Na San Francisco conferentie de herstelbetalingen over MLD-ers vlogen vijf Harpoons over de Atlantische Oceaan De Duif se herbewapening Geallieerden protesteerden tegen Russische vervoersbelasting Met twee kinderen op een fiets De vloed komt op, de bakens moeten worden verzet en Contact tussen Grote Drie Benelux over Duitsland VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 76e Jaargang No. 11202 Rusland, Polen en Tsjechoslowakije ondertekenen vredesverdrag niet Prins Bernhard naar Den Helder KoAi B&ileJk Zaterdag 8 Sept. 1951 Dagblad voor Den HelderKoegrasTexel, Wieringen en Anna Paulowna Reeds overeenstemming in beginsel Italië en Joegoslavië spreken over Triëst Ter aanvulling van de Mitchell- bommenwerpers De Noordelijken trekken twee tanklegers samen Hodes tot chef-staf van het achtste leger benoemd UteeA^eALcM „Aanslag" werd verijdeld Gromyko zou Maandag uif San Francisco vertrekken Burgemeester nam zelf tegenmaatregelen Westelijken gaan na wat te doen Gebruik van goed kinderzitje voorgeschreven Mr. J. Milius oordeelt; Export moet problemen helpen oplossen Trygve Lie verwacht geen oorlog Zestien punten voor de komende conferentie Ned. Detachement werd opnieuw onderscheiden Volgende week te Washington en te Otfawa Ook bezettingsstatuut in bespreking BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK du mm TARIEVEN; Advertenties: 16 ct p. man. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Te Tokio verluidt dat de Japanse regering voornemens is. na afloop van de conferentie van San Francisco te Tokio een bijeenkomst van diveJe ÏZlen over de herstelbetalingen samen te roepen. Volgens de Tokio Sjimboen zullen met vertegenwoordigers van de Philippü„cn en de landen ,n Zuidoost.Azië voorbereidende besprekingen worden gehouden. Deze betalingen zouden wor den verricht in de vorm van diensten; het bergen van gezonken schepen, het gratis verwerken van grondstoffen, geleverd door de benadeelde landen en het aanbieden van technische diensten voor industrieën in deze staten. Dit bericht vindt zijn bevestiging in een beschouwing van de ANP-corres- pondent ter conferentie. Deze weet te melden, dat Indonesië belangrijke re sultaten heeft geboekt bij de bespre kingen van zijn delegatie met die van Japan. Men is nl. met steun van Ame rika er in geslaagd, principiële over eenstemming te bereiken ten aanzien van een verdrag, waarin de kwestie van de herstelbetalingen wordt gere geld. Dit zal nader worden besproken op een conferentie van beide landen, waarvoor tijd en plaats nog nader zul len worden vastgesteld. Het bedrag van de herstelbetalingen staat nefg niet vast. De beperkingen voor de Japanse visserij, een tweede verlangen van In donesië, maken nog een punt van studie uit. De voortgang op het stuk van de herstelbetalingen heeft waarschijnlijk wel geleid tot het besluit, om het Ja panse vredesverdrag te ondertekenen. Dit is gisteravond door de meerderheid van de Indonesische regering genomen. Alleen de Partai Nasional Indonesia en de Partai Buruh stemden tegen. De re gering heeft geweigerd, haar besluit ia het parlement toe te lichten. Er heerst nu enige spanning in Djakarta. Het verdrag met Japan zal door alle aan de conferentie deelnemende landen, uitgezonderd de Sowjetunie, Polen en Tsjechoslowakije worden getekend. De ondertekening zal vandaag te 18.00 uur (Nederlandse tijd) geschieden. ÜHIWillflW De Italiaanse en Joegoslavische rege ringen zjjn bereid besprekingen te openen over de toekomst van Triest, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken medegedeeld. Volgens de berichten uit Triëst zou premier De .Jasperi bij zijn komende bezoek aan Washington aandringen op tërugkeer van het gehele vrije gebied, inclusief de door Joego-Slavië bezette zóne, naar Italië. Officieel heeft Italië het Britse be richt met pijnlijke verbazing ontvan gen. Het beweert van niets te weten en ziet in deze publicatie een Britse po ging, om de zaak te forceren. Enge land heeft, zo zegt men, tot dusverre weten te voorkomen, dat Amerika in Belgrado voldoende pressie uitoefende. De Gasperi zal thans proberen, Ameri ka te bewegen tot aanvaarding van het Italiaanse standpunt. Belgrado is gematigd optimistisch. Men is bereid tot een redelijke