Grote bezwaren tegen de huidige financiële politiek Schulte, Pronk en prolongeerden Hijzelendoorn hun titels Senaatscommissie keurt bijstandsplan voor Spanje goed EEN KLEINE INFECTIE De schipbreuk van Kamerlid Burger Blonde Gerrif bezweek onder toejuichingen en gaai naar Milaan De De heer Po/lema: „Hachelijkavontuur" Protest tegen gang van zaken in Tweede Kamer Geschil over aanduiding van wagons Asyl voor Poolse muiters Opnieuw invallen in Haagse speelclubs Duizend personen op Sumatra in arrest Jamboree te Bad Ischl is ten einde Een vreemd verhaal in ,.Het Parool" Vliegtuigbotsing in Engeland eist acht doden Willekes werd door Visser verrast Brits vlootb^oek aan Egypte afgelast Russisch protest tegen misbruik van radiogo'ven V.S.-BOMMENWERPER OP WOONWIJK GESTORT Na negentig jaar in bloei DINSDAG 14 AUGUSTUS 1951 Qyer de belastinaontwerpen UADAT de Eerste Kamer zich gisteren na met een wetsontwerp op de herkapltallsatle" u »?'e 0pmerkin8 had verenigd gehouden met de begroting van financiën en d. zi^h breedvoerig bezig- gtrijding van onze extra-defensieultgaven Er is n*™ *?elast,nS«ntwerpen ter be komen. De meeste sprekers, die aan liet wnm-H 1, zaken heel wat ,osse- tegen het feit, dat er geld voor de defensie mnefVaiMe?' hadden minder bezwaar tegen de wijze, waarop dit wordt verkregen r>iV ,WOr?en °P8*bracht, dan wel kers, de C.H. heer Pollema, gekwalificeerd als u een van de sPre" dan een opzicht. een hachelijk avontuur in meer nE heer Molenaar (WD) meende, dat er inflatoire tendenzen in onze monetaire positie werken. De regering heeft te veel geld in omloop gebracht. Het is jammer, dat zij nu niet wil ver tellen, hoe zij verbetering in de toe stand denkt te brengen. Spr. verklaar de zich ten volle bereid, de regering aan de noodzakelijke 250 millioen te helpen, maar handhaafde zijn bezwa ren tegen de belastingontwerpen. De term „hachelijk avontuur" ge bruikte de heer Pollema niet alleen ten aanzien van deze wetsontwerpen, maar ook met het oog op het feit, dat er thans anderhalf milliard per jaar moet worden opgebracht voor de.ver sterking van de defensie. Zware belas tingen zijn nodig, maar zij bederven de spaarzin. Bovendien is het huidige stelsel onjuist. Er moet een geheel nieuw systeem komen. En hoe staat het met de buitenlandse steun? Belastingfaciliteiten voor spaarders bepleitte de heer Regout (KVP) als een middel ter bevordering van de spaarzin. Spr. protesteerde voorts tegen het feit, dat prof. Lieftinck in de Tweede Kamer bij de kwestie van de compensaties de portefeuillekwestie had gesteld. Hierin viel de heer De Wilde (AR) hem bij. Deze wilde voorts met t h 1, mlmster nu bezig was met het dekken van uitgaven dan wel met het herverdelen van het bezit? En wie heeft ons bevolen, dat wij onze defensie-uitgaven tot anderhalf milli- ard moesten opvoeren? Hebben de Staten-Generaal hierin dan niets meer te vertellen? vroeg spr. Hij betreurde e v°orts, dat de geruchten over een eventueel heengaan van prof. Lieftinck met categorisch waren 'tegengesproken. De heer Louwes (VVD) tenslotte be pleitte een herziening van de grond belasting. Hedenmorgen gezet. is het debat voort- ROME „Constanten schoof het niet onder stoelen of banken dat-ie Maxentius verslagen had. Vandaar die triomf boog. Nog puntgaaf na 16 eeuwen." »Dat is dus Constantijne kwaliteit .m „Net als CABALLERO. Heb je nog f (Advertentie, Ing. Med.) De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft het plan goedgekeurd om Spanje mili taire en economische bijstand ter waar de van 400.000.000 dollar te verlenen. De commissie verwierp de critiek van haar sub-commissie (die met enkele andere