Nieuw communistisch offensief op Korea-front verwacht Financiële experts uit vijftig landen naar Washington VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Landbouw speelt grote rol in het productie-program der O.E. E.S. Acheson heeft spelregels voor de conferentie van San Francisco Uitbarsting van vulkaan de Kelut eiste vijf slachtoffers Dinsdag 4 Sept. 1951 76e Jaargang No. 11198 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, V/ieringen en Anna Paulowna Nu er niet meer onderhandeld wordt Ongekend grote troepenmacht gereed Japans drama in San Francisco mps Monetair Fonds TROPISCHE CYCLOON OVER MARTINIQUE Zware schade aangericht Emir Naif naar Geneve VN-delegatie naar Tokio Treinramp in Luxemburg MEXICO WERD ZWAAR GETROFFEN Vrees voor groot aantal slachtoffers Valuta-controle door Int Nederland dient productie van veevoeder te verhogen Ministers onderzoeken mishandeling van Mosjar Straaljager steeg 12 000 meter in 187 seconden KOLENTREIN ONTSPOORD Bij MAASTRICHT Japan streeft naar gunstige toezeggingen Beperking van spreektijd Hij had ..waterpokken KoAi B&iJbeJk Samenvoeging van gemeenten ar 48.000 baretten voor Belgie Materiële schade zeer aanzienlijk BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. mjn. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Op 10 Sept. begint te Washington een conferentie van financiële experts uit vijftig landen ter gelegenheid van de bijeenkomst van de raad van gouver neurs van het internationale monetaire fonds en van de internationale bank voor herstel en wederopbouw. De Ca nadese minister van financiën Douglas Abbott zal de bijeenkomst leiden. de France zijn Maandag door een tro-1 Verwacht wordt, dat met name twee pische cycloon geteisterd. OlzebeWösr '"unten zulltn leiden tot levendige dis Het Zuiden van het eiland Martini- que, een Franse bezitting in West-Indie, en de omgeving van de hoofdstad Fort Zich met een snelheid van 180 km per uur in Westelijke richting en ging ver gezeld van hagelbuien. Er werd zware schade aangericht, met name onder de bananenplantages. Of er slachtoffers zijn gevallen is nog niet bekend. Overigens zou het de zwaarste ramp zijn geweest, die het eiland sinds twintig jaar heeft getroffen. Emir Talal Donderdag koning van Jordanië De huidige regent van Jordanië is Maandag naar Genève vertrokken, aan het hoofd van de delegatie, die emir Talal, de oudste zoon van koning Ab- doellah, naar Amman zal begeleiden. Emir Talal zal bij zijn komst in het land tot koning worden uitgeroepen. MILITAIRE waarnemers zijn van mening, dat men na de onderbreking van de onderhandelingen te Kaesong aan de vooravond van een groots opgezette militaire operatie van de communisten staat. Volgens de laatste berichten van het Koreaanse front zijn achter de Noordelijke linies aanzienlijke troepencon centraties waargenomen. De sterkte van de vijandelijke strijdkrachten wordt thans op achthonderd duizend man geschat. Voorts staan honderden tanks ge» reed om in de strijd te worden geworpen. De Noordelijke luchtafweer is aan zienlijk actiever geworden en schijnt te zijn gemoderniseerd. LIET ziet er voorlopig nog niet naar uit, dat er nieuwe besprekingen zullen beginnen over een wapenstil stand in Korea. De leden van de dele gatie der VN zijn Maandag naar Tokio gevlogen. Vice-admiraal Joy heeft ech ter niet dadelijk na aankomst een be zoek aan generaal Ridgway gebracht. Gisteravond zijn er ook geen bespre kingen gevoerd. Daaruit valt af te lei den, dat er geen urgente kwesties aan de orde zijn, en dat het er dus met name niet om gaat, dat de delegatie instructies krijgt voor