Vruchtbare samenwerking tussen V.V.V. en de Koninklijke Marine Amandelspeculaasjes Speculaasjes OVERHEMDEN JU De Marine-begroting verschenen Fa Gebr. Pronk Weekend prijzen ,,De Vraagbaak" heeft zijn nuf bewezen Toenemende trek naar Den Helder Gemeentelijke subsidie werd goed besteed BANKETBAKKERIJ IN HET KORT I» ALLEEN ZATERDAG Tennisdemonstraties voor en door de jeugd „Mona Lisa" bij Leemans OP IEDERS Lipt Minister dankbaar voor Amerikaanse hulp Hr. Ms. Karei Doorman weer in dienst m m z° maar kreeg deze Gradus van de week een brief in handen van een oud- Nieuwedieper, de heer J. A. A. te Beverwijk, die zich geroepen gevoelde een lans te breken voor de vliegerij. Als bijzonderheid kan wor den aangetekend, dat de hr. A. de acht kruisjes reeds is gepasseerd. Hij schreef on der meen: „Vliegen is voor mij nog steeds een onont beerlijke levensbehoefte. Op 13 dezer ben ik tweemaal met een Dakota de lucht in geweest. Genoemd type vliegtuig is een gevaarte van tien ton, voorzien van twee krachtige motoren. Het heeft een aanloop van onge veer 400 meter nodig om van de grond te komen. Nu deed zich bij het opstijgen het volgende voor: alsof het was afgesproken hieven alle passagiers een donderend „hoera!" aan. Een puk van twee jaar stemde mee in het „hoe ja!" (esperanto). Er was er echter één, die niet deelnam aan het vreugde- vertoon: de charmante ste wardess, de zorgende moe der van de luchtpassagiers. Zij hield zich bezig met het aanbrengen der veiligheids riemen./ Ik protesteerde: Juffrouw, ik heb al méér gevlogen! Antwoord: Veilig heid voor alles, opa. AL? er „verkeersbrieven" te beantwoorden zijn, dan moet Gradus dat doen. Mijnheer P. S. heeft nu een omvangrijk schrijven, opge steld, waarin hij vertelt dat er bij het punt Overwpe- Rectificatie Regenmantels Kapitein ter zee Brouwer naar Indonesië Tussen Haaks en Kuifje Tenniskampioenschappen K.M. ZATFRDAG 23 i.: VTKMBER 1951 LIET ZAL BINNENKORT (op 22 October) twee jaar geleden zijn, dat de V.V.V.-ark „De Vraagbaak" officieel in gebruik werd genomen. Sindsdien hebben velen de weg naar het scheepje gevonden, en de „bemanning" heeft ln de voorbijgegane drie en twintig maanden duizenden malen telefonisch of schrifte lijk contact gehad met personen of instanties eiders ln den lande. Er is goed werk gedaan, daar aan boord van „De Vraagbaak", en het is zeker niet aan de activi teit van de V.V.V. te wijten, dat Den Helder voor de vreemdeling minder aan trekkelijk is dan de gerenommeerde vacantiecentra. Ook de VW heeft niet altijd datgene kunnen doen, wat zij zelf in het belang van Den Helder gewenst en nodig acht te. Maar sinds uit de gemeentekas een flinke jaarlijkse subsidie in de VVV- kas vloeit, heeft men al aanmerkelijk meer armslag. De secretaris, de heer C. M. Schneiders, kreeg ook meer tijd voor het VVV-werk beschikbaar. Daar door kon 't propaganda-apparaat groot ser worden opgezet, wat al spoedig vruchten afwierp door het aandeel van de VVV Den Helder in de grote pro- MIEXTEMIN hebben duizenden vacan- tiegangcrs, die in de laatste jaren een bezoek aan Den Helder brachten, prettige herinneringen aan de marine- stad meegenomen. Dat is te danken aan de uitstekende samenwerking tussen de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en de Koninklijke Marine. Van marinezijde wordt er naar ge streefd (hoewel men in uitzonderings gevallen het tegendeel zou veronder stellen), de Koninklijke Marine meer dan voorheen te plaatsen in het mid den van het Nederlandse volk. Louter materialistisch bezien is het volkomen normaal, dat de Marine er prijs op stelt den volke te tonen op welke wijze de gelden worden besteed, die het leeu wendeel van de schatkistinhoud vor men. Maar ook om meer ideële redenen is het verantwoord en noodzakelijk, dat men in den lande weet, wat de Konink lijke Marine is en doet. Het Helderse bureau O. S. en O./Marvo heeft —min of meer tussen de bedrijven door reeds talloze „landrotten" met de Ma rine kennis laten maken. Vooral in de zomermaanden ging er bijna geen dag voorbij, of er kwamen gezelschappen van buiten, die in de Marinecantine werden vergast op de vertoning van enkele marinefilms, waarna meestal een excursie volgde. Nieuwediepers kunnen zich nauwelijks voorstellen, met hoeveel belangstelling de gasten een kijkje namen op de Rijkswerf en op een oorlogsschip, om van de vaartocht jes met een „doodgewone sleepboot" maar niet te spreken. Een groot percentage van de bezoe kers, die het bureau van de luitenant ter zee der eerste klasse L .D. de Kroon te verwerken kreeg, dankt de Konink lijke Marine aan het VVV-bureau, dat op zijn beurt dankbaar is, in de Ko ninklijke Marine zulk een belangrijke „trekpleister" voor Den Helder te heb ben. Zo doet ook hier het spreekwoord, dat twee handen elkaar schoon wassen, opgeld. Goede gastheren INE personeelsbezetting van het bureau O. S. en O./Marvo is niet zo, dat men daar op gezelschappen zit te wach ten. We mogen aannemen, dat het be zoek van buiten zelfs niet altjjd gele gen komt, maar zoals het goede gast heren betaamt men laat daarvan nooit iets merken en werkt het pro gramma met onverminderd enthousias me af. 65 ct 250 gram 50 ct 250 gram Dagelijks vers KEIZERSTRAAT (Advertentie, Ing. Med.) De wedstrijd tussen de elftallen van Marmag en Debo, om het kam pioenschap van de bedrijfscompetitie, begint vanmiddag niet ory half vier, maar om half drie, op het terrein aan de Jan Verfailleweg. Nagekomen predikbeurt: Vrij evangelische gemeente, 10 uur cand. Van der Molen, 17.30 uur evang. Dam- muller; 12 uur Zondagsschool; Maan dag 19 en 20 uur catechisatie. De medische dienst wordt geduren de dit weekend waargenomen door de artsen J. G. H. D. Bettink, Timorlaan 15, telefoon 2890 en dr. J. B. Proost, Zuidstraat 13, telefoon 2030. De apothekersdienst wordt waar genomen door apotheek E. W. Beth, Spoorstraat 9, telefoon 2150: prive-adres Spuistraat 21a, telefoon 2453. Vanmiddag om half drie wordt op het terrein aan de Jan Verfailleweg de eindstrijd gespeeld van de genoeglijk- heidswedstrijdcompetitie voor bedrijfs voetballers. Deze beslissingswedstrijd gaat tussen Marmag en Debo, met als inzet de wiselbeker. ïn Casino voert de toneelclub van „Elgawa" hedenavond het toneelstuk „Wilde vaart" op. Vandaag wordt in Den Helder een straatcollecte gehouden ten bate van 't Fonds tot bestrijding der tuberculose en ter bevordering der volksgezondheid „Draagt elkanders lasten". De watersportvereniging „Helder- Willemsoord-Nieuwediep" houdt Zon dag op het Amstelmeer haar sluitings- wedstrijden van dit seizoen. De Christelijke vereniging „Ze- denopbouw" houdt vanmiddag van vier tot vijf uur spreekuur aan het adres Javastraat 12a, hoek Celebesstraat. vinciale tentoonstelling te Alkmaar, die door tachtigduizend mensen werd be zocht. Een zeer recente „stunt" van de VVV was het organiseren van een excursie voor een groot aantal persoonlijkheden uit het VVV-wezen in het gehele land en voor verscheidene directeuren van reisureaux en touringcarondernemin gen. Het is een geslaagde dag gewor den, die zeker tot resultaat zal hebben dat omtrent Den Helder gunstiger ad viezen aan het uitgaand publiek in het binnenland" worden gegeven. Onge twijfeld zal Den Helder hiervan in het volgende seizoen de vruchten plukken. JO BEWIJST de V.V.V. Den Helder ernst te maken met haar streven, de vreemdelingentrek naar onze stad te bevorderen, een streven waarmede wij van harte instemmen. Dat de VW daarnaast ijvert aan de totstandkoming van een aantrekkelijk recreatiegebied voor de groeiende bevolking van Den Helder, is niet minder toe te juichen. De resultaten van de arbeid op dit ge bied zien wij met grote belangstelling tegemoet. üe ark „De Vraagbaak liet hoojdkwartier van de heren Schneiders en Gouda van de V.V.V. Den Helder, is een vertrouwd element in het stads beeld geworden. Alom in den lande kent men deze „Vraagbaak", dikwijls zonder te weten dat het in letterlijke zin het vlaggeschip is van onze V.V.V. Effen kleuren Blauw, grijs, beige met twee losse boorden •JA0 Prima kwaliteit (Advertentie, Tng. Med.) Zondag zal de bondstrainer, de heer N. Gourevich, met enkele van zijn pu pillen naar Den Helder komen, waar up de banen van de Windwijzer jeugdde- monstraties in tennissen worden gege ven. Het doel van deze demonstratie is, de jeugd te laten zien, wat reeds op zeer jeugdige leeftijd op tennisgebied kan worden bereikt door geregeld oefe nen. Voorts wordt een openbare les ge geven aan jeugdspelers van Den Hel der, Schagen en omstreken. Het programma luidt: 10.30 uur openbare les; 12 uur lunch; 13 uur de monstratie gemengd dubbel; 14 uur tips voor de Helderse tennisjeugcl; 15.30 uur demonstratie jongens dubbel. De demonstraties worden gegeven door twee jongens en twee meisjes van on geveer twaalf jaar. Hoewel ook volwassenen welkom zijn, zal deze dag geheel in het teken van de jeugd staan. Wellicht werpen de demonstraties vruchten af, en wordt het tennispeil in onze omgeving op een hoger plan gebracht. De „Mona Lisa", het beroemde schik derij uit het Louvre te Parijs, moet van ongeëvenaarde schoonheid zijn. Welke vrouw zou daarmee niet willen w - ijveren, zo zij dat kofi. Wanneer he juist is en waarom zou het niet jui.t zijn, want wij lazen het in een adver tentie dat een prima corset en een welgesneden B.H. de basis vormen voor een goed figuur, dan kunnen wij ermee accoord gaan, dat de naam „Mona Lisa" aan dergelijke artikelen werd verbonden. Thans kunnen ook de Hel derse dames zich van een Mona-Lisa- figuur voorzien. In het textieihuis van de heer Leemans, Sluisdijkstraat 73, is ijk gisteren een speciale „Mona- V'-afdeling, met deskundig perso» neel, geopend. Het is een rustig hoekje, met paskamertje en spiegels. Als ope ningsattractie wordt 'n viertal „Mona- Lisa"-kledingstukken verloot. CHIEF WHIP (Advertentie, Ing, Med,) Uit de aan de Tweede Kamer aange boden begroting van Marine blijkt, dat het eindcijfer bedraagt f 347.200.000 waarvan op de gewone dienst f 215.631.000 en op de buitengewone dienst 2 (kapi taalsuitgaven) f 131.569.000. Het maritiem beleid zal ook voor het jaar 1952 worden gevoerd volgens de richtlijnen, welke bij vorige begrotin gen en in de beide defensienota's ter kennis van de volksvertegenwoordiging zijn gebracht en door deze zijn aan vaard. De minister meent dan ook, waar zich in dit opzicht geen nieuwe gezichtspun ten voordoen en teneinde niet in herha ling te vervallen, van uitvoerige be schouwingen daaromtrent te mogen af zien. Ook dit jaar mag de minister weer met grote erkentelijkheid gewagen van de belangrijke steun, zowel op materi eel- als op personeelsgebied, welke bij de opbouw van onze maritieme strijd krachten. benodigd voor de verdedi ging in Noord-Atlantisch verband, van de Verenigde Staten wordt ondervon- ■wiwiiigSaaM VLIEGEN „Juffrouw" zei ik, „u bent een schat (meneer Gradus, ik schrok er zelf van, zou ik niet te ver zijn gegaan?)". Doch nee, ik kreeg als beloning een wel willende glimlach, zoals alleen K.L.M.-stewardessen die in pacht schijnen te hebben. Na dit intermezzo ving het genieten aan. Men kwam ogen te kort en rolde van de ene verbazing in de andere. Wie dit niet heeft ondergaan, kan zich van dit gebeuren niet de vaagste voorstelling maken. Ook heb ik een blik in de cock pit mogen slaan. Dan vraagt men zich af, of die instru mentenverzameling uit het menselijke brein of uit dat van Lucifer is ontsproten. Meermalen is myn vlieg- lust veroordeeld als roeke loosheid. En waarom eigen lijk? We zijn allemaal op onze tijd roekeloos. Wij stappen gerust in de auto bus, en vertrouwen (een krantje lezend) ons 'leven toe aan de waakzaamheid van één mens. Ik neem als stellig aan, dat 'wanneer er honderd in de lucht sneu velen er wel driehonderd op de aarde sterven". Deze brief kreeg Gradu3 zó maar. En omdat hij