitief zijn. Het poldertje, dat ontstaat, wordt naar het Zuiden toe steeds smaller en eindigt bij de uitwateringssluizen in de Dwarsdijk tussen Koegraszeedijk en Balgzanddijk. De eb- en vloedstromen, die sinds jaar en dag door het Nieuwediep heb ben gelopen, zullen binnen afzienbare tijd een nieuwe bedding volgen, die reeds is gebaggerd langs de toekom stige Oostgrens van het havencomplex. Heel lang zal dat niet meer duren, want de boogvormige dijk tussen het fort „Oostoever" en het Zuidelijke uit einde van de strekdam steekt al een flink stuk in het Nieuwediep. Twee bruggen. Men ziet op het kaartje, dat er twee bruggen zullen komen tussen de be staande en de nieuwe haven. De Noor delijke brug zal verbinding geven met het eilandvormige gedeelte, waarop het voormalige fort „Harssens" ligt. De Zuidelijke brug is geprojecteerd ter hoogte van de Kuipersteeg, de middel ste dwarsstraat van de Binnenhaven. Midden voor de Atjehloods staande be vindt men zich recht voor de plaats, vanwaar men in de toekomst naar de overkant kan wandelen. Voor het zover is zal men, van wat dichterbij dan thans wat betreft de overkant moge lijk is, getuige kunnen zijn van een interessant en groot waterbouwkundig werk: de opbouw van de Zuidelijke brug. Waarschijnlijk zal daarmee reeds over enige maanden een begin worden gemaakt. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend waargenomen door de artsen G. van der Most, West straat 111, tel. 2059, en A. J. F. Thor- becke, Javastraat 113, tel. 2103. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door de heer F. Bijl, Sluisdijkstraat 135, tel. 2303; na zes uur Soembastraat 34, tel. 3556. Het wekelijkse spreekuur van de Chr. vereeniging „Zedenopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf gehouden aan het adres Javastraat 12a, hoek Ce- lebesstraat. Bij gunstig weer starten morgen ochtend om half negen bij het clubge bouw van „Marsdiep" aan de Dijk de deelnemers aan de jaarlijkse zwemtocht naar Texel. (Advertentie, Ing. Med.) Het jongste kindje van de familie De Pijper uit de Dahliastraat, de tweeja rige Diana, is gistermorgen omstreeks elf uur spelenderwijs in de Fortgracht bij „Dirks Admiraal" geraakt en ver dronken. Kort tevoren had het meisje in een onbewaakt ogenblik het huis verlaten. Vermoedelijk is zij naar de Fortgracht gegaan om net als aan het strand te gaan pootjebaden. Haar schoentjes had zij uitgetrokken en op de walkant neergezet. De moeder ging het kind zoeken, daarbij geholpen door enige buurtgenoten. Toen het lichaampje drie kwartier later uit de Fortgracht werd opgehaald, bleken de levensgeesten r.e zijn geweken. De doktoren Eijkman en Schoorl hebben nog kunstmatige adem haling toegepast, maar dat mocht he laas niet meer baten. Gisteren arriveerde in onze haven de Duitse kuster „Claus", die met een lading hout op weg is van Aab naar Great Yarmouth. Hr. Ms. „Y 862" heeft Den Helder verlaten. Het is morgen hoog water om 1.35 en 14.05 uur, en laag water om 7.45 en 20.20 uur. Maandag is het hoog water om 2.50 en 15.35 uur, en laag water om 9.05 en 21.50 uur. De temperatuur van het zeewater was 17,5 graden Celsius. ver- De honderüdertig jongens, die blijven in het N.J.V.-zeekamp te Bfc demblik, hebben een bezoek aa Helder gebracht en glsterniorg tien uur de nagedachtenis der K lenen geëerd door een krans£gf het monument „Voor hen die vielen De groep stond keurig opgesteldop het Havenplein, waar de mandant, de heer A. Th. C. gen, een korte toespraak hield, tet he denking van degenen die in reldoorlogen hun leven voor K g en vaderland hadden geeven Geussi steerd door enige N.J.V.