Colonne van vijftien touringcars vervoerde de vijfhonderd Voor een GROTE collectie Vacantie- aanbieding 8 50 4 90 VAN WILLIGEN Naar bloemen, vogels en de Bijenkorf Opleidingsschoener „Urania" maakt buitenlandse trip van drie weken Mobilisatie-oefening voor mariniers Meisjes Regenmantels Rib Fluweel Onvergetelijke autotocht voor ouden van dagen Perfecte organisatie en blijde thuiskomst E52S (zilmeta) KONINGSTRAAT Tussen Haaks en Kuitje Iers muziekkorps naar Den Helder Bakker bezondigde zich aan oneerlijke concurrentie Kwart eeuw schipper van de „Hygiea" IN HET KQRT Texel Dief in souvenirwinkel IJmuider jongeman door trein gedood 1300 mariniers twee dagen bijeen in Doorn Voldoende zeer modern Amerikaans materiaal DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1951 Wy weten al by voorbaat, dat vijfhonderd mensen vandaag dit stukje over de Autotocht met de Ouden van Dagen zullen lezen, en dan een beetje spijtig zullen zeggen, dat lang niet allez er In staat. Ieder van deze vijfhonderd mensen de deelnemers aan de tocht hebben ook zo intens genoten en stuk voor stuk zoveel indrukken op deze dag opgedaan, dat het onmogelijk is voor ieder hunner een journaal te schrijven, zoals hij (of zij) deze dag hebben beleefd. Het moet Jammer genoeg een algemeen overzicht worden, summiere indruk van dit uit stapje, dat eigenlijk geen uitstapje meer te noemen is, omdat er zoveel mensen bij betrokken waren en omdat aan de organisatie van deze miniatuur-volks verhuizing zoveel vast zat. Het comité, dat onder leiding van de heren C. Steenlage, H. A. Boon en H. G. Böhmer. de Autotocht voor Ouden van Dagen heeft voorbereid, heeft daarbij aan ettelijke tientallen ogen schijnlijke kleinigheden moeten den ken. Het was alleen al een opgave, in deze seizoentijd vijftien touringcars be schikbaar te krijgen. Het verwerken van de aanmeldingen, het inzamelen van de benodigde geldener was veel nodig, en nog is niet eens alles bij el kaar!), het uitstippelen van de reis route, de zorg voor de consumpties en de warme maaltijd voor zo'n enorm gezelschap, dat zijn zo enkele van de programmapunten, die door het comi té moesten worden afgewerkt, alvorens de reisgeleiders hun gasten met opge wekte gezichten konden opwachten voor het vertrek. In de huizen der meeste deelnemers tal de wekker gistermorgen al wel om zes uur hebben gerateld. Ze waren in leder geval allemaal op tijd, en zonder vertraging (op het kwartiertje uitstel van het verstreksein was al gerekend) kon de file, vaarwel gezwaaid door vele familieleden en kennissen der rei zigers, de tocht naar het warme Zui den aanvaarden. Het was gelukkig niet al te warm. Het weer was eigen lijk ideaal, en de regenbuitjes die la ter op de dag vielen bezorgden nie mand hinder. Het was alleen voor de chauffeurs minder prettig, maar dezen hadden wel voor heter vuren gestaan. Zonder stagnatie. Zonder enige stagnatie functionneer- den de zeventien motoren (van de vijf tien autobussen en de twee politiemo toren) van uur tot uur. Zonder stag natie ook arriveerde de lange stoet om helf elf bij de veiling „Bloemenlust" te Aalsmeer, de eerste pleisterplaats. In dit verband moeten we met ere ver melden de bestuurders van de beide zij- spanmotoren der Helderse politie, de agenten Klaasse en Bakker. Zij zorg den er voor, dat het verkeer op druk ke punten en bij gevaarlijke kruisingen tijdig op de komst der vijftien touring cars attent werd gemaakt, en wanneer dat nodig was werd het verkeer uit zijwegen stopgezet