De Troonrede: Veel woorden, weinig plannen Bonn is tegen Grotewohls voorstel Ule£A&e>iicM HEEL ONS LEVEN WORDT BEHEERST DOOR DE EISEN VAN DE DEFENSIE Kleine blokkade zou kunnen worden opgeheven „Verwarrende actie van Moskou Zonder inhoud Harriman stuurt het ultimatum niet naar Londen door Kolenproductie steeg in 1950 met 5 procent tot 7,7 millioen ton VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN lering waakt tegen werkloosheid Regi KoaI ReAleJk Dinsdag 18 Sepf. 1951 Jaargang No. 11210 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Een sluitende begroting Ridgway bezocht het front in Korea I .tts handel met Oost-Duitsland wordt hervat JAPAN NEEMT STRENGE MAATREGELEN Geen nieuwe gezichts punten meer Adenauer sprak niet Engelse kapiteins eisen een pond loonsverhoging Kleine landen wensen meer zeggenschap Rotterdammer opgedicht voor f 50.000 Zending ter waarde van 10.000 vermist Totale opbrengst was 12,25 millioen ton BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten H.M. cle Koningin heeft heden voor de verenigde vergadering der Staten- Generaal de volgende troonrede uit gesproken: Leden der staten-generaal WEER ligt een jaar achter ons van scherpe tegenstellingen in de wereld en van toenemende zorgen van ons volk. De internationale spanningen duren voort en werken ongunstig in op de economische en sociale verhoudingen. Geestelijke zowel als materiële waar den worden bedreigd. Daartegenover zijn echter ook bemoe digende verschijnselen waar te nemen. 0°K met de beste wil ter wereld zal men moeilijk van deze troonrede kunnen zeggen, dat het een belangrijk Staatsstuk is. Haar enorme lengte kan de armoede van de inhoud niet opheffen; de weinige positieve woor den kunnen de vaalheid en de zin ledigheid van de menigte der alge meenheden niet naar de achtergrond dringen. Ook nu weer staat, evenals vorig jaar, het buitenlands beleid op de voorgrond. Dat wil, in de barning dezer gevaarvolle tijden, weinig an ders zeggen, dan de goeddeels voor geschreven Nederlandse deelneming aan de gezamenlijke militaire krachts inspanning, waartoe West-Europa zich, door nieuwe oorlogsdreiging, ge noodzaakt ziet. De regering toont zich optimistisch ten aanzien van de mogelijkheid, dat de Westerse de fensie nog zo tijdig gereed zal komen, dat de potentiële aanvaller van zijn aggressieve planien moet afzien. Wij hopen van harte, dat dit optimisme grond zal blijken te vormen in ver heugende feiten... het staat in ieder geval vast, dat de tijd thans in sterke mate voor het Westen werkt. De to tale weerstandskracht van het blok der Atlantische Pactlanden is stellig nog ruimschoots onvoldoende, maar de achterstand in bewapening tegen over de Sowjet-Unie wordt thans iedere maand kleiner. Men kan met een gerust hart de schatting maken, dat in de zomer van het volgend jaar het evenwichtspunt dicht zal zijn ge naderd, Indien althans vóór die tijd het evenwicht niet gewelddadig is verstoord Deze latente dreiging hangt als een zwarte wolk over deze troonrede. Zij neemt alle licht weg en laat maar weinig uitzicht op een toekomst, waarin de regering eindelijk eens haar aandacht zal kunnen geven aan zo vele zaken, die dringend op afdoe ning wachten. In vrijwel alle opzich ten is de troonrede een negatief stuk; ln vrijwel geen sector van het rege ringsbeleid wordt constructief nieuw werk aangekondigd. Of het zou dan moeten doorschemeren in de onder streping van de wenselijkheid ener onderwijsvernieuwing, in de aankon diging van de vervanging der noodwet ouderdomsvoorziening door een wet telijke verzekering en in de aankondi ging van een voorontwerp zieken fondswet. Behalve de Grondwetswij ziging en de conferentie met Surina me en de Antillen wordt er generlei plan genoemd, dat van enige beteeke- nis kan worden geacht voor het staat kundig jaar, dat door deze troonrede is ingeluid. We hebben een sluitende begroting Terecht zegt de regering zelf, dat dit ook waarlijk niet anders mocht. Onze staatsschuld is al abnormaal (indien niet- catastronhaaU hoog. En verder bliift voorlopig de hoog ste wilsheid: meer