Westeuropese productie zal met een kwart vergroot worden r KoJii B&iJteJk Overleg tussen Nederlandse en Indonesische delegatie VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Dr. van Mook in dienst der V.N? Brits boterrantsoen wordt verlaagd Worden honderdduizend Oostduitse arbeiders naar Polen verplaatst? BurgessenMaclean gevonden? Italiaans vredesverdrag wordt herzien De „Moeder des Lands'' 71 jaar Alkmaarder stal auto in Hoorn Donderdag 30 Aug. 1951 76e Jaargang No. 11194 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nieuwe phase in het Marshall-plan Besluit van de landen der O.E.E.S. te Parijs MET het besluit tot productieverho ging zal een nieuwe phase van het plan Marshall voor Europa aanvangen. Het concrete doel is hierbij de materi ele grondslagen te leggen voor de Westeuropese verdediging door een hiermede in overeenstemming zijnde uitbreiding van de gezamenlijke pro ductie, waardoor een daling in de le vensstandaard kan worden verhinderd. Beslissing over het Suez- kanaal uitgesteld Wens lot uitbreiding van de strijdkrachten Amerikaanse wapenen voor Joegoslavië? Beirut en Pieck zouden plan beraamd heb en De Unie - besprekingen zijn opgeschort Vreemde situatie DE Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft op zjjn wekelijkse perscönferentie verklaard, dat de Sowjetunie niet in staat zou zijn een herziening van het Italiaanse vredesverdrag door de westelijke geallieerden te verhinderen door het uitbrengen van een veto. De Italiaanse wens tot een grotere bewapening zou op de conferentie met de Franse en Britse ministers van buitenlandse zaken, welke 10 September te Washington zal beginnen, besproken worden. Leidt Spencer conferentie in San Francisco? Subardjo op Schiphol Op Afsluitdijk geknipt De waarde van ons ge'd EVA GEEN CANDIDATE? BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C KRAK IIELIIN COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per Kwar taal f 5.15, per maand t 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten y^LLE landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king, de Westduitse Republiek incluis, zullen zich verplichten met alle krachten in de komende vijf jaar te streven naar een productieverhoging met 25 pet. Een desbetreffende verklaring wordt vandaag tot besluit van de bijeenkomst van de ministers van de landen van de O.E.E.S. te Parijs verwacht. De leider van de O.E.E.S., minister mr. D. U. Stikker, zal een programma bekend maken, dat ten doel heeft om de economische en financiële stabiliteit van Europa te handhaven, ondanks de extra last der herbewapening. Men meent te weten, dat nieuwe prioriteiten en doelen voor de organisatie zullen worden vastgesteld. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dr. H. J. van Mook binnenkort een vaste functie bij de Verenigde Naties zal aan vaarden. Zoals bekend, is dr. Van Mook voorzitter van de „special committeeon public administration", welke commis sie binnenkort gereed hoopt te komen met een rapport, waarin o.m. uiteenge zet zal worden op welke wijze men hulp kan bieden aan de gouvernements administraties van de „landen in ver snelde ontwikkeling". Dr. Van Mook, die door de V.N. gevraagd is een blij vende functie in genoemd werk te aan vaarden, zal op 4 Septemoer naar New York vertrekken om op 5 September opnieuw de vergadering van de com missie te leiden. Hij zal dan zijn beslis sing nemen. De vergadering van de ministers van de aan het plan-Marshall deelnemen de landen, welke gisteren onder voor- tenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, te Parijs werd gehouden, had ten doej de economische toestand der Westeuro pese landen na te gaan, welke be- invloed wordt door het herbewape ningsprogramma. Volgens een woord voerder was de conferentie meer van politieke dan van van economische aard. De conferentie in het Chateau Muette werd bezocht door Trumans