-ers legde de heer Schiebergen daarop de krans bij het monument. De plechtigheid werd bijgewoond door de kapitein ter zee L. H. Quant, de commandant van de Mijnendiens, ll- de Commandant Maritieme Middelen vertegenwoordigde, en voorts de lui e nants ter zee der eerste klasse jhi. A. Feith en D. de Kroon. De N.J.V.-ers keerden in de loop van de morgen met de tien zeilsloepen, die door Hr. Ms. „A 952" werden gesleept, binnendoor naar Medemblik terug. Zij waren Donderdagmiddag op dezelfde wijze gekomen en hadden, na een ex cursie over het marine-établissement te hebben gemaakt, een filmvoorstelling bijgewoond in de Marinecantine. De gebruikelijke dagsluiting werd hier verricht door de luitenant ter zee dei eerste klasse L. D. de Kroon. (Advertentie, Ing. Med.) £90 79O g90 790 590 £90 (Advertentie, Ing. Med.) Ter verbetering van het gisteren ge. publiceerde bericht over de behendig heidsrit voor bromfietsen, die eind Augustus wordt georganseerd door de Sluisdijkstraatwinkeliersvereniging, kan worden medegedeeld dat de inschrij ving kosteloos is. Iedere bromfietsbe rijder (-berijdster) kan dus van Maandag 13 Augustus tot en met Woensdag 22 Augustus zonder enige financiële of andere verplichting een aanmeldingsformulier afhalen bij één der adressen: Heiligenberg, Sluisdijk straat 4; Koning, Sluisdijkstraat 84; Morée, Sluisdijkstraat 143. Op het WGW-terrein aan de Jan Verfailleweg speelt HRC vanavond om half zeven een vriendschappelijke wed strijd tegen Alcmaria Victrix. Het elf tal van de roodjakken onderging, in verband met vacanties, enkele wijzi ging. Het ziet er als volgt uit: doel: Lingbeek; achter: Swart en De Jong; midden: De Werker, Brouwer en A. de Vries; vóór Kramer, Pulles, G. de Vries, Bakker en Rijkers. Alcmaria Victrix verschijnt in de volgende formatie: Afink; Bijl en Hen driks; van Meene, Helderman en Paulisse; Hillenius (ex-WFC), Dinkel- berg, Untied, Eversteyn en de Buyzer. Maasen, v. d. Sterre en Wassink ont breken op het appél. Hiervoor spelen Bijl, v. Meene en Helderman. De voor hoede verschijnt in de opstelling van de laatste oefenwedstrijden. Ongetwijfeld gebaseerd op het leven van de „bekende" Giuliano, schreef Vana Arnould zijn „I Fubrilegge", waarnaar de film werd gemaakt, die tot en met Maandagavond in het Tivoli- theater op het witte doek wordt ge bracht. Niettemin wijzen wij er na drukkelijk op, dat de feiten en gebeur tenissen in deze rolprent op fantasie berusten, zoals de makers dat zelf ook bekend maken. De oorlog en de bezetting hebben Sicilië rijp gemaakt voor de practijken van eerzuchtige politici, die het eiland willen losmaken van Italië. Vele man- (Advertentie, Ing. Med.) asm feSSS.-:5 - - «i®»r PRAATJE Liet leven is kort maar hevig. Nou ja, kort. Be zien wij evenwel alle kleine daagse dingen, het trappen lopen, het sigaretten-roken, het werken of het nalopen van andere mensen, dan eerst begrijpen wij, hoe druk wij zijn. Is het niet, rubriek-lezers Dat druk- zijn heeft voor velen een dubbele betekenis, want je kunt ook in je vrije tijd druk zijn, Je kunt bestuurs lid zijn van een vereniging. Voor eigen plezier of ten bate van anderen. Althans gedeeltelijk ten bate van anderen. En nu kwam weer die fa milie in Gradus' leven. Die familie, waarvoor de Hel derse Stichting voor Sociaal Werk al eens een beroep op deed, behoeft thans een ledikant met bed, dekens en lakens. Voor één persoon Om op te slapen. Misschien is deze tip voldoende voor de goedgeefsen onder u. Het ledikant is werkelijk noodzakelijk. En dan wilde deze Gradus u nog vertellen het vervolg op het bericht van gisteren in de Helderse Courant Me. vrouw N. was bij de Don kere Duinen immers te ver in zee geoaeW Welnu. Z'j werd gered door twee acht tienjarige jongens, wier na men gisteren nog niet