Geef mij de „Van Galen" maar... Wij gaan met vacantie Gero collectie Ster T. C. GOVERS BEEMSTERBOER J. Beem ster boer Negerballet van Berto Pasuka Maandagavond in Tivoli Oersterke Ouden van dagen zeggen dank De Bioscopen MARINE EN LANDMACHT IN KOREA Soldaat en matroos leven in totaal verschillende omstandigheden Voor»- en nadelen aan beide kanten van 27 Auq. tot 4 Sept. Viltzeil, Gordijnstoffen en Vitraqes Onze OP IEDERS LIP! „Stars and Stripes" vol lof over Hr. Ms. „Van Galen" Helderse amateurs treden op ten bate van „Fomiba" het was een prachtige dag... IN HET KORT Tussen Haaks en Kuitje STOPHOEST TIVOLI „Geen plaats voor Jenny" DE WITTE: „Grote parade van I9I5" Fonteyn komt opnieuw voor Nieuwe dienstregeling voor het stadsverkeer Benoeming stationschef D. Oostendorp 25 jaar bij de Water- en Lichtbedrijven Naast onze bekende Jongenshorloges Meisjes Sporthor'oge ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1951 Twee eenheden twee verschillende levens „Geef mij de „Van Galen" maar". „Hoe is het eigenlijk in Korea?" Dat is het eerste dat je gevraagd wordt, als Je aan boord van Hr. Ms. „Van Galen" komt. Dat vroeg men mij ook, toen ik de „Evertsen" bezocht: „Vertel eens wat van Korea, we horen er hier zo weinig van". En, terug bij de troep in Korea moet je dan horen: „Zo, weer eens bij de marine geweest? Lekker bruin geworden! Man wat een leven moeten ze daar hebben!" Ik heb het grote voorrecht gehad in de afgelopen negen maanden afwisselend bij de vrijwilligers in Korea te mogen zijn «n Harer Majesteits schepen te kunnen bezoeken en ik meen er goed aan te doen u eens een en ander te vertellen over het verschil tussen beide onderdelen, dte onze Nederlandse naam bij de United Nations zo hoog houden. Amerikanen en Engelsen, alsook Ca nadezen, Australiërs en Nieuwzeelan- öers hebben geen bier aan boord. Ge volg: Men doet zich er (te veel) te goed aan als het schip binnen is. Ge volg daarvan: de Nederlandse matro zen slaan een veel beter figuur me* passagieren! Op de „Van Galen" hebben ze een paar keer per week film aan boord. Je stikt van de hitte als je er naar gaat kijken in een van de hete ver blijven, maar goed, je ziet dan toch een film. In Korea kregen wij onze eerste rolprent na vier maanden Er is verschil, ja zelfs groot verschil tussen de levens van beide groepen. Het verschil is zelfs zo groot, dat op velerlei gebied een vergelijking nau welijks mogelijk is. In Korea hebben onze soldaten, na hun aankomst in November nimmer meer een stukje zee gezien. Op de „Van Galen" daar entegen heeft nog niemand ooit een voet op Koreaanse bodem gezet De Korea-vrijwilligers hebben een zwervend bestaan geleid; zij hebben ontberingen geleden zoals nog nooit tevoren een onderdeel van de Neder landse strijdmacht. Koude, vocht, sneeuw, ijs, honger en dorst zijn maar enkele. Zij hebben hoog in de bergen en diep in de dalen geworsteld en gestreden tegen een altijd weer over machtige vijand en in meer dan enkele zware gevechten tientallen van hun kameraden verloren. Zij zijn bijna nooit afgelost, verkeerden vrijwel con stant in de voorste lijn en waren dus doorlopend in levensgevaar. Wat is Korea? En nu de mannen van de „Evertsen" en van de „Van Galen", die je, als je bij hen aan boord komt, aankijken alsof ze willen zeggen: „Zie je dat? Daar heb je er één uit Korea! Want op een schip weet men niet wat Korea is. Dat schip vaart maar en vaart maar. Het beveiligt een carrier, het vaart zijn patrouille gedurende een bepaald en veelal van te voren vast gesteld aantal dagen. Men weet precies