Ridg way: Onze voorstellen zijn volkomen redelijk Kansen op een overeenkomst zijn weer minder geworden Berechting van misdrijven tegen veiligheid van de staat Incidenten verijdelden plan tot een putsch in Indonesië Russische beslissing gevolg van gewijzigde houding van Kremlin VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Hearst overleden Villa van Charley Toorop vernield Woensdag 15 Aug. 1951 76e Jaargang No. 11181 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Verdedigbare linie is noodzakelijk Luchtaanval op Pjongjang NA een vergadering van de Perzische ministerraad, die drie uur duurde, heeft de onderstaatssecretaris Fatemi gisteren verklaard, dat de Maandag ingediende Britse voorstellen niet zo gunstig waren als de Perzische regering had gehoopt. H|j was van oordeel, dat de kansen op een overeenkomst in de olie-kwestie hier door weer waren verminderd. De Perzische regering heeft een beslissing aan gaande de nieuwe voorstellen uitgesteld tot de volgende vergadering van de Britse en Perzische delegaties, die vandaag zal worden gehouden. Britse voorstellen stelden Perzische regering teleur Weerbericht Amerika heeft groot militair bouwplan Minister van Justitie stelt nieuwe regelen voor Communistische opzet mislukt „Vader Mao verlos ons" Minder voefbal in Tsjecho- Slowakije India wacht nog op herzien ontwerp Ko-Xt Bjtfkek Verbreken V.S. handel met Tsjecho Slowakije? De kapitalen der levensverzekeringen bureau: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mm Kleine advertenties Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand t 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Amerika 's kranienkoning De bekende Amerikaanse kranten magnaat William Randolph Hearst is Dinsdag, 88 jaar oud, te Beverley Hilis (Cal.) overleden. Hij werd in 1863 ge boren als zoon van senator Georgc Hearst. Nadat hU in Harvard rechten had gestudeerd, schonk zijn vader hem een noodlijdende krant, de San Francis- co Examiner. Ilij slaagde er In, hiervan een groot dagblad te maken door zijn berichten over politiek geknoei, corrup tie, misdaad en sexuele zaken, en door de felle opmaak van zijn nieuws. WILLIAM HEARST ....bespeler der sentimenten.... Daarmee opende hij de periode van de gele journalistiek. Dusdoende kwam .hij ten slotte in het bezit van veertig kranten en tijdschriften, alsmede van nieuws- en artikelendiensten. Naar verluidt heeft hij er door zijn pers toe bijgedragen, dat in 1898 de Cu baanse oorlog uitbrak. Hij .probeerde in de eerste wereldoorlog zijn land buiten de strijd te houden, maar steunde later de regering. Na de oorlog verzette hij zich tegen Wilsons politiek en tegen de Volkenbond. Hearst is lid van het Huis van Afge vaardigden geweest, maar slaagde er niet in, candidaat te worden voor het presidentschap. Ook is hij verslagen als burgemeester van New York en als gouverneur van de staat New York. Generaal Rldgway, de opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Korea, eeft Dinsdag in Tokio het stilzwijgen verbroken. Op een persconferentie heeft hU uiteengezet, dat de door de Verenigde Naties in Korea geëiste wapenstil- standsljjn een linie is, die rekening houdt met de huidige stellingen en die tevens rrein omvat, dat door de strijdkrachten, die thans in Korea zijn, met een goede kans op succes zou kunnen worden verdedigd. Dit voorstel, aldus de generaal, is eenvoudig, recht door zee en redelijk. De communistische eisen inzake het schep pen van een bufferzone langs de 38ste breedtegraad noemde Ridgway volkomen onredelijk. Vice-admiraal Joy heeft zich blij kens een speciaal communiqué op de wederom volkomen onvruchtbare vier- en-twintigste bijeenkomst te Kaesong in gelijke geest uitgelaten. Hij wees er op, dat de verbondenen aan hun eisen vasthouden, om een compensa- Het proces tegen de tien personen, die van medeplichtigheid aan de moord op koning Abdoellah worden beschul digd, zal op 18 Augustus voor een mili tair gerechtshof te Amman beginnen. Felle brand in Bergen Terwijl in „De Rustende Jager" in het schildersdorp Bergen gisteravond een groot