speciale vertegenwoordiger, Averell Harriman. „Ik ben alleen gekomen om oude vrienden te begroeten", aldus gaf Har riman als reden van zijn komst op. Gistermiddag bracht de Amerikaan een bezoek aan de Franse minister president Pleven, die hij het een en ander meedeelde over zijn te Teheran en in Joegoslavië opgedane indrukken. Eerder op de dag had Harriman de maaltijd gebruikt met generaal Eisen - hower. Het Britse ministerie voor de voed selvoorziening heeft aangekondigd, dat het boterrantsoen in Engeland met in gang van 9 September a.s. tijdelijk ver laagd zal worden van 4 tot 3 ouncês per week. Als reden wordt genoemd, dat de aanvoer uit overzeese landen en de binnenlandse productie dit seizoen teleurstellend zijn geweest. Onder Russische druk De Veiligheidsraad heeft Woensdag zjjn veroordeling van de Egyptische blokkade van het Suez-kanaal tot Za terdag 1 September uitgesteld, nadat de Sowjetunie meer tijd had gevraagd en gedreigd had, haar veto uit te spreken, indien dit niet werd toegestaan. Het Russische voorstel werd met ne gen stemmen bij twee onthoudingen (Brazilië en Ecuador) aangenomen. Het Egyptische voorstel om het Internatio nale Gerechtshof te laten uitmaken of de drie westelijke mogendheden, als mede Nederland en Turkije als „belang hebbende landen" stemrecht hebben, is niet officieel ter sprake gekomen, daar Egypte zelf geen lid is van de raad en geen ander lid het voorstel heeft over genomen. TWEE BOMMENWERPERS DER V.S. BOVEN CAFIFORNIE VERMIST Sinds Dinsdag worden boven Califor- nië twee Amerikaanse bommenwerpers vermist. Het slechte weer bemoeilijkt de opsporingswerkzaamheden. ACHESON weigerde zijn eigen stand punt bekend te maken. Het had ech- veel aandacht aan de kwestie geschon ken. Acheson zeide verder, dat de Verenigde Staten niet alleen in de richting van een herziening wensten te werken. De zaak diende door alle le den van het Atlantisch Pact besproken te worden. Amerika koesterde de hoop, dat Ita lië en Joegoslavië aan een conferentie tafel de kwestie van de toekomst van Triëst zouden oplossen. Volgens het Italiaanse vredesverdrag worden de Italiaanse strijdkrachten be perkt tot 200.000 man. Italië wenste een herziening van deze beperkingsclausu le, opdat het de Atlantische defensie plannen vollediger zou kunnen steu nen". Averell Harriman zal president Tru- man voorstellen, aan Joegoslavië de zelfde voorrechten te verlenen met be trekking tot wapenleveranties als aan de landen van het Atlantisch Pact. Het aan Joegoslavië te leveren oor logsmateriaal zou pantserauto's, gemo toriseerd geschut en dergelijke wa pens omvatten, die het land niet alleen in staat zouden stellen, een aanval af te slaan, doch ook tot een tegenaanval op vijandelijk gebied over te gaan. Harriman heeft heden in Bonn een bespreking met de geallieerde autori teiten. Volgens de correspondent te Bonn van de „Manchester Guardian" hebben de Poolse en Oostduitse presidenten Beirut en Pieck een geheime overeen komst gesloten, welke voorziet in het verplaatsen van honderd duizend Oost duitse arbeiders naar Polen en andere Oosteuropese volksdemocratieën. Het doel hiervan zou tweeledig zijn: bestrijding van de werkeloosheid in Oost-Duitsland en vermindering van het tekort aan geschoolde arbeiders in de Oosteuropese staten. De gezinsleden der betrokken arbeiders zouden later volgen. In totaal zouden de Sowjets op W.eeA^-t'UcJhi Verwachting tot Donderdag avond: In de loop van de morgen toenemende bewolking. Later plaatselijk buien met een kans op onweer. Matige tot vrij krach tige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Iets hogere of dezelfde temperaturen. VRIJDAG: zon op 5.48, onder 19.32; maan op 4.16, onder 19.16. deze wijze een kwart millioen mensen uit Oost-Duitsland naar de Russische satellietstaten willen overbrengen. Er zouden, in het kader van deze overeen komst, reeds 4500 Oostduitse