Pim, Pam en Pom in Afrika D HUS1 mm JIMMY BKOWJN TEKUG INDE DIEKEMUN £cWaÉorv 1 NOVEMBER 1951 Belangrijke datum bij t.b.c.-bestrijding Men kope geen koeien zonder papieren! Het Radioprogramma SPECIAAL ALKAUVRIJ VOOf WO L VOOR ZIJDE s JPP MUIS krijgt visite Vaders opvolger We gaan samen een boerderij bouwen DINSDAG 14 AUGUSTUS 1951 (Advertentie, Ing. Med.) Hoewel we nog pas Augustus schrij ven, begint de belangstelling bjj de Gezondheidsdienst voor Dieren zicli toch reeds meer en meer toe te spitsen op de eerste November, de dag, waar op de stallen, die bij het begin van het vijfjarenplan van 010 pet reageer- ders hadden, geheel vrij zullen moe ten zjjn. Het aantal bedrijven, dat hieronder valt, bedraagt 903. Daarop bevonden zich bij het begin van het plan 22.394 reactievrije dieren en 1228 reageerders. Dit laatste cijfers is betrekkelijk niet groot. Aangezien men verder te doen heeft met een categorie van veehou ders, die het nut van de t.b.c.-bestrij- ding ten volle inziet en die blijkbaar reeds een goed deel pp weg was zich zelf t.b.c.-vrjj te maken, mag worden aangenomen, dat de vrijmaking geen overgrote bezwaren met zich zal mee brengen. Een en ander te meer, omdat het systeem volgens hetwelk de ver goedingen voor het afslachten van reagerende dieren worden uitbetaald, zeer bevredigend werkt. Rood oormerk De Gezondheidsdienst voor Dieren moet, alvorens toestemming wordt ge geven tot het uitbetalen van de slachtpremie ad f 150,de volstrekte zekerheid hebben, dat het betreffende rund ook inderdaad is geslacht. Hier toe is een systeem uitgedacht, waar bij de voor de slacht bestemde dieren worden voorzien van 'n rood blikmerk.in het oor, terwijl later door de betreffende veerarts een afgetekend slachtbewijs aan de Gezondheidsdienst moet wor den opgezonden. Aanvankelijk heeft de vrees bestaan of de dieren, die daarmee even aan de directe controle worden onttrokken, niet zouden ver dwijnen. De praktijk heeft echter ge leerd, dat dit niet het geval is. Kortom alles marcheert heel bevredigend. Intussen blijkt steeds opnieuw, dat er veehouders zijn, die zeer te hun nen nadele .nog steeds niet schijnen te weten, waaraan ze zich te houden heb ben. Er worden namelijk nog altijd koeien gekocht zonder papieren. De veehouder moet goed begrijpen, dat iedere koe, die zonder papieren wordt gekocht, wordt aangemerkt als reageerder, ook wanneer ze t.bjc-vrjj blijkt te zijn. Voor zulk een koe zal hooit een slachtvergoeding kunnen worden uit betaald. Kortom de papieren zijn even belangrijk als de koel zelf. Laat iedere veehouder, die vee koopt, daar op ter dege letten. Wie vee koopt zon der papieren, ook wanneer het reac- tievrij is, snijdt zichzelf in de vingers. r 27. De weg door het oerwoud is niet wat je noemt gemakkelijk. Vooral ou zij dieper in het bos komen, is de weg bijna onbegaanbaar. Maar de negers hebben daarop gerekend. Met hun gro te sterke kapmessen, hakken zij zich een weg door het woud, maar zij schie ten maar langzaam op. Om de paar uur houden zfj halt, want vooral Pim, Pam en Pom geraken erg vermoeid, Tegen de avond laat Mikkie een groot vuur aanleggen bij hun kamp. „Tijgeru, zij houden niet van vuur", verklaart Mikkie, wanneer hij de ver baasde gezichten van Pim, Pam en Pom ziet. ,.En ikke houden niet van tijgers, daarom groot vuur, de hele nacht, zodat wij geen bezoek krijgen. De drie broertjes kijken elkaar eens aan. Ze zullen blij zijn, wanneer de nacht om zal zijn, ook al verzekert Mikkie hen, dat zij kunnen gaan sla pen". Maar Pim, Pam en Pom betwij felen of zij wel één oog dicht zullen kunnen doen. En reeds een heel eind van hen verwijderd, aan boord van het schip „Bebop", zit nog iemand, die geen oog kan dichtdoen. Het is Pepi, die op weg is naar „Hal-es-Asem". WOENSDAG 15 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00- 24.00 VARA. 7.00 Nieuw*. 