nachtfeest werd gehouden, waarvan de opbrengst moest helpen om het geboortehuis van Vincent van Gogh te kunnen behouden, werd als een tragisch contrast hiermede de wo ning van de bekende Bergense schil deres Charley Toorop aan de Buerweg door een hevige brand geteisterd. Omstreeks kwart vóór tien brak er waarschijnlijk door kortsluiting brand uit op de zolder van „de Vlerken", de villa van de schilderes, die zich alleen in 't huis bevond. De Bergense brand weer werd onmiddellijk gealarmeerd, doch zag zich tegenover een zeer moei lijke taak geplaatst. Het water moest van veraf worden gehaald, namelijk uit de gracht rond de Volkshogeschool. Weldra arriveerden ook drie wagens van de Alkmaarse brandweer, die on middellijk de strijd met het vuur aanbonden. In totaal werd met vijl stralen gewerkt. Tegen twaalf uur was de brand grotendeels bedwongen. Hot rieten dak is geheel verwoest alsmede het atelier en het huis heeft grote wa terschade opgelopen. De meeste schil derijen en andere waardevolle voorwer pen konden tijdig uit de villa worden verwijderd. De schade, die door verze kering wordt gedekt, wordt geschat op f 40.000. De Perzische olie-kwesiie de tegenzin van de Britse employé's om instructies van de Perzen te aanvaar den. Men gelooft, dat een oplossing zou kunnen zijn een Britse technische raad, die de technische leiding en de leiding over de gehele staf zal hebben, maar aan de andere kant verantwoordelijk zal zijn aan een raad van Perzische directeuren. Zowel van welingelichte Britse als Perzische zijde werd gisteren gewaar schuwd voor voorbarige verwachtingen omtrent de kansen op overeenstemming. Hiertoe werd besloten, nadat de lei der van de Britse delegatie, Richard Stokes, het Perzische kabinet had mee gedeeld, bereid te zijn de Maandag avond gedane voorstellen nader toe te lichten. De Perzische minister van Fi nanciën, Ali Varasteh, gaf als zijn me ning te kennen, dat de voorstellen on volledig en onduidelijk waren. Leden van de Perzische delegatie hebben ver klaard, dat overeenstemming op basis van de voorstellen nog altijd mogelijk tv as, doch dat verscheidene punten op heldering behoefden. Richard Stokes heeft gisteravond een kort onderhoud Kehad met premier Mossadeq. De Perzen hechten in het bijzonder gewicht aan de kwestie van compen satie voor de eigendommen van de An- glo-Iranian in Perzie. Voorts zouden zij graag de mening van Stokes willen ho- over de samenstelling van de nieu we olie-maatschappij. Een van de moei lijkheden is, een compromis tot stand la brengen tussen het Perzische verlan gen om de olie-industrie te drijven en Verwachting tot hedenavond Overdrijvende wolkenvelden maar overwegend droog weer. Zwakke 'ot matige Westelijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren Zon op 5.24, onder 20 04 Maan op 20.03, onder 3.57. tie te verkrijgen ivoor het voordeel, dat zij bezitten door hun meerderheid in de lucht en ter zee. Daardoor kun nen zij de Noordelijken achter hun linies slagen toebrengen, die op hun eigen terrein niet worden beantwoord De Noordelijken zouden door een wa penstilstand de handen vrijkrijgen. De verbondenen moeten de zekerheid hebben, dat hun posities hiertegen een voldoende tegenwicht vormen. Amerikaanse bommenwerpers heb ben onder dekking van Australische straalvliegtuigen een grote luchtaan val uitgevoerd op de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang. Zij ontmoetten zwaar afweervuur, doch alle toestei len keerden behouden op hun basis terug. Bij een plaatselijk gevecht in het gebied van Kansong aan de Oostkant hebben de verbondenen zich over' een kleine afstand moeten terugtrekken. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar- digden heeft machtiging gegeven tot het uitvoeren van het tot dusver groot ste militaire bouwplan van de Verenig de Staten. Er zal een bedrag van 5.768.720.000 dollar mee zijn gemoeid. Het grootste deel van dit bedrag bijna 3% milliard dollar zal worden gebruikt om de Amerikaanse luchtbasis in de Verenigde Staten en overzee te versterken. Ruim 1.368 millioen dollar is voor bouwwerken van het leger be stemd en ruim 786 millioen voor vloot- installaties. KLEUTER VAN ANDERHALF JAAR IN SLOOT VERDRONKEN Te Rotterdam is de anderhalf-jarige C. H. M. Drossers uit de Oedevlietse- laan in een sloot achter de boerderij van zijn ouders gelopen en verdronken. Generaal Craveiro Lopez, de nieuwe president van de republiek Portugal, legde voor het parlement de eed af. Generaal Lopez (links) in gesprek met minister-president Salazar. Oude bepalingen bleken Het plan van een grote en goed opgezette organisatie om de Indonesische re gering omver te werpen en in het land een communistisch bewind in te stellen, is te elfder ure mislukt doordat bepaalde elementen incidenten veroorzaakten in Friok en Buitenzorg. Deze relletjes, die aanleiding gaven tot vele arrestaties in Djakarta en O. Sumatra, brachten de illegale beweging aan het licht. Volgens het blad „De Javapost", dat deze berichten publiceert, zouden de incidenten zijn uit gelokt door andere buitenlandse illegale agenten, speciaal met het doel de com munistische Putsch in het honderd te laten lopen. Het blad schrijft verder, dat de regering „betrouwbaar bewijsmateriaal heeft gevonden, dat „onomstotelijk" zou leiden in de richting van een buitenlandse mogendheid. onvoldoende Reeds vóór de oorlog is gebleken, dat de bepalingen in het Wetboek van Strafrecht omtrent de misdrijven tegen de veiligheid van de staat onvoldoende waren. Zij bleken dat nog meer te zijn tijdens en na de bezetting. Daarom heeft de minister van justitie thans overeenkomstig de voorstellen van een daartoe reeds in 1948 ingestelde commissie een wetsontwerp ingediend bij de Staten-Generaal, dat de nodige regelen bevat voor de berechting van misdrijven tegen de veiligheid van de staat en enkele andere misdrijven, in geval van oorlog gepleegd. Voor deze berechting wordt bij uit stek de militaire rechter bevoegd ver klaard. Worden deze misdrijven echter na een bezetting berecht dan staan zij ter beoordeling van bijzondere rechts colleges De voorgestelde organisatie van bijzondere rechtbanken laat alle ruimte aan de kroon om naar behoefte het aantal colleges en het aantal ka mers daarvan te bepalen. Tribunaal zaken worden in het ontwerp niet be- X Aangezien de productie van de Tsjechische zware industrie in korte tijd aanzienlijk moet toenemen, zal de bedrijvigheid op sportgebied aanzien lijk worden beperkt. Zo zullen tal van bedrijven hun voetbalclubs ontbinden Deze worden beschouwd als „broei nesten van vijandschap tegen de ar beidersklasse en van sabotage tegen het vijfjarenplan" Bovendien schijnen de clubs veel te ruw te spelen, waar door velen gewond worden en dagen lang niet kunnen werken. Dat bena deelt de productie eveneens sterk handeld. Het wetsontwerp is tevens van toepassing voor het geval van burger oorlog. De mogelijkheid is geopend, de be drijvers van bepaalde misdrijven de doodstraf te doen ondergaan. Deze kan in geval van oorlog niet worden ge mist, hetzij uit overwegingen van vei ligheid dan wel uit een oogmerk van generale preventie. Het treden in vreemde krijgsdienst is gesplitst. Wordt dit misdrijf bedreven in het vooruitzicht van een oorlog, dan zal volgens het ontwerp berechting krachtens artikel 101 van het wetboek van strafrecht volgen, dat hierop vijf tien jaar gevangenisstraf stelt. In ge val van oorlog wil het ontwerp de doodstraf opgelegd zien. De organisatie zou het voornemen hebben gehad gebruik te maken van bepaalde groepen, waarvan één, de „Barisan Sakit Hati (strijdgroep der gegriefden) door bemiddeling van een Chinees burger een schrijven heeft ge richt aan de regering van de Chinese volksrepubliek. In de brief kwam de zinsnede voor: „Bapak (vader) Mao verlos ons". De betrokken organisaties in geheel Indonesië zouden het sein hebben ge kregen zich gereed te houden voor de algemene actie, die weldra zou volgen. De reeds gemelde incidenten hebben dit plan verijdeld. Bij de in nauw verband hiermede staande razzia in Oost-Sumatra zijn vele arrestaties verricht onder andere van vijftig Chinezen en vier Nederlan ders. Vertegenwoordigers