be kend waren. Maar nu weet Gradus zeH. Dasbach (Brakkeveldweg) en H. Vis ser (Achterbinnenhaven). Kranige knapen die twee. Om een voorbeeld aan te nemen, en een medaille op de borst te spelden. Ziezo. Dat weet ge ook al weer. O ja, nog iets. Deze Gradus gaat nu met vacan tie. Zijn grote vriend Minu- tus zal deze rubriek voor u doen voortleven. Tot na de vacantie, getrouwen! KNOBBEL ^an de week heeft de Sec tie Jeugd van de Helder se Gemeenschap een Knob- beltocht georganiseerd voor uw kinderen. De jongens en meisjes moesten een aantal vragen beantwoorden, waar voor zij bijna een dag de tijd hadden. Toch waren sommige vragen niet een voudig. Kijkt u maar: 1) Hoeveel klokken heeft het carillon van het Zeehel denmonument? 2) Wanneer werd de Molenbrug ge bouwd? 3) Hoe heet de oud ste prinses van Nederland? 4) Hoeveel huizen staan er op het Dorus Rijkershofje? 5) Waar is de Kikkertstraat? 6) Hoeveel publieke tele fooncellen staan er in Den Helder? 7) Wanneer verloor luit. ter zee De Jong het le ven? 8) Hoe hoog is de vuurtoren? 9) Waar staat de bananenrijperij? 10) Op welke kerk staat 'n zwaan? Van deze tien vragen wa ren de antwoorden: 1) der tig; 2) 1859; 3) Wilhelmina; 4) tien: 5) tussen Emma straat en Wilhelminastraat; 6) drie; 7) 1917, staat op stenen bank aan de Buiten haven: 8) 65 meter; 9) Van Speykstraat; 10) Lutherse kerk in de Wezenstraat. Er was ook een vraag, die als volgt luidde: Wat betekent T.A.V.E.N.U.? Deze Gradus behoeft wellicht niet te vertellen, dat dit de naam is van een toneelver- afkorting van „Tot aange- eniging. De letters zijn o( naam verpozen en nuttige uitspanning." Eén van de deelnemertjes heeft mis schien wel heel lang nage dacht over die letters T.A. V.E.N.U., alvorens hij op schreef „Toegankelijk alleen voor enige nette Urkers". Misschien wil Gradus' vriend Minutus wel zo vriendelijk zijn, Woensdag weer enkele vragen op te nemen. AUTOPED Cedert enige tijd is er in onze stad een berijder van een autoped minder. Men vond namelijk zo'n stuk speeltuig in een steeg bij de Emmastraat. Waar schijnlijk heeft een vergeet achtig kind (Wanneer komt nou eindelijk die spoor wegovergang bij de Kru gerstraat?) het daar neer gezet. Het is een rode auto ped. Een vriendelijke fami lie heeft er zich zo lang over ontfermd. Wie zijn eigendom terug.wil en het adres wenst, melde zich bij deze Gradus. CONTRIBUTIE ^at is het toch vervelend. wanneer je tot de ont dekking komt, iets te heb ben verloren. Zo heeft een trouw vrouwelijk H.A.V.- lid (Komen die nieuwe sportvelden dan nooit klaar?) een enveloppe ver loren, waarin zich contri- butiekaarten en gelden be vonden. Men moet goed be grijpen, dat zij voor haar vereniging zo gemoedelijk en belangeloos een aantal leden aftrapt (per fiets), terwille van de athletiek. Een vriendelijke geste, niet waar? En nu dit verlies, het aan de vereniging toeko mende contributiegeld. Toe vinder, doe uw Gradus, de H.A.V. en de gedupeerde een lol. Vertel van uw vondst. Deze Gradus zal gaarne als tussenpersoon fungeren. VETERANEN Hebt gij, lieve lezer, wel eens twee veteranenell tallen zien voetballen? Was u dat niet een groot genoe gen, deze „oude mannen" weer eens achter de bal te zien? Lach er maar om, hoewel menige jongeling van die oud-voetballers nog een technisch lesje van krijgen. Hoe het ook zij (Krijgt deze Gradus dan nooit woonruimte?), de heer K. Y. S'uive heeft nu voor Watervogels een vete- ranenelftal op de been ge bracht, dat morgen te Wor- merveer aan de Veteranen- dag zal deelnemen. Ver schillende oud-Torren zui len Zondag nog eens een balletje trappen. Deze Gra dus noemt: Bram Ewalt, Freek Been, Arie Been, Roel Marsman en Jan Bon- tes. En weet u wat het