wanneer men op de basis Sasebo of Kure terug is.... Men weet echter ook, dat al „vaart en vaart dat schip maar" het de aan wezigheid van de „Van Galen" en al die andere zeestrijdkrachten is, die het leger te velde mogelijk maakt, zich van de zeezijde onbedreigd te voelen en dat die vloot daar op zee het mo gelijk maakt, dat alle voorraden van wapens, munitie, uitrusting, mensen, kortom alles wat een modern leger te velde nodig heeft, in een onafgebro ken stroom, dat leger kan bereiken. Men weet eveneens, dat mocht er wat gebeuren, de zeemacht direct ter plaatse is om te zorgen, dat die stroom van goederen hen b 1 ij f t bereiken. En ten slotte weet men, dat het wellicht wel eens de simpele aanwezigheid van die schepen zou kunnen zijn, die een torpedering van troepenschepen door een „onbekende onderzeeboot", zoals wij dat vóór de afgelopen oorlog heb ben gezien, heeft verhinderd, omdat alle schepen paraat zijn om ogenblik kelijk in te grijpen. Op een schip heeft ieder zijn „eigen hoekje". Ze zitten er aan hun „baks- tafels" en eten en drinken op tijd. Als je er een paar dagen bent, kun je, bij wijzé van spreken, je vaste kennissen steeds op dezelfde plaats terug vinden. Op een schip heeft ieder z'n eigen bed een kooi z'n eigen kastje, ja, z'n eigen alles. Er zijn douches en er is stromend water, warm en koud nog wel. Er is electrisch licht en er is zelfs airconditioning al werkt die dan ook wel eens onvoldoende. In Korea is dat alles natuurlijk niet. We hsbben er ons eigen bed: het gat- in-de-grond, waarin we zitten, liggen en als het kan slapen. We eten er en we wassen ons er niet. Dat heb ben we wel eens in vijf weken niet kunnen doen. We kregen er ook nooit bier, zoals op de schepen. Bier? Om je dood te lachen! BIER!! We zouden eerder de vrede verwachten dan bier! De „Van Galen" heeft bier aan boord uit Holland nog wel! en ieder krijgt twee tinnetjes per dag. Eerlijk heidshalve vertel ik U er bij, dat alleen de Nederlandse schepen dat hebben. Nadien hopen wjj U weer met de bekende service te kunnen bedienen. Onze etalages blijven echter Uw aandacht vragen met een prachtige collectie WONINGINRICHTING KONINGSTRAAT 44-46. m „Nieuwe" jongens Natuurlijk moet U ook weer niet denken dat het leven aan boord gelijk dat van de befaamde luis is. Helemaal niet. De grootste ergernis is misschien wel het feit „dat er niks gebeurt". We varen maar en we var n maar" zegt de bemanning. „En er g'tbeurt niets. We hadden gedacht dat het hier oer- link zou zijn. Maar het valt mee. Het valt zelfs zo erg mee, dat het tegen valt." In verband hiermee wil ik direct het tweede typische noemen: de team geest. die (nog) niet zo is, als zij wel moet zijn. De bemanning van de „Evertsen" was lang van huis geweest en kreeg, toen zij eindelijk zou gaan, er nog erN.J negen maanden Koreaanse wateren bij Dat lange op-een-schip zitten bevordert de teamgeest, het saamhorigheidsgevoel, en daarmee ver andert de sfeer. Nogmaals: op de „Van Galen" is dat nog niet zo. Het zijn allemaal „nieu we" jongens, afkomstig van verschil lende inrichtingen in Nederland, en veelal nog niet van huis geweest. De honderdprocent goede geest, de hon derd procent kameraadschap komt stellig. Tijd en.... gebeurtenissen zul len dat uitmaken. Zoals een der „ouden" het zo treffend zei: „We moe ten eerst eens in onze stinkerd zitten. Er moet eerst geschoten worden, of we moeten een typhoon over ons hoofd krijgen of wat dan ook. Dan moet je ze eens zien. Er wordt gekankerd Afgezien van dit alles: er wordt bij oude en nieuwe jongens toch wel ge