leden een reis door Europa heeft gemaakt) op het Spaanse regiem. De sub-commissie had aangeraden de bij stand te verlenen onder voorwaarde, dat de Spaanse regering „de door het Spaanse volk beminde vrijheden" zou bevorderen. De voltallige commissie echter schrapte de desbetreffende pas sages uit het rapport. De commissie zegt van oordeel te zijn, dat het voor Spanje van essentieel belang ii, dat het opgenomen wordt in het grot# plan „voor defensie tegen ag- gressie". De suk-commissie had verklaard, dat het than* in de praktijk niet mogelijk was „wegens een aantal uiteenlopende D.R of D 6. West-Duitsland heeft de aanduiding D.R. (Deutsche Reichsbahn) op haar goederenwagons vervangen door D.B. (Deutsche Bundesbahn). De Oost- Duitse spoorwegen weigeren nu, aldus gemerkte wagens op haar lijnen toe te laten. Daardoor wordt het goederen verkeer tussen West-Duifsland en West-Berlijn opnieuw moeilijker ge maakt. De West-Duitse bondsspoorwegen overwegen nu, alle goederenwagens te weigeren, die de aanduiding D.D.R (Deutsche Demokratische Republiek) dragen. Overigens zijn beide rijksdelen nog maar kort geleden begonnen, de aanduidingen op hun goederenwagons te wijzigen. Aan de twaalf Poolse matrozen, die hun officieren opsloten en met de Pool se mijnenveger HG 1 naar Ystad in Zuid-Zweden stoomden, is door de Zweedse regering asyl verleend. redenen" om Spanje of Joegoslavië uit te nodigen lid te worden van het At lantische Pact. Het voorstel van de sub-commissie om het daarheen te leiden, dat het geld gebruikt werd voor militaire en econo mische zaken „die Spanje en de V.S. in de grootst mogelijke mate zouden die nen" werd door de voltallige commissie goedgekeurd. DRIE-JARIG JONGETJE DOOR EEN MONTAGEWAGEN OVERREDEN Bij het oversteken van de straat is een drie-jarig jongetje in Den Haag door een montagewagen van de HTM overreden en vrijwel op slag gedood. Illlllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllil! Geen roulette ofbaccarrat De Haagse recherche heeft Zaterdag omstreeks het middernachtelijk uur wederom invallen gedaan in zes speel clubs in Scheveningen en Den Haag Het vermoeden bestond, dat in deze clubs, ondanks de waarschuwing van de officier van justitie, roulette of baccarat werd gespeeld. Dit bleek echter niet het geval te zijn. De poli tie trof in elk dezer clubs slechts enkele spelers aan, die een kaartje [egden of alleen maar zaten te pra'en. Er werden geen verdere maatregelen .genomen en niemand werd aan een nader verhoor onderworpen. Nieuwe postzegels in 1952 In 1952 zullen verschillende nieuwe postzegels worden uitgegeven. Behal ve de bekende zomerzegéls (uitgifte MeiJuni 1952) en de kinderpost zegels (uitgifte NovemberDecember 1952) zullen waarschijnlijk de volgen de zegels uitkomen: een zegel met toeslag ter gelegenheid van de Jan van Riebeek-herdenking (half Maart half April 1952), een zegel zonder toeslag in verband met het 50-jarig bestaan van de staatsmanen (om streeks Mei) en een serie postzegels ter gelegenheid van het eeuwfeest van de eerste Nederlandse postzegel en van het eeuwfeest van de Rijkstele graaf (uitgifte omstreeks Juni). Chinese zakenlieden, die uit Medan te Singapore zijn aangekomen, hebben verklaard, dat Indonesische troepen en politie Zaterdag op Oost-Sumatra bijna duizend personen, voor het merendeel Chinezen, hebben gearresteerd. Alge meen werd aangenomen, dat de gear resteerden er van beschuldigd woiden betrokken te zijn bij „opstandige acti viteit". Toen de arrestaties werden verricht was een uitgaansverbod van 12 uur in Medan uitgevaardigd. is heel dikwijls het begin van veel en vaak zeer langdurige narigheden. Zuivert