Zelfs in deze tijd kan men sparen Imkers in Zijpe hielden feestavond ter gelegenheid van 50-jarig bestaan Feest in het kamp A4/fs op de kleintjes wordt gelet Groie dag voor de heer Ligihart, secretaris Een belangrijke dag Scheepvaartberichten Oefenwedstrijd JVCHCSC 1A 8erbru! om 2 uur aldaar Callantsoog Julianadorp Sport-^ en Volksfeesten beginnen hedenmiddag Wieringen Ouden van dagentocht verliep volgens plan Texel Burgerlijke Stand Goede wenken van mevrouw Polak DE vraag: „Kan en moet er in deze t|jd gespaard worden?" is onlangs door de Directeur van de Rijkspostspaarbank, de heer J. F. Faber, zeer posi tief beantwoord. We kunnen ons echter voorstellen, dat vele onzer lezers en lezeressen toen gedacht hebben: „allemaal goed en wel, die meneer Faber kan makkelijk praten, maar dan moet hij mij eens vertellen, hoe je in deze t|jd iets kunt overleggen. Ik kom langs alle kanten tekort" Toch wordt er in ons land iedere maand nog 20 miilioen naar de spaarbank gebracht. Fr wordt dus gespaard. Hoe die mensen dat doen? Wij zijn, om dat te weten te komen, een praatje gaan maken met een bekende deskundige op het gebied van het huishoudbudget, mevr. J. PolakKiek te Amsterdam. Het zou over dreven z|jn te beweren, dat wij nu precies weten hoe het moet .en dat we al de volgende maand zullen overhouden, maar mevrouw Polak, sprekende uit een jarenlange ervaring en uit de practijk van het ogenblik, heeft ons vele behartigenswaardige dingen gezegd, die zeker de moeite waard zijn neerge schreven en overdacht te worden. Urk IV's 111 M ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1951 voor de bijeenkomst van de afdpr U<=Mddn in „Het wapen van Ziin»»c 'ng z^Pe van de vereniging voor Er was bijenteelt dat vele leden aanwezig waren," be|anKstelli"ff- NUtVlecA „..Miirnviirhnfiil Vdfl bueir»».„..1 net fffilUCCntphfctim* - J aanwezigheid van burgemeester en wethoiifie«C.,/fmCentcbestuur was do°r de er veel imkers uit de omgeving. vertegenwoordigd. En dan waren Er was reden voor deze belang stelling. De afdeling vierde haar vijftig jarig bestaan. Dat is op zichzelf al een reden tot feestvieren, maar zo veel te meer, als men bedenkt, dat deze af deling in heel het Noorden van Noord- Holland baanbrekend werk heeft ver richt. Dat tal van verenigingen aan het initiatief van deze afdeling haar be staan te danken hebben. Er waren veel bloemen, toen de heer P. Vries uit Harenkarspel het ■woord richtte tot de aanwezigen, het gemeentebestuur, het lid van het hoofd bestuur, de heer Terburg, afgevaardig. de van de Voorlichtingsdienst en ver dere belangstellenden welkom heette, De actieve secretaris, de heer Ligt- hart, las de notulen van de oprichtings vergadering, welke voor het tegen, woordige geslacht zeer interessant wa ren. Uit het overzicht dat de voorzitter gaf, noteerden we, dat de secretaris de heer Ligthart, o.a. de ontwerper van de honingkasten is, welke thans alge meen in de plaats van korven worden gebruikt. Namens het hoofdbestuur sprak de heer Terburg, die ook voor de afdeling Heiloo bloemen aanbood. Hij betrok in zijn hulde die hij aan de afdeling bracht in het bijzonder de heer Ligthart, die zeer veel baanbrekend werk heeft ver richt. Burgemeester Breebaart compli menteerde namens het gemeentebestuur de vereniging, die wel niet aan de weg timmert, maar die de liefde voor de natuur aan de economie verbindt. Nadat in de pauze beschuit met ho ning was rondgedeeld, werd de film ,Van Immen en imkers" vertoond. Deze film was voor de bijenhouders buiten gewoon interessant en wij twijfelen er niet aan af de vertoning