oplos sing, die hierin bestaat, dat het Zuide lijke deel in Joegoslavische handen blijft, terwijl het Noordelijke deel van de vrijstaat, dat de stad met omgeving omvat, aan Italië zou komen. De Itali anen eisen het gehele gebied op, dus ook het Zuidelijke deel. Vele hoge militaire autoriteiten, on der wie luitenant-generaal I. A. Aier en de bevelhebber der zeestrijdkrachten A. de Booy, waren gistermiddag op het marinevliegkamp Valkenburg aanwezig bjj de aankomst van de eerste vijf van de achttien „Harpoons", welke de Marineluchtvaartdienst van de Ver enigde Staten heeft ontvangen. Deze patrouillevliegtuigen, die bijzonder ge schikt zijn voor de bestrijding van on derzeeboten, komen ter aanvulling van de Mitchel! bommenwerpers, die op het ogenblik bij de M.L.D. in gebruik zijn. Vier maanden geleden is een groep van dertig M.L.D.-mannen naar Ameri ka vertrokken om op de „Harpoons" te leren vliegen en ze naar Nederland over te brengen. Met behulp van twee extra benzinetanks, die onder de vleugels be- De hernieuwde activiteit aan het Wes telijke front, dat sedert Mei rustig was, valt samen met berichten, dat de Noor delijken daar twee pantserdivisies sa- mentrekken langs de twee hoofdwegen, die naar Seoel leiden. Deze divisies zijn uitgerust met een groter aantal tanks, dan de Noordelijken totnogtoe in een keer in de strijd hebben geworpen. Generaal-majoor Henry Hodes is be noemd tot chefstaf van het Amerikaan se achtste leger. Hodes is de vertegen woordiger van het leger in de wapen- stilstandsgroep van de V.N. in Korea In de vroege ochtend in het Zui den van het land hier en daar nog nevelig, overigens zwaar tot half bewolkt en droog weer. Meest matige wind tussen Noord en Noordoost. Gematigde temperatu ren. ZONDAG: Zon op 6.03, ondei 19.11. Maan op 16.16, onder 22.39. MAANDAG: Zon op 6.04, onder 19.09. Maan op 17.08. onder 23.58. vestigd waren, zijn zij met zes toestel len Woensdag de sprong over de Oce aan begonnen. Gistermorgen vroeg zijn vijf machines van het vliegveld Kefla- vik op IJsland vertrokken. Eén moest er achterblijven wegens een defect aan de koelklep. 's Middags om kwart over drie doken de „Harpoons" kort na el kaar uit de boven Valkenburg hangen de mist naar beneden. Na de landing werden de bemanningen geïnspecteerd en door verschillende autoriteiten toe gesproken. Z.K.H. Prins Bernhard zal Vrijdag 14 September in zijn functie van inspec teur-generaal der Koninklijke Marine een bezoek brengen aan verschillende marine-inrichtingen in Den Helder, o.a. aan de in aanbouw zijnde nieuwe ha ven aldaar. Z.K.H. zal in Den Helder worden ontvangen door de commandant Zee macht Nederland, schout bij nacht C. W. Slot. Gromyko zwaar beschermd Volgens de Daily Tel. nam de politie van San Francisco uitgebreide voor zorgsmaatregelen om een aanslag, die door Wit-Russen op Gromyko zou zijn beraamd, te verhinderen. Met een es corte van negen politiewagens raasde de Russische afgevaardigde met een vaart van 120 km. naar de vergaderzaal, zonder dat zich een incident voordeed. De Wit-Russen zouden van plan zijn geweest een zware auto met biervaten tegen de wagen van Gromyko te laten botsen, maar over het algemeen neemt men aan, dat het hier slechts een loos alarm betreft. NIEUWE COMMANDANT NED. DETACHEMENT. - Zondag zal de nieuw benoemde commandant van het Nederlandse detachement Ver enigde Naties, majoor G. M. Christan, naar Korea vertrekken om aldaar het commando van majoor Eekhout over te nemen. De Russische delegatie bij de confe rentie van San Francisco heeft twee rijtuigen besproken van een trein, die Maandagmiddag uit San Francisco ver trekt en Donderdagmiddag in New York aankomt. De waarnemende geallieerde hoge commissarissen in Duitsland hebbeii ge lijkluidende protesten verzonden aan generaal Tsjoeikof, de Russische opper bevelhebber in Oost-Duitsland. Deze zijn gericht tegen de voortdurende belem mering van de normale verbindingen tussen West-Berlijn en West-Duitsland. Als zodanig wordt de nieuwe belasting gekwalificeerd, die de Russen hebben gelegd op het autoverkeer langs de weg van Helmstedt naar West-Berlijn. lUfet de woorden „difficile est satiram non scribere" pleegden de oude Ro meinen politieke ontwikkeiVgen aan te duiden, voor