en ontsmet open huidplekken met de krachtig desinfec terende, genezende HELDERE vloeistof geen gaas ot pleisters geen vlekken (Advertentie, Ing. Med.) „De beste sinds 1924" Lady Baden Powell en Sir Harold Caccia, de Britse hoge commissaris voor Oostenrijk waren Maandagmorgen te genwoordig bij de officiële sluiting van de zevende jamboree te Bad Ischl. De 17.000 padvinders, die hier tien dagen hebben gekampeerd, hoorden, nadat 350 duiven waren losgelaten, de toespraken aan van kolonel J. A. Wilson, voorzit ter van het internationale organisatie comité en ingenieur A. Klarer, die de voorbereidingen in Oostenrijk heeft ge leid. Deze laatste spreker bood de lei ders van elk contingent een vergrote afbeelding van de Joodse harp in goud en zwart metaal, het symbool van de jamboree van dit jaar. Kolonel Wilson noemde de jamboree de beste, die hij sinds 1924 te Kopenhagen had meege maakt. De Nederlandse padvinders, die de Wereld-Jamboree in Bad-Ischl hebben bijgewoond, vertrekken hedenavond om 19 uur uit dit Oostenrijkse plaa*sje Woensdag om 15.55 uur zal de trein in Arnhem arriveren. In Utrecht komt de trein om 16.52 uur aan Zoals w(j gisteren reeds meldden, is het lid der Tweede Kamer, mr. Burger, Zaterdagavond ternauwernood aan de dood ontsnapt, toen het Belgische zeil jacht, waarmee h(j voor Scheveningen verscheen, te pletter sloeg op de hoofden. Uit latere mededelingen blijkt, dat mr. Burger zich met een Gronings schipper aan boord van het jacht bevond; zij waren m-ït stormweer uit Cadzand geko men. Direct na de schipbreuk had mr. Burger zich met de schipper per taxi naar Dordrecht begeven; later schijnt de heer Burger de schipper nog per auto naar Groningen te hebben gebracht. De politie heeft al die tijd in on zekerheid verkeerd. De schipbreukelin gen waren zó snel en zó zwijgzaam van de plaats van de ramp verdwenen, dat al spoedig allerlei vreemde geruchten (o.a. over smokkelarij) de ronde deden Eerst twintig uur later heeft de heer Burger de politie opgebeld zo melden sommige berichten om mee te delen dat hij het slachtoffer was. Het schip behoorde toe aan de Belg Isidor baron Van Opsoomer. Na de ramp spoelde de portefeuille van de heer Burger aan; zij bevatte o.m. enige duizenden gul dens. Onbegrijpelijk De Haagse redactie van „Het Parool" vertelt nog. hoe zij Zondagmiddag (al thans dat lezen wij uit haar bericht) de heer Burger ontdekte temidden van de mensen op het Scheveningse strand bij het havenhoofd. Hij liep daar dol kerbruin verbrand maar weinig opge ruimd met zijn schipper rond tussen de honderden mensen, die politie of niet een formidabele hoeveelheid aan- maakhout van de „Caro" (het veronge lukte schip) voor de komende winter binnensleepten. Bij ganse zwaarden tegelijk verdwe nen de stukken van het door de woe dende zee kapotgebeukte jachtje. En on derwijl stonden politie-ambtenaren te Maandag is boven Hudswell bij Rich- mond in Yorkshire een Wellington bommenwerper in botsing gekomen met een klein, tweepersoons Martinette- vliegtuig. Zes leden van de bemanning van de Wellington zijn om het leven gekomen evenals de piloot en de passagier van de Martinette, beiden eveneens leden van de RAF. Een vlieger is ernstig ge wond in het ziekenhuis opgenomen. C 15-» two 1757, (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze sportredacteur) nE GROOTSTE VERRASSING van de laatste dag van de Nederlandse baan- kampioenschappen was niet de overwinning van Jan Pronk in de stayers finale, noch het vierde kampioenschap amateur-sprinter van Jan Hijzelendoorn en zelfs niet de nederlaag welke Patsy Willekes leed in de finale achtervolging amateurs tegen de