er van is de beste reclame voor de imkers geweest, die men zich maar kan denken. De af deling kan met trots op een halve eeuw van noeste arbeid en op een uit stekend geslaagd feest terugzien. Het is morgen voor de Zijpe een be langrijke dag. Dan zal namelijk de in trede plaats vinden van ds. Bitter. Vele ingezetenen zullen met vreugde de komst van de nieuwe predikant tege moet zien, waardoor het geestelijk leven in de Zijpe weer een steviger Agamemnon, 23-8 van A'dam te Demerara Alamak, R'dam-Calcutta, 23-8 te Genua Alg'enib, 24-8 van R'dam naar Porto Alegre Andijk, R'dam-Golfhavens, 22-8 te Havanna Aardijk, R'dam—Golfhavens, pass. 23-8 Mia- mi - Amstelvaart, New Orleans-Nederland, pass. 24-8 ten zuiden van Miami Ariadne, 24-8 van A'dam te R'dam - Arundo, 24-8 van R'dam te Nedport News - Alblasserdijk, Houston—R'dam, 23-8 van Londen naar Ant werpen Alhena, R'dam—Buenos Aires, pass. 23-8 Fernando Noronha naar Rio de Janeiro Amsteldijk, R'dam—New York, 23-8 van Bre- men naar Antwerpen Billiton, Surabaja— Baltimore, 23-8 van Port Swettenham naar Penang - Breda, A'dam-Peru, 23-8 van Guayaquil naar Salaverry Congostroom, A - dam—W.-Afrika, 20-8 te Duala - Caltex Delft (t), Sidon—R'dam, pass. 23-8 Finisterre - Cal tex Nederland (t), R'dam-Sidon, pass. 23-8 Malta Drente, Pac. Kust—Bombay, 23-8 van Tandjong Priok naar Singapore Duivendrecht (t), 24-8 van Bonny te Lagos verwacht - Diemerdijk, R'dam—Pac. Kust, 23-8 van Port land - Etrema, 23-8 van Barton te R'dam - Groote Beer, A'dam—Australië, 23-8 575 mijl zuidwest van Flores naar Trinidad Helder, 23-8 van Montevideo te A'dam Hersilia, A'dam—Ecuador, 22-8 te Laguaira Hestia, Callao—A'dam, 24-8 te Antwerpen - Hydra, Guayaquil—A'dam, 23-8 van Colon naar Car- thagena Japara (KRL), R'dam—Makassar, 24-8 te Belawan verwacht Kota Baroe, Tandjong Priok—R'dam, 28-8 750 mijl v. Suez Laagkerk, R'dam—Basrah, 24-8 te Damman Laurenskerk, R'dam—Perzische Golf, 24-8 van Aden Leerdam, 23-8 van New York naar R'dam Loenerkerk, R'dam—Calcutta, 23-8 te Bombay - Lindekerk, R'dam-Basrah, 24-8 te Port Said - Loosdrecht, Calcutta- R'dam, 23-8 nog te Chittagon Loppersum, Bone—A'dam, pass. 23-8 Gibraltar Oranje stad, Kingston—A'dam, 24-8 te Plymouth ver wacht Oranje, A'dam—Tandjong Priok, 24-8 te Southampton Prins Alexander, Threerivers -R'dam, 23-8 te Hamburg - Polydorus, New York—Java} pass. 23-8 Azoren Ruys, Yoko- hama—Rio de Janeiro, 24-8 van Tanga te Zan- zibar Verwacht Rijn, 23-8 van Zaandam naar Nordenham Salawati, Makassar—Tandjong Priok, 24-8 te Semamg venvacht Sapa- roea, R'dam—Calcutta, 23-8 van Kosseir naar Karachi Sarangan, R'dam—1Tadjong Priok, 24-8 te Penang verwacht Sliedrecht 0)» 23-8 van Curagao naar Port Said Sumatra, Vancouver—Calcutta, 24-8 te Manilla verwacht Stad Alkmaar, 23-8 van Vlaardingen naar Narvik Stad Haarlem, vertr. 24-8 van Casa- bianca naar Sas van Gent Sarangan, R - dam—Tandjong priok, 24-8 te Penang Staat Malakka, Singapore—Rio de Janeiro, 21-8 van Buenos Aires Tawali, 21-8 te Houston Ternate, verm. 24-8 n.m. te Tandjong Priok. Teucer, New York—Java, 24-8 te Singapore verwacht Tosari, Tandjong Priok-R'dam, 24-8 tc Padang verwacht Willem Ruys, Tandjong Priok-R'dam, 23-8 van Belawan naar Colombo - Willemstad, A'dam-Cristobal, 24-8 t© Cura^ao verwacht. De eerste elftallen van JVC en HCSC spelen vanavond om zes uur te Julia- nadorp een oefenwedstrijd. Voor deze Wedstrijd is een prijs beschikbaar ge steld, zodat we van de twee gelijk waardige tegenstanders een spannende strijd kunnen verwachten. De Helder- se ploeg, die om half zes van garage Moorman