7.18 Gram.- muziek, 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 „Tussen twee plaatjes gezegd8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gratn.muziek. (9.30 —9.35 Waterstanden.) 10.00 „Lees in de va- cantie een boek", causerie. 10.05 Morgen wijding, 10.20 Gram.muziek. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 33.45 Gram.muziek. 14.00 Gesproken Portret. 14.15 Gram.muziek. 15.00 Vragenbeantwoor- ding voor de jeugd. 15.30 Piano-voordracht. 15.40 Voor de jeugd. 16.35 Voor de zieken. 17.15 Promenade-orkest. 17.45 Regcringsuitzending: Drs. L. Coomans de Ruiter: „Walvissen in de Indonesische zeeën. 18.00 Nieuws. 18.15 Noors Omroep- oikest. 18.45 „Reorganisatie van het Hoger Onderwijs", causerie. 19.00 Accordeonmuziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Dansmuziek. 20.35 „Dat is de stoel van Mary", hoorspel. 21.30 Luzerner Festival. 22.15 Gram.muziek. 22.30 Joods halluur. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.35—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram.muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Harp- ensemble. 12.00 Strijkorkest. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.37 Korte kerkdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage of gram.muziek. 13.20 Piano recital. 13.50 Gevarieerde muziek. 14.15 Gram.muziek. 14.45 voor de meisjes. 15.00 Concertgebouworkest en solisten. 16.15 Voor de jeued. 17.20 Gram.muziek. 17.30 Strijk kwartet. 18.00 Koorzang. 18.30 Metoropole- orkest. 19,00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Pianorecital. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 „Salzburger Festspiele": Mozarteum Or- chester, koor en solisten. 21.15 Uithang tekens", causerie. 21.30 Amusementsmuziek. 22.00 „Zwerftocht door het verre Oosten", causerie. 22.10 Klein koor. 22.30 Gram.muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Instrumentaal Septet. 23.35—24.00 Gram. muziek. OPLOSSING KRUIS WOORDPUZZLE Horizontaal: 1. Roe, 3. Bezet, 7. Sap, 9. Stal, 11. Geer, 13. Te, 15. Olifant, 16. Mr., 17. Mot, 19. Spa, 21. Amp., 22. Teelt, 25. Ada, 27. Massa, 28. Appel, 29. Liter, 30. Erato, 32. Rover, 24. Ren, 35. Noria, 38. Eva, 39. Ede, 41. Are, 42. Op, 43. Pre sent, 46. Nr., 48. Teug, 49. Noot, 51. Mat, 52. Laren, 53. Was. Verticaal: 1. Rat, 2. Es, 3. Bal, 4. Elite, 5. Egaal, 6. Ten, 7. Sr., 8. Por, 10. Tot, 12. Ets. 14. Emma, 16. Made, 18. Opstand, 20. Papaver, 21. Amper, 22. Talon, 23. Enter, 24. Tarra, 26. Aldra, 31. Reep, 33. Even, 36. Omega, 37. Irene, 40. Epe, 41. Ato, 42. Oom, 44. Rul, 45. Non, 47. Ras. 48. T.T., 50. T.w. 17. In een looppas en nog steeds me neer Van Knullenburgh als een soort schild boven zijn hoofd houdend, ren de Jimmy naar het nachthok van de olifant. Dit stond leeg, want de enige olifant, die de dierentuin van Kuiten- dam had bezeten, was het vorige jaar aan de waterpokken overleden. Met zijn rechtervoet gaf Jimmy een schop tegen het slot, de deur sprong open en het volgende ogenblik verdween meneer Van Knullenburgh met een sierlijke boog in het duistere hok. Hij raasde en tierde zo verschrikkelijk, dat dieren het hoorden. Dmk de Dr°<nme daris was eigenlijk de enige, die pr cies had kunnen waarnemen wat er was geschied, omdat zijn hok grensde aan het verblijf van wijlen Alie de Oli fant. Dirk wist eigenlijk niet of hU Z'J" eigen ogen durfde te geloven. Was het waar, dat hij niemand minder dan de even gehate als gevreesde directeur