Algemene verkiezingen in Engeland op 25 October a.s. 1LDU COURANT Labour aanvaardt stembusstrijd op dieptepunt van haar prestige Moskou waarschuwt Cairo voor deelneming aan Atlantisch Pact Mossadeq noemt het uitstel der onderhandelingen ondragelijk In 1953 èn ka Neemt nu een abonnement VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Uniehof bereikte geen beslissing Eisenhoweromeen rapport verzocht Donderdag 20 Sept. 1951 76jaargang No. 11212 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Minister-President Attlee deelt mede Felle campagne wordt verwacht Twee branden richtten veel schade aan BELANGSTELLING VOOR KONING GEORGE'S TOESTAND Amerika weigert grotere hulpverlening Onvriendelijke, zo niet vijandelijke daad" Onderhandelingen te Londen zijn gaande ITALIE'S VREDESVERDRAG WORDT HERZIEN HarrimanJongste voorstellen onaanvaardbaar" Geallieerden wapenen Duits personeel Washington publiceert de briefwisseling Wilson ziet de t Productie drievoudige van vóór Korea WjejeAJUfiicJhi Denemarken zal zijn bezwaren intrekken Tegen toelating van Grieken land en Turkije Een millioen Italiaanse ambtenaren in staking op de: ftat tSpaS-e&fi SOtoakkAadkf BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct p. mjn. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten De Britse premier, Attlee, heeft Woensdagavond via de BBC medegedeeld, dat op 25 October a.s. algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Het parlement zal op 4 October bijeengeroepen worden en op 5 October worden ontbonden. Na de verkiezingen zal het parlement op 31 October weer bijeen komen en op Dinsdag 6 November zal koning George het zittingsjaar plechtig openen. Het verkiezingsprogram van Labour zal waarschijnlijk omvatten: 1. een handzame meerderheid in het Lager huis; 2. volledige steun aan het bewa peningsprogramma; 3. verhoogde be lasting op grote arbeidsloze inkomens; 4. wereldplan voor hulp aan minder ontwikkelde gebieden; 5. opheffing van monopolies; 6. contröie op prijzen en winsten en 7. overheidscontrole op de distributie van groente, fruit en vis. De conservatieven zullen de nadruk leggen op de noodzaak van grotere Twee standpunten over de rehabilitatie-uitkering De zitting van het Uniehof over het geschil tussen de Nederlandse en de In donesische regering over de slotreha- bilitatie-uitkering en de algemene oor- logs-ongevallen-regeling heeft niet tot een beslissing geleid, „aangezien er in het hof twee onderling niet te vereni gen standpunten bleken te bestaan, wel ke elk door de helft der leden werden aanvaard". Afgezien van een verzoek aan de president van het Internationale Ge rechtshof om aanwijzing van een zeven de lid, bestaat de mogelijkheid, dat .beide regeringen onderling tot een ver gelijk komen. De Nederlandse leden van het Unie hof Prof. Beaufort en mr. Prinsen ver trekken heden met de „Oranje" naar Nederland, mr. Donner en de Neder landse griffier mr. Reyers vertrekken Maandag per vliegtuig. De Nederlandse pleiter, prof. De Grooth, is reeds naar Nederland vertrokken. Twee gewonden, tien mensen werden dakloos Gistermorgen is in de gemeente Den Dungen (N-B) brand uitgebroken in de schuur en garage van de slager Cooymans. Door krachtdadig optreden van de vrijwillige brandweer van Den Dungen bleef de brand tot de schuur beperkt. Bij pogingen om een branden de auto te blussen en uit de garage te duwen liepen slager Cooymans en zijn zoon ernstige brandwonden op. Te Erp gingen een schuur en woning van de familie Zomers geheel in vlam men op. Van de inboedel en de land- bouwinventaris kon niets gered wor den. Het vee wist men te redden. Tien personen zijn door de brand dakloos geworden. productie met voorrang voor de bewa pening. Voorts moet de industrie wor den bevrijd van een aantal beperkin gen. Dan moeten er anderhalf maal zoveel huizen worden gebouwd en de nationalisatie van de ijzerindustrie moet teniet worden gedaan. Overige nationalisaties zullen echter onaange tast blijven. Attlee heeft nieuwe verkiezingen aangekondigd op een voor zijn partij zeer critiek moment. Het prestige van Labour is tot een dieptepunt gedaald. De socialisten zijn onderling verdeAc! over de bewapening. De kosten van levensonderhoud stijgen met de dag. Voor de komende winter bestaat het gevaar van een tekort aan brandstof. Grote onrust onder de arbeiders be dreigt de productie. Er wordt dan ook een felle stembusstrijd verwacht. Het parlement is thans aldus samen gesteld: Labour 313, conservatieven 