emigreren, minder investeren. Andere dingen, die de moeite van het onderstrepen waard ziin. staan er in deze troonrede niet. Het is een weinig-leggend stuk. dat moeilijk ge acht kan worden bezielend te zullen werken op een volk. dat gebogen gaat onder moeiten zonder tal. Verwachting tot hedenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien. In het Zuid oosten zwakke tot matige, elders matige tot krachtige, en langs de Waddenkust later wellicht harde, Westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. MAANDAG: Zon op 6.19, onder 18.48. Maan op 19.42, onder 11.23. Het besef wint veld, dat voor de be scherming van vrede, vrijheid en wel vaart een nauwe internationale samen werking geboden is, waarbij staten en volkeren zich bereid moeten tonen col lectief offers te brengen. De strijdkrach ten der Ver. Naties hebben in Korea het hoofd geboden aan aggressie en bewe zen, dat een politiek van geweld niet straffeloos kan worden voortgezet. Met trots denk ik aan onze landszonen, die deelnemen aan de vervulling van deze gemeenschappelijke taak. Het Ne derlandse detachement, waarvan ook strijders uit Suriname deel uitmaken, heeft zich bijzonder onderscheiden, maar ook smartelijke verliezen gele den. Eerbiedige dankbaarheid zijn wij verschuldigd aan wie vielen. Gezamenlijke defensie Ingrijpende defensiemaatregelen, ook in regionaal verband, zijn nodig geble ken en komen tot stand allereerst 'n het kader van het Noordatlantisch verdrag. De vorderingen, die gemaakt zijn met de opbouw van een gemeen schappelijk defensiestelsel geven goe de hoop, dat voldoende paraatheid, die kan bijdrage tot het voorkomen van een nieuwe wereldramp, tijdig kan worden bereikt. Ook aan de burgerlij ke verdediging wordt volle aandacht geschonken. De samenwerking, zowel in Atlan tisch als in Europees verband, zal ook worden gericht op het waarborgen van een redelijk welvaartspeil en op de ge leidelijke verhoging daarvan en zal ook op cultureel gebied volkeren na der tot elkaar kunnen brengen. Een eerste belangrijk .voorbeeld van functionele integratie is het 18 April j.I. te Parijs ondertekend verdrag tot oprichting van de Europese gemeen schap voor kolen en staal. Aan de spoedige behandeling van het "oorstel. dat daaromtrent hii de Strton-^-nn^raal aanhangig is gemaakt, hecht de rege ring grote waarde. Het beëindigen van de staat van oor log met Duitsland en het totstandko men van het vredesverdrag met Japan openen de weg deze landen op voet van gelijkheid in de gemeenschap der volkeren te doen medewerken. Indonesië DE regering van de Republiek Indo nesië heeft verzocht overleg te plegen over wijziging van de ter Ronde Tafel conferentie gesloten overeenkomsten Zij heeft daarbij doen blijken, dat zij de samenwerking met Nederland niet wenst te verbreken, maar veeleer meent, dat de belangen van beide lan den door een samenwerking op een an dere basis dan de bestaande op bete re wijze kunnen worden gediend Hoe wel de regering betreurt, dat thans dit overleg over verbintenissen, die nog 'o kort geleden zijn tot stand gekomen, wordt gevraagd, hoopt zij. dat een ge zamenlijke bestudering van dit vraag stuk, waarbij het belang van een goe de samenwerking op de voorgrond moet staan, tot een voor beide partijen bevredigende oplossing kan leiden. Het ten vorigen jare uitgesproken vertrouwen, dat de handelsbetrekkin gen tussen Nederland en Indonesië zien in toenemende mate zullen blijven ontplooien, is in vervulling gegaan. Grote waardering verdienen de moed en de volharding, die door Nederland se werkers in Indonesië, in het bijzon der op ondernemingen, worden betoond bij hun arbeid, die veelal in zeer moei lijke omstandigheden wordt verricht. Minder liberalisatie DE ongunstige situatie, ontstaan als gevolg van het conflict in Korea, dat tot sterke stijging van de prijzen der grondstoffen heeft geleid, heeft belem merend gewerkt op de voortgang van de liberalisatie van de handel. Aan vankelijk is Nederland daarin voorge gaan, maar tengevolge van hoge in voerrechten elders en van het inkoop- beleid in landen, waar de