arbeiders naar Polen zijn overgebracht. Volgens de „Daily Herald" is de En gelse inlichtingendienst op de hoogte van de verblijfplaats der vermiste di plomaten Burgess en Maclean. Leden van de militaire inlichtingendienst hebben het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken Woensdag gemeld: „Wü weten, waar zij zün en wat ge schied is na hun aankomst te St. Malo", aldus dit blad. Mevrouw Maclean zou bericht ontvangen hebben van haar echtgenoot. Teneinde de Indonesische gedelegeer den prof. Supomo en mr. Zain in de gelegenheid te stellen de conferentie te San Francisco bij te wonen, zijn de be sprekingen inzake de verhouding Ne- derland-Indonesie met instemming van de Nederlandse regering onderbroken. Na hun terugkeer zullen de Unie-be sprekingen worden voortgezet. 't Veld is een onderdeel van de gemeenten Oude en Nieuwe Nie- dorp. In Oude Niedorp is geen voetbalclub meer. In Nieuwe Nie dorp is men afgezakt naar de Noordhollandse. En daar komt me in 't Veld een gloednieuwe vierdeklasser naar voren, die speelt op een terrein, waarvan het Westelijk doel in Oude Niedorp staat, het Oostelijk in Nieuwe Niedorp. De beide keepers kun nen de bal dus van de ene ge meente in de andere schieten. De ingang ligt echter in de gemeente Nieuwe Niedorp. Anders zou men misschien nog onenigheid kunnen krijgen over vermakelijkheids belasting. De nieuwste foto van H K. H. Prinses Wilhelmina, die morgen haar 71ste verjaardag viert. De gedachten van ons volk gaan in dankbaarheid uit naar Haar, die in de moeilijkste jaren van ons volksbestaan een Leidsvrouwe, een Landsmoeder en een lichtend voorbeeld voor allen was ^AAK het zich laat aanzien, zal de Australische minister van buitenlandse zaken, Spencer, gekozen worden tot voorzitter van de conferentie te San Francisco. De Verenigde Staten zullen hem candidaat stellen, een candida- tuur, welke door Groot-Brittannië zal worden gesteund. Voorts zullen deze beide landen voor het begin van de besprekingen over een Japans vredesver drag een stemming uitlokken om de spreektijd van iedere delegatie tot een uur te beperken. De Nederlandse delegatie, welke zai deelnemen aan de conferentie zal als volgt zijn samengesteld: Leider der delegatie: mr. D. U. Stikker, minister van buitenlandse zaken; plaatsvervan gend leider: dr. J. H. van Roijen, am bassadeur te Washington; lid: mr. G. E. baron van Ittersum, chef directie Oosten, ministerie van buitenlandse zaken; adviseurs: jhr. mr. J. D. van Karnebeek, consul-generaal der Ne derlanden te San Francisco; drs. S Meyer, hoofd van het bureau Oost- Azië en Pacific, ministerie van buiten landse zaken, jhr. mr. H. F. van Pan- huys, assistent van de juridische advi seur van het ministerie van buiten landse zaken. De Indonesische minister van buiten landse zaken, mr. Subardjo landde gisteravond, op doorreis naar San Francisco, op Schiphol. Dat hij de reis via Nederland maakte, had geen spe ciale aanleiding, aldus verklaarde hij IN de Engelse badplaats Brighton is op 83-jarige leeftijd overleden de oud matroos Thomas Huntley Wood, wiens markante beeltenis de bekende pakjes Players siert en door Theodoor helaas veel te weinig gezien wordt. De zee man verkocht zijn portret in 1897 „voor twee guinea's (toen genoeg voor een vaatje rum) en een beetje tabak" voor reclamedoeleinden aan de fabrikanten van de Navy cut-sigaretten. Andere koene zeevaarders, twee Engelsen en een Belg, deden het geriefelijker dar de Daily Mail-zwemmers en staken mei een amphibie-jeep het Kanaal over. Zij deden er ongeveer tien uur over, maar er viel bij hun triomfantelijke aan komst geen prijs te weigeren. Het is mogelijk ,dat zij van het zwemmen werden afgeschrikt door het paniek zaaiende haaienverhaal van het schone eiland Korfoe. Zo'n roofzuchtig monster heeft namelijk nabij het strand van Korfoe een zestienjarig meisje gedood en een iongeman ernstig gewond. Een