hem wel leuk vond heeft hij hem geplaatst. Er zijn dus ook moderne oude heren met een echt en warmklop- pend vlieghart. ESPERANTO QP Woensdag 10 October begint in Den Helder weer een cursus Esperanto. Ge kent dat werk wel van de Helderse Esperantisten Vereniging „Nova Sento". En laat ons eerlijk zijn, waarde Gradianéh, het is wét gemakkelijk, deze taal, wanneer we onze jaarlijkse buitenlandse reizen maken. Of mocht ge, evenals deze Gradus, ook weinig over de grenzen vertoeven, dan is het misschien tóch nog ge makkelijk. Stel je voor, dat je op straat een Fransman ontmoet. Hij vraagt de weg. en je staat met je mond vol tanden. Maar.... kent gij het Esperanto en kent hij het ook, dan ontstaat al snel een vlot praatje, compleet met de vriendschappelijke schouderkloppen, zoals goe de kennissen dat doen. Komt ge nooit een Esperan tist tegen, dan kan men met zo iemand corresponderen, al zat hij in Egypte. Ge kunt dan illustraties lezen in deze taal, want in het Es peranto verschenen niet al leen vertalingen maar ook originele werken van grote letterkundige waarde. En wie u over dit alles kan in lichten? Het secretariaat van „Nova Sento", Ceram- straat 40. DIEFSTAL DEN kennis van deze Gra dus heeft Woensdag in de Koningstraat iets gezien, dat veel overeenkomst ver toonde met een overval op een bank. Alles zeer in het klein, afkeurenswaardig, maar lollig. Daar stond er gens een bakkerswagen ge parkeerd, toen een jongen en een meisje passeerden. Het tweetal zal samen dertien jaar zijn geweest. Bij de bakkerskar gekomen, licht ten zij plotseling de bak op, kaapten ieder een paar ka detjes en vervolgden hun weg. Alleen die ene kennis van Gradus heeft het gezien. En hij was niet bij machte, de kleine diefjes na te zetten teneinde enkele vermanen de woorden te spreken. De honger heeft deze kleuters stellig niet tbt hun daad ge dreven. Het zal eerder de lust zijn geweest een heel, heel klein beetje risico „van gepakt worden" te ne men. En al zijn dat nog zulke leuke spelletjes, zij mogen niet voorkomen vindt deze Gradus, die vroeger appels gapte, tot hij een keer werd gesnapt. VERKEER Ruyghweg-Sluidij kstraat nog wel het één en ander aan de verkeersregeling mankeert. „Als men van de overweg afkomt", zo zegt hij en men wil de Ruyghweg op fietsen, dan mag dat niet wanneer de verkeersagent het stopteken heeft gegeven. Het zelfde geldt wanneer men van de Ruyghweg de Sluisdijkstraat in wil, en van de Parallelweg de over weg over". En nu vindt de heer S., dat hier „iets niet klopt". Wanneer hij zelf van de Parallelweg komt en hij moet naar de overweg, dan zou hij zich als het ware willen mengen met het ver keer dat van de agent toe stemming heeft om uit de Sluisdijkstraat naar de over weg te rijden. „Onnodig wordt het verkeer nu opge stopt", zo gaat hij verder, „en dat er nog geen fietsen worden gekraakt, dat mag een wonder heten. Volgens mij behoeft het veïkeer dat de weg niet kruist toch niet te wachten? En wie lopende, met de fiets aan de hand, over het trottoir zijn doet wil bereiken, komt ook al bedrogen uit. Want ook dót mag niet". Tja, meneer S., het zijn me tijden. Ge moet echter begrijpen, dat het geen dwarsbomerij is van de po litie. In andere steden gaat het net zo, met uitzondering van enkele plaatsen waar geen voetgangersverkeer is. En daar gaat het nu om: voetgangers zijn ook men sen. Wanneer de auto's en wielrijders vóór de streep op de weg stoppen, dan kun nen de wandelaars onge hinderd oversteken. Mis schien hebt ge daaraan nier gedacht, omdat ge zelf ze;- den voetganger zijt. VERLOREN JJEBT gij, waarde lezers. al eens een dergelijk briefje gehad: „Enkele we ken geleden is er door ons verloren, gaande naar pa pierhandel Ruhland Sluts- dij kstraat, omgeving Prof. Biokstriat. Tot nu toe is de vinder niet komen opdagen. Zoudt u zo vriendelijk wil len zijn hieraan een regeltje te wijden?" En nu zit deze Gradus niet onmiddellijk in de put, maar hij