staatshandel een grote plaats inneemt, zag het zijn uitvoer niet in dezelfde mate werkelijk vrij worden als zijn invoer. Bovendien werd de ruilvoet aanzienlijk slechter. Onder deze omstandigheden kon ons land voorlopig niet overgaan tot verho ging van het liberalisatiepercentage in de Europese betalingsunie van 60 tol 75 pet. Ook in Beneluxverband moes ten enige maatregelen van tijdelijke aard worden overeengekomen. Tijdens de jongste ministersconferentie is ge streefd naar een constructieve oplos sing. Vertrouwd mag worden, dat ons land binnen afzienbare tijd op verste vigde basis zijn bijdrage aan verdere vrijmaking van de Europese handel zal kunnen leveren. Voor het verkrijgen van evenwicht in de betalingsbalans waren voorts, zoals in de regeringsverklaring van Maart in uitzicht werd gesteld, maatregelen no dig tot bêperking van consumptie cn investeringen. Naast deze op zichzelf negatieve methode dient het positieve element te staan van actieve bevorde ring van verdere verhoging van de productie en van de uitvoer op agra risch zowel als industrieel gebied. Al leen langs deze weg immers kan op langere termijn zonder aantasting van het levenspeil der bevolking een meer stabiele situatie worden bereikt. De volle medewerking van heel ons volk is hierbij dringend geboden. (Zie verder elders in dit blad). Generaal Ridgway, de opperbevel hebber van de verbonden strijdkrach ten in Korea, heeft Maandag per vlieg tuig een bezoek aan het front gebracht. Hij keerde 's avonds in Tokio terug. Dit is Ridgway's eerste bezoek aan Korea sedert het afbreken van de wa penstilstandsbesprekingen De veilig heidsmaatregelen waren thans strenger dan gewoonlijk. Maandag is te Bonn een bespreking gehouden tussen de plaatsvervangende Westelijke hoge commissarissen en de Westduitse staatssecretaris voor econo mische zaken, Ludger Westrick, waar bij een Russische voorstel ter sprake is gekomen. De Russen zouden bereid zijn de besprekingen van de handel tussen West-Berlijn en het Westen op te heffen. Daarentegenover wensen zij, dat met 964 millioen mark (ongeveer 800 millioen gullen) omvattende hnn- delsaccoord, dat in Juli werd gepara feerd, te zelfder tijd zal worden gete kend. Tot dusver stonden de Westelijke ge allieerden er op, dat de Russen eerst hun beperkingen zouden opheffen. Thans zouden zij bereid zijn het Rus sische standpunt te aanvaarden. Westelijke waarnemers zijn van me ning, dat het Russische aanbod alleen betrekking heeft op de bepalingen, vol gens welke alle exporten van West- Berlijn naar het Westen voorzien moe ten zijn van verklaringen aangaande de herkomst. Om het kleinste ei Er is tussen de kippen in ons dier bare vaderland de laatste tijd een strijd ontstaan in het leggen van eieren van bijzonder groot en ook van bijzonder klein formaat. Ten opzichte van het kleine formaat heeft een kip van de heer Rijswijk aan de Oostdijk te Beemster zich kvzer dagen bijzonder onderschei den. Deze kip bestond het n.1. een ei in het gewicht van ongeveer twee gram „ter wereld te bren gen", welk feit zeker niet onver meid mag blijven. De Japanse regering heeft plannen voor strenge nationale veiligheidsmaat regelen, waaronder het verbod van al gemene stakingen, die in de plaats van de bezettingswetten zullen komen, wan neer het vredesverdrag van kracht wordt. De regering heeft controleren van openbare bijeenkomsten en demonstra ties op het oog en zal verder een pers statuut opstellen (waarbij de bladen beperkt zouden worden in het melden van bepaalde onderwerpen) en wets ontwerpen, gericht tegen spionnage, in dienen. I 9 rjE Westduitse bondskanselier Adenauer heeft op het laatste moment een radio- rede afgelast, waarin hij zijn afwijzend standpunt aangaande de voor stellen van zijn Oostduitse collega Grotewohl zou hebben uiteengezet. Niemand in zijn omgeving wist, of deze beslissing wees op een verandering in de politiek. In het oorspronkelijke ontwerp van zijn toespraak had hij verklaard, dat de Westduitse regering niet het slachtoffer wilde zijn van Grotewohls pogingen, om de eenwording van Europa te