aar dige is? Wel, de veteranen bekostigen het reisje naar Wormerveer zelf, omdat de vereniging het eigenlijk niet best missen kan. En nu maar hopen, dat de Wa'ervogels-ploeg ginder de eer van Den Helder zal kunnen hoog houden. Hoe wel natuurlijk niemand daaraan twijfelt. GRADUS Het is altijd een heel feest, wanneer een voetballer in het huwelijk treedt. Woensdag onderging Dick Bot van HRC dit gebruik. Graduslijffotograaf maakte er een leuk plaatje van Geflankeerd door jeugdige roodjakjes ziet ge dan: het echtpaar D. Bot—A. van Bergen van der Grijp. Moge deze Gradus u kortweg echtpaar Bot noemen (voor het gemak) en u de levensvraag stellen: Hebt ge al een huis? Niettemin zijn harte- lijke gelukwensen. nen trekken op hun aanraden de ber gen in, om te trachten dit ideaal t« bereiken. Giuliano neemt de leiding over deze mannen. De boeren steunen hem. Ten slotte valt de „bandiet", die overal wordt geacht en bewonderd, ten offer aan de verradelijke hande lingen van een advocaat, de man, die aanvankelijk, zij het in eigen belang, het „goede" voorbeeld heeft gegeven. De film is een somber relaas gewor den. Hoe kan het ook anders op de woeste Siciliaanse gronden, met ontoe gankelijke bergstreken. Somber en so ber, de kenmerken van de Italiaanse film. Alleen ligt in „Giuliano" niet de onheilspellende spanning, die de Itali aanse producten zo'n uitstekende naam heeft bezorgd. Vittorio Gassmann, Er- manno Randi en Maria Grazia Francia in de hoofdrollen, weten te boeien. De Witte-bioscoop brengt tót en met Maandagavond de film „De razende ruiter", waarin Tom Morgan de rol vertolkt van de grote en onvergetelijke Tom Mix. Men herinnert zich deze prai- rieheld misschien nog wel. Vooral de ouderen onder ons hebben vroeger ge smuld van de geschiedenissen waarin Tom en zijn prachtige paard samen al lerlei karweitjes opknapten. „De razende ruiter" doet de kennis making dus hernieuwen. Het verhaal is spannend en doorspekt met geveen ten, waarin de revolvers luider dan ooit hun verderfelijke taal spreken. Vertellen we ten slotte, dat Tom Mix zelfs nog in een raket terecht komt, dan weten de liefhebbers het wel. Sen satie en spanning! De strijd om het jeugd-schaakkam- pioenschap van Nederland, waarvan gisteren te Hillegersberg de laatste ronde werd gespeeld, heeft nog geen einde gekregen. De afgebroken partij tussen Van der Pol uit Boekelo en de Helderse schaker Wim Geus werd re mise, zodat alle zes gegadigden voor de titel toen uit vier partijen twee pun ten hadden behaald. Men begrijpt, dat de spanning groot was, toen de laatste ronde begon. De uitslagen waren gisteren: Van der Wolk (Eindhoven)—Van Bemmelen (Leiden) 01; Staal (Amsterdam)— Van der Pol (Boekelo) 1—0; Geus (Den Helder)—De Ruiter (Utrecht) 1—0. Het eindresultaat was dus, dat Van Bemmelen, Staal en Geus met drié punten uit vijf partijen op de eerste plaats eindigden. Geus speelde tegen De Ruiter de Si ciliaanse verdediging, waarin de Sche- vemngse variant ontstond, die door zwart gunstig werd aangewend. De Ruiter kreeg voordeel. Geus deed toen een onbetekenend zetje, waarop De Ruiter opnieuw hevig in de aanval Sing, hetgeen hem moodlottig werd. Ueus had voor zijn overwinning dertig zetten nodig. De drie eerst-geëindigden zullen nu in het Amsterdamse Schaakhuis een driekamp beginnen, terwijl daar ook e candidaatswedstrijden worden ge" speeld voor hetkampioenschap van Nederland. De M.S.C.'er Geus speelt aandag in de eerste ronde om de Jeugdtitel tegen Staal. Verder worden gespeeld: Dinsdag: Staal—Van Bemme- jen; Woensdag: Van Bemmelen—Geus; Donderdag: Staal-Geus Vrijdag: Van BemmelenStaalZaterdag: Geus-Van Bemmelen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2