vertrekt, is als volgt samen gesteld: J. Graaff; W. Amens en P. Bais; Van Veen, Vinke en D. Bais; J. van Veen, P. Ruiten, J. van der Werf, R. Ruiten en G. Bakker. T2T*'* krijgen' De bevestiging OudesTuis C--in h6t kerkgebouw te trede te q Llur' terwijl de in' Wit kerkgebouw ^1 plaats hebben. J wijzen onze lezers er op, dat voor beide diensten een bus rijdt en s. morgens van 't Zand om half t en via Bosweg, Schagerbrug, Groote- sloot naar Oudesluis en 's middags van /-> jSrl 0m ba" twee via Ruigeweg Oudesluis en Grootesloot O.Z. naar bchagerbrug. Heerlijk zomerweer was het, toen de bewoners van het kampeerterrein van de heer Schager Donderdagmiddag kinderspelen hielden voor de jongste kampeerders. We hebben alle bewon- dering voor de organisatoren van dit bij uitstek geslaagde feest, dat in twee dagen „op poten" werd gezet en dat klonk als een klok. Niet alleen de kampbewoners, doch ook een groot aantal Callantsoogers verleende spon taan medewerking. Bij de opening heette de voorzitter van het comité in het bijzonder burge meester Correljé welkom en hij dank te allen, die steun hadden verleend om dit feest mogelijk te maken. Dank woorden waren er ook voor de heer Schager en voor de heer en mevrouw R., de laatsten voor het beschikbaar stellen van een grabbelton met inhoud Later op de avond werd het feest voortgezet met spelen voor de oude ren en het was reeds donker gewor den, toen de laatste deelneemsters en deelnemers om de prijzen streden. Aangetrokken door de gezelligheid boden de aanwezige padvinders aan om onder leiding van Hopman de Geus een kampvuur te ontsteken. Het ter rein was dicht bezet met belangstel lenden, toen het uur ging branden, waarbij de Hopman iets vertelde over het padvindersleven. Voor de jeugd en voor de ouderen werd het zo een zeer genoeglijke dag. De uitslagen van de kinderspelen waren: vlaggetje steken: 1. Norma Verplat, 2. Gerda van Vlugt; blokjes- rapen: 1. Theo Langereis, 2. Theo Piet Smit; was-ophangen: 1. Alie Breurken, 2. Ineke de Boer; zaklopen: 1. Oke Bais, 2. Hans Zijlstra; koekhappen: 1. Tsjitske Zijlstra, 2. Jopje Scharten; hindernislopen: 1. Arie v. d. Berg, 2 Maarten van Vlugt; balgooien- 1, Fietje de Jager, 2. Geesje de Voys; hindernis met bal: 1. Piet van Poelgeest, 2. Hein Diepenveen. De voorbereidingen voor de Sport en Volksfeesten zijn in volle gang. Ver schillende vermakelijkheden zijn reeds opgebouwd, en rondom het Loopuyt- park is het een drukte van belang. De jeugd geniet hier wel het meeste van. Ook de winkeliers hebben het druk, want aan dit feest is voor hen een etalage-wedstrijd verbanden en ieder doet zijn best om zijn étalage zo aan trekkelijk mogelijk te maken. Als prij zen zijn medailles uitgeloofd, terwijl ook het publiek z'n oordeel kan uit spreken. Daarvoor kan men bij de win keliers een biljetje vragen en dit in gevuld in een stembus deponeren, die bij de heer C. van Bodegraven is ge- stationneerd. Hiervoor is een extra prijs beschikbaar. Ook de Volksspelen, die Zondagmid dag na afloop van het Handbaltournooi worden gehouden, beloven interessant te worden. Op het programma staan een drietal nummers, deze zijn: Een wedstrijd op loopfietsen, voetballen met schele brillen op en een melkwagen- race. Nu nog een week-end met mooi weer en de feesten zullen zeker slagen. Een grote menigte was Donderdagavond te Hippolytushoef op de been in afwach ting van de thuiskomst van de ouden van dagen, die hun jaarlijkse rit maak ten. Omstreeks half negen kwamen de oudjes, die nog jong van hart bleken te Zijn, in vier autobussen en een aantai luxe