jonge en veelbelovende Haarlemmer Visser. Natuurlijk, het waren allemaal knappe en gedecideerde overwinningen, maar de verrassing was toch dat Gerrit Schulte, de Bosse geweldenaar, na zijn grandiose overwinning in de finale van de achtervolging op Wim van Est, meedeelde dat hij alsnog had besloten ons land in de achtervolging op de wereldkampioenschappen te Milaan te vertegenwoordigen. HET WAS gisteren voor de zeven tiende maal dat „blonde Gerrit" ter ge legenheid van een behaald kampioen schap een ererondje fietste. Ruim vijf tienduizend wielerenthousiasten brach ten hem een ware ovatie. Er moet bij Schulte van binnen iets zijn gebeurd toen de klanken van het Wilhelmus hem in de oren klonken en zonder twijfel r van i.n.r.: Tourneau, Het nieuw samengestelde Franse kab™e p, Renê Mayer, enz. Bidault, Queille, president Auriol, Pleven, tiene '^Sr-y-Xv zal de warme sympathie, die hem vanaf de tribunes tegemoet straalde, de door slag hebben gegeven bij zijn besluit toch naar Milaan te gaan. Hoe het zij, Nederland kan zich geen betere verte genwoordiger denken in de achtervol ging, want zowel Van Est, die in de finale met meters werd verslagen, als Peters en Van der Kamp, die onbeslist reden voor de bezetting van de derde plaats, waren een klasse minder. Schul te, de wondere athleet op de wieler baan, is nog steeds onweerstaanbaar Het is onbegrijpelijk dat deze man, die zijn sport zo intensief heeft beoefend nog immer kans ziet om de eerste viool te spelen. Naar normale maatstaven ge rekend had de Bossenaar eigenlijk ai- lang versleten moeten zijn. Willekes verslagen PATSY Willekes heeft gisteravond kennelijk te veel hooi op zijn vork je nomen. Hij heeft getracht door te drin gen in de finale van de sprint en in de finale van de achtervolging. Voor de sprinttitel strandde hij in de halve finale, maar wel bereikte hij de eind strijd voor de achtervolging. De Am sterdammer trof het uitermate slecht dat de vinnige Haarlemmer Visser in een uitstekende conditie was. Visser bleek vast besloten om zich van een reis naar Milaan te verzekeren. Hij is daar in geslaagd door Willekes een ge voelige nederlaag te bezorgen en nog wel in een tijd zoals de laatste jaren niet door amateurs op de Stadionbaan werd gemaakt. GROOT was de verontwaardiging van het publiek toen de wedstrijdcommis sarissen hadden besloten de herkan- singsrit voor de halve finales zonder Leene te laten verrijden. Deze 48-jarige veteraan kreeg bfj de start een lekke band, maar men vond het niet nodig om hem gelegenheid te geven een an der wiel in te zetten. Er werd gemom peld dat een Van Vliet of een Derksen die kans wel hadden gekregen, maar Leene was met die opmerkingen niet gebaat. Men vertrok zonder hem en Van Gelder maakte nu gebruik van de herkansing om zich te plaatsen. Ten slotte kwamen Hijzelendoorn, Schotman en Max van Gelder, die overigens de vier kruisjes ook reeds is gepasseerd, in de finale terecht. De verenigde krachten van laatstgenoemde renners waren niet toereikend om Hijzelen doorn in werkelijke moeilijkheden te brengen. Schotman werd goede tweede voor Max van Gelder, die. zij het dan ook slechts met zeer gering verschil een eervolle derde plaats bezette. Zes figuranten De stayerwedstrijd over honderd ki lometer heeft geen nieuwe perspectie ven geopend. Pronk en Bakker be hoefden slechts elkaar in de ga'en te houden, daar de overige renners in zeer korte tijd verscheidene ronden achtc stand kregen. Zelfs de Best eindigde met niet minder dan vijf ronden ach terstand en de Amsterdammer Meester, die enige tijd geleden winnaar werd bjj de B-stayers gaf de moed na veertig kilometer maar op, daar