kankerd. Dat is in Korea zo, dat is op de schepen zo. Het zou ook beslist niet goed zijn als je niets hoorde! De één wil gevarentoelage hebben en de ander vindt dat ze g e k zijn om die verwenste patrijspoorten dag en nacht dicht te houden. Door het hele schip brandt 's avonds rood licht, om in geval van alarm (waarbij het groot ste deel van de bemanning aan dek moet komen) geen moeilijkheden met de duisternis te hebben. Vanzelfspre kend wordt ook dit rode licht ver foeid, maar het is nu eenmaal In het belang van die kankeraar zelf! Zeker, het i s warm en benauwd aan boord, heet en drukkend. Vooral het machinekamerpersoneel en de koks in de kombuis verdienen in dit verband een extra woord van hulde voor hun uithoudingsvermogen. De verblijven, waarin eigenlijk te veel mensen sla pen en zeker bij de geschetste toe stand van altijd gesloten patrijspoor ten zijn in deze omstandigheden niet, wat ze moesten zijn, en de wacht- regeling is zodanig, dat ieder een be hoorlijke portie te verwerken krijgt! In Korea is de soldaat gewend in Gods vrije natuur te liggen ik wil niet zeggen: „slapen", want daar komt 's nachts weinig van! maar in ieder geval: hij kent bij alle beperkingen die hem opgelegd zijn deze ene toch niet: gebrek aan ruimte! En, nu ik het heb over voordelen in Korea: er is er wa rempel nog een: de post. Brieven van IS WEER UITGEBREID WIJ BRENGEN VAN DE KLEINSTE TOT DE GROOTSTE CASSETTE IN ALLE MODELLEN EN DIRECT LEVERBAAR. Koopt Gero-zilver bij Uw juwelier, dat verhoogt de waarde van Uw geschenk. FIRMA KEIZERSTRAAT 15 De zaak met de grootste keuze. (Advertentie, Ing. Med.) zeven dagen oud zijn bij het Neder landse bataljon helemaal geen zeld zaamheid. Op de „Van Galen" daaren tegen heb ik meer dan twee weken lang geen enkele brief aan boord zien komen en voor en na mijn bezoek is er ook dagenlang geen post geweest. Dat is nu weer het nadeel van een varend schip De bemanning van de „Evertsen" en ook van de „Van Galen" is zich dit alleswel degelijk bewust: de uiteinde lijke voordelen van de matroos verge leken met die van de soldaat. En hoe eentonig het leven aan boord zo nu en dan ook lijkt, men verkiest het toch CHIEF WHIP (Advertentie, Ing. Med.) nog altijd boven dat van de man in Korea. „Het is maar hoe je het bekijkt", zei een matroos tegen me, nadat ik een poosje met hem in de geest van dit artikel had gepraat. „Als we altijd maar denken dat er altijd mensen zijn die het nog niet zo goed hebben als wij, dan is het leven nog zo gek niet. Nee, geef mij dan de „Van Galen" maar. W. DUSSEL, Res. Ie luitenant. Nederlands heldhaftige aandeel in de Koreaanse gevechten wordt in geestdrif tige bewoordingen door het nieuwsblad voor de Amerikaanse strijdkrachten „Star» and Stripes" in een hele pagina gehul digd. „Hr. Ms. Van Galen", die „Hr. Ms. Evertsen" in de Koreaanse wateren heeft afgelost, heeft zich tot dusver nog slechts in het vuren geoefend, maar belooft in de naaste toekomst even grote prestaties te leveren als „Hr. Ms.Evertsen", zo schrijft het blad. Tijdens de actie bij Wonsan wist dit schip zo nauwkeurig haar doelen te treffen dat heliocoptérpiloten door hun microfoons riepen: „Prachtig gedaan! Stuur er nog maar een paar, ze zijn recht op 't doel". „Hr. Ms. Van Ga len", zo zei het blad, is er trots op als enig Nederlands schip deel te mogen uit maken van de vloot der Ver Naties; Op Zaterdagavond 8 September wordt in „Formosa" een ontspannings avond gegeven ten bate van „Fomiba", de stichting die de taak van de „Band NederlandIndie" heeft overgenomen. De opbrengst komt ten