een hervatting op korte termijn der onderhandelingen. Intussen blijft de strijd in Korea op beperkte schaal voortgaan. De strijd krachten der VN hebben het gebied, dat zij in hun jongste beperkte offen sief "hebben bezet, vast in handen. Strijdkrachten van beide partijen ter sterkte van een bataljon bestoken el kaar over en weer in aanval entegen- aanval, waarbij het vaak heet toegaat. IIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllIjllllilllllllIll Drie doden, 24 gewonden Bij Aspel in Luxemburg is een extra- trein met bezoekers van het Nederland se circus Mikkenie Zondag op een per sonentrein gelopen. De beide machinis ten, een stoker en een passagier kwa men om het leven. Er werden 24 passa giers gewond. Ten gevolge van de stormen en over stromingen in de laatste twee weken in Mexico is het aantal doden geste gen tot tenminste 263. Men verwacht echter, dat dit getal nog sterk zal stijgen, als de reddingspatrouilles doorgedrongen zijn in het woeste ge bied tussen de Golf van Mexico en de Siërra Madre. Piloten, die over dit gebied gevlogen zijn, melden over af standen van kilometers en kilometers geen tekenen van leven te hebben ge zien, hoewel hier kleine steden en dorpen liggen. De overstromingen ten gevolge van de buitengewoon zware regenval beginnen nu pas af te nemen. cussies. Om te beginnen meent het in ternationale fonds, met ingang van Maart van het volgende jaar een ingrij pende valutacontrole te mogen uitoefe nen. Dan loopt n.1. de oude overeen komst van 1944 af, op grond waarvan alle controlemaatregelen vervallen, met uitzondering van controle op betalin gen met toestemming van het fonds. Met het oog daarop is reeds een afde ling valutabeperkingen ingesteld. Ver wacht wordt, dat Engeland in geen ge val in deze maatregelen zal berusten. Voorts wordt verwacht, dat de verga dering uitgebreid zal discussieren over het feit, dat de directeuren zichzelf een groot pensioen hebben toegekend, zon der de aangesloten landen te raadple gen. Aangenomen wordt, dat de ministers van financiën van de landen van het Britse gemenebest na afloop van de be sprekingen hun eigen conferentie zul- Op grond van het Westeuropese pro ductie-programma, dat minister Stik ker onlangs als voorzitter van de raad van ministers van de O.E.E.S. heeft aangekondigd, verwacht deze organi satie, dat de economische situatie in West-Europa aanzienlijk zal verbeteren, indien de productie in de deelnemende landen in vijf jaar tijds met 25 pet. toeneemt. De uitvoering van dit pro gramma zal voor een belangrijk deel voor rekening van de Europese agrari sche productie komen, daar West- Europa nog steeds in 25 pet. van zün voedselbehoeften door import moet voorzien. De noodzaak van uitbreiding van de agrarische productie zal hoge eisen stellen aan de landbouw, vooral ook in Nederland, waar de voortbrenging van landbouwproducten in vergelijking met voor de oorlog reeds is toegenomen. Het aandeel van de Nederlandse land bouw in het nieuwe productie-pro gramma van de O.E.E.S. zal groten deels op het terrein van de veevoeder- winning liggen. Dank zij het hoge Verwachting tot hedenavond: Half tot zwaar bewolkt met voor namelijk in het Westen van het land plaatselijk enige lichte regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid west en Zuid. Iets hogere tempe raturen. WOENSDAG: zon op 5.56, onder 19.21; maan op 10.48, onder 20.13. technische peil van de landbouw in ons land is in de laatste jaren reeds een aanmerkelijke verhoging van de vee voederproductie doorgevoerd. Wil de Nederlandse landbouw ten volle kun nen profiteren van een stabiele vee