weet toch werkelijk niet wót de briefschrijver heeft verloren. Maar goed, Gradi- anen, mocht ge in die buurt iets gevonden hebben, reik het dan even aan. De steller van het briefje zal intussen wel tot de ontdekking zijn gekomen, dat hij heeft ver geten te schrijven waaruit zijn verlies bestond. En hij besloot nog wel: „Wij weten niet of de vorm zo goed is (van het briefje), maar u begrijpt de bedoeling". GRADUS den. Als gevolg hiervan zijn thans ren een zestal fregatten en een aantal m motorige vliegtuigen aan de Koninkr ke Marine toegevoegd. De samenwerking tussen de lende marines der bij het Pact aangesloten landen Vel'sch!i. Atlantisch werpt Den Helder is een plaats met veel zout en zoet water Met veel oud-vissers ook, die elkaar nog regelmatig op verschil lende plaatsen ontmoeten om de zaken van het hede verleden met elkaar te bespreken. Hier ziet u zo'n gezel schapje op de Achterbinnenhaven. Stoere kerels, een beetje in de jaren al, maar die nog geducht meetellen. steeds groter rendement af, hets» duidelijk naar voren kwam bij de zamenlijke oefeningen, waar-van in bijzonder de grote mijnenveegoefeni» gen in de nabijheid van de Nederland se kust, in Juli onder leiding van d Commandant Zeemacht Nederland worden genoemd. De Antillen Voor wat betreft de maritieme bevei liging van de Nederlandse Antillen hj worden medegedeeld, dat de terzak met de Verenigde Staten van Amerika geopende besprekingen nog niet zijn beëindigd. Inmiddels zal echter in dt loop van de maand September 1951 een tweede schip in de Caraibische wate- ren worden gestationneerd. De opleidingen voor het personeel hetwelk bestemd is een taak te vervul! len bij de koopvaardij -besehermint werken thans op volle kracht. De mate. riële voorzieningen voor de handelsbe scherming verlopen bevredigend, ten wijl ook daarbij een zeer aanzienlijke steun van de Verenigde Staten vai Amerika wordt ondervonden. Voor wat betreft de marineluchi. vaartdienst kan worden medegedeeld dat het in het voornemen ligt Hr. Ml Karei Doorman eind 1951 wederom ii dienst te stellen, waarna vliegert en vliegtuigen wederom aan boord tu deze bodem zullen worden ingescheept voor verdere oefening. De gemiddelde sterkte van het perso neel der Zeemacht bedraagt voor het jaar 1952 22.000 man. De minister deelt mede hoeveel Se bouwkosten van de in aanbouw zijnde schepen (uitgaande van het prijs- en loonpeil per 1 Juni 1951) zullen bedra gen: voor de beide kruisers is dit 160, voor de onderzeebootjagers 1947 en 194! resp. 229.5 en 246 en voor de onderzee boten 70,5 millioen. Voor aankoop van vliegtuigen be hoeft geen geld te worden aangevraagd, al$ gevolg van de materiële steun wel ke onze bondgenoten verlenen. SPECIALE AANBIEDING DAMES- Egypt., dubbel ">X75 poplin «50 Abusievelijk w-erd In onze annonce van gisteren 53.90 vermeld. (Advertentie, tng. Med.) Met de functie van hoofd der afde ling Zeemacht van de Nederlandse mi litaire missie in Indonesië is belast de kapitein-luitenant ter zee L. Brouwer, die tevens tijdelijk is bevorderd tot ie rang van kapitein ter zee. Het ligt in de bedoeling dat dê nietl" we functionaris, die werkzaam was bi) de marinestaf, op 4 October naar to' donesie zal vertrekken. Giste, middag om één uur liep Ms. visserij-inspectievaartuig „Batjan de haven binnen. Om half zes volgde Hr. Ms. radaroefenschip „Soemba". Het is morgen hoog water orii uur, en laag water om 6.05 en 18.20 uur- Maandag is het hoog water om 0.25 en 13.10 uur, en laag water om 6.55 19.10 uur. De temperatuur van het zee* water was 14.6 graden Celsius. Op de banen van de officieren-tennis c'ub „Animo" is gisteravond de voor ronde gespeeld van de wedstrijden net tenniskampioenschap der Koni" Uike Marine. Het tou rnooi wordt van daag voortgezet en morgen beëindig"- De Staatscourant meldt de goodkSW ..n®. van de gewijzigde statuten van ^mne-sportvereniging „Zeemacht",

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2