opdat de file onge hinderd en zonder gevaar kon passeren. Dank zij een vriendelijke geste van de directie der Aalsmeerse bloemen veiling konden de reizigers, na hun rondgang door de immense veilinghal len met de honderdduizenden versge- plukte bloemen, de tocht voortzetten, getooid met een prachtige roos of an jer. Later op de dag vormden deze versieringen tevens nuttige herken ningstekens. Avifauna Van de bloemen naar de vogels Precies op tijd, om twaalf uur, verlie ten de bussen het bloemenland om zich via Leiden naar Alfen aan de Kijn te begeven, naar de vogels, die in talloze variëteiten zijn bijeengebracht in het bijzonder interessante vogelpark .Avi fauna". Het is thans reeds zeer de moeite waard, die betrekkelijk kort geleden aangelegde complexen te be zoeken, maar .Afivauna" zal stellig nog meer aan aantrekkelijkheid win nen wanneer in de loop der jaren de beplanting wat forser en weelderiger is geworden. Natuurlijk, de vogels zijn de hoofdzaak, en aan het bezichtigen daarvan beleeft de bezoeker een zeer leerzaam genoegen. Een attractie is ook het gebouw met de volières, die niet door traliewerk, gaas of glas zijn af gesloten. In de zaal is het duister,ter wijl de volières verlicht zijn. De grens tussen licht en donker vormt een af doende beletsel voor de vogels om hun verblijfplaats te verlaten. Op het terras van het restaurant (waar het uitstekende orkestje van Ted ♦Heath musiceerde, afgewisseld door soli van de Engelse hammondorganist Ray Richmond) kregen de Helderse bezoekers een kop koffie aangeboden, Wel te verstaan niet van de Avifauna directie, maar uit de reiskas. Bijenkorf De wonderen der wereld hebben gisteren wel een rol gespeeld in het dagprogramma. De moderne techniek bewees haar dienst bij het snel ver plaatsen van de grote groep Nieuwe- diepers, de bloemen geurden en toon den hun kleuren in Aalsmeer, de vogels waren in ettelijke schakeringen ver tegenwoordigd in Alfen aan de Rijn, waarom zouden dus de insecten ont breken? Misschien heeft dat de organi satoren door de gedachten gespeeld, toen zij besloten bij „De Bijenkorf" in Amsterdam aan te leggen voor de war me avondmaaltijd. Deze zaak deed haar naam wel eer aan, door zoveel mensen gelijktijdig voor zulk een belangrijke bezigheid te kunnen huisvesten. Enige tientallen dienstertjes zorgden er voor. dat de hongerig geworden Nieuwedie- pers in korte tijd van het nodige wer den voorzien. In een prettige stemmln" werd de wel toebereide maaltijd ge bruikt. Om half acht kwam ook aan dit feest een einde en moesten de bussen weer worden opgezocht. Ook dit had een vlot verloop. Nie mand van de reizigers heeft iets ge merkt van het gerangeer met de auto bussen, die op deze tijd van de dag zelfs voor het Amsterdamse verkeer een wel wat ongewenste aanvulling vorm den. Twee hoofdstedelijke motoragen ten hielpen hun Helderse collega's snel bij het opsporen van een geschikte par keerplaats en later kon ook het embar- keren van de bussen en het opnieuw formeren van de file geschieden zonder dat het verkeer in de hoofdstad daar door werd belemmerd. Wie Amsterdam kent, en bovendien weet dat minstens vier van de vijftien bussen op enkele centimeters na twee en een halve meter breed waren, zal begrijpen dat het zo keurig op tijd vertrekken van de co lonne een prestatie op zichzelf was. De thuisreis verliep voorspoedig en zelfs de overtocht bij de Hembrug had niet vlotter kunnen gaan. De file zou dan ook precies om tien uur in Den Helder zijn