voedervoorziening. waarbij het nood zakelijk is dat ondanks verdere uit breiding van de veestapel toch het im portpercentage van veevoeder wordt verminderd, dan zal naar schatting 200.000 ha. grasland moeten worden gescheurd en dienstbaar moeten wor den gemaakt aan de meer productieve verbouw van veevoedergewassen. len houden. De vraag is n.1. of men in enkele dezer landen, waar dollarver zachtingen zijn ingevoerd, niet tot her. roeping van deze maatregelen moet overgaan. Het gemenebest heeft n.1. een tekort op zijn dollarinkomsten, waar door een groot voordelig saldo is ver dwenen. De loesiand in Teheran Er is een commissie van ministers ingesteld, onder leiding van de minis ter van Financiën, Varesti en de mi nister van Buitenlandse Zaken, Kaze- mi, om een onderzoek in te stellen naar de vechtpartij van Zondag tussen de minister van PTT, Mosjar en enkele provinciale Perzische afgevaardigden. Zondagavond zijn naar het parle mentsgebouw een bed en wat meubi lair overgebracht ten behoeve van mi nister Mosjar, die in de afgelopen 24 uur niets anders heeft gebruikt dan een glas melk, dat hem door een be diende werd gebracht om „vergiftiging te voorkomen". Door een Gloster Meteor-straaljager, uitgerust met Sapphire straalmotoren, is Vrijdagavond in Engeland het we reldrecord stijgen gevestigd. Het toe stel had precies 187 seconden nodig om een hoogte van 12.000 meter te be reiken. Zeven minuten na de start stond de Meteor weer op het vliegveld van Moreton Valence. Het is de eerste maal dat een stijgrecord werd geves tigd, zodat thans anderen kunnen gaan trachten het te breken. Drie wagons van een met cokes ge laden trein die op weg was van Lutte- rade naar Luxemburg zijn bij het bin nenkomen van het emplacement te Maastricht ontspoord. Tussen Maas tricht en Meersen moest een busdienst worden ingelegd. De ongenode medespeler De Amerikaanse delegatie voor de conferentie van San Francisco heeft een aantal procedureregels opgesteld, om eventuele Russische afleidingsma noeuvres de kop in te drukken. Elf lan den hebben overeenstemming bereikt over de bepaling, dat redevoeringen beperkt moeten blijven tot één uur, waarbij vijf minuten zijn toegestaan voor een antwoord. Amendementen op het huidige ontwerpverdrag zouden niet zijn toegestaan. Te Rotterdam was een vrouw gisteren bezig, op een achttien meter hoog gelegen plat dak haar was op te hangen. Op zeker mo ment viel haar vijfjarig zoontje naar beneden, raakte een paar waslijnen en bleef ten slotte in de tuin liggen. Toen men het kereltje opnam, bleek hij enkele builen en schrammen te hebben opgelopen. In het ziekenhuis, waarheen men hem voor nader onderzoek bracht, ontdekte men bovendien dat hij.... waterpok ken had! Leopoldo Pannone, de kassier van een bank in Napels, kreeg tijdens zijn werk plotseling last van een ondraag lijke hoofdpijn en ging even weg om v/at Napolitaanse aspirientjes te ko pen. Hij is nog steeds onderweg. Merk waardigerwijze is sinds zijn vertrek ook vijfhonderdduizend gulden ver dwenen. Dan is prof. dr. Maria Mon- tessori een waardiger representante van het Italiaanse volk. Deze beroem de Italiaanse deskundige op het ge bied van het kleuteronderwijs heeft deze week in Igls bij Innsbruck haa> 81ste verjaardag gevierd. In de Ca nadese provincie British Columbia zijn bomaanslagen gepleegd op spoorweg verbindingen en hoogspanningskabels Men vermoedt, dat de Doekhobors, re ligieuze fanatici van Russische af komst voor deze aanslagen verant woordelijk zijn. Deze vreemdsoortige fanatici tarten de door de mensen ge maakte wetten door brandstichting en naaktdansen. De geallieerde