auto's, voorafgegaan door het Kon. Muziekkorps „Harmonie", het dorp onder het gejuich der wachtenden binnen. In hotel De Haan werd onder het genot van koffie met koek afscheid i' nomen. De heer Van der Zee bracht namens het ge zelschap de organisatoren en de burgert! dank voor het genotene. De rit was vol gens plan, en zonder incidenten, verlo pen. Het reisdoel was Amsterdam en Schiphol. Ook door het fraaie weer was daar volop genoten. Enige hoogbejaarden hadden op Neerlands eerste luchthaven de verleiding van het deelnemen aan een rondvlucht niet kunnen weerstaan. Het was een mooie dag. DE SCHOOLVACANTIES ZIJN VOORBIJ De openbare scholen voor gewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs op Wieringen beginnen de nieuwe cursus op Maandag 27 Augustus. De ULO-school vangt aan op Dinsdag 28 Augustus, de R.K. school te Hippolytus hoef op Woensdag 29 Augustus en de Christ. Nat. school te Den Oever op 5 Sep tember a.s. Op de 11e November zullen de Argentijnen moeten stemmen voor een nieuwe president. De Huidige president Peron is sterk favoriet We zien hem hier met rijn vrouw „Etnta" tijdens een partij-l ijeenkomst. Geboren: Gerrit J., z. van P. C. IClijnsma en J. F. Lith. Maarten J., van J. Boon en D. M. Dijker. Gezina, d. van J. C. Kiewiet en J. Zandee. Petrua C., z. van H. J. Neijens en M. L. Dernison. Martha J., d. van J. C. Jonker en M. Weijers. Catharina M., d. van J. Bakker en M. A. Brouwer. Cornelis M., z. van W. van Eng'elen en M. M. Bakker. Ondertrouwd: Willem Bakker on Jannetje Slot. Getrouwd: Comelis Barhors en Maria M. de Porto. Johannes F. van der Star en Johanna M. Jooren. Ario Vlaming' en Antje Troost. Dirk Bruijn en Betsy van der Werve. Overleden: Cornelia Schraag, 50 jaar, echtg. van J. Smit. GEVONDEN VOORWERPEN Regenjas, dubbeltjes-armband, slipover, pya- ma-jbsje, kindertasje, vulpotlood en -pen, broche, "hamer, kindervestje, steeksleutel, kip met tien kuikens, kluwen touw en speelgoed auto. (Van onze Haagse redactie). Vooreerst heeft zij er op gewezen waard wordt, maar hoe minder die VISSERIJ BERICHT URK, 24 Aug. 1951. Door 120 vaartui gen werd aangevoerd: 12.325 pond kuil- paling 0,701,05; 526 pond lijriaal ,0,95— 1,25; 516 pond snoekbaars 0,73; 910 pdhd rode baars 0,78 per pond en 344 bakken nest 2,87 per bak. en zij heeft stellig gelijk dat het op het ogenblik een soort mode is om niet met zijn geld uit te komen. Vroe ger zou iedereen zich daarvoor ge schaamd hebben, maar nu vindt men het de doodgewoonste zaak van de we reld. We zijn er zo van overtuigd, dat we er zelf niets aan doen kunnen, dat we niets anders doen dan maar schel den op de duurte en ons zelf wijs ma- k^n dat er niemand is. die toekomt. Ondertussen geven we, onder het mot to „dat het toch niet helpt" iedere dag geld uit, dat we eigenlijk niet missen kunnen en dat we niet hadden behoe ven uit te geven als we verstandig wa ren geweest. Wat zegt mevrouw Polak? Het kan best zijn, zegt ze, dat de gulden minder waard is, hoe meer we er nodig heD. ben en dus sparen! Het is zeer begrij pelijk, dat wij, na de ellende van de oorlog, onze scha hebben ingehaald, dat we gekocht hebben alleen om de vreug de van het kopen, omdat er weer wat te kopen was. dat we ons verwend hebben door meer te eten, meer te snoepen, meer uit te gaan dan we vroeger ooit gedaan hadden, want er was een achterstand in te lopen. Deze overdaad was nodig om geestelijk weer ons zelf te worden. De fout is. dat we er niet op tijd mee opgehouden zijn. We gaan maar door met onze „scha in te halen", we snoepen veel meer dan vroeger „in die goeie oude