goede aan het fonds, waaruit de verpleging van zie ke en gewonde militairen wordt be kostigd. Medewerking aan het programma wordt verleend door een aantal Hel derse amateurs, o.a. het Harmonie amusementsorkest onder leiding van de heer L. F. van Loo Jr., mevr. Groen Koster, de heer K. Wal en enkele andere leden van „Harmonie". H Hoffman en H. Veen, resp. voorzitter en secretan, WAN de heren J. H- I Dagen afdeiing Den Helder, kregen wy V van de Bond van Oude afdeling een hartelijk woord van S:LT°rÏhtênmteotSddeeorganiseren van de zo voortreffelijk verlopen aUt0t°Cht dog gehad, maar het meest zijn wij nog „Wy hebben een Pj™ 0 d(, eneroie, waarmee het organiserend getroffen door de toewijd 0 trouwe medewerkers deze massale comité - daarbij gesteund goed einde gebracht. Zonder twijje, autotocht heeft voorbere d bejaarde deelnemers, wanneer Wlj vertolkten wij de 0^°fle voor het hartelijke medeleven m« onze grote erkeorganisatoren tot hun zo gewaardeerde actiui- de ouden van dagen, lat afdelingsbestuur, dat wij inderdaad als feit »eeft georeerd^^Zoor alle ruim vijfhonderd bejaard Ontspanning Ouden van het woord: „Nu het zo tan"™Zl7órhet~verleden behoort, wil ik als voorzitter de ouden van dagen weer tOtMvaruadeelneemsters van het comité gaarne de fJ^^Zlke wijze dan ook WIJ i*" Dagen Den Helder, de heer C. Steenlage, aan van geuite aan het dank overbrengen aan een weWagen heeft Z^UjTverloop van dit uitstapje is ook nu weer, naast de Bet zo voortreffe j deelnemers en deelneemsters, vooral te dan. ZZZZt tZ?o7wTe waarop alle medewerkers en medewerkster, vanaf de collectanten en ken aan de prettige ^colTectrices tot de muziekkorpsen, die deze feest- dag op waardige wijze hebben gesloten, zich van hun taak hebben ge. kWetOok aan hen, die door hun bijdragen deze onvergetelijke dag finan. cieel hebben mogelijk gemaakt, hartelijk don„ De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. G. H D. Bettink, Timorlaan 15, telefoon 2890. en dr. M. G. Vroom, Plantsoenstraat 11, telefoon 2485. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek Beth, Spoorstraat 9, telefoon 2150 (ook na zes uur). Het wekelijkse spreekuur van de Christelijke vereniging „Zedenop- bouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a, hoek Celebesstraat. Vanmiddag om half drie beginnen op de banen van „Animo" op de Rijks werf de kringen wedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Lawntennis Bond. Ruim honderdveertig wielrenners verschijnen morgenmiddag om half twee aan de start van de vie/de Ronde van Den Helder, die door D.O.K wordt georganieerd op de Kerkgracht en de Kanaalweg. Nagekomen predikbeurt: Vrij-evan- gelische gemeente, Hoogstraat 65, 10 uur en 17.30 uur ds. Rijkhoek van Dordrecht. Gister n zijn vijf jachten het Nieuwediep binnengelopen: de „Bas- kid", de „Johanna", de „Dusmarie", de Woner" en de „Goney". Hr. Ms. onderzeeboot „O 21" keer de gisteravond uit Rotterdam terug. Het is morgen hoog water om 1.30 en 14.00 uur, en laag water om 7.40 en 20.10 uur. Maandag is het hoog water om 2.40 en 15.20 uur, en laag water om 8.50 en 21.25 uur. Kinderen zijn er dol opl Geef ze Voorkomen Is beter dan genezenl STOPHOEST is gezond èn lekker. Hoesten fs hinder- lijkl STOPHOEST erzacht direct die J lastige keelkriebel. r* -n iKKer. a j rh/pii r* 1*2 vvJ' Zorg, dat U altijd 'n paar rolletjes in huis heeftl Met STOPHOEST is het hoesten snel verleerd en wie niet hoest, snoept graag mee. Proef ze maar eensl De rol van de tienjarige Jennifer m de film „Geëh plaats voor Jenny" wordt door Janette Scott op