welker absurditeit zelfs de klassieke woordenschat geen ge schikte uitdrukking had. In eenzelfde moeilijke positie namelijk niet sati risch te mogen schrijven over een zaak, die daartoe alle aanleiOftig geeft verkeert op het ogenblik ieder, die zich objectief met het thans actueel gewor den probleem der Duitse herbewape ning wil bezighouden. Twee wereld oorlogen werden gevoerd met het doel Duitsland tot het laatste loden soldaatje te demilitariseren. Er werden decreten afgekondigd, volgens welke de Duitse militairen werd verboden, zich zelfs maar theoretisch met de problemen van de oorlog bezig te houden. En het resultaat van dat alles? Dezelfde krin gen, die zes jaar geleden de algehele feitelijke en geestelijke ontwapening dicteerden, vragen nu met aandrang om een herstel van de Duitse „Wehr- bereitschaft". Na lange tijd aarzelen zal nog in deze maand, op een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk, de Duitse „militaire bijdrage" worden vastgesteld op tien divisies, een niet onaanzienlijke tactische luchtmacht en eenheden voor de kustverdediging. Dat wil zeggen, dat ruim 6 procent van de totale Atlantische strijdmacht door de Duitsers zal worden geleverd. Er be staat geen twijfel aan, dat daarmede het hoogtepunt van de internationale crisis dicht wordt genaderd. En des te zakelijker moet daarom het gehele pro bleem der Duitse herbewapening wor den beschouwd, /aarbij wij er ons van bewust zijn, dat de Nederlander, die vijf jaar Duitse bezetting heeft be leefd, afgaand op zijn gevoel, afwijzend tegenover een dergelijke ontwikkeling moet staan. Om een duidelijk beeld te krijgen is het nodig thans pro tegenover contra te stellen om later, na de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Westelijke „Grote Drie", wanneer alle détails bekend zullen zijn, een slot- De geallieerde autoriteiten in West- Berlijn hebben overwogen, welke te genmaatregelen zij zouden kunnen ne men. Intussen heeft de burgemeester van de Westberlijnse voorstad Kreuz- berg zelf maatregelen genomen, zeer tot ongenoegen van zijn Berlijnse en geallieerde superieuren. Deze heeft nl. een groot aantal politiemannen en douane-ambtenaren gedurende vier uur belasting laten innen van alle Oost- duitse en Oostberlijnse voertuigen, die zijn gebied passeerden. De voertuigen werden vastgehouden, totdat zij het zelfde bedrag hadden betaald als de Russen thans van Westelijke vehikels innen. Op deze wijze kreeg hij ruim duizend mark binnen. Enkele uren la ter deed de Oostberlijnse politie een tegenzet en hield Westberlijnse en Westduitse auto's vast. Van hogerhand is een eind aan zijn „belastingpolitiek" gemaakt. Officieel is thans het meevoeren van twee kinderen beneden de leeftijd van tien jaar op de fiets toegestaan. Het KB tot wijziging van het Wegenverkeers reglement in deze zin is gisteren in het Staatsblad opgenomen. De bepaling, zoals deze thans luidt, verbiedt de bestuurder van een tweewielig rijwiel, meer dan één persoon mee te voeren, tenzij hij de leeftijd van achttien jaar heeft bereikt; in dat geval mag hij twee personen vervoeren, die geen van beiden ouder dan tien jaar mogen zijn. Ook is het verboden, een persoon mee te voe ren die ouder is dan de bestuurder, tenzij deze achttien jaar of ouder is. Ten slotte wordt voor kinderen beneden tien jaar het gebruik van een doelmatige en veilige zitplaats met voldoende steun voor handen, voeten en rug voorge schreven. Berijders van tandems worden niet als meegevoerde personen be schouwd. De vloed komt op, de bakens moeten worden verzet, zo verklaarde gisteren mr. J. Milius, de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht, in zijn ge bruikelijke rede voor de binnen- e> buitenlandse pers. Na een tijd van vlot verkopen zijn wrijvingsverschijnselen opgetreden, die tot een scherpe prijzen oorlog hebben geleid. Middenstand, grossiers en fabrikanten worden op de proef gesteld en een reeks van facto ren bedreigen de bedrijvigheid. Na te hebben uiteengezet door welke moeilijkheden de middenstand wordt gehinderd, wees spreker er op, dat ook de buitenlandse handel allerminst ge makkelijk verloopt. Ons land heeft op te grote voet geleefd; de consumptie moet omlaag. Daardoor zullen ook grote mogelijkheden