verhinderen door het aanbieden van verkie zingen in geheel Duitsland. Harriman, de Amerikaanse bemidde laar in het Perzische olieconflict heeft geweigerd, het ultimatum van Mossa- deq aan Londen door te zenden. Het be vatte volgens hem geen enkel nieuw ge zichtspunt, dat een bemiddeling zijner zijds zou wettigen. Perzie zal het ulti matum thans rechtstreeks aan Londen zenden. Harrimans weigering is gister avond door het kabinet besproken. De Anglo-Iranian zal eind Septem ber ongeveer twintigduizend man Per zisch personeel schorsen. De maat schappij heeft niet het voornemen, een staf van mensen te betalen, die niets doet voor het salaris. Ongeveer zeven duizend man zullen worden aangehou den voor het verrichten van de meest essentiële werkzaamheden. Geschat wordt, dat deze maatregel een besparing van ongeveer vijfduizend gulden per maand zal opleveren. De geruchten, volgens welke er een samenzwering tegen de Sjah zou zijn ontdekt, zijn tegengesproken. LIOEWEL deze houding zelfs velen van zijn partijgenoten verbaasd», heeft toch de persdienst van de chr. dem. partij Maandagavond het Oostduitse voorstel als een van de verwarring wekkende acties van Moskou van de hand gewezen. De Bondsregering heeft vorige voorstellen steeds verworpen, maar sommigen zijn van oordeel, dat dit toch wel nadere overweging had verdiend, aangezien het als edelmoedi ger wordt beschouwd. Overigens heeft het Westduitse ka binet garanties van Grotewdhl ge vraagd die reeds eerder werden ver langd: persoonlijke vrijheid en veilig heid voor de Oostduitsers, verder vrij heid van vereniging, vergadering en politieke actie en het ontbinden van de Oostduitse volkspolitie. De 4500 kapiteins van sleepboten en vrachtschepen in de Londense havens hebben gistermorgen besloten in staking te gaan om hun looneisen kracht bij te zetten. Verlangd wordt een loonsver hoging van een pond per week. Te Tilbury is door meer dan twee duizend havenarbeiders een staking be gonnen uit protest tegen het aannemen van extra arbeiders per week. Voorts zijn de 1500 havenarbeiders van Avon- mouth. de haven van Bristol, in sta king gegaan uit protest tegen de hui dige betaling voor het behandelen van koolzwart. De gehele haven kwam stil te liggen. Honderden aüto's, die hun lading niet kwijt konden, blokkeerden de wegen. Met een vuurt, die sneller is dan het geluid, en een straal rook en vuur achterlatend, raast Amerïka's B 61 Matador pilootloze bommen werper door de lucht te Cocoa, Florida. Het toestel, dat radiogra fisch bestuurd wordt, is uitgerust met een straal- en een raket-mo tor, en kan een atoombom ver voeren. In zaken aangaande het Atlantische Pact Maandag verluidde te Ottawa, dat de kleine, b(j het Atlantisch Pact aangeslo ten landen hadden aangedrongen op een grotere zeggenschap in belangrijke politieke kwesties. Canada zou hebben voorgesteld, een regeling in te voeren die overeenkomt met het in het Britse Gemenebest gevolgde stelsel van voor afgaand overleg. Als kleine landen wor den aangemerkt Canada, Belgie, Neder land, Luxemburg, Portugal, Noorwegen, IJsland en Denemarken en in mindere mate ook Italië. Gevaarlijke woordenvloed Drie jaar lang heeft de Rotterdam mer D. in de overtuiging geleefd, dat hjj door f 50.000 aan de dochter van een overleden zakenrelatie te lenen beschikking zou kunnen krijgen over de door haar vader ingevoerde partijen, die nog in verschillende vemen lagen opgeslagen en alleen nog wachten om te worden weggehaald tot de invoer rechten zouden zijn voldaan. Dochterlief zou daarvoor zorgen maar zij verbraste de vijftig mille met een Duits vriendje en maakte D. in plaats van een gefortuneerd tot een ge ruïneerd man. Want mej. S. had hele maal geen partijen van haar vader maar wel beschikte zij over 'n woordenvloed en een praattalent, die het begrijpelijk maken, dat D. er voor vijftigduizend en talrijke leveranciers voor mindere bedragen zijn ingevlogen. Mej. S. en haar vriend werden gesnapt vijf minu ten voor de trein naar Antwerpen uit Rotterdam vertrok. In een zeer gewaagd tweedelig bad pak kwam daar zomaar iemand binnen