hjj op dat mo ment reeds zesmaal de ruggen van Pronk en Bakker had mogen aanschou wen. Pronk, die als laatste was gestart, had De Best na acht kilometer van de kop verdrongen. Spoedig bleek dat be halve Bakker, de andere zes deelne mers zich slechts met een figuranten rol tevreden moesten stellen. Maar ook Bakker was niet in staat om de Alkmaarder van de kop te verdringen. De Zaankanter heeft het wel gepro beerd, twee maal zelfs, maar steeds kon Pronk hem met een formidabele sprint opvangen, een sprint waartegen Bakker, die toch werkelijk zeer goed fietste, niet bestand bleek. In de laatste phase van de wedstrijd had Pronk zich geen zorgen meer te maken. Bakker had begrepen dat de titel niet voor hem was weggelegd en hij droeg er al leen zorg voor dat Pronk hem niet in de rug kon kijken Wel heeft onze nationale kampioen dat stevig gepro beerd. Bakker kon het hoge tempo dr laatste tien kilometer echter goed vol gen en verder dan 160 meter kon Pronk niet uitlopen. De uitslag luidde: Tenniskam pioen schappen op de Mets begonnen Op de METè-banen te Scheveningen werd een aanvang gemaakt met de voorronden van het tournooi om de Nederlandse tenniskampioenschappen. De geplaatste spelers en speelsters kwamen nog niet op de baan, zodat maar weinig eerste klas tennis ten beste werd gegeven. Maar hier en daar er werd op tien banen tegelijk ge.preld kon men toch gemeten var een fris-e en spannende partij. Zo bijv het treffen tussen Breukink en Bruinin- ga, door eerstgenoemde met 108, 75 gewonnen. Sterk spel demon streerde ook Klinkspoor tegen Ketjen (75, 63). Eén van de aantrekkelijk ste partijen was die tussen Van Swaay en Weidema (62. 86) Bij de dame- werd nog nie4 veel strijd geleverd Opvallend mag misschien de overwin ning van mevrouw Van Marle op Toto van Dalsum worden genoemd. OM 'T EUROPEES KAMPIOENSCHAP WELTERGEWICHT De Belg Emile Delmine is door de E.B.U. aangewezen als officieel uit dager van de Europese kampioen wel- tergewicht Charles Humez (Fr.). Het titelgevecht moet vóór 13 Dec. orden gebokst. KANAALWEDSTRIJD NOGMAALS UITGESTELD De start voor de door de Daily Mail uitgeschreven Kanaalovertocht, welke in verband met de slechte weersge steldheid van Maandagmorgen tot Dinsdagmorgen was uitges4eld is op nieuw verschoven en wel tot heden morgen half zes. De Britse regering heeft een voor genomen bezoek van Britse oorlogs schepen aan Alexandrië moeten afge lasten, omda4 Egypte geen antwoord h"eft gegeven op een Brits verzoek om toestemming hiertoe. Het betreft hier een beleefdheidsbezoek, zoals gewoon lijk in de zomer door eenheden van de Middellandse Zeevloot wordt ge- h'-ach'. Men ziet in de Egyptische hou ding een terechtwijzing voor Londen gissen naar de opvarenden van dit ge heimzinnige jacht, onbewust van het feit, dat de voornaamste opvarende (n.i de oud-minister mr. Burger) hun tussen de benen liep, en geërgerd toekeek hoe alles wat nog enige waarde had in een minimum van tijd verdween. Wij hebben, zo schrijft „Het Parool" de heer Burger op dat ogenblik ge vraagd of dit zijn boot was geweest. Hij keek eens langs ons heen. en had blijk baar onder die omstandigheden nog maar weinig zin over die hele zaak een gesprek te beginnen. En ontkennend schudde hij het hoofd en begon maar liever over de Tweede Kamer te praten (Wij vinden dit verhaal van „Het Pa rool" wel bijzonder vreemd. Zou de oud-minister meer dan twaalf uur na de ramp nog hebben ontkend dat hij er bij betrokken was' Waarom? Dat is volstrekt onbegrijpelijk. Red.) Pas later, toen tot hem was doorgedrongen, wat ai vreemde veronderstellingen wa ren gaan post vatten heeft hij de poli tie gebeld om