teruggekeerd ware het niet dat de regen het zicht op de drukke weg door de Zaanstreek en de andere bebouwde kommen zo belemmerde, dat de chauffeurs het tempo aan de veiligs kant moesten houden. Men begon al een beetje te vrezen, dat bij de aan komst in Den Heider alleen diegenen aanwezig zouden zijn, die daar beslist moesten zijn om hun familie af te ha len, maar dat is toch heel anders uit gekomen. De busreizigers kregen daar entegen de indruk, dat half Den Helder de regenbuitjes had willen trotseren om langs de Ruvhgweg getuige te zijn van de intocht der bejaarden. Dit har telijke welkom deed de oudjes bijzon der goed. Men zal dat begrijpen, wan neer men zich realiseert dat menige hoogbejaarde gelooft tot een vergeten volksgroep te behoren. Men is oud en uitgediend, nietwaar, en het leven gaat verder. Wij hebben de stellige overtui ging gekregen, dat de ouden van dagen, die deze zeer begrijpelijke gedachten koesteren, als een zeer belangrijke winst van het uitstapje van gisteren hebben overgehouden dat er nog wel degelijk aan hen wordt gedacht. Zo is deze autotocht veel meer ge worden dan een prettig dagje, dat een ieder zo gaarne aan een oud mens gunt, veel meer dus dan alleen maar een lichtpunt in een lange levensavond. Aan het organiserend comité komt ook hier voor zeer veel erkentelijkheid toe, dat het vijfhonderd bejaarde stadgenoten heeft getoond, dat zij nog .een levend en zeer gewaardeerd onderdeel van de ge meenschap vormen. ....vol verwachting, bestegen de oudjes voor het vertrek de bussen... Voor hei eersi na de oorlog Vijftien adelborsten trokken langs Engelse en Belgische kust Gelijk onze voorvaderen Hr. Ms. zeilschoener „Urania", het toegevoegde opleidingsvaartuig van het Koninklijk Instituut, is Woensdag in de jachthaven van de K.M.J.C. aan de Zuidstraat teruggekeerd van zijn eerste buitenlandse reis na de oorlog. Drie weken is het schip op semi-dienstreis geweest langs de Belgische kustplaat sen. Het was een dienstreis, waarvoor de officieren, t.w. de commanderende officier ltz. I N. J. H. Gregory, en voorts ltz. II Th. H. de Meester en Ltz. II C. F. J. Heitz, alsmede een vijf tiental Adelborsten van het K.I., gaar ne hun verlof opofferden. Een goede traditie is met deze tocht in ere hersteld. De traditie niet alleen om de Adelborsten in het eigen verband vertrouwd te maken met de sfeer van de buitenlandse havensteden, waar men de vlag van het eigen land krijgt hoog te houden, maar ook de traditie van het zeezeilen gedurende een langere periode dan een dag of een weekend. De trip heeft het nut van dit laatste weer op velerlei wijze bewezen. Bij toerbeurt waren de jongelui verant woordelijk voor het zeilen of navige ren, maar daarnaast hadden ze ook zelf de zorg voor de inwendige mens, en de zorg, dat hun schip er piekfijn bleef lllllllil! llllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllll!ll!l!!!llllll!!!!!llll (Advertentie, Ing. Med.J uitzien, al bleven dan twee paaien als vaste bemanning mee aan boord. Was het dan een dienstreis, het is toch ook aan de andere kant een plei- zierreis geworden. De „Urania" is nu eenmaal een zo mooi schip, dat men al een onsportieve kniesoor zou moeten zijn, wanneer men koud gebleven zou zijn van de kwaliteiten, die het zijn opvarenden in volle zee weet te bieden. Men denke zich alleen maar even in, wat voor indruk het gemaakt moet hebben toen het schip daar mijlen ach tereen de golven kliefde, tussen Wight en Dungeness met de brassen erbij. Iets van de