patrouillevaartuig der Griekse marine, dat zich in de buurt bevond, durfde het uiiiiiiiiiiiii ondier niet onder vuur te nemen, uit vrees de zich daar in groten getale be vindende en in doodsangst verkerende baders te zullen treffen. Q In Lissabon De nieuwste voorstander van de samenvoeging der gemeenten werd een stoere Portugese soldaat uit Centraal-Afrika gearresteerd, omdat hij in zijn polshorloge over straat ging. De krijgsraad achtte hem evenwel onschul dig aan enig misdrijf of overtreding. Hij had namelijk toestemming van zijn commandant om „in burger" uit te gaan en dat had hij gedaan, naar Cen- traalafrikaanse trant. Petroff Rou- detski ,een genaturaliseerde Fransman, tobde vijf lange jaren met het aanvra gen en regelen van zijn vurig verlang de echtscheiding. Toen hij het ten slot te eindelijk ongeveer voor elkaar had. verklaarden de Franse gezagsdragers, dat zijn huwelijk, dat destijds in Con- stantinopel was gepleegd, niet wettig was en dat hij helemaal geen echtschei ding nodig had. Petroff zal wel een paar bloemrijke volzinnen gesproken heb ben. In het slechts drieduizend in woners tellende dorpje Orgosolo, dat in de bergen van het eiland Sardinië is gelegen, is de tiende moord in het kwa de jaar 1951 gepleegd. In Orgsolo doen de ongeschreven wetten van de bloed wraak nog steeds opgeld. tegenover journalisten. Van de vier Iiidonesiche bezwaren tegen het ont- werp-verdrag was de eis inzake de souvereiniteit van Japan ingewilligd. Ook op het gebied van de herstelbe talingen het bedrag zal nog nader worden vastgesteld had de RIS een tegemoetkomende houding ontmoet. De wens om een volksstemming te houden in de gebieden, die onder Rus sisch of Amerikaans beheer staan, werd afgewezen, evenals het verlangen van Indonesië, dat China desgewenst aan de conferentie zou kunnen deel nemen. De beslissing inzake de onder tekening van het verdrag zal afhangen van het verloop van de conferentie. op een desbetreffende vraag deelde minister Subardjo mede, dat het In zyn bedoeling ligt met minister Stikker overleg te plegen omtrent de standpun- tt.' der delegaties en een eventuele sa menwerking tussen de Nederlandse en Indonesische delegaties voor te staan. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft te Washington medegedeeld, dat het Japan niet zal worden toegestaan met welk land dan ook een vredesverdrag te ondertekenen, dat afwijkt van het Brits-Amerikaanse ontwerp en dat gunstiger voorwaarden zou kennen. In Hoorn is gistermiddag een perso nenauto gestolen. Dit werd door de Hoornse gemeentepolitie o.a. telefonisch meegedeeld aan de post vaD de Rykspo- litie op de AfsluitdUk en aan het per soneel van deze post gelukte hei enige tyd later, de wagen aan te houden Het bleek dat P. J. S„ los arbeider te Alk maar, er mee van door was gegaan. HU is in Witmarsum in bewaring gesteld en de auto is in beslag genomen. Van daag zal S. worden overgebracht naar de politie te Hoorn, die hem ter be schikking zal stellen van de officier van justitie te Alkmaar. INFLATOIRE en deflatoire krachten houden elkaar op het ogenblik zo'n beetje in evenwicht in ons land. Infla toire krachten, die via een vermeerde ring van de geldcirculatie tot een prijs stijging en waardevermindering van het geld zouden leiden en deflatoire krachten, die door geldvermindering een prijsdaling kunnen doen ontstaan. De deflatoire krachten komen in werking, doordat wij veel meer impor teren dan wij kunnen betalen. Wij ko pen in het buitenland op crediet. De Nederlandse fabrikant en koopman moeten evenwel (ter verkrijging van buitenlandse betaalmiddelen) in gul dens aan de bank betalen, welke gul dens dan weei terecht komen bij de circulatiebank. De hoeveelheid geld in omloop wordt dus minder, doch de schuld van Nederland aan het buiten land, tot uiting komende in de boeken van de Nederlandsche Bank, wordt met hetzelfde bedrag groter. Deze