had zien opsluiten in het vroeger nachthok van Alie? Hij keek Jimm vol ontzag na en begon toen schielbv het grote bijna ongelooflijke nieZ verder te vertellen. Het ging als eJ lopend vuurtje door de dierentuin. De nieuwe oppas heeft meneer Van Knullenburg in het olifantenhok 0pR6 sloten. HU heeft hem er vierkant injL' kwakt. De meeste dieren konden eerst heel laat de slaap vatten. ZU begrepen dat er een grote verandering in hua leven zou komen. yE WAGEN IN HET KLOOSTERBOS op te knappen! (Advertentie, Ing. Med.) DOOR MARJORIE VERNON 11) Slechts een ogenblik later opende Danvers, de butler, de deur en kondig de met zijn preciese keurige stem aan: „Mevrouw Darley en freule Peta Dar- ley, Meneer". Neville draaide zich om en de oud ste van de beide dames kwam met uit gestoken handen en een allervriende lijkste glimlach op hem toe met de woorden: „Beste Meneer Heritage! Welkom op Lynford!" Enigszins van zijn stuk ge bracht nam Neville de fraai geschoeide handen in de zijne en boog er zich overheen, ondertussen vaag bewust dat het meisje met spottende, ironische blikken toekeek. „Het was zo onaar dig van u om eerder te komen dan we verwachtten we waren van plan ge weest u .een koninklijk welkom te be reiden en in plaats daarvan moet het huis u wel zeer kil hebben ontvangen, met al die stoflakens! Maar we zul len ons best doen u dit ongelukkige begin te vergoedenO, natuurlijk. dit is mijn dochter Peta! Peta, is Me neer Heritage niet precies zoals we ons hadden voorgesteld?" „Hoe maakt u het?" mompelde Ne ville. Hij staarde diep in een paar grote gouden donkerbewimperde ogen en hij voelde zich lichtelijk flauw worden. Hij had nog nooit zo'n meisje als Peta Dar ley gezien met dat prachtige kastan jebruine haar dat juist op de schouders van haar zwarte mantelpak viel, die teint van melk en bloed, met die fel rode lippen, zag ze er uit als een film ster. Hoewel zijn mannelijke ogen geen details van haar toilet opnamen, kreeg hij de indruk dat ze zeer rijk was ge kleed, met die kostbare zilvervos non chalant om haar schouders geslagen, het grappige kleine modieuse hoedje en de brede gehamerd-zilveren arm band om haar lange suède handschoen. l het geheim De ervaren teitielvikman tegt: Hel brillante effect van nieuwe Moffen krijg ik ao: Ik neem voor iedere fijne stof hel tpeciaU alkalivrije wasmiddel, dal er bij boort. U kunt Uw fijne stoffen nieuw houden door deae ook to te wassen. ALLEEN SPECIAAL ALKALI- VRIJ. IS VEILIG ALKAUVRIJ (Advertentie, Ing. Med.) „Hij zal niet beseffen dat we te mooi zijn aangekleed voor een ochtendbe zoekje", had Peta verzekerd. „Mannen hebben daar geen verstand van, en ze ker niet zo'n man als Neville Heri tage, die zijn hele leven in de open vlakte heeft doorgebracht. Ik wil de eerste keer niet in een tweed jasje voor hem verschijnen, ik wil dat hij zijn ogen uitkijkt, want, zoals ik al zei, de eerste indruk is dikwijls beslissend". Ze hadden niet lang getalmd na Nan's vertrek, want mevrouw Darley had be sloten dat ze de nieuwe eigenaar van Lynford dadelijk een bezoek moesten brengen voor het geval zoals ze som ber had gezegd een ander hen voor zou zijn. „Wilt u niet gaan zitten?" vervolgde Grant met een vriendelijk gebaar om de situatie meester te blijven. „En ik weet zeker dat u graag iets zult willen drinken. Wat wilt u hebben, sherry?" „Graag, dat is heel vriendelyk van u, meneer Heritage. Ik moet bekennen dat ik niet aan wandelen gewend ben, maai' het scheen zo overdreven om de wagen te laten voorkomen daar we im mers uw naaste buren zijn!" Mevrouw Darley zonk dankbaar in een diepe leren fauteuil en strekte haar mollige voeten in de belachelijk