haar de toedracht uiteen te zetten, aldus zegt „Het Parool". En pas toen was het raadsel opgelost. „Daar denk je eenvoudig niet aan, dat er zulke verhalen zullen worden ge sponnen, als je net op het nippertje vaste grond onder je voeten hebt kun nen krijgen", zei mr. Burger, toen wij hem 's avonds nog eens spraken. „Je bent blij dat je er uit bent en het eer ste dat we wilden doen, was zorgen, dat we thuiskwamen, om de familie te laten zien. dat we er waren, voordat ze het van anderen moesten horen.al dus het blad. Alleen Scheveningen bleef nog een beetje doorspinnen over het vreemde zaakje, tot een nieuwe nacht de tot splinters geslagen „Caro" weer aan het oog onttrok. Binnenkort conferentie over nieuwe verdeling De Sowjetunie heeft de Britse, de Amerikaanse en de Franse bezetting in Duitsland en Oostenrijk er van be schuldigd, dat zü onwettig bepaalde radiogolflengten gebruiken en een radio-oorlog tegen de communistische landen organiseren. Alleen de Britten zouden al tien golflengten gebruiken, die krachtens de overeenkomst van Kopenhagen aan Rusland waren toege wezen. De beschuldigingen werden uitge sproken op een bijeenkomst van de economische en sociale raad der VN te Geneve bij de bespreking van een rap port van de internationale unie voor de telecommunicaties. De secretaris van de unie, Mulatier, verklaarde, dat de overeenkomst van Kopenhagen niet gold voor de militaire bezetters. De moeilijkheden doen zich voor bij de lange en de zeer korte golven. Op 16 Augustus komt te Genève een buiten gewone conferentie bijeen, die zich zal bezighouden met de verdeling van de middelgolven. De zeer lange en de zeer korte golven zullen later nog eens wor den bezien. Een viermotorige Amerikaanse Bom menwerper is tegen een heuvel in het Zuidelijk deel van de stad Seattle (Washington) te ple'ter gevlogen en in brand geraakt. Zes leden van de bemanning en drie omwonenden zijn om het leven gekomen. Verschillende gebouwen in de nabijheid van het on geluk vatten vlam door rondvliegende si'J- ken van he' brandende wrak. Een ai' tal mensen is naar een ziekenhuis overgebracht ter behandeling van ',v i ndwonden. AUTOBUS IN NOORD-ITALIË TE WATER GERAAKT In het Venostadal. in Noord-Italie, is een autobus in een klein meer te watev geraakt. Vier en twintig personen zijn verdronken. 1. Pponk achter Wiersma 1 uur 21 min 15 sec.; 2. Bakker achter de Graaf op 160 meter; 3. De Best achter v. d Bom op 5 ronden; 4. Bijster achter Bus traan op 6 ronden; 5. Domhof achter Zensveld op 6 ronden; 6. Matena achtr Kaeser op 7 ronden; 7. Stakenbu g achter Vermandei op 8 ronden. J Soms doet het leven van plant of dier voor menselijke begrippen tragisch aan. Die indruk wekt bij voorbeeld ook de bijna drie meter hoge en vrij zeldzame zuilencac tus een Cereus die in Artis tussen soortgenoten bij de ge denksteen staat van Peter Artedi, de Zweedse geleerde en vriend van Linnaeus, die yeruime tijd in Amsterdam woonde en werkte. Negentig jaar staat de cactus daar in de Amsterdamse dierentuin een beetje verborgen achter an dere cacteeën. En nu, na bijna een eeuw, vertoont de plant voor het eerst bloemen,grote crèmekleurige kelken, waaruit lange, gele meel draden te voorschijn komen. Negentig jaar heeft het geduurd alvorens zich negen grote knop pen hebben gevormd. En nu het .tragische": de cactus bloeit uit buitend des nachts, in het ver borgene dusoverdag zijn de 'oemen gesloten en derhalve he- ■>as voor het publiek onzichtbaar. Maar bovendien bloeit elk van de negen bloemen slechts één nacht! Negentig jaren van groei en om negen nachten te bloeien.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 4