Atlantische Raad staat voor zeer belangrijke kwesties VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Griekenlanden Turkije ook bij het Pact Harriman doet een beroep op Perzie's eerste minister Grotewohl dringt aan op herstel Duitse eenheid Ma urice Petsche overleden Partij van de Arbeid roept op tot nationale eendracht Lof voor Nederlandse troepen bij oefening „Counterthrust" KoAt B&iteJfc Zonder accoord over Europees leger geen Duitse soldaten Maandag 17 Sept. 1951 76e Jaargang No. 11209. Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nederland zou vragen om kapitaalshulp Geen devaluatie van het pond sterling Mijnongeluk in Belgie eiste vijf doden Mossadeq handhaaft Ultimatum nog niet naar Londen verstuurd Stuntvliegtuig stortte tussen de toeschouwers Oud voorstel herhaald z n oude s andpunt Prijs van pap verlaagd Oud-premier van Frankrijk Er dreigt verscherping der tegenstellingen Urgentieprogram zag openbaarheid Vele tanks leken op bewegende struiken Vermist Frans vliegtuig bleek verongelukt Vrijheidstrein-machinist ontkwam aan arrestatie Deens schip bracht de gewonde strijders thuis Ridgway steekt Noordelijken opnieuw de hand toe De bevolking betaalt het gelag Minister Schuman verklaart Schumacher tegen de Duitse herbewapening BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C KRAK COIMT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. m-m- Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal 1 5.15, per maand t 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Ze- zai de vergadering van de Atlantische Raad duren, die Zaterdag ,r ildag door de Belgische m.nister Paul van Zeeland is geopend. Er zal een aantal belangrijke kwesties aan de orde komen. De kloof tussen wat er thans aan strijdkrachten beschikbaar is en wat er nodig wordt geacht, de economische gevolgen van de herbewapening en de toelating van Griekenland en Turkije tot het Atlantisch Pact zullen wel de voornaamste vraagstukken zijn. De Raad zal bestuderen, wat er is gedaan om de defensie van de Westerse landen te ver sterken, wat er nog moet worden gedaan en wat men ter beschikking heeft voor deze versterking. Aangenomen wordt, dat men het over de toelal/ag van Griekenland en Turkije wel eens zal worden, al staat te verwachten, dat Denemarken verzei tegen het voorstel zal aantekenen. Illllllllllffl Londen weigert verdere tegenspraken Te Londen achtte men Zaterdag de overal in de wereld in omloop zijnde geruchten over een devaluatie van het pond sterling belachelijk. Een bericht uit het Verre Oosten, dat het pond sterling gedevalueerd zou worden van de tegenwoordige waarde van 2.80 dol lar tot 2.40 dollar, werd volkomen non sens genoemd. Er werd geen officiële tegenspraak gegeven. Dat zal voortaan ook niet meer gebeuren, omdat het ministerie van financiën, wanneer het begon met een gerucht tegen te spreken, daarmee zou moeten blijven voorgaan. Van de zeven mijnwerkers, die door steenstorting in de mijn bij Quaregnon (Belgie) werden overvallen, heeft men er slechts twee levend boven kunnen brengen. De anderen waren dood, toen men hen bereikte, of overleden kort na hun redding. Overigens zullen er niet zoveel beslis singen vallen. Deze zullen waarschijn lijk worden overgelaten aan de bijeen komst van de raad, die in October te Rome zal worden gehouden. Echter wordt wel verwacht, dat de huidige besprekingen zullen uitlopen op een verzoek aan Canada, om de luchtstrijdkrachten, die het ter be schikking van de Noordatlantische verdediging zal stellen, te vergroten Ook neemt men aan, dat er verzoeken zullen binnenkomen om hulp ln de vorm van kapitaal ter versnelling van het tempo der bewapening in die lan den, die over een belangrijk industrie- potentieel beschikken. Zij zouden met name van de kant van Nederland en Italië komen. Van Zeeland heeft