vrijkomen voor export. Deze zal voornamelijk de op lossing van de moeilijkheden moeten De algemene secretaris der V.N., Trygve Lie, heeft te New York ver klaard: „Ik voorspel, dat er dit jaar geen wereldoorlog zal komen". Hij gaf wei toe, verontrust te zijn over het af breken Van de besprekingen over een staken van het vuren in Korea. In het Zuiditaliaanse Gerignoia zijn deze week zeventig personen, die ver giftigingsverschijnselen vertoonden, In het ziekenhuis opgenomen. Vele der gevallen zijn ernstig en men gelooft, dat de vergiftiging is veroorzaakt door het gebruik van bedorven paarden- vlees Hangende verder onderzoek zijn drie personen in hechtenis genomen De beroepen van molenaar, bakker en paardenslager worden ook alaardig riskant. Zeven Duitse politieman nen toonden eveneens vergiftigmgs- verschijnselen en werden door de com mandant van de grenspolitie te Hann over geschorst. Het zevental had name- üjk Nazi-liederen gezongen. De open bare aanklager van Brunswijk heef de politiemannen nu aangeklaagd we gens revolutionnaire activiteit. Regi- nald Frank Perry uit Potters Bar Engeland kreeg een boete van gulden voor te hard rijden. Toen verklaarde, waaróm hij zon h had gehad, ging het intrekken van zijn rijbewijs niet door Hij had namelijk een lading rotte eieren in ^J", vracht wagen vervoerd en daar de kwalij geur hiervan in de cabine doordrong, Was hij steeds harder gaan rijden om de stank te ontvluchten. De zeer ALS WE NU MAAR IN DE HAVEN TERECHTKOMEN! zakelijk aangelegde Sonja Henie, die zestien jaar lang heeft deel uitgemaakt van de „Hollywood Ice Revue", zal dit jaar haar contract niet meer verlen gen. Zij verklaarde verder bij haar man in New York te willen blijven en overigens meer geld te bezitten, dan zij ooit zou kunnen gebruiken. Haar plaats in de revue zal worden ingeno men door de voormalige Olympische en thans wereldkampioene schoonrij- den Barbara Ann Scott, een jeugdige Canadese. In Chattanooga, in de Amerikaanse staat tfennessee, had de. bij wijze van grap voor de microfoon gevoerde verkiezingscampagne voor de benoeming van een nieuwe burgemees ter van de radio-omroeper Luther Masingill zoveel succes, dat hij een hele pagina in de plaatselijkse krant moest kopen om zijn aanhangers te vertéllen, dat hij niet gekozen wenste te worden en trouwens helemaal geen candidaat was. In de Amerikaanse stad Seattle werd in een advertentie een slechte stenotypiste gevraagd, die zou kunnen blijven totdat er een goe de kwam opdagen. brengen. Spreker meende, dat de goed koop-geldpolitiek van na de oorlog de export niet ten goede is gekomen. Het exportvolume moet echter tenminste verdubbelen. Daarvoor zal een harde inspanning nodig zijn. Aangaande de afzetmarkten merkte mr. Milius op, dat driekwart van onze export naar Europese landen gaat. Ge zien de scherpe concurrentie van Duits land staat het te bezien, of hier nog veel uitbreidingsmogelijkheden zijn. Spreker meende belangrijke kansen te bespeuren in Canada, Latijns-Amerika, Zuid-Afrika en Zuid-Azie. Grote Drie in Washington De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben, naar verluidt over eenstemming bereikt over een agenda voor de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken, die volgende week in Washington wordt gehouden. Er zouden zestien punten aan de orde komen, waaronder het „in bedwang houden" van de Sowjetunie en haar satellietstaten, de benoeming van be velhebbers der Noordatlantische vloot, het voorstel voor een Europees leger, het verzoek van Italië om herziening van het vredesverdrag, de bescherming van Westelijke onderdanen in landen achter het IJzeren Gordijn, de eventuele verdere strategie in Korea, de vooruit zichten voor erkenning van communis tisch China, de eisen van Egypte inza ke terugtrekking van Britse troepen, de Perzische oliekwestie en het geval Kasjmir. beschouwing aan het vraagstuk te wij den. Beginnen wij met de argumenten, die vóór de Duitse herbewapening pleiten: 1. Tegenover 215 Russische divisies waarvan er 35 tot 40 in Oost-Duits land staan, welk aantal slechts enkele dagen na de mobilisatie verdubbeld kan worden en ongeveer een mil- lioen soldaten uit de satellietstaten, kan het Duitse bevolkingspotentieel van 48 millioen, het grootste van geheel West- Europa, eenvoudig niet braak blijven liggen. Het bezit in vredestijd een po tentieel van 24 divisies (een millioen inwoners' een halve divisie). 