nauwe hooggehakte schoenen behaaglijk voor zich uit. „En hoe bevalt uw nieuwe huis, me neer Heritage?" ging ze voort en Nevil- le's magere gezicht kreeg direct een enthousiaste glans. „Hoe ik het vind? Het is precies zo als ik altijd heb gehoopt en verlangd.." Hij hield op en bloosde, want hij was zich weer bewust van die goudbruins ogen die hem geamuseerd aankeken. „Wat grappig, meneer Heritage", Pe. ta'j stem was zacht en een ietsje hees, terwyl een glimlachje zich om haar mondhoeken ontplooide. „Wij hadden gehoord dat de nieuwe erfgenaam van Lynford niets verrukt was over zijn onverwachte erfenis, en haast met de blanke sabel moest worden gedwongen om die te aanvaarden!" „O hemel, ik heb al een blunder ge maakt", dacht Neville. Hij voelde zijn zelfvertrouwen wegsmelten voor de vorsende blik van die grote spottende ogen. „Ik was erg op mijn vrijheid ge steld", zei hij hardop met een poging zün vergissing te herstellen. „En ik geef toe dat het denkbeeld die te moe ten opgeven niet aangenaam was. Maar wanneer men.... dit alles.... ziet (hij wuifde met een bruine hand in de rich ting van het venster met het schone uitzicht) en beseft dat dat van jezelf is, ja, dan Hjkt het 't offer wel waard". „Ja natuurlijk, u heeft ook zoveel gereisd," dweepte mevrouw Darley. „Binnenkort moet u ons eens alles vertellen over de verre landen, die a heeft bezocht. Ik ben er gewoon dol op over vreemde streken te horen vertel- ten! En ik heb een goed plan we zullen Kolonel Lampley, die de hele wereld over is geweest, ook vragen en een gezellig klein dinertje hebben, alleen wij met ons viertjes. De kolonel vindt het dol om over zijn avonturen te spreken en u zult zien dat zyn be langstelling voor uw reizen onbe grensd is! (Wordt vervolgd) 5) Mies kreeg van Kanariepietje, Eens een hele leuke brief. Zorg je voor een kopje koffie?", Schreef ze, „dag hoor, muisje lief!" „Dat is aardig zeg, van Pietje, Lekker babbelen met haar. Wacht, ik maak al vast de koffie, Dan is dat tenminste klaar!" „Zo, de koffie is gereed hoor! Nu heb ik een aardig plan, Ik maak fijn twee slagroomtaartjes Want daar houdt die Piet zo van!" Toen Mies klaar was, ging ze zitten Als maar wachten op die Piet. Een kwartier, één half uur zelfs, De kanarie kwam maar niet. En de koffie rook zó lekker En de muis had zó een zin, Dat ze dacht: „ik wacht niet langer, Ik schenk vast een kopje in!" Miesje dronk et kopje leeg, At ook een taartje. 't Smaakte wat! En de muis vond het zó lekker, Dat ze ook de rest op at. Plots, daar kwam Mies haar visite, Maar Kanarie.... wat een strop. Want de koffie was verdwenen En de taartjes. waren op. Frits draaide zich om en om in zijn bed. Kon hU nu niet slapen? Jawel hoor, maar Frits wilde niet sla pen. HU zou het liefst naar de huiskamer gegaan zün, waar hU zUn vader en moe der vrolyk hoorde lachen om de verhalen die oom Prop vertelde. Oom Prop was helemaal geen oom Frits, maar de beste vriend van zUn vader, en ook heet te hU eigenlek geen Prop of propeller, maar zo hadden vader en moeder hem ge noemd, omdat het zo'n goe de vliegenier was. Net zo goed als Frits zün vader. Déérom kon Frits niet sla pen, want hij wilde óók vliegen en zou het liefst maar met vader en oom de lucht in gaan. Plots sloeg de jongen de d-kens van zich af en deed Je kamerdeur open. Vader, moeder en oom Prop keken vreemd op, toen de jongen ineens in pyama voor hen stond. „Ik kan niet slapen!" stotterde hü. „Wf krom niet?" vroeg oom Prop. „Omdat Ik zo graag eens wil vliegen!" sprak Frits moedig. Oom Prop krabde eens achter zUn oor en gaf moeder een knip oogje. „Dat's jammer!" sprak hü, „ik had juist met je moeder