voorgesteld, dat de staten-leden hun permanente ver tegenwoordigers in de raad van plaats vervangers de titel van minister nullen geven, opdat zij een grotere zelfstan digheid zullen verkrijgen. Averell Harriman, de speciale afge zant van Truman in Teheran, die in middels naar Washington is terugge keerd, heeft een nieuwe poging gedaan, om de vastgelopen oliebesprekingen weer op gang te helpen. Hij heeft daar toe een persoonlijke brief aan premier Mossadeq gezonden. Deze had zelf de Amerikaanse bemiddelaar al verzocht, een nieuwe poging tot het opheffen der impasse te doen. Overigens handhaaft hy volledig het standpunt, dat zijn regering ten hanzicn van de gehele oliekwestie heeft ingenomen. Talrijke doden en gewonden Tjjdens vliegdemonstraties, welke Zaterdag te Flagler, in de Amerikaanse staat Colorado, werden gehouden, een ernstig ongeluk gebeurd, klein, eenmotorig vliegtuig, stortte nu het verrichten van toeren van -en hoogte van minder dan dertig nie c omlaag en kwam tussen de toesc ou wers terecht. Het vliegtuig kwam niet direct tot stilstand, doch vervolgde zijn weg de toeschouwers, reed door gepar ee de auto's om tenslotte tegen een ar*\ bulance op te botsen. De ambu - was in gereedheid gehouden voor ie het geval zich ongelukken zouden voo doen. Er bevond zich een vrouw in, aio ter plaatse werd gedood. Tenrmns - twintig personen zijn om het leven ge komen, terwijl even veel anderen we den gewond, waarvan enkelen erns ig- maal bewapend was. Hij herhaalde ver schillende malen zijn bereidheid, om alle belemmeringen voor onderhande lingen over de Duitse eenheid uit de weg te ruimen. (Grotewohls voorstel is indertijd ver worpen, omdat er in de door hem voor gestelde raad in elk geval een com munistische meerderheid zou zijn, die dus zou beslissen in de door de Russen verlangde geest). Het resultaat van de besprekingen der Westelijke Grote Drie te Washing ton is voor Oost-Duitsland aanleiding geweest, opnieuw een beroep tot her stel van de Duitse eenheid te doen op de regering te Bonn. In een bijzondere zitting van de Oostduitse Volkskamer heeft de premier Grotewohl zijn voor stel van 30 Januari 1.1. herhaald, dat vertegenwoordigers van Oost- en West- Duitsland büeen zouden komen, ten einde een grondwetgevende raad te vormen. Deze zou o.m. moeten spreken over het houden van vrije en geheime verkiezingen in geheel Duitsland. Vrij heid van handelen voor alle democra tische partijen en de persoonlijke vrij heid in alle gebieden van Duitsland zouden worden verzekerd. Overigens veroordeelde Grotewohl de beslissingen van Washington a s oorlogsvoorbereiding. De Westelijke Grote Drie wensten burgeroorlog in Duitsland en deze zou onvermijdelijk worden, wanneer West-Duitsland een- Het is nog niet bekend, wat Harri man aan Mossadeq heeft geschreven. Wel is medegedeeld, dat Mossadeqs ultimatum dat de Perzische premier overigens eerder als een voorstel be lieft te beschouwen nog niet naar Londen is doorgezonden, omdat Was hington nog steeds op een oplossing hoopt. Er is enige ontspanning ingetreden, omdat de ?erzische regering een maatregel heeft ingetrokken, die zij enige dagen geleden afkondigde. De Anglo-Iranian zet per maand een mil lioen pond sterling in Perzische munt om, teneinde de lonen van haar Per zische employé's te kunnen uitbetalen. Dit nu werd begin vorige week ver boden, omdat Engeland een eind had gemaakt aan de omzetting van Perzi sche valuta in dollars doorPerzië. Het verbod is ingetrokken. Overigens heeft Perzië een accoord met Arghanistan gesloten over de leve ring van zeer aanzienlijke hoeveelhe den olie en vliegtuigbenzine. De prijs van pap en yoghurt is van daag verlaagd. Die voor melkyoghurt. ondermelkyoghurt en met gestandaar diseerde melk bereide rijstepap, bloem pap en havermoutpap gaat twee cent omlaag, die van karnemelkse pap (bloem en gort) één cent. Verwachting tot hedenavond: Wisselende bewolking met Plaa selijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen West en N.