bezet tingsautoriteiten in Duitsland zijn daar nog steeds onder de puinhopen naar Nazi-geheimen aan het snuffelen. Vo- rige week werd in het Ammermeer in Opper-Beieren een Duitse eenmans- onderzeeboot geborgen. De berging werd onder strenge militaire bewaking uitgevoerd, 't Vermoeden wordt uitge sproken, dat deze uiterstmoderne on- Theodoor vindt het p aradijselijker hier derzeeboot was ingericht voor straal aandrijving. Ook Adolfs bomvrije villa „Arendsnest" in Obersalzburg aan de Beiers-Oostenrijkse grens werr* van. onder tot. boven uitgekamd door ambtenaren van de Amerikaanse ge heime dienst. Zij waren op zoek naar documenten over het Duits-Russische verdrag van 1939. Wat men in de omgeving van Hamburg heeft gevon den, dateert van nog oudere datum. Daar zijn namelijk in een dichtgeslibd meer rendierbotten met inkervingen van ongeveer vijftienduizend jaar ge leden opgegraven. Ook is een tenten kamp van rendierjagers gevonden. Li In Italië deed de politie bij opgravin gen en nasporingen vondsten van re center datum. In één maand werden daar in geheime opslagplaatsen in Noord- en Midden-Italië in beslag ge nomen: 88 machinegeweren, tommy guns en automatische geweren, 186 geweren, 61 revolvers, twee radiozen ders, meer dan 70 kilogram explosie ven en bijna 100.000 patronen, artillr rie- en mortiergranaten, vliegtuigbom men en ontstekingsapparaten. Japans rol op deze conferentie zal niet geheel passief zijn. Weliswaar moet het ontwerp-vredesverdrag onge wijzigd worden getekend, maar he laat een aantal kwesties onbeslist, di voor Japan van veel belang zijn. Toki wenst nu toezeggingen te verkrijgen dat bepaalde kwesties in gunstige zin zullen worden uitgelegd. Verder hoo. t het, dat na de ondertekening wijzigin gen mogelijk zullen zijn, o.m. ten aan zien van de herstelbetalingen en van het herstel der Japanse souvereinite t over de verloren gebieden. Reeds heeft Josjida, de Japanse pre mier, met Dean Acheson en Foster Dulles de mogelijkheid van een aan vullende veiligheidsovereenkomst be sproken. Het is nog steeds niet zeker, of In donesië tot endertekening van het verdrag zal overgaan. Premier Suki- man heeft zich hierover in het parle ment niet willen uitlaten. Het Russische dagblad Prawda heeft de nederlaag van Japan herdacht met een artikel, waarin de beslissende be tekenis van het Russische aandeel in de strijd tegen Japan in het licht wordt gesteld. De Philippijnse minister van buiten landse zaken verklaarde dat hij gewei gerd had als vice-voorzitter van de conferentie te fungeren, opdat hij zich vrij zou kunnen uiten tijdens het de bat. Giro-enveloppen zullen met ingang van 1 September in prijs worden ver hoogd van vijftig cent per 100 stuks tot een gulden. (VI) ,DE GEMEENTEN hebben zich ont wikkeld op een wijze, als in het midden der 19e eeuw niet kon worden verwacht. Men denke slechts aan haar sociale bemoeiingen, vrucht van een groter sociaal verantwoordelijkheid! besef. Meermalen werd daardoor aandacht der gemeentebesturen over de grens getrokken om naar samen werking met andere te zoeken. Het is overbodig daarvan voorbeelden te noemen. De intensificatie van het ver keer, stellig één der meest revolution- naire krachten op sociaal en econo misch gebied, schiep eveneens inter communale contacten en verhoudin gen, die meermalen de gemeentelijke grenzen vervaagden en daardoor de organische afgeslotenheid ophieven, de historisch gegroeide eenheid ver zwakten. Zo valt er op meer invloeden te wijzen die de vroegere afgesloten heid van bepaalde gemeenten hebben opgeheven of vervaagd. Hoe groot kan in dit opzicht niet de