tijd, toen alles zo goedkoop was" ooit gedaan hebben, we gaan meer uit en we ko pen nog steeds dingen die we eigenlijk WRAKHOUT? INUTUS weet niet of de oude baas, die hij enige weken geleden aantrof op een bank in het Timorpark, ook mee geweest is met de autotocht naar Avifauna en de Bijenkorf. Zo ja, dan za. hij zich vast een beetje an ders voelen dan tijdens ons gesprekje op die bank. in de zon De oude zat daar zo vredig, maar toch o zo een zaam. Wat hij zei, was niet bemoedigend en ^tuigde niet van de wijsheid, die ook Minutus zo graag dan de ouderdom verbindt. „Bet heeft allemaal zo weinig zin" zei de oude. ,.Je loopt eigenlijk te wachten tot ze je daarheen brengen. En hij wees naar het Wes ten, waar hij achter de rui sende struiken van het Timorpark de lange rijen zerken wist. Minutus waag de, vol respect voor de ouderdom, een zwak ver weer: „Dat mag waar zijn, maar het is niet goed, daar al in gedachten te gaan liggen." Hiermee kon de oude man, die als een stuk wrakhout op het strand van levenszee was aange de zijn. stuk dat ge spoeld, niet getroost Men maakt van een wrakhout geen schip, met bekwame hand stuurd de zeven zeeen heeft bevaren en nu oud maar nog zeewaardig -r °P laatste haven aanstuurt. Maar toch, in de wereld van de geest komen nog wonde. ren voor. Wij zouden het zo materialistisch zijn wij wel geworden een won der achten, wanneer na een donkere nacht de Water toren en de Windwijzer van plaats verwisseld bleken. In een mensenhart gebeuren echter soms groter dingen, minder tastbaar en minder indrukwekkend, maar van wezenlijker betekenis. Mi nutus hoopt, dat de oude man Woensdag is meege- weest en toen temidden van zoveel lotgenoten het leven toch weer wat. anders heeft leren zien. Dat uitstapje kan dan zijn ge weest als een vloedgolf, die het aangespoelde weer heeft meegenomen naar de open zee. Op en neer gaand met de golven, en nooit wegzin kend in de diepte. Minutus is er zeker van, dat de oude man in het Timorpark geen uitzondering was. Zelfs de wijsheid van de ouderdom houdt de vraag niet tegen: „Ben ik niet nutteloos en anderen tot last?" En Minu tus begrijpt, dat het moei lijk is te aanvaarden dat op een gegeven moment het willen en kunnen „ontvan gen" nuttig en nodig is, op dat een ander met liefde kan „geven". Zo vervullen de ouden van dagen, al nemen zij niet meer deel aan het arbeidsproces, een zeer be langrijke en misschien nog wel belangrijker taak in het boeiend geheel van een levende mensenge meenschap. TEKORT IJET is voor wie nog in de kracht van zijn leven is moeilijk te peilen, wat zo'n autotocht betekent voor de ouden van dagen zelf. Minutus meent een aanwij zing te zien in het uithou dingsvermogen, dat de vijf honderd bejaarde stadgeno ten Woensdag hebben gede monstreerd. Van 's morgens heel vroeg tot 's avonds heel laat zijn zij actief geweest, ook wanneer zij rustig in de bus zaten. De chauffeur van bus negen was wat in zijn nopjes met het gezelschap, dat aan zijn hoede was toe vertrouwd. „De prettigste reizen maak je met school kinderen en ouden van da gen. Je voelt aan alles dat ze intens genieten en je hebt niet de minste last van ze," zei hij. Minutus begrijpt, waarom het comité ieder jaar deze autotocht met zo veel enthousiasme organi seert. En hij vindt het jam mer, dat de organisatoren bij alle zuinigheid toch nog een klein tekort „overhielden". Maar misschien zijn er stad genoten, die een bescheiden greepje in hun buidel wil len doen. Wanneer de reke ning sluit, zal het comité met een geruster gemoed te zijner tijd de Autotocht 1952 voorbereiden, EGEL