- West. Koel weer. DINSDAG: Zon op 6.18. onder 18.50; Maan op 19.25, onder 10.03. DE NEDERLANDSE TROEPEN IN DUITSLAND De commandant van de troepen in Duitsland, Kol. B. Griethuisen (rechts) bestudeert met zijn staf-officieren de kaarten. Maurice Petsche, de Franse minister van staat en oud-minister van finan ciën is gisteren op 58-jarige leeftijd, na enige tijd ziek te zijn geweest, in zijn woping te Parijs overleden. Hetsche, die doctor in de rechten was, was afhankelijk lid van de Natio nale Vergadering. In 1948 werd hij mi nister van financiën en hij bleef dit tot de laatste algemene verkiezingen, waar na hij op 31 Juli 1951 met de vorming van een regering werd belast. Hij slaagde hier echter niet in, daar hij in de Nationale Vergadering geen vol- dofnde meerderheid kreeg. Wy zullen de moeilijkheden van deze tyd slechts kunnen overwinnen door nationale eendracht, door burgerzin en door offervaardigheid, zo schryft het partybestuur van de Party van de Ar beid in een oproep waarin verder wordt uiteengezet, dat deze geest van offer vaardigheid door de bezetting is opge wekt en sindsdien behouden bleef. Het partijbestuur wijst er verder op, dat de laatste tijd een kleine doch roe rige reactionnaire groep probeert, een regeringsbeleid af te dwingen, dat zich laat karakteriseren als „pluk de armen, spaar de rijken". Haar succes is afhan kelijk van de vraag, of de niet-socialis- tische democratische partijen zich in het parlement door de reactie op sleep touw zullen laten nemen. Dat zal eer lang blijken bij de behandeling van de voorstellen op de credietverlening. Wanneer deze onverhoopt zouden wor den afgtewezen, dreigen voor Nederland verdergaande prijsstijgingen. Volgens het partijbestuur zal het reactionnaire drijven er toe leiden, dat de tegenstellingen in ons land worden verscherpt. Er moet een eind komen aan de toestand, waarbij verschillende bevolkingsgroepen hun levenspeil zien dalen, terwijl anderzijds een kleine groep op ergerniswekkende wijze in luxe leeft De reactie, zo eindigt de op roep, heeft ons offer voor de nationale zaak gehoond. Zij heeft ons uitgedaagd. Welnu, we nemen de handschoen op. Urgentieprogram In een financieel-economisch urgen tieprogram. dat deze oproep vergezelt, worden een reeks maatregelen opge somd, die het partijbestuur noodzake lijk acht, zoals handhaving van Mars hall-hulp, verhoging van de productie door verbetering van de organisatie in de bedrijven, toezicht op het crediet- wezen, controle op voorraadvorming en investeringen, zonodig invoering van distributie en afleiding van de meerop brengst van de productieverhoging naar de kapitaalsector. De woningbouw moet gehandhaafd blijven op tenminste 50.000 stuks per jaar. De enige niet-Engelse eenheid, die gitteravond bü een nabeschouwing over dé" tweede dag van de oefening „Coun terthrust" door een woordvoerder van het hoofdkwartier met bijzondere waar dering werd vermeld, was de Neder landse 31 ste regimentsge vechtsgroep. Dit pluimpje werd onze militairen gebracht om hun hard nekkig standhouden tegen herhaalde aanvallen van een sterke „rode" troe penmacht, bestaande uit een Franse infanteriebrigade. Dank zij het verzet van de Neder landers, konden de blauwe eenhe den zich uit een dreigende omsingeling losmaken en zich in veiligheid stellen achter de Aller, een riviertje, dat bij Verden in de Wezer sVoomt. De tweede dag van de oefening „Countherthrust" was voor de blauwe troepen een dag van terugtrekken. Het viel op, dat le blauwen op deze terug tocht hun auto's, kanonnen en tanks n et bijzondere zorg hadden gecamou fleerd. Sommige onderdelen geleken op zich verplaatsende bospercelen. Deze