296, liberalen 9, onafhankelijken en Ierse nationalisten 2. Drie zetels zijn op het ogenblik vacant. Waarschijnlijk zal het congres van de Labourpartij, dat van 1 tot 5 October te Scarborough zou worden gehouden, drastisch worden bekort en elk me ningsverschil tussen de verschillende stromingen worden tegengegaan. Het congres van de conservatieven zal •aarschijnlijk geheel worden afgelast. Zilvermijn in Barneveld Een Barneveldse huismoeder zog tot haar ontzetting twee van haar mooie theelepeltjes tijdens de af was in de gootsteen verdwijnen. Ze vroeg haar man, het afvoerput- je eens na te kijken, mogelijk dat ze daar nog zouden liggen. En aldus geschiedde, maar tot grote verbazing van de echtgenoot vond hij geen twee lepeltjes, maar een ware zilvermijn. Hij haalde er veertig op plus drie vorken en een ontbijtmes. En daarmee was tevens het raadsel opgelost van de ge heimzinnige verdwijning der le pels, waarvan tevoren steeds de raven de schuld kregen. Beroep op meer inspanning Philip Jessup, het lid van de Ameri kaanse delegatie op de conferentie te Ottawa, heeft een verklaring uitgege ven, waarin hij bij de Pactlanden aan dringt op een „doeltreffender gebruik van de beschikbare fondsen" voor de herbewapening. Hij gaf deze verkla ring uit nadat de Amerikaanse minister van financiën verklaard had, dat Ame rika niet voort zou gaan de Europese tekorten te financieren of deze nu terug te voeren waren tot herbewapenings- kosten boven de gestelde begroting of tot andere zaken. Jessup deed een beroep tot grotere inspanningen bij de Pactlanden. Het is bekend dat minister Snyder de mening is toegedaan, dat de Westeuropese lan den niet alles doen, wat zij voor hun defensieprograms zouden kunnen doen. De Sowjetunie zal deelneming van Egypte aan een Westers pact voor het midden-Oosten als een onvriendelijke, zo niet vijandelijke daad beschouwen, zo is medegedeeld in een nota, welke de Russische gezant in Cairo gisteren heeft overhandigd aan de Egyptische onderstaatssecretaris voor buitenlandse zaken, Hoessein el Rady Bey. Er zijn over deze kwestie momenteel besprekingen gaande tussen Engeland en Egypte. zijn besprekingen. Hij zou pleiten voor een gematigde politiek en gekant zijn tegen een eenzijdige opzegging, van het ve drag mei Engeland. De Britse en de Amerikaanse am bassadeur in Cairo, Sir Ralph Steven- son en Jefferson Caffery, hebben een audiëntie bij koning Faroek aange vraagd, teneinde aan te dringen op Egypte's medewerking met de Wester se verdedigingsplannen. Cairo heeft zoals men weet het Brits- Egyptische verdrag opgezegd. De ge zant te Londen, Abdel Fattah Amr Pasja, heeft de laatste tijd met de Brit se regering onderhandeld over een in schakeling van zijn land in de organi satie voor de verdediging van het Midden-Oosten, welke verbonden zou zijn met de organisatie van het Atlan tisch Pact. Op deze wijze zou Londen Egypte willen inschakelen in de alge mene strategie tegen het communisme. Amr. Pasja is naar zijn land terugge keerd, om verslag uit te brengen van Te Ottawa verluidt, dat de Britse, de Franse en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken in beginsel overeen zijn gekomen dat het met Italië gesloten vredesverdrag moet worden herzien overeenkomstig de verplichtingen van dit land als lid van het Atlantisch Ver drag. Het uitstel in de hervatting der onderhandelingen is thans onverdraaglijk ge worden, zo heeft de Perzische premier Mossadeq in een brief aan de Ameri kaanse bejmiddelaar Harriman medegedeeld. Vandaar dat de Perzische regering heeft gedreigd, alle Britse employé's van de Anglo-Iranian binnen veertien dagen het land uit te zetten, wanneer dan geen behoorlijke overeenstemming is bereikt. De Perzische regering wacht nog steeds op antwoord van minister Stokes op het Perzische standpunt. Het voornaamste meningsverschil betreft thans de leiding der nieuwe oliemaatschappij. Socialistisch protest in de U a m W r- <4 De officiële berichtgeving van de Engelse regering over Koning George's dokters-behandeling, heeft velen in Engeland en daarbuiten verontrust. Een drom nieuwsgie rigen had zich verzameld voor het paleis om het laatste bulletin om trent 's Konings toestand te Nadat Mossadeq nog eens uitvoerig het standpunt van zijn regering heeft uiteengezet, noemt hij drie wegen, om tot een accoord te komen: 1. vergoe ding van al hetgeen onteigend wordt op basis van de aandelenkoers der An glo-Iranian voor de nationalisatie; 2. vergoeding volgens de