2. Waarom in vredestijd te verzui men, wat men in geval van oorlog, on der veel moeilijker omstandigheden, toch zou moeten doen? Kan men van Amerikaanse, Britse, Franse, Neder landse moeders vergen, dat hun zonen voor de verdediging van Duitsland strijden, terwijl de Duitsers zelf toekij ken of onderduiken? 3. Het aantal alleen is zeker niet be slissend, ook de militaire kwaliteiten, die niemand, ook op het ogenblik niet, de Duitsers kan ontzeggen, zijn dat. Wat de Russen werkelijk vrezen is een combinatie van Amerikaanse oorlogs productie en Duitse soldaten het denkbaar sterkste militaire potentieel ter wereld. 4. De strategische betekenis van West-Duitsland als glacis van iedere Europese verdediging i.« te duidelijk om hierop nog verder te behoeven in te gaan. 5. De nog in leven zijnde Duitse of ficieren bezitten een zo grote practische ervaring in de strijd tegen Russische overmachten dat deze niet ongebruikt mag blijven. De bekende Britse militair» expert Liddel' Hart beschrijft in een van zijn boeken met bewondering, ho» de Duitse generaal Heinrici een verde digingssysteem uitdacht, waardoor hij met 10 divisies een sector van 150 kilo meter breedte tegen 36 verse Russische divisies in vijf offensieven verdedigen kon. 6. De deelneming van Duitse con tingenten bij de verdediging van West- Europa zal een beslissende factor voor de houding der Oostduitse bevolking zijn. 7. In de Oostduitse volksrepubliek, een geheel volgens Sowjetprincipes be stuurde satellietstaat, zijn twee mili taire organisaties de gekazerneerde „Volkspolizei" en het modern uitge ruste „Bereitschafts-Heer" van te zamen 400.000 man en dat bij een bevol kingsaantal van 17 millioen. Op West duitse verhoudingen (48 millioen inwo ners) töegepast, zou dit voor Bonn een leger van 1.500.000 man betekenen. Het is alleen al op grond van Duitse bin nenlandse politieke overwegingen dui delijk, dat de Westduitse regering niet langer zonder een eigen beschermende troepenmacht blijven kan. 8. Naast de militaire en politieke argumenten mag ook de financiële zijde niet over het hoofd worden gezien. Te genover een Amerikaanse soldaat zul len de kosten voor een Duitse soldaat slechts een vierde deel bedragen (ver schil in bezoldiging, vereenvoudigde ravitaillering). Dat weegt bij de leden van het Amerikaanse Congres, die ten slotte het grootste deel van de midde len voor de Europese verdediging ter beschikking moeten stellen, des te zwaarder, waar het verrassende feit bestaat, dat in het komende fiscale jaar 159 millioen Amerikanen voor de Atlantische defensie samen 61 milliard, de 225 millioen inwoners der geallieer de Westeuropese landen echter slechts 8 milliard dollar moeten betalen. In een volgend artikel bespreken wij de argumenten, die tegen de Duitse herbewapening pleiten. De op Korea opererende Amerikaan se tweede divisie heeft thans als ge heel eveneens de „Presidential Unit Ci- tation" verworven, voor haar actie bij Hontsjon in de periode van 6 tot 22 Mei Het Ned. detachement Verenigde Na ties, dat deel uitmaakt van deze divi sie, ontving dus voor de tweede maal de „Citation". Duitsland zal een belangrijk punt vormen op de agenda van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Drie, die, voorafgaand aan de vergade ring van de Raad van het Noordatlan- tisch Pact te Ottawa in' de volgende week te Washington bijeen zullen ko men. Het ligt in de bedoeling, om voordat de ministers te Washington bijeenko men, een ambtelijke bespreking van vertegenwoordigers van de Grote Drie met Benelux-gedelegeerden te houden. Na afloop van de conferentie der minis ters zal opnieuw een bijeenkomst wor den belegd om de Benelux-vertegen- woordigers omtrent de resultaten in te lichten. Daaina zullen te Ottawa de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Drie met hun Benelux-colle- ga's van gedachten wisselen over de problemen die samenhangen met de vervanging van het thans in Duitsland van kracht zijnde bezettingsstatuut door een contractuele relatie.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1