voorzichtigheid, dip de Duitse boseige- naren maar decht beviel, al kregen zij de schade vergoed, was noodzakelijk, omdat squadrons Vampires en Gloster- meteors van de rode luchtmacht heel de dag over het grondgebied raasden. Desondanks „vernietigde" de rode luchtmacht 140 auto's. 38 tanks en 9 kanonnen. Bovendien maakten de rode vliegers vier pontonbruggen onbruik baar. Vice-luchtmaarschalk Broadhurst. één der leiders van de oefening, maakte nog met waardering gewag van de zeer goede samenwerking, welke sedert ge ruime tijd tussen de Nederlandse en Britse luchtstrijdkrachten bestaat. On der de 21 escadrilles gevechtsvliegtui gen, die b„Counterthrust" zijn inge schakeld, oe/inden zich ditmaal weer twee Nederlandse escadrilles „Gloster- meteor -straal j agers". Felix de Nobel en zijn bekende koor hebben de afgelopen weken zowel op het Edinburgh Festival als te Londen vocale concerten gegeven, welke door de Britse pers bijzonder werden ge prezen. De onsterfelijke Bernard Shaw merkte zestig jaar geleden over een Amsterdams koor reeds op, dat de twee-en-twintig stemmen van dit koor het volume hadden van duizend En gelse Wat de emigratie betreft is Albion ons echter de baas. Na Enge land heeft Nederland de eerste zeven maanden van dit jaar de meeste emi granten aan Canada geleverd, en wel 13 153 tegen 5.905 in dezelfde periode van het vorige jaar. Uit Engeland1 kwa- ïen 17.662 emigranten tegen 7.945 in 1050 In Hamburg heeft zich een zeer- ernstig vergiftigingsgeval voorge daan. Van een gezin van zeven per sonen zijn drie kinderen over eden en de ouders en de twee andere kinderen in het ziekenhuis opgenomen na het eten van paddestoelen, die zij zelf had den geplukt. Nu het er in Korea toch niet naar uitziet, dat de kogels spoedig zullen ophouden te fluiten, "zullen de Amerikanen daar aan het front kledingstukken en helmen gaan beproeven, waarvan verondersteld wordt, dat zij kogels, van korte af stand afgeschoten met een kaliber 4.5, -t zullen doorlaten. De nieuwe kle- En wie heeft zoveel ping. ping, ping. ./lukken zullen worden gedragen door rode kruis-soldaten, die op het ogenblik geheel zonder bescherming hun menslievende werk verrichten. U De Zuidkoreaanse regering heeft een speciale wachtpost doen plaatsen bij de nationale Koreaanse kunstschatten om te verhinderen, dat deze gestolen, verkocht of uit het land worden ge smokkeld. Sedert het begin van het Koreaanse meningverschil zijn kostbare schatten, waaronder de gouden kroon van een Koreaanse koning en konink lijke juwelen, spoorloos verdwenen. In ieder geval staan de Amerikanen in ons land bekend om hun souvenir- jagerij. Op een aan het einde van de maand te Parijs te houden congres van de internationale vereniging var. chirurgen zullen de door vooraan staande chirurgen uit te voeren opera ties met een speciale uitrusting voor kleurentelevisie worden uitgezonden ten behoeve van ongeveer duizend collega-chirurgen, die daardoor in een afzonderlijke zaal de operaties kunnen volgen. Lijken van inzittenden bij Valencia gevonden Het Nederlandse schip Atlas heeft Zondagmiddag in het Westelqke deel van de Middellandse Zee tussen Valen cia en het eiland Iviza verscheidene drijvende lyken en enige vlotten waar genomen. Het bleken de lijken te zijn van de inzittenden van het op 12 September verdwenen Franse passagiersvliegtuig, dat op weg was van Toulouse naar Oran met 39 personen aan boord. Het zou gebleken zijn, dat het toe stel bij het noodweer, dat langs de kust gewoed heeft, verongelukt is. Hij werd reeds weken lang geschaduwd De twee hoofdpersonen uit de ge schiedenis van de uit Tsjechoslowakije naar West-Duitsland ontsnapte „vrü- heidstrein", de machinist Jaroslav Kon- valinka en zijn vriend Karei Druska, hebben verklaard, dat zü reeds weken lang door de Tsjechische geheime po litie