opmer kelijke wijze vertolkt. De zuiverheid en fijngevoeligheid van deze creatie verraden een veelbelovend talent. Het is werkelijk een veraffeming, een film te zien in dit genre, zonder dat men telkens weer stuit op vals sentiment. De tragiek in het leven van een kind, dat door de scheiding van vader en moeder tot in de kern van haar wezen wordt getroffen, wordt in deze film (die t/m morgenavond in Tivoli wordt vertoond) bijna tastbaar gemaakt. De zin van de liefde ziet men in de bios coop maar zelden zo zuiver gepredikt als in „Geen plaats voor Jenny", waar in juist deze waarachtige liefde ont breekt. De film „De grote parade van 1915" (tot en met Maandagavond in de Witte bioscoop) is een interessante montage van een aantal fragmenten uit histori sche Chaplin-films. De toeschouwer ziet het ontstaan van de allereerste korte films in het bescheiden Holly wood van 1913, en het optreden van een Charlie Chaplin die nog geen alge mene bekendheid vermocht te krijgen. De later zo beroemde acteur trad op als een man met een puntbaardje en een hoge hoed, in karak^r- en ver radersrollen. In de fragmenten van iets jongere datum komt de „Charlie" naar voren in de gedaante, die be roemd is geworden. Het laatste frag- ment is uit het klassiek geworden (Advertentie, h>g. Med.) „Work", dat in 1915 werd vervaardigd. Berto Pasuka, de stichter van het „Bal- Iets Négres" dat Maan dagavond in 't Tivoli- theater optreedt, is in West-Indie geboren als kind van een neger- vader en een West- indische moeder. Ilij zou eerst tandarts wor den, voelde zich sterk aangetrokken tot de danskunst. Toen hij genoeg geld had ge spaard, bezocht hij een school voor klassiek ballet, waar hij ge durende drie jaar hard trainde. Na zijn studie moest hij ervaren, dat niemand een kleurling als danser wenste te engageren. Daarom besloot Pasuka een eigen ballet te vor men. Hij verzamelde om zich heen een en semble uitgelezen ne gerdansers, met het hun eigen karakteris tieke gevoel voor rhythme en uitdruk kingskunst. Het eerste optreden van dit „Ne- gro Ballet" in Londen is een buitengewoon succes geworden en BERTO PASUKA ..geen kleuring als danser.... werd gevolgd door een tournée naar Frankrijk, Nederland, Scandinavië en Zwit serland. Sindsdien zijn aan het repertoire van het „Ballets Négres" vier nieuwe balletten toegevoegd, één gebaseerd op de Voodoo-ritus in Haiti en een parodie op een negerbruiloft in Jamaica. De twee nieuwste balletten, „Nine nights" en „Cabaret 1920", worden thans voor de eerste maal op het vasteland van Europa vertoond. Het programma, dat het uit ruim twintig dansers bestaande gezel schap Maandagavond zal uitvoeren met medewerking van de pianist Geoffrey Russell Smith, bestaat uit zes balletten. ZWEMMEN Bruinvissen-activiteit in het komende weekend De Helderse Bruinvissen hebben het dit weekend druk. Er staan twee be langrijke nummers op het programma Ten eerste gaat hedenmiddag een bus met plm. twintig zwemmers en zwem sters naar Harlingen, waar zij zullen deelnemen aan de afstandwedstrijd over 2 kilometer, georganiseerd door „De Viking" te Harlingen. De Helderse ploeg is zeer groot, gezien het karakter van de wedstrijd. We zullen hopen dat de prestaties overeenkomstig zijn. Zondag organiseert „De Ham" te Krommenie een polotournooi, waaraan het eerste zevental van de Helderse Bruinvissen zal deelnemen, teneinde zijn krachten nog eens te meten met die der Zaanse sportmakkers. Mis schien zit er ook thans weer een prijs je in voor de Helderse ploeg, die als volgt is samengesteld: Doel: H. Th. G. v. d. Water; achter: A. W. Gieles, C. Tijsen, J. Leder; voor: L. Davidse' P T. Gode en H. W. Wildenberg. De 51-jarige voormalige sergeant konstabel der Koninklijke Marine A. ,F, fonteyn uit Amsterdam, die in 1933 betrokken was bij de achtervol ging van de muitende bemanning van „De Zeven Provinciën", zal op 10 Sep tember wegens smaadschrift in hoger beroep terechtstaan voor het Amster dams gerechtshof. Hij was veroor deeld tot een geldboete van f 100 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3Wjaearmaanden 6011 proeftiid OBDAM, 24 Aug. 1951. g.ooo kg sla bonen 40-53; 4500 bieten A 7 50-7 an 5 5,60; 1000 kg gele nep 29.60; 750 kg 'zll- vernep 46—49, drielingen 21; 600 kg grot* aardappelen, Schotse 9,80. Buslijn op Huisduinen wordt doorgetrokken naar Nieuwsiad Op Zondag 2 September gaat een nieuwe dienstregeling in voor het stadsverkeer. De verbinding tussen het station en de „Nieuwstad" wordt dan via Huisduinen onderhouden. De bus, die om 14.10 van het Station vertrekt, loopt door naar de Donkere Duinen, zodat men op een mooie mid dag met de stadsdienst daarheen kan gaan. Ook de bus van 16.15 uur loopt door naar de Donkere Duinen, van waar hjj om 16.55 naar de stad terug, keert. De zomerdienstregeling voor de lijn Fazantenstraat-Station-Duinoord komt met ingang van 2 September te verval, len. De vertrektijdstippen volgens dt nieuwe dienstregeling zijn: van het Station om 7.30 (opwerkdagen), 9.00 (op Zon- en feestdagen) 10.15, 11.00 (op Zon- en feestdagen). 12.10, 14.10. 15.00, 16.15, 17.15, 19.15, 22.10; van „Nieuw- stad": 7.55 (op Zon- en feestdagen), 8.10 (op werkdagen), 9.15 (op Zon- en feest dagen), 10.40, 11.40 op (Zon- en feest dagen), 10.40, 11.40 op Zon- en feest- 21.40. Het vertrek van de tussenhalten Parkzicht en Huisduinen is telkens vijf minüten later. Naar wij vernemen, is de heer H. Franken, thans adjunct-stationschef tweede klasse op het Centraal Station te Amsterdam, met ingang van 1 Sep tember benoemd tot stationschef te Den Helder. De huidige stationschef hier ter stede, de heer A. W. Swïer, die deze functie sinds 1 Juli 1950 be kleedt, is met ingang van 1 September benoemd tot chef van het centrale goe derenstation AmsterdamRietlanden. In het zaaltje van „Elgawa" werd gistermiddag in intieme kring de heer D. Oostendorp gehuldigd ter gelegen heid van zijn zilveren jubileum bij de gemeentelijke Water- en Lichtbedrij ven. De jubilaris, die vergezeld was van zijn naaste familieleden, werd eerst toegesproken door de directeur, de heer P. J. de Klerk, die hem dank bracht voor zijn teouwe plichtsbetrach ting. De directe chef van de jubileren de fitter eerste klasse, de heer F. N. Winter, prees de opgewektheid van de jubilaris, waardoor de geest van goede kameraadschap onder het personeel in niet geringe mate is bevorderd. Nadat de heer N. Helder namens de vakorga nisatie het woord had gevoerd, felici teerde de voorzitter van „Elgawa", de heer A. van der Wal, namens de per soneelsvereniging. Alvorens men uit eenging, sprak de heer Oostendorp een dankwoord en bleef men nog even gezellig bijeen. Een groot Amerikaans lijnvliegtuig met 42 passagiers en een bemanning van vijf koppen is in de buurt van Oakland neergestort. Vier lijken zijn tot dusver uit de wrakstukken gebor gen. Het ziet er naar uit, dat er g®en overlevenden zijn. KIENZLE-FABRIKAAT VAN f 18'75 brengen w|j een mooi degelijk 4-steens voor f 25.—. Het is een horloge, dat meer dan i® geld waard is. FIRMA De zaak met de grootste keuze. KEIZER TRAAT 15. (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2