wandelen in de zaak, waar net een parade van schoonheidskoninginnen en adspirant-dito's, in al weinig meer tex tiel gehuld, gaande was. De binnentre dende trok aller aandacht. Er was dan ook iets zeer ongewoons aan: die spie ren, dat kort geknipte haar.... Het was een jonge matroos, die een grap had willen uithalen. Aangezien Engel sen veel „sense of humor" hebben, kreeg de jonge ,dame" een prijs. De premie was minder aangenaam. Die werd toebedeeld aan een jonge Spaan se die in een overeenkomstige hoewei- ni'gheid textiel gekleed door Sevilla's hoofdstraat wandelde. Voor de Kadi ge sleurd verklaarde de schone Juamta, dat zij zich filmster had gewaand, toen zij op haar kamer rondliep, en nog niet op aarde was teruggekeerd, toen zij naar buiten ging. Goed, deze lieden waren tenminste nog overtuigd van hun eigen uiterlijke deugden. Wat te den ken van een meneer, die voor de spie- ll!!llili!!!lllllllllllil!!!ll!l!!!llil!!llll!l!lllllillllillll!llllllllllll gel zo van zijn eigen gezicht schrok, dat hij zelfmoord wilde plegen? Hij zit nu in de cel. Hij zit er nog. In Ala- bama zitten ze niet alleen meer. Eén- en-twintig zijn er een dag of wat gele- Zou het grote„wohl" niet eerder een groot kwaad zijn f den uitgebroken. Ze hadden wapens veroverd en dreven de bewakers misschien wel in de kast.... Zeventien zijn er nog vrij. q Toch is er gerech tigheid. Twee SA-mannen, die in het begin van 1933 gevangenen halden mishandeld, zijn thans in West-Berlijn tot zware gevangenisstraffen veroor deeld. Misdrijven tegen de mensheid noemt men de daden van deze heren. Wat Duitse autorijders heden ten dage presteren, is echter weinig minder. Vreemde diplomaten hebben er zich te Bonn over beklaagd, dat deze lieden zo gevaarlijk en onbedachtzaam rijden. Ze hebben reeds een ontijdig eind ge maakt aan het prettig begonnen vacan- tiereisje van menige buitenlandse toe rist. Q En wat te denken van het op treden van die blanke Rhodesianen? Ze stichtten een „democratische partij". Doelstelling onder andere handhaving van de blanke opperheerschappij. Het geen niet helemaal democratisch lijkt. Maar er is over dit woord wel meer menigsverschil. De recherche van de P.T.T. onder zoekt momenteel de vermissing van een aangetekende zending ter waarde van tienduizend gulden. De zending werd veertien dagen geleden verstuurd, maar is niet op de plaats van bestem ming aangekomen. Gunstige resultaten van Staatsmijnen Het jaarverslag over de Staatsmijnen in 1950 maakt melding van een stijging der kolenproductie met bijna 58/# tot 7,7 millioen ton. De cokes-fabricage bereikte een hoogte van ongeveer 2,2 millioen ton en ook in andere sectoren van de mijn industrie werden zeer bevredigende resultaten gemeld. Zo wekten de krachtcen trales bijna I milliard kwh op, wat nagenoeg het dubbele van de productie in de vóór-oorlogse jaren is. Eenzelfde gunstig beeld vertoonden de exploitatie-cijfers. Rekening houdende met de noodzakelijke afschrijvingen beliep het saldo 26,6 millioen. Uit het verslag blijkt verder, dat het binnenlandse cokesverbruik van 2,5 mil lioen ton voor de helft door de Staats mijnen werd gedekt. De cokes-export bedroeg 1 millioen ton. In totaal werd door de Nederlandse kolenmijnen 12,25 millioen ton steenkolen naar boven ge haald. Drie- 'ï-zestig procent hiervan komt voor rekening van de Staatsmij nen, die 46% voorzagen van het totale Nederlandse" verbruik van 16,6 millioen ton. Hoe de productie in de na-oorlogse jaren is toegenomen moge blijken uit ae onderstaande getallen: in 1946 (5.1245.808); in 1947 (6.082.201); in 1948 (6.781.365); in 1949 (7.347.376) en in 1950 (7.700.268 ton). Sprinkhaan van zes c.m. Door de heer D. Knip te Eterstein werd tijdens werkzaamheden op het land een ca. zes c.m. lange sprinkhaan gevonden, welke vondst zeker aan de vergetelheid mag worden ontrukt, omdat sprinkhanen van een dergelijke afmeting hier weinig voorkomen. Dit vraatzuchtige insect kreeg een jampot als nieuwe woning toege wezen, waarna het aan de O.L. school werd geschonken.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1