CEN egel is van nature een meester in het muizen vangen. Dat wist de heer P. Wit uit de Maasdamstraat en hij toog naar de Anna Paulownapolder om zo'n ste- kelhuidig beestje te vangen. Hij vond een pracht-exem- plaar en gaf dat thuis een goede verzorging. Maar na een paar dagen was de egel spoorloos, binnenshuis. Mi nutus vernam, dat de hele familie Wit naar de onder duiker heeft gezocht en hem (of liever: haar) eindelijk heeft gevonden in het rook- hok van de slagerij. Daar had de egel een nestje ge bouwd, dat nu tevens tot woning diende voor zeven prille egelkindertjes. Deze blijde gebeurtenis in het ge zin van de muizenvanger was voor de heer Wit aanlei ding, de moeder en haar kin dertjes voorzichtig op tran sport te stellen naar... de Anna Paulownapolder, waar het kroost in de vrije natuur allicht beter zal gedijen dan temidden der worsten en hammen. Minutus betwijfelt niet, dat de heer Wit in het polderse land een goed plek je voor het egelgezin heeft gevonden. STAMTAFEL UET is een waar woord, dai Minutus gisteren aan de stamtafel hoorde. Daar wor den namelijk niet uitsluitend moppen getapt. Iemand merkte op, dat het Concert gebouworkest met subsidie moet werken, terwijl zovele „bands" zichzelf kunnen be druipen. De behoefte aan subsidie wordt minder naar mate de bravour en de botte luidruchtigheid toenemen, meende hij. Wie in een druk ke straat bloemen wil ver kopen, moet hard schreeu wen, anders valt de negotie niet op. Minutus heeft daar eens over nagedacht in ver band met de klacht, dat in Den Helder te weinig be langstelling bestaat voor ma nifestaties op cultureel ge bied. „De mensen hier willen niet gekieteld, maar om hun oren geslagen worden", zei diezelfde man aan de stam tafel, en Minutus geloofde wel te begrijpen was hij be doelde. Daarom voelt hij zich nu geroepen in dit hoekje zij het ook niet met grof ge schut de aandacht te ves tigen op twee gebeurtenissen op cultureel gebied. Maan dagavond komt in Tivoli het beroemde negerballet van Berto Pasuka op de planken. Dat moet iets zeer bijzonders zijn. En op Woensdagavond 5 September zingt in de Nieuwe kerk het Wognums zangkoor onder leiding van de heer D. Saai. Ook deze uitvoering belooft de moeite waard te worden, al zal men op het programma tevergeefs zoeken naar „My heart cries for you" of „The old piano roll blues". Alles op zijn tijd, meent Minutus, die nasi go- reng met sambal oelek bij zonder waardeert, maar toch niet graag driemaal op een dag voorgezet krijgt. Alle mensen zijn echter niet ge lijk en dat is maar gelukkig ook. Maar propos: de cul tuurvrienden zullen de heren Pasuka en Saai toch niet in de steek laten? MINUTUS Gradus' lijffotograaf is in Nieuwe diep gebleven en heeft in een onbewaakt ogenblik een kijkje genomen in onze eigen weerfabriek, de Windwijzer. Hij knipte de dienstdoende obser vator bij het instrument, dat precies bijhoudt hoe hard het in Nieuwediep waait. Hoe sterker de wind, hoe hoger klimt het naaldje. Het papier is kennelijk berekend op een pittig briesje. niet nodig hebben, althans, die w» ook kunnen missen als het moet. Fout! Soms lijkt het alsof we erg verstan dig doen, doch het tegendeel is wa::r. Tijdens de uitverkoop was er in Am sterdam een confectiemagazijn, dat bij ieder costuum drie overhemden cadeau gaf. Toen was er een huismoeder (wier man om overhemden zat te schreeu wen), die drie pakken tegelijk koent. Toen had de man negen overhemden „voor niks", maar die pakken had hij eigenlijk helemaal niet nodig. Fout! Nog een voorname regel: sparen dat is letterlijk geld op zij leggen. Als we nu