werden geschaduwd en kort ge leden een tip hadden gekregen, dat zij vorige week Donderdag zouden worden gearresteerd. Twee dagen vóór die datum hadden zij derhalve hun ontvluchtingspoging gewaagd. De overige inzittenden, die in het complot waren betrokken, waren onderweg op verschilende stations als gewone reizigers ingestapt. Volgens een communiqué van de Tsjechoslowaakse regering waren de Tsjechoslowaakse burgers, die geen deel uitmaakten van het complot, in de trein door een bende terroristen onder leiding van een Amerikaans agent over vallen. Amerikaanse pogingen om hen ertoe te brengen in West-Duitsland te blijven hadden volgens dit com muniqué echter geen succes gehad. Aan boord werden zestig operaties verricht In de Lekhaven te Rotterdam arri veerde Zaterdagmorgen onder grote belangstelling het Deense hospitaalschip „Jutlandia", met aan boord vier ge wonde vrüwilligers van het Nederland# detachement Verenigde Naties en zeven gewonde Belgische vrijwilligers. De „Jutlandia", dis is ingericht naar het voorbeeld van het Nederlandss hospitaalschip „Grote Beer", was 1 Au gustus uit Yokohama vertrokken. Vóór het vertrek had generaal Ridgway een bezoek aan het schip gebracht, waarop zich ook een groot aantal Indiase, Abes- sijnse, Turkse, Griekse, Franse en En gelse gewonden bevond. Gedurende de reis zijn zestig operaties verricht. Twee van de vier Nederlandse ge wonden, die alle lopend patiënt zijn, zijn rechtstreeks naar huis gegaan. De twee anderen zijn naar het militaire hospitaal in Utrecht vervoerd. De zeven Belgische gewonden zijn per vliegtuig naar Brussel overgebracht. In een boodschap aan de Noordeiyken heeft generaal Ridgway verklaard be reid te zün officieren te zenden naar de brug van Pan Moen Djom om daar te spreken over de voorwaarden tot een hervatting der onderhandelingen. De boodschap was een antwoord op de brief van de communisten, waarin het voorstel de onderhandelingen op een andere plaats voort te zetten werd verworpen. Generaal Ridgway herin nerde er in zijn brief aan, dat het de Noordelijken waren, die de bespreking hadden verbroken. „Ik leg er nogmaals de nadruk op, dat ik een rechtvaardige en eervolle wapenstilstand wens", aldus de generaal. „OPERATIE-BIEFSTUK" GESLAAGD De „operatie-Biefstuk", de maatregel van de Franse, regering om de vlees- prijzen met tien procent te verlagen, bleek Zaterdag rustig te verlopen zon der de verwachte vleesschaarste of sta king van de slagers. Ongeveer 1 millioen Zuid koreaanse burgers zijn ln de eerste 15 maanden van de strijd op Korea om het leven gekomen. Dit verklaarde de Zuidkoreaanse minister van sociale zaken, Hoh Tsjang. Bovendien, zei hij, had den 8 millioen burgers verwon dingen opgelopen of oorlogs schade geleden. Van de bijna 5H millioen vluchtelingen, die over het land zwierven, waren 2 mil lioen naar hun verwoeste of zwaar beschadigde en geplunder de woningen teruggekeerd. Naar schatting waren 600.000 woningen vernield. Op een persconferentie heeft Schu man, de Franse minister van buiten landse zaken, o.m. verklaard, dat er geen sprake zal zyn van een verdrag tussen de geallieerden en West-Duits land, zolang de overeenkomst over het Europese leger niet ondertekend is. Ook zal er geen Duitse soldaat worden aangeworven, zolang deze overeen komst niet van kracht is, en er dus nog geen Europese autoriteit bestaat, waar onder deze soldaat gesteld is. Intussen heeft Schumacher, de lei der der socialistische oppositie in de Westduitse Bondsdag, in een rede te Essen elke Duitse deelneming aan een Europees leger van de hand gewezen. Er is immers nog geen sprake van ge- lijkberechtigdheid van Duitsland. De geallieerden moeten nu de voorwaar den scheppen, die Duitsland in de ge legenheid zullen stellen om „ja" te zeg gen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1