geest van onze voorvade ren moet de opvarenden bezield heb ben, toen ze daar voor de wind op dat vierkant getuigde bijzeil, dat breefok heet, de oversteek maakten van Enge land naar het vasteland. Och en dan, alle soorten weer maak te men mee. Van windstilte tot zeer krachtige wind. En onderwijl kreeg men volop de gelegenheid ook aan wal te genieten van de tegenstellingen, die men nu eenmaal altijd tegenkomt, wan neer men de eigen landsgrenzen achter zich gelaten heeft. Na een knap staal tje navigeerkunst op de Theems heeft men in Greenwich het Naval College bezocht. Men heeft even kunnen proe ven van de excellente prestaties bij het Festival of Britain. Twee adelborsten opgevallen door hun verzorgde uniformen overkwam het zelfs, dat hun woord en beeld per televisie in honderden Engelse huiskamers terecht kwam. Tijdens het Festival werden zij aangeschoten door een televisierepor ter. Hij stelde hun enkele vragen, zon der uiteraard vermoed te hebben, dat hij inderdaad enkele bezoekers bij de kop had, die toevallig een pittig ver haal konden doen. Londen, Greenwich, Porthmouth, Ostende, Zeebrugge, en Hoek van Hol land heeft de „Urania" aangedaan. Er werd nauwkeurig op tijdschema geva ren, Vooral op windstille dagen bleek dat tijdschema wel eens aan de krappe kant, maar des te groter was de vol doening natuurlijk, toen bleek, dat men het telkens wist te bezeilen. Het is een mooie, en ervaringsvolle reis geweest. Een reis, die onvergetelijke indrukken heeft achtergelaten, en het respect, dat wij onze zeilende voorvaderen nog graag willen toedichten, volkomen be vestigd heeft. Het is morgen hoog water om 11,30 en 23,55 uur en laag water om 5,40 eh 18,05 uur. De Belfast Citadelband van het Leger des Heils zal Zaterdag 15 September naar Den Helder komen. Dit korps maakt een tiendaagse tournee door ons land. Vóór Den Helder concerteert het in Rotterdam, Den Haag, Utrecht en enkele andere steden. Na het bezoek aan en het ronr->-t in onze stad gaat 't gezelschap door naar Amsterdam, van waar het weer naar Ierland zal ver trekken. 's Middags half vier zal het corps in Den Helder arriveren. Het wordt aan het Stationsplein met muziek ontvangen van in de eerste plaats het Helderse Leger des Heils-muziekkorps, en moge lijk ook door het Stedelijk Muziek korps. Gezamenlijk zal een mars door de stad gemaakt worden, waarna een officiële ontvangst der Ierse gasten zal plaats hebben ten stadhuize. Aan het concert, dat de Ieren 's avonds zullen geven in de Westerkerk, gaat opnieuw een mars door de stad vooraf. Dit bezoek zal een waardig sluitstuk worden van de landelijke veertiendaag se actie van het Leger des Heils. Die veertiendaagse actie kwam tot uiting in vele openluchtsamenkomsten. Zaalbij eenkomsten werden er in deze periode, noch elders, noch hier in Den Helder, gehouden. Voor de Alkmaarse Economische poli tierechter, mr. R. W. J. C. van den Wall Bake, moest gistermiddag terechtstaan de bakker Riekele J. W. Hem was ten laste gelegd, dat hij in strijd met de verorde ning Sanering Bakkersbedrijven had ge handeld door een bezorger in dienst te ne men, die kort tevoren bij een concurrent dezelfde wijk had bediend. Alle cliënten, di de bezorger eerst bediende voor zijn oude baas. verzorgde hij toen voor zijn nieuwe patroon, omdat niet de indruk bij de klanten werd gevestigd, dat zij brood van een andere bakkerij betrokken. Reeds was Riekele door de Nederlandse Bakkeriistichting gestraft met een boete van 100, zodat de Officier