eens een keer verstandig zijn geweest en laten we zeggen op het moment dat we roomboter hadden willen kopen, toch tot margarine be sloten dan moeten we het verschil ook meteen wegleggen, in een potje doen. Als we het in de huishoudporte- monnaie laten zitten, dan geven we het toch weer onnuttig uit. Als iemand gewoon is, tweede klas te reizen en hij wil nu eens een keer zuinig zijn en neemt een derde-klas kaartje, dan moet hij het verschil meteen apart steken en niet onderweg een borreltje extra nemen „omdat het nu lijden kan", want zo kom je er natuurlijk nooit. Kijk niet naar buren. Het komt ook veel te vaak voor, dat mensen niet hun eigen levensstandaard willen leven, maar die van buren, ken nissen of familie. Fout. Die anderen komen het ook niet bijbrengen als we te kort konten. We moeten leven vol gens onze eigen mogelijkheden. Lak hebben aan wat een ander doet (dik wijls meent te kunnen doen). Voor wie het ernst is te trachten in de toekomst met zijn salaris rond te komen, gaf mevrouw Polak ons ver schillende kleine wenken. Dit artikel wil geen cursus in spaarzaamheid zijn, maar we laten er toch een paar vol gen, om duidelijk te maken, dat het geheim van zuinigheid nog steeds schuilt in het passen op de kleintjes. Neem het beluit om niets meer op rekening te kopen. Dat is voor som migen lastig, maar als men alles con tant betaalt, dan weet je waar je blijft en je wordt vanzelf noodgedwongen soms zuiniger. Koop niet meer dan je nodig hebt. Dit geldt vooral ook voor levensmid delen. Wie per dag één korst brood weggooit, gooit per jaar 22 broden weg. De aardappelen dik of hun schil len, kan een verschil maken van 10 pet. Op de 50 kilo aardappelen, scheelt dat vijf kilo! De was! De meeste mensen maken veel meer vuil dan nodig is. Kinderen wassen hun handen maar half, vegen het vuil aan de handdoek en die moet dan maar weer de was in. Waarom geen plastic over het tafellaken ge legd? Het tafellaken wordt niet vuil, hoeft niet gewassen te worden en het gaat langer mee. De lakens worden dun. Men zou nieuwe moeten kopen. Dat kan niet. Wacht dan niet tot er gaten in de la kens vallen. Knip ze overlangs door en zet de buitenkanten aan elkaar. Dan komen de stevige buitenkanten in het midden te zitten en de dunne stukken aan de kant. De lakens gaan dan nog heel lang mee. Als u de was zelf doet, gebruik dan goeie wasmiddelen en soda. Goed ge weekt is half gewassen. Waarom zou u splinternieuw kinder goed niet meteen verduurzamen door aan de binnenkant van kieën en elle bogen stukjes te zetten? Dan gaat het veel langer mee. Brandt kleine lampen waar niet veel licht nodig is, doe het gas op tijd uit, zet geen volle ketel water op voor een potje thee en laat geen lampen bran den als het niet nodig is. Eet in de tijd, dat het kan, meer rauwkost. Het is gezond, het spaart op het materiaal en op het gas. In een potje. En altijd weer: als u op die manier geld uitspaart, leg het dan weg. Doe het in een potje. Als de melk een cent duurder wordt klaagt iedereen: dat dat toch weer maar zoveel scheelt, maar als er iets een cent goedkoper wordt, dan is die cent nooit ergens terug te vinden, dan scheelt het blijkbaar niets! Tenslotte: leer plezier krijgen in net sparen. Zeg niet. ik speel het toch niet klaar, maar probeer het eens. want als het lukt, al is het nog zo weinig, dan krijgt men de smaak te pakken. Ook zonder dat men zich dan al te veel ontzegt en zonder dat men redelijke luxe en ontspanning behoeft op te ge ven, komt men uit waar men vroeger te kort kwam.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3