van de com munistische partij te Medan hebben bij de gouverneur van Oost-Sumatra ge protesteerd tegen de arrestatie van enige communistische leiders. Het aan tal gevangen genomen rebellen in Dja karta bedraagt thans zestig. Hei Japanse vredesverdrag In Westerse diplomatieke kringen in Moskou beschouwt men de Sowjetrus- sische beslissing om deel te nemen aan de conferentie te San Francisco over een Japans vredesverdrag als een logische voortzetting van de verander ende houding van het Kremlin. De Westerse diplomaten verwachten, dat de Sowjet-Unie in de loop van de conferentie de nieuwe strekking van haar buitenlandse politiek verder zal ontplooien. Zij hechten grote waarde aan de benoeming van Gromyko als hoofd van de Sowjet-delegatie. Gromy ko heeft veel ervaring opgedaan bij de In Hierden bij Harderwijk verdween plotseling een zwaluw-ouderpaar uit een nest met drie jonge zwaluwen. Een mannetjesmus merkte de hongerende kleintjes op en nam de zorg voor ie zwaluw-weesjes op zich. Zij voelen zich best bii deze pleegpapa, die regelmatig voedsel komt aandragen. Na du tedere trekje het tragische verhaal van de mijnwerker in het Engelse graaf schap Yorkshire, die de eerste prijs in een étalage-wedstrijd kreeg toegekend: een gratis permanent wave met alle bijkomstigheden. De mijnwerker is zo kaal als een biljartbal. Stella Bald win in Birmingham kreeg ook een eer ste priis voor de wijze, waarop zij de oude dansen harer voorouders uitvoer de. Stella was zes jaar oud en verreweg de jongste deelneemster. In de^die rentuin van Tokio, waar Theodoors neef woont, zijn onlangs zwemwedstrij den voor dieren gehouden, welke door een konijn werden gewonnen. De kro kodil. die natuurlijk favoriet was. werd tweede, gevolgd door een schildpad en een eend. Theodoors neef verdronk bj- na en won geen prijs. Grote iiiihih had ook de Amerikaan Oscar Anderson in Brockton, die werd gearresteerd, daar hij na een aanrijding domweg was doorgereden, op weg naar zijn achttien jarige bruid. Toen de rechter veron- UI|_ haast Theodoor voelt zich volksvijand no 1. derstelde, dat hij beslist tijd genoeg had gehad om even te kunnen wach ten. antwoordde Oscar: „Geen seconde, ik ben al vierenzeventig" James Annable, een lid van de vrijwillige brandweer uit de Amerikaanse sta^ Prescott, was ook al zo'n energiek lid van tte gemeenschap. Hij was steeds het eerste op het terrein van de brand aanwezig. Totdat hij op een goede dag werd betrapt bij het in brand steken van een groot warenhuis. James Anna ble bekende, dat hij reeds twintig branden had gesticht teneinde telkens vijftig cent en een bonus te krijgen H Het kleine groepje, dat zo opvallend vaak de grens tussen Duitsland en Oostenrijk overschreed, ging ook niet geheel vrijuit. De voortdurende visita ties van de douane leverden niets oo en ten slotte werd een geneesheer in geschakeld. Deze ontdekte weldra eigenaardige knobbels op de darmen van de aangehoudenen. Hij gaf ze wonderolie te drinken, waarop uit rub ber vervaardigde capsules met een in houd van marken- en dollarbiljetten te voorschijn kwamen. besprekingen van de plaatsvervangen de ministers van buitenlandse zaken in Parijs, aldus deze kringen. Sommige waarnemers in Moskou zijn geneigd te denken, dat de bezwa ren van India en Birma, evenals de schoorvoetende aanvaarding door En geland en Frankrijk van het ontwerp- vredesverdrag de Russische beslissing heeft beïnvloed. Zij zien geen reden om aan te nemen, dat de Sowjet-Unie niet zal voortgaan aan te dringen op deelneming van communistisch China aan de besprekingen. Te New Delhi werd gisteravond in gezaghebbende kringen verklaard, dat India nog wacht op het herziene ont werp voor een Japans vredesverdrag om definitief te beslissen of het al of niet zal deelnemen aan de conferentie te San Francisco. Men verwacht dat het nieuwe ontwerp morgen zal wor den gepubliceerd. Binnenkort wordt een officiële verklaring uit New Delhi verwacht. De mogelijkheid bestaat, dat India een apart verdrag met Japan zal sluiten. De zaak-Oaiis Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft zich Dinsdag met algeme ne stemmen uitgesproken voor de on verwijlde afbreking van de handelsbe trekkingen met Tsjecho-Slowakije, tot dat de Amerikaanse correspondent William Oatis zal zijn vrijgelaten. De resolutie is naar de Senaat door gezonden. Het vissersvaartuig van de heer Tillema uit Zoutkamp, dat Maandag vastliep op de Engelsmanplaat tussen Ameland en Schiermonnikoog, is laat op de avond vlotgesleept en naar zijn thuishaven teruggekeerd. yyij hebben in Nederland ongeveer zestig levensverzekeringsmaat schappijen, die eind 1950 in totaal ver zekerd hadden voor ca, 14,5 milliard gulden. Dit bedrag is niet zo heel veel kleiner dan het inkomen van alle Ne derlanders tezamen in dat jaar. Wel was dit bedrag niet geheel in Nederland afgesloten, maar voor onge veer 90 pet. was dit toch het geval. Als wij berekenen wat dit wil zeggen per hoofd der bevolking, dan komen wij op circa 1200,verzekerd bedrag voor elke man, vrouw en kind. In 1939 was dit, als wij rekening houden met de waardedaling van ons huidige geld ca. 1000,Hieruit kan worden afge leid, dat de verzekeringsgedachte groeiende is. Bij de levensverzekering onderschei den wij de kapitaalverzekering, waar bij aan de verzekerde of diens erfge namen na verloop van tijd een bedrag ineens wordt uitgekeerd en de rente- verzekering, waarbij er periodiek uit keringen worden gedaan (gewoonlijk spreken wij in dat geval van een lijf rente). Als Jerde vorm kennen de maatschappijen dan nog de volksver zekering, de verzekering voor kleine bedragen (maximaal 500.waarbij de premie wekelijks door een bode ge- ind wordt. Gaan wij nu na, hoe het totaal ver zekerde bedrag van 14,5 milliard gul den over deze drie groepen verdeeld is. dan blijkt, dat de kapitaalverzeke ring ca. 45 van de koek ooeist, de renteverzekering ca. 40 en de volks verzekering ca. 15 Wellicht nog belangrijker dan deze cijfers (die op zich zelf alleen maar zeggen tot welke bedragen het Neder landse volk een levensverzekering heeft aangegaan) is de stroom gelds die pe riodiek naar de verzekeringmaatschan- pijen toevloeit, door het betalen van pensioenpremies en koopsommen. Per kwartaal kan dit gesteld worden op ongeveer 120 millioen gulden of 12, per hoofd der bevolking: dit is dus iets minder dan 1,per week, die voor élke Nederlander ten behoeve van een verzekering wordt betaald. Omgekeerd vloeien er uit de kassen van de maatschappijen ook weer gel den terug aan uitkeringen en wel ca. 36 millioen gulden per kwartaal, ofte wel ca. 28 cent per week naar elke Nederlander. Uit deze berekening blijkt wel. dat de vermogens van de maatschappijen nog steeds groeien, vermogens die die nen om in de toekomst de verzekerde bedragen en lijfrenten te kunnen uit betalen. Deze vermogens kunnen vanzelfspre kend niet onbelegd blijven. Het gaat hier om enorme bedragen, waarvan de opbrengst mede dient om de stabiliteit van de maatschappijen te vergroten en de verzekerden grotere zekerheid te geven. De Nederlandse maatschappijen heb ben voor niet minder dan ca. 1,3 mil liard gulden belegd in hvpothek«>n, huizen, effecten, schatkistbiljetten, le ningen op schuldbekentenis e. d. Wij zien hieruit, dat de ontvangen premies en koopsommen weer naar het economische huishouden terug stromen: de overheid krijgt een deel, er worden huizen voor gekocht en de industrie wordt er mee gefinancierd. Doch dit laatste voor slechts ca. 10 Een van de grote verwijten, die men de levensverzekeringsmaatschappijen nu doet, is dat zij de grote sommen gelds die haar toestromen, niet op rui me schaal ter beschikking stelt van het bedrijfsleven, voor uitbreiding en op richting van nieuwe industrieën. Het antwoord van de maatschappijen is echter: „Dat is on- te riskant. Wie ga randeert ons, dat wij het volle bedrag terug krijgen?" Hier ligt inderdaad een probleem. Onze industrie schreeuwt om geld. Bij de levensverzekeringsmaatschappijen is veel geld, maar zij durven het niet op grote schaal ter beschikking te stel len Het laatst.- woord is hierover nog niet gesproken.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1