afgesproken, dat je morge chtend met me mee de lucht in mocht, maarnu is het veel te laat voor je geworden...!!" „Wwat zegt U hakkelde Frits ongelovig, „m...maar ik slaap al Frits rende naar bed en sliep een moment later in. De volgende dag reed hü met vader en oom Prop naar het vliegveld. Er stond een twee-persoons lestoestel klaar en oom zette de jon gen achterin tussen al de in strumenten, deed hem de koptelefoon van de radio om zün hoofd en kroop toen ook zelf achter de knuppels. „Nergens aankomen hoor!" waarschuwde zün vader „ik zal wat met je praten als je in de lucht bent". Brom mend verhief het vliegtuig zich van de grond en was weldra hoog boven de wei landen. En die Frits genoot. HU hoorde zjjn vader door de radio praten en hü gaf hem een verslag van alles, wat hjj zag. Maar plots be gon het vliegtuig te slinge ren en een lange glüvlucht naar beneden te maken. Angstig keek Frits naar oom Prop en tot zün ont steltenis zag hü, dat oom voorovergebogen, met geslo ten ogen in zün stoel hing. „Vaderschreeuwde Frits radeloos door de mi crofoon. „VaderOom is bewusteloos!!" Vader, die beneden voor de radio zat, had tot zyn schrik ook de vreemde bewegingen van 't toestel gezien. Hy dacht even na en nam een radi caal besluit. „Frits sprak hü kalm door de mi crofoon, „trek langzaam de linker-stuurknuppel naar je toe!" Frits zyn tandenklap- perden op elkaar. „Dat durf ik niet!" riep hü. „Je moet het!" zei vader beslist. „Langzaam naar achteren trekken!" Wat er verder allemaal gebeurde, wist Frits later niet meer te ver tellen. HU had de stuur- knuppels gepakt en precies gedaan, wat zyn vader hem zei. HU besefte haast niet meer in wat voor groot ge vaar hü verkeerde. Hü hield alleen de stuurknuppel stjjf in xün handen «n liet het vliegtuig op vaders aanwy- zingen keurig landen. Ieder een stormde op de jongen af. Maar Frits zyn knieën knikten en grote tranen rol den over zyn wangen, nu hy de veilige grond weer onder zich voelde. „Vaderik ikikstotter de hy, maar vader lachte gelukkig. „JU" sprak hü „Jy wordt een waardig opvolger van je vader!!" HIJ WIST HET Met vreemde woorden hadden de leerlingen van de derde klas nogal wat moei- lykheden. Maar meester Stufstra had een eindeloos geduld, om zyn pupillen de nodige wüsheid bü te bren gen. „Kük eens, als iemand alleen speelt, noemt men dat een solo, met z'n tweeën een duet, met rijn drieën een trio en met rijn vie ren „Kruisjassenklonk er plotseling eigens achter in de klas. IM,M Daarvoor moet je een niet te dun stuk carton nemen van 33x33 cm. en trek hierop ruitjes van iy2 cm. hoog en breed. Nu begint je de tekening, die hier naast afgebeeld staat op de ruitjes over te brengen, maar denk er om, dat je het precies doet, anders past het huis later niet in elkaar. Langs de buitenkant knip je nu de boerderij, de schuur en de koe uit. Nu nemen we het uitgeknipte huis voor ons en na de lynen eerst met een bot mesje te hebben inge- kerfd, vouwen we alle plak- lipjes om, ook de drie hoe ken van het huis lnkerven (C.-D. en E.). Nu ga je de lipjes en de rand van het dak (G> met plaksel insmeren en de boerderü in elkaar plakken (zie F). Met het schuurtje doen we hetzelfde en plak ken ook dit In elkaar en als dat gebeurd ls, wordt 't schuurtje tegen de boerderij geplakt (op vakje H.j, Nu nemen we weet een stevig stuk carton van 20x20 cm. en plakken riu de boerderü met het schuurtje hierop vast. Het huis zelf en de ra men kun je nu mooi beschil deren en ook de tuin krügt natuurlyk een kleur. Ook is het daarbü nog erg leuk om er paadjes op te maken en mer en daar een koe neer te zetten. rtm

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5