van Justitie mr. dr. J. M. Vellinga, van oordeel was, dat met een geldboete van 1 subs. 1 dag kon worden volstaan, aangezien het geen pas zou geven twee maal hetzelfde feit te bestraffen. Het is deze dag op de kop af vijf-en- twintig jaar geleden, dat de heer C. Bijl, thans wonende Ruighweg 11, als schipper van het motorvuilnistrans- portschip „Hygiea I" werd aangesteld. Een kwart eeuw geleden werd name lijk begonnen met het vuilvervoer naar zee. En Schipper Bijl heeft deze dienst van de grond af zien groeien. Voor hij in gemeentedienst kwam, was hij werk zaam geweest ter visserij, en laatstelijk bij de sleepdienst van Wijsmuller. De heer Bijl is een rustige persoonlijkheid, wie het op deze jubileumdag niet aan belangstelling zal ontbreken. Vanmid dag om vier uur zullen directie en per soneel van Openbare Werken hem hul digen in het gebouwtje „Algawa". Vrij dagmorgen zullen B. en W. de jubilaris en zijn familie ten stadhuize ontvangen, om hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud te overhandigen. Donderdagavond is er weer dan sen in de Marine-Cantine voor militai ren en introducé's. Jaap Kwak en zijn „Musical Ramblers" verzorgen de dans muziek. Aan de Sportlaan liggen thans vijf voetbalvelden. De twee eersten worden bespeeld door H.R.C., het 3e (middel ste) veld door de v.v. Watervogels, en de beide laatste velden door de v.v. Helder. De laatste vereniging heeft dus thans weer de beschikking over een A- en B-veld. Het B-veld is het terrein, waarop vorig seizoen Watervogels speelde. Watervogels heeft thans een geheel nieuw terrein. - 1 Prinses Marga.et vierde haar 21ste verjaardag. Op de foto zien we l.-nlnjln Elisabeth en prinses Margaret in de tuin van het Balmoral kasteel een oogje houden op prins Charles, die net als alle andere kinderen graag met water speelt. Dezer dagen bekeken enige badgasten in het kruideniers- en souvenirspand ,,Het Cen trum" te De Koog een coilectic ringen. Terwijl do verkoopster de adspirant-kopers bediende, schoof een twintigjarige jongeman uit Den Hel der een ring' aan de vinger en verdween er schielijk mee. Maar het winkelmeisje had de diefstal bemerkt eri waarschuwde terstond de politie. Toen deze dc jongeman aanhield, bleek de ring reeds aan de vinger van een vriend te prijken. 4De politie nam de gestolen ring in beslag, evenals een ring, die de jongeman reeds langere tijd droeg, daar de politie de mogel ijkheid niet uitgesloten achtte» dat ook dat sieraad op onrechtmatige wijze was verkregen. Tegen het tweetal werd proces-verbaal opge maakt. (Tcx. Crt.) Hij werd tientallen meters meegesleurd Bij de halte Hoogovens aan de Noord zijde van het Noordzeekanaal te Velsen is gistermorgen om half twaalf de 25- jarige IJmuidenaar J. van Noort door een uit Beverwijk komende trein ge grepen. De jongeman, die in losse dienst was bij de Nederlandse spoorwe gen, was bezig met het verversen van een olielamp aan een seinpaal. Door een misstap er zijn geen ooggetuigen moet hij tegen de trein uit Beverwijk gevallen zijn, die hem een eindweegs meesleepte. Per locomotieftractie werd de jongeman, die zwaar aan het hoofd was gewond, naar het Rode Kruiszie- kenhuis in Beverwijk overgebracht, waar hij in de loop van de dag is over leden. Het treinverkeer ondervond on geveer een kwartier vertraging. De oorlogsorganisatie van het corps mariniers omvat zes infanterie-batal- jons, een groot aantal bewakingseen heden ter grootte van compagnieën en verscheidene ondersteuningseenheden, het geheel ter sterkte van ongeveer 13.000 man. Dit deelde gistermiddag de commandant van het corps mariniers, generaal-majoor M. R. de Bruyne, mede aan persvertegenwoordigers, die gisteren een bezoek brachten aan het marinierskamp „Woestdiiin" te Doorn. In „Woestduin" komen deze week 1300 mariniers, voor het merendeel o.v.w.