prijsverminderende actie wordt in principe ook door de overheid ge steund. Zij heeft in haar vaan geschre ven, dat de lonen niet mogen stijgen, dat de subsidies op de levensmiddelen worden ingetrokken en dat bijaldien de kosten van levensonderhoud moeten stijgen en de levensstandaard moet da len. De cijfers van de laatste maanden tonen aan, dat wij in het stadium van de gelijkgebleven prijzen waren geko men. Zulks echter dank zij de prijsda lingen van kleding, schoeisel, woningin richting en huisraad. De voedingsmid delen waren nog steeds in prijs aan het stijgen, waardoor de daling van de an dere posten voor een gezin weer onge daan werd gemaakt. Die deflatiebeweging zal alleen dan succes hebben, als de overheid voor sluitende begrotingen zorgt. Zijn haar uitgaven groter dan de inkomsten, dan pleegt zij die via de uitgifte van schat kistbiljetten te dekken, hetgeen, voor al als deze biijetten aan de circulatie bank worden verkocht, de geldcircula tie doet toenemen en de prijzen nog meer doet oplopen. Dit naar beneden drukken van de levensstandaard, het verkleinen van de geldcirculatie en het drukken van de prijzen, welke tezamen passen in het schema Van een deflatie, zijn middelen om schoon schip te maken en om onze economische verhoudingen met het buitenland in het reine te brengen. Dat buitenland blijft niet op crediet leveren, onze schulden kunnen niet blijven oplopen. Daarom moeten op de een of andere wijze de uitvoer omhoog en de invoer omlaag. Het eerste heb ben wij in zoverre niet in de hand, dat wij het buitenland niet kunnen dwingen te kopen. De verlaging van de invoer kunnen wij echter wel verwezenlijken nl. door óf de invoer opnieuw aan vergunningen te onderwerpen en bijgevolg de libe ralisatie (de vrijhandel) weer ten dele ongedaan te maken hierover piekert men thans in Den Haag óf de koop kracht zo te verminderen, dat wi] automatisch bij gebrek aan geld min der kunnen kopen. Dit laatste wordt dan bereikt door de levensstandaard te verlagen en er voor te zorgen, dat de ondernemers minder credieten van de banken krijgen. Zo is de theorie, die tot verbetering van de betalingsbalans moet voeren. Edoch ,de credieten aan het bedrijfs leven nemen ondanks de crediet- restrictie van de Nederlandsche Bank nog steeds toe en van het wegwer ken van de begrotingstekorten blijkt nog niet veel. De deflatiebeweging wordt dus door andere krachten tegen gewerkt. Dit zal nog sterker worden, als maatschappelijke groepen de vakbeweging b.v. zich gaan verzet ten. Een strikt doorgevoerde deflatie wil trouwens ook zeggen, dat door de schaarste aan geld de rente gaat stij gen. Dit komt o.m tot uiting in de da ling van de obligatiekoersen onder pari (beneden de 100). Ook zal de afzet van duurzame goederen als kleding en huisraad bij dalende inkomens steeds moeilijker worden: waardoor werk loosheid in verscheidene branches te voorschijn wordt geroepen. Dit beeld is niet vrolijk. Maar als de overheid probeert de binnenlandse koopkracht op peil te houden, (dus de sanering niet via de deflatie te berei ken), dan zal de invoer via verboden aan banden gelegd moeten worden. De betalingsbalans kan dan sluitend ge maakt worden. Tegenover die beper king van binnenkomende goederen, staat dan in het birtonland gen be trekkelijk overvloedige geldcirculatie, die de prijzen doet stijgen, tot loons verhogingen leidt en het geld nog min der waard zou maken. Wat zij ook doet, er moeten slachtoffers vallen. Op een gegeven ogenblik zou dan een nieuwe devaluatie moeten volgen. De keuze zal voor de regering moei- luk zijn. Volgens Braziliaanse journalisten, die een bezoek brengen aan Argentinië, heeft president Perón hun in een vraag gesprek medegedeeld, dat zijn echtge note beslist niet candidate zou zijn voor het vice-presldentschap bij de op 11 November te houden verkiezingen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1