invloed zijn van een zuivelfabriek, een veiling. Ook de gaafheid van oude gemeen telijke structuren ging dikwijls bij haar snelle ontwikkeling verloren. Delen van vroeger homogene gemeen ten groeiden dan functioneel en soci aal steeds verder uiteen, elders groei den delen van verschillende gemeen ten tezamen uit tot nieuwe eenheden. De betrekkelijke zelfstandigheid van de oude gemeenten ging meer en meer over in een onderling verband, in een verstrengeling van velerlei belangen". Aldus omschrijft het eerste deel van het rapport der Commissie Ter Veen de ontwikkeling van het gemeentewe zen sinds Thorbecke zijn gemeentewet indiende. Er is de laatste honderd jaar (en met name de laatste 25 jaar) wel zéér veel veranderd! Ook de tegenstanders van de samen voeging van kleine gemeenten erken nen die vele en grote veranderingen. Zij sluiten hun ogen niet voor de fei ten. Maar zij wijzen een huns inziens betere weg om „met behoud van his torisch gegroeide eenheden, de ge meenschappelijke belangen van aan- eengrenzende gemeenten te beharti gen, n.1. de weg der vrij willige samenwerking. Daaraan heeft de wet gever reeds in 1851 gedacht en de mo gelijkheid daartoe is neergelegd in de Gemeentewet. Artikel 121 bepaalde, dat de besturen van twee of meer ge meenten gemeenschappelijke zaken, belangen, inrichtingen of werken kon den regelen na machtiging van Gede puteerden; artikel 122 regelde de ver deling der daaruit voortvloeiende kos ten. Allerlei intercommunale regelin gen kwamên op grond van deze bepa lingen tot stand, zoals het aanleggen van wegen, het opnemen van patiën ten in ziekenhoizen, of het plaatsen van leerlingen in scholen. In de 20e eeuw opende de sociale wetgeving nieuwe gebieden, waarop samenwerking mo gelijk was en gewenst, bijv. voor de inrichting van een enigszins doeltref fend bouw- en woningtoezicht. Ondanks deze regeling, (thans ver vat in de artikelen 129 tot en met 137 der Gemeentewet), die de mogelijk heid tot samenwerking opent, heeft daaraan in de practijk veel ontbroken. Vandaar, dat art. 138 der Gemeentewet ook de mogelijkheid opent tot een gedwongen samenwerking, terwijl sommige wetten daartoe eveneens no pen. De in 1931 herziene Gemeentewet suggereert de gemeenten, meer dan daarvóór het geval was, de handen ineen te slaan tot samenwerking; zij geeft daarbij de voorkeur aan publiek rechtelijke regeling en denkt zelfs aan regelingen, waarbij een lichaam met rechtspersoonlijkheid in het leven kan worden geroepen. (Zie verder elders in dit blad) en Door het Belgische ministerie van Oorlog is aan een pettenfabriek te Til burg opdracht verstrekt tot het ver vaardigen van 48.000 baretten voor het Belgische leger. De uitbarsting van de vulkaan de Kelut op Oost-Java blijkt meer nadeel te hebben veroorzaakt dan aanvanke lijk werd verwacht. Naar thans ver luidt zijn er vijf doden gevallen, onder wie drie ambtenaren van de vulkano- logische dienst, die anderhalve kilome ter van de krater een observatiepost bezet hielden. Het blijkt, dat de krater een dichte stroom lava heeft uitgestoten, die op twaalf kilometer afstand van het be ginpunt tot staan is gekomen en grote schade heeft aangericht. Hitte en asre- gens maken het onmogelijk, de top op minder dan zes kilometer te naderen. Tot op acht kilometer van de top is alle leven totaal verschroeid. Uit Kediri en Blitar wordt melding gemaakt van asregens. De aslaag be reikte een dikte van twee en een hal ve centimeter. Vermoedelijk is naast da oude krater een nieuwe ontstaan. President Sukarno zal het getroffen gebied bezoeken.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1