-ers, die op Java bij de mari niersbrigade hebben gediend, in drie groepen uian ruim vierhonderd man voor twee dagen onder de wapenen. Deze mobilisatie-oefening zij duurt zes dagen voor officieren is. zoals generaal-majoos De Bruyne verklaarde, een eerste bescheiden begin om het plan voor de oorlogsorganisatie uit het papieren stadium te brengen, waarin het nog verkeert. Uit de 1300 mariniers zullen gedurende deze mobilisatie oefening het eerste infanterie-bataljon en een transport-compagnie worden ge vormd. Generaal-majoor De Bruyne liet uitkomen, dat hij dit jaar gaarne een langere mobilisatie-oefening dan die van twee dagen had gezien en dan voor alle dertienduizend mariniers. De kostenfactor en het feit, dat de o.v.w.- ers bij hun afzwaaien min of meer de toezegging hebben ontvangen, dat zij niet meer zouden worden opgeroepen, hebben er toe geleid, dat dit jaar slechts de 1300 mariniers voor een tweedaagse mobilisatie-oefening zijn opgeroepen. De generaal-majoor verklaarde voorts, dat er thans voldoende zeer modern Amerikaans materieel aanwe zig is om alle dertienduizend mariniers van wapenen en uitrustingen te voor zien. Over de taken, die het corps ma riniers zijn toebedeeld, verklaarde hjj geen inlichtingen te kunnen geven. Wel bleek uit zijn antwoord, dat het corps in geval van oorlog niet als een gesloten eenheid zou optreden. Een deel zal in West-Europa onder commando van de Benelux-admiraal dienen, een ander deel op zee, en een derde deel overzee. Op de mobilisatie-oefening wordt de huidige mobilisatieregeling beproefd. Verder is zij aangegrepen als gelegen heid om de mannen met elkaar en hun officieren in kennis te brengen. De manschappen ontvangen kleding en uitrustingstukken, die zij met uitzon dering van hun geweer, mee naar huis mogen nemen. Zij wonen ten slot te nog enkele demonstratie-oefeningen bij. om de nieuwste wapens te leren kennen. Bij deze oefeningen worden zelfs vlammenwerpers gedemonstreerd. Iedere groep mariniers wordt tijdens de mobilisatie-oefening toegesproken door de corpscommandant zelf. Generaal-majoor De Bruyne vertelde in eenvoudige bewoordingen de mari niers, waarom zij naar Doorn waren geroepen. Hii gaf hun een overzicht van de wereldsituatie en deed een be roep op hen om onder alle omstandig heden te tonen, dat zij waardig zijn in het keurcorps der mariniers te dienen Wij hebben gisteren een groep van driehonderd mariniers anderhalf uur lang vol aandacht naar hun comman- dant zien luisteren Hun houding be wees. dat de marineleiding in geval van nood op hen zal kunnen rekenen Juist voor deze tijd en voor het aanstaande najaarbrengt de Bijenkort in de verkoop, keurige aan beide zijden stof, ge gummeerd, tijne Egyptische katoen met leuke capuchon Deze meisjesmantels, in de maten 60 tot 100, waarvan wij de laatste partij bij de Fabriek zeer voordelig in kochten, kunnen wij U nu aanbieden voor maat 60 met kleine stijging per maat zware kwaliteit, mooie kleuren, 70 cM. breed 5 90 en Meter per Het is maar een weet, dat de Bijenkorf moeder en dochter beter kleedt 'JI.T'fl ",TxU (Advertentie» Ing. Mcd-) i

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2