methode, die :n democratische landen bij onteigening PRINSES WILHELMINA IN ENGELAND De particulier secretaresse van prin ses Wilhelmina meldt ons, dat prinses Wilhelmina gisteren met een schip van de maatschappij „Zeeland" voor een kort verblijf naar Engeland is vertrok ken. Charles E. Wilson, de directeur van het Amerikaanse bureau voor de mobi lisatie ten behoeve van de verdediging heeft voorspeld dat tegen het eind van 1953 een schitterend verdedigingsstelsel zal zUn opgebouwd en de Amerikaanse economie niet alleen gezond doch ook gestabiliseerd zal zijn. Hij zeide: „Wij zullen niet alleen over kanonnen beschikken, doch behoeven ons ook hiervoor de boter op ons brood niet te1 ontzeggen, al zullen wij tevreden moeten zijn met een iets min der dik gesmeerde boterham". De productie van militaire goederen beliep voor de aanval op Korea een waarde van ongeveer 500.000.000 dollar per maand, doch is inmiddels tot het drievoudige van dit bedrag gestegen. Verwachting tot hedenavond. Bij na overal droog weer. Overdrij vende wolkenvelden, afgewisseld door flinke opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen N.W. en West. Iets warmer dan gisteren. VRIJDAG: Zon op 6.22, onder 18.43; Maan cp 20.38, onder 13.54. waarover beide landen het eens kun nen worden. Perzië is voorts bereid, tien millioen ton olie per jaar aan En geland te leveren de hoeveelheid, nodig voor het dekken' der binnen landse behoefte. Harriman zegt in zijn antwoord, dat hij geen enkel nieuw gezichtspunt in de jongste voorstellen van Mossadeq kan ontdekken en dat zij zelfs minder ver gaan dan in Teheran indertijd werd aanvaard. De voorstellen zijn dan ook niet geschikt om overeenstemming te bevorderen. Rusland heeft Perzie om levering van olie verzocht. Daarentegen heeft Perzie gevraagd, grote hoeveelheden Russische suiker, machines en rails te mogen ontvangen. Aangenomen wordt, dat spoedig handelsbesprekingen tus sen beide landen zullen beginnen. De te Ottawa aanwezige ministers van landsverdediging hebben besloten generaal Eisenhower te verzoeken op de in October a.s. te Rome te houden volgende bijeenkomst van de Noord- atlantische raad rapport uit te brengen over de Atlantische weermacht. De ministers zouden het op prijs stellen door Eisenhower te worden in gelicht over zijn strategische plannen, opdat zij aan de hand daarvan kun nen komen tot een bepaling van het aandeel van elk lid der Atlantische organisatie aan de verdediging van het gezamenlijke gebied. Zij zullen generaal Eisenhower ver zoeken zijn inzichten kenbaar te ma ken over de huidige graad van weer baarheid der Atlantische strijdkrachten en de aanwendingsmogelijkheid dezer weermacht. De geallieerde opperbevel hebber zal worden verzocht op de con ferentie te Rome voorstellen te doen voor een verbetering van het Atlan tische verdedigingsstelsel. Het Atlantisch Pact De commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van het Deense parle ment heeft besloten, dat de Deense be zwaren tegen de toelating van Turkije en Griekenland tot het Atlantische Pact zullen worden ingetrokken. Het is nu zeker, dat de Atlantische Raad in principe de toelating van Griekenland en Turkije tot het Pact zal goedkeuren. ANGLO KOOPT OLIE IN ROEMENIE De „Anglo Iranian" heeft 200.000 ton stookolie in Roemenie aangekocht. De olie moet nog voor het einde van het jaar geleverd worden en is bestemd voor schepen in havens van het Mid denoosten. Gisterochtend zijn ruim een millioen Italiaanse ambtenaren, werkzaam bij het verkeerswezen en de P.T.T. voor 24 uur in staking gegaan. Aan de sta king, die tevoren was aangekondigd, wordt door leden der Italiaanse chris ten democratische, socialistische en communistische vakverenigingen deel genomen. De ambtenaren achten de door de regering voorgestelde loonsverhogingen onvoldoende. Wie zich thans opgeeft betaalt na 1 October a.s. het eerste abonnementsgeld. Betaling is mogelijk per kwartaal, maand of week (het laatste echter niet voor postabonné's). Maakt gebruik van onderstaand formulier. U behoeft het slechts in te vullen, te ondertekenen en te verzenden naar ons bureau of af te geven aan onze agent of bezorger ter plaatse en de zaak komt in orde. Ondergetekende: Straat: huisno.: te: wenst zich per 1 October as., te abonneren. Betaling zal geschieden per: kwartaal h f 5.30 maand êi